half om ans op looneisen Galeries voeren de mijter in hun schild ABN Bank Dagkaart cadeau bij Meermanskaart. Vraag onze man in Bahrein. Prolongaties en reprises fakbeweging beraadt zich op stijging heffingen CNV: in strijd met streven van regering Molukker stierf natuurlijke dood in Bijlmerbajes Goeie wijn hoeft niet duurte zija Tenminste niet bij de slijter! R.E.L. is Roxy Extra Light.Van de makers van Roxy Dual.Voor wie extra „teer" en nicotine-arm wil roken. UDAG 1 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 Amerikanen hebben de ïtnam-oorlog uit het vergif- stje gehaald, dat wil zeggen >Jl0 mag sinds kort verfilmd a°)$rden (Ashby's „Coming uidfme" en Karei Reisz' i he ho'll stop the rain", ook in rei 5 land vertoond, zijn er Drbeelden van. da ve uw s; ar ze gebruiken de medicijn, toch odnodig voor het verwerken van verleden en het helen van trau- tot dusver mondjesmaat, ver- ^Jld met allerlei ingrediënten, als BW£ r zijn commercieële actie-scènes, nesgeschiedenissen en pseudo-we- ichappelijke verklaringen en ^Jdpraterijen omtrent het hoe en e d irom. Ted Post, de regisseur van tra( o tell the Spartans" („Aanval op - d( cwa") een man die zich voorheen alle markten thuis toonde, is nu niet bepaald iemand die tot de lev|n kan of durft door te dringen. lOg b >arta dan ïerikaanse soldaten, voor het over- eWite deel beroepskader, vinden in toen de Amerikaanse inmen- g zijn hoogtepunt nog lang niet l bereikt en president Lyndon inson (althans in zijn verkiezings- apagne) te kennen gaf geen uit- •iding van de oorlog te wensen, ens in Vietnam een Frans kerkhof als opschrift het beroemde iekse citaat: „Vreemdeling! Zeg arta dat gij ons hier hebt zien gen volgens haar bevel." (in het ts is het veel poëtischer, maar arschijnlijk minder letterlijk ver- ild als „Wanderer kommst du nach arta, verkündige dorten Ihr habest s liegen gesehn wie das Gesetz es lahl.") is zo'n citaat eigenlijk een brutali- t. want Sparta verdedigde zich in slag bij Thermopylae (480 voor ristus) tegen invallers, terwijl ansen en Amerikanen (op wie het ;lijk ook moet slaan) juist de Ier waren. Als Ted Post een bete- igisseur was en Wendell Mayes betere scenarioschrijver (hij wijd- zijn krachten voornamelijk aan vol bloedig geweld in oorlog en le) dan zouden zij de ironie die in [titel zou kunnen liggen zeker heb- uitgediept. Docht het blijft half Weliswaar worden heldendom heroische leuzen somstijds bela nk gemaakt, weliswaar wordt de Graig Wanon en Evan Krim in „Aanval op Muewa" zinloosheid en toevalligheid van aan vallen, gevechten en daaropvolgend verlies van mensenlevens getoond, weliswaar wordt voortdurend en met nadruk over de Vietnamezen gezegd „Het is hün oorlog", maar die laatste uitspraak wordt dan ook wel gebruikt om hen de last van wreedheden en martelingen op de nek te schuiven. De naieve Amerikanen waren eigen lijk tè goed. Armetierige boeren, onder wie een mooi meisje, dat met geen vinger wordt aangeraakt, blijken, na uitste kende verzorging en verpleging, fana tieke communisten te zijn, zodat zelfs het doden van hun kinderen (uiter aard door een Vietnamees) verant woord is, want die staan gereed om beladen met gestolen wapens over te lopen naar de vijand. Zowel de vete raan uit de TweedeWwereldoorlog majoor Barker (Burt Lancaster), die met weemoed terugdenkt aan de schone slag van Anzio, als korporaal Courcey (Graig Wasson, een schat van een jongen, edel tot in het merg) hebben hun leven voor hen gewaagd. De een betaalt zijn trouw met de dood, de ander met een verwonding. Om toch goed te doen uitkomen dat „Go tell the Spartans" is bedoeld als anti-oorlogsfilm, laten regisseur en scenarioschrijver hem aan het eind uitroepen: „Ik ga hier weg, ik ga hier weg, als ze me laten gaan." Vluchtelingen De film wekt vaak de indruk, dat hij op een toneelstuk is gebaseerd, om dat de dialoog zo toneelmatig is. De spelers spreken voortdurend teksten uit die weliswaar de spanning verho gen omdat ze anders zijn dan de toeschouwer had verwacht, maar dan ook wel zo spits, koddig of origineel dat gewone stervelingen (en dat zijn die Amerikaanse soldaten toch echt wel) blij mogen zijn als hun eens in de twintig jaar een dergelijke snedig heid wordt vergund. Voorzover ik weet bestaat dat toneelstuk overi gens niet, „Go tell the Spartans" is voor het grootste deel opgenomen in een bos, ten westen van Los Angeles, met medewerking van zestig Zuld- vietnamese vluchtelingen, die er zo'n 90 gulden per dag aan verdienden. Dat geld kwam goed te pas, want zelfs hoge militairen uit het voormali ge Zuidvietnamese leger leiden in Amerika een armoedig bestaan. Wat die Vietnamfilms betreft: het wachten is nog steeds (nu al jaren) op Francis Coppola's „Apocalypse Now", doch die man wil maar niet opschieten. Wie overigens een levens- (of doods) echt beeld wenst over deze bijzonder vuile oorlog moet opletten of niet ergens „Wintersoldiers" wordt vertoond, een schokkende documen taire, waarin Amerikaanse soldaten die in Vietnam dienden een boekje open doen. Die film werd overigens niet in de gewone bioscopen, maar in het Vrije Circuit uitgebracht. Amsterdam-Rembrandtpleinthea- ter, 16 Jr. I De Klompenboom Prachtige pas- ftorale over Italiaans landleven i het eind van de vorige eeuw Ermanno Olmi. De gehele ^eek in Alhambra 2, Amsterdam; lembrandt 2, Eindhoven; Studio, fcftrecht; Luxor, Nijmegen. [Herfst sonate Ingmar Bergmans lieuwste film met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. I De gehele week in Leidseplein- I theater en Kriterion, Amsterdam; I Calypso, Den Haag; Kriterion, Rotterdam; Saskia, Arnhem; Ca sino 3, Breda; Rembrandt 5, Eind- I hoven; Studio, Nijmegen. I Padre Padrone Indrukwekkende film van de Italiaanse gebroeders Taviani over een Sardijnse herder sjongen die uit zijn isolement wordt verlost door de macht van de taal. De gehele week Filmhuis Groningen; 1 dec. Our House, We tering. De Mens uit Marmer Film van de Pool Andrzej Wajda over de speur tocht naar een arbeider die werd vereeuwigd en in vergetelheid ver zonk. 5 en 6 dec. Filmhuis. Maas tricht. Nada Een van de beste films van Claude Chabrol, over jonge men sen die van nihilisme tot terroris me vervallen. De gehele week in Euro 2, Hilversum. 2001, A Space Odyssey De beste science fictionfilm ooit gemaakt, door grootmeester Stanley Ku- brick. De gehele week in Alpha, Zeist. Una giornata particolare Ontroe rende film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dictatuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroiannl in de hoofdrollen. De gehele week in Scène, Arnhem. Le Juge Fayard dit „le Sheriff* Voortreffelijke politieke politie film van de zeer geëngageerde Franse regisseur Yves Bolsset. De gehele week in Camera 2, Tilburg. Als de kraanvogels overvliegen Een van de eerste en ontroerend ste films van de zogenaamde „dauwperiode" in Rusland (1957), na Stalins dood, waarin de Twee de Wereldoorlog niet op de gebrui kelijke cliché-matige wijze wordt voorgesteld. Regisseur: Michael Kalatosow. De gehele week in Luxor 2, Deventer. Cries and Whispers Een van de beste films van Ingmar Bergman over het lijden en de extase van vier vrouwen. De gehele week in 't Venster, Rotterdam en Alhambra 2, Vlisslngen. m onze soc.-econ. redactie MSTERDAM FNV en NV bei-aden zich over de raag of de aangekondigde ijging van de gemeentelijke rieven zal moeten leiden tot ;t stellen van aanvullende oneisen. FNV heeft al eerder gezegd dat zij sthoudt aan handhaving van de opkracht voor de doorsnee-werk- tmer. Wordt die koopkracht aange- st bijvoorbeeld door een forse ijging van de gemeentelijke tarie- of door invoering van eigen risi- 's in de gezondheidszorg dan eigt de federatie met een extra oneis te komen. ok het CNV vreest dat de stijging in de gemeentelijke heffingen met ir dan vijf procent van invloed zal Jn op het loonoverleg. Beide vak- mtrales reageren op een onderzoek Konsumenten Kontakt, waaruit ijkt dat in sommige gevallen hon- Td gulden méér zal moeten worden gedragen aan de gemeente. Het GestrSüd at om verhogingen van de onroe- goed-belasting, reinigingsrech- n, hondenbelasting en rioolrechten, t volgend jaar met vijf tot maar 1st 66 procent omhoog gaan. vakcentrale dringt er bij parlement en regering op aan de gevolgen van de verhoging van gemeentelijke hef fingen te betrekken in het vervolgde bat over Bestek '81. Eerder al heeft het CNV uitgesproken, dat de stijging van gemeentelijke heffingen de ge middelde prijsstijging niet mag over treffen. Het verbond dringt er daar om bij de betrokken bewindslieden op aan, via de bestaande controle middelen niet aanvaardbare verho gingen te corrigeren en in het andere geval mogelijkheden te scheppen om prijsstijgingen in de hand te houden. Ook herinnert het CNV de regering aan zijn eigen voornemen om de over- heidstarieven voor 1979 met niet meer dan 3.5 procent te laten stijgen. regering, vakbeweging en werkgevers is gestrand. Ook de kwestie van de gemeentelijke heffingen zal dan ter sprake komen. Volgens FNV-loondeskundige Frans Drabbe is het in de eerste plaats een zaak van de regering om de gemeen ten duidelijk te maken dat zij zich moeten houden aan de richtlijn om tariefstijgingen onder de vijf procent te houden. „Pas als de regering dat zou nalaten komt voor de FNV de vraag aan de orde of een aanvullende looneis moet worden gesteld," aldus Drabbe. „Eerst moet de regering de gemeenten maar eens aan hun ver stand brengen dat ze het niet kunnen maken de tarieven naar believen op te schroeven in een tijd dat van de werknemers wordt gevraagd te mati gen ten behoeve van de werkgelegen heid. Nu al komen met een aanvullen de looneis is niet in het belang van de werknemers," aldus Drabbe. AMSTERDAM (ANP) Uit de sectie op het stoffelijk overschot van de woensdagmiddag in de Bijlmerbajes in Amsterdam overleden 23-jarige Zuidmolukker is op geen enkele wijze een niet natuurlijke doodsoorzaak gebleken. Dit heeft de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, gisteren meegedeeld. De Zuidmolukker behoorde tot een groep van vier, die op 16 september bij een politieactie in Breukelen werd gearresteerd. Hij raakte tijdens het sporten onwel en ging aan de kant zitten. Na enige tijd nam hij weer deel aan het spor ten, maar zakte kort daarna in elkaar. Een arts constateerde een hersen bloeding. WAMEL (ANP) - De 46-jarige O. C. van Hoogstraten uit Alphen aan de Maas ls op de Nieuweweg tussen Wa- mel (Gelderland) en zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij te recht kwam onder zijn landbouwtrek ker. De trekker kantelde in de wegberm. ADVERTENTIE De federatieraad van de FNV komt maandag bijeen om de balans op te maken nu het centraal overleg tussen ADVERTENTIE De heerjhr. M.C. van de Poll. Direkteur van het ABN kantoor in Bahrein. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Derelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van de Poll uitstekend is ingevoerd in Bahrein. Een sjeikdom dat als diensten- en financieel centrum en als doorvoerhaven een voorname functie vervult. De heer Van de Poll helpt u graag bij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: ABN Bank, Government Road, P.O. Box 350, Bahrein (Manama). Telex 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Dc ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Ierland, Groot-Bnttannic. België, Frankrijk. Bondsrepu bliek Duitsland, Zwitserland, Gibraltar. Italië, Griekenland, Turkije (Holantsc Bank-Unl), Libanon, Saoedi Arabic (Albank Alsaudi Alhollandi), Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), Pakistan, India, Maleisië, Singapore, Indonesië. Hongkong. Japan. Marokko (Algemene Bank Marokko S.A), Kenia, Verenigde Staten van Amerika, Canada, Nederlandse Antil len, Suriname, Vcncrucla, Peru, Panama, Australië, Mexico. Werkzaam onder de naam Banco Ho- landcs Unido in: Argentinië, Uruguay, Paraguay, Brazilië, Ecuador, Colombia. Van onze kunstredactie St. Nlcolaas, vroeger kon je hem alleen maar ontmoeten ln de huiselijke steer oh, kljk'es hij heeft de schoenen van oom Kees aan of ln warenhuizen en poffertjeskramen. Nu ts er een officiële Intocht van de „echte" en er zijn ontvangsten op stadhuizen waaraan zelfs de meest chagrijnige burgemeester zich niet wil of kan onttrekken. Ook in de kunst-wereld is de Sint al lang geen onbekende meer. Dit Jaar zijn er ook weer vele galeries, die een mijter in hun schild voeren! verkoop tentoonstellingen waar meestal ook met de enigszins smallere beurs rekening gehouden wordt, 'n Paar tips voor mensen, die wel eens Iets anders willen geven. Zomaar kris kras door het land. De Jaarlijks terug kerende kunstverkopen in Arnhem zijn zo langzamerhand een begrip ge worden. Dit is al de tiende keer. In 1969 begon Pierre Janssen ermee in het Gemeentemuseum en sinds 1973 zijn deze feestelijke tentoonstellin gen elk jaar door andere groeperin gen georganiseerd. Net als vorig Jaar doet nu de Gemeenschap Beeldende Kunstenaars het: in de Rietstal, Gele Rijdersplein 6, Arnhem. De gekochte kunstwerken kunnen direct meege nomen worden. Tot 11 december da gelijks van 14.00 uur tot winkelslui ting, zondags van 14.00 tot 17.00 uur. In het gebouw van de Haagse Kunst kring, Denneweg 64, Den Haag is tot 6 december ook een grote verkoopten toonstelling met een enorme ver scheidenheid aan kunstwerken in alle prijsklassen. Niet alleen beeldende kunst overigens, maar ook romans, dichtbundels, ander literair werk, sie raden en poppen. Voor de gezellig heid, de koffieshop is van 10.00 tot 21.00 uur open, met drankjes en zelfs een warme maaltijd. In Dussen orga niseert de Culturele Kring „Land van Heusden en Altena" de verkoopten toonstelling „Een Kasteel vol kado's" (Kasteel Raadhuis van Dussen, tus sen Oorkum en Waalwijk). Volwaar dige kunst tegen betaalbare prijzen. Een oud plaatje van de goedheilig man in actie Nog op 2 en 3 december, dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Entree vol wassenen 1.50, kinderen, CJP en 65+ pashouders ƒ0.50. Ter gelegen heid van de feestmaand heeft de Ga lerie Amstelveld, Amstelveld 19. Am sterdam „alles wat mooi en klein is" bij elkaar gezocht in diverse ateliers. Ook hier kunnen de aankopen direct mee naar huis genomen worden. Geo pend tot 31 december van 12.00 tot 18.00 uur (behalve woensdag en zon dags), donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Galerie De Witte Voet. Kerk straat 149 Amsterdam houdt het voor de sinterklaastentoonstelling op ke ramiek en grafiek en daar zijn al aankopen mogelijk vanaf 25. Voor lopig. En tenslotte, het was maar een keuze, tot en met zaterdag 24 decem ber „Kunst als geschenk" ln de Artl- galerie, Spul la, Amsterdam. Voor de rest zoekt de Sint het zelf maar uit. ADVERTENTIE Een Meermanskaart is een speciaal treinkaartje Voor groepjes van 2 tot 6 personen. Een hele dag met de trein op stap tegen een voordelig tarief. Op zaterdag en zondag onbeperkt. Op maandag t/m vrijdag na 9.00uur. Wanneer u in de maand december 78 een Meermanskaart koopt krijgt u bovendien van NS een speciale dagkaart cadeau. Met deze dagkaart kunt u in de maand januari 79 een hele dag onbeperkt treinen. Het enige wat u dan moet doen is dc dagkaart bij een stationsloket laten afstempelen met de reisdatum. U mag de dagkaart natuurlijk ook aan een ander geven. Aardig hè? et CNV heeft met grote verontrus- ag kennisgenomen van deze verho- ngen, die door de vakcentrale in een rklaring „een directe aanslag op tl besteedbaar inkomen" wordt moemd. et CNV meent dat de maatregelen m de gemeenten in strijd zijn met doelstelling van de regering om de aopkracht van werkenden en niet- trkenden tot het doorsnee niveau Ï.000 gulden bruto) te garanderen, ierbij komt nog, dat nog steeds ets definitiefs bekend is over de gen bijdrage ln de ziektekosten. De ADVERTENTIE RE L. op voetbalshirts?

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11