i IV r?8! WSÉI M AS ROAG 2 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET 13 fexas grenzeloos optimisme r Rimmer Mulder heb ik altijd graag keer naar Texas ge- Het verlangen is be nen met de verhalen cowboy's en Texas .gers, in werkelijk- l beklagenswaardige etariërs. het tuig van ichel, m^ar in de jon- sboeken altijd toon den van vastbera- heid en edelmoedig- l. Erger nog werd het r het zien van een dvol films van John me, die rare telgan- in broeken met fran- jn een sjaaltje om de 5, maar vooral met onverschrokken blik zijn ogen. Een land ir mannen zo stoer r oneindige vlakten .den staren zou je .1 eenmaal met eigen n moeten kunnen i. geloof in cowboy's ging jren maar Texas bleef en. Nu was het de ruimte- •t die de fantasie op hol iht. In de reportages over Amerikaanse verovering het heelal leken alle dra- onveranderlijk te leiden Mission Control Center in ston, Texas. Daar zaten de iwe helden: mannen met geknipte haren en over- iden met korte mouwen, ge- n in lange rijen draaistoe- achter computerachtige ap- iten met veel toetsen en dschermen. Er ging van die den een vertrouwenwek- de kracht uit. De rust, ja nonchalante, waarmee mensen in het middelpunt de wereld bezig waren ge- ledenis te schrijven! Dat nou echt Amerikaans en was in Texas. de groei van de kennis over nou echt Amerikaans is i de bewondering voor as wat af, maar dit jaar ;st het er toch maar ^eens komen. Texas doet immers r van zich spreken. In de ibere verhalen over de suk- »nde Amerikaanse econo- komt deze staat steevast r voren als zo ongeveer de ste plaats in de Verenigde ten waar nog geld wordt ilend. De werkloosheid is er stuk lager dan het Ameri- nse gemiddelde en de aan- tk van nieuwe miljonairs is aar verhouding het grootst, its lokt mensen in Amerika, afgelopen jaren hebben derdduizenden de noorde- e en oostelijke staten veria- om in Texas het betere in te beginnen. Steden als iston, Dallas, Fort Worth en Antonio groeien als kool, uston zelfs het snelst van i Amerikaanse steden. ngebreideld naar Houston dus. Al op de van het vliegveld naar het itrum merk je dat het er in dooie boel is. Een dikke ntig kilometer gaat het ,gs een vrijwel niet onder- iken rij motels, restaurants, ocings, winkelcentra, auto- ilers, fabrieken en kantoor- jouwen, het geheel verleven- ;d met wanstaltige reclame- rden en neon-verlichting t kleuren die je in Nederland een in een winkel met goed- pe feestartikelen vindt. De gebreidelde nieuwbouw is i handelsmerk van Houston, jn ruimtelijke ordening doet overheid hier niet, bestem- hgsplannen bestaan niet. e een stuk grond heeft mag uwen wat hij wil. Natuurlij belemmeringen zijn er al en min, want Texas is hier zo Ik als een Hollandse polder. K !l Het gevolg is dat de stad naar alle kanten uitloopt als een olievlek, zonder enige sturing. Het geheel wordt verbonden door tientallen kilometers au towegen die in de spitsuren vol staan met stapvoets rijdende- file's. Een vreselijk oord voor voetgangers en liefhebbers van openbaar vervoer, zo'n stad. Aan dat openbaar vervoer gaat het stadsbestuur trouwens iets doen. Begin dit jaar heeft de bevolking per referendum een speciale accijns op alle ver kochte artikelen van 1 cent per dollar ingevoerd om de uitbrei ding van de stadsbusdiensten te kunnen betalen. Het referen dum maakte de tongen los om twee redenen. In de eerste plaats trof de lage opkomst: zeventien procent van alle stemgerechtigden. In de twee de plaats viel de beslissing net op het moment waarop in heel Amerika het vereet teeen de belastingen (de tax-revolt) de kop opstak. Bravo voor Hous ton. dat zich vrijwillig een be lastingverhoging oplegt, schreef de lokale pers. Lage belasting Nu zullen ze in Houston ook na deze extra accijns niet direct onder de belastingdruk bezwij ken. Noch de gemeente, noch de staat heft winst- of inkom stenbelasting. Dat geeft Texas bij het aantrekken van bedrij ven en investeerders een enor me voorsprong op bijvoorbeeld de oostelijke industriestaten, die de afgelopen jaren al heel wat bedrijvigheid naar het zui den hebben zien verhuizen. Tientallen bedrijven hebben hun hoofdkantoren naar Texas overgebracht, waar ondanks de grote vraag de kantoorruimte per vierkante meter altijd nog vele dollars goedkoper is dan in New York. Het personeel heeft meestal niet zoveel bezwaar mee te gaan: dankzij de vrien delijkheid van de fiscus gaan ze er in hun netto-inkomsten aardig op vooruit. Deze nieuwkomers zullen gelei delijk de hele Texaanse ge meenschap danig kunnen ver anderen al is moeilijk te voor spellen in welke richting dat zal gaan. Op dit moment lijken ze aardig aan te sluiten op de wat behoudzuchtige trend die de Texaanse politiek door de jaren heen heeft gekenmerkt. De nieuwe Texanen zijn im mers veelal afgekomen op de materiële geneugten die hier voor de middenklasse bestaan en ze zullen daarom weinig be hoefte hebben aan veranderin gen, vooral niet aan verande ringen die veel geld gaan kos ten. Wel kan de nieuwe mid denklasse een eind maken aan de onaantastbare positie die de Democratische partij hier sinds de burgeroorlog heeft ge had. Onder de immigranten zit ten veel Republikeinen en par tijlozen. Tekenend is dat Texas dit jaar voor het eerst in meer dan honderd jaar een Republi keinse gouverneur koos. De aartsconservatieve miljonair Bill Clements dankte zijn zeer krappe zege aan de ruime steun die hij kreeg in de nieuwe stedelijke gebieden. De nieuwe Texanen lijken een versterking voor oud rechts. Mexicanen Een heel ander effect mag wor den verwacht van de immi granten, die van de andere kant komen: de Mexicanen: Op dit moment is bijna twintig procent van de Texaanse be volking (twaalf miljoen in to taal) min of meer Spaans spre kend. Politiek hebben zij hun., aantal nog niet tot gelding kunnen brengen. Als groep be horen ze gemiddeld bij de lage re welvaartsklaase. Dat bete kent bijna automatisch: slech ter onderwijs, gebrek aan orga nisatie en dus weinig invloed. Langzamerhand begint Spaanse gemeenschap zich wat beter te organiseren en «IC prompt wordt ze daardoor aan trekkelijker voor politici. Hun Invloed groeit gestaag, vooral binnen ae Democratische par tij. Het aantal Spaans-spreken den in politieke functies neemt toe. In San Antonio hebben ze met bijna vijftig procent van de bevolking zelfs het stads bestuur in feite kunnen overne men. Als de „chicano's", zoals ze nog wel worden aangeduid, als blok zouden stemmen, zou den ze, dankzij de gemiddeld lage opkomsten bij verkiezin gen in Texas, meteen een com plete omwenteling kunnen brengen. Maar zover is de ver heffing van deze groep nog lang niet. De opkomst onder de Texaanse Mexicanen was bij de verkiezingen van vorige maand nog lager dan bij de blanke middenklassers. Op een wat socialere politiek hoeven deze achterblijvers onder het nieuwe staatsbestuur niet te rekenen. IJzeren gordijn Toch hebben de Mexicanen in Texas het altijd nog beter dan hun soortgenoten aan de ande re kant van de Rio Grande. Aan de stroom immigranten uit Mexico zal daarom in nog geen jaren een einde komen. Zorgen heeft de overheid voor al over de stroom illegale land verhuizers. Hoeveel het er zijn weet niemand precies, maar het zijn er vele, vele tienduizen den die jaarlijks stiekem de grens weten over te steken. .Vanouds vindt een groot deel van hen emplooi bij de boeren op het platteland. Wat nieuwer is de massale trek naar de grote steden, waar de chicano's zich belasten met de nederigste kar weitjes. De toeloop is groter dan de arbeidsmarkt kan ver dragen en dan begint de ellen de: armoede, honger, slechte huisvesting, druggebruik, mis daad. In haar wanhoop over de onstuitbare stroom illegalen heeft de federale immigratie dienst al bedacht een lang stuk grens tussen Mexico en Texas maar af te grendelen met een hek van gaas en prikkeldraad. Grote verdediger van dit plan is het hoofd van de immigratie dienst, Leon Castillo, die door Carter uit Houstons stadsbe stuur werd opgepikt. Hij is zelf een kleinzoon van een Mexi caanse immigrant. In de vorige eeuw kon Leons grootvader nog gewoon de grens overste ken, zich bij de eerste sheriff melden om (tegen betaling) een verblijfsvergunning te verwer ven. Zo begon een leven in het beloofde land waar de blanke meestens met grote minachting neerkeken op de bruine chica no's. Castillo kan zich de discri minatie van de Spaans-spre kenden in Houston levendig herinneren. Hij werd in Was hington begroet als de man die de onder zijn groepsgenoten gehate immigratiedienst een menselijk gezicht zou geven. Hij loopt nu goede kans de man te worden die de Verenig de Staten hun eigen „ijzeren gordijn" gaf. Al stuit het plan voorlopig nog af op onoverko melijke technische problemen. Die minachting van de gemid delde Texaan voor de Mexi caan had voor een deel haar wortels in de geschiedenis. Texas gaat er immers prat op dat het zich zo'n 140 jaar gele den zelf heeft „bevrijd" van de Mejdcaanse onderdrukking. Pioniers Nu zijn „bevrijding" en „onder drukking" misschien niet hele maal de juiste termen. Zo om streeks 1835 waren er genoeg pioniers (deugdzame gezins hoofden, maar ook de nodige avonturiers en wetsovertre ders) naar de onmetelijke Texaanse vlakten getrokken om het niet al te doelmatige Mexicaanse gezag te kunnen uitdagen. De Mexicanen, zelf nog maar een jaar of vijftien los van het Spaanse koloniale rijk, ondernamen in 1836 nog één serieuze poging de eigenge reide pioniers mores te leren. Een expedltieleger van enkele duizenden onder leiding van generaal Santa Anna trok noordwaarts. Het kwam tot een eerste belangrijke treffen bij El Alamo, een voormalige missiepost waar een legertje van nog geen tweehonderd op standelingen de Mexicaanse overmacht dertien dagen bezig hield. Pas na een enorm verlies aan manschappen wist Santa Anna de vesting te nemen. Alle verdedigers van Alama vonden de dood. Tot de gesneuvelde dapperen behoorden de legendarische berenjager Davy Crockett en de avonturier James Bowie, wiens naam voor eeuwig ver bonden is aan een moorddadig soort mes. De Texaanse onaf hankelijkheidsoorlog duurde daarna niet zo lang meer. Een maand later al, in april 1836, werd het leger van Santa Anna door de troepen van generaal Sam Houston vernietigd in een korte slag bij San Jacinto. Er staat nu een oorlogsmonument dat als het grootste van Ameri ka geldt. Maar het ware sym bool voor de onafhankelijkheid is toch de „Alamo", nog steeds een bedevaartsoord voor de va derlandslievende Texanen. Eigenzinnig De zelfstandige republiek Texas heeft tien jaar bestaan. In 1846 trad zij vrijwillig toe tot de Verenigde Staten: de 28ste ster op de Amerikaanse vlag. De gebeurtenissen bij Alamo en die zelfstandigheid hebben diepe sporen achtergelaten op de Texaanse zielen. Texas be schouwt zich nog steeds niet ondergeschikt, maar juist ge lijkwaardig aan de federale re gering in Washington. De band met de rest van Amerika is 1 ?a-| vrijwillig aangegaan en zou dus eigenlijk ook vrijwillig kunnen worden gestaakt. Zover zal geen verstandig politicus op dit moment willen gaan, maar laat Washington zich vooral niet teveël bemoeien met Texaanse zaken. De verhalen over de trots van de Texanen zijn legio. Zo wordt verteld dat een Texaan in het buitenland nooit aan een man zal vragen uit welk land hij komt. Waar om dan niet? Wel als de man uit Texas komt zal hij daar ultzichzelf wel over beginnen. En als hij niet uit Texas komt moet je hem maar niet in verle genheid brengen met lastige vragen. Aan die zelfbewustheid zal de omvang van de staat ook wel hebben bijgedragen: het is een lap grond zo groot als Frankrijk plus de Benelux. Die eigenzinnigheid maakte Texas niet bijster populair in de rest van de Verenigde Sta ten. De staat droeg jarenlang het beeld van een wat achter lijke gemeenschap van onbe houwen boeren, avonturiers en opscheppers. Een land van cowboy's. Het eerste intensieve contact van Texas met de rest was eigenlijk ook door de cow boys. In de tweede helft van de vorige eeuw kwamen de grote veetransporten op gang. Mil joenen 'longhoms' werden van de vlakten van Texas gedreven naar de slachthuizen in de noordelijke steden. Veeteelt is nog altijd een belangrijke bron van inkomsten van Texas, maar het grote geld wordt niet meer verdiend met koelen. Nee, de grootste rijkdom van Texas is nu de olie. Tot 1901 was nog onbekend dat er olie zat in de Texaansebodem. In dat jaar werd de eerste 'spuiter' aange boord. Daarna ging de ont ginning snel en in de jaren veertig was Texas verreweg de belangrijkste producent van ruwe olie onder de Amerikaan se staten. De ontginning van de enorme olievelden ging zoals je dat mag verwachten in een staat als Texas, behalve dan dat gro te winsten werden opgestreken door „buitenlandse" onderne mingen. Voor de rest was Texas vooral het terrein van de zogenaamde „Wlld-catters". avonturiers die eigenlijk op goed geluk naar olie gingen bo ren. Het was een loterij met overwegend nieten en de mees ten eindigden met een bank roet. Maar sommigen, genoeg om de Amerikaanse droom le vend te houden, vonden wat ze zochten en bouwden een ver mogen op. Het gevolg is dat Texas nog altijd een groot aan tal kleinere olie-maatschappij en kent, naast de internatio naal bekende giganten. Pas na de Tweede Wereldoor log (volgens een lokaal grapje gewonnen door „Texas en zijn bondgenoten") is de staat vol uit gaan profiteren van zijn bo demschatten. In de naoorlogse jaren is de industrialisatie op gang gekomen, waardoor er niet alleen geld maar ook werk gelegenheid ging bloeien. Welvaartsgolf Houston drijft onmiskenbaar op de top van deze welvaarts golf. Sinds de oorlog is de be volking verviervoudigd. Er wo nen nu ongeveer 1.6 miljoen mensen en bij het huidige groeitempo zullen dat er meer dan drie miljoen zijn voor het eind van deze eeuw. Houston is oorspronkelijk gesticht aan een wat modderige rivier, zes tig kilometer van de kust, maar het mag zich nu de op twee na drukste zeehaven van Amerika noemen. Sinds 1914 is het met de open zee verbonden door een lang. diep kanaal. Langs deze nieuwe waterweg liggen nu onafzienbare olie-raffinade rijen en petro-chemische lndu- strieén. Pemis in het kwadraat. Ongeveer een derde van de to tale Amerikaanse raffinageca- paciteit staat hier te roken en te sissen. Dankzij de gift van een rijke oliebaron Roy Cullens aan een medisch onderzoeksin stituut heeft ook het medisch bedrijf in Houston een grote vlucht genomen. Op het gebied van de hartchirurgie en de kan-< kerbestrijding behoren zijn zie kenhuizen tot de top van de wereld. Enfin, daar weten we alles van sinds de luchtbrug voor Nederlandse hartpatiën ten naar Houston. In totaal biedt Texas Medical Centra (een conglomeraat van acht ziekenhuizen en een dozijn in stituten) in deze stad werk aan 21.000 mensen. Op dit moment worden de gro te fortuinen vooral gemaakt met de handel in onroerend goed. De grondprijzen gaan in deze snel groeiende metropool met sprongen omhoog. Met zijn gebrek aan bouwvoor schriften is het een paradijs voor speculanten. Het centrum wordt beheerst door gloednieu we uit beton, staal en glas op getrokken kantoorgebouwen met de befaamde Penzoll To wers met hun schuine daken als uitblinkers. Maar de in aan bouw zijnde Houston Center en Shell Plaza worden nog mooier, zo wordt beloofd. Wat er nog Texaans ls aan Houston weet ik niet. John Wayne heb ik er niet gezien, al lopen er vrij veel mannen met breed gerande hoeden en cow boylaarzen rond. Maar Je zult het wel niet in die uiterlijkhe den moeten zoeken. Het ware Texaanse zal hem wel ln de geest zitten waarmee de bloei van Houston wordt bekeken. Het komt op mij over als een bijna grenzeloos optimisme. Zo van iaat iedereen zijn gang maar gaan en dan komt het best terecht. Je- kunt het ook wat minder welwillend benade ren en zeggen dat de groei van Houston gaat volgens de regels van het recht van de sterkste. Net als in de tijd van de cow boy's. De colt en het Bowie- mes zijn vervangen door reken machientje en blocnote, maar de sympathie gaat nog steeds uit naar de snelste schutter, de man die zijn eigen boontjes weet te doppen. 11 »V» I i F" -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13