Jnderwijs moet minder irstandelijk worden LeTijd Ik kan weer zien! Bliksemonderzoek naar illegaal gestookte drank /eekblad jtand onderwijs en arbeidsmarkt steeds groter Wat heefteen brommer nou met vitamines te maken? Huisarts zeilt in 138 dagen naar Australië Slijters kopen verzonnen merken op Jeugdbende van 26 man opgerold DECEMBER Kamervragen over motordiefstallen DE NIEUWE UNIE UIT DE WEEKBLADEN Complot? Woongemeenschap Mechanisme Niet alles Zuid-Limburg Maagdenhuis Ons aardgas lERDAG 30 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET lonze onderwijsredactie RECHT Minister Albeda van sociale zaken vindt dat het onderwijs een te sterk uctualistische inslag heeft. Bij het basisonderwijs moet daarom een beter evenwicht [en gevonden tussen hand- en hoofdvakken. Binnen het wat de minister 'noemde „te leuwen voortgezet onderwijs" moet geprobeerd worden tot een werkelijke integratie van llgemeen vormend en een beroepsvoorbereidend onderwijs te komen. ADVERTENTIE Ister sprak gisteren In de vere- aad van de protestants chris- onderwijs-vakorganisatie l Uitgangspunt van zijn betoog it probleem dat de afstand tus- ït onderwijs en de arbeidsmarkt 1 groter is geworden. De minis- long er daarom op aan dat het vijs vooral let op het ontwikke- praktische vaardigheden, feast was de minister van me pt de kritische op verandering functie van het onderwijs [versterkt. De maatschappelijk mderingen waarmee wij wor- :onfronteerd vereisen dat zo- jelijk jonge mensen worden fed tot bekwame, zelfbewuste lotiveerde aan deze verande- i die hoge eisen stellen aan de i van hun werk. verantwoorde- I tonen voor de werkgemeen- J en zich verzetten tegen sltua- faarin geen ruimte is voor in- tegen dom en uitzichtsloos Soïsme en tegen onnodige e. Zij die het onderwijs ver- Jmoeten niet meer manipuleer- ijn door volksmenners, aldus ister. ïkeur Mannes fleinkema r slechte kritieken: Daar kan ik wekenlang niet poor werken'. Een interview lan Jet Kunkeler. ter ppening van ruim 40 lagina's boekennieuws, paarin verder o.m. de derlandse l/olksbeweging, karei van Isacker, pavid Irving. Mulisch (door Moor). De Moor (door Koolhaas). .The Serial", het uitsterven van de gentleman *i. L. Boom) en de opmars r cultuurpessimisten. 1. Joekes lt de laatste tijd weer 'at meer als VVD-kamerlid ip de voorgrond. Ria Kuip prak met hem over de ïolitiek en zijn rol daarin. Er is niets waar ik van puug in deze baan, maar at hangt ook af van wat je e laat aandoen.' De jrugkeer van een politicus onder ambities. ferder: las de Gaay Fortman: "lieuw abortusvoorstel mag iet niet halen De roblemen van het Noorden: 10k Harlingen heeft zijn foestijn De zaak-Aantjes: rat deed het loenmaalgezelschap? ernard Delfgaauw over ,de rouw in het ambt' Pop: tortret van Al Stewart. Bon voor proefabonnement weken de Tijd voor 6 gulden TR-48 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. I Antwoordnummer 6.1000 PA I Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. il te koop: f 2,50 mten. tel. 020-2 339 84 op de arbeidsmarkt steeds meer ge vraagd naar schoolverlaters die meer een beroepsmatige opleiding hebben gekregen. De minister constateerde echter dat bij het onderwijs nog steeds een groeiende voorkeur voor algemeen vormend onderwijs bestaat Het niveau van het onderwijs en de grotere vraag naar geschoolde vaklie den zijn de belangrijkste oorzaken van de grotere afstand tussen onder wijs en arbeidsmarkt. De minister van sociale zaken was van mening dat de arbeidsmarkt een beter ge bruik kan maken van het stijgende opleidingsniveau. Het bedrijfsleven zou daarom meer geavanceerde tech nieken kunnen invoeren. Wanneer het onderwijs minder intel lectualistisch is, zou het bedrijfsleven op zijn beurt hand-arbeid meer moe ten waarderen en de opleiding en inkomens minder nadrukkelijk kop pelen. Een andere suggestie van de bewindsman was het bestaande on aangename en monotone werk beter te verdelen. Werk is immers vooral monotoon als Je het veertig uur per week moet verrichten. 16 jaar worden: daar hoort tegen woordig een bromfiets bij. 16 jaar: al bijna volwassen. Niet meer voetstoots aannemen wat vader en moeder te vertellen hebben over kleren, muziek, politiek. En over eten. Want juist in die tienerjaren neemt men't vaak niet zo nauw met de regels van verstandige en ge zonde voeding. Een zakje friet, een snelle snack uit de muur, een paar pilsjes: veel lekkerder, veel gezelliger. Minder lekker voor de vitamines overigens. Die komen op deze manier maar al te vaak en ongemerkt in de knoei. Terwijl tieners juist nog lang niet uitgegroeid zijn en vitamines voor hen nog belangrijker zijn dan voor volwassenen. In één pilletje Davitamon 10 zit ten de 10 belangrijkste vitamines die een mens nodig heeft. In uitgekiende hoeveelheden. Best leuk hoor, zo'n eigen gereide tiener als zoon of dochter. Maar weet u zeker dat het met hun vitamines ook goed zit? |Lees eerst de gebruiksvoorschriften.! Profijtbeginsel dlinister toonde aan dat het ni- an de werkgelegenheid achter lieven bij het niveau van het 'ls. Aan de andere kant wordt MELBOURNE (ANP) - Na een solo-zeiltocht van 138 dagen, waarin hij meer dan duizend zeemijl heeft afgelegd, is de zestigjarige huisarts Cees den Hartog uit Broek in Waterland aangekomen in Williamstown, een voorstadje van de Australi sche plaats Melbourne. Hij werd verwelkomd door zijn vrouw, die veertien mijl voor de kust aan boord van het 12,7 meter lange jacht „Sentijn" stapte. Den Hartoog blijft drie weken in Australië om uit te rusten en nodige reparaties aan zijn boot te verrichten. Daarna begint hij aan de tweede helft van zijn wereldreis, die hem rond Kaap Hoorn terug naar Nederland moet voeren. Hij hoopt daar een maand of vijf over te doen. „Het enige probleem dat ik on derweg heb gehad was de voortdurende windstilte na het ronden van Kaap de Goede Hoop", zei Den Hartoog na zijn aankomst in Australië. Hij ver telde dat hij met wat meer wind al drie weken eerder in Melbourne had kunnen arrive ren. De huisarts uit Broek in Waterland probeerde al eens eerder een solo-zeiltocht om de wereld te maken. HIJ moest toen zijn reis bij Kaapstad af breken, omdat zijn schip in een zware storm averij had opge- lopea Over de nieuwe opleiding voor 16 tot 18-jarigen, waarmee straks proeven worden genomen, zei minister Albeda dat deze opleidingen vooral op een beroep moeten zijn gericht. Daar naast mag de algemene vorming niet worden verwaarloosd. De opleidingen moeten in een nauw overleg met het bestaande leerlingen-wezen worden opgezet. Minister Albeda gaf in zijn rede voor de PCO nog een toelichting over zijn onlangs gedane suggestie wat meer aan het profijtbeginsel te denken. Hij zei het niet verstandig te vinden dat rijken en armen gelijk profiteren van bepaalde gesubsidi eerde voorzieningen. Als aan het pro fijtbeginsel wordt gedacht, moet vooral ook kritisch naar het onder wijs worden gekeken. Het profijtbe ginsel moet echter niet toegepast worden op de toekomstige opleiding van de 16- en 18-jarigen. Om de afstand onderwijs-arbeids- markt te verkleinen zou het bedrijfs leven en dan het liefst per bedrijfs tak meer in het onderwijs moeten meedraaien. Ook dat zou een toepas sing zijn van het profijtbeginsel. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De afdeling douane-recherche van de fis cale Inlichtingen- en opspo ringsdienst (Fiod) heeft in tal van grote steden in het land een bliksemonderzoek inge steld naar de aanwezigheid van illegaal gestookte alcohol bij slijterijen. Alleen In Rotterdam is tot op heden al meer dan 4500 liter gedistilleerd in beslag genomen en in Nijmegen dui zend liter. De resultaten van onder hoeken in Den Bosch, Lelden, Veghel en Amsterdam zijn nog niet bekend. Volgens een mededeling van het mi nisterie van financiën besloot de dou ane-recherche tot actie over te gaan na een inval in een Illegale stokerij in Rijsenhout (gemeente Haarlemmer meer) waarbij vrijdag drie Rotter dammers en twee Brabanders werden gearresteerd. In de stokerij, die in een oude schuur gevestigd was. trof men onder meer 4000 liter pure alcohol en een gote hoeveelheid etiketten aan die de namen van achttien verschil lende fantaslemerken vermeldden. Het ministerie deelde mee dat er geen sprake is van vervalsing van gere nommeerde merken. Uit het verhoor van de drie Rotterdammers kwam vast te staan dat de alcohol, die onder andere tot vieux en Jenever was om gewerkt, bij slijters in diverse grote steden afgezet werd. Het onderzoek bleek een sneeuwbal effect te hebben: de actie breidt zich nog steeds naar andere steden uit. „Onze maatregelen zijn met vreugde door de legaal handelende slijters ontvangen. Men had al lange tijd geleden om een dergelijk onderzoek gevraagd maar de wettelijke midde len ontbraken ons. Pas ln augustus van dit Jaar zijn de nieuwe bepalin- afgeko ►P alcoholische dranken waarborgen". gen le 0] Jgekomen die een goede contro- i het vervoer en de handel ln aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Er zal een chemisch onderzoek plaatsvinden naar de samenstelling van de in beslag genomen drank. Veelal is er sprake van inferieure kwaliteit wat een extra risico voor de gezondheid meebrengt. In de schuur in Rijsenhout werd bijvoorbeeld ook een partij Belgische appelcider ont dekt, die met het oog op de komende feestdagen tot „champagne" omgeto verd zou worden. Met de handel in Illegale alcohol ontduikt men de hoge» accijnzen op dit produkt: deze bedra gen ongeveer 23 gulden per liter (pure) alcohol. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft een jeugdbende opge rold van 26 man, die met name het afgelopen voorjaar zeer actief was. De Jongelui, van wie de meesten vijf tien tot zeventien jaar oud waren, hadden gisteren tien inbraken be kend, zeven autodiefstallen en elf (brom)fietsdiefstallen. De totale waarde van de bult bedroeg ongeveer zestigduizend gulden. Van de brom fietsen werden onderdelen verkocht, de gestolen auto's werden niet ver kocht maar de bendeleden gingen er net zo lang mee rijden tot de tank leeg was. Een van die autoritten vond een ontijdig einde tegen een boom. ADVERteNTIC Dankzij de inzet en toewijding van een arts uil Sri Lanka zullen duizenden blinden in de hele wereld hun gezichtsvermogen terugkrijgen. Hoe deze arts dit kan bereiken leest u In één van de 21 artikelen In Het Beste van I lp<- UpofA DEN HAAO (ANP) - Het Tweede Kamerlid De Graaf (PvdA) wil weten, wat staatssecretaris Nooteboom van financiën en de ministers Tuijnman van Verkeer en Waterstaat en Van Aardenne van economische zaken doen aan het voorkomen van diefstal van motorrijwielen. In zijn vragen verwijst het Kamerlid naar de wen sen. welke de landelijke coödinatle- vereniging motortoerisme en de con tactcommissie motorrijtuigverzeke ring hebben geuit. Fabrikanten van motoren zouden verplicht moeten worden motorfietsen slechts te leve ren met een deugdelijk slot ADVERTENTIE De Tijd: De Tijd doet een poging erachter te komen of en zo Ja waar er sprake is geweest van een complottheorie achter de zaak-Aantjes. En daartoe wordt een aantal leden van het zeer rechtse Noenmaalgezelschap (een club van oudere Haagse heren waar onder Mentens advocaat mr. Van Heijningen) gepeild. Een uitspraak: „Ik kan me wel voor mijn kop slaan dót ik het niet gedaan heb, maar ik wist het gewoon niet". Een uitvoerig interview met het WD- kamerlid Joekes, die gekarakteri seerd wordt als een politicus zonder ambities. Bas de Gaay Fortman, die destijds als Tweede Kamerlid inzake het abortusvraagstuk al een minder heidsstandpunt innam, vindt dat het huidige abortuswetsontwerp de ge loofwaardigheid van het CDA schaadt. Liever getuigenispolitiek dan omwille van een compromis de, eigen beginselen loslaten, meent hij. Het blad betwijfelt of de komst van het aardgas naar het noorden ook daadwerkelijk tot industriële activi teiten zal leiden: „De problemen van het noorden worden zwaar gebagatel liseerd". In een boekenspecial van 45 pagina's onder meer een gesprek met de veel gekritiseerde schrijfster Hannes Meinkema, die zegt dat ze door slech te kritieken wekenlang niet kan wer ken. dat het heel lang duurt voordat ze in staat is de seksistische elemen ten eruit te halen. Haagse Post: Het omslagverhaal van de Haagse Post signaleert een nog steeds be staande behoefte aan groepsgewijs leven, al is de motivering daartoe een andere dan die van de communes uit de jaren zestig. De commune met zijn schaarse privacy is nu meer een woongemeenschap geworden met voor iedereen een eigen woonruimte maar in elk geval het avondeten geza menlijk. Een serie gesprekken met mensen in woongemeenschappen. Onder de kop „Het levenswerk van Jim Jones" een portret van de sekte leider die negenhonderd mensen de dood in dreef. Zijn zoon Tim: „Mijn vader was stervende. Hij deed zich dapper voor, maar hij was doods bang. Hij was bezeten van de macht". In de serie „De PvdA-strategen" een gesprek met Bram Peper: „De ene kliek heeft wat meer invloed dan de andere, ja, dat is altijd zohoe wou Je het anders hebben?". Een lijvige reportage over de taal strijd in België, in het bijzonder in en rond Brussel waar het gekift beden kelijke vormen heeft aangenomen. In de serie schrijversportretten een gesprek met Hugo Claus: „Een schrij ver moet beschikken over infantiele zelf verzekerdheid en gTote twijfel. Tussen die twee polen hangt het". Ischa Meijer was bij de Maagdenhuis bezetting en las op een stencil het volgende strijdlied: „Raldaldee van je WD, door de plee, Pais doet niet meer mee, dum hem ln de zee, hatsjee". Hervormd Nederland: Hervormd Nederland meent dat de carrière van de vorige week in het nieuws gekomen Amerikaanse reli gieuze sekteleider Jim Jones in een onthutsend aantal opzichten doet denken aan die van Adolf Hitier. De ruim negenhonderd zelfmoorden in Guyana vormen historisch gesproken geen incident, maar een mechanisme dat bepaald nog niet uitgeroeid blijkt. De psycholoog Dolf Kohnstamm ziet ln het afnemende kindertal het gun stige perspectief van meer aandacht, maar ziet ook problemen: „Het ge volg zal ook zijn dat ln de toekomst vele bejaarden in eenzaamheid zullen sterven." Met het oog op de komende begro tingsbehandeling van minister Pais vraagt HN zich af of er nog wel een idee achter diens onderwijsbeleid steekt CDA-woordvoerder Deetman vindt dat de minister over de proble men heen hobbelt. De Groningse PvdA-wethouder Wallage meent dat Pais de leerkrachten ontmoedigt Ook een analyse van de discussies over de grondslag van het CDA. Het AR-kamerlld Jan Nico Scholten: „Het CDA zal nog erg veel moeten discussiëren om die politieke partij te worden waarvan het duidelijk ls waar ze in de Nederlandse politiek staat". De schrijfster Mary Michon is van mening dat het verschijnsel feminis tische theologie veel vrouwen doet opleven: een bevrijding uit de kerke lijke discriminatie. ADVERTENTIE Peoples' temple Jones in Hervormd Nederland: Het verborgen 1 fascisme in religieuze sekten Interview met Dolf Kohnstamm: praten over de wereld van het kind/ Wethouder Wallage (PvdA) en kamerlid Deetman (CDA): Minister Pais hobbelt over de problemen heen Discussie: Het CDA schudt op zijn grondslagen De toestand in Nicaragua: Amerika verdeelt en heerst Feministische theologie doet veel vrouwen opleven O. Noordmans, denker van Europees formaat Hervormde synode: morele steun voor Patriottisch Front M. M. Thomas: Laat de armen zelf hun toekomst bepalen Namens onze ouders: Mensen voor wie de oorlog nog steeds niet is afgelopen Literatuur: Willem Walraven in boevenpak. En: De truc van de koopsompolis Ter Schegget geblokkeerd Kabinet torpedeert sociaal akkoord. Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776, Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5, O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32,50 per half jaar) Naam Adres Plaats mmmmmt Hervormd Nederland, een waakzaam weekblad Elseviers Magazine: In een gesprek met Elseviers Magazi ne vertelt mevrouw Kortenhorst, we duwe van de vroegere Tweede-Ka mervoorzitter en advocaat van Men- ten ln het begin van de Jaren vijftig, over de achtergronden van de getui genis die ze begin oktober voor de rechtbank ten gunste van Menten aflegde. Kortenhorst vertelde zijn vrouw alles, maar niet welke belang rijke personen er bij de Velser Affaire betrokken waren, zozeer was hij er van geschrokken. Ook een politieke analyse van de Velser Affaire: „De terreur van de doofpot-doctrine woe kert voort". Volgens EM is het klimaat tussen vakbeweging en regering totaal ver ziekt: „Het strijdtoneel biedt weinig hoop op een spoedige vrede. Arbeids onrust staat voor de deur". In het wekelijks commentaar wordt daaraan toegevoegd dat de vakbewe ging geen vertrouwen heeft ln het regeringsbeleid en daarom de kop in de wind gooit. „Dus geen beleid geba seerd op de harde economische nood zaak, maar helaas gebaseerd op emo tionele tegenstellingen tussen werk gevers en werknemers anno 1900". Het omslagverhaal gaat over „de dol le wereld van Chris van der Klaauw". Portretterend gesprek met een minis ter van buitenlandse zaken die „de belangen moet verdedigen van een klein land met heel veel pretenties". Tenslotte een special over de geladen atmosfeer op de westelijke Jordaan- oever: gesprekken met Invloedrijke Palestljnen. Vrij Nederland Vrij Nederland blijft wroeten ln mal versaties ln Zuld-Llmburg. Deze week moeten KVP-politici het ontgelden ln een artikel over „hoe dertig miljoen gemeenschapsgeld verdween". De oorzaken: ..laakbare functievereni ging, misbruik van overheidsgeld en belastingfraude". Elders ln VN meer over de kommer en kwel ln Zuld-Llmburg. Over werklozen, prostitutie en zwart werken. „Oeganda ls er heilig bij ver geleken", zegt Iemand. Het blad ziet minister Ruud Lubbers al als toekomstige premier: „Na Van Agt wordt Lubbers de tweede ama- teurpolitlcus waarmee het CDA zijn stemmen wil vergaren". Maar diezelf de Lubbers zal ook zijn gezicht moe ten laten zien. „Niet alleen letterlijk (dat gaat hem goed af), maar ook figuurlijk". Ruime aandacht ook voor de Velser Affaire. Igor Comelissen betwijfelt of het om hooggeplaatste personen gaat, zoals mevrouw Kortenhorst voor de rechtbank heeft gesugge reerd. Naar aanleiding van het vorige week vrijgegeven KLM-rapport van de Rijksluchtvaartdienst meent VN dat staatssecretaris Smit-Kroes terug moet naar de Lockheed-affaire: „Als. zij dat niet doet zullen de geruchten blijven bestaan". Twee pagina's over Neerlands buiten landse handel: „de exportlobby en haar dienaren op de Bezuldenhoutse- weg", zijnde de Economische Voor lichtingsdienst. De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie haakt ln op het Amnesty Internationalrapport over schending van de mensenrechten in China. Een rapport, „dat na lezing een beklemmend gevoel na laat van wege de onontkoombare consequen tie waarmee een systeem wordt door gevoerd waarin elk Individu op elk moment probleemloos kan worden opgeofferd aan de politieke eisen van het moment." Op de middenpagina's neemt Roel Pomp het religieus socialisme ln Ne derland onder de loupe. HIJ doet dat onder anderen met ds. L. H. Ruiten berg, die zegt: „Het religieus socialis me kon als poging, als signaal een tijdje mee, maar moest uit het spraakgebruik raken toen het ging stormen en helderheid werd gevraagd om ln de crisis en het geweld stand te houden." Het Maagdenhuls ls niet bezet uit nostalgie, maar omwille van de demo cratie. beweert Joost Dlvendal. „De aanleiding tot de bezetting doet ver moeden dat er meer aan de hand ls. Deze week: Wlm Klinkenberg Journalisten hebben enorme ver antwoordelijkheid bij het opvoeden tot vrede Psycholoog René Maas Als therapeut probeer ik naar me zelf en tegelijk naar de ander te luisteren Religieus socialisme Signaal dat uit het spraakgebrek moest raken, toen het ging stormen Gehuwde priester? Pleidooi van Herman Verbeek voor democratie in rk kerk Ida Gerhardt Met duizend fijne zaden ving het te sneeuwen aan. de ongerepte paden ben ik alleen gegaan. Verder: Anton Constandse over fascistische oorlogshaarden, nieuwe ontwikke ling in zaak-Ter Schegget. Rosa Lindenburg verwijt filmer Ingmar Bergman verraad aan vrouwenzaak. Ik wil 0 3 maanden op proel i 15,- 0 half Jaar abonnement 48,- 0 jaarabonnement A 96,- Straat: Plaats: Opsturen in envelop zonder postzegel naar: DNL. Antwoordnummer 1855 1000 RA Amsterdam Bellen is ook mogelijk: 020-233481 Zeker op het moment dat een harde minister van onderwijs in een CDA- WD-kablnet stap na stap onder neemt tegen inhoudelijke betrokken heid van studenten met hun onder wijs. mag Je van een College van Bestuur verwachten dat het de grens onderscheidt tussen universiteitsbe- langen en de politlek-ministerlële." De Groene Amsterdammer De aardgasvoorraden ln Nederland zijn waarschijnlijk groter dan offici eel wordt verteld. Tot deze conclusie komt De Groene Amsterdammer in een uitgebreid artikel, waarin vraag tekens worden gezet achter verhalen die beweren dat ons land aan de vooravond staat van een economi sche ramp. We kunnen als het aard gas op is ook nog altijd terug naar de steenkool. Het valt niet mee in Neder land een plek te vinden waar geen steenkool onder de grond zit. Zeeland mogelijk uitgezonderd. Nederland ls in feite een van de rijkste olielanden van Europa. Onder onze grond moet zich een olievoorraad van ongeveer 1100 miljard ton bevinden, dat zou een grotere energie-Inhoud hebben dan de hele bewezen olievoorraad ln de wereld kan leveren, aldus het blad. Naast achtergronden over de recente Maagdenhuisbezetting en een artikel over tien jaar Medisch Comité Neder- land-Vletnam twee pagina's over trouwen en scheiden. Deskundigen verwachten dat binnenkort één op de drie huwelijken op een scheiding zal uitlopen. De bestaande wettelijke re gelingen scheppen eerder conflicten dan vrede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9