James Brown blijft jong Waarom M. M. Thomas nooit communist is geworden Kosto pleit voor vrouwenomroep J- (fjohn, van dcr°l£i\ j/IJhlSTMOETBUJl/EN! ELLY&RIKKEKE "De Late Regen" Sublieme vertolking van Sjostakowitsj 'Achtste' TV COMMENTAAR IKON-film over oud-voorzitter wereldraad NCRV zoekt avonturiers voor 10 uur radio Soulmuziek van klasse Tijd is rijp voor initiatieven Waarheid blijft op slagveld liggen 9 i gemengde techniek in en sculpturen VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Aldert Schipper gemerkt, toen de vorige premier. In dira Gandhi, de noodtoestand afkon digde en de Indiase kerken daar be grip voor toonden. M. M. heeft zich fel verzet en de Kerken gehekeld om hun onderdanige houding Jegens de stali nistische premier ..Ik geloof in de individuele waarde van de mens en in zijn rechten. Daarom kan ik heel goed met communisten samenwer ken. maar ik kan geen lid worden van de partij omdat deze zodra zij de macht heeft geneigd zal zijn tot tota litaire praktijken." Nog maar nauwelijks heeft M. M. dit gezegd of hij spreekt vol bewondering over China, waar op plaatselijk ni veau veel meer democratie tot stand is gebracht dan in India met zijn parlementaire systeem. ..Je geeft de politici eens in de zoveel jaar een mandaat en je moet dan maar zien wat er van komt De broer van dr M. M Thomas is belijdend en praktiserend communist. M. M. zelf is die weg niet gegaan Tijdens zijn chemie-studie werd hij lid van de christen-studentenbeweging en in 1947 werd hij de secretaris voor Azië van de wereld christen-studentenbeweging. Van 1968 tot 1975 was hij voorzitter van het centraal comité van de wereldraad van kerken. Over M M gaal een film van de IKON. die zondag 3 december <17 00 u. Nederland I) wordt uitgezonden In de film komt een bijzonder intrige rend tweegesprek voor tussen M M. »-n zijn broer Chertyah. een jurist, die vakbondsmedewerker werd en lid is van de communistische partij M M zet daarin uiteen, waarom hij tenslot te niet de stap naar het communisme heeft gedaan, hoewel hij het met zijn broer eens is dat de kerk heel vaak in de menselijke ontwikkeling, ook in India, aan de verkeerde kant staat M M erkent dat de kerk reactionair is. maar hij zegt meteen ..Christus is dat niet." M M. heeft zich na zijn afscheid als voorzitter van de wereldraad terugge trokken in zijn dorp Tiruvalla in de staat Kerala. In het zuiden van India. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM (ANP. - Tien luiste raars mogen van de NCRV op Nieuw jaarsdag tien radio-uren vullen. Titel van hun programma ..Dagje stappen Wat er met hen gaat gebeuren blljlt een verrassing, maar van de bedoe ling is wel iets bekend, want verleden jaar mochten onder dezelfde titel Dagje stappen" twee dames, tante Anna en tante Marie, onder aanvoe ring van ..reisleider" Rik Felderhol een feestdag lang de rudiozendtijd uilen met hun belevenissen De eisen die aan belangstellenden worden gesteld zijn dat ze goed ge- zond. origineel, goed van de tongriem gesneden zijn en dat ze als ze in onverwachte situaUes terechtkomen niet in de war raken Verder doet de NCRV nog de geruststellende mede deling dat als deze tien hoofdrolspe lers niet op de eerste dag van het nieuwe jaar thuis komen dat in ieder geval op de tweede zal zijn Wie nu nog zin heeft kan dat per brie! of briefkaart melden bij de NCRV. Dagje stappen", postbus 121. 1200 JE Hilversum waar betrekkelijk veel christenen wo nen (ca. twintig percent). Hij leeft er meestentijds op de veranda van zijn huis. Daar schrijft hij persoonlijke gedachten bij verschillende bijbel boeken in zijn eigen taal. En hij ont vangt er leden van actiegroepen, die werken aan de ontwikkeling van India. In grootscheepse ontwikkelingshulp heeft M. M niet veel fiducie. ..Die komt terecht bij de bovenlaag van het volk. Er zijn eigenlijk geen midde len om het geld terecht te laten ko men bij de allerarmsten. Het enige wat je kan doen is bewustwording en aansturen op zelfvoorziening (self-re liance i. Daar heb je maatschappelij ke actievoerders voor nodig. Dat kost wel wat geld. maar dat is een kwestie van duizenden roepies, niet van mil joenen." Basis M. M. heeft tijdens de periode van zijn oecumenisch werk steeds vastge houden aan de basis waaruit hij voortkwam, zijn geboorteland, zijn dorp, zijn ouderlijk huis. „Je moet nooit je eigen land opgeven als je in oecumenisch werk zit. Dat geeft je kracht." Hij vindat niet dat het Jam mer is dat de wereldraad van kerken moet beknibbelen op personeel Hij ziet de oecumene als iets datje plaat selijk vorm moet geven De wereld raad is er alleen om het plaatselijke werk te stimuleren. Daarom sprak hij onlangs, tijdens een van zijn hoogst zeldzame bezoeken aan Nederland, dan ook met enthousiasme over de Haagse ecclesia, waar hij naar de kerk is geweest Hij zette tegelijk uiteen dat er vier levensfasen zijn. De Indiase woorden heb ik niet meteen kunnen noteren Maar als ik M. M. goed begrepen heb. vindt hij van zichzelf dat hij nu in de derde levensfase is. waarin de mens. zij het op afstand nog contact met de wereld heeft. De vierde fase gaat M M. nog tegemoet. Daarin maakt de mens zich los en wendt zich tot Ood China door Geert Kistemaker AMSTERDAM Het is onbegrijpelijk dat er zo weinij aandacht was voor het concert dat „soul brother nummei one" James Brown afgelopen woensdag in de Edenhal U Amsterdam gaf. Brown die vanaf 1956 een zeer belangrijke plaats inneemt in de soulmuziek bracht voor maar een kleine 1500 man een energieke show die zeer de moeite waard was. M. M. Thomas James Brown is dit jaar 50 geworden en dat was aan hem niet te merken Als een wat forsere Travolta danste hij rond de microfoon en hoewel het optreden van hem maar een uur duurde was hij van het begin tot het einde de drijvende kracht voor de band en gaf hij ononderbroken „po wer" aan de show Hoe belangrijk zijn uitstraling wel was werd duidelijk uit het verschil tussen zijn gedeelte van de show en het voorprogramma dat door zijn be geleidingsband de J.B.'s werd ge bracht. Afgeraffelde en ongeïnspi reerde versies van de soul top-hits van het moment met lange en overbo dige blazerssolo's. ADVERTENTIE 5N 064-26066 MC: 258-26066 Nu voelt M. M. zich nog met de wereld verbonden. Dat heeft men In India door Jac. Kort AMSTERDAM Kirill Kondrasjin laat zelden de gelegen- RjtmiSCh held voorbij gaan om in de periode dat hij als vaste gastdiri- gent van het Concertgebouworkest optreedt een symfonie van zijn door hem zeer bewonderde landgenoot Dimitri Sjostako witsj uit te voeren. James Brown is het voorbeeld van d( Amerikaanse droom in de muzieksec tor. Van schoenpoetsertje is hij to eigenaar van radio- en T.V.-stations onroerende goederen en een ketei van soulfood-restaurants geworden Dat alles dank zij een constant i stroom hits (40 million sellers) met al top de periode rond 1968 waarin hi elke week een nieuwe hit had. Beken de nummers van hem zijn ..Pappa' got a brandnew bag", ..Sexmachine' „It's a man's world" en ..Give it up o turn it loose". Naast zijn zakelijke beslommeringei en de driehonderd optredens die hi per jaar doet vond hij ook nog tijd on actief te zijn in anti-heroïnecampag nes en de beweging voor zwarte poli tieke bewustwording. Maar het mees opmerkelijke is dat zijn muziek sind 1956 geen wezenlijke veranderini heeft doorgemaakt, daardoor we voorspelbaar is, maar nog steeds er| actueel. De hele disco-rage van he moment is voor een groot deel doo James Browns muzikale stijlfigurei geïnspireerd. Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG Aad Kosto, als tweede kamerlid omroepdeskundige van de PvdA, hoopt dat er een vrouwenomroep komt. De tijd dat daartoe Initiatieven worden genomen acht hij nu rijp. omdat de omroepwet binnen een half jaar veranderd kan zijn. waardoor er ruimte komt voor een feministische omroep. Waarom bestaat er eigenlijk geen vrouwenomroep-»'vraagt hij zich af in het feministische maandblad Op zij ..Iedereen kan zien dat omroep bij uitstek een mannenzaak is Vrouwen werken weliswaar mee In de program tnusfeer. maar in het organisatiewe zen. In het „bedrijf" van de omroep ,*i)n ze vrijwel afwezig. Evenmin spe len vrouwen een rol In de omroeppoli tiek Of die nu in Den Haag of in 't Gooi wordt gemaakt Alleen hele maal aan de top van het politiek bedrijf staat een vrouw de minister van erm Een feministische omroep is een beet je een stokpaardje van Kosto In 1976 bij de behandeling van de nota over het massa mediabeleid en in 1977 bij de behandeling van het voorstel om de omroepwet te wijzigen heeft hij als Zijn persoonlijke mening ultfttpro- kpn dat hij een feministische omroep van harte zou toejuichen Kosto vindt het noodzakelijk dat wordt bewezen dat het feminisme een Speciaal vandaag maatschappelijke of culturele stro ming is met een geheel eigen levens- en maatschappijbeschouwing. (Hij vindt het vrouwenwerk om dat verder uit te diepen* Hi verwacht namelijk dat iedere minister van erm, krachtig gesteund door de gevestigde omroep organisaties. probeert verdere ver snippering van zendtijd tegen te gaan. Ze zouden gebruik kunnen ma ken van argumenten dat de NOS en de andere zendgemachtigden in hun programma's al genoeg aandacht schenken aan vrouwen. Of men zou hen niet als stroming, maar als min derheidsgroepen kunnen beschou wen. net zoals gescheiden mensen, vreemdelingen, homofielen, gehandi capten of werklozen. Kosto vindt het ook onvoldoende dat meer vrouwen meer vrouwenprogramma's gaan ma ken Uitgangspunt Datzelfde geldt voor het voorne men de zendtijd alleen te gebruiken om „de zich emanciperende vrouw van Informatie te voorzien.' Volgens de omroepwet moeten zend gemachtigden uitzendingen brengen die een volledig radio- en televisiepro gramma bevatten met alle catego rieën van programmastof. zoals cul turele. informatieve, educatieve en verstrooiende aard.In al die program masoorten moet het feministisch uit gangspunt herkenbaar zijn Het voorstel tot wijziging van de om roepwet moet het mogelijk maken dat iedereen die in Nederland woont en tenminste achttien jaar is. voor tenminste een tientje kan meetellen bij de zendtijdverdeling. Zo krijgen ook echtgenotes en inwonende Jeugd daarin medezeggenschap Al staat daar weer tegenover dat de mini mumgrens om aspirantomroep te worden, als het aan de minister van erm ligt, wordt verhoogd tot 75.000 Als een poging wordt gedaan 75 000 leden bijeen te brengen onder een duidelijke feministische visie, zou ge tracht kunnen worden een feministi- Aad Kosto. sche omroep op te richten, „'t Wach ten is op een initiatief", aldus Aad Kosto in Opzij. die. als hem daarnaar apart wordt gevraagd, geen bepaalde groepen of mensen op het oog zegt te hebben. Hij heeft de bal in een kring gegooid en wacht nu maar af welke vrouwengroepen hem zullen op pakken. Voor de abonnementsconcerten van deze week had Kondrasjin zijn keuze laten vallen op de Achtste Symfonie van deze componist. Zij is geschreven in de jaren 1943-'44. de tijd waarin de Sovjetunie in een strijd op eigen bo dem gewikkeld was met het Duits land van Adolf Hitler. Mogelijk be oogde Sjostakowitsj met deze Symfo nie geen programmatisch werk te schrijven, maar de muziek is. zoals Kondrasjin in zijn programma-toe- lichting terecht opmerkt: „zo beel dend, dat ze bij elke luisteraar letter lijk zichtbare associaties met de ge beurtenissen van deze jaren op roept". Of de componist het nu weer allemaal zó „Fremersberg"-achtig be doeld heeft als Kondrasjin het be schrijft, waag ik te betwijfelen, maar de symfonie, die Sjostakowitsj op zijn 38e jaar voltooide, is rijk aan muzikale spanningen en instrumen tale vondsten. Dat staat vast. Zoals in deze omstandigheden verwacht kon worden, gaf het Concertgebouw orkest van deze symfonie onder de imponerende leiding van Kondrasjin een sublieme vertolking. Alle nuan ces van fluisterend pianissimo tot oorverdovend fortissimo doen zich in dit werk voor, en voor ieder fragment cmvond deze dirigent de juiste voor dracht. Voortreffelijk was ook de ma nier. waarop de jonge Russische vio list Gidon Kremer met het Concert in En dan nog Het Noordbrabants Museum in Den Bosch heeft van 16 december tot 14 januari een tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken en andere kunstvoorwerpen die het Kerstverhaal tot onderwerp hebben. Al het geëxposeerde is afkomstig uit particuliere verzamelingen en de meeste werken dateren uit de 16e en 17e eeuw Schilderijen en aquarellen van Jaap Schlee zijn van 2 december tot 7 januari te zien in het Dordrechts Museum. Douariere Marie Hildegonde gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Vel- sen is 72 jaar en heeft nog nooit schilderles gehad. Niettemin begon ze na een ziekte op haar 63e jaar te schilderen Haar werk werd in het buitenland geëxposeerd en kreeg er meteen prijzen, zowel in Cannes. Nice en Menton als in New York. Werk van mevrouw Van Velsen is nu van 1 tot 16 dedember te zien in de Antlek- Kadotiek „Carina" in Voorurg. d klein opus 47 van Jean Sibelius zijn debuut in de hoofdstad maakte. Be halve door het feit. dat Sibelius zelf violist was. en dus wist wat je met de viool kunt doen, zorgde de componist daarenboven voor een orkestpartij, die buitengewoon doorzichtig blijft en de solopartij nergens hindert, Gi don Kremer speelde zijn partij niet slechts uitermate knap. maar boven dien zeer boeiend, waarbij het orkest voor een uitstekende begeleiding zorgde. Het concert werd geopend met Beethoven's Coriolan-ouverture. Hij maakt voornamelijk ritmisch! muziek, harmonische stukken ziji minder voorkomend, hoewel de enke le ballads die hij bracht zeer smaak vol door de blazers werden begeleid Snellere dansnummers echter mun ten uit door soepele ritmische patro nen. waarin dë twee drummers, d( percussionist en de subtiele slaggita rist uiteraard een belangrijk aandee hadden. Drie zangeressen gingei steeds een boeiend antwoordenspe aan met Brown. Door het grote aanbod van jongeré muzikanten lijkt James Brown op dé achtergrond te zijn geraakt, maai Mister Dynamite is nog steeds actie) en van uitstekende klasse. ADVERTENTIE De TROS breidt het toch al flinke aantal buis-spelletjes alt met de Showhirrqulz Ned I 20.10 Onderwerpen in Brand punt: aandacht voor het pro bleemgebied Zuid-Limburg en er wordt ingegaan op de zor gen van ouders over verschil lende sekten in West-Duits- land Ned. 2 22.15 De reportage van Barry Ma- nilows concert in Amsterdam ts via Hilversum 2 in stereo te beluisteren. Ned. I 22.20 Aad van den Heuvel presen teert de Alles is anders show. Ned. 2 22.50 Tot de Overijsselse orgel- monumenten behoort het in strument in de Grote Kerk van Vollenhove. Het wordt be speeld door Albert Moerman. Uilv I I l .'1 Marv Dresselhuys is te gast bij Jacques van Kollenburg. fills. I IC DO Begeleid door het Radio Kamer Orkest aingt Elly Ame- lins het Salve Krgina van Schubert rn Maria Tryplirhon an Frank Martin. Ililv. 2 20.05 Elke oorlog is gruwelijk en daarom moet een terugblik eveneens gruwe lijk rijn Er valt niet aan te ontko men Kijkers dienen dit we! te be seffen voordat zij zondagavond de VPRO-documentaire over oorlogs verslaggeving gaan volgen Van sommige uitermate schokkende beelden liggen nog altijd mensen wakker. En elke dag zullen zich ergens op de wereld dergelijke beel den herhalen Pogingen om de oorlogen van onze tijd te analyseren hebben hun ver dienste Daarvoor moet je mensen aan de praat zien te krijgen die met hun herinneringen kunnen terug gaan naar de plaatsen van hande ling Want. zoals de titel van het VPRO-drielulk terecht aangeeft ..De waarheid ligt op het slagveld Het is alleen de vraag of ze voor honderd procent knn worden ach terhaald Ik geloof dat niet Ook al is Roelof Klrs nog zo scherpzinnig en kritisch te werk gegaan, de Vietnameoorlog moet vele. vele malen afschuwelij ker zijn geweest dan wat hij bij ooggetuigen boven water heeft ge kregen Veel meer zal gezonden zijn naar de bodem van het onderbe wustzijn. Uit zelfbehoud Op de ge zichten van de gewezen oorlogscor door Ton Hydra respondenten zie je soms dat zij worstelen met hun herinneringen Let u maar op hun ogen en de verandering van gelaatskleur Het is gemakkelijk zoveel jaar later oor delen uit te spreken over een oor log Wij doen het allemaal. Maar eigenlijk zouden we er bij moeten bedenken dat er tijdens oorlogs handelingen heel anders wordt ge dacht. Ook daaraan is niet te ont komen. Omdat er een gruwzame wisselwerking tussen twee vijanden samengaat met een afstompings proces Als voorbeeld zal ik een eigen her innering vertellen uit 1946 Daags na aankomst in het toenmalige Batavia liep ik op een kleine pasar aan de rand van de stad mij te oefenen in het spreken van Maleis Plotseling was er veel rumoer Een paar jonge Batavianen werden hanrihandig aangepakt door man nen die ik voor hun landgenoten hield Een vreemde opwinding maakte zich van mij meester. Wat ik zag. was anders dan een potje knokken m een Hollandse straat Hoewel die jonge, gebronsde ke rels iets schenen te ontkennen en .ampoen" igenade' riepen, wer den zij met slaan en schoppen gedwongen een kuil te graven Niemand van vrijwel uitsluitend Indonesische omstanders pro beerde dit te voorkomen De gra vers. met wie ik meelij had. von den na enige tijd een paar kle dingstukken Een oud-gediende van het KNIL legde mij de rest uit. Ik stond te kijken naar moordenaars die geran seld waren naar de plek waar zij hun slachtoffers hadden begraven Onschuldige mensen, die kort tevo ren uit een Jappenkamp waren be vrijd. Opnieuw liepen de rillingen over mijn rug; maar ik keek met andere gevoelens naar de gravers en naar de mannen die de klappen uitdeelden Met deze herinnering wil ik afschu welijke taferelen niet afzwakken Wel wijs ik erop dat oorlogsgruwe len zelden incidenten zijn Meestal is er sprake van escalatie, een opeenvolging van steeds weer uit de hand lopende gebeurtenissen. Over objectiviteit valt dan niet te praten en het vragen naar recht en billijk heid blijft achterwege. Want je bent partij Dat zeggen ook de met Roelof Kiers pratende mannen, die als Ameri kaanse verslaggevers van de Viel- nam-oorlog naam hebben gemaakt. Soms haalden zij zich het ongenoe gen van hoge officieren en politici, zelfs van de president van de VS op hun hals Wanneer hun berichtge ving on-Amerikaans werd ge vonden Het is voor deze mannen achteraf nog altijd frustrerend dat zij des tijds de volle waarheid niet schre ven omdat zij er geen zicht op had den. En dat voor hun halve waarhe den een groot deel van het thuis front de ogen sloot. „Wij waren de Duitsers van de jaren zestig", zegt Michael Herr Zijn boek Dispatches, waarin hij zijn Vietnam-beleving tot op de bodem analyseert, ver schijnt deze maand in Nederlandse vertaling Voor wie zich bij de realiteit betrok ken voelt, is het volgen van de VPRO-documentaire een beklem mende bezigheid Ontmoedigend moet ik zeggen, want al het ge schrijf en gefilm en gepieker zal niet voorkomen dat veel uit de voor gaande oorlog zich in een volgende botsing zal herhalen En ook dan wordt de waarheid niet ten volle achterhaald Die blijft op het slag veld liggen eilingzaal.^ makelaars-veilinghouders in roerende goederen rege.matig vwllAgen van kUnsl antiek en mbce de's eoo» enie ciiente'o zoeken «v>i objecten *oo» goed gehate verkooccondibes oo aanvraag ook tel. 070-244271 Nassau Dillenburgstraat 3 Den Haag MUSEUM AMSTELKRING Ons 'Lieve Heer op Solder Koopmanshuis uit 1661 met zolderkerkje uit de reformatie tijd tot 6 december Het Leven van St Nicolaas O. Z. Voorburgwal 40 Amsterdam Tel. 020- 246604. SBK Amsterdam Amstel 3U (bij de Munt 020 - 23 92 15- kunst lenen sparen .kopen ffuwbtr Voor een blijvende belegging schoonheid Exclusieve jtiwelen en horloges. Eigen ateliers voor het ontwerpen en vervaardigen van juwelen. Koningsplein 13. Herengracht 443. Amsterdam-C Tel. 020-243026* Radhoudkwartier 21, Utrecht. Tel 030-310*46* GALERIE DE OUDE RIJN van 3/11-10/12 3 3 Clemens Zylmans na k I Wynand Zylmans OUDE RIJN 40, LEIDEN rel. 071-146330. Openmgsti|d woe, t/m za 12-17 uur. do 19-21 uur Studio '40 galerie Hommage aan Jos de Gruyter kritieken publicaties toto's voor verkoop oeschikbare etsen en tekeningen alarma ni Aljrmj ISS beveiligt kunst tegen diefstal en brand Propellerstraat 1-5 A dam 020-159715

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4