Betaald voetbal voor het blok Olympia: goed of kwaadschiks Week Voordelige stand voor Jan Timman 'ortugal leidt na ege op Schotland Ajax mart s meets mensen in de sport ^BO-bestuurslid Leo van Zandvliet: 'Brief is stuk duidelijkheid' <85 Miles fortuinlijk in zonetoernooi ^Nederlaag van |zaalhandbalsters Belgisch ijshockey slechte naam in Nederlandse competitie 'EBBC verder Tennisters in kwartfinales H9R HSlB IJDAG 1 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET P 19 - RHS 21 i onze sportredactie d^MSTERDAM Het betaalde voet- begint in te zien, dat er met be- fekking tot de shirtreclame een heil- ze weg wordt bewandeld. De werk- •versorganisatie FBO die op 18 no- mber verantwoordelijk was voor •61 n bestuurscrisis binnen het prof es letbal, bindt steeds meer in. Qforige week zwakte de FBO het defi- tieve en naïve besluit om per 1 juli 79 met shirtreclame te beginnen al inig af, toen staatssecretaris Ge- 42 rd Wallis de Vries van CRM ten inzien van de subsidies dreigende (als Zi sprak. En nu minister Til Garde- ;rs van CRM in een brief aan de «OS heeft geëist dat alle shirtrecla- llSie van het scherm wordt geweerd, fgrijpt de eigenzinnige club van mr. ric Vilé dat dit het einde betekent al die commerciële plannen. ant let wel: de televisie is de veruit Zangrijkste kurk waar shirtreclame drijft. Ie FBO, die morgen in Bunnik over it hete hangijzer vergadert en zich an tevens buigt over de ontstane acatures in het sectiebestuur (zoals ekend traden onder meer de drie erkgevers-vertegenwoordigers Ho ewoning, Zwikstra en Tripels af) >rmt nagenoeg een gesloten en zwij- >nd front naar buiten. Het bestuur lat, waar mogelijk, elke toelichting rer aan Vilé die dezer dagen echter slechts bereid is om mondjesmaat commentaar te geven. Het bestuurslid Leo van Zandvliet, de voorzitter van Feyenoord, is noch tans bereid om te reageren op de brief van minister Gardeniers aan de NOS. Van Zandvliet beseft terdege, dat die bewuste brief van de shirtreclame een praktisch kansloze zaak heeft ge maakt. Aanvankelijk draait hij nog enigszisn om de hete brij heen. wan neer hij stelt: „Ik heb die brief niet gezien. Niettemin ben ik verrast, wan neer daar in zou staan, dat er geen shirtreclame meer op de buis mag worden vertoond." Van Zandvliet benadrukt vervolgens het (laatste, teruggedraaide) FBO- standpunt: „Er is voor ons geen enke le reden om tot shirtreclame over te gaan, eer aan alle voorwaarden is voldaan, zoals het nader overleg met de externe geldgevers, de NOS en het Budget Bewakings Instituut." Dan, duidelijker: „Men moet goed begrij pen, dat volgens de huidige KNVB- reglementen shirtreclame is verbo den. Wij praten dan ook over volgend jaar, terwijl de minister nu dit geluid laat horen. Dat betekent op dit mo ment wel een stuk duidelijkheid. Als zij er zo over denkt, dan zal er voor het betaalde voetbal waarschijnlijk niet veel anders opzitten dan af te zien van die shirtreclame. Ja, dit zal tijdens onze vergadering ongetwij feld aan de orde komen." Inmiddels bestaat er in Hilversum nog enige onduidelijkheid over de brief, die minister Gardeniers aan de Raad van Beheer van de NOS schreef. Volgens Carel Enkelaar, hoofd televisie van de NOS, is er een aantal vragen, dat de Raad van Be heer waarschijnlijk wel graag beant woord wil zien. Enkelaar: „Wat bedoelt de minister precies? Betekent dit dat behalve de shirtreclame in het betaalde voetbal ook de shirtreclame in andere takken van sport van het scherm moet ver dwijnen? We kennen shirtreclame bij het volleybal, het basketbal, het ijs hockey en nog meer andere sporten. We kennen broekreclame, petrecla me. Wat is er wél en wat is er niet toelaatbaar? Is het bijvoorbeeld nog acceptabel, dat er beelden van de Tour de France of van het buiten landse voetbal worden vertoond waarbij ook sluikreclame zichtbaar is?" In bepaalde takken van sport heeft de commercie zich inmiddels al dan niet oogluikend toegestane recla me-uitingen de laatste jaren een plaats veroverd. Een commerciële in breng, die nu, mogelijk, terugge draaid moet worden. Enkelaar: „Hoe kunnen we die reclame weren? En natuurlijk ook de andere vormen van sluikreclame. Waar ligt eventueel een grens." Overigens: het zijn óók Carel Enke laar en de NOS geweest, die in het verleden zo onverstandig zijn ge weest om de zaak zo uit de hand te laten lopen, toen de sluikreclame in de sport aanvankelijk schuchter, maar allengs steeds openlijker zijn intrede deed. Enkelaar en de NOS kunnen zich hooguit verdedigen met het argument, dat er van de zijde van het ministerie van CRM nimmer cor rigerend is opgetreden. Het is in ieder geval duidelijk, dat de politiek zo gevoelig liggende shirtreclame in het betaalde voetbal, de druppel is die de emmer doet overlopen en er voor heeft gezorgd, dat bij CRM (ook al en zeker niet in de laatste plaats door de olifantenmars in de porseleinkast van Vilé en zijn makkers) eindelijk de schellen van de ogen zijn gevallen. Dat de huidige omroepwetgeving, hoe aanvechtbaar wellicht in een aantal zaken, ook wat de sluikrecla me betreft nadrukkelijk boven tafel is gekomen. De problematiek van de shirtreclame vormt derhalve slechts een facet van de totale sluikreclame op het televi siescherm, waarvan de sportuitzen- dingen boller dan wat ook staan. En kelaar (en daarmee zo goed als zeker ook de Raad van Beheer) zal de vraagstelling aan de minister dan ook ruimer stellen dan de bedrukte shirts alleen. Hij doelt bijvoorbeeld op de borden met wervende teksten, die dikwijls pas aan de sportaccomoda- ties worden toegevoegd door zich daarop gespecialiseerd hebbende be drijfjes, wanneer vast staat dat de televisie in aantocht is. Hij doelt daarbij ook op de aankleding van de talloze sportvelden met schreeuwen de reclame-uitingen. De Omroepwet mag dan al jaren wat dit betreft erg duidelijk zijn (geen enkele uitzending mag dienstbaar zijn aan commerciële doeleinden), het is een feit, dat de televisie vrolijk en onbestraft al het gerèn tussen de reclameborden uit zendt. Een strikte naleving van de Omroep wet zal aan die uitzendingen een halt toeroepen. Of die Omroepwet zal aan gepast moeten worden De minister zélf en niet de NOS is daarvoor ver antwoordelijk. Enkelaar: ..Ik kan me voorstellen, dat de huidige sluikrecla me niet meer te weren is; al dan niet binnen de huidige Omroepwet. Mis schien moeten we dan maar met een computertje en een stopwatch naar de televisie kijken en met het STER- tarief uitrekenen wat het bedrijfsle ven verschuldigd is Met die laatste redenering meet En kelaar zich eigenlijk best aardig met de FBO'ers. Hij gaat ervan uit dat de nogmaals ook door hem tot nog toe oogluikend toegestane sluikrecla me, niet zomaar is terug te draaien. Dat zal misschien zo zijn, maar het neemt niet weg, dat de hoogste NOS- baas „Ik weet niet meer wat wel en niet mag") in feite pielt voor een zekere vorm van commerciële televi sie. Het heeft er daarbij de nadrukke lijke schijn van, dat hij daarmee vooral zijn eigen straatje wil schoon vegen." .ISSABON In een wedstrijd van roep twee voor het Europees kampi- enschap voor landenploegen heeft ortugal in Lissabon Schotland met 4 verslagen. In de 29e minuut scoor- e Alberto de winnende treffer. Er raren 60.000 toeschouwers, tand groep 2: 'ortugal 3 2 10 5 )ostenrijk 3 2 0 1 4 chotland 3 10 2 2 lelgië 2 0 2 0 2 foorwegen 3 0 12 1 KREXHAM Het elftal van Wales leeft in een wedstrijd voor groep ze en voor het Europees kampioen- chap gewonnen van Turkije; Het rerd 1-0. Het enige doelpunt werd in ie 70ste minuut gescoord door de egenwoordig voor het Belgische Be nogen spelende oud PSV'er Nick Dracy. Het duel trok 11.000 toeschou- *rs. Wales, dat eerder met 7-0 van falta won. gaat nu in groep zeven de leiding. Stand groep zeven: Vales 2 2 0 0 4 Hest-Duitsland 0 0 0 0 0 rurkije 10 0 10 Malta 1 0 0 0 0 LONDEN Het Engelse elftal heeft Europese kampioen Tsjechoslo- rakije in een vriendschappelijke redstrijd in het Wembley stadion net 1-0 (0-0) verslagen. Het enige doelpunt werd in de 67ste minuut ;escoord toen de Tsjechoslowaakse lediger Jurkekmik de bal in eigen schoot. De wedstrijd, die 92.000 •^toeschouwers trok, werd geleid door ^de Oostenrijkse arbiter Linemayr. door Max Pam AMSTKRDAM Toen de partijen in de vijfde ronde van het zonetoernooi werden afgebroken, werd het duidelijk dat Jan Timman een redelijke kans heeft om zijn score van honderd procent te handhaven. Als hij er inderdaad in slaagt om van de Spanjaard Sanz te winnen, heeft hij opnieuw een belangrij ke overwinning behaald. Tot nu toe heeft Sanz het evenals zijn landgenoot Rivas uitstekend gedaan en in de rangschik- king stond hij tot gisteren tweede achter Timman. Jl In ESSEN Het Nederlands militair elftal heeft in Essen met 0-2 verloren van West-Duitsland. Deze stand was bij de rust reeds bereikt door doel punten van Brüns in de negende mi nuut uit een strafschop en Schroder in de 42e minuut. De Belgische scheidsrechter Jorquin gaf gele kaar ten aan de Nederlanders Van Zinnen en Mellaard en aan de Duitser Bönig- hausen. Het Nederlandse militaire earn speelde in de volgende opstel ling: Galje (FC Den Haag); Duchati- nier (FC Utrecht), Swart (FC Amster dam). Mellaard (Vitesse) en Deeens TRNAVA De Nederlandse dames Zaalhandbalploeg heeft haar eerste wedstrijd in de eindronde van het M-HlflKHBlMi Beeld uit het vriendschappelijke treffen tussen Engeland en Jsjechoslowakije op Wembley. Links Nehoda, rechts An derson. (Roda JC). vervangen door Rose- mens (Roda JC). boom (FC Groningen); Verkaik (Haarlem), Van Zinnen (DHC) vervan gen door Tiktak (Veendam) en Van Moors (PEC); Bouma (FC Boom), Woudsma (Go Ahead Eagles) en Rie- Stand in groep B van het CISM-kam- pioenschap. 1. Italië 4-8, 2. West- Duitsland 4-5, 3. Nederland 5-3, 4. Algerije 4-0. Al snel in de opening won Timman een pion, maar dat hier sprake was van een volwaardige pluspion kon aanvankelijk nauwelijks gezegd wor den. Niettemin kree Sanz de pion nimmer terug en hoe verder de partij vorderde, hoe meer deze eenvoudige, proletarische pion uitgroeide tot een achtenswaardige gezagsdrager. Ten slotte kwam er een toreneindspel op het bord dat voor Sanz niet eenvou dig is om te houden. Wint Timman dan komt hij op een score van vijf uit vijf. Ondanks deze reusachtige score, zal Timman waarschijnlijk niet meer dan half punt voorsprong hebben op zijn naaste concurrent Miles. De Brit heeft werkelijk ongelooflijk veel ge luk in dit toernooi. In de afgebroken partij uit de vierde ronde bood hij tegen Meulders remise aan, hetgeen werd afgewezen. In tijdnood ging Mi- les toen in op een combinatie, die tot zijn eigen verrassing gunstig voor hem uitviel en hoewel de partij op nieuw werd verdaagd, zal Meulders toch nog gaan verliezen. Gedeinorali- seerd verloor de Belg vervolgens gis teren op een nogal onbenullige wijze van Bellon, die hiermee zijn eerste punt behaalde. Miles heeft een hang- partij tegen Morrison, die een mooie stand opzichtig verknoeide en nog maar weinig te hopen heeft. Een andere kandidaat voor een van de twee plaatsen die recht geven op deelname aan het interzonaal-toer- nooi, is de Engelsman Speelman. De wijze waarop hij Ligterink versloeg, geeft aan dat hij inderdaad een van de vele talenten is die Engeland op dit ogenblik rijk is. Vijfde ronde: Meulders (Bel)-Bellon (Spa) 0-1. Morrison (Scho)-Mlles (Eng) afgebroken. Timman (Ned)-Sanz (Spa) afgebroken, Speelman (Eng)-Llg- terlnk (Ned) 1-0, Feller (Luxi-Stean (Eng) 0-1, Soaonko (Ned)-Keogh (Ier) 1-0, RJvas (Spai-Rods (Fra) Stand na 5 ronden 1 Timman 4 - 1 afg. 2 Speelman 4. 3 Sanz 3.5 - 1 afg.. 4'S Sosonko. Rlvas 3 uit 4. 6 Stean 3 7 Langeweg 2.5 uit 4 8 Miles 1.5 2 afg. uit 4,9 Morrison 1,5 1 afg., 1011 Roos. Ltgerlnk 1.5, 12 Meulders 1 1 afg. 13 Bellon 1 uit 4. 14 Keogh 1. 15 Feller 0. Plrc-verdedigtng 1. e2-c4, d7-d8; 2. d2-d4. PgS-fB. 3 Pbl-c3. g7-g6. 4 Pgl-f3, Lf8-g7; 5 Lfl-e2, 0-0: 6. 0-0, Lc8-g4. 7 Lel- c3. Pb8-c8: 8. Pf3-d2, Lg4xe2, 9. Ddlxeï. e7-eS; 10. d4-d5. Pc6-e7; 11 Tfl-dl, Dd8-c8. 12 Pd2-c4, bT-b5; 13. Pc3xb5, Pf6xe4. 14 Pc4-a5. Dc8-a8. 15 b2-b4, C7-C0; 16 f2-f3. Da6xb5; 17. De2xb5, c0xb5, 18 f3xe4, !7-f5: 19. a2-a4, 15xc4; 20 u4xb5, Pe7-(5: 21 Tal-a3, Pf5-d4; 22. c2-c4, Tf8-f7; 23. Ta3-a2, Ta8-f8: 24 Tdl-el, Pd4-f5; 25. Ta2-e2, Pf5xe3; 26 Te2xe3, Lg7-hfl; 27. Te3-e2, e4-e3, 28 Pn5-e6, e5-e4; 29. Pc6- d4, T18-C8; 30. Tel-cl, Tf7-f2; 31. c4-c5, Lh0-g7; 32. Te2xe3, Tf2-b2; 33. Pd4-c6. Lg7-h0; 34 Te3xe4 Zwart geeft het op EERBEEK In de zevende ronde van het Inter nationale raeestertoernooi in Eerberk zijn de par tijen van koploper Hans BOhm tegen 8cheeren, en van zijn naaste belager Nikolac tegen Rogers afgebroken Zevende ronde Kelrcevlc-Taylor 1-0. Bohm- Scheeren afg.. Van der Sterron-Baljon 0-1. Niko- lac-Rogers afg.. Trols-Borm afgBellln-Priby) 1-0. Stand na ze verf ronden 1 BOhm 4' 1 afd 2 Nikolac 4 - 1 afg uit 6. 3 Bcllin 4. 4 Scheeren 3'«ï - 1 afg., 5. Pribyl en Van der Sterren 3 - 1 afg 7 Kelecevlc 3' j. 8 Baljon 3, 9. Rogers 2'.j 1 afg 10. Taylor 2'.'j. 11 Borm 2 - 1 afg., 12. Trols 3 afg. uit 6. door Erik Oudshoorn .^wernooi om het wereldkampioen- schap verloren. De Sovjet-Unie won met 26-12 na een ruststand van 15-7. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Hannie de Kok 6 (twee Uit strafworpen), Ellen de Jong en Miep van Beek 2, Diana van Gelderen j^en Marijke Barth. IRUGOE EBBC heeft zich ge- »li ilaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor -jJbekerwinnaars. Weliswaar verloren [g, de Bosschenaren de uitwedstrijd te nten Avanti Brugge met 73-85. maar i ruime winst van 106-67 in het luisduel had eigenlijk al bij voor- iat de strijd in Brugge tot een for- ialiteit gemaakt. k Straffen I-spelers B Hulshofl iSC Amersfoort) drie wed- gEyrlJden en 150 gulden boete. D Ocorgc iHaarlem) wedstrijd en 150 gulden. S Morgan (8parta), H#«n wedstrijd en 200 gulden. W Bos (Heraclesi een sedstrijd en 100 gulden. C Overweg (FC Twente) 150 gulden. R Dolstra (Heerenveem een wedstrijd 100 gulden. J van der Veen (Oo Ahead Eagleti, wedstrijd en 150 gulden (kingen. H Seubers en A. Brouwer (beiden ïdam). K- Tuyp iVolendami. R Jans en M tl (beiden PEC Zwolle). M Vreljasen (NACi. J. Daele (Fortuna 8C), C. Tempelaar (FC Den g). 3 Lacroix en N Brajovtc i belden MWi DEURNE De tuchtcommisie van de Koninklijke Belgische IJshockey Federatie heeft de volgende uitspra ken gedaan: de spelers M. Gibb en B. Peace (Olympia) die tijdens een wed strijd om de Red Eagles-trofee wer den bestraft met een game miscon duct penalty ontvangen een ernstige waarschuwing; B. Peace (Olympia), die tijdens de wedstrijd Nijmegen- Olympia een matchpenalty werd op gelegd, kreeg bovendien een speelver bod voor één gebonden wedstrijd; D. Norris (Olympia), tijdens het duel Utrecht-Olympia eveneens gestraft met een matchpenalty, ontving een speelverbod voor twee gebonden wedstrijden en een voorwaardelijke schorsing voor het seizoen'78 '79 in dien hij opnieuw een tegenstander opzettelijk verwondt. (Olympia heeft deze speler inmiddels een algeheel speelverbod voor het seizoen '78/'79 opgelegd.) Een verhaal over het Belgische ijs hockey, met als kapstok de Antwerp se vereniging Olympia. de Vlaamse representant in een Nederlandse be kerstrijd, moet helaas zo beginnen. De Belgen (lees: het nagenoeg Cana dese Olympia) hebben na hun come back in de eerste divisie van de Ne derlandse ijshockey competitie geen beste reputatie opgebouwd. Na enke le vergrijpen in de beginfase, (zie bo vengenoemd resumé uit de strafregis ters van de KBIJF) volgden nog de tumultueuze gebeurtenissen van de laatste weken. De wedstrijd Amster- dam-Olympia ontaardde halverwege de strijd in een ordinaire vechtpartij. In datzelfde duel werd Henk Hille met zo'n dreun tegen de boarding geslingerd dat zijn contactlenzen tus sen het publiek verdwenen. Het afge lopen weekeinde hielden de Antwer penaren huis in Groningen door al leen het harde soort Ijshockey (veel bodychecken en uitlokken van over tredingen) te demonstreren. Een ware slachtpartij ontstond echter twee we ken geleden op Vlaamse bodem toen HYS op bezoek kwam. Spelers en publiek raakten slaags waarbij zelfs gewonden vielen. Sporen van vernielingen derhalve, en het is dan ook niet verbazingwek kend dat Olympia bij de meeste Ne derlandse clubs nu bekend staat als een team dat over lijken durft te gaan: niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Bob de Paepe, voorzit ter van de Belgische scheidsrechters- commissie en voormalig secretaris van de KBIJF, kaatst dit balletje echter keurig terug. Hij verdedigt Olympia door te stellen: „Het is altijd zo geweest: de Belgen stuiten in Ne derland nu eenmaal op een grote riva liteit. De Nederlander wil niet, en mag niet van de Belg verliezen. Op het ijs worden we altijd fel op ons huid gezeten en op de tribunes wor den we door het publiek uitgehoond. Ik vindjiet dan ook niet zo verwon derlijk dat er spelers bij zijn die af en toe uit hun slof schieten." En een beetje gepikeerd haalt hij daarna fel uit; „Nederlandse sport journalisten worden helemaal lyrisch van sensatiesporten. Niets mooiers dan geweld in de sport. Dan kunnen ze immers een mug omtoveren in een olifant. Hoe vaak zie je geen auto- en motorsport op televisie? Dat doen jullie alleen uit oogpunt van concur rentie, om zieltjes te winnen. In Bel gië is de televisie een staatsbedrijf en aan sensationele geweldsporten wordt nauwelijks aandacht besteed. Daarom ook die verhaaltjes over het zogenaamde bikkelharde Belgische ijshockey in jullie kranten geloof ik niet zo erg. Die zijn alleen maar ver schrikkelijk opgeklopt." Bob de Paepe hoeft zich eigenlijk helemaal niet druk te maken. Olym pia, in Nederland dus min of meer vogelvrij verklaard, kan op geen en kele wijze model staan voor het Belgi sche ijshockey. De ploeg zelf bestaat grotendeels uit Canadezen dn totaal acht stuks) en speelt om die reden buiten mededingen mee in de Belgi sche competitie. De Paepe: „Wanneer de Nederlandse competitie de play offs heeft bereikt, starten wij met een korte strijd om de Belgische titel. De eerste divisie wordt dan gevormd door Brussel, Luik, Olympia. Heren tals en Deurne Toegestaan is het spelen met twee buitenlanders. Olympia wenst hier niet aan mee te doen, dus zijn zij kansloos voor een ereprijs. Dat de Nederlandse IJshoc key Bor.d Olympia dispensatie heeft verleend voor de bekercompetitie is een beslissing die wij nooit genomen zouden hebben. We willen ons ijshoc key zo Belgisch mogelijk houden." Olympia wordt overigens gesponsord door een Nederlandse bouwmaat schappij (Nederhorst) die in Den Haag geboekt staat als noodlijdend. maar in België kennelijk royaal voor Sinterklaas kan spelen. De Antwerp se formatie ls daarmee de enige in België gesponsorde ijshockeyclub Bob de Paepe: ..Ikzelf zal nooit geld ln een Belgische ijshockeyclub ste ken. Je krijgt er namelijk niets voor terug. De kranten mogen in Vlaande ren geen sponsornamen vermelden. Hetzelfde geldt voor radio en televi sie. Los daarvan is het Belgische Ijs hockey toch niet te vergelijken met het Nederlandse. De Blosco, de Vlaamse sportfederatie, schuift ons een tiende aan subsidie toe van het geen jullie krijgen. En dan moet je nog zorgen dat je geen bondsbulletin uitbrengt met enkele Franse woorden erin. want dan kan je naar je geld fluiten. Daarmee tonen ze geen par don. De clubs zijn dus per definitie arm en kunnen geen spelers aantrek ken. Op nationaal niveau gaan we nu ook afzien van deelneming aan het wereldkampioenschap. De C-poule is voor ons niet interessant. We gaan nu alle aandacht richten op de junioren om straks met een goed Belgisch team voor de dag te komen Uitslagen Nederlandse Beker Tilburg Trappers Oronlngen 8-2. NiJmegen HYS 1-3. Leiden Lions- Reo Eagle* 6-2, Olympla-Heerenveen Flyerr. 1-6, Red Eagles-Amsterdam 1-8, Oronlngen Olympia 8-8. HY6-Lelden Lions 6-7. Utrech' Nijmegen 5-3 Heerenveen Flyer* 18 12 1 3 26 99- 47 Amsterdam 16 11 1 4 22 97- 52 HYS 16 10 1 S 21 93- 60 Tilburg Trapper* 16 9 1 6 19 76- 41 Oronlngen 16 S 2 6 18 82- 75 Olympia 16 1 2 7 16 100- 92 Lelden Uons 16 6 1 9 13 66- 77 Nijmegen IC 4 3 9 11 64- 78 Red Eagle* 16 4 1 11 9 61- 91 Utrecht 16 2 1 13 5 44-128 Maandagavond. De training was wat eerder gestopt omdat de mees ten van ons naar Clapton gingen. Ik ook. Het gaf een vreemd gevoel bij de Kruislaan rechtdoor te gaan en niet de bocht naar rechts te maken. Even dacht ik aan Ajax, heel even maar Ik dacht aan mijn geliefde voetbalploeg die nu ergens in een somber gehouden Hongaars hotel verbleef. En vervolgens zag ik Sjaak Swart. Hij beende tussen het pop volk door in zijn Jaap Edenhal; con troleerde of de koffie op tempera tuur was of zoiets. Sjaak zag eruit zoals hij er altijd uitziet: correct, Sjaak zag eruit als een Ajacied van toen. Na het concert dezelfde weg naar huis, zoals vroeger zo vaak gemaakt; die vreemde lange weg langs het kerkhof, schaars verlicht, waar mooie herinneringen konden bezinken. Een schot van Dick van Dijk of een hele erge vieze overtre ding van Willem Suurbier; juist op dat stukje weg kwam dat soort ac ties weer naar boven. Nu was het Clapton, de gitaarprins, virtuoos, de ultieme spits van de blues. Dinsdagmorgen. Ik lees dat Ajax goed ls aangekomen in Boedapest en dat er een soort persconferentie gehouden is. Daar is bekend ge maakt dat men ergens op toernooi in het buitenland gaat spelen. La ter, van mensen die er geweest zijn, hoor ik dat zo'n bijeenkomst van journalisten een gênante aangele genheid is. De Ajax-voorzitter die het woord voert, ook in een ver schrikkelijk soort Engels een Hon gaar iets duidelijk tracht te maken en verder één grote stilte. Op zo'n moment denk je terug aan de af- scheidswedstrijd van Cruyff. Toen daar diezelfde voorzitter ten over staan van het ganse volk een veer- tienregelig vers van papier moest oplezen om Cruyff duidelijk te ma ken dat hij het meest onpersoonlij ke cadeau ter wereld, een kleurente levisie let op de toevoeging kleu ren zou ontvangen. Dan denk je: ja, stilte is misschien het beste. Die pe stilte, bestudering van de schoe nen, reiniging der nagels, frunniken aan de kin, te veel roken en lang zaam bier drinken Woensdag, 's Ochtends al getraind om wat uren over te houden. Het laatste commentaar uit Boedapest gaf reden tot optimisme. Clarke zou meespelen. Verder begreep ik dat Brom de mandekking zou gaan in schakelen. Van te voren kon ik de consequenties nauwelijks overzien Maar om tien voor half zes zat ik. Krant links van me. dochter rechts. Die miste Sesam 8traat meteen. Ik probeerde haar nog uit te leggen dat het hier,om Ajax ging, maar als je net anderhalf bent kan je Pino uitspreken en heb je nog niet door dat Tahamata weggespeeld wordt door Pinter. Al na vijf minuten werd het me duidelijk dat Ling er weer eens niet was. Ik baalde van die man. Het schijnt dat hij alleen goed kan acteren als het boven de 19 graden Celsius is en als het veld zojuist geknipt en gerold is. Zijn die factoren niet aanwezig dan moet je Ling niet opstellen. Hij veroorzaakt balverlies en ergernis. Meer niet, minder ook niet De fiere 0-0 bij rust gaf me een fikse ondersteuning in het nemen van een extra versnapering. Dat was weer eens lekkere Europa Cup. leuk op de late middag met een werk- avond voor de boeg Drie kwartier later had ik de pest in. Ajax viel verschrikkelijk diep. er werd aan alle kanten gekrukt, doelpunten werden weggegeven of het niets was en die maffe Hongaren krégen ge woonweg een zege. Ik besloot boos te zijn op alles van Ajax was, Wat een troep. Ongeorganiseerde ach terhoede. falende schakelspelers, totaal onbestaande voorspelers. Ik hield voor de hardwerkende Hans Erkens een voldoende over. Hij deed tenminste nog iets. Tahamata had zo verstandig moeten zijn in het gras te verdwijnen; dat domme geschop en geduw tegen Pinter was eerder gênant dan professioneel; het was een bewijs van onmacht en zoiets laat een Ajax-speler nooit zien Op weg naar Lelden hoorde ik de radiointerviews. Als bij een begrafe nis. Eerst Schoenaker, zeker geen vlotte spreker op dat moment. La ter Cor Brom, een man voor wie ik sinds het W.K.-voetbal enige ach ting heb. Brom was echter ook niet best te spreken, de nederlaag kwam daar in die kleedkamer wel erg hard aan Donderdag. De ochtendkranten pakten flink uit. Brom kreeg een volstrekte onvoldoende vanwege zijn tactische concept. Er deugde volgens velen niets van. Ben de Graaf spitte Ajax onder, op de van hem bekende manier. Maar het schopje was hem in Boedapest zelf door de Ajax-spelers in de hand gegeven. Terecht dus dat hij Neer- lands meest trotse voetbalclub neerzette waar het hoorde; in de absolute duisternis. In de poesta. Donderdagavond. Ik stak snel over in de richting van lijn 26. De man kwam schuins op me af. een tikkel tje gebogen, de jas openhangend. Piet Keizer. Een mooi en kort ge sprek. Ja, het ging wel, hard wer ken, terug in training. Een terug komst? Neen, zo maar voor de lol. En jij? Goed, nu even een slok ha len. Dan de groet, hol, kin naar voren, diepe haal aan de sigaret. Stilte Vrijdagmiddag Ik denk terug aan de woorden van Cees Jansma. Ajax was een totaal ontredderde puin hoop, er deugde niets van. Brom was zo goed geweest zijn spelers geheel te beschermen, maar ln feite was de oefenmeester boos, mis schien ook wel teleurgesteld. In de 250 meter die de kleedkamer van de interviewplaats scheidde lag een verhaal waarin Brom eerlijk en op recht zijn gal spuwde. Bij de micro foon bleek de wereld er anders uit te zien. Ook eerstejaars trainer Brom bleek het moeilijk te hebben en terecht. Want Fortuna en Sparta zijn leuke clubs; Ajax ls even iets anders. Bij de platenboer kreeg ik het weer. Redelijke mensen daar. veel verstand van muziek en ook van voetbal. Maar terwijl ik Meat- loaf beluister bijt een van de jon gens mij toe: „Kunnen jullie die Brom niet wegpraten wat een lui. Tahamata in de mandekking. Het leek wel blindemannetje Met ..Backless" onder de arm schoof ik door de Amsterdamse koude Op de lantaarnpaal vlak bij huis stond: F-side Dood. Zaterdagmorgen. Ik snapte niets van het stukje van Jan Mulder zo* dat Ik maar ln het boekwerkje van deze norse Groninger voortging. Dat lees lk graag, die vals-trieste herinneringenvan weleer. Waarmee- de voetballer zich enigszins popu lair kon maken. Een in azijn ge doopte pen, wat oude muziek, de herinnering aan de vrouw van de penningmeester; een juiste toonzet ting voor de zaterdagochtend. Ik las het verhaaltje Disco. Een meester* werk. Mulder schoof mijn gedacb^ ten binnen in een ontmoeting die we eens ln de trein hadden. Dat was tijdens het W.K.-gedoe. Mulder reis de naar Duitsland om op te treden als Jan Mulder, journalist in de Frühschoppen Ik was op weg naar mijn presentatiebeurt. Er was ver der niemand in de coupé; Neder land dacht aan voetbal. We stonden even stil, groetten kort. De stilte was te voelen totdat Mulder de ge denkwaardige woorden „oh, is er vandaag ook weer voetbal?" sprak. Geen echte Ajacied dus Zondagmiddag; op een stontveld slaagt de FC Den Haag erin de boel op 0-0 té houden. Erkens valt me wéér op. Ling is wéér nergens. Hugo Walker roept dat Schrijvers een we reldwedstrijd speelt, maar voor de rest blijft het 0-0. Het leven als eenvoudige Ajax-fan wordt er niet prettiger op. Als je dan nog hoort dat Brom blij was met dat ene punt, wens je in snikken uit te barsten. Maar dan krijg je het verhaal dat de woensdag voorafgaande, na de ca tastrofale nederlaag ln Boedapest, er een mooi voorval op Schiphol plaats had. Dat verhaal maakt mijn week goed. Want wat gebeurde er? Wie stond daar, pontificaal glim mend, brede lach, duur pak, goud zichtbaar? Juist Jaap van Praag. De man die zelf Ajax was geworden. Hij troostte zijn mensen, klopte voorbijgangers op de rug en bleef volkomen overeind. Het wordt tijd dat die man voorzit ter van Ajax wordt MELBOURNE Het Nederlandse damestennisteam heeft in Melbourne de kwartfinales bereikt van het toer nooi om de Federatiebekpr In de tweede ronde versloeg Nederland Chili met 3-0. Betty Stöve zegevierde met tweemaal 6-4 over Leyla Musa- lam en nationaal kampioene Elly Vessies had weinig moeite met de Chileense nummer twee Sylvana Ur- roz: 6-0. 6-4 In het dubbelspel gunden Betty 8töve en Tine Zwaan hun op ponenten Leyla Musalam en Sylvana Urroz slechts twee games 6-1 6-1 In de kwartfinales speelt Nederland tegen de Australische dames sehid arniWHHHHW vertoor ln de fmtf ronde ln 14 beurten van dé Weildultxer Klaux Hoe* SKI - De Ooatennjkae Monica KMerer heeft ln Fulpmet Oostenrijk) de reuxeaUloin. meetel lend voor de wereldbeker, er-wonnen De Zwlt- «eroe Brigitte Olur. die de tweede plaats bnetr te. werd gediskwalificeerd wegens het mUoen van een poort )c ChrUla Kliubofer uit Went Duitsland eindigde nu al* tweede en de Zwltaet- «e Mnnr Thrrene Nodig werd derde. FIETSEN - De Zwtüer Ollbert Glaiw. die eind augut'u* op de Nurburgrtng wereldkampioen wielrennen op de weg bij de amateur* werd mag zijn titel behouden Olau-. werd betrapt op het gebruik vun ongeoorloofde spierveruerkende middelen Het bestuur van rtr internationale WMrlcrunle iUCl) nam dit besluit in Oeneve met algemene «temmen Men itelde dat wel wa-. aangetoond dat Olaua 01 had gebruikt, doch da' U medici bij de t I hebben begaan. Ook tégen de Belg'Jean Luc Vandenbrourke, en de Franae prof

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21