Portugals revolutie verzandt in soberheid Stroom cursisten meldt zich voor 'midwinterhoornblazen' Officier struikelt over eigen eis Neptune In Japan blijft het bij het oude Ip proefproces tegen krakers 'Onderwijsbeleid heeft geen samenhang meer' Directeur muziekschool in Borne nam initiatief Heidens gebruik 'gekerstend' -■ -£as DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET door Jan Halkes LISSABON Wat eigenlijk Portugals „vierde grondwettelijke regering" heet, wordt ook wel smalend de „tiende voorlopige regering" genoemd. De regering van professor Carlos Mota Pinto, die maandag haar programma aan het parlement voorlegt, is de vierde regering sinds het inwerkingtreden van de grondwet in 1976. De aanduiding „voorlopige regering" gold voor de kabinetten die de periode tussen de militaire staatsgreep van 1974 en de parlementsverkie zingen van 1976 overbrugden. Tien regeringen in vier Jaar tijd; sta- bifel is de politieke situatie nog niet Maar de ..voorlopige regering" van Mota Pinto verschilt verder in alles van de voorlopige regeringen van 1974 en 1975. Toen noemden de rege ringen zich revolutionair en de grond wet van '76 bekroonde hun streven naar een Portugal-op-weg-naar-het- socialisme. Mota Pinto en zijn geest verwanten willen die koers ombuigen naar een modern Portugal volgens westers model. In plaats van „socia lisme" spreken zij van „een recht vaardige maatschappij". En „verde diging van de revolutionaire verwor venheden" maakt plaats voor „wijzi gingen die de grondwet realistischer maken". Demissionair Toch kan men niet zeggen dat het socialistische experiment met Mota Pinto nu van de baan is. De commu nisten en socialisten hebben nog al tijd een meerderheid van vijftien ze tels ln het parlement. De socialisti sche leider Mario Soares vindt het nieuwe kabinet „de conservatiefste regering sinds de april-revolutie", en als socialisten en communisten tegen het regeringsprogramma stemmen, is deze regering net als haar voorganger demissionair voor ze goed en wel is begonnen. Nieuwe verkiezingen lij ken dan onvermijdelijk, aangezien de socialisten nog steeds niet willen sa menwerken met de communisten. Mario Soares in de tijd dat hij nog vol vertrouwen vooruit kon blikken. De socialisten zullen de gang naar de Nu ziet het er somber uit voor zijn stembus echter met lood in de schoe- socialistisehe partij. nen afleggen. Ruim een week geleden werden er tussentijdse gemeente raadsverkiezingen gehouden in Evo- ra. een provinciehoofdstad in het ge bied van de omstreden landhervor ming. Niemand had op winst voor de socialisten gerekend, maar dat zij zestig procent van hun aanhang ble ken te hebben verloren verbijsterde iedereen. De winst ging naar de com munisten, die dank zij een stijging van twaalf procent een absolute meerderheid kregen, en naar de Soci aal Democratische Partij, die 72 pro cent stemmen meer kreeg. Afgestraft Het is natuurlijk altijd gewaagd om uit een tussentijdse gemeenteraads verkiezing conclusies voor het hele land te trekken. Maar de uitslag in het zuidelijke Evora vertoónt frap pante gelijkenis met die van gemeen teraadsverkiezingen in het noordelij ke plaatsje Mirandela. twee maanden geleden. Ook daar werden de vroege re regeringspartners, socialisten en centrum-democraten, gehalveerd en verdubbelden communisten en soci aal-democraten hun aanhang. De meeste socialisten vluchtten naar de sociaal-democraten, anderen stem den communistisch of bleven thuis. De socialistische partijpolitiek had niet duidelijker afgestraft kunnen worden. Mario Soares wilde zijn partij, als grootste van het land, een bemidde lende rol laten vervullen tussen com munisten en conservatieven. Een coalitie met de communisten zou naar zijn mening alleen maar de an dere kant in de kaart spelen. Soares had daarbij iets van de beginnende fietser die zó krampachtig een obsta kel tracht te vermijden dat hij er juist tegen opbotst. Als verklaring voor de nederlaag wees Soares op de proble men met de landhervorming in de Alentejo. de streek rond Evora. Op basis van een vorig Jaar aangenomen wet is de demissionaire minister van landbouw begonnen met de terugga ve van grote delen van het door coöp eraties en collectieve boerderijen be zette land aan de vroegere groot grondbezitters. Maar met de compen satie voor de landarbeiders vastge legd in dezelfde wet maakte de conservatieve minister veel minder haast. De overwinning van de com munisten in Evora 53 procent van de stemmen is een duidelijk ant woord op deze regeringspolitiek. Slachtoffer Maar de socialisten kunnen dat moei lijk als een verontschuldiging aan voeren. Integendeel, de omstreden wet hebben zij zelf een jaar geleden door het parlement gesleept. De toen malige minister van landbouw, Anto nio Barreto, wond er destijds geen doekjes om: de wet had in de eerste plaats ten doel de communistische „heerschappij" in de Alentejo te bre ken. Zou er eenmaal keus zijn tussen werken in een collectief en werken bij een landheer of als zelfstandige (pacht)boer. dan zou het met de com munistische collectieven wel snel af gelopen zijn. De socialistische partij is daar later weer op teruggekomen en Antonio Barreto is uit de partij gestapt. Maar de conservatieve rege ringen eerst Nobre da Costa en nu Mota Pinto oogsten wat de socia listen hebben gezaaid. De socialisten zijn het weinig meelij wekkende slachtoffer van hun eigen politiek. Hoe feller de socialisten de commu nisten bestrijden, des te sterker groeit de PCP. Ook in Evora was de campagne van Soares' partij vooral tegen de communisten gericht. Wie uiteldelijk van deze polarisatie gaat profiteren is nog maar de vraag. De winst van de sociaal-democraten was zo mogelijk nog spectaculairder dan het verlies van de socialisten en als die lijn wordt voortgezet bij al dan niet vervroegde parlementsverkiezin gen, dan wordt de Sociaal Democra tisch Partij van Sa Carneiro de groot ste in het parlement. Het is zelfs niet uitgesloten dat communisten en soci alisten samen hun meerderheid ver liezen. en daarmee de laatste restan ten van de „revolutionaire verwor venheden". Alternatief De sociaal-democraten beloven met veel demagogie dat zij het beter zul len doen dan de socialisten, maar wat zij te bieden hebben ls niet zo duide lijk. Zij hebben hun eerste aarzeling overwonnen en vereenzelvigen zich nu vrijwel geheel met het „onafhan kelijke kabinet" van Mota Pinto. Deze regering heeft echter weinig speelruimte. De toetreding tot de EG en de financiële steun van het Inter nationale Monetaire Fonds laten wei nig ruimte voor Iets anders dan een keihard beleid van soberheid. Boven dien zal Mota Pinto het meer nog dan de socialisten moeten opnemen tegen een vakbeweging waar de macht van de communisten nog onaantastbaar is. Ok buiten de sfeer van de vakbewe ging en landhervorming groeit de overtuiging dat alleen de communis ten een werkelijk alternatief te bie- De nieuwe premier van Portugal, Carlos Mota Pinto, zal maandi regeringsverklaring afleggen. Het is niet uitgesloten dat het parleir onmiddellijk daarna naar huis stuurt. den hebben. Maar dat is een alterna tief buiten de EG, tegen de multina tionale bedrijven en de Portugese monopolies, die hard op weg zijn hun verloren posities te herwin welke lande zullen dan btreid bankroete Portugal fuancif steunen? Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De rechtbank van Den Bosch heeft het hoger beroep van de officier van justitie in Eindhoven tegen een uitspraak van de kantonrechter tegen vier krakers niet ontvankelijk verklaard. Het betrof hier een proefproces. ü.ingespannen door het Comité Woningnood Eindhoven tegen vier jongeren die anderhalf Jaar geleden voor een dag een pand aan de Eindhovense Aalsterweg kraakten Nadat de officier van justitie vijftig gulden boete had i' ;ëtst concludeerde de rechtbank M november tot vrijspraak omdat zij het anti-kraak-artikel in de po litieverordening in strijd vond met de wet. De hoogte van de door de officier geëiste boete blijkt nu de reden voor het niet ontvankelijk verkla ren van het aangetekende hoger beroep. Was de boete één gulden hoger geweest dan was het wel behandeld. Volgens het comité is de officier door zijn eigen boemerang getrof fen: „bij het stellen van de eis beperkte hij zich tot vijftig gul den. juist om de krakers te verhin deren in hoger beroep te gaar.", aldus een woordvoerder. ROTTERDAM - Uit de Rotterdam se haven is het lichaam van de 27- jarige Deense zeeman P. Soerensen opgedregd Volgens de politie is de man bij het aan boord gaan van zijn schip, het Deense m.s ..Elisabeth Maersk". te water geraakt en ver dronken. Het schip lag afgemeerd bij Verolme-Rozenburg. EINDHOVEN De 72-jarige me vrouw A. van de Guchte uit Den Haag is bij een verkeersongeval in Eindhoven om het leven gekomen. De vrouw stak over zonder gebruik te maken van een voetgangersover steekplaats en werd daarbij aangere den door een personenauto. Vervol* van narina 1 M. Vervolg van pagina 1 Frankrijk voelt er niets voor een on dergeschikte rol te spelen in het F 28 super project. Volgens Van Zeil kan Nederland slechts aan de Fransen tegemoet komen, als er voor Fokker „een leidende rol" ln het project ver zekerd ls. „De Franse bereidheid ls op dit moment niet groot genoeg, als we het enorme prijsverschil tussen de Atlantique en de Orion ln aanmer king nemen." aldus Van Zeil. Hij is niet zo optimistisch als de soci alist Van den Bergh, die veronder stelt dat „driekwart van het prijsver schil terugvloeit naar de overheid." De redenering van het Kamerlid is deze: een bestelling in Frankrijk le vert tegenorders voor de Nederlandse industrie op: die orders leveren veel werkgelegenheid op: de werknemers en de industrie vullen de schatkist met meer dan 250 miljoen gulden aan belastingen en premies. De CDA'er Van Zeil gelooft niet, dat het huidige pakket aan tegenorders het grote prijsverschil kan overbruggen. Van Zeil ziet ook niet zoveel heil in een gesprek tussen Van Agt en de Franse president Giscard, op de Eu ropese top van volgende week. Van den Bergh vindt dat een goede reden voor uitstel van een kabinetsbeslis sing, maar Van Zeil meent dat „de president toch geen andere opvatting heeft dan de Franse ministers, met wie Van Aardenne gesproken heeft." In VVD-kring werd de mogelijkheid van een contact tussen Van Agt en Giscard wel genoemd. De WD zou zich niet tegen uitstel van enige da gen verzetten „als het kabinet daar om vraagt." Van een onzer redacteuren De onverwachte komst van een nieuwe voorzitter van de Liberaal Democratische Partij LDP) en dus de komst van een nieuwe premier, zal in Japan zeker geen fundamentele wijzigingen in de binnen- en buitenlandse politiek met zich meebrengen. Daarvoor is de komende man, Masayoshi Ohira een te voorzichtig politicus en loopt hij te veel in de pas met zijn voorganger Takeo Foekoeda. In een eerste verklaring heeft Ohira al laten weten dat een „vriendschap pelijke relatie met de Verenigde Sta ten de hoeksteen zal blijven van de Japanse buitenlandse politiek". Hij kondigde tevens aan dat hij nog eind dit jaar of begin volgend Jaar naar Washington zal reizen om zijn op wachting te maken bij president Jim my Carter. Net als Foekoeda ls Ohira voorstander van uitbreiding van de betrekkingen met de Volksrepubliek China. Als minister van buitenlandse zaken bracht hij in 1972 al een bezoek aan Peking, waarmee Tokio toen di plomatieke betrekkingen aanknoop te. Dat heeft uiteindelijk tot gevolg gehad dat in augustus dit Jaar het Japans-Chinese vredes- en vriend schapsverdrag bekrachtigd werd. Ohira wil op Internationaal econo misch terrein meer tegemoet komen aan de kritiek van de westerse geïn dustrialiseerde landen, die vinden dat Japan de markten overvoert met rijn produkten, terwijl het land zelf vrijwel gesloten blijft voor buiten landse produkten. Maar spectaculai re koerswijzigingen zijn ook op dit terrein niet te verwachten. Op defensiegebied staat Ohira be kend als een duif. Hij is tegen een herziening van de grondwet waardoor Japan een forse uitbreiding van de strijdkrachten zou krijgen. Ohira werd in maart 1910 geboren als boerenzoon op het eiland SJlkokoe in het zuid-westen van Japan. Hij be zocht de handelsfaculteit van de be roemde Tokio universiteit ln de tijd dat de militairen ln Japan de macht grepen. Uit die tijd stamt zijn weerzin tegen het fascisme en het militaris me. Tijdens zijn studententijd be keerde hij zich tot het christendom. Zijn carrière in het overheidsappa raat begon in 1936 op het ministerie van financiën, waarna hij in 1960 toe trad tot de staf van premier Hayato Ikeda, ln wiens regering hij in '62 minister van buitenlandse zaken werd. Hij heeft verder de ministeries geleid van internationale handel en industrie, nog eens buitenlandse za ken (ln de regering van Kaekoeei Ta- naka) en van financiën van 1974 tot 1976. In Japan wordt nu gezegd dat hij zijn verkiezingen heeft te danken aan Ta- naka, tegen wie nog steeds een proces loopt wegens zijn rol in het Lockheed- schandaal. Tanaka zou zijn aanhang in de partij opdracht hebben gegeven op Ohira te stemmen om te voorko men dat zijn aartsrivaal Foekoeda het premierschap zou behouden. Dat moet dan de reden zijn dat Foekoeda zo onverwacht al in de eerste ronde werd verslagen. Foekoeda heeft het niet op een tweede ronde laten aan komen omdat hij bij de LDP-parle- mentariërs toch al geen meerderheid meer had. Masayoshi Ohira, die volgende week Japans premier wordt. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De tijd van een samen hangend onderwijs-beleid lijkt voor bij te zijn. Deze kritiek liet gisteren de heer J. Gunneman, tweede voorzit ter van de protestants ch onderwijs-vakorganisatie (PC| zijn jaarrede voor de vereaigi in Utrecht horen. De heer Gunneman hield Pais (onderwijs) voor dat de of de plicht heeft om actief er. cof tief onderwijsbeleid te voerenj seerd op een visie op lange t De heer Gunneman voorspeld wanneer er niets gebeurt het|J wijs over enkele jaren een V zend werklozen zal tellen. door Jac. Lelsz BORNE Aan het front van het midwinterhoornblazen in Twente heerst de laatste Jaren opvallend veel activiteit Toen de jaren veertig ten einde liepen, zag het er naar uit dat dit gebruik, dat van vóór-christelijke tijden dateert, voorgoed zou verdwij nen Wóór hoorde men op het erf van de oude. veelal Saksische. Twentse boerenhoeven, tussen eerste Advent- zondag en Driekoningen nog die mer kwaardige. van heimwee vervulde roep van de midwinterhoorn? Op het ogenblik lijkt er echter grond te zijn voor optimisme een nieuwe genera- tic «taat klaar de traditie voort te zetten Op initiatief van de directeur van de muziekschool In Borne, de heer G. Baas. wordt op het ogenblik aan dit instituut een cursus midwinterhoorn blazen gehouden Het is de eerste cursus, die in dit opzicht aan een muziekschool in Twente wordt gege ven De belangstelling overtrof ieders verwachting, zo'n 55 cursisten, het viervoudige van waarop men gere kend had In leeftijd variëren ze van 10 tot 67 Jaar Een bont gezelschap heeft zich aangemeld, leraren, hand arbeiders. scholleren, musici, ook huisvrouwen Het laatste ls eigenlijk iets nieuw.s. Dames bliezen niet op de midwinterhoorn, het was typisch Iets \óor boeren, die ln de vooravond om streeks het invallen van de duister nis. bij de put de hoorn aan de mond zetten. Het midwinterhoornblazen gaat. zo als gezegd, lot vóór christelijke tij- den terug. Van oorsprong was het een heidens gebruik, zoals dat met zoveel dingen het geval was. die later min of meer 'gekerstend' zijn. In het grijze verleden er zijn dierenhoornen ge vonden. die al voor dit doel werden gebruikt heeft men er wellicht boze geesten mee willen verjagen. Ook had het midwinterhoornblazen, immers het gebeurde altijd omstreeks de kortste dag. te maken met de over winning van het licht op de duister nis. En daarmee komen we ln de buurt van de gechristlanlseerde vorm. Het midwinterhoornblazen ls een roep om de komende Christus. Ook een uiting van vreugde, omdat Hij gekomen ls. Daarom behoort men het geluld ook niet klagelijk te noe men. zoals vaak gebeurt. In de oren van muziekschooldirecteur Baas ls er sprake van 'een warme klank. Zij het dat deze primitief aandoet." Eentonig Hoe heeft wijlen Johanna van Buu- rcn. wellicht de beste dialect-dichte res. die in de Twents-Sallandse con treien leefde, het eens gezegd? Ne moand veur muddewinter As den advent begint. Tut weer de daege lengt en Dreekonlngen der zint. Nemt mennig boerenjongen In t noordlijk Ticentelaand Met 't vallen van den oavend Den hólten hoorn ter haand. En boaven d'oale putte Den misschien eeuwen steet, Zink muddewlnterhoorn Zien oald eentonig leed En eentonig lied noemt Johanna van Buuren het ln dit gedicht, dat in bepaald opzicht even doet denken aan de Mei van Herman Gorter. Die monotonie is vanouds karakteristiek. Er ontstond de laatste jaren wel een stroming, die tot zo'n zeven, acht tonen komt. Maar de klassieke bla zers moeten niets van dat nieuwmo dische hebben, zij noemen het met een zekere laatdunkendheid „Jode len". Zij blijven de oude, simpele, onverschaalde klank van de veel na tuurlijker oer-roep prefereren. Wat zegt de man van de VW in Ootmar- sum ervan? „Ze moeten er geen mu ziek van gaan maken. Ik krijg hier nogal eens de vraag van gasten te horen: „Waar vindt het concert plaats?" dat idee moet eruit." Stimulans Iemand, die veel heeft gedaan voor het herleven van de belangstelling voor het midwinterhoornblazen, ls Toon Borghuis. HIJ leeft niet meer. maar destijds deed hij op muzikaal gebied belangrijke dingen rond de nogal vermaarde Plechelmuskerk te Oldenzaal. Toon Borghuis was er bij toen men 25 Jaar geleden op de have- zathe 't Everlo te Volthe na een Jacht partij bij haardvuur en kaarslicht met weemoed constateerde dat het midwinterhoornblazen op zijn laatste benen liep. Daarna stimuleerde hij het waar dat maar mogelijk was. Hij was ook een van de oprichters van de „Kemissie veur 't mirreweenter- hoornbloazen die thans op dat punt nauwe contacten onderhoudt met de vertegenwoordigers van dertig buurt schappen. Er kwamen jaarlijks wed strijden in twee klassen, senioren en Junioren. En men bevorderde het ma ken van houten midwinterhoorns, zo als ze behoren te zijn; blikken „toe ters" zijn niet gepast, trouwens veel van die dingen zijn alleen goed ge noeg om aan de muur gehangen te worden. De kem van het midwinterhoornbla zen moet men in Ootmarsum, Dene kamp. Weerselo enz. zoeken. In Duits land heeft men het gebruik ook ge kend. maar daar bestaat het niet meer. Wat Twente betreft, werd het altijd vooral in r.k. plaatsen bedre ven. Het heeft nooit wortel geschoten in protestantse enclaves als Vriezen- veen. Rijssen en Enter, bij voorbeeld. Misschien dat het door de Bornse cursus wat uitwaaiert, hoewel de ro mantiek. die er ook aan vastzit, nau welijks tot haar recht lijkt te kunnen komen zonder een boerderij, een put en de stilte van het omringende, win terse land. Initiatiefnemer van de cursus midwinterhoornblazen was de directeur van de muziekschool, de heer Baas. „Bij mij ln de buurt hoor de Ik maar één hoorn, en dat vond ik Jammer. Het bleek me dat er geen enkele muziekschool was. die er Iets aan doet. Ik bracht de zaak ln het bestuur, dat zei: maak maar eens een plannetje." De heer Baas vond daar op een warm medestander ln Ever- hard Jans, een man die de geschiede nis ervan kent en er ook een boek over heeft geschreven." Richtingen Jans geeft nu les ln de historie van de midwinterhoorn met alles erop en er aan. Het blazen als zodanig wordt gedoceerd door Frans Scholte Lubbe- rink. een huisschilder, en door de gebroeders Linus en René Hessellnk. beiden student. De cursus loopt za terdag 2 december af en zaterdag 9 december geven de cursisten en de docenten in Bome bij de oude kerk een demonstratie. Bij de cursus wordt niet gekozen voor de oude of de nieuwe richting. Deed men dat wel, dan zou dat wel eens op de grootste poppenkast kunnen uitlopen. Want jaren achtereen ls er tussen de twee partijen op dat punt geharrewar ge weest. Denekamp en omgeving zwe ren bij de oude stijl. Saasveld en omgeving zijn op de nieuwe toer ge gaan. De voorstanders van de moder ne manier van blazen met meer tonen zeggen dat deze hogere eisen stelt. De tegenstanders vinden dat ze daar geen boodschap aan hebben, want zij willen een zo authentiek mogelijk geluld. Er zijn in Twente nog steeds mensen, die midwinterhoorns vervaardigen. Goede en slechte, heel slechte en zo danig slechte dat ze nauwelijks als een aardig souvenir kunnen gelden. Een hoorn moet gemaakt zijn uit een waterwilgstammetje. De lengte vari eert van 1,15 meter tot 1,50 meter, de middellijn van het uiteinde van 8 centimeter tot 12 centimeter. Bij de hoorns kan de toonhoogte ver schillen. -f" t 1 5 •9 feri C--.'". "Jieuv - - iet ni< t prol - bok H mest fat d€ loenr Bon v I Zond I Antwi I Amsli r Betaii Midwinterhoornblazer op boerenerf in omgeving van(< marsum, boven de put, zoals het vanouds febeurde. Bekeken wordt nu of het mogelijk is de „melodie", zoals die in de verschil lende gebieden wordt gehanteerd, in notenschrift vast te leggen. Ook ten behoeve van het nageslacht. Een fat soenlijke hoorn kost tegenwoordig honderd gulden. Advies van muziek schooldirecteur Baas aan hen. die er een willen aarechaffen: man. die ze vekoopt. er eei| maar eens op blzen, om te 1 de toon u bevat, „den woi klaank. dee duui de kloore 1(4 disse dage röp". soals een dlel heeft gezegd. Kar hij dat niet, j gauw naar een aider

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8