Seheime 'Broederbond' beheerst Zuid-Afrika Regio's roepen Rome tot de orde Palestijnen klagen over 'plagerijen' van Israël ^TJERDAG 2 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 17 lui een onzer redacteuren iuid-Afrika is onlangs voor het eerst een boek bliceerd over de omstreden Afrikaanse Broe- •nd. Deze geheime organisatie is de afgelopen Ig jaar de leidende kracht achter de schermen est. boek „Broederschap van placht, een uiteenzetting de geheime Afrikaanse derbond" is geschreven J. H. P. Serfontein, corres- lent van Trouw en ver- idene andere westerse ten. Hennie Serfontein. roorzitter is geweest van de erenorganisatic van de Na tie Partij, is momenteel verklaard criticus van het inbeleid van de Zuidafri- ise regering. boek van Serfontein heeft aandacht gekregen in Afrika; meer nog van re- igsgezinde kranten dan de Engelstalige oppositie- Dit is een aanwijzing voor toenemende onlustgevoe- bij de aanhangers van het caanse nationalisme over ir imzinnige en ondergrond- isfaken. Die onrust ls alleen groter geworden door het te informatieschandaal, 'bij regeringsfondsen zijn uikt om projecten van po- ce partijen te steunen, zo- het financieren van rege- sgezinde kranten. Berich- dat aan Hennie Serfontein •Ie jaren geleden 80.000 gul- is geboden als hij zou wil- ophouden met het schrij- van artikelen over de Broe- »ond en als hij zijn bronnen willen onthullen, haalden irpagina's van enkele re- jgsgezlnde kranten. nd oor* Hheim >lanke Afrikaanse Broeder- i heeft alleen mannelijke n. In de westelijke demo- ieën, waarmee de blanken k( iuid-Afrika zich nauw ver den voelen ondanks alle lieke uitlatingen over de den met de rest van Afrika, geen vergelijkbare organi- zijn geheimhouding en ildige selectie van nieu-. den verschilt de Broeder- aanzienlijjc van de vrij- selaars en andere geheime inisaties. Alleen blanken j zich trouwe aanhangers 3 de Nationale Partij hebben tond kunnen lid worden. In openbaar wordt er niet ge- pken over de activiteiten de bond, gesteld dat er al j zou worden gezegd over bestaan ervan. In de zestig van zijn bestaan heeft de ld maar vijf of zes openlijke verklaringen afgelegd. Maar deze zijn altijd tot stand geko men onder druk en meestal als een reactie op uiteenzettingen in de Engelstalige pers. Vragen De sleutel tot het verstaan van het blanke nationalisme en wat er allemaal mee samenhangt, is gelegen in een goed begrip van de aard, de rol, de ideeën, de activiteiten en de machinaties van de Broederbond. Het on derzoek daarnaar kan het ant woord geven op vragen als. Waarom zullen de blanke nati onalisten nooit en te nimmer vrijwillig hun politieke koers wijzigen en veranderingen aan brengen in het apartheidsbe- leid gescheiden ontwikke ling genoemd? En, nog belang rijker. waarom zal geen enkele westelijke strategie, hetzij vriendelijke overreding en dia loog, hetzij dreiging met sanc ties. ooit de regering van Zuid- Afrika ertoe bewegen de huidi ge rassenpolitiek op te geven en de macht eerlijker te ver delen? Er is een opvallende overeen komst in de organisatie van de Broederbond en die van een communistische partij. Het enige opvallende verschil is dat de Broederbond veel geheimer is. De Broederbond heeft 12.000 leden georganiseerd in 800 cellen, die „afdelingen" ge noemd worden. De leden ple gen zichzelf te beschouwen als de room van de Afrikaanse melk. De Broederbond is dus een sterk elitaire organisatie, die veel ministers en parlemen tariërs onder haar leden telt. Verder zijn tal van kerkleiders en vooraanstaande mensen in het onderwijs, culturele organi saties. vakbonden, politieorga nisaties, regeringsdiensten, de media, de universiteiten en de landbouwindustrie lid. Men kan rustig zeggen dat, met een paar uitzonderingen, iedere vooraanstaande Afrikaanse nationalist ,3roeder" ls. Op die manier brengt de Broeder bond de hoogste politieke en geestelijke leiders samen met plaatselijke dorpscomités. Cel Elke cel bestaat uit twaalf tot twintig leden. Maandelijks ko men zij bij elkaar, in het ge heim. Er zijn speciale instruc ties die er voor moeten zorgen dat er geen aandacht valt op het huis waar zo'n bijeenkomst gehouden wordt. Auto's mogen er niet bij in de buurt worden neergezet. In de regel maken drie of vier mensen gebruik van één auto. De leden mogen wat er op de bijeenkomsten besproken is, niet eens met hun eigen vrou wen bepraten. De gastvrouw mag zelfs niet binnen komen om thee te serveren. Boss Elke cel krijgt regelmatig op drachten van het hoofdkantoor in Johannesburg. Circulaires geven het standpunt van de Broederbond over allerlei za ken als het openbare leven, sport, cultuur en religie. Soms krijgen de afdelingen voor hun besprekingen ook rapporten toegestuurd, die bedoeld zijn als studiemateriaal. Op die ma nier worden belangrijke ont wikkelingen op het terrein van de politiek voorbereid, en kan de top zich verzekeren van de loyaliteit op lager niveau. De Broederbond kent niet al leen plaatselijke cellen, maar ook regionale comité's en een Bondsraad. Dat laatste is een Jaarlijks congres van de organi satie. dat bijgewoond wordt door honderden vertegenwoor digers van de cellen en de re gionale afdelingen. De agenda van deze landelijke vergade ring heeft onderwerpen die het hele spectrum van het Afri kaanse nationalisme omvat ten: economische zaken, de apartheid, pers, radio, televisie, culturele zaken, jeugdzaken en onderwijspolitiek. De Bondsraad is daarmee een soort volksparlement dat alle zaken behandelt, die ook in het parlement en op de congressen van de Nationale Partij aan de orde komen. In feite is de Bondsraad daarmee het hoog ste forum in Zuid-Afrika. Al deze bijeenkomsten vinden in het grootste geheim plaats en er zijn strikte veiligheidsmaat regelen genomen in nauwe sa menwerking met de Zuid- afrikaanse geheime politie (BOSS) om ervoor te zorgen dat buitenstaanders niet aan deze bijeenkomsten kunnen deelnemen. Om lid te worden van de Broe derbond moet je een soort su per Zuid-Afrikaan zijn. Leden worden uiterst zorgvuldig gese lecteerd. Dat onderzoek, waar een aspirant-lid weinig van merkt, vergt vaak een jaar. Het aankomend lid wordt in alle cellen besproken zonder dat hij daarvan op de hoogte is. Ook al krijgt hij maar een paar tegen stemmen. dan toch is hij kans loos. Eenmaal toegelaten als lid wordt hij plechtig verwelkomd bij kaarslicht, terwijl er gedeel ten uit de bijbel worden gele zen en religieuze liederen wor den gezongen. Tot slot zweert het nieuwe lid dat hij nooit enig geheim over de Broeder bond zal verklappen, ook niet wanneer hij zich uit de bond terugtrekt (wat bijna nooit ge beurt), of wanneer hij eruit ge zet wordt. Onderwijs De Broederbond heeft een ei gen bondslied en geheime te kens. zoals een bepaalde ma nier van elkaar een hand ge ven. Twintig procent van de leden is werkzaam bij het on derwijs. Dat maakt duidelijk hoe veertig jaar lang generatie na generatie is gehersenspoeld en volgegoten met racistische ideeën over apartheid. Zeven procent van de leden is predi kant in de Nederduits Oerefor- meerde Kerk, wat inhoudt dat bijna elke predikant van deze kerk lid van de Broederbond moet zijn. De hoogste leiding van universiteiten, het ambte lijk apparaat, de politie en de defensie, allemaal zijn ze lid. De huidige president, John Vorster is lid nummer 3737. De overleden president Nicholas Diederichs was nummer 570 en eerste minister Pieter Botha nummer 4487. Dr Connie Mul der. de onlangs in verband met het informatieschandaal afge treden minister van plurale be trekkingen en vroegere leider van de Transvaalse afdeling van de Nationale Partij, heeft nummer 4750. Doel De Broederbond werkt naar buiten door frontorganisaties. De doelstellingen van de Broe derbond kunnen als volgt sa mengevat worden. Handhaving van het zuiver blanke karakter van het Afri kaanse deel van de natie. Vestiging van blanke over heersing in Zuid-Afrika. Streven naar een Afrikanise- ring van het Engelssprekende deel van het land. Handhaving van een blanke Afrikaanse natie op het funda ment van het Afrikaanse „volk", waarbij de Broeder bond de harde kern van dat volk is. De Broederbond hangt een ra cistische Herrenvolk-theorie aan. Sommige leiders van de Broederbond onderhielden voor en tijdens de Tweede We reldoorlog dan ook nauwe con tacten met de nazi's. De filoso fie van de Broederbond is geba seerd op de begrippen broeder schap en christelijk nationalis me. Dat laatste Is gebaseerd op het vaste geloof dat de Afri kaander een van God gegeven roeping in Zuid-Afrika heeft en dat zijn raciale politiek en zijn streven om de blanke identiteit ten koste van alles te bevorde ren. door God zijn goedge keurd. De broederschap geldt in het bijzonder de geselecteer de leden van de bond onder ling. „Broederschap" betekent in de praktijk dat de leden van de Broederbond elkaar een voor keursbehandeling geven. Bij benoemingen voor topfuncties zullen leden altijd proberen medeleden benoemd te krij gen. Dit betekent dat bijna alle topposities in Zuid-Afrika door leden van de Broederbond wor den bezet. Het lidmaatschap van de Broederbond is dan ook een vrij goede garantie voor promotie. Instrument Nadat er in het begin van de jaren zeventig een zuivering had plaatsgevonden in de Broederbond, heeft deze zich ontwikkeld tot een instrument in de handen van de leiders van de Nationale Partij. De voorzit ter van de Broederbond is mo menteel professor Gerrit Vil- joen, rector van de Rand Afri kaanse Universiteit en tevens voorzitter van de Nationale Onderwijsraad. De nauwe band tussen partij, bond en staat werd in 1963 ont huld, toen de chef van de spe ciale afdeling en later alge meen leider van de veUlgheids- dlenstBOSS.deopdracht kreeg om een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van infor matie uit de Broederbond Deze informatie werd in dat jaar door Hennie Serfontein ge publlceerd in de Londense Sunday Times. De twee voornaamste instru menten ter beïnvloeding van de openbare mening, het on derwijs en de Zuldafrlkaansc omroep, staan volledig onder controle van de Broederbond. Ongeveer dertig prominente le den van de bond onder wie wijlen president Diederichs en dr. Piet Meyer, hoofd van de Zuidafrikaanse radio- en televi siemaatschappij bestudeer den de propaganda van nazl- Duitsland, zoals die door Goeb- bels in de praktijk werd ge bracht. De uiterst behoudende Zuidafrikaanse omroep (SABC) is zeer selectief in wat hij de kijkers en luisteraars voorschotelt en oefent op die manier censuur uit. Kerken De Afrikaanse kerken staan goeddeels onder controle van de Broederbond, doordat de helft van de predikanten lid ls van die bond. Dit verklaart waarom de Zuidafrikaanse ker ken het apartheldsbeleid on verkort steunen en nooit vraag tekens zetten, zelfs niet in een geval als dat van Steve Biko. De weinige blanke theologen die het aangedurfd hebben de kwalijke invloed van de Broe derbond in de kerk ter discus sie te stellen zijn geïsoleerd of tot zwijgen gebracht. De prijs van verzet tegen de bond is totale brandmerking in de Afrikaanse samenleving, verlies van Inkomen, baan en positie. Gedurende de oorlogs jaren is tenminste één en mo gelijk twee leden van de Broe derbond om het leven gebracht omdat ze geheimen van de bond hadden verraden. Hoe archaïsch de mentaliteit van de bond is, moge wel blij ken uit het feit dat nog tien jaar geleden opdracht gegeven ls om een onderzoek in te stel len naar het „Joodse pro bleem". terwijl tegelijkertijd de oorlog verklaard werd aan geresepcteerde organisaties als Rotary. Lions International en de Morele Herbewapening. De katholieke kerk wordt als een gevaarlijk genootschap be schouwd. Verder wordt voort durend gestreden tegen „ge mende" huwelijken, waarmee men huwelijken tussen Afri kaans- en Engelssprekenden bedoelt. Het boek van Serfontein is uit gegeven bij Rex Collings in Londen. vervroegde parlementsverkie- igen in Italië voor de meeste rtijen in het geheel niet aantrek- lijk blijken te zijn, kan het chris- i-democratische minderheidska- let van Oiulio Andreotti waar- ïijnlijk het voorjaar wel halen, t is echter de vraag of de Italia- n da»r gelukkig mee moeten n. U le' rt tor J. den Boef verki?zingen niet lonen voor de partij die hït kabinet van Andreotti in het mem steunen, wordt opgemaakt uit resultaat van de regionale verkiezingen het voeger tot Oostenrijk behorende -Tird (Alto Adlge) en in Trentino. Van regb's kan alleen Trentino als graad- •r voör geheel Italië worden gebruikt, dat h.-t veel meer Duitstalige Zuid-Tlrol uitzonderingspositie inneemt. Is Trenti- inderiaad een nationale maatstaf, dan >ben le kiezers daar de gevestigde partij- in Fome heel wat stof tot nadenken [even chrtten-democraten verloren er de ab- ute neerderheid, die zij in de afgelopen tig aren moeiteloos in handen hadden nnei houden. De Democrazia Cristiana lest lan haar rechterzijde heel wat stem- n astaan aan een naar autonomie stre- ïde Volkspartij Communisten en socia len moesten zowel ter rechter- als ter kerijde veren laten en ook de sociaal- nocaten en de republikeinen kwamen >t ogeschonden uit de strijd. Blijkbaar ies?n communisten en socialisten vooral m»en afstaan aan uiterst linkse groepe- ge.. die onder de naam Nieuw Links ng nawerkten. it resultaat zou men kunnen afleiden t ieeds meer Italiaanse kiezers zich gaan ceen van de traditionale partijen, die lelijk en onderling zo sterk verdeeld zijn. t;r geen werkelijke oplossing kan wor- igevonden voor de problemen, waarvoor lë zich in toenemende machteloosheid geplaatst ziet. Men kan de uitslag van ttino echte ook anders uitleggen, name- is een zuiver regionale aangelegenheid, rin de ook elders in Italië gesignaleerde g naar autonomie een belangrijke rol •lt oteststemmen nen de partijen die het minderheidska- ?t van Andreotti in het parlement steu- gaat men er echter en waarschijnlijk ten onrechte van uit dat de uitslag Trentino moet worden gezien als een iwe aanwijzing, dat talrijke kiezers uit test tegen het politieke gemarchandeer lome op „alternatieve partijen en groe- gaan stemmen. Als dit waar is, bete- t het een belangrijke verandering in de ngewoonte van de afgelopen jaren, irvan christen-democraten en commu- en profiteerden. heeft er geruime tijd op geleken, dat ië in de praktijk naar een twee-partijen Enrico Berlinguer, leider van de Italiaanse communisten. systeem zou toegroeien Deze tendentie ging zich voordoen nadat de communisti sche partij (PCI) er in was geslaagd, onge veer een derde van alle uitgebrachte stem men op zich te verenigen. De angst voor een communistische „machtsovername", die zich langs parlementaire weg zou voltrek ken. bracht heel wat Italianen er toe om de kleinere partijen links en rechts van de Democrazia Cristiana vaarwel te zeggen en hun stem aan christen-democratische kan didaten te geven. Als de uitslag van Trentino inderdaad nati onaal kan worden vertaald, zou dat voor de communistische partij Inhouden, dat zij vergeleken met de cijfers van d? parle mentsverkiezingen van juni 1976 niet langer een derde deel van de kiezers achter zich heeft, maar tevreden moet zijn met „slechts" een kwart. De PCI van Enrico Berlinguer heeft dan ook alle reden om niet met vervroegde parlementsverkiezingen te dreigen, als premier Andreotti die ook met de eisen van vier andere partijen moet rekenen het de communisten niet naar de zin kan maken. Twee stromingen Als gevolg hiervan zal de ontevredenheid binnen de PCI. over de tegemoetkomende houding tegenover de christen-democraten sterk toenemen. In 1'Unita. het dagblad van de partij, werden onlangs naast elkaar twee artikelen gepubliceerd, die elk een afwij kende mening verkondigen over de wijze, waarop de PCI zich uit de huidige situatie moet redden. Het ene is van Pietro Ingrao. die als voorstander van een „harde lijn" betoogt dat de PCI haar eigen visie op de toekomst moet blijven propageren ondanks het „historisch compromis" en het Euro- communlsme. Het andere artikel verkondigde de opvat ting van Giorgio Amendola, die als voor stander van een minder harde lijn verkon digde dat de ideologie in deze moeilijke tijd naar een bescheidener plaats moet verhui zen en dat de politici zich aan de echte problemen moeten wijden. Tegenover de oproep van Ingrao dat de communisten hun eigen model voor een „nieuwe soort staat" moeten handhaven, staat de waarschuwing van Amendola dat het werken aan zo'n model „een abstracte en ondemocratische oefening is in de gecompliceerde wereld van vandaag". Van Berlinguer wordt gezegd dat hij lang zaam maar zeker de zijde van de „harde lijners" is gaan kiezen. Het is voor hem bijzonder moeilijk om de politieke koers van zijn partij ondergeschikt te blijven ma ken aan het door hem al weer jaren geleden begonnen streven naar een „historisch com promis" met de christen-democraten. Daar staat tegenover dat alle moeite vergeefs zal zijn geweest, als de PCI achter deze pogin gen een punt zou zetten nu nieuwe verkie zingen steeds dichterbij komen. Misschien worden zij in maart of april al onvermijde lijk. Geen volksfront In maart houdt de PCI een belangrijk par tijcongres. waarop waarschijnlijk een defi nitieve uitspraak zal worden gedaan over de wijze waarop de communistische partij zich tegenover de christen-democraten en de andere partijen zal opstellen. Dan zal het „historische compromis" vermoedelijk wel overeind blijven en wel om twee redenen, die ook in de afgelopen jaren hebben gegol den: op een andere wijze kan de sociaal- economische crisis van Italië niet worden opgelost; en de gebeurtenissen in Chili heb ben aangetoond, waartoe de vorming van een volksfront kan lelden. Een samengaan met de socialisten is toch al vrijwel uitgesloten, omdat de socialistische partij (PSD zich sinds vorig jaar tegen de communistische partij afzet om bij volgen de verkiezingen een belangrijk deel van haar ontrouw geworden kiezers te kunnen terughalen. Bovendien heeft de uitslag van de verkiezingen in Frankrijk de PCI-leldlng geleerd, dat „een kunstmatig volksfront er ger is dan helemaal geen volksfront en minder nuttig dan een breed front van alle democratische krachten". Dit is de mening van Giorgio Napolitano, één van de PCI- strategen. Problemen En terwijl de grote partijen hun wonden likken na de verkiezingen in Trentino en Zuid-Tlrol, blijven Italiê's problemen onop gelost. Landbouwhervormingen komen niet van de grond: de pensioenwetgeving blijft op vernieuwing wachten; een economisch driejarenplan dreigt al bij voorbaat te mis lukken, omdat er teveel veranderingen in worden aangebracht; de onrust op scholen en universiteiten neemt toe. omdat er geen zichtbare verbeteringen optreden; stakin gen zijn aan de orde van de dag en terreur daden zijn niet van de lucht. En de aanhang van radicale groeperingen van links en van rechts groeit Een bedenkelijk verschijnsel. door James Dorsey JERUZALEM Israël probeert het veraet tegen de akkoor den van Camp David op de Westelijke Jordaanoever met harde hand te breken. Dit beweren Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. Studenten en docenten aan de Blr Zelt Universiteit hebben het gevoel dat de Israëliërs hen aan een „nieuwe golf van plagerij" onderwerpen. Tijdens een gisteren gehouden pers- conferentie maakte de conrector van de Bir Zelt Universiteit, dr. Baramki, bekend dat sinds eind oktober acht tien studenten zijn opgepakt voor ondervraging. Tegen geen van hen ls een aanklacht Ingediend, ofschoon er zes studenten nog worden vastge houden. De studenten zouden om Inlichtingen worden gevraagd over de opvattin gen van collega's en docenten aan de universiteit over de voorgestelde au- tonomieplannen voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Wanneer de studenten zich bereid zouden verkla ren om die inlichtingen te verstrek ken worden hun geld cn meisjes in het vooruitzicht gesteld, aldus de conrector. Baramki beschuldigt de Israëlische autoriteiten van mishandeling en marteling van de opgepakte studen ten. De regering ontkent dat ten stel- llngste. De Israëlische advocate Felicia Lan ger, die zich op de verdediging van Palestijnen heeft gespecialiseerd en lid is van de communistische partij, noemt namen van studenten van de Bir Zeit Universiteit die de afgelopen maand zouden zijn gemarteld. Zij spreekt onder meer van slagen, op hangen aan de handen en pogingen tot wurging. Vrijwel al haar cliënten zouden zijn beschuldigd van lidmaat schap van het Democratische Volks front voor de Bevrijding van Palesti na en van politieke activiteiten op het terrein van de Blr Zeit Universi teit Langer heeft de Israëlische mi nistervan defensie Welzman om een onmiddellijk onderzoek gevraagd Baramki meent dat Israël een sfeer van terreur schept waarin het ver strekken van een vrije academische opleiding onmogelijk wordt gemaakt De nieuwe golf van repressie volgt volgens hem op een Jaar van relatieve rust. Baramki, wijst op het feit dat hij sinds drie jaar tevergeefs probeer' toestemming te krijgen om ruim zes tig wetenschappelijke publikaties ui de Arabische wereld te ontvangen terwijl de Hebreeuwse universiteit li Jeruzalem daar geen moeite met heeft. Baramki meent dat geen enke le universiteit ter wereld op deze ma nier kan overleven. Volgens Baramki zijn de gebeurtenis sen rond de Blr Zelt Universiteit slechts een „onderdeel van een nieu we tendentie van plagerij en intimi datie van Arabieren in Palestina". Eerder deze week lieten Palestijnen in Ra mail ah weten dat zes leden va i een tot de Orieks-Orthodoxe ker) behorende sociëteit waren opgepak door de Israëlische autoriteiten. Z< zouden worden vastgehouden omda zij zich tegen de autonomieplanner. hebben uitgelaten. Deze nieuwe Israëlische campafnr zou de liberalisatie terug draalen. dl volgde op de akkoorden van Cam David Midden september Meten d militaire autoriteiten weten dat pol) tleke vergaderingen op de Westelijki Jordaanoever niet langer meer tabo< waren. Israël moedigde zelfs een dis cussie over de akkoorden van Camj David aan. Maar toen tijdens eei bijeenkomst in Nabloes de teruggav van Jaffa en Haifa werd geëist, gin gen er in Israël steeds meer stemme i op tegen de liberalisatie op de Weste lijke Jordaanoever

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17