even in Thaise gevangenis Is meer hel dan hemel eekenddienst huisarts kan beter Als u een hypotheek nodighad, en't moest maatwerk zijn en geen confectie, met wie zou u dan gaan praten? Echtpaar huist alleen in een afbraakcomplex PGH hypotheekbank uitenlanders vormen een enorm probleem Met geld wordt systeem van ruilhandel opgezet BANGKOK EN klachten over bereikbaarheid en te lang wachten RIJDAG 1 l_g££EMBEq 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 IANGKOK Voor de Thaise regering sinds oktober 1976 een militaire dictatuur onder siding van generaal Kriangsak Chomanan zijn de ongeveer tweehonderd buitenlanders in iet gevangeniscomplex Klong Phrem (mannen en vrouwen) en in Bangkwang (alleen mannen) och wel een enorm probleem. Ze heeft niet alleen te maken met culturele en sociale J: erschillen, zoals de taal en andere leef- en eetgewoonten, maar ook met het feit dat er met leze buitenlanders weinig te beginnen is. ie Thaise gevangenen, die natuurlijk I eruit in de meerderheid zijn, worden an het werk gezet, kunnen een vak II 'ren en krijgen voor dit werk ook een 1 etaling Deze bedraagt zon twee tot rie bath per dag (één bath is onge- 1 eer een dubbeltje). De buitenlanders chter weigeren dit werk te doen. mdat ze het te stom vinden. Dat kan Vl elfs een aap doen. zo is hun redene- °lng, als hun gevraagd wordt mandjes 15 e vlechten of bijvoorbeeld garens en ouw te knopen. Het is wel zo. dat hoe ïeer dagen je in de gevangenis 1 'erkt, hoe meer er afgaat van de straf ;u ie je opgelegd hebt gekregen. •ie werkweigering zet kwaad bloed bij de bewakers. Zij zijn van mening, C at ze gelet op de omstandigheden lies doen om het de buitenlandse evangene naar de zin te maken, naar dat het alleen maar averechts eiitpakt En dit alles bevordert nu niet SyStGGFTl obepaald een redelijke verstandhou- 7 e^ling tussen bewaker en buitenlander. de andere kant hebben beiden e^lkaar toch nodig, zoals verderop zal u dijken. Van dat geld houden ze over en daar mee wordt een systeem van ruilhan del opgezet, waarvan niet alleen de gevangenen, maar ook veel bewakers profiteren. Met dat geld kunnen ze extra diensten versieren onder het motto „Voor wat hoort wat". Op deze manier slagen de buitenlanders erin het leven wat draaglijker te maken, terwijl de bewakers er ook enigszins wel bij varen. I linnen de gevangenissen vormen de lijuitenlanders en niet alleen omdat afgezonderd zitten van de andere 'evangenen een aparte groep. Ze loeven ook niet te werken voor die »iè>aar bath, omdat ze allemaal over ;eld beschikken. De één wordt onder houden door familie, een ander krijgt ild via een lening van de ambassade hin een derde beschikt over eigen ondsen, zoals een bankrekening. De nannen mogen in de gevangenis vijf- U ig bath besteden de vrouwen twin- i<fig per dag aan zaken als een extra laaltijd. koffie, frisdranken en siga- I etten Punt bij dit alles is. dat je toegang moet zien te krijgen tot dat systeem, dat aan allerlei regels en gedragsco des is onderworpen en waar je als nieuweling zeker niet zomaar tussen komt. Van de Nederlandse gevange nen heeft alleen Andries M. toegang tot dit systeem. De andere Nederlan ders bungelen er maar zo'n beetje bij en dat hangt ook samen met Je crimi nele verleden. De financiële regeling voor de Neder landse gevangenen is als volgt. Eerst wordt via buitenlandse zaken ge vraagd of de familie wil bijspringen. Wordt dit op wat voor gronden ook geweigerd, dan kan er via de ambas sade een overeenkomst van geldle ning worden opgemaakt, die honderd gulden per maand bedraagt. door Kees de Leeuw Een deel ervan kunnen de gevange nen zelf besteden en de rest wordt gebruikt door de vrijwilligsters om andere dingen te kopen, waarom de gevangenen hebben gevraagd, zoals levensmiddelen, een thermosfles of een koekepan. Geertje en Henk krij gen geld van hun familie. Emmy, Piet en Hans C. hebben een lening en Andries M. beschikt over eigen geheime fondsen. Het is dus duidelijk, dat er binnen de gevangenissen nogal wat geld in om loop is en als je weet dat een bewaker tussen de 85 en honderd gulden per maand verdient, is het niet zo moei lijk je voor te stellen dat er hier en daar wel wat wordt geritseld. Zo is het bij de wet verboden om in de gevangenis een radio te hebben, maar vele gevangenen beschikken er over één, terwijl er tevens vier televisie toestellen zijn. Op deze manier kun nen er ook brieven uit de gevangenis gesmokkeld en bijvoorbeeld chèques voor geld, waarvan een bewaker dan weer een bepaald percentage krijgt. Een andere kwestie is het drugge bruik in de gevangenissen, want er zitten ook verslaafden tussen de bui tenlandse (maar geen Nederlandse) gevangenen. Heroïne bijvoorbeeld wordt hun toegespeeld via de bemid deling van bewakers. Heroïne ,,Er zijn meer drugs in de gevangenis dan erbuiten," zo werd mij verzekerd door een Amerikaanse pater die al zeven jaar buitenlandse gevangenen bezoekt en zijn ogen goed de kost heeft gegeven. Dat mag enigszins overdreven lijken, maar vergeet niet dat ook in Nederlandse gevangenis sen drugs worden gebruikt. Dus zo uitzonderlijk is het nu ook weer niet. Bekeken door westerse ogen riekt dit allemaal naar corruptie, maar, aldus mijn zegsman, dit is het beste sys teem dat hier denkbaar is. Dit is Thailand en niet Europa of de Vere nigde Staten. Mocht een bewaker op dit soort din gen worden betrapt zoals onlangs een Thai die heroïne tussen de zolen van zijn sandalen had zitten dan krijgt hij een genadeloze aframme ling en vliegt hij de laan uit. Maar daarmee is geen eind aan het systeem in de gevangenissen te maken. Het blijft bij het stellen van een voor beeld. De buitenlandse gevangenen verke ren in zekere zin in een bevoorrechte positie en beschikken over meer vrij heden. Ze mogen hun eigen potje koken, kunnen meer bezoek ontvan gen en zijn in staat via het geld waar over ze beschikken extra dingen te versieren. Van Agt (toen nog minister van justitie) bekijkt de injectiesporen van een heroïneverslaafde in een Thaise gevangenis tijdens zijn bezoek aan Bangkok in januari vorig jaar. Ter illustratie geeft de Amerikaanse geestelijke mij de dagindeling van een landgenoot van hem. Een intelli gente jongen, die wegens oplichting en drugsmokkel is veroordeeld. Deze staat om zeven uur op, wast zich. maakt zijn eigen ontbijt klaar en doet wat gymnastiekoefeningen. Daarna neemt hij een bad, leest wat, gaat eten en slaapt een paar uur. Vervol gens leest hij nog wat, doet een paar oefeningen, maakt een praatje met andere gevangenen, kookt z'n avond eten, luistert naar de radio en gaat weer slapen. „Als je het zo bekijkt is dat geen slecht schema voor iemand die vijf tien jaar in de gevangenis moet zit ten." aldus mijn zegsman. Er zijn dan ook tal van buitenlandse gevangenen die liever hier hun straf willen uitzit ten dan in een gevangenis in hun moederland, waarvan sprake is geweest. Geen pretje Dat alles neemt echter niet weg, dat het bepaald geen pretje is om in een Thaise gevangenis te moeten zitten, waarbij alleen al de taal een enorme handicap is. Het kost tijd om in het systeem te komen en daarin te kun nen meedraaien. Je moet je echt zien te handhaven, hoe dan ook, en dat valt beslist niet mee. De Amerikaanse pater: „Het is en blijft meer hel dan hemel. Kijk, als je zes. acht of tien Jaar hebt gekregen, is het nog wel door te komen, maar de mensen met dertig jaar en meer, die gaan er op den duur onderdoor. Mis schien nog niet eens lichamelijk, want het eten is redelijk, maar vooral geestelijk. En dat moet bepaald niet worden onderschat. Ik heb diep me delijden met deze mensen ondanks het feit dat ze goed fout zijn geweest. En vooral met hun moeders (de vader is veelal dood of onbekend) meest al vijftigers die over het algemeen weinig geld hebben en van dat kleine beetje ook nog iets sturen naar hun kind ver weg in Thailand." Hij doet er even het zwijgen toe en vervolgt dan: „Na alles wat ik hier gezien heb, kan ik alleen maar zeg gen: laat iedereen toch uitkijken en zorgen dat hij voor deze hel gespaard blijft." Dit is het vierde verhaal uit een serie van vijf. Eerder stonden er verhalen in Trouw van 25, 28 en 30 november. omvang van het gebied dat moet wor- omdat niet alle aangeschreven artsen den bestreken. aan dit onderaoek meededen. an een onzer verslaggevers DEN HAAG Aan de organi satie van weekenddiensten «oor huisartsen kan best nog wel het een en ander worden verbeterd. Tot deze conclusie omt de Consumentenbond, Se naar het functioneren van leze diensten een onderzoek ns telde. )ie erbeteringen gelden met name aken als kennis van de problemen lie tijdens het weekeinde kunnen intstaan, het krijgen van inzage in 'lkaars kaartsysteem, het bereikbaar ijn van artsen via een oproepinstal- atie en het voeren van regelmatig iverleg over de gang van zaken in de irganisatie. <r bestaan in ons land zo'n kleine leshonderd weekenddicnstgroepen ran huisartsen, die niet allemaal op lezelfde manier zijn georganiseerd. )it hangt af van het aantal artsen dat De gegevens van het genootschap De koninklijke Nederlandse maat- leelneemt, de patiëntenkring en de kunnen echter erg geflatteerd zijn. schappij ter bevordering der genees- De groepen worden meestal gevormd door verschillende praktiserende huisartsen die bij elkaar in de buurt zitten en gezamenlijk een regeling treffen. Elke arts heeft om de zoveel weken dienst en draagt dan de zorg voor alle patiënten van de groep. Er zijn ook groepen waarvan de leden niet zelf dienst doen, maar een speciale waarnemer inhuren. Meestal is dit een arts die zelf (nog) geen praktijk heeft. Het is niet bekend, aldus de Consu mentenbond, hoeveel organisaties op een dergelijke manier werken. Als we sommige publikaties mogen geloven zou dit met name in de grote steden schering en inslag zijn. Het Neder lands Huisartsen Genootschap stelt op basis van gegevens die het vorig jaar van huisartsen kreeg, dat slechts vier procent van de artsen waarne mers van buiten inhuurt; acht pro cent doet dit soms en de rest nooit. Uit het onderzoek van het genood schap bleek verder, dat niet alle weekenddienstgroepen even groot zijn. Zo zijn er kleine groepen (een tot en met vijf), middengroepen (zes tot en met tien leden) en grote groepen (elf of meer leden). De helft van alle huisartsen in ons land zit in een grote groep, die vooral in de steden is aan te treffen. Op het platteland zijn ze kleiner. Een gemiddelde huisartsenpraktijk in Nederland bestaat uit 2600 men sen. Wat de weekenddiensten betreft gaat men er in medische kringen van uit, dat één arts een redelijke dienst kan draaien, als hij niet meer dan twintigduizend patiënten onder zijn zorg heeft. Als dit aantal hoger is kan men één of meer artsen inschakelen voor reservedienst, die indien nodig oproepbaar zijn. Bereikbaarheid kunst (KNMG) spreekt in haar richt lijnen van „overwegen". Helaas, al dus de Consumentenbond, die het namelijk ontoelaatbaar vindt dat één arts de zorg moet dragen voor meer dan twintigduizend patiënten. In de meeste gevallen zal er waarschijnlijk geen reservedienst zijn. want zeven tig procent van alle groepen met meer dan twintigduizend patiënten beschikte hier niet over. klachten Ook aan de bereikbaarheid schort nogal wat. Uit de gegevens van het NHG bleek dat maar liefst 37 procent van de artsen geen oproepinstallatie had. „Eigenlijk zou het bezit van der gelijke apparatuur voor elke arts even vanzelfsprekend moeten zijn als het bezit van een stethoscoop." Ver der kwam naar voren, dat ongeveer een kwart van de huisartsen voor de weekenddienst geen informatie kreeg over de patiënten van zijn collega's, voor wie hij moet waarnemen. De Consumentenbond vroeg ook ruim vijfhonderd leden naar hun oor deel over de weekenddiensten. Naast tevredenheid waren er nogal wat klachten en kritische opmerkingen. Die sloegen meestal op het feit, dat de artsen te gemakkelijk allerlei za ken telefonisch afhandelden in plaats van een visite af te leggen. Ook vond men dat de vrouw van de arts of de assistente de boot teveel afhield of zelf oordeelde („De vrouw speelt arts"). Sommige leden hadden te lang moeten wachten of vonden dat de arts niet meteen te bereiken was. Het oordeel van de leden over de weekenddiensten werd vooral be paald door het indivduele optreden van de artsen. Sommige antwoorden spraken wat dit betreft boekdelen, zoals „Dit was nog eens een echte dokter", maar ook „ik werd afge snauwd en hij had geen belangstel ling voor mij". De Consumentenbond spreekt de hoop uit, dat elke huisarts de regelin gen die getroffen zijn voor zijn afwe zigheid op bovengenoemde punten nog eens kritisch onder de loep zal nemen. Van een onzer verslaggevers WAPENVELD Omdat het echtpaar G. Spanhaak te Wapen veld (gemeente Heerde) geen volière mag bouwen op een ter beschikking gestelde bejaardenwoning, heeft het besloten te blijven zitten in een piepkleine, ongerieflijke en desolate woning die al vijf jaar geleden onbewoonbaar werd verklaard. De heer Spanhaak. die gepensioneerd is. heeft de gemeentelijke huisves- tingsdienst laten weten dat hij geen afstand kan doen van zijn twintig tropische vogels, een hobby die hij al jarenlang koestert. De woning, waarin de familie is ge huisvest, maakt deel uit van een blok. dat toebehoort aan de papierfabriek Van Gelder, waar de heer Spanhaak een halve eeuw heeft gewerkt. Het echtpaar zit er erbarmelijk en hele maal alleen. De belendende zeven huisjes werden al geruime tijd verla ten. Ze zijn steeds meer ten prooi aan vandalisme. Het ontbreken van een minimum aan sanitaire voorzienin gen was één van de redenen waarom de woningen destijds op last van de overheid zijn ontruimd. Een zestien tal huisjes werd reeds eerder ge sloopt. Het echtpaar Spanhaak heeft een tijdje geleden ln eerste instantie een bejaarden woninkje aangeboden ge kregen Daarvoor voelde het veel, maar toen het vernam dat geen vogel hokken en dergelijke op het fraaie gazon gebouwd mochten worden, zag het er toch van af. Hierna heeft de huisvestingsdienst van de gemeente een gewone woning toegezegd. Die komt vermoedelijk pas in de zomer van 1979 klaar, maar biedt binnen bepaalde grenzen wel mogelijkheden voor het uitoefenen van hobby's, ook het houden van vogels. Aanvankelijk voelde het daar wel voor, maar nader hand zag het er om bepaalde redenen weer van af. Het echtpaar Spanhaak houdt, zei wethouder H. J. Maten, de volle aan dacht van het gemeentebestuur, want het blijft een urgent geval. ADVERTENTIE Met de FGH bijvoorbeeld. Het ligt voor de hand dat de Friesch- Groningsche Hypotheekbank alles van hypotheken weet. We kunnen u onder meer helpen aan een hypotheek met gelijkblijvende of dalende lasten of in samenwerking met verzekeringmaatschappijen aan een hypotheek in combinatie met een levensverzekering. Voor uw eerste huis of uw tweede. Voor uw winkel,kantoor, bedrijfshal of boerderij. Ook tijdens de bouw. En elke FGH-hypotheek is maatwerk. Onze kredietspecialisten zoeken de hypotheek- vorm die het best past bij uw situatie. Bij uw gezins- en beroepsomstandigheden op langere termijn.Zonder daarbij de fiscale aspecten uit het oog te verliezen. Belangstelling? Komt u dan eens praten. Onze adressen vindt u hieronder vermeld. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over FGH-Vastgoed. Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk heden,projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. Kort over de FGH-pandbrief. Als u uit bent op hoge rente.maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig. Goed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren,of via uw bank of uw effectencommissionair. y/S/VM 'y V rKIESCH-GRONINGSCHEHYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor Amsterdam.Herengracht 433.1020 - 2212721 KANTOREN Amsterdam.Herengracht 468.(020-2623)5) Arnhem.Zijpepdaalseweg59.(085-427348) Eindhoven.Ten HagestraatlLl040-446855) Enschede.M H Tromplaan 12.(053 312445) Oen Haag. Lange Vijverberg 9. (070 6059001 Grnningen, l'bbo Emmtussmgel 75.1050 -1831831 Rotterdam. Schtedamse Vest 89. (010 1155501 l'trechtGildenkwart.er 43.1030 310344: FGH VASTGOED Amsterdam Herengracht 468. (020 2625151 - - -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17