reuk Manusama en Tamaela heeft diepe wortels 'Betrek particulieren [bij ontwikkelingshulp' Arbeidsonrust bij Fokker verwacht Y vast en zéker tïwl wtere keuze!!! PvdA Koninklijke waardigheid bezoedeld door willekeur linderheid Zuid-Molukse samenleving verliest leider 1 Minister De Koning wil taken overdragen 1 1 Filmen en projecteren met geluid? Industriebond NVV: Ongetrouwde 65- plussers wellicht goedkoop trein in Taakomschrijving commissie-Aantjes nader vastgesteld hier en daar kans op gladde v/egen door sneeuwval en opvriezing... Soms is de trein zo gek nog niet.^^ BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Johan ten Hove AMSTERDAM Met de dood van „generaal" Isaac Julius Tamaela, die zich net als ir. Johan Alvarez Manusama presi dent van de Republik Maluku Selatan (RMS) de Republiek der Zuid-Molukken noemt, is een minderheid van de Zuidmo- lukse samenleving in Nederland haar leider verloren. Naar schatting tweeduizend Molukse jezlnnen in Nederland zouden hem als president erkend hebben, van wie de zogeheten „commando's" wel tot lijn trouwste en meest fanatieke aan hangers gerekend moeten worden. Bekend is dat deze „commando's" een grote loyaliteit voor hun „gene- aal" aan de dag legden en blinde- Ings zijn bevelen gehoorzaamden. Volgens Tamaela behoorde de strijd voor de RMS niet ln Nederland uitge vochten te worden, „de vijand zit ergens anders" maar op de Moluk- ken zelf. en zijn „jongeren" zijn dan ook nooit betrokken geweest bij de kapingen en gijzelingen in ons land. Nu de „generaal" is overleden rijst de vraag of er binnen de Tamaela-gele- deren een opvolger komt en zo Ja, of {deze ook ln staat zal zijn de „com mando's" in de hand te houden. De afgelopen tien jaar woonde Ta maela niet meer ln Nederland. In 1968 toog hij naar New York om daar ln de wandelgangen van de Verenigde Na ties te proberen erkenning voor de RMS te krijgen. Dat was een uiterma te moeilijk proces, maar uiteindelijk erkende de regering van Mathieu Ke- rekou van het Afrikaanse staatje Be nin (het vroegere Dahomey) de RMS met Tamaela als president. Sinds die tijd heeft Tamaela samen met zijn lieftallige minister van buitenlandse zaken, mej. Pelpina Sahureka, ver schillende reizen naar Benin ge maakt. Waar hij eens met de nodige eer en een lijfwacht werd ontvangen. Een film van deze gebeurtenis doet nog steeds de harten van zijn jonge ren sneller kloppen. „Kom daar bij Manusama eens om." Breuk Sinds 1968 ook bestaat de openlijke breuk tussen Manusama en Tamaela. Beiden houden vol van de meest ge zaghebbende x en nu legendarische grondlegger van de RMS, dr. Chris Soumokil, die in 1966 geëxecuteerd werd, de machtiging te hebben ont vangen het Zuidmolukse volk in bal lingschap te leiden. Tamaela zegt in 1968 via zijn broer in een brief van „Generaal" Tamaela toen hij ln 1972 op Schiphol aankwam en afgehaald werd door zijn Soumokil de machtiging te hebben commando's". Rechts staat mej. Sahureka. ontvangen. De brief zou nu in zijn kantoor in Benin liggen, maar Manu sama zou hem wel gezien hebben. maela heeft echter diepere wortels, zo ontstaansgeschiedenis van de RMS. proclamatie van de RMS. Tamaela zegt Ben van Kaam, die een diep- Die wortels moeten gezocht worden behoorde als sergeant-majoor van De breuk tussen Manusama en Ta- gaande studie heeft gemaakt van de in de bossen van Ceram kort na de het KNIL tot die mensen, die samen met Westerllngs' „baretten" de top van de Zuldmolukkenraad gedwon gen hebben de RMS te proclameren. Op 23 april 1950 was hij een van de ..samenzweerders" die de voorzitter van deze raad, Manuhutu, uit Tulehu moesten halen waar deze net zijn nicht aan het begraven was. Ook de vice-voorzitter van de raad. Walrlsal werd opgetrommeld, waarna onder dwang Manuhutu de RMS procla meerde. Manuhutu werd president, Wairisal premier en ook Manusama en Soumokil traden toe tot het kabi net. Tahapary. nu wonend ln Tilburg, werd chef staf van het RMS-leger. terwijl Tamaela zijn woordvoerder en luitenant-kolonel werd. Na moeilijk heden met de „baretten" werd Ta maela al snel door Manuhutu naar Ceram gestuurd, waar in juli 1950 de Indonesische troepen landden. Nog datzelfde jaar kwam de hele RM8-top naar Ceram. waar het jaar daarop moeilijkheden ontstonden over een mislukte missie van Tahapary en Ta maela naar Nleuw-Gulnea en Austra lië. „om wapens en medicijnen te halen". Krijgsraad Manusama, toen minister van defen sie, stelde Tahapary verantwoorde lijk voor het mislukken van de missie. Tahapary was daar woedend over en er werd een krijgsraad Ingesteld die Manusama ter dood veroordeelde. Premier Walrlsal, die dat allemaal te ver vond gaan en geen bloed wilde zien vloeien greep in en zette Manusa ma af als minister van defensie. Hij bepaalde dat Manusama berecht zou worden, „onder de vlag van de RMS op eigen grond van de republiek". Walrlsal. die na deze affaire schoon genoeg kreeg van de RMS vertelde Van Kaam gniffelend dat Manusama eigenlijk niet moet hopen dat de RMS ooit een feit wordt, omdat hij dan het eerste slachtoffer zou zijn. De RMS-top verdween daarop naar Nieuw-Gulnea, waarbij Manusama met zijn vrouw Kltty wenend op het strand werd achtergelaten. Een half jaar later echter stapte ook Manusa ma in een prauw en waagde de over tocht naar Nteuw-Ouinea. Manusama kwam ln 1953 naar Neder land en werd leraar ii> Rotterdam. Tamaela kwam ln 1962 naar Neder land. onder de voorwaarde dat hij zich niet met de RM8 zou Inlaten en Nederlander werd. Dat laatste stem de hij toe en hij streek neer ln Zeist, waar hij commies eerste klasse bij Rijkswaterstaat werd. In 1969 ver kocht hij zijn huis in Zeist en met dat geld begon hij de belangen te beharti gen van zijn variant van de RMS. Dat geld was er spoedig door, waarna zijn aanhangers in Nederland jaarlijks fors ln de buidel moesten tasten om Tamaela's verblijf ln New York, zijn reizen naar Benin en „de staat die gevoerd moest worden" mogelijk te maken. Inmiddels heeft Ir. Manusama laten weten Tamaela een góed strijder te hebben gevonden, die helaas de ver keerde weg koos. „Ik had gehoopt dat hij tot inkeer zou komen, maar dat ls nu niet meer mogelijk", aldus Manu sama. J Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Particuliere instellingen moeten meer worden ingeschakeld bij de ontwik- fkelingssamenWerking. CDA-minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) zei dat giste- [ren tijdens de ledenvergadering van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, in Amsterdam. ADVERTENTIE I Het gaat volgens de bewindsman om een „politieke keus", die te maken beeft met de grenzen aan de groei van het aantal ambtenaren op zijn minis terie, èn met vakkennis die beschik baar is bij particuliere instellingen. [De beperkte bezetting op het depar tement was voor de minister aanlei- ...jrding het aantal concentratielanden üti (waarop Nederland zijn hulp vooral itdf.' richt) te verkleinen. Een beslissing overigens, waartegen 50 deze week in de Tweede Kamer nogal wat verzet bleek te bestaan. Minister De Koning vreest een uitgroei van B -bet ambtenarenapparaat voor ont- an lïkkelingssamenwerking tot „een nt ipparaat als rijkswaterstaat". Daar- Dit om wil hij geleidelijk meer taken iie« overdragen aan andere (seml-)over- uti beidslnstellingen, de mede-flnancie- sl |i ring en de directe particuliere sector. b« Daarbij valt te denken aan het Insti- fixi tuut voor sociale studiën in Den lat Haag, de stichting voor universitaire ïietf ontwikkelingssamenwerking NUF FIC, de financieringsmaatschappij voor ontwikkelingslanden (FMO), het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de Nationale commissie voorlichting ontwikkelingssamenwerking (NCO) en uiteraard de mede-financiering. Daartoe behoren particuliere instel lingen als Cebemo (rooms-katholiek), ICCO (protestants-christelijk), HI- VOS (humanistisch) en NOVIB (neu traal). De uitspraken van de minister betekenen steun voor de NCO, die nogal eens op de tocht staat, omdat de voorlichtingscommissie een te be perkte taakopvatting zou hebben. „De bekeerden worden bekeerd", zo zei De Konings voorganger Pronk. De minister wil in ieder geval de NCO meer speelruimte geven. Sectoren Wat betreft samenwerking met ande re overheidsinstellingen valt te den ken, aldus De Koning, aan het minis terie voor landbouw en visserij. Be halve op een kleiner aantal ontwikke lingslanden, wil de bewindsman zich ADVERTENTIE Koningin Juliana bracht gis- steenberg bekijkt zij hier de sau II en de Staatsmijn Wil- teren een bezoek aan de oos- mijnterreinen van de voor- helmina bij Heerlen, lelijke mijnstreek. Van een malige mijnen Oranje Nas- Sankyo Sound XL400S Licht in gewicht. Handzaam Automatische geluidssterkte regeling en belichtingsmeting. 4* Zoom. Lens 1.2/8.5.34 en macro en fading. Ook Sankyo Sound XL-300 en 600 S. brengt leven in beeld Sankyo Sound 700 Bekend om z'n kwaliteit en eenvoudige bediening. Ingebouwde luidspreker Automatische geluidscontrole. Met mixing en sound-on-sound. Ook Sankyo Sound 501 en Stereo-800 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Industriebond NW houdt ernstig rekening met arbeidsonrust bij Fokker als het kabinet niet besluit tot aankoop van de Franse vliegtuig Bréguet Atlantique. Dis trictsbestuurder Henk Vos: „Reken maar, dat dan proteste rende werknemers bij de betrokken ministers op de stoep zullen staan." ook richten op een kleiner aantal sectoren voor hulp in de derde we reld, namelijk daar waar ons land gerichte kennis bezit (waterbeheer sing en landbouw bijvoorbeeld). Moeilijkheid bij een kleiner aantal landen waarop Nederland zijn hulp richt (verhoudingsgewijs minder hulp voor méér landen) kan zijn, dat deze derde wereldstaten uitbreiding van de steun niet aankunnen door gebrek aan een kader. Ook daaraan wil de minister wat doen, om op die manier de opnamemogelijkheden voor ont wikkelingshulp te vergroten. Tenslotte herinnerde de bewindsman aan het voorstel vanuit het bedrijfsle ven (werkgevers en vakbeweging) voor verdere samenwerking „bin nen", zo zei hij nadrukkelijk, „de doelstellingen van het ontwikkelings beleid." Vrees bestaat dat de nadruk die de bewindsman (meer dan zijn voorganger) op het bedrijfsleven legt, de belangen daarvan vóór die van de derde wereld laat gaan. Tron/tontlnantol Postbus 4101,1009 AC Amsterdam. Vervolg van pagina 1 Het democratisch, socialisme heeft zich historisch gezien gaandeweg ont wikkeld van sociale beweging naar parlementaire partij. Naarmate de stap dichter bij de re geermacht kwam ls zij zich meer gaan richten op het parlementarisme als geleidelijke, doch nagenoeg enige weg. Het aandeel van de buitenparle mentaire actie is gaandeweg ver flauwd. Onder het na-oorlogse PvdA- socialisme heeft deze ontwikkeling zich versterkt doorgezet. Dit maakt de ruimte voor buitenparlementaire acties klein en maakt de PvdA zelf herhaaldelijk doelwit van acties, zo vinden de samenstellers van het rapport. Weliswaar besloot het partijcongres in 1973 mede onder Invloed van het toenmalige nieuw links de partij weer uit te bouwen tot een actiepartij, maar daar ls volgens het rapport, een aantal eervolle vermeldingen ten spijt minder van terecht gekomen dan mocht worden verwacht. Na drukkelijk werpen de samenstellers van het rapport daarom de vraag op of de PvdA vooral wel staatspartij moet zijn. De PvdA moet zich afvragen hoe zij haar eenzijdige op de parlementaire macht gerichte strategie kan verbre den tot een meer maatschappijge richte. Een meer maatschappijgerichte stra tegie zou volgens het rapport kunnen bestaan uit: Maatschappelijke coalities:gericht streven naar coalities met min of meer verwante maatschappelijke or ganisaties. Platform en Integratie: de PvdA zou een plaats kunnen zijn waar oude en nieuwe bewegingen enerzijds en de opvattingen van de partij ander zijds met elkaar in ontact kunnen komen. Zelforganisatie: de PvdA kan haar macht in vertegenwoordigende orga nen aanwenden om vormen van maatschappelijke zelforganisatie te bevorderen. Van belang is ook dat deze discussie over de te volgen partljkoers onge wild overigens, parallel dreigt te gaan lopen met de keuze van de nieuwe partijvoorzitter. De Oroningse wet houder Max van den Berg staat dan model voor de maatschappijgerichte visie en het Kamerlid Wim Meijer voor de parlementaire visie. Over zo wel de nieuwe voorzitter als de te volgen partljkoers beslist dit voor jaar het congres van de PvdA. UTRECHT (ANP) Samenwonende 65-plussers kunnen in de toekomst wellicht van dezelfde voordelen ge bruik maken die de 65 plus kaart nu aan getrouwde leeftijdgenoten biedt. De uitbreiding van de criteria voor de 65 plus kaart, is afhankelijk van de uitslag van een onderzoek dat de NS nu verricht naar uitbreiding van de voordelen van de onlangs ingevoerde jaarkaart. Volgens Vos moet er met de Fransen verder onderhandeld worden over mogelijke deelneming aan de F28- super, een nieuw Fokker-toestel. Vos' mening is gisteren ook door een brede stroming in de Tweede Kamer naar voren gebracht. Minister Scholten (defensie) heeft gisteren met de Ka mercommissies voor defensie en eco nomische zaken gesproken over de Neptune-vervanging waarover de mi nisterraad zich vanavond buigt. De Franse Atlantique ls één van de kan didaat-opvolgers van de Neptune. Woordvoerders van alle grote fracties hebben gevraagd om uitstel van een kabinetsbeslissing met circa een week. „Het ls voor de Kamer geen beletsel om op een latere datum een kabinets- Publikatie getuigt niet van goede smaak door N. Jörg De regering overweegt een strafvervolging tegen het opinieweekblad Vrij Nederland of de columnist Eter in te stellen wegens belediging van de troonopvolger en/of een ander lid van het koninklijk huis (art. 112 van het wetboek van strafrecht) of het verspreiden van zulke beledigende geschriften (art. 113). Trefzekerder dan de advocaat ge neraal bij de Hoge Raad Remme- link, schrijft, is onmogelijk: „Wij signaleren het gevaar van het ver volgen van dit soort zaken. Wat voorheen slechts weinigen weten, wordt algemeen bekend". Hoeve- len zullen, als ik, Vrij Nederland van de vorige week er maar eens op nageslagen hebben om er ach ter te komen waar de heibel over gaat? Hoevelen zouden de kolom anders nimmer gelezen hebben? Je vraagt je af welk genoegen ie mand er ln schept om. uit nobele verontwaardiging over het be smeuren van het koningshuis, het toegeworpen slijk aan den volke te tonen. Of zijn politici niet steeds „vernuftelingen?" Een paar cijfers. Uit het reeds ge citeerde boek van Remmelink (het wetboek van strafrecht) blijkt: tussen 1950 en 1970 zijn terzake van misdrijven tegen de koninklij ke waardigheid tachtig veroorde lingen uitgesproken, een gemid delde van vier per Jaar dus Er kan niet van piekjaren gespro ken worden. Dat ls wel zo met de gevallen van sepo (dat wil zeggen niet-vervolgen door de officier van justitie). Het waren er vanaf 1957; 79, gemiddelde dus ruim vijf. Piek jaren: 1966 en 1967 met 25 en 19 sepo's. In die tijd trouwde de troonopvolger, was provo actief, Amsterdam roerig en de kunst maatschappelijk geëngageerd, zegt men. Strafbepalingen die wel in de wet staan, maar zelden worden toege past, maken willekeur mogelijk. De behoefte om in bijzondere om standigheden hard te kunnen „toeslaan" door een voorradige strafbepaling, moet concurreren met de wens het strafrecht buiten een al te politiek gekleurde toe passing te houden. Misschien dat de koninklijke waardigheid meer wordt bezoe deld door willekeurige toepassing van de strafwet, dan door de ge wraakte publlkaties zelf. Waar mee niet wordt gezegd dat de bele digende publikaties van goede smaak zouden getuigen. beslissing te vernemen", concludeer de Scholten na afloop. In Den Haag werd aangenomen, dat de minister, zij het schoorvoetend, instemt met enig uitstel. Scholten was zichtbaar geïrriteerd door de gang van zaken van de afgelopen dagen. Vorige week nog had het kabinet bepaald, dat uiterlijk vandaag 1 december een beslissing zou vallen. Minister Van Aardenne (economische zaken) had zich gisteren echter gevoelig ge toond voor de druk vanuit de Kamer. Het CDA-Kamerid Van Zeil heeft gis teren een gesprek gehad met de Fran se ambassadeur ln Den Haag. De Souza. Na afloop kwam Van Zei1 met de volgende onderhandelingsmoge lijkheid voor de dag: de kwestie zou gesplitst kunnen worden. Vóór 1 Ja nuari moet het kabinet de Atlantique bestellen, daarna zou verder gespro ken kunnen worden over Franse deel neming in de F28-Super. Zo een bod, een duidelijke concessie aan de Fran sen, moet volgens Van Zeil „wel ge koppeld worden aan extra tegenor ders uit Frankrijk." Van Zeil denkt vooral aan een Franse order voor meer dan achttien Fokker-vliegtui gen van het type F27. Het CDA-Kamerlld heeft deze moge lijkheid („die bij de ambassadeur niet op overwegende bezwaren stuitte") gisteren onder de aandacht van het kabinet gebracht. „De ministerraad zal die mogelijkheid vandaag ook be spreken". was de stellige overtuiging van het Kamerlid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De parlementaire commissie die de politieke kant van de zaak-Aantjes gaat onderzoeken, mag zelf uitmaken of zij getuigen in het openbaar of achter gesloten deu ren zal horen. Dit blijkt uit de taak omschrijving van de commissie, die gisteren is vastgesteld. De onderzoek commissie krijgt volledige vrijheid wat de aanpak van het onderzoek aangaat. De opdracht is een onderzoek in te stellen naar de kennis die personen die politieke functies bekleden of hebben bekleed en derden vanaf 1945 tot 6 november van dit jaar hebben gedragen van het oorlogsverleden van mr. Aantjes, hoe zij deze kennis hebben verkregen en wat zij daarmee hebben gedaan. De commissie kan zich desgewenst, voorzien van een ambtelijke stal. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9