'Geen sprake van 'kippenberg' DeAmroBank iser voor iedere belegger. Papiersector gaat in diepte investeren Kleinschaligheid in horeca gaat door Veredelingsbedrijf Palthe Almelo sluit Keesings Financieel Archief verdwijnt Voorzitter Produktschap Pluimvee: Stagnatie in buitenlanders Meer werk als (kleine) ondernemer AANDELENFONDSEN -AMRO-PIERSON FUND -ROBECO <ROLlNCO OBUGA TIEFONDSEN "AMRO OBUGATiE FONDS -RORENTÖ 1 MENGFONDSEN IAMRO OBUGAT/E KOMBINATIE S^AMROAANDELEN KOMBINATIE geldstalungs- REKENING GOUD- EN 2/LVER- REKENING En zeker nu met de nieuwe mengfondsen erbij. 'Het gaat beter in de textiel' Om kleine consumptiestijging op te vangen Staatsfondsen niet in trek bij verzekeraars IJDAG 1 DECEMBER 197B FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Overdreven. Er is geen sprake van een „kippenberg" in ons land, zoals berichten suggereren. Dit zegt een min of meer geladen voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, ing. J. T. Mellema, als wij hem vragen of er inderdaad zeer grote onverkoopbare hoe veelheden kippen zijn. Dat komt. zoals gezegd door de afge nomen vraag In het binnenland, maar ook door de teruggelopen export. En, het Is bekend, dat als ergens geen markt voor is, wordt ook geen prijs betaald." Volgens deze berichten zou Neder land op het ogenblik met zo'n 3.5 miljoen kippen omhoog zitten. „Be slist niet waar", zegt de heer Mellema. „Dat cijfer is nimmer genoemd." Om hoeveel kippen het dan wel gaat, weet hij niet. „Wij hebben hier in Nederland een bepaald bestand aan legkippen, laat ik zeggen ongeveer 18 miljoen. Dit bestand rouleert regel matig. Omdat kippen op een bepaald moment uitgelegd raken. Dat bete kent dat in een periode van een aan tal jaren de totale legstapel in zijn geheel wordt afgevoerd. hele soepkippen en naar ruggen en Voedselhulp halzen van deze kippen (in de vorm van een zogenaamd soeppakket). Waarschijnlijk, omdat de huisvrouw steeds minder bereid is zelf de soep te „trekken", maar liever kippesoep in blik, of in een andere vorm (gedroogd) koopt. Soep „Het probleem, waarmede de pluim veeslachters te kampen hebben is", zegt de heer Mellema, „dat er bij de consument een sterke vermindering valt te constateren van de vraag naar Het gaat met name wat de ruggen en halzen betreft weliswaar om goed vlees, maar als er geen vraag naar is en er toch regelmatig een zeker be stand aan uitgelegde (soep)kippen op de markt verschijnt, dan zal er dus wat gedaan moeten worden. Wij heb ben erover gesproken of er wellicht door een andere manier van verwer ken van deze kippen, toch afzet voor te vinden is," aldus de heer Mellema. Op het moment is het echter zo, dat de prijs van uitgelegde kippen al ge daald is tot ongeveer 35 cent per kilo. De gedachte is geopperd om in het kader van de wereldvoedselhulp de overschotten aan dit soort kippen weg te werken. „Wij menen als Pro duktschap echter, dat je beter de voedselhulp aan de derde wereld niet kunt gebruiken om Je overschotten kwijt te raken. Bovendien als wij zo onze kippen zouden exporteren lopen we de kans dat we de Engelsen, die met hetzelfde probleem worstelen, hier bij ons op de markt krijgen." Wat de binnenlandse afzet van kip betreft is de heer Mellema niet onte vreden. Het ziet ernaar uit, dat dit jaar ruim 10.000 ton kip meer afgezet zal worden dan vorig jaar. Daarbij gaat het vooral om verse kippen. „De Nederlandse hulsvrouw is voor een groot deel omgeschakeld op het verse produkt, zo merkt hij op. Circa 60-70 procent van de Nederlandse kipcon- sumpUe in verse kip. De rest is diep vries. Onder druk De export van kip noemt hij een moeilijke affaire. De prijzen op de wereldmarkt van pluimvee staan sterk onder druk. Er is sprake van grote concurrentie, die zich o.a. op de West-Duitse markt richt. „En als er dan bij ons ook nog onjuiste berichten verschijnen over de sal monella-bacterie in kippevlees, dan ontstaan daardoor onmiddellijk schrikreacties en worden de proble men bij de export alleen nog maar groter. Wat dacht U van publikaties in Duit se bladen onder koppen als „Holl&n- dische Geflügel verseucht mit Salmo nella". Geloof maar niet. dat die ex portbevorderend werken Salmo nella in de samenleving is inderdaad een probleem, meent de heer Melle ma. Dat is bekend. Iedere huisvrouw weet echter ook, dat kippen- en var kensvlees behoorlijk in een pan ge braden dient te worden en dat een aanrecht schoon dient te zijn. Laat AMSTERDAM De indruk bestaat, dat de bestedingen van buitenlandse bezoekers in de horeca-bedrijven stagneren. Hoewel deze stagnatie nog niet betekent dat de inkomsten dalen, betekent het wél een rem op de mogelijke groei. Wat de uitgaven van de Nederlanders betreft, gaat het de horeca goed. Er wordt gesproken van een sterke stijging van de inkomsten, al is de groei ongelijk over de verschillende sectoren verdeeld. Vergeleken met de eerste zes maanden van vorig jaar, stegen de inkomsten uit logies in de eerste helft van dit jaar met 10 procent, de inkomsten oit maaltijden met 14.5 procent en de omzet in dranken met 13 procent. In deze cijfers zitten wel prijsstijgingen, die voor logies 7.4 procent bedroegen, voor maaltijden en spijsen 5.9 procent en voor dranken 4.8 procent. AMSTERDAM De kleinschaligheid in de horeca gaat door. Dat betekent, dat de werkgelegenheid in deze sector zal blijven toenemen. Dit zei secretaris drs A. W. Merk van het Bedrijfsschap Horeca gisteren in Amsterdam op een perscon ferentie in verband met de komende vakbeurs Horecava in de RAI. men evenwel de zaken niet overtrek ken en onjuist voorstellen." In deze eroei zal de werkgelegenheid ALMELO (ANP) Het textielveredelingsbedrijf van Palthe in Almelo, waar ongeveer 180 mensen werken, gaat dicht. Dit is een gevolg van een reorganisatie van de veredelingssector van Palthe die al enige jaren verlies leed. De stomerij afdeling, van Palthe die winst maakt blijft intact. De textielveredeling wordt geconcen treerd in vestigingen te Eibergen en Tilburg maar sluiting van Almelo be tekent niet dat de 180 personeelsle den onmiddellijk worden ontslagen. CNV-districtsbestuurder Doeve merkte op dat de werknemers krach tens het „transfersysteem" een jaar de tijd hebben naar ander werk uit te zien. In die tijd zijn ze formeel niet werlkloos én krijgen ze hun normale norm. dank zij steun van het Rijk. Door die speelruimte van een jaar is de kans vrij groot dat de werknemers ander werk krijgen, aldus Doeve. Het herstructureringsplan dient om de 25 procent overcapaciteit van Paithe in de veredelingsindustrie te laten verdwijnen en de overblijvende vestigingen rendabel te maken. Dat deel van de textieldrukkerij in Alme lo waar nog perspectief in zit, gaat naar Eibergen. De zogeheten uni-pak- ketten uit Almelo gaan, voor zover ze blijven bestaan, naar Tilburg waar ook de veredelingsactiviteiten van Van Beurden in Apeldoorn heen gaan. Het plan heeft de goedkeuring van de beleidscommissie katoen-, rayon- en linnenindustrie. De heer Doeve had er begrip voor dat het Palthe-personeel woensdagmid dag het werk heeft onderbroken. De directie van Palthe heeft zijns inziens de onzekerheid de afgelopen maan den onnodig groot gemaakt. Sluiting van Almelo waar wel de centrale reinigingsactiviteiten blijven en waar wellicht de fabrieksmatige reiniging uit Tilburg komt was volgens Doe ve onvermijdelijk. Districtsbestuurder T. Hagen van de Industriebond NKV achtte het van zelfsprekend dat de vakbonden mee moeten praten over de samenstelling van directies en commissarissen in deze zich herstructurerende bedrijfs tak. Van een onzer verslaggevers Amsterdam Keesings Financieel Archief, een uitgave van de Internationale Uitgevers- en Handelsmaatschappij Syste men Keesing in Amsterdam, zal met ingang van volgend jaar niet meer verschijnen. Dat betekent, dat deze uitgave de oudste van Keesing hij dateert namelijk uit 1911 midden in de 68e jaargang zal worden stopgezet. Volgens directeur drs R. J. M. Dies- veld is de reden van het beëindigen van de publikatie de constante daling van het aantal abonnementen in de achterliggende jaren. In de „bloeipe riode" (ver vóór de oorlog) telde Kees ings Financieel Archief ongeveer 3000 abonnees. „Momenteel zijn daar nog maar ruim 300 van over. „En een verhoging van de abonne mentsprijs (thans 280 per jaar) za gen wij niet zitten." aldus de heer Diesveld. Hij wijst erop, dat fusies van banken, concentratie van het ef fectenverkeer alsmede de gegroeide eigen documentatie van de banken aan de teruggang van het aantal ab onnementen op het Financieel Ar chief niet vreemd zijn geweest. De overige 35 uitgaven van Keesing blijven normaal verschijnen. Daartoe kunnen o.m. worden gerekend Kees ings Historisch Archief, Keesings Me disch Archief, het Coupon- en divi- dendregister, een twintigtal puzzel bladen (o.a. Denksport), alsmede een internationale uitgave voor Interpol op het gebied van falsificaties van bankbiljetten. Het staken van de uitgave van Kees ings Financiëel Archief heeft geen consequentie voor het personeel van Keesing. Tot nu toe beleggen in Nederland alle bestaande beleggingsfondsen vrijwel uitsluitend óf in aandelen óf in obligaties. De Amro Bank heeft nu Mengfondsen ontwikkeld die bestaan uit zowel aandelen als obligaties. Bij die Mengfondsen heeft de be legger de keuze uit twee varianten: de Amro Aandelen Kombinatie, met accent op aandelen, en de Amro Obligatie Kombinatie die de nadruk op obligaties legt Binnen dit gegeven bepalen de Amro-deskundigen voort durend - op grond van beurs-, valuta- en renteverwachtingen - voor beide varianten de meest gewenste verhou ding tussen aandelen en obligaties. Deze Mengfondsen maken deel uit van de vele Amro beleggingsmogelijk heden, die naast de bekende aandelen- en obligatiebeleggingsfondsen ook nog een goud- en zilver- en een geldstallings- rekening omvatten. Deze laatste reke ning biedt een aantrekkelijke rente voor tijdelijk niet in effecten belegd geld. Als u hier méér over wilt weten kom dan eens praten. U kunt in elk Amrokantoor terecht. De bro chure'TundamenteelBdeggen'' j ligt er alvast voor u klaar. ALMELO (ANP) Het gaat beter met de textiel, aan het eind van het jaar zal dat uit de cijfers blijken. Dat zei mr J. 'Alberdingk Thijm, topman van het textielconcern Nijverdal- ten Cate bij de opening van de textielexpositie „Textiel nieu we stijl". Mr Alberdingk Thijm herinnerde eraan dat de afgelo pen tien jaar in de Twentse textielindustrie 14.000 arbeids plaatsen verloren zijn gegaan. De expositie mikt vooral op hoogwaardige produkten waar voor de Nederlandse industrie toekomst ligt. Zo is er op „textiel nieuwe stijl" een zogenaamd energiebespa rend weefsel te zien dat onder meer voor gordijnstoffen wordt gebruikt. Dit materiaal zorgt ervoor dat zomers de warmte en 's winters de kou buitens huis blijft. Dankzij de isoleren de werking kan het ook worden verwerkt in onder meer pool- re<jdingspakken (voor gestran de vliegtuigpassagiers) en ski kleding. Voor hen die snel met vuur in aanraking kunnen komen is er een weefsel ontwikkeld dat te gen brandgevaar beschermd en bescherming biedt tegen stra- lingshitte. Ook is er een pro dukt voor kleding dat als blik semafleider" dienst doet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De te ver wachten geringe stijging van de papierproduktie zal voor namelijk door diepte-investe ringen (rationalisatie, moder nisering) moeten worden op gevangen en niet door uitbrei ding van de produktiecapaci- teit, zo heeft mr P. G. Meyer Viol, voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Papier en Kartonfabrieken, vooruit lopende op de vandaag te houden jaarvergadering ver klaard. Het is volgens hem uitgesloten, dat de papierindustrie de verwachte con sumptiestijging zal kunnen opvan gen door nieuwe investeringen, die in de papiersector altijd omvangrijk zijn. In de Europese landen is de produktie van de papierindustrie in het algemeen toegenomen, waarbij vooral druk- en schrijfpapier aanzien lijk meer gevraagd waren. Volgens schattingen zal de totale produktie van papier- en karton 2.5 procent boven die van 1977 liggen, en wel op 23 miljoen ton. Met deze produktie is de capaciteit voor 82 procent benut. De consumpUe in Europa zal onge veer 31 miljoen ton bedragen, dezelf de als in 1974 en het is duidelijk, aldus Meyer Viol, dat deze is bereikt door een gevoelige stijging van de invoer. Invoer De afzet van Nederlands papier en karton is met 1,5 procent toegeno men. ondanks een consumptiestij ging van 5 procent in het eerste half jaar. De invoer steeg „zorgwekkend" in de eerste drie kwartalen van 1978 met 13 procent, terwijl de exportgroei achterbleef. Daarbij komt. dat de op brengsten onvoldoende zijn ten op zichte van de gestegen kosten. Dit niet zo gunstige beeld wordt volgens Meyer Viol veroorzaakt door de ster ke gulden, de hoge loonkosten, een stagnatie in de afzet en het overaan bod. de hoge energie- en milieukosten en de open markt voor buitenlandse fabrikanten. Meyer Viol verwacht nieuwe papier stijgingen als gevolg van de Zweedse voornemens (voor een deel al uitge voerd) de celluloseprijs op te trekken. Hij wees op het verschil in markt structuur bij celluloseproducenten en -consumenten (de papierfabrie ken). Het cellulose-aanbod is beperkt tot enkele grote ondernemingen in Scandinavië en Noord-Amerika, ter wijl het aanbod van papier en karton in West-Europa plaatsvindt door een aanzienlijk aantal meer of minder grote bedrijven. In het kader hiervan is besloten om een Europese groepe ring van celluloseconsumenten op te richten om de ongelijkheid in markt structuur te corrigeren Motivatie Het recyclingspercentage van oudpa pier en karton is in Nederland het hoogste ter wereld. Door investerin gen in betere verwerkingsinstallaties en het toepassen van ontinktingstn- stallatles is het aandeel van oudpa pier in de papierproduktie opgevoerd van 41 procent in 1973 tot 53 procent in 1977. De papierproduktie in Neder land bedroeg 1,7 miljoen ton. In die produktie is 900.000 ton oud papier verwerkt. De papierproducenten vinden, dat onderzoek moet worden verricht naar de motivatie van het apart houden van oudpapier, terwijl de voorlich ting over recycling dient te worden verbeterd. De papierindustrie wil dit in het licht van de komende experi menten met hulsvuilscheidingsin- stallaties, die oudpapier uit het huis vuil haalt. Deze installatie zou, meent Meyer Viol, de bereidheid van het publiek om papier en karton apart te bewaren en in te leveren doen ver minderen, „omdat het toch uit het huisvuil wordt gehaald". Scheidings installaties leveren oudpapier van aanzienlijk slechtere kwaliteit op danmvia de oudpapierhandel De werkgelegenheid in de papier- en kartonindustrie neemt sinds 1970 ge stadig af. Werkten in deze bedrijfstak in 1970 nog 13.612 mensen, in 1977 was dit aantal afgenomen tot 11.049. De prod uk tl vl telt per werknemer mr P. G. Meyer Viol. stijgt jaarlijks aanzienlijk. Vorig jaar produceerde éën werknemer 148 ton papier of karton. 6 procent meer dan ln 1976. De arbeidsproduktivlteit is in Nederland hoger dan in de ons omrin gende landen. waarschijnlijk hetzelfde patroon te zien geven, als de afgelopen tien jaar het geval was. De afgelopen tien Jaar kwamen er zo'n drieduizend (plus tien procent) kleine horecabedrijven bij. waardoor een groot aantal ar beidsplaatsen erbij kwam. De groei van de werkgelegenheid kwam echter niet tot uitdrukking in het aantal werknemers (mensen ln loondienst), maar in de toeneming van het aantal kleine zelfstandige on dernemers. Het aantal mensen ln loondienst verminderde zelfs iets, ter wijl het aantal zelfstandigen met zo'n zevenduizend toenam. Hierbij teken de de heer Merk aan, dat deze mensen anders tot de eventueel werkzoe kende werknemers ln de horeca- bedrljfstak zouden hebben behoord. Eethuisje De groei zat (en zal de komende jaren ook zitten) in de sfeer van de kleine eethuisjes, de bistro's, de steak-hou- ses. de grill- en pizzeria-exploitaties, de mangeries en hoe het verder alle maal heten mag. Daarmee wilde de heer Merk echter niet zeggen, dat er in de horeca uit sluitend een ontwikkeling naar klein schaligheid zou zitten. Er was en is ook een tendens naar grootschalig heid, maar die had en heeft hoofdza kelijk plaats ln de hotel-sector. En niet, zo voegde hij hieraan toe, in de maaltijden-, spijzen- en drankenver- strekkende sectoren. Inmiddels is er ook een grootschalige ontwikkeling aan de gang in de cam ping- en bungalowbedrijfstak. Hoe dat voor de werkgelegenheid gaat uit pakken. kon de heer Merk niet zeg gen. Weliswaar zal het aantal werkne mers door die ontwikkeling waar schijnlijk afnemen. Maai* hier staat tegenover, dat een groei van het aan tal recreatlebedrijven ook tot een toe neming van de werkgelegenheid zal lelden. Aanvullend Voorzitter J. Korthals Altes van de Vereniging Inzake distributie en dien sten door automaten (VIDA) betoog de, dat verkoopautomaten de werk gelegenheid niet nadelig beïnvloe den. Volgens hem werken automaten altijd aanvullend op de besta ande verkoop en heeft de enorme groei van de automaten nergens tot werkloos heid geleld. Integendeel, zo zei hij, het kantine- personeel krijgt er vaak enige taken bij met de verzorging van de automa ten. maar dan wèl in normale werk tijden. In ons land staan naar schatting on geveer 300.000 verkoopautomaten op gesteld. Wat warme-drankenautoma- ten betreft, staat Nederland ln ver houding tot het inwonertal boven Amerika, „het automatenland bij uit stek". De vakbeurs Horecava wordt van 8 t> m 11 Januari volgend Jaar gehouden in de RAI te Amsterdam. RAI-dlrec- teur mr Th. van der Meer verwacht dit keer een nog hoger aantal bezoe kers dan vorige keer. toen het er bijna 82.000 waren. Dc beurs is uitsluitend toegankelijk voor vakmensen. i DEN HAAG (ANP) De Staat der Nederlanden staat niet meer in erg hoog aanzien bij de Nederlandse ver zekeraars voor wat hun beleggings voorkeuren betreft, aldus staatsse cretaris Nooteboom van financiën ln een lezing voor verzekeraars. In 1951 was de 8taat der Nederlanden nog goed voor meer dan dertig pro cent van de beleggingen van de verze keringsmaatschappijen. ln 1976 was dat geslonken tot anderhalf procent Ook de lagere overheden zijn niet erg meer in trek: in 1951 vormden de obligaties van de lagere overheden nog ruim 25 procent van de beleg gingsportefeuille van de verzeke ringsmaatschappijen en einde 1976 was dat nog nauwelijks tien procent Tezelfdertijd is het totale beleggings volume van de verzekeraars in de afgelopen 25 Jaar zeer belangrijk ge stegen Het gezamenlijke belegde vermogen nam toe van 1,8 miljard gulden ln 1953 tot 44,5 miljard in 1977. De belegglngsbelangstclling van ver zekeringsmaatschappijen en pensi oenfondsen is zich sterk op de parti culiere sector gaan richten, het aan deel van de particuliere sector ln het belegde vermogen is in 25 Jaar ge groeid naar tegen de 80 procent waarbij de vaste eigendommen zijn inbegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19