Duitse werkgevers dwarsbomen stakers Palestijnse raden binnen één jaar Somoza stemt in met referendum Israël moet begrip 'autonomie' inhoud geven 'Sow jet-burger op voorwaarden' Rellen in Teheran Adviseur Moezorewa neemt zijn ontslag Uitsluiting 28.000 werknemers IRA pleegt veertien aanslagen Wereld kijkt jaar naar totaal weer Amin terecht Egypte doet Israël concessie: Banzer wil weer president worden Toon uw solidariteit^ metdeaimsten in Latijns-Amerika voor de opbouw van: ♦vakbonden koö- peraties ♦boerenbon den vrouwen organisaties *krot- tenwijkorganisaties: Zij verdienen uw solidariteit! Giro 1918108 CLAT Nederland' Kemproeven in Nevada mogelijk oorzaak kanker Indira Ghandhi voor tribunaal Cel voor Oostduitse vluchteling na doden grenswacht ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET DUSSELDORF (DPA, AFP. AI. Reuter) De werkgevers in de Westdultse staalindustrie hebben het conflict met de werknemers aanzienlijk verscherpt door 28.000 arbeiders uit te sluiten. Het totaal aantal arbeiders dat nu zonder werk zit is hiermee opgelopen tot 80.000. De werkgevers hebben het middel van uitsluiting gehanteerd, om de vakbonden te dwingen de staking te beëindigen. In de Bondsrepubliek zijn de bonden verplicht bij een sta king niet alleen hun leden te betalen, maar ook de niet-georganiseerde ar beiders die zijn uitgesloten. Een woordvoerder van de vakbond IG Stahl und Metall betitelde het besluit van de werkgevers als een „poging om de fondsen leeg te laten bloeden" en „een daad van wraak van de staalbazen". De staking in de Westdultse metaal, de eerste sedert vijftig jaar, is dins dag begonnen. De 40.000 georgani seerde arbeiders, die nu staken willen een 35-urige werkweek en een loon stijging van vljt procent. De werkge vers hebben aangeboden de vakantie geleidelijk uit te breiden van vier naar zes weken en de lonen met drie procent te verhogen. De vakbond heeft dit aanbod afgewezen, omdat meer vakantie geen positief effect heeft op de werkgelegenheid. Volgens de bonden heeft een verkorting van de werkweek wel resultaat. De werkgevers gingen gisteren tot uitsluiting van nog eens 28.000 werk nemers over. tien in de staalfabriek Mannesmann-Ruhrenwerke in Müll- heim drieduizend arbeiders zich aan sloten bij de andere stakers. Naast de 40.000 stakers waren 13.000 ongeorga niseerden uitgesloten. Met de 28.000 uitgesloten van gisteren erbij komt het totaal aantal stakers op 80.000. Acht bedrijven met zestien fabrieken zijn bij het arbeidsconflict betrok ken. Tot de bedrijven die tot uitslui ting zijn overgegaan behoren Van Thyssen. Mannesmann, Hoesch, Kloeckner en Krupp. Arbeiders in de Westdultse staalindustrie verdienen gemiddeld zo'n 2200 mark schoon in de maand. MOSKOU (AFP, DPA, Reuter) Wie Sowjet-burger wil worden moet voldoen aan een aantal voorwaarden, zo heeft de Opperste Sowjet tijdens zijn wintereitting bepaald. Er werd een nieuwe wet op het staatsburgerschap goedgekeurd. Hij of zij „moet door zijn gedrag bewijzen dat hij deze hoge titel waar dig is en bereid is deze met ere te dragen en de belangen en het gezag van de sowjet-staat te verdedigen". In de loop van de laatste jaren heb ben verscheidene bekende Russen, zoals de violoncellist Mstislav Ro- stropowitsj, de schilder Oskar Rabin en de schrijver Alexander Solzjenit- syn, hun staatsburgerschap verloren, omdat zij, volgens het Kremlin, niet voldeden aan hun „burgerplicht" en hun gedrag afbreuk deed aan het „prestige" van de Sowjet-Unie. Evenals in de oude wet wordt in het nieuwe ontwerp gesteld, dat alleen het presidium van de 'Opperste Sow jet bevoegd is te beslissen over een vervallen verklaren van het staats burgerschap. zelfs als een betrokkene daar zelf om vraagt. Op een dergelijk verzoek kan afwijzend worden beslist als hierdoor schade wordt veroor zaakt van „de essentiële belangen van andere burgers, organisaties van de staat of op sociaal gebied dan wel aan de belangen van de staatsveilig heid". Op deze grond hebben in het verleden dissidenten of aspirant-emi granten nul op het request gekregen, toen zij afstand wilden doen van hun Sovjetstaats burgerschap. Ander zijds kan iemand die dit burgerschap verloren heeft, dit terugkrijgen bichtens een beslissing van het pre sidium van de Opperste Sowjet. „Na tuurlijk moeten er belangrijke rede nen worden aangevoerd om de Op perste Sowjet tot een dergelijke uit spraak te brengen", aldus het persbu reau Tass. Kiezen De Sowjet-Unie gaat in maart een nieuwe Opperste Sowjet kiezen. Het mandaat van deze volksvertegen woordiging naar Russisch model is vijf jaar. Bij de verkiezingen wordt gewerkt met een kandidatenlijst, op gesteld door de communistische par tij. De kiezers kunnen door het stem biljet in de bus te gooien alleen in stemming geven aan de gang van zaken. De Opperste Sowjet, bestaan de uit de raad van de unie en de raad van nationaliteiten, telt 1517 leden. Gisteren beëindigde de Opperste Sowjet zijn winterzitting, met de aan vaarding van het economisch pro gram en de begroting. Het partijblad Prawda maakte be kend dat de 64-jarige Klril Mazoerow, die zich eerder om „gezondheidsrede nen" als lid van het Politburo terug trok, ook zijn functie van vice-pre mier is kwijtgeraakt. Hij is opgevolgd door Konstantin Tsjemenko. die wordt gezien als de nieuwe „sterke man" en waarschijnlijke opvolger van partijleider Leonid Breznjew. GêNêVE (AFP) De Meteorologi sche wereldorganisatie van de Vere nigde Naties (WMO) is begonnen met het grootste weerkundige experiment aller tijden. Bijna alle 149 lidstaten gaan een jaar lang gecoördineerde metingen verrichten, om het inzicht in het weergebeuren drastisch te ver diepen. Men durft hardop te spreken over de mogelijkheid om in 1980 tien daagse weersverwachtingen op te stellen. Nu geldt verder dan drie da gen vooruitkijken nog als zeer specu latief. Gegevens van negen kunstmanen, zes weerschepen, een aantal veran kerde boeien en 9200 landstations worden in Washington en Moskou samengebracht en door computers tot een samenhangend beeld ver werkt. Waarnemingen van 7000 zee schepen en 1500 verkeersvliegtuigen volgen dezelfde route. Tijdens de voorbereidingen, die twaalf jaar gele den begonnen, zijn al een aantal regi onale projecten uitgevoerd, onder an dere boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Ook tijdens het grote project zijn extra regionale ex perimenten Ingelast. Onder ander wil men de consequenties bestuderen van de Aziatische moesson voor de rest van.de wereld. De IRA, het Ierse Republikeinse Leger, wil elke speculatie, dat de beweging uitgeteld is ontzenuwen. Dit was een rede om in veertien Noordierse steden bomaanslagen te plegen. Bij de aanslagen werden vier mensen licht gewond en werd de schade aan eigendommen geschat op vier miljoen gulden. De Ira waarschuwde steeds van te voren de autoriteiten, zodat het aantal gewonden relatief laag bleef. Op de foto de verwoestingen na een bomaanslag in Scotch St Armach gistermorgen. JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Als Israël akkoord gaat Vnet het houden van verkiezingen voor Palestijnse raden voor zelfbestuur in de bezette gebieden binnen één Jaar, is Egypte bereid een vredesverdrag te tekenen. De aanvankelijke eis van Cairo was zes maanden, zodat het huidige standpunt kan worden gezien als een concessie aan Israël. Tijdens het bekendmaken van zijn beslissing voor de televisie zei Somo- ta echter niet af te zullen treden als de uitslag van het referendum in zijn nadeel zou zijn. In dat geval moet er volgens hem eerst een nationale ver- tadering gekozen worden, die dan tijn opvolger moet kiezen. Ook is hij niet van plan het land te verlaten voordat de stemmen van het .ettferendum zijn geteld. Dit was een et van de voorwaarden van de oppositie p!~ om mee te kunnen werken aan de n volksraadpleging Men vreest dat an ders de invloedrijke Somoza-familie. die de helft van het land bezit, met de «temmen zal knoeien. De president ging er mee akkoord dat de Organisatie van Amerikaanse sta ten toezicht houdt op de organisatie MANAGUA (AP. Reuter) President Somoza van Nicaragua stemt in met een volksraadpleging over de vraag of hij naar het buitenland moet verdwijnen of zijn ambtstermijn mag afmaken. Eerder al had de politieke oppositie laten weten onder voorwaarden in te stemmen met het referendum. Het Sandinistische Bevrijdingsleger is tegen het voorstel en zegt door te gaan met de gewapende strijd. NAIROBI (Reuter. UPI) - President Idi Amin is gesignaleerd bij zijn troe pen aan de grens van Tanzania. Se- dert dinsdag was niets meer vemo- Tn Rnlivifl men van de Oegandese leider. Een 111 ^»viivia officieel communiqué luidde: „De le vende president nam gisteren deel aan een operatie, waarbij de Tanzani- aanse troepen werden verdreven van het gebied, dat zij bezet hadden." Volgens westerse diplomaten ln Ke nia waren de Tanzamaanse troepen nog steeds op Oegandees grondge bied. Egypte blijft veranderingen vragen in artikel zes van het ontwerp vredes verdrag. Deze veranderingen hebben tot doel te voorkomen dat het Egyp- tlsch-Israëlische vredesverdrag prio riteit zal genieten boven Egyptes ver plichtingen jegens de Arabische wereld. Dit staat in een schrijven van Egyp tes president Sadat aan de Ameri kaanse president Carter. Het schrij ven werd gisteren overhandigd aan Carter door de Egyptische premier Moestafa Khali, die eVeneens bespre kingen voerde met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance. Eerder deze week werd een soortgelijk schrijven van Sadat via de- Amerikaanse ambassade in Cairo aan premier begin gestuurd. Afsluiting Het Tanzaniaanse dagblad The Daily News meldde wederom dat er nog steéds Oegandese troepen op Tanza- niaas grondgebied ten noorden van de Kagera-rivier aanwezig zijn. ADVERTENTIE en telling van de stemmen. Alle gele deren mogen van hem aan het refe rendum deelnemen, ook het Sandi- nistisch Bevrijdingsfront. Somoza wilde nog onderhandelen over andere eisen van de oppositie, zoals het op heffen van de staat van beleg en beëindiging van de perscontrole De beslissing van de president kwam vrij onverwacht. Ondanks de zware gewapende strijd tegen zijn regering en voortdurende buitenlandse druk om terug te treden, bleef hij op het standpunt staan dat hij tot aan het eind van zijn ambtstermijn in 1981 moet aanblijven. Als Anastasio So moza niet wordt herkozen, is daar mee een einde gekomen aan een veer tig jaar durende dictatuur van de familie Somoza in Nicaragua. Nieuwe gracht 47, Utrecht LA PAZ (Reuter) De nieuwe Boli viaanse regering heeft voormalig pre sident generaal Banzer ontslagen als ambassadeur in Argentinië, nadat hij had laten weten aan de komende algemene verkiezingen mee te zullen doen. Banzer werd begin deze week naar zijn land teruggeroepen om zich te verantwoorden voor wreedheden, die tijdens zijn zeven jaar lange be wind zouden zijn gepleegd. De beschuldigingen volgen op de staatsgreep van vorige week vrijdag, toen een groep jonge officieren een einde maakte aan de kortstondige regering van generaal Pereda. Het nieuwe bewind lijkt het vertrouwen van de oppositie te hebben en heeft verkiezingen beloofd in het komende jaar. De vorige verkiezingen, in juli van dit jaar, waren uitgeschreven door Ban zer, die zich na zeven jaar dictatuur onder druk van de Verenigde Staten plotseling presenteerde als „de her steller van de democratie". Dit stre ven bleek ijdel, toen de overwinning van Pereda bleek te berusten op frau de en de verkiezingen ongeldig wer den verklaard. Pereda was het hier mee echter niet eens. nam de macht over en benoemde Banzer als ambas sadeur in Argentinië. Deze heeft nu na z'n ontslag laten weten dat hij zijn werkzaamheden in Buenos Aires gewoon zal hervatten en zich in juli van het komende jaar kandidaat zal stellen voor het presi dentschap. Begin liet gisteren weten dat de af sluiting van het vredesverdrag met Egypte weieens nog enkele weken zou kunnen duren. Hij meende dat dit door de Egyptische eisen wordt veroorzaakt. Begin bereidt momen teel een antwoord voor op het gede tailleerde schrijven van Sadat. In dit schrijven zou Sadat een beroep op Begin hebben gedaan om de onder handelingen in Washington te hervat ten ten einde de Egyptische eisen te bespreken. Israël weigert akkoord te gaan met een tijdschema inzake de autonomie Het ls slechts bereid om binnen één maand na afsluiting van het vredes verdrag onderhandelingen over de autonomie te beginnen. Wat betreft artikel zes eist Israël dat het vredesverdrag prioriteit zal genie ten boven alle Egyptische verplich tingen jegens de Arabische wereld. Met name vreest Israël dat Egypte zich anders wel eens aan het Arabi sche defensiepact van 1951 gebonden zou kunnen achten. Volgens dit pact is Egypte verplicht om een Arabisch land dat wordt aangevallen militair bij te staan. In Egypte beschouwt men deze Israëlische eis in strijd met het handvest van de Verenigde Na ties die elk land het recht toé staat op collectieve zelfverdediging. Ongedaan maken Een hoge Israëlische regeringsfuncti onaris heeft gisteren laten weten dat Israël nooit zal toestaan dat de te kiezen Palestijnse raden van zelfbes tuur wetgevende bevoegdheden krij gen. Zodra de raden zich dergelijke bevoegdheden zouden willen toeëige- nen zou Israël de autonomie van de Palestljnen in de bezette gebieden ongedaan makenen zich inzetten om de situatie naar de huidige stand van zaken terug te draaien. De regerings functionaris benadrukte dat ook na de uitvoering van de autonomieplan- nen in de bezette gebieden het Israëli sche militaire bestuur zal blijven be staan. Wel zal het zich uit de gebieden die door Arabieren bevolkt worden terugtrekken. SALISBURY (Reuter, UPI) Een blanke adviseur van de bisschop Moezorewa, een van de leiders in de overgangrege ring in Rhodesië, heeft ontslag genomen, omdat hij het niet eens is met de regering. De adviseur, dr Ahm.Palley, vmdt dat de regering er niet ln geslaagd is haar belangrijkste doeleinden te be reiken en dat zij geen vrede kan bren gen. Palley was vroeger lid van het parlement Palley had in augustus al zijn ontslag genomen. De aankondiging komt vlak na de beslissing van de Rhodesische over gangsregering om de blanken gTOten zeggenschap te geven in het toekom stige Rhodesische zwarte meerder heidsbewind. De blanken gaan onge veer een kwart van de zetels in het parlement bezetten. Deze maatregel zal zeker tot 1984 duren. De overgangsregering heeft met haar nieuwe besluiten wederom een speci ale plaats voor de blanke minderheid (vier procent van de stemmen) inge ruimd in de nieuwe regering. Dit ls niet aanvaardbaar voor het patriot tisch front. Premier Smith heeft zijn zwarte medeleden in de uitvoerende raad ervan kunnen overtuigen dat de blanken een belangrijke rol in het toekomstige parlement moeten ver vullen, door er op te wijzen dat an ders vele blanken zouden weigeren verder te dienen in het Rhodesische leger. Zoals bekend verlaten vele blanken het land uit vrees voor dienstplicht onder een zwart meer derheidsbewind. Alle officieren ln het leger zijn blank, met uitzondering van 25 jonge zwarte luitenanten. TEHERAN (Reuter) Iraanse troe pen zijn gisteravond slaags geraakt met duizenden betogers. In verschil lende delen van de stad werd voort durend machine-geweervuur ge hoord. De demonstranten keerden zich tegen het bewind van de sjah, en schreeuwden religieuze kreten: (Allah is groot). Geschoten werd vooral rond de centrale markt, en ln twee wijken in het oosten van Teheran. Ook eer der deden zich daar de felste ongere geldheden voor Zeker nadat bijna drie maanden geleden de noodtoe stand werd uitgeroepen in Iran. De onrust begon onmiddellijk na het in gaan van de avondklok, waarvan de betogers zich niets aantrokken. In de loop van de avond stroomden steeds nieuwe demonstranten de straat op. De Directe aanleiding van de onrust zouden schietpartijen in de steden Zanjan, in het westen van Iran, en Busherhr ln het zuiden zijn. Militai ren vuurden daar op betogers, nadat eerdere pogingen hen met traangas uit elkaar te drijven waren mislukt! In de stad Isfahan ls brand gesticht ln drie banken en een winkel, tijdens een opzettelijk veroorzaakte stroom storing. Bankgebouwen zijn voor sommige tegenstanders van de sjah de afspiegeling van de westers getin te economische ontwikkeling van het land. waar zij tegen zijn. De religieuze leider Khomeini, die ln Parijs ln ballingschap leeft, wijst Ie dere bemiddeling tussen hem en de sjah af. „Van welke kant ze ook wordt aangeboden." Er zijn berichten dat de Jordaanse koning Hoessein later deze maand Khomeini zijn bemidde ling wil aanbieden, als hij voor een prtvé-bezoek in Parijs is. LAS VEGAS (UPI) Het is mogelijk dat het hoge aantal kankergevallen in de Amerikaanse staat Utah ver band houdt met de kemproeven die de Verenigde Staten meer dan twin tig Jaar geleden ln de Nevada hielden. De gouverneur van Utah heeft de federale regering verzocht alle docu menten, ook de geheime, aan een onpartijdig onderzoek te onder werpen. In de Jaren vijftig en in het begin van de jaren zestig zijn op het proefter-' 'rein van Nevada experimentele kern explosies in de atmosfeer uitgevoerd Later zijn de proeven ondergronds gehouden. Men gelooft dat ten tijde van de atmosferische kemproeven ra dioactief afval door de heersende winden naar het zuiden van de staat Utah gevoerd is. Eerder deze week had president Car ter het ministerie van gezondheid op dracht gegeven deze zaak opnieuw te onderzoeken. NEW DELHI (Reuter. AP) Voor de berechting van de Indiase ex-premier mevrouw Indira Gandhi zal een spe claal tribunaal worden gevormd. Zij wordt aangeklaagd wegens misbruik van bevoegdheden tijdens de door haar uitgeroepen noodtoestand van 1975 tot 1977. HAOEN (UPI, Reuter) Het ge rechtshof in het Westdultse Hagen heeft een Oostduitse vluchteling ver oordeeld tot vijf en een half Jaar gevangenisstraf, omdat hij bij zijn vlucht naar het westen twee Oost duitse grenswachten had gedood. Het hof verwierp het pleidooi, waarin ge zegd werd dat de vluchteling, de 25- jarige Oostduitse soldaat Werner Weinhold, uit zelfverdediging had ge schoten. Eerder is dezelfde Oostduit se vluchteling vrijgesproken, omdat de rechtbank zijn beroep op zelfver dediging toen wel aanvaardde De officier van Justitie ging daarop in beroep. Dit was de eerste keer dat een West duits gerechtshof een vluchteling ver oordeelde wegens het doden van een Oostduitse grenswacht. De officier van justitie, die zeven en een half Jaar had geëist, achtte moord bewezen. Uit bewijsmateriaal uit Oostduits- land was gebleken dat de wachtpos ten zelf niet hadden gevuurd. door James Dorsey JERUZALEM Ongewild hebben Israels belastinginspecteurs er deze week aan herinnerd hoe vaag alle plannen zijn voor autonomie op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Ook als de Palestljnen |daar eenmaal een vorm van zelfbestuur hebben, willen de inspecteurs er belasting kunnen heffen. Anders, zo vrezen zij, zullen veel Israëliërs zich In de vroeger bezette gebieden vestigen om de belasting te ontduiken. En inderdaad, wat houdt autonomie voor erdde Palestljnen nu eigenlijk in? Zeker in ni Israël kan vrijwel niemand een sluitend ge intwoord op deze vraag geven. De praktijk lei tal het moeten leren. Zeker is slechts dat m Israël koste wat het kost wil voorkomen dat n lutonomie uitmondt in een onafhankelijke ds Palestijnse staat Zeker is ook dat autono- n nle niet ten koste mag gaan van Israels le-|»eiligheid en dat de Joodse nederzettingen moeten blijven er aai Bteeds duidelijker blijkt dat de betrokken dt partijen zich hebben verkeken op de kwes tie. Toen hij vorig jaar met Kerst op bezoek ging bij president Sadat ln Ismailia, leek premier Begin van mening te zijn dat zijn voorstel van autonomie voor de Palestljnen Sadat voldoende rugdekking zou geven om een afzonderlijk vredesverdrag met Israël te kunnen sluiten. Tijdens de top van Car ter. Begin en Sadat werden de autonomie- plannen de kern van het vredesoverleg. Begin verliet de Verenigde Staten in de vaste overtuiging dat autonomie niet zou leiden tot verlies van Israëls greep op deze twee gebieden. Egypte echter meende dat autonomie de eerste stap was op weg naar verwezenlij king van het Palestijnse recht op zelfbe schikking. En Amerika veronderstelde dat de Palestijnen autonomie zouden verkiezen boven voortzetting van de Israëlische bezet ting. Het opzettelijk vaag houden van de defini tie van autonomie levert regelmatig conflic ten op tussen Israël en de Verenigde Staten. Limiet In gesprekken met Palestijnen in de bezette gebieden gaven hoge Amerikaanse functio narissen uiting aan hun overtuiging dat autonomie uiteindelijk zou leiden tot Pales tijnse souvereniteit. Israëls aanwezigheid in Dezet gebied zou vrijwel volledig worden opgeheven en Israël zou nog slechts enkele militaire steunpunten mogen houden Nog voor het eind van dit jaar zou Israël zijn militaire bestuur op de westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook moeten ontman telen. vonden Cairo en Washington Toen dit een Illusie bleek te zijn, streefden Egypte en Amerika ernaar dan een tijdsli miet te stelten voor uitvoéring van de auto- nomieplannen. Egypte eiste dat het tijd schema onderdeel zou zijn van het te slui ten vredesverdrag, maar Israël wees die els zonder meer af. President Carter hoopt, nu Cairo akkoord is gegaan met een compro misvoorstel te bepalen dat de verkiezingen voor een autonome Palestijnse raad uiter lijk in december 1979 worden gehouden Nu Egypte niet langer een gedetailleerd tijdschema eist en akkoord is gegaan met het Amerikaanse tussenvoorstel, komt Is raël opnieuw onder druk om te bepalen welke inhoud het wil geven aan het begrip autonomie. Washington en Cairo maken er geen geheim van dat zij de westelijke Jor daanoever en Oost-Jeruzalem als bezette gebieden beschouwen, die uiteindelijk weer in Arabische handen moeten komen Formeel heeft Israël gelijk dat het een tijd schema voor de autonomie verwerpt. In de akkoorden van Camp David staat nergens dat een dergelijk schema of een tijdslimiet deel moet uitmaken van een Egyptisch- Israëlisch verdrag. Zelfs de aanhangers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in de bezette gebieden moeten dit knarse tandend toegeven Maar de Egyptenaren en dé Amerikanen lijken meer belang te hech ten aan de „geest van Camp David" dan aan juridische haarkloverij Afwachten Voorlopig lijkt het uur van de waarheid voor Israël en de Palestijnen nog niet te zijn aangebroken. Zolang Israël zich niet vast legt op een tijdslimiet, hoeft het niet te laten weten wat autonomie daadwerkelijk betekent. Zolang kunnen ook de Palestlj nen in de bezette gebieden de ontwikkelin gen gewoon afwachten. De situatie ls im mers nog niet rijp voor degenen die onder Israëlische bezetting leven om besluiten en stappen te nemen die niet door hun Arabi sche broeders worden goedgekeurd Intellectuelen op de westelijke Jordaanoe ver die ondubbelzinnig de PLO steunen, menen dat de mensen in de bezette gebie den uiteindelijk weinig keus hebben. Cairo. Jeruzalem en Washington zijn serieus van plan de autonomie in te voeren, ln welke vorm dan ook. Israël geeft zelfs te kennen desnoods alleen de plannen te zullen uit voeren. Tijdelijk Sommige intellectuelen zien de huidige ver werping van autonomie door de Inwoner? van de bezette gebieden als tijdelijk. „Zij zullen ai gauw merken dat de besluiten van de Arabische top van begin november in Bagdad flauwekul zijn. Verwerping of oor log. maar Syrië noch Jordanië zal Ira&ksc troepen toelaten. En de PLO zal nooit mill tair kunnen opereren uit Jordanië. Dus wo: hebben we te verwerpen?" In hun ogen L* het een kwestie van tijd. Duidelijk is dat de Palestijnen aan het huidige vredesoverleg alleen maar zullen meewerken om hun recht op een eigen staat te kunnen verwezenlijken De eisen van de Israëlische belastinginspecteurs lijken de critici tn Israël gelijk te geven die meneti dat zelfbestuur voor de Palestljnen vrijwel zeker naar onafhankelijkheid moet leidea

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7