Nederlandse steun olieboycot Z.-Afrika m I sv Senator mikpunt van Nederlandse kritiek Hooahoudt Ambtenarenacties n BOSPERCELEN Van der Klaauw sust PvdA/CDA Demonstratie tegen beleid minister Pais I I B I I I I I I l l l l l l l l van onze onderwijsredactie L0f voor oud-minister van Kemenade Tijdens zitting NAVO-parlement Prof. Zonderwijk: niet bestrijden maar beheersen VEILIGE GELDBELEGGING "1 'Eigenbelang beslist vaak over onkruid' VEILIGE GELDBELEGGING Nijverdal te koop enkele direkt grenzend aan villawijk VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Nederland is in principe bereid een moge lijk voorstel in de Verenigde Naties voor een olieboycot te gen Zuid-Afrika te steunen. Deze steun is niet afhankelijk van de vraag of de andere landen van de Europese ge meenschap dat ook zullen doen. Verwacht wordt name- ADVERTENTIES _W« Deenige echte met garantie. Altijd met die gieter open neer naar de kraan is ook maar niks. Met de Water-Eze is dat voorbij! De Water-Eze is een instelbare handsproeier, verbonden aan een 16 meter lange slang en op praktisch elke kraan aansluitbaar. Nu Komt u zonder knoeien bij al uw planten, al hangen ze nog zo hoog. De Water-Eze is de enige hufskamerslang. dio kompleet mei sproeikopje gelovord wordl Besluivenon sproeien Ml I m een handomdraai HU I VROOM'.'vDREESMANN WV lijk dat de gemeenschap niet op één lijn zal komen inzake een olieboycot. Dit heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, tot te vredenheid van PvdA en CDA en tot teleurstelling van Van der Klaauws partij, de WD Over de Nederlandse opstelling ten aanzien van een olieboycot was de afgelopen week twijfel ontstaan. Ne derland onthield zich namelijk van stemming ten aanzien van een voor stel waarin de olieboycot tegen Zuid- Afrika ook werd bepleit. Nederland gaf daarvoor toen als reden het feit dat in datzelfde voorstel het Britse beleid jegens Rhodesië ernstig werd bekritiseerd. In politieke kring was echter de indruk ontstaan dat Van der Klaauw in het Nederlandse Zuid- Afrika-beleid een stapje terug had gezet onder druk van de WD en dat hij daar voor de kritiek op de Britse regering als afleidingsmanoeuvre ge bruikte. De Kamerleden Van der Spek (PSP) en Scholten (CDA) had den naar aanleiding hiervan om op heldering gevraagd. Van der Klaauw benadrukte met zijn principiële bereidheid tot steun aan een gerichte olieboycot, dat er van een stap terug geen sprake was. Dat voorstel is er nog niet. maar wordt wel verwacht. Van der Klaauw was het met de vragenstellers eens dat zo groot mogelijke politieke druk op Zuid-Afrika momenteel gewenst is, „gezien de uitermate negatieve hou ding van Zuid-Afrika inzake Nami bië", aldus de minister. Veiligheidsraad Het gaat er daarbij om dat Zuid- Afrika tot nu toe het voorstel van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor de komende verkiezingen in dit gebied als aanloop naar onaf hankelijkheid afwijst. „Harde druk middelen zijn nu noodzakelijk want als dit probleem niet wordt opgelost, voorzie ik opvoering van de guerrilla strijd in dat gebied," aldus Van der Klaauw. De minister benadrukte wel dat een boycot alleen èffectief is als die dwingend door de veiligheidsraad wordt opgelegd, of bij ontbreken daarvan, door een groot aantal lan den wordt gesteund. Eenzijdige Ne derlandse activiteiten achtte hij wei nig zinvol. De WD'er Bolkestein bleek teleur gesteld over de opstelling ™van Van der Klaauw. Hij vroeg of de minister wel beseft welke effecten een boycot voor de zwarte bevolking in Zuid- ADVERTENTIE SAN SALVADOR Het „Marxis- tisch-Leninistisch guerrillaleger" heeft een miljoen dollar (ruim 2 mil joen gulden) losgeld geëist voor de vrijlating van de ontvoerde Neder landse topman van Philips in El Sal vador. de 32-jarige Frits Schuitema. Dit is uit kringen rond zijn familie vernomen. ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt goed voor hart en bloedvaten Afrika heeft. Van der Klaauw ant woordde dat de effecten tweeërlei kunnen zijn: de zwarte bevolking, de zwakste groep in Zuid-Afrika, wordt het eerst getroffen, of de algemene economische structuur van Zuid-Af rika merkt de boycot het eerst. Hoe dan ook, die drukmiddelen op Zuid- Afrika zijn nu nodig, aldus de minis ter. „We zijn het erover eens dat we van mening verschillen", merkte Bol- kenstein na afloop van het debat te leurgesteld op DEN HAAG Ongeveer vijf duizend studenten en docen ten van de nieuwe lerarenop leidingen hebben gisteren op het Binnenhof gedemon streerd tegen het beleid van minister Pais. De demon stranten hebben een petitie aangeboden aan Kamervoor zitter Vondeling, waarin zij de Tweede Kamer vragen de be zuinigingen ongedaan te maken. De PvdA-Kamerleden Van Kemena de en Konings deelden mee, dat bij de behandeling van de onderwijsbe groting een motie zullen indienen, waarin zij de wensen van de betrok kenen zullen verwerken De PvdA houdt vast aan net pian van het vorige kabinet om part-time op leidingen voor leraren te beginnen aan de zeven bestaande dagopleidin- De heer Deetman wil verder aandrin gen op een spoedig begin van de bijscholing. Dat zou wel aan de nieu we opleidingen kunnen gebeuren. Mi nister Pais heeft dat ook reeds toege zegd, maar een concreet plan is er nog niet Toejuichingen gen. Daardoor zouden deze minder te lijden hebben van de oprichting van drie nieuwe instituten in Sittard, Eindhoven en Zwolle. De werkgele genheid zou bewaard blijven. De MO- opleidingen zouden dan niet langer leraren mogen opleiden. Deze institu ten moeten volgens de PvdA worden omgebouwd tot algemene opleidin gen voor tweede-kans-onderwijs Gebonden De fractie van het CDA acht zichzelf gebonden aan het regeerakkoord met de VVD. waarin staat dat de MO- opleidingen gehandhaafd blijven als lerarenopleiding. Dat betekent dat er geen part-time-opleidingen komen aan de nieuwe lerarenopleidingen. Volgens Kamerlid Deetman (CDA) moet wel een oplossing gezocht wor den voor het probleem, dat we nu zitten met twee soorten leraren: lera ren die opgeleid zijn aan de nieuwe instituten (die bevoegd zijn voor twee vakken) en leraren die een MO-oplei- ding hebben gevolgd (en bevoegd zijn voor één vak) Volgens Deetman is samenwerking tussen de MO-institu- ten en de nieuwe opleidingen hard nodig De studenten en docenten die giste ren op het Binnenhof demonstreer den. vragen in hun petitie ook een versoepeling van de studentenstops aan de bestaande instituten en hand having van de huidige groepsgrootte Uit de toejuichingen die oud-minister Van Kemenade ten deel vielen („een. twee. drie. vier. Vijf. zes. zeven, was Van Kemenade maar gebleven") bleek dat de betogers weinig heil ver wachtten van het huidige kabinet van CDA en WD Behalve de studenten van de leraren opleidingen hebben ook de studenten van het kunstvakonderwijs geprotes teerd tegen de bezuinigingen Vervolg van pagina 1 Een vijftigtal jonge bewoners van de Amsterdamse Kinkerbuurt hebben gistermiddag de gemeenteraadszaal van de hoofdstad ruim een uur bezet gehouden. Daarmee protesteerden zij tegen de hardhandige ontruiming van een paar bouwvallige panden vorige week donderdag, waarbij de politie honderd man inzette. De bezetters waren niet tevreden met de verantwoording die burgemeester Polak gistermiddag aflegde over de gewelddadigheden en gingen tot bezetting van de raadszaal over. Nadat burgemeester Polak hun grieven had aangehoord, werd de bezetting opgeheven. Midden op de foto burgemeester Polak. Foto Maurice Boyer ken. ook al meent ook de minister dat ambtenaren het stakingsrecht zullen moeten krijgen. Hij vindt dat de amb tenaren „zich bij acties moeten hou den aan de regels, dus aan de wet." Wel vond hij dat „er enige vrijheid voor acties is. ook voor ambtenaren Wiegel noemde in dit verband het voorbeeld van een tocht door Den Haag. „Maar de burgers hebben er recht op geen hinder of last te hebben van eventuele acties. Ik was ontzet tend verbaasd dat er gesproken werd over stilleggen van elektricteitscen- trales. Ik vind dat geen adequaat middel." Op de vlakte Van onze correspondent LISSABON De Nederlandse delegatie in het NAVO-parlement in Lissabon heeft op de laatste dag van de jaarlijkse zitting van dit parlement nog eens flink tegen de koude ooriogsstroom ingeroeid. De Amerikaanse senator Jackson leed een nederlaag tegen de standpunten die door de PvdA-afgevaardigde Klaas G. de Vries werden verdedigd. Het Tweede-Kamerlid voor het CDA. Joep de Boer. tikte bovendien NAVO-opperbevelhebber generaal Haig op de vingers. Senator Jackson die kandidaat staat voor het Amerikaanse president schap. voerde een felle oppositie te gen de SALT-besprekingen. In het SALT-overleg tussen Amerika en Rusland proberen de beide groot machten grenzen te leggen aan de bewapeningswedloop op het gebied van de zogeheten strategische (atoom)wapens. Jackson probeerde de NAVO-assemblee ervan te overtui gen, dat deze besprekingen tot een verslapping van de NAVO en een verraad aan de Europese bondgeno ten zouden leiden. Goed ingevoerd De socialist Klaas de Vries bleek zijn belangrijkste tegenstander en coördi neerde de oppositie van vooral de sociaal-democraten in het parlement tegen de senator Als rapporteur van de Militaire commissie van het parle ment was De Vries goed ingevoerd in de problematiek. Zijn nuchtere en zakelijke benadering won het tenslot te op overtuigende wijze van de ambi tieuze senator, die van dik hout plan ken zaagde. Nog geen half uur na de nederlaag van Jackson bleek de opperbevelheb ber Haig in zijn toespraak voor het parlement het nog eens voor de kou- de-oorlog— ideëen van de Amerikaan op te nemen. Haig suggereerde, dat de Amerikanen beter in Vietnam had den kunnen blijven, dat de NAVO contacten met China zou moeten leg gen en dat uitbreiding van de NAVO- sfeer met name in Afrika gewenst is Het sterk politieke karakter van de uitspraken van de opperbevelhebber irriteerde CDA-afgevaardigde Joep de Boer Hij vroeg de generaal, in wiens naam hij deze uitspraken deed De op zijn beurt geïrriteerde Haig antwoordde, dat hij zo een brutale vraag nog nooit gehoord had en wei gerde erop in te gaan. Letterlijk noemde Haig de vraag „onprecies' Op een even later gehouden perscon ferentie zei Haig niettemin, dat hij alleen namens zichzelf gesproken had. Begrijpelijk De irritatie bij de Nederlandse dele gatie is begrijpelijk, omdat eerder deze week de Algemeen Secretaris van de NAVO. de Nederlander Luns. eveneens op eigen gezag een aantal politieke uitspraken deed. Daarbij ADVERTENTIE suggereerde Luns zelfs, dat de Neder landse pers zijn woorden nogal eens verdraait. Toch bleken achteraf de gewraakte uitlatingen van Luns uit de notulen verdwenen te zijn. Overigens heeft de Nederlandse rege ring vorig jaar mei al eens geprotes teerd tegen de politieke uitspraken, waar NAVO-topfiguren al vaker hun boekje aan te buiten zijn gegaan De CDA-delegatie reageerde verdeeld op de houding van hun partijgenoot. De delegatie-voorzitter. Jacques Gooden. bood zonder vooroverleg Haig zijn excuses aan Ook andere leden van de CDA-fractie vonden de spontane opwelling van De Boer wei nig tactisch „Tommy, wil je gauw met je kleine broertje hierheen komen?" Wiegel hield zich op de vlakte bij vragen welke disciplinaire maatrege len de ambtenaar dreigen als tot ac ties wordt overgegaan Bij de acties in juni zijn zulke maatregelen in het algemeen achterwege gebleven Wie gel had toen in een circulaire naar de overheidsdiensten geschreven dat ambtenaren verlofdagen moesten op nemen als ze aan acties wilden meedoen. De ABVA heeft in principe al beslo ten tot acties. Maandag is er een vergadering om deze acties te coördi neren. Ze zullen dan waarschijnlijk dinsdag beginnen. De andere bonden moeten zich nog op de situatie bera den. en konden gisteren nog niet mee delen of zij meedoen aan acties. Te verwachten valt dat de andere amb tenarenbonden, aangesloten bij de FNV, met name de KABO, zich zullen aansluiten bij de ABVA. maar de CNV-bonden. met name NCBO en ARKA, niet mee zullen doen aan sta kingsacties CNV-bonden NCBO-voorzitter Wieringa zei ..Wij hadden in het overleg wel verder wil len gaan. maar minister Wiegel is door het kabinet aan handen en voe ten gebonden. Er was geen kans voor reëel overleg. Wij gaan nu het parle ment onder druk zetten. Als dat ook niets uithaalt, en het parlement heeft beslist, dan heeft de democratie ge sproken en dan leggen wij als christe lijke centrale het hoofd in de schoot. Dan is het lied uit en zijn alle midde len van de democratie uitgebuit Dan moeten we stoppen Vandaag zullen de gezamenlijke bon den een laatste appèl doen op de Tweede Kamer om Wiegel en het ka binet tot andere gedachten te bewe gen. De kans op succes hiermee is echter niet groot. Gisteren besloot de Kamer volgende week woensdag met het kabinet te debatteren over het mislukte loonoverleg van maandag en het mislukte ambtenarenoverleg van gisteren. Daarbij zal de gehele verdere uitvoering van de ombui gingsnota van het kabinet „Bestek '81", aan de orde komen. PvdA-leider Den Uyl noemde gisteren de kwestie van al of niet meewerken van organi saties van betrokkenen „ccn essenti eel punt voor de Uitvoering van Be stek '81" Breekpunt in het overleg was. zoals verwacht, de kwestie rond de bouw- CAO De salarissen van ambtenaren zijn gekoppeld aan de CAO-lonen. evenals dat het geval is met sociale uitkeringen en minimumloon In de bouw zijn dit jaar oude toeslagen verwerkt in het basisloon Alleen dat basisloon telt mee in de koppeling De ambtenaren zouden daardoor 1.6 procent salarisverhoging erbij moe ten krijgen. De bouwvakkers zelf zijn echter geen cent wijzer geworden van het verwerken van oude toeslagen Wiegel erkent dat volgens het huidige systeem de ambtenaren die 1.6 pro cent zouden moeten krijgen „Het gaat om een miljard gulden voor het rijk. bij de toch al enorme ombui ging", aldus Wiegel. Nu heeft het ka binet een wetsontwerp ingediend om de verhoging in elk geval een half jaar uit te stekken, zodat er ruimte komt voor nader overleg. Wiegel noemde het „niet verantwoord" om dit uitstel wel te laten gelden voor de sociale uitkeringen, maar niet voor de amb tenaren De bonden van ambtenaren redene ren echter dat de bouwvakkers er nu wel geen cent wijzer op zijn gewor den. maar dat de bouwvakkers wel loonsverhoging kregen toen de toe slagen werden ingevoerd, terwijl do ambtenaren toen niets kregen De ambtenaren zijn dus eigenlijk al die Jaren die 1.6 procent tekort gekomen, zo redeneren de bonden Wiegel en de bonden zijn gisteren niet meer toegekomen aan de eigenlijke bezuinigingen, die het kabinet inge volge Bestek '81 voor de ambtenaren in petto heeft. Dit betreft vooral het plan om de ambtenaren per half jaar een half procent minder loonsverho ging te geven dan de CAO-lonen De bonden hebben onoverkomelijke be zwaren tegen deze ruwe maatregel In een werkgroep hebben zij alternatie ven bedacht, die voor een deel nivel lerend werken Daarbij was ook een voorstel om het effect van de bouw CAO via een technische ingreep terug te brengen van 1.6 naar een procent salarisstijging. Op dit punt was de werkgroep unaniem De bonden beriepen zich erop dat vertegenwoordigers van minister Wiegel hebben meegedraaid in de werkgroep. Zij hebben dus ingestemd met de gematigde oplossing voor de bouw-kwestie. Wiegel stelde gisteren evenwel dat alle leden van de werk- gToep daarin zaten op persoonlijke titel NCBO-voorzitter Wieringa vond dat de bonden al „ontzaglijk ver" zijn gegaan in hun constructieve opstel ling in de werkgroep. Vanuit de ach terban was zelfs al beroering ont staan. en werd de bondsleiders ge vraagd of zij soms bezig waren een zelfbedieningszaak te bouwen waar Wiegel zijn bezuinigingen zo uit kon graaien, aldus Wierinea Minister Wiegel wilde nog niet zeggen of hij nu de bestekplannen onveran derd uitvoert, of misschien toch ge bruik maakt van de alternatieven Vandaag spreekt het kabinet daar over ..Misschien kan ik volgende week in het Kamerdebat wat meer zeggen." aldus Wiegel. Volgens Dut- man komen veel ambtenaren volgend jaar onder de nullijn als de bestek plannen onverkort worden uitge voerd Het verwijl van demagogie en door kruising van het overleg, dat de bon den aan Wiegel hebben gericht, slaat vooral op uitspraken van Wiegel voor de radio in het weekeinde en gister morgen. De minister zei daarin dat de bouw-zaak niet door kon gaan. en dat bij acties van de ambtenaren allerlei mensen de dupe zouden worden die niets met de zaak te maken hebben In de Kamer moest Wiegel gistermor gen eerst vragen beantwoorden over de gang van zaken rond het overleg Daar zei de minister dat de belang rijkste reden om spoedberaad te vra gen was geweest, de dreiging met acties, waarbij staking bij elektrici teitscentrales was genoemd ..Ik wil mijn zorg over een dergelijke gang van zaken kenbaar maken." aldus Wiegel gistermorgen kort voor het overleg begon ADVERTENTIE Bestemming: thans bos, geen bouwen, caravans etc. Goed bereikbaar per auto (gelegen aan en nabij gemeentewegen) Begroeiing: naaldhout, aantrekkelijk om te zien. Prijzen v.a. 1,75 k.k. p. m2 Perceelsgroottes ca. 3500 m:. 4000 m-\ 5000 m- en 7200 nr. De aanbieding betreft een klein aantal percelen Voor afspraken ter bezichtiging: BOS BEHEER LOENEN Telef. 05765-1259 Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN „Het ls nog niet te laat de oude inheemse plantenrijkdom te laten terugkeren, maar dan moet er wel van onkruidbestrijding overge schakeld worden naar onkruid-beheersing". Dat is de mening van professor dr P. Zonderwijk die gisteren aan de Landbouw hogeschool te Wageningen zijn inaugurele rede hield als gewoon hoogleraar in de onkruidkunde Professor Zonderwijk zei dat het moeilijk blijft kruid van onkruid te onderscheiden. Ei genbelang is nogal eens bepa lend voor het antwoord op de vraag wat iets is. Of een plant als kruid of onkruid wordt be schouwd. hangt vaak af van de bedoeling, die men met een bepaalde plek heeft Er moet bij deze dingen vertier geke ken worden dan de grenzen van het eigenbelang Wat voor de één onkruid is kan voor de ander juist heel nuttig zijn de boer vreest, bijvoorbeeld, de akkerdistel, maar In de dui nen doet deze goed werk Netheidsideaal De pogingen om een rijker ge schakeerde plantenwereld te laten opbloeien hebben al en kele fraaie successen opgele verd. zei professor Zonder wijk Veel gemeenten zijn af gestapt van het netheidside aal, dat hen verplichtte van elk stukje openbaar groen één egaal graslaken te maken. Een onkruid als de draad-ere prijs mag van hen in het voor jaar weer zijn blauwige bloempjeswaas over het stadsgazon uitspreiden Ook langs rijks- en provinciewegen mag weer veel meer groeien en bloeien Er wordt minder gespoten, hetgeen leidt tot herstel van een grote rijkdom aan inheemse planten, die voor de landbouw niet scha delijk zijn Tegenover de ver- doorgevoerde. kostbare net- heidszorg van voorheen wordt zeker met een principe van verwaarlozing gesteld Een or delijk maai-regime. zoveel mogelijk afgestemd op de plaatselijke omstandigheden, is het beste Volgens professor Zonderwijk hoeft het andere denken over onkruid niet beperkt te blij ven tot de beheerders van openbaar groen Ook in de landbouw kan iets gebeuren als men daar niet alle onkruid als even schadelijk blijft zien Dat is lange tijd wel gebeurd, wat geleid heeft tot bestrij ding zonder onderscheid Des ondanks konden enkele bij zonder sterke onkruidsoorten zich handhaven De vooruitgang van de on kruidbestrijding in landbouw gewassen. zal volgens profes sor Zonderwijk mede van de chemische kant moeten blij ven komen. Graag zou hij dan wel zien dat er middelen op de markt worden gebracht, die na de opkomst van onkruid en gewas gehanteerd kunnen worden, op een moment als duidelijk ls wat er wel bestre den moet worden en wat niet Veel zei professor Zonderwijk te verwachten van een geïnte greerde aanpak van onkruid Daarmee bedoelde hij on- kruidbeheer. dat met zowel chemische als mechanische en biologische middelen kan gebeuren Biologisch Een veelbelovende biologi sche aanpak is in studie voor bestrijding van onkruid in slo ten en andere waterlopen Ge probeerd wordt met behulp van witte waterlelies en gele plompen andere onkruiden tc verdrijven De lelies en plom pen met hun grote drijvende bladeren nemen zoveel licht uit het water weg dat de groei van onkruiden daaronder waarschijnlijk sterk belem merd wordt Het gevolg ervan is dat het water goed kan blij ven doorstromen Een andere methode die pro fessor Zonderwijk noemde, is de inzet van de Chinese gTas karper Deze plantenetende vis is in staat watergangen onkruidvrij te houden Hoe wel deze vis niet bepaald kies keurig ls. lust hij gelukkig de planten met drijvende blad»- ren niet Aan het einde van zijn rede pleitte de hoogleraar voor overleg tussen alle betrokke nen en voor inschakeling van onkruidkundigen bij het op stellen van lijsten met namen van te beschermen planten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3