onfectie-industrie iet lichtpuntjes Gasbel oorzaak van werkloosheid Jitkomst prijsoverleg OPEC onzeker Provincie moet economisch beleid kunnen beïnvloeden amrobanki Wij traineren onze niet' ABN Bank Toeslag Debetrente Fellowships voor NLM intierbestand dit jaar verbeterd Nigeria bestelt 8 Fellowships Opslag debetrente. resident AMEV (verzekeringen): Shellpompen in VS op rantsoen Brussel tegen hogere prijzen EG-landbouw i Bank Mees Hope nv Hoogleraar TH-Twente: Verhoging opslag debetrente. systeembouw W Staal-2000 J ;OAG 2 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 een onzer verslaggevers n- STERDAM Hoewel de Nederlandse kledingproduktie in 1977 met 13 procent terugliep, i het erop dat de confectie-industrie het in 1978 weer iets drukker krijgt. De orderporte- t lies groeiden terwijl de gemiddelde winstmarges zioh enigszins stabiliseerden. Medio 1978 de verwachting gewettigd dat het najaar van dit jaar betere resultaten zou opleveren dan voorjaar zodat heel 1978 wat betere marges zal vertonen dan 1977. Qpeze conclusie komt de Neder- Economische Vereniging voor fonfectie-industrie (NEVEC) in jaarverslag. De NEVEC signa- trouwens meer positieve ontwik gen. Hoewel het kledingverbruik J jaar met 3.5 procent daalde, de consumenten-uitgaven in •O sector met 4 procent. Dat was aan prijsstijgingen te dan- ook aan het feit dat de consu- 1 meer interesse heeft voor het |e confectieproduct met meer va- eri combinatiemogelijkheden. bls deze trend die de al gesigna- e verbetering van de orderposi- len gevolge heeft gehad. naast hebben de regulering van Sport via het internationale Mul- en van de loonverede- Ult lage-lonen-landen een gunsti- pvloed op de situatie in de Uit de statistieken blijkt jhet eerst sinds jaren een daling de invoer uit de goedkope pro- zo schrijft de NEVEC. ositievere instelling van de nati- -t en EEO-overheid geeft de kle- Industrie wat meer vertrouwen f toekomst. Deze toont dat via toenemende investeringen lang- aan de draaikolk van de terug kan worden ontkomen. inkleding truggang in het verbruik in 1977 lesteerde zich vooral bij de he- "ing waarvan in hoeveelheden nt minder werd verkocht. De in de consumptie van dames- en meisjeskleding was ongeveer 1.5 procent. De afgenomen kledingaankopen vormden een van de óorzaken dat de produktie vorig jaar met 13 procent terug liep. De verder gedaalde export was een ander. De industriële afzet ging weer met 5 procent terug tot ƒ370 miljoen. Daar kwam dan ook AMSTERDAM Met het oog op de snelle toeneming van het binnenland se luchtverkeer in Nigeria heeft de nationale luchtvaartmaatschappij Nigeria Airways opnieuw een bestel ling geplaatst voor de levering van Fokker F 28 verkeersvliegtuigen. Ter uitbreiding van de vloot van 6 Fokker F 28 Mark 2000 Fellowship-toestellen is nu opdracht gegeven tot levering van de nieuwste versie van de F28: de Mark 4000 voor 85 passagiers, aldus Fokker. Twee vliegtuigen van dit type zullen in mei en juni 1979 worden geleverd. Naast een zeer modem en comforta bel interieur en een modern uitgerus te cockpit biedt de Mark 4000 lagere gebruikskosten en lagere geluidsni veaus. Met deze order is het totale aantal verkochte Fokker F28 vliegtuigen ge stegen tot 139 aan 37 gebruikers in 25 landen. nog bij dat de import van kleding in 1977 opnieuw steeg: ditmaal met 8 procent tot 2,41 miljard. Van de 100 kledingstukken die in Nederlandse winkels worden verkocht zijn er nu 63 uit het buitenland afkomstig wat vol gens de NEVEC uniek is in Europa Uit de EG-landen steeg de import met name uit Engeland maar de invoer uit de Aziatische landen is vorig jaar voor het eerst sinds jaren weer eens gedaald. De daling van de produktie kwam vooral in de dames- en herenboven- kleding hard aan. De lingerie- en foundationsector vervaardigde 7 pro cent minder maar de bedrijfskleding produceerde 15 procent meer dan in 1976. Ook de export van bedrijfskle ding groeide terwijl er aan de andere kant minder werd geïmporteerd. Op merkelijk is het overigens, zo stelt de NEVEC vast dat de produktie van heren- en dameskleding in 1978 rede lijk op het (sterk gezakte) peil blijft hangen. Het aantal werknemers in de confec- Drie van de vier F28 Fellowships die Fokker op het ogenblik bouwt voor de Nederlandse Luchtvaartmaatschapij een dochter van de KLM. De NLM zal de Fellowships gebruiken op niet veraf gelegen Europese bestemmingen. tie daalde vorig jaar met 11 procent Kole (FNV) en De Wit (NCW) bepleiten: van 24.900 tot 22.200. v *r Bltj ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal. met ingang van 2 december 1978, de op slagrente voor debetstanden in reke ning-courant worden verhoogd van 1% naar 2%. De NEVEC zal per 1 januari haar activiteiten zoveel mogelijk gaan combineren met de Vereniging van Tricot- en kousenfabrikanten (VER- TRIKO). De ledenvergaderingen zijn het eens geworden over een vergaan de integratie van de secretariaten, die ondergebracht worden bij de NEVEC in Amsterdam. De heer L. C. W. M. Kusters, algemeen secretaris van de NEVEC. zal per 1 januari in dezelfde functie gaan fungeren voor de NE- VEC-VERTRIKO-combinatie. De heer M. M. Broers, directeur van het bureau VERTRIKO, wordt secreta ris. De nieuwe combinatie bundelt werkgevers die leiding geven van 29.000 werknemers. De bedrijven heb ben een gezamenlijke omzet van 2,5 miljard. De lopende herstructure ringsprocessen in beide bedrijfstak ken worden gebundeld in de Strucon die tot nu toe alleen de herstructure ring in de confectie begeleidde. PARIJS De Algerijnse staatsolie maatschappij Sonatrach heeft een le ning gesloten van 210 miljoen dollar voor de gedeeltelijke financiering van de exploitatie van gasbronnen en een pijpleiding voor het vervoer van aard gas naar de Algerijns-Tunesische grens en uiteindelijk naar Italië. Met het gehele project is 900 miljoen dol lar gemoeid. Dit heeft een woordvoer der van de Franse bank Crédit Lyon- nais donderdag meegedeeld. Van een onzer verslaggevers ROERMOND De voorzitters van de Federatie Nederlandse Vakverenigingen. Kok. en van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), de Wit. hebben in Roermond gepleit voor invloed van provinciale overheden in het sociaal-economisch beleid. een onzer verslaggevers ISTERDAM „Het is echt niet zo. dat wij onze uitbetalin- l zouden traineren om zo rentewinst te maken. Als we dat (kelijk zouden doen, zouden we niet lang meer leven. Het i trouwens ook niet eerlijk zijn." "as de reactie van mr C. C. Nenger- i, voorzitter van de raad van be- ir van het AMEV-verzekerings- fcern. Hij zei dit in een reactie op ings gedane uitlatingen van de jident van de Arnhemse recht- k. mr J. Schaafsma, als zouden de liekeringsmaatschappijen met op draag zijn met uitbetalingen. de mening van mr Schaafsma reft, dat Nederland een „achter- land op het gebied van smarte- luitkeringen zou zijn, was de heer (german van mening dat er in het ienland op dit gebied toch wel erg zlmde gewoontes bestaan. „Ge- jntes, die hier gelukkig nog niet dijpen toegepast. Maar wie weet, in de toekomst nog zal ge- ten." F. Roos. lid van de raad van tuur van AMEV. vond dat de Am- ise rechter de zaken omkeert. teindelijk," zo zei hij, „is het de macht, die in de ptoces- ide smartegeldbedragen vaststelt pet de verzekeringsmaatschappij- Die hebben trouwens geen lijstje, irop staat hoe hoog de bedragen aan smartegeld moeten zijn voor een bepaalde gebeurtenis." Smartegeld Overigens, zo meende mr Roos, zou den de verzekeringspremies ook wel eens kunnen stijgen als het smarte geld omhoog zou gaan. En dan wordt het ieders smartegeld AMEV, aldus mr Nengerman, zou wel graag bepaalde mensen voor bepaal de posten willen hebben, maar kan ze niet krijgen. Hij noemde in dit ver band met name de buitendienst-in specteurs. Omdat hun inkomen deels op provisiebasis is, zullen zij wanneer zij hard werken meer verdienen dan wanneer zij minder hard werken. Eigenlijk, zo zei de heer Nengerman. zijn zij dus een beetje ondernemer. En ik heb wel eens de indruk, dat voor die positie in ons land wat min der belangstelling is. Maar ook dat gebrek aan zekerheid door de wis selende inkomsten zal wel een rol spelen, alsmede het feit dat velen er niet voor voelen om 's avonds op stap te gaan en voor een dichte deur te Mr C. C. Nengerman. komen bij een familie, die juist naar een tv-programma zit te kijken. Negen maanden AMEV behaalde over de eerste negen maanden van dit Jaar een winst van 64,7 (v.j. 49) miljoen. De omzet steeg met 30 procent tot 1557 (1202) mil joen. Voor 15 procent was deze stij ging het gevolg van de overname van het verzekeringsconcern Time Hol dings ln de Ver. Staten. Voor geheel 1978 wordt een stijging van de winst van AMEV verwacht met zo'n 25 pro cent. Het concern blijft streven naar verdere internationalisatie en diversi ficatie (meer verscheidenheid). Wat het laatste aangaat zal men overigens uiterst voorzichtig te werk gaan. In een toespraak tot de Kamer van Koophandel voor Midden-Limburg, die het 150-jarige bestaan gisteren vierde, bepleitte Wim Kok. dat de centrale overheid op sociaal-econo misch terrein meer taken en bevoegd heden aan de provinciale overheden moet delegeren. Aldus kan er een beleid worden gevoerd, dat meer op de situatie in de provincie is toege spitst. Omdat van de Wet op de Investe ringsrekening, ooit bedoeld als in strument voor een selectief groeibe- leid, in de huidige vorm weinig hel) te verwachten is, zullen de provincies zelf met beleidsplannen moeten ko men die door de overheid worden getoetst, aldus Kok. Analoog aan de regionale investeringspremieregelln- gen zouden er regionale maatregelen kunnen worden getroffen op het ge bied van de arbeidsvoorziening. Den Haag zou een pakket maatregelen ter beschikking kunnen stellen, waar over de provincies onder bepaalde omstandigheden en tot een bepaald bedrag kunnen beschikken. Kok herhaalde nog eens de wens van de FNV, dat er drastisch het mes moet ln de doolhof van regionale ad viserende organen, die het provinci aal bestuur adviseren over de proble men in de regio. De kamers van koop handel, regionale raden voor de ar beidsmarkt, economisch-technologi- sche instituten, etc. werken vaak langs elkaar heen. verrichten dubbel HOUSTON Het bedrijf van SheU in de Verenigde Staten heeft vrijdag voor opschudding gezorgd door het afkondigen van een landelijke rant-, soenering op benzine. De redenen voor deze stap zijn de ongeëvenaard grote vraag naar benzine, de te lage maximumprijzen die oliemaatschap pijen mogen vragen en het voor repa ratie tijdelijk bulten gebruik zijn van raffinaderijen van Shell, zo heeft de maatschappij meegedeeld. De wederverkopers van Shell in de Verenigde Staten krijgen tenminste tot 13 december 25 procent minder olieprodukten dan zij besteld heb ben. De vraag naar olieprodukten is nog steeds niet verminderd, zo deelde een Shell-woordvoerder mee. maar integendeel toegenomen tot een re- cordomvang. „Shell is vastbesloten om de gevolgen van deze situatie tot een minimum te beperken en hoopt de zaak eind december of begin janu ari weer geheel in de hand te hebben." werk, terwijl andere zaken blijven liggen, aldus Kok. NCR-voorzitter De Wit hield ln zijn rede een pleidooi voor de oprichting van provinciale overlegorganen, waarvan het provinciaal bestuur en het regionale georganiseerde be drijfsleven deel uitmaken. De Wit koppelde hieraan de suggestie voor de totstandkoming van provinciale sociaal-economische beleidspro gramma's. Dit overlegorgaan zou sommige bestaande regionale orga nen kunnen vervangen. In zijn toespraak wees De Wit op grote verschillen tussen regio's met name op het punt van de werkgele genheid. Elke regio behoeft daarom een eigen aanpak. Ook constateerde de NCW-voorzitter een onvoldoende samenhang tussen het economische en het ruimtelijke ordenings- en mi lieubeleid, waarbij hij Groningen als voorbeeld aanhaalde. „Aan de ene kant wil men optimale stimulering van de industrie en aan de andere kant stelt men zulke hoge eisen aan het milieu, dat de vestiging van indu strie wordt belemmerd." In Zutphen hield de NCW-Mldden Ne derland zijn jaarvergadering. Voorzit ter P. Mol ging in zijn Jaarrede uitge breid in op de problemen van de huidige arbeidsmarkt (toename be volking. dalende werkgelegenheid, immobiliteit naar woonplaats en be roep. de discrepanties tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en de verminderde economische groei. Met betrekking tot de vakbondseis dat werk moet worden geschapen door arbeidstijdverkorting, verwees hij naar het WRR-rapport „Maken wij er werk van?" Daarin is berekend, dat de vrije zater dagmorgen, die een verkorting van de arbeidstijd met 6 procent met zich mee bracht, gepaard ging met een produktieverlies van drie procent en een werkgelegenheidsverruiming van één procent. „Bovendien lijkt het mij naïef te denken, dat een loonkosten stijging met 11 procent (het effect van vier uur korter werken bij gelijk loon) niet gevolgd zou worden door nieuwe bedrijfssluitingen. Van onze correspondente BRUSSEL De Europese Commissie stelt voor de land bouwprijzen voor het komen de oogstjaar niet te verhogeq. Dit staat in een geheime me dedeling ivan vier en een hal ve bladzijde) aan de Europese regeringsleiders die aanstaan de maandag en dinsdag in Brussel bijeen zijn. Aan de beginselen van het Europese landbouwbeleid wil de Com missie niet tornen. Wei moe ten enkele problemen drin gend worden opgelost: de mo- notalr compenserende bedra gen, de grote inkomensonge lijkheid van de boeren ln de diverse Ud-staten en de over schotten. De monetair compenserende bedra gen (subsidies aan landbouwers in landen met sterke munt om concurre rend te blijven met hun collega's ln de overige landen) kosten de Ge meenschap Inderdaad heel veel geld. De Commissie wil dit dure systeem geleidelijk afschaffen op voorwaarde dat het nieuwe Europese muntstelsel EMS op een succes uitdraait. Het is dus nog een proces van lange adem. Om de grote Inkomensverschillen die er binnen de Europese landbouwge- meenschap nog steeds bestaan te ver kleinen, wil de Commissie de huidige structuurmaatregelen versterken. Er zou nog meer steun moeten gaan naar het Mlddellandse-Zeegebied als ook naar West-Ierland. Boeren ln die streek verdienen een vijfde of een zesde van onze agrariërs. De overschotten in zuivel en rund vlees tenslotte zijn wel degelijk toe te schrijven aan het Europese land bouwbeleid, zo erkent de Commissie ruiterlijk. Daarom stelt zij een alge mene bevriezing voor van de prijzen voor volgend jaar. Bij toeneming van de melkproduktie zou de EG-inter- ventieprijs omlaag moeten en de me deverantwoordelijkheidsheffing voor de melkveehouder omhoog. ADVERTENTIE Met ingang van 4 december 1978 zal de extra toeslag voor debetstanden in rekening courant, waarvoor de rente op het promessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, met 1% verhoogd worden tot 2%. Van onze soc.-economische redactie ENSCHEDE „De inkomsten van de aardgasbel hebben niet alleen gediend als financieringsbron voor de overheid om de inflatie terug te dringen. De export van aardgas steunde de gulden en verzwakte daarmee de internationale concurrentie positie van ons bedrijfsleven. Een deel van de gasbel is dus omgezet in werkloosheid." ADVERTENTIE In verband met de stijging voor kredieten in rekening van de tarieven op dc courant met ingang van geldmarkt zal de tijdelijke 4 december 1978 met 1% toeslag op de debetrente worden verhoogd tot 2%. fSTERDAM (ANP) Over veertien dagen op 16 december komen in Aboe Dhabi aan Perzische Golf de ministers van olie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen PEC) bijeen om over de prijzen van ruwe olie in het komende jaar te praten, maar tot welk jluit ze zullen komen is nog altijd onzeker. Duidelijk is alleen dat de dertien leden van de rinisatie het er zelf niet over eens zijn hoe groot de prijsverhoging moet worden. De kans de ministers zullen besluiten tot handhaving van de prijzen moet echter heel klein worden Icht. radicale OPEC-leden waartoe oorbeeld Libië, Irak en Algerije den gerekend willen dat de anden zich volledig schadeloos en voor de inflatie in de indu- ilanden en de koersdaling van de ar. Ze dringen daarom aan op een «verhoging van twintig tot 25 pro- Saoedi-Arabië en de Verenigde bische Emiraten (VAE). waartoe Dhabi behoort, waren in het eden sterk voor handhaving van >rijzen en zullen nu vermoedelijk proberen de prijsverhoging be et te houden, zo kan worden opge maakt uit uitlatingen van regerings functionarissen van de twee landen. In december van het afgelopen jaar konden de ministers van olie het er tijdens hun vorige prijsberaad in Ca racas niet over eens worden met hoe veel de prijzen van ruwe olie voor dit jaar zouden moéten worden ver hoogd. Ze besloten in arren moede maar tot handhaving van de officiële prijs van 12.70 dollar per vat (159 liter) voor olie van standaardkwali teit (Arabian Light Crude). Dat bete kent dat er de afgelopen twee jaar geen verandering ln de officiële prijs is gekomen. In de werkelijke prijzen op de wereldmarkt zitten nogal wat schommelingen onder invloed van vraag en aanbod. De laatste tijd ston den de prijzen onder druk doordat het aanbod te groot was. maar daarin is nu verandering gekomen door de stakingen in Iran Ander prijsbeleid Saoedi-Arabië is het land met de grootste olie-export ter wereld Het heeft dan ook veel invloed ln de OPEC. Uit opmerkingen van zijn lei ders kan worden afgeleid dat de Sa- oediërs bereid zijn in te stemmen met een prijsverhoging van vijf tot tien procent als het absoluut onmogelijk blijkt tot overeenstemming te komen over handhaving van de prijzen. Sa- oedie-Arabië zal er echter met steun van de VAE voor pleiten het prijsbeleid te veranderen en over te gaan tot regelmatige prijsverhogin gen, bijvoorbeeld twee drie procent per kwartaal. Iran was tot dusver ook geen voor stander van drastische prijsverhogin gen Hoe er nu in Teheran over wordt gedacht is niet duidelijk. Het land kampt met ernstige politieke moei lijkheden. die al hebben geleid tot stakingen op grote schaal, vooral bij de olie-industrie De stagnatie van de olie-export heeft tot een inkomsten verlies van honderden miljoenen dol lars geleid. Welke invloed dit op het prijsbeleid zal hebben moet worden afgewacht. Volgens sommige zegslie den in Teheran is de Iraanse regering tevreden over het koersherstel van de dollar op de internationale wissel markt en zou zij er daarom niet veel voor voelen met een prijsverhoging van meer dan vijf procent ln te stemmen. De grootste olieleverancier van La tijns-Amerika, Venezuela, heeft laten weten voorstander te zijn van een prijsverhoging van tien procent. Als daarvoor in Aboe Dhabi geen meer derheid te vinden is zal de regering ln Caracas voorstellen de prijzen vanaf 1979 met drie procent per kwartaal te verhogen. Koeweit, dat binnen de OPEC eveneens een belangrijke posi tie inneemt, heeft laten weten dat het zich bij voorbaat bij de opvatting van de meerderheid in de raad van minis ters van olie neerlegt. Over het stand punt van de minder invloedrijke le den van de OPEC Indonesië, Nige ria. Qatar. Ecuador en Gabon is niets bekend. Meerderheid? Tot afschaffing van de dollar als rekeneenheid voor de prijzen of als betaalmiddel voor ruwe olie zal het in de ministerraadsvergadering van 16 en 17 december ln Adoe Dhabi naar alle waarschijnlijkheid niet komen. Er zijn wel OPEC-leden die daarvoor pleiten, maar of er een meerderheid voor kan worden gevonden moet sterk worden betwijfeld De Verenig de Arabische Emiraten hebben een soort tussenoplossing voorgesteld: handhaving van de dollar maar afwe ging van het koersverloop van het Amerikaanse geld tegen het gewogen gemiddelde van een aantal valuta's die voor de buitenlandse handel van de olielanden van belang zijn. Deze conclusie trok prof. dr. W Hessel, hoogleraar in de algemene economie binnen de afdeling be stuurskunde van de Technische Hogeschool Twente ln een rede ter gelegenheid van de zeventiende ge boortedag van de hogeschool. De Twentse hoogleraar wees er op dat de overheid tijdig genoeg is ge waarschuwd: „Beginnend bij het kabinet Biesheuvel sloeg men alle waarschuwingen in de wind. Drees jr. had de moed de consequenties te trekken en groef daarmee zelf zijn eigen politieke graf. De vakbe weging had beter moeten weten. De teruglopende winsten waren een duidelijk teken aan de wand. De vermogensaanwasdeling eerst als volkskapitallsme afgewe zen wordt nu te laat ingezet. Tenslotte treft de werkgevers de blaam dat zij de ondernemingsraad niet actief en opbouwend tegemoet zijn getreden", aldus prof. Hessel. Het lijkt hem gewenst en mogelijk om de financiering van het be drijfsleven te verschuiven van het bankkrediet naar het eigen vermo gen. waarbij een deel van het eigen vermogen voortkomt uit de VAD en dus als deelneming van de werk nemers in het bedrijf zal gelden. Om de inflatie tegen te gaan zou het volgens prof. Hessel goed zijn om een deel van de VAD-gelden in de vorm van loonsuppletie aan de bedrijven te gebruiken voor het aflossen van bankkredieten. ADVERTENTIE lelden - tel. 071 -31 12 31

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27