arlement in hodesië voor ;wart blank Egypte: kiezen tussen Israël en Arabieren Druk op Hoea blijft Grondstoffen- gesprek stokt Roemenië balanceert weer langs de afgrond Rode Kruis helpt bi] aardbeving in Mexico [abinet van 'nationale eenheid' Zweedse vrij na doden aanrander if Polisario ontkent moord op vissers Oppositie wil referendum over Somoza Dissident Levitsj in Wenen 1 f RIJDAG 1 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET LISBURY (Reuter, UPI, AP) Premier Smith van Rhode- ië heeft aangekondigd dat na de verkiezingen in april een Dalitie van „nationale eenheid", waarin blanken een kwart an de posten bezetten, het voor het zeggen gaat krijgen. blanken, die slechts vier procent 11 de kiezers vertegenwoordigen. voW" tenminste 1984 gegaran- u® eerd van ongeveer een kwart van de in het kabinet. Deze plannen ?rden gisteren op tafel gelegd na in vergadering van de uitvoerende ad (Smith. Moezorewa, Sithole en i ertirau) en de ministerraad. Op het genblik zitten 28 blanken in het par- ement van honderd leden. eigens de verklaring van Smith is leze regering van „nationale een- "ln leid" noodzakelijk om „politieke sta- S* liliteit te krijgen in een wankel Zlm- its Bbwe". De coalitie stelt nationaal 1 elang boven partijpolitieke zaken, net Idus de verklaring, ii ^«•a de verkiezingen formeert de nieu- zwarte premier waarschijnlijk e leider van de partij die de meeste temmen weet te vergaren het ka- linet. Alleen partijen die vijf of meer etels in het parlement behalen, ko- ia,l nen in aanmerking voor een plaats in ee iet kabinet. Deze maatregelen wor- OP en in de nieuwe grondwet vastge- Fr ent ee^lsschop Moezorewa, die naar ver- icht de grootste achterban heeft ïdt de nieuwe plannen noodzake- ïdelljk. „Dit zal het volk verenigen en igstwaarschijnlijk iedere tendens onderlinge strijd van de partijen linderen." De nieuwe plannen huidige overgangsregering in zullen zeker niet goed val- rit 'Si en len bij de leiders van het patriottisch front. Joshua Nkomo en Robert Moe- gabe. Men verwacht dat de oorlog heviger zal worden de komende maanden. De mogelijkheid van een conferentie, waaraan alle partijen deeïnemen, is niet inachtgenomen bij het maken van de plannen voor de nieuwe regering. Weigering ïaeajK. ,,ui tan loogstw dtltot onde lenNrmind rot nn de I STOCKHOLM (Reuter) De openbare aanklager in het Zweedse Upsala heeft na felle acties van vrouwenorganisa ties in dat land besloten een 23- jarige vrouw, die haar aanran der heeft doodgestoken, niet te vervolgen. De vrouw had haar slachtoffer gedood nadat hij zich voor de tweede maal aan haar wilde vergrijpen. Volgens de openbare aanklager ver keerde de vrouw in een shock toestand. De Zweedse vrou wenbeweging ontketende een storm van protest toen zij werd aangehouden en in de pers kwam een discussie op gang over de vraag of een vrouw aansprakelijk gesteld kan wor den voor het doden van haar aanrander. Joshua Nkomo. leider van de ZAPU- vleugel van het patriottisch front, heeft gisteren categorisch geweigerd deel te nemen aan een Rhodesië-be- raad van alle partijen. Volgens hem waren de Anglo-Amerikaanse vredes voorstellen voor Rhodesiê „dood en begraven". Nkomo gaf gisteren op een persconferentie toe dat hij in april had toegestemd in een dergelijk beraad, maar dat dit nu onmogelijk was. De Britse gezant Cledwyn Hughes komt vandaag in Loesaka, de hoofd stad van Zambia, aan om te praten over de kwestie Rhodesiê. Hughes heeft eerder met president Nyerere van Tanzania gesproken over de mo gelijkheid van een beraad, waaraan alle partijen deelnemen. Nyerere is voorzitter van de frontlijnstaten.die het patriottisch front steunen (Ango la, Botswana, Mozambique, Tanzania en Zambia). Nyerere heeft Hughes meegedeeld dat er geen reden was om een Rhodesië-beraad te houden zo lang Smith en de zijnen niet toestem men in het vredesplan, zoals dat vorig jaar door de Verenigde Staten en Engeland is voorgesteld. Nyërere weer erop dat zowel Nkomo als Moe- gabe het met de hoofdzaken van deze voorstellen eens waren. De Britse commissaris resident in Rhodesiê, lord Carver, heeft zijn ont slag ingediend om de ontwikkeling in Rhodesiê niet te schaden. Hij was aangesteld voor de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbewind. Londen zal geen opvolger van Carver benoemen. Paus Johannes Paulus II heeft de slachtoffers van het racisme en de apartheid morele steun toegezegd, zo deelde gisteren George Silundike van het patriottisch front mee. Hij was in Rome. samen met vertegenwoordi gers van het ANC en de SWAPO, twee andere bevrijdingsbewegingen in zui delijk Afrika. Mexicaanse Rode-Kruiswerkers helpen een vrouw, die een zenuwinainking kreeg tijdens de paniek die volgde op een serie aardschokken in Mexico-stad. De afgelopen dagen zijn in deze dertien miljoen inwoners tellende stad negen doden en honderden gewonden gevallen door verschillende aardbevingen, waarvan de sterkste een kracht had van 6,3 op de schaal van Richter. Vele wolkenkrabbers liepen scheuren op en hangen uit het lood. Van onze correspondent JERUZALEM Behalve de Egyptische eis om een tijdschema op te stellen voor de autonomie van de Palestijnen in de bezette gebieden, staat ook de vraag, ot het Egyptlsch- Israëlisch vredesverdrag voorrang geniet boven Egyptes verplichtingen jegens de Arabische wereld, de ondertekening van het eerste vredesverdrag in het Midden-Oosten in de weg. Als een teken van de Egyptische vre deswil heeft de Egyptische president Sadat gisteren via de Amerikaanse ambassade in Caïro een persoonlijke boodschap gestuurd aan premier Be gin. Deze boodschap zou ongeveer gelijk zijn aan de brief die Egyptes premier Khalil vandaag in Washing ton aan de Amerikaanse president Carter zal overhandigen. Ofschoon de inhoud van beide brieven niet bekend is gemaakt, wordt aangenomen dat Egypte zijn bereidheid yerklaart om akkoord te gaan met het Amerikaan se compromis-voorstel inzake de tijd schema's voor de autonomie. Volgens dit voorstel moeten Egypte en Israël direct na ondertekening van het vredesverdrag onderhandelingen beginnen over de toekomst van de westelijke Jordaan-oever en de Gaza- strook. Uiterlijk in december volgend jaar móeten er dan verkiezingen voor een Palestijnse Raad voor zelfbe stuur worden gehouden. Israël heeft het Amerikaanse compromis-voor stel nog niet aanvaard. Door akkoord te gaan met het Ameri kaanse voorstel is Egypte het stand punt van de Verenigde Staten gena derd. Op deze manier hoopt men niet alleen een duidelijker verband te leg gen tussen het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag en de toekomst van de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook, maar ook Amerikaanse steun te krijgen voor de Egyptische inter pretatie van het .beruchte artikel 6 Van een medewerker MADRID Het Polisario, de bevrij dingsbeweging van de Sahara, heeft ontkend verantwoordelijk te zijn voor de dood van acht Spaanse vis- lers. Als gevolg van deze overval heelt de Spaanse regering een pro testnota naar Marokko gezonden en rlogsschepen naar de wateren gedi- tej figeerd. waar dinsdag een groep kik- net vorsmannen de vissersboot Cruz del /er. Mar overviel. Na een kort gesprek jnj verden acht opvarenden in koelen dt bloede doodgeschoten. Drie vissers )ro fisten te ontsnappen. De overval werd toegeschreven aan ;t Polisario. dat echter de schuld de- an Marokko geeft. „Dit land heeft de ite, operatie opgezet om de groeiende riendschappelijke betrekkingen tus- ten het Polisario en Spanje te verbre de ken", aldus de bevrijdingsbeweging. De Marokkaanse marine zou onlangs e kust van de Sahara hebben ge- zei» bombardeerd, precies vanuit de zone ing faar nu de vissersboot is overvallen. BEKING (Reuter, UPI. AP) De Chinese partijleider Hoea Kwo-feng blijft onder druk op te stappen, dit ondanks een kennelijke beslissing van de partijleiding dat hij mag blijven. In Peking betoogden ongeveer 3000 jongeren voor het vertrek van Hoea. Hij is in 1976 door partijleider Mao Tse-toeng als opvolger van premier Tsjoe En-lai naar voren geschoven, die. toen hij de beslissing nam. niet meer geweten zou hebben wat hij deed. Hoea wordt door zijn tegen standers vereenzelvigd met de „ben de van vier" die de revolutionaire ontwikkeling van China stelde, boven de economische. Mao liet de invloedrijke Teng Hslao- ping vallen, maar deze is inmiddels terug en wel als vice-premier. Teng heeft gezegd dat de tweede beslissing (over hem) inderdaad teruggenomen moest worden, maar dat de eerste over (Hoea) gehandhaafd kan blijven. Volgens het Japanse persbureau Ky- odo is de betoging in Peking het staartje van een campagne waarbij in muurkranten en dagbladen Mao werd gehekeld wegens zijn beslissing. Het heet dat de rust is weergekeerd in Peking en dat die zal voortduren, zolang Teng zijn verzoenende hou ding handhaaft. Teng begeert het partijvoorzitterschap naar zijn zeg gen om een aantal redenen niet: het is een afmattende baan. hij vindt zich zelf te oud. en hij vindt het niet goed. aan de top snel veranderingen aan te brengen". Dat ondertussen de onvrijheid van meningsuiting in China begint te ta nen. leiden buitenlandse correspon denten niet alleen af uit muurkran ten, maar ook uit het contact dat jongeren met hen zoeken. Bovendien maakte de radio wederom melding van incidenten die tijdens de culturele revolutie (de revolutionaire opleving van de zestiger Jaren) zou den hebben plaatsgevond <n. In de kustprovincie Sjantoeng werden toen 94 mensen gedood, en 692 gewond. De radio stelde een toenmalige voorman van het provinciale partijcomité, Hsiao Yoe-then, verantwoordelijk en sprak van een „witte terreur". Ruim 10.000 mensen zouden zijn afgeran seld. Het rapport is het zoveelste in een serie over gewelddadigheden tij dens de culturele revolutie. Loon naar werken Nu economie weer voor de revolutie gaat, bericht het Chinese persbureau dat de boeren de afgelopen twintig BoodschaD jaar geen gelijke tred hebben gehou- den met de ontwikkeling van het land. Dat omdat zij geen direct finan cieel belang hadden bij de arbeid die zij verrichten. De communistische oplossing in het China van vandaag: „loon naar werken" zodat de prikkel om aan te pakken groter wordt. Van arme en rijke landen door Nico Kussendrager van het Ontwerp-Vredesverdrag. Vol gens dit artikel geniet het vredesver drag prioriteit boven eventuele Egyp tische verplichtingen jegens de Ara bische wereld. Tot voor kort was Egypte bereid ak koord te gaan met de basis-formule ring van artikel 6 in het huidige ont- werp-vredesverdrag. Egyptische re geringsfunctionarissen menen ech ter, dat recente Israëlische uitspra ken dit niet meer mogelijk maken. Een dergelijke uitspraak vormen naar alle waarschijnlijkheid de ver klaringen van gisteren, van minister van landbouw 8Jaron, dat Israël op korte termijn met het stichten van nieuwe Joodse nederzettingen op de hoogvlakte van Golan en in de Jor- daan-vallei zal beginnen. Israël meent, dat het belang van arti kel 6 nog eens deze week onder streept werd, toen Egypte ln de Vere nigde Naties ten gunste stemde van een resolutie waarin een wapenem bargo tegen de joodse staat werd geëist. Door te blijven vasthouden aan een ondubbelzinnige Interpretatie van ar tikel 6 wilde Israël ln feite Egypte dwingen afstand te nemen van het defensie-pact van de Arabische Liga. Egypte heeft als enige ondertekenaar van dit uit 1951 daterende pact, zich verplicht om elk Arabisch land dat wordt aangevallen, militair te hulp te komen. Israël vreest, dat wanneer het Egyptlsch-Israëlische vredesverdrag geen prioriteit boven het Arabische defensiepact geniet. Egypte wel eens bij een oorlog tussen Israël en andere Arabische buurlanden betrokken zou kunnen raken. Genève Het overleg in Genève tussen Noord en Zuid over eèn grondstofienlonds stokt. Zo'n fonds moet de ontwikke lingslanden zekerder inkomsten voor grondstoffen geven. Er lijken echter geen onoverbrugbare tegenstellingen te zijn. zoals bij eer dere gesprekken, maar wel bestaat een aantal duidelijke knelpunten. 'Herhaling' De onderhandelingen in Oenève zijn de derde „herhaling" van de wereld handelsconferentie (UNCTAD), die mei 1976 ln Nairobi werd gehouden. Rijk en arm konden het toen niet eens worden over een grondstoffen- fonds. en besloten later in Oenève verder te praten. Dat gebeurde begin en eind vorig Jaar, maar belde malen werden de meningsverschillen eer groter dan kleiner. December 1977 werd het overleg door de „77" (Inmiddels meer dan 100 ontwikkelingslanden) eenzij dig afgebroken, vanwege de onwil van de rijke landen om tegemoetko mingen te doen. „WIJ zijn tot die stap gekomen door de onwil van sommige ontwikkelde landen om in te stem men met zelfs maar de grondslagen van een gemeenschappelijk grond- stoffenfonds." zei de Joegoslavische woordvoerder Lalowic toen. De industrielanden keken op tegen de kosten van een grondstoffenfonds. en meenden dat het een aantasting betekent van de vrije markt Het fonds moet door aankoop en verkoop van grondstoffen (koffie, koper, ka toen bijvoorbeeld) regelend optreden, zodat de derde wereld zekerder in komsten krijgt, en niet afhankelijk is van sterk schommelende grondstof- fenprijzen, zoals op het ogenblik. Thans is daardoor geen ontwikke lingsbeleid voor de lange termijn te maken. Onderhandelingen De voorzitter van het overleg ln Ge nève. Herbert Walker, zei ons gister avond dat enige vooruitgang is be reikt. maar dat verdere onderhande lingen nodig zijn. Dan komt het goed uit dat mei volgend Jaar in Manilla de 5e UNCTAD wordt gehouden, waar zo'n gesprek dan kan plaatsvinden. Hoewél in Genève de sfeer deze keer beter leek dan bij de eerdere onder handelingen, werd toch steeds de ko mende UNCTAD in gedachten ge houden. Overigens wordt ook niet uitgesloten dat nog voor die tijd het. grondstoffenoverleg in Genève weer hervat wordt. Knelpunt is op het ogenblik de om vang die het grondstoffenfonds moet krijgen. Uit het feit dat vooral over de grootte wordt gepraat, kan echter worden afgeleid dat over het principe van een grondstoffenfonds overeen stemming bestaat. Tweede raam* Volgens Walker is 700 miljoen dollar nodig, wat in schrille tegenstelling staat tot de miljarden die aanvanke lijk werden gevraagd. Daarvan is 400 miljoen dollar rechtstreeks bestemd voor een grondstoffenfonds. Herbert Walker De rest gaat naar wat in het Jargon een „tweede raam" heet. De ontwik kelingslanden willen op den duur minder afhankelijk worden van de uitvoer van alleen maar ruwe grond stoffen. Zo zouden vla het „tweede raam" koffiebranderijen kunnen wor den betaald, of fabrieken voor het trekken van kabels uit koper. Op het ogenblik vindt de verwerking van grondstoffen uit de ontwikkelings landen nog grotendeels plaats ln de industrielanden, die er daardoor het meeste aan verdienen. MANAGUA (Reuter, UPI) De op positie in Nicaragua heeft Ingestemd met het voorstel van een internatio nale bemiddelingscommissie om het volk te laten beslissen over de toe komst van president Somoza. De twaalf oppositiepartijen, verenigd in een breed front, stelden onder andere als voorwaarde dat de president tij dens de voorbereidingen cn het tellen van de stemmen het land verlaat. Generaal Somoza, die de afgelopen drie dagen bijna ononderbroken heeft vergaderd met zijn regering, heeft nog niet geantwoord op het voorstel, dat algemeen wordt be schouwd ais de laatste mogelijkheid een burgeroorlog te vermijden. Het Sandinistlsche Bevrijdingsleger, dat ln september aan het hoofd stond van een volksopstand tegen de dictatuur van Somoza. heeft het voorstel van een referendum verworpen en nog eens laten weten binnenkort een nieuw militair offensief tegen de rege ring te beginnen. In een gesprek met de Amerikaanse senator Byrd, die gisteren een bood schap van Carter aan Begin overhan digde. heeft Israels premier beklem toond, dat de tijd gekomen is om het huidige ontwerp-vredesverdrag te on dertekenen. WENEN (Reuter. UPI) De joodse natuurkundige Benjamin LevlUJ is vanuit de Sowjet-Unle in Wenen aangekomen. Hij is één van de meest vooraanstaande dissidenten, die het land heeft mogen verlaten. Levitsj. werd samen met zijn vrouw Tanya, opgewacht door hun twee zonen die al eerder naar het westen waren gegaan. Levitsj zei nadrukkelijk dat hij nu weliswaar heeft mogen vertrekken, maar dat tientallen andere wetenschappers in de Sowjet-Unie nog steeds vervólgd worden. Het heeft zeven jaar geduurd voordat Levitsj toestemming kreeg te emigreren. Zijn zaak is onder andere aanhangig gemaakt door de Amerikaan se senator Edward Kennedy, tijdens zijn bezoek aan Moskou eerder dit jaar. Kennedy pleitte toen ook voor Boris Katz. die eerder met zijn gezin in Wenen aankwam. De dissident Katz is een computerdeskundige, die drie Jaar op toestemming voor vertrek heeft moeten wachten. gst door J. den Boel dl ssi loemenië balanceert langs de rand van de afgrond, nu het zich met hand •"j tn tand verzet tegen pogingen van de Sowjet-Unle om het in militair ipzicht volkomen ondergeschikt te maken aan het door de leiders in het jen Kremlin uit te stippelen internationale beleid. «3 1 Q Wat president Nicolae Ceausescu precies ft geweigerd op de in Moskou gehouden conferentie van het Warschaupact (de Oost- ropese tegenhanger van de NAVO) ls niet lemaal bekend. Twee dingen zijn zonder meer duidelijk: ten eerste dat de Roemeen- «e partijleider geweigerd heeft on in te Hemmen met verhoging van de militaire altgaven van de bij het pact aangesloten linden, en voorts dat in het slotcommuni- van de conferentie een felle veroorde- ing van de vredesinitiatieven van Egypte, offl Israël en de Verenigde Staten ontbrak, om- dal fat Ce usescu daar niet mee wilde in- aWpemmen. ooi hn- Geen duidelijkheid bestaat over het derde. ;tn ert maar in feite belangrijkste probleem, waar- or» mee de conferentie zich heeft beziggehou den. En dat is het conflict tussen de Sowjet- Unie en China en de rol die Vietnam daar op het ogenblik in speelt De mogelijkheid ng, bestaat dat Moskou heeft geprobeerd om de mdere leden van het Warschaupact te doen ostemmen met militaire steun aan Vlet- ttm, voor het geval dat land door China zou korden aangevallen. Tegenstribbelend had- er* Jen deze pactstaten Vietnam al geaccep- as- èerd als lid van de Comecon, waarin zij ij* eonomisch samenwerken. In Roemenië teruggekeerd, maakte Ceau- cescu onmlddelijk ln enkele redevoeringen duidelijk dat het land trouw zal zijn aan zijn verplichtingen van het Warschaupact „in het geval van imperialistische agressie te gen socialistische staten ln Europa." Hier mee maakte hij een eind aan enige twijfel aan de verdragstrouw van Roemenië, maar bracht hij ook een belangrijke beperking aan, waarvoor hij zich op de tekst van het Warschaupact kan beroepen: de socialisti sche landen in Europa. Over Azië wordt niet gerept. Voorbeelden In de afgelopen jaren hebben twee leden van het Warschaupact ln nieuwe verdragen met de Sowjet-Unle al militaire verplichtin gen op zich genomen, die niet langer tot Europa beperkt bleven. In geval van een militair conflict tussen de Sowjet-Unle en China met name als dit zich zou beperken tot Vietnam kunnen die twee landen (de DDR en Tsjechoslowakije) aan hun ver plichtingen worden herinnerd. Al dan niet symbolisch zouden zij hun bijdrage moeten leveren om de Vietnamezen te helpen, zich tegen een eventuele Chinese aanval te ver dedigen. Roemenië voelt er niets voor. dergelijke verplichtingen op zich te nemen. Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor de overige leden van het pact: Polen, Hongarije en Bulgarije. Maar zij hoeven er niet openlijk voor uit te komen, omdat Roemenië steeds de kastan jes uit het vuur sleept. Het kon dat slechts doen omdat er zowel in de Comecon als in het Warschaupact alleen maar besluiten genomen kunnen worden, als alle lidstaten er mee Instemmen. Nog maar enkele maan den geleden blokkeerde Roemenië in de Comecon een poging van Moskou om van die eenstemmigheid af te stappen. Ceausescu maakte in Boekarest duidelijk zonder dat hij liet blijken welk land hij misschien op het oog had dat de „op zichzelf noodzakelijke samenwerking tus sen de legers van de socialistische landen gebaseerd moet zijn op de ontwikkeling van elk nationaal leger en op de principes van gelijkheid". Hij voegde daaraan toe: „Nooit zal Roemenië zijn lager onder een ander bevel plaatsen dan dat van de Roe meense communistische partij en de Roe meense staat". Nooit zal hij ook zijn hand tekening zetten onder een document „dat de onafhankelijkheid van leger of vader land inperkt" Pijnlijk De weigering van Ceausescu om mee te werken aan verhoging van het defensiebud get van de Warschaupact-staten, was voor de Sowjet-Unie heel pijnlijk, omdat deze mogendheid zich opwerpt als kampioen van President Ceausescu: geen plichtingen buiten Europa. de ontwapening. Zelfs in het slotcommuni qué dat Roemenië wèl heeft ondertekend, wordt vrijwel uitsluitend over dat onder werp gesproken: de vijf kernmogendheden (waartoe ook China wordt gerekend) moe ten besprekingen beginnen over de afschaf fing van kernwapens; als perm&nente leden van de Veiligheidsraad moeten zij in de drie komende jaren hun defensie-budget pro centueel verminderen. Verder passeren de revue: de besprekingen over beperking van strategische wapens (SALT), waarbij zich ook de andere kern machten zouden moeten aansluiten; de MBFR-besprekingen in Wenen overeen we derzijdse evenwichtige vermindering van troepen in Europa; het niet als eerste naar kernwapens grijpen; beperking van het le denaantal van de belde militaire blokken op het huidige niveau, gelijktijdige ophef fing van beide blokken en beperking van de aantallen troepen bij manoeuvres tot ten hoogste zestigduizend. Plannen om militai re budgetten te verhogen, passen daar niet in. Meningsverschil Ceausescu heeft of het nu uit tactische overwegingen is of niet een plausibele verklaring gegeven voor zijn weigering Er zijn naar zijn mening geen speciale maatre gelen nodig, „omdat er ln Europa geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaat. Een verhoging van de militaire uitgaven en een intensivering van de bewapening zouden aldus de Roemeense partijchef. „de landen van het Warschaupact voor grote moeilijk heden plaatsen en een verbetering van het levenspeil van het volk ln de weg staan". De beste manier om de defensie te versterken is volgens hem „de nationale economie ver beteren en de levensstandaard verhogen". Uit de verklaring, die de zes andere War- schaupactlanden buiten afwezigheid van Roemenië in felle bewoordingen hebben aanvaard, blijkt dat Ceausescu geweigerd heeft deze veroordeling ln het slotcommuni qué van de conferentie te doen opnemen. Dit verschil van mening moest de Sowjet- Unie wel ln de openbaarheid brengen, om dat zij zich niet kon veroorloven om door de Arabische tegenstanders van het accoord van Camp Davld verkeerd begrepen te wor den. Dit verklaart, waarom men ln Moekou (nog) niet heeft gerept over de andere ..ver schillen van inzicht". Even leek het er deze week op, dat de spanning in de betrekkingen tussen de Sow jet-Unle en Roemenië zo hoog was opgelo pen, dat een openlijke breuk mocht worden verwacht. Er waren nogal wat ambassa deurs van Oosteurope.se landen afwezig, maar later bleek dat dat verschijnsel min der alarmerend was dan werd aangenomen Men neemt aan dat het vertrek van de ambassadeurs in verband stond met het feit dat Roemenië vandaag zijn 60-Jarlg bestaan (binnen de huidige grenzen) viert. Het hoog tepunt van de dag ls een toespraak van Ceausescu, waarnaar thans met veel span ning wordt uitgezien. De ambassadeurs van de „broederlanden" mijden Boekarest nu liever. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7