Poolse partij heeft kerk hard nodig Nieuws van 'Filippus' Christenen in Irak gearresteerd Commissie mensenrechten: doe wat aan 10 december Een nieuw leven voor EO's Ad de Boer Trouw 'Geen snelle verbetering van economische toestand' t-! Protestanten tegen overheidssteun VANDAAG VOORBIJGANGERS Paus ontvangt zwarte leiders VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 KERK TROUW/KWARTET 2 De Evangelische Omroep heeft heel wat tijd en geld gestoken In zijn poging de wereldraad van kerken een paak tussen de wielen te steken bij diens geldelijke steun aan het Patriottisch Front van Rhodesiê, uit het speciale lond* van het programma tegen de rassenwaan. De hervormde en gereformeerde synodeleden, leraren en kablnets- en kamerleden ontvingen deze maand een keurig verzorgd mapje van EO's perschef Felke ter Velde, waarin deze de kritiek van „rechts" op de fameuze gift op een rijtje zet. In deze map staat naast onzin (een beweging zou bv al marxistisch zijn, wanneer zij vecht met Sowjet-wapens dat kunnen de grondvesters van de staat Israël meteen even ln de zak steken) ook een stuk tekst van EO's nieuwsrubriek Tijdsein met een interessante redenering, die ons trof. De heer Ad de Boer, een verslaggever van de Evangelische Omroep, reisde kortgeleden met een groep Nederlandse krantemensen naar Oenève De reis was georganiseerd door de Nederlandse raad van kerken terwllle van een kennismaking van de Nederlandse media met het werk van de wereldraad. De Boer ontmoette door Aldert Schipper toen ook drs B. SJollema. de Nederlandse directeur van het programma tegen de rassenwaan. De Boer vroeg aan SJollema of deze zijn afdeling en de mensen van het Patriottisch Front wel eens voorhoudt dat het woord van God hun gewelddadige weg verbiedt. SJollema antwoordde Als we de zogenaamde langzame weg van het liefdevol dienen aanbevelen, en dat wordt nog wel eens gedaan door de kerken, dan moet men zich heel goed realiseren dat dat onacceptabel is voor de onderdrukten die in een crisissituatie verkeren. Voor de Afrikaanse mens. evenals voor de meeste mensen op deze wereld, gaat het om het hier en nu. zonder uitstel. De Boer reageert hierop door vast te stellen dat SJollema met deze uitspraak in strijd komt met het overduidelijk getuigenis van het woord van Ood. Het hele nieuwe testament staat vol opdrachten om ln de geest van Christus' liefde barmhartigheid en geduld te beoefenen en de weg van de verzoening te gaan. en om in die geest ook een strijd voor recht en gerechtigheid te voeren. De Boer houdt de lezer de brief van Paulus aan de Phlllppenzen voor. waarin deze ons oproept zijn navolgers te zijn in de zachtmoedigheid. De heer De Boer zal zich wellicht niet zo gauw realiseren ln welke positie hij zich hier plaatst Hij schaart zich aan de zijde van de oer-christelijke traditie van de geweldloosheid. Deze richting ln het christendom is van uitnemende profetische betekenis. Zij heeft mensen als Boeke en De Ligt voortgebracht en Albert Schweitzer en Martin Luther King horen tot deze richting. De keus voor de geweldloosheid getuigt van moed en profetisch inzicht. Met dankbaarheid en hoop noteren wij dat de geweldloosheid ook haar vertegenwoordigers onder de vooraanstaande medewerkers van onze EO heeft. De Boer is een vooraanstaand en gezichtsbepalend medewerker en zijn keus zal dan ook zo mag men aannemen zijn gevolgen voor deze christelijke omroep niet missen. Welke zijn die gevolgen dan? Elke christen-pacifist weet dat je met jezelf dient te beginnen. Dlenstweigeren of protest-dienst doen, actie voeren tegen bewapening en zeker tegen kernwapens. Kortom degene die je op de linkerwang slaat de rechterwang toewenden. Nogmaals, het ziet er naar uit dat De Boer Ja gezegd heeft op de oproep van Paulus, zijn navolger te zijn. Een spannend begin van een nieuw leven. Van een medewerker BAGDAD/ERMELO Zestig christenen zijn gevangen geno men in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De organisatie „Kruis tochten" van evangelist Anne van der Bijl heeft dat bericht ontvangen van contactpersonen in het aan Irak grenzende Jordanië. De arrestatie vond plaats tijdens een huissamen komst op 16 november. Ht bericht werd enkele dagen geleden door ooggetuigen naar Jordanië ge smokkeld. Eerder had een medewer ker van het bijbelgenootschap ln Bagdad gepoogd het nieuws de grens over te krijgen, maar hij werd gear resteerd en zit nu ook gevangen. Onder de arrestanten zouden zich ook enkele buitenlanders bevinden, onder wie de Libanese beheerder van een bijbelwinkel in Bagdad en diens twee dochters. De christenen vormen in Irak een kleine minderheid. Sinds de huidige regering door een coup door J. den Boef Het is ook ruim een maand nadat de Poolse kardinaal Karol Wojtyla in Rome als paus werd beroepen nog niet eenvoudig om aan te geven, welke invloed zijn benoeming op den duur zal hebben op de ontwikkelingen ln Polen laat staan die ln de andere landen van wat men het socialistische blok noemt. HIM eenvoudig Is bet In de eerste plaats, omdat er weinig valt te zeggen over de richting, waarin de Poolse economie zich zal ontwikkelen. Sla gen de autoriteiten er ln. de nu al weer Jaren durende crisis de baas te worden, dan worden zij minder al- hankeüjk van de bereidheid der ker kelijke leiders om een matigende in vloed op een ontevreden bevolking uit te oefenen. In dat geval zal het weinig uitmaken of het hoofd van de rooms-katholleke kerk een Pool Is De politieke speelruimte van de Pool se kerk zal dan een betrekkelijke worden. Blijft de economische sltuaite ln Po len zorgelijk in de komende Jaren, dan wordt de positie van de kerk ten opzichte van de staat steviger Dat het Inderdaad in deze richting zal gaan. mag worden opgemaakt uit de waarschuwende woorden van partij leider Edward Gterek. enkele maan den geleden uitgesproken, dat „geen snelle verbetering van de economi sche toestand kan worden verwacht, die door de stormachtige ontwikke lingen van de afgelopen vijf jaren Is veroorzaakt". Voorlopig heeft de par tij de kerk nog hard nodig. Hiermee wordt een last op de schou ders van de kerkelijke leiders gelegd, die zwaarder nog zwaarder dan zij nu al is zal worden, naarmate als gevolg van de benoeming van kardi naal Wojtyla tot paus het zelfbewust zijn onder de bevolking (en met name onder de jongeren) toeneemt. Er kan zelfs een ogenblik aanbreken, waarop de kerkelijke leiders zich moeten af vragen of zij niet bezig zijn om ver wachtingen te wekken, die niet in vervulling kunnen gaan als er geen ingrijpende verandering komt in de huidige situatie in Oost-Europa. Compromis-paus Van groot belang kan zijn, wie de oude kardinaal Stefan Wyszynski zal opvolgen als primaat van Polen. Voordat Wojtyla paus werd, was hij de aangewezen man om Wyszynski op te volgen. Er Is wel beweerd dat de primaat veel langer Is aangebleven dan eigenlijk de bedoeling was, om te voorkomen dat Wojtyla hem zou op volgen. Toen ln Rome de keus op deze Poolse kardinaal was gevallen, werd ln Warschau wel beweerd dat het probleem rondom de opvolging van Wyszynski nu ook meteen was opgelost Uit wat later bekend Is geworden over de wijze, waarop Wojtyla tot paus werd gekozen, kan worden opge maakt dat er van vooropgezette be doelingen geen sprake is geweest. Wojtyla kwam aanvankelijk nauwe lijks ln het Vatikaanse stuk voor en pas dandat de Italianen het onderling niet eens konden worden en de dults- taligen daaruit consequenties trok ken. werd de Poolse kardinaal geac cepteerd. Oeen diplomatieke bereke ning van het Va tik a an dus. maar een verkiezing waaraan niets menselijks vreemd is geweest. De wijze waarop Wojtyla tenslotte paus werd. is niet zonder betekenis bij de beoordeling van zijn benoe ming door de leiders van de zgn socialistische landen. Een van het begin af doelbewust naar voren bren gen van een man als Wojtyla zou ln die landen zonder meer als een uitda ging zijn ervaren. Er ls achteraf wel gezegd dat de benoeming van een Oosteuropese kardinaal werd ver- wcacht. Maar alleen al het feit dat er veel meer stemmingen nodig bleken te zijn dan een eenheid van opvattin gen rechtvaardigde, is een heel sterke aanwijzing dat Wojtyla's benoeming geen vanzelfsprekendheid was. 'Geen spanningen' Enkele weken voordat Wojtyla paus werd. verklaarde partijleider Olerek nog over de betrekkingen tussen staat en kerk. dat daarin „geen plaats voor spanningen" ls. Hij erkende het principe van de tolerantie van ver schillende wereldbeschouwingen en is bereid tot samenwerking op grond van het staatsbelang. Glerek meent dat dit door een overweldigend deel van de geestelijkheid wordt Ingezien. Hij is echter (nog) niet bereid om ln te gaan op de langzamerhand tot eisen uitgegroeide verlangens van de ker kelijke leiders. Nog maar kort geleden heeft kardi naal Wyszynski zijn eisen herhaald, die betrekking hebben op de officiële censuur, de vrijheid van meningsui ting (ook wat het uitgeven van kran ten en boeken betreft) toegang tot radio en televisie. De dag daarvoor was de officiële viering van het her winnen van de nationale onafhanke lijkheid ln 1918 door duizenden men sen in Warschau gebruikt om te de monstreren tegen het voortbestaan van de censuur. Daarvoor was geen vergunning aangevraagd, maar de politie liet de betogers ongemoeid. Het ls waarschijnlijk dat soortgelijke Paus Johannes Paulus II beleeft elke week kennelijk plezier in het contact met gewone mensen tijdens zijn wekelijkse algemene audiënties. Hier laat hij zien, hoe hij een kind nog hoog kan optillen. De vader strekt links zijn handen al uit, om zijn kroost terug te nemen. aan de macht kwam, staan zij onder zware druk. De in Irak werkende wes terse gelovigen vormen aparte ge meenschappen en hebben weinig contacten met de Arabische chris tenen. De oorzaak daarvan schuilt in het streven van de regering de relaties tussen de Iraakse bevolking en de buitenlanders zoveel mogelijk te be perken. Wie op bezoek gaat bij wes terse gezinnen, wordt veelal later on derworpen aan strenge ondervraging door de politie. De leidende (socialis tische) Ba'ath Partij heeft onlangs bepaald dat het lidmaatschap niet ls te verenigen met dat van een kerk. De hulzen van de zestig nu gearres teerden onder wie vele Jongeren zijn doorzocht en religieuze lectuur werd in beslag genomen. Een vracht wagen met 30.000 nieuwe testamen ten. die op weg was naar Bagdad, is 50 kilometer buiten de stad in de woestijn blijven steken. De chauffeur durfde niet verder te rijden toen hij van de actie hoorde. Men ziet geen kans de vracht Bagdad binnen te krijgen, noch het land te verlaten. „Kruistochten" (Internationaal be kend als „Open Doors") houdt zich bezig met hulpverlening aan christe nen in landen met atheïstische regi mes, zoals de Oosteuropese staten en China. De laatste Jaren werd het werk uitgebreid tot o.a. landen in Afrika en het Midden-Oosten, waar christenen veelal worden gediscrimineerd. Ook in Irak heeft „Kruistochten" projec ten. Een dikwijls vervolgde bevol kingsgroep vormen daar de Koerden, van wie er in het noorden van het land velen omkwamen bij bloedige gevechten. Pogingen het nieuwe tes tament ln hun taal te vertalen liepen stuk op de censuur van de staat. demonstraties zich ln Polen vaker zullen voordoen, nu de kerk haar po sitie ten opzichte van de partij be langrijk lijkt te hebben versterkt De mensen zijn er in de weken die op de benoeming van Wohtyla volgden aan gewend geraakt om massaal de straat op te gaan. De politie kon zich niet veroorloven om in te grijpen, dat was in die dagen eenvoudig ondenkbaar. Het is echter de vraag of dit zo zal blijven als spontane betogers politie ke eisen gaan stellen. Terughoudendheid Dat het zo ver zal komen ls helemaal niet denkbeeldig, omdat de situatie in Polen nog op velerlei terrein reden tot ontevredenheid geeft, met als uit schieters de levensmiddelensituatie en de woningnood. Wanneer men er vaart dat de boeren ook weer onrus tig worden, omdat zij met gebrekkige middelen moeten werken en het beta len van pensioenpremies (een nieuwe maatregel) niet zien zitten en dat de groepjes dissidenten hun activiteiten hebben uitgebreid, beseft men dat er meer reden tot grote terughoudend heid dan tot zelfgenoegzaamheid is. De kerkelijke leiders ln Polen zouden een vergissing begaan als zij uit de benoeming van Wojtyla tot paus aan grijpen om te proberen, enkele snelle successen te behalen. Een dergelijke poging zou wel eens averechts kun nen werken, omdat men in Warschau nu eenmaal geen beslissingen kan nemen, die ln Moskou niet met in stemming worden begroet. Belangrij ker is dat de kerkelijke leiding haar verstevigde positie gebruikt om op te komen voor degenen die in de ver drukking raken, als zij zich met woord en daad op het akkoord van Helsinki beroepen. ZIJ moet die taak niet uit handen laten nemen door groepjes dissidenten, die overigens hun voortbestaan te danken hebben aan de sterke positie van de Poolse kerk. Er is voor deze kerk meer een (belangrijke) dienende dan een rege rende taak weggelegd bij de beharti ging van de belangen van de bevol king. Dit is het derde artikel in een serie. Zie ook onze krant van II en 21 november jl. Olaf J. de Landell: „De lachende Hollander". Uitgave van De Kern in Bussum. Prijs 23,90, 223 blz. Onze voorkeur gaat eerder uit naar romans van deze auteur dan naar afzonderlijke verhalen. Wat niet wegneemt dat menigeen de spotver- tellingen uit geheel Nederland niet minder dan 38 stuks met genoegen zal lezen. Al weer geruime tijd geleden verscheen een bundel onder dezelfde titel, toen veel ge bruikt door voordrachtskunste naars en ook via de radio kon men van de inhoud kennis nemen. Aan deze laatste uitgave zijn een aantal verhalen toegevoegd. Per provincie geordend geven zij opvallende ge dragingen van onze nog Jonge voor ouders weer. ADVERTENTIE w«#rin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant %met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma MOOPOKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam tel 020-913456 letti 13006 Pottgiro 66 00 00 Bonk Ned Cred>ett R+konmanr 23 00 12 574 X11000 REGO ROTTERDAM/DORORECHT 3000 AX Rmtecdam tel 010-115568 (abonnementen enbezorgmg) tel 010-115568 (redactie) M 115700 (uf REGIO OEN MAAGAEIOEN 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORO/OOST NEDERLANO (utskHtend adrremstraliei tel 05200-17030 Abonnementsprijzen: f 15 47 46 40 I 183.40 Adverfer»ee*ene< Opgave lameebenchten 9-19 30 van -aandag vm dag Op xonceg van 18- 20 uur tetef 020 913456 320-936866 of scnr.fte' i* aan Hn-Adv j'oevng posifcu» 433 1000 AK AMSTERDAM - Adreswnbgmgen aan onze Amsie DEN HAAG De oecumenische commissie mensenrechten, waarin de Nederlandse raad van kerken en Justltla et Pax Nederland samenwerken, dringt er bij de kerkleden op aan aandacht te besteden aan het jubileum, op zondag 10 december, van „de mensenrechten". Op die datum ls het dertig Jaar gele den. dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de universe le verklaring van de rechten van de mens aanvaardde. Ook het christendom heeft boter op het hoofd, maar. aldus de commissie, iedereen, die iets weet van de bood schap van Jezus van Nazareth, ge voelt dat christelijk geloof en men senrechten iets met elkaar te maken hebben. Voor het mens-zijn behoeft men niets te betalen, het ls een ge schenk van Ood aan de mensen, die op hun beurt hun medemensen die nen te aanvaarden. En dat heeft weer te maken met nadenken over en ga randeren van rechten, die menselijk bestaan mogelijk maken en het niet aan de onmenselijkheid prijs geven. Kunnen kerken en christenen, ln Ne derland evenals ln bijv. de Sowjet- Unie en ln Latijns-Amerika, aange sproken worden op de inzet voor de rechten van de mens? Het is ln de geest van het evangelie, aldus de commissie, daarbij aan te tekenen, dat het vooral gaat om die mensen, die geen bescherming hebben of prooi van onderdrukking zijn. De breed interkerkelijke commissie roept de kerken, parochies en plaat selijke gemeenten op. rond 10 decem ber aandacht te besteden aan de uni versele verklaring, na te gaan wat ervan terecht ls gekomen, en zich te bezinnen op de vraag: wat kunnen wij zelf aan de verwezenlijking bijdra gen? JEZUS KOMT IN DE WERELD Het kerstevangelie in eenvoudige taal. Door Arnold Berbers indringend geïllustreerd met zwart/wit tekeningen. Tekst en illustratie vullen elkaar aan tot een goed geheel. Een bijzonder fijn geschenkjvoor een grote leeftijdsgroep. Formaat: 21x15 cm. Omvang: 27 blz. Prijs: 4,90 excl. verzendkosten. Verkrijgbaar in de goede boekhandel. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Postbus 620, 2003 RP Haarlem Tel. 023-259501 MADRID (ANP) De Spaanse pro testantse kerken hebben bezwaar ge maakt tegen staatssubsidie aan de kerken. In een memorandum van de Spaanse commissie voor de verdedi ging van het protestantisme wordt gezegd, dat het van buitengewoon belang is. dat de kerk onderhouden wordt uit de offers van haar eigen leden. Wanneer de staat de kerken gaat fi nancieren. komt niet alleen de onaf hankelijkheid van de kerken in ge vaar. maar zal ook de verantwoorde lijkheid van de kerkleden voor hun kerk verslappen, zo menen de protes tantse kerken. ZIJ protesteren daar om tegen het nieuwe concordaat tus sen het Vaticaan en de Spaanse rege ring. dat nog getekend moet worden. Daar staat namelijk ln, dat de staat aan de kerk subsidies geeft uit de inkomstenbelasting ADVERTENTIE GETRAINDen wel SENSITIVITY TRAINING IN HET LICHT VAN DE BIJBEL door Ds. J. Van Amstel. Een ontliuUende en uitermate leerzame toelichting over Sensitivity- •raining, ten onderwerp waarmee óók u, of uw kinderen, vaak onge merkt te maken hebben. Deze voorlichting is verdeeld over 12 hoofd stukken met 68 onderverdelingen voorzien van 368, vaak uitgebreide, literatuuraanhalingen en verwijzingen naar de Bijbel en Heidelbcrger Catechismus alsmede 38 met naam en uitgever genoemde studies. Een eerlijk en, voor jong en oud, begrijpelijk geschreven boek. Keurig gebonden. 127 pag., prijs tot 31 dec. slechts 1. 13.75. UITGEVERIJ STARK-TEXEL Ongefrankeerd bestellen: Machtiging nr. 19, 1780 VK Oosterend. TEL. 02223-495, Postbus 302, 1794 ZG Oosterend. Tevens verkrijgbaar in de boekhandel. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het gereformeerd traktaatgenoot schap „Filippus" (adres: Berkel 15, Hattem) geeft een reeks van twaalf nieuwe tekstkaarten uit: „ansichtkaar ten" die aan de voorzijde ter afwisseling van de gangba re bijbelteksten ditmaal teksten uit het liedboek bieden en geïllustreerd met opmerkelijke knipsels van Dinl Langkamp-Prins Eén van deze knipsels drukken we hierbij af, de bijbehorende tekst luidt: „Als God een deur sluit, opent Hij een venster". Prijs per kaart 21 cent (bij aantallen goedkoper). Een nieuwe uitgave van „Filippus" is „Op weg", een traktaat om Jonge mensen te bereiken met het evange lie. Het eerste nummer ls geschreven door de Brusselse evangelisatiepredikant Thijs Weerstra en het komt ons goed voor dat hij er óók op wijst dat „Je van God ook iets mag ervaren via mensen. In een vriendelijk woord, ln het gevoel: ik hoor er bij.".De uiterlijke vormgeving is o.i. te opdringerig. Prijs 90 cent per stuk (bij aantallen minder). Na „Wegwijs ln Spreuken" en „Wegwijs in Prediker" schreef ds. W. Kats „Wegwijs in Filipp s" in dc serie Woordgebruik (hulpmiddel bij bijbels' iiei Prijs per stuk 4.80 (bij aantallen iets goedkoper) Ds Kats :s ook de auteur van „Opnieuw beginnen", een getijdenboekje, waarin de betekenis van de Jaargetijden en de hoofdmo menten in het kerkelijk Jaar belicht worden: pastoraal meditatieve lectuur. Prijs ƒ6,30 (bij grotere bestelling aflopend tot 4,-). In de serie „Met beste wensen" verschenen twee nieuwe deeltjes. „Trouw", geschreven door drs. I. N. Dekker. Van deze lichamelijk gehandicapte schrijver verscheen eerder het boek „Mijn preekstoel een rolstoel". Dit boekje voor zieken en gehandicapten. „Vergrijsd in Gods arm" is geschreven door dr. C Gilhuis, die al vaker over en voor bejaarden heeft gepubliceerd. Dit deeltje is eveneens bedoeld voor ouderen. De serie „Met beste wensen" is speciaal bestemd voor zieken De boekjes bevatten korte meditatieve stukjes, verdeeld over 7 dagen (Prijs: 2,50 per ex. aflopend tot 1,50 bij grotere bestellingen). nieuwe waakzaamheid Over twee dagen is het de eerste adventszondag. In veel kerken zal dan de eerste van de vier kaarsen worden aangestoken als een teken dat het begint. Advent heeft een beetje met de nacht te maken. De „heer des huizes" uit het evangelie van zondag (Markus 13.33-37) komt in de nacht terug. In de nacht van het lijden blijkbaar, als je ziét welke uren als mogelijkheden voor zijn komst worden aangewezen. In de nacht vragen we naar licht. Zondag een eerste kaars. De teneur van Jezus' adventswoorden is: weest dan waakzaam. Iedereen zal bij zulke wooren z'n eigen associaties hebben. Ik moet dan altijd meteen denken aan de Jaren dertig toen er een belangrijke brochurereeks verscheen onder de titel „Nieuwe waakzaamheid". Eén van onze briefschrijfsters herinnerde er de vorige week nog aan. De professoren Pos, van Duinkerken en Noordenbos, en verder Menno ter Braak en ds. Buskes schreven er hun verontrusting in uit tegen het aan invloed winnende fascisme van die jaren. Nog steeds voel ik mij met wat in die brochures gezegd werd sterk verbonden. Ik grijp ernaar, zoals ln deze week, waarin de kranten melding maakten van oplevend fascisme in Spanje. Ik neem ze in handen en lees weer die titel: nieuwe waakzaamheid. Was waakzaamheid alleen niet voldoende? Ik denk het niet. Ook dat begrip kan verslijten. Ja. we moeten natuurlijk waken en wakker zijn. Ik kom nooit iemand tegen die zich voor veel slapen uitspreekt. Maar wat doe Je met die waakzaamheid? De schrijvers van toen zeiden dat er een nieuwe waakzaamheid nodig was. Er was volgens hen een nieuw gevaar, een nieuwe dreiging. Hoe juist zij dat zagen heeft de geschiedenis ons geleerd. Het lijkt me een heel zinnige gespreksvraag voor vandaag, niet alleen in gespreksgroepen, maar ook gewoon thuis, met vrienden of met je hulsgenoten. Wat zou vandaag „nieuwe waakzaamheid" kunnen betekenen? En waartegen dan? En misschien kom je dan al pratend bij die vraag: waarvoor dan? Dus positief. Waarop wachten wij? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Brandwijk, Kamper veen, Goudswaard (toez.), Hagesteln en te Eemnes Buiten: M. Aangeen- burg, kand. te Heukelura. Bedankt voor Veenendaal: W. O. J. ,v d Sluijs te Amsterdam-West; voor 's Grevelduin-Capelle: J. v.d. Ketterij te Zetten-Andelst. Afscheid op 3 december van Wester- haar: D. Driebergen ber. te Enter; van Ommelanderwijk en Meeden: A. C. den Hollander, ber. te Oostkapelle; van Hoogblokland: Nap, ber. te Ede. Intrede te Streekgemeente: M. C. Baart uit Schiedam te Oudewater: C. Blenk uit Woubrugge; te Varsseveld: M. Schukken uit Oostelijk Flevoland (Dronten); 6 dec. te Nieuwland en Oisterwijk: A. Visser, kand. uit Maar tensdijk. Bevestiging te Apeldoorn: (tot predi kant volgens overgangsbepaling 277 E voor buitengew. werkz. bij de prov. kerkvergadering van Gelderland ten behoeve van zaken van diaconaat en samenleving): dhr J. P. van Veen te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorinchem: R. E. v.d. Wal te Dedemsvaart. Intrede te Heerlen: H. Gilhuis uit Paramaribo. GEREF. KERKEN (VRIJG.f Beroepen te Twijzel-Kollummer- zwaag: Zwaagwestelnde: J. G. v.d. Hoeven, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: W. J. Qulst te Den Haag-Rijswijk. GEREF. GEMEENTEN Afscheid op 6 december van Vlissln- gen: A. Snoep, ber. te Amsterdam- Noord. Nunes da Silva Een maand na zijn vrijlating 16 Edival Caja Nunes da Silva, medewerker van de Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara. opnieuw gearres teerd. Op 26 oktober was hij vrijgela ten na zes maanden gevangenschap. In die periode was hij geestelijk en lichamelijk gemarteld. Hierover deed hij na zijn vrijlating mededeling tij dens een persconferentie. Tegen zijn arrestatie en gevangenhouding was uit de gehele wereld geprotesteerd. Nunes da Silva zal lang in voorarrest moeten zitten. De militaire rechtban ken in Brazilië zijn namelijk Juist op reces gegaan en hervatten hun werk zaamheden pas weer in februari. ROME (AP) Paus Johannes Paulus heeft gisteren vier leiders van Afri kaanse bevrijdingsbewegingen ont vangen. Het waren Oliver Tambo. voorzitter van het ANC (Zuid-Afrika). Sam Nujoma. voorzitter van de SWA PO (Namibië) en George Silundika en Kumbiral Kangai van het Patriot tisch Front van Rhodesiê. Het ge sprek met de paus duurde twintig minuten. Het viertal had ln Italië een congres bijgewoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2