lowjet-defensie niet duurder Staking zet Duitse harmonie onder druk burgemeester Gaza telt harde eisen geef m een Blacks. Decker Mengistoe: Eritrea verslagen Justitie Suriname: ook ministers horen Leden Peoples Temple wilden Carter doden Nixon debatteert in Oxford staat voor u klaar 1 j'sjernenko neemt voorname plaats in ilestinadag rustig verlopen Acht vissers Spaanse boot doodgeschoten Kerncentrales in Tsjechoslowakije en België lek Val van stad Keren verlies laatste bolwerk Onderzoek fraude gaat voort DERDAG 30 NOVEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 HINGTON (Reuter. UPI) De rikaanse geheime dienst doet irti onderzoek naar beweringen dat 1 fn van de Peoples Temple sekte v plan waren om hoge Amerikaan- it unctionarissen te doden. Zo zou- leden van de sekte, waarvan 909 jstfen zelfmoord pleegden op 18 no- iber. van plan geweest zijn om op )e$ democratische partijconventie in >b< nphis president Carter en vice- I sident Mondale van de Verenigde ten van het leven te beroven. De eufcerikaanse geheime dienst heeft rlfvernomen van de advocaat Mark die de sekte wel heeft bijge- Overlevenden van de sekte vertelden aan verslaggevers dat leider Jones in maart twee keer Sowjet-diplomaten had ontmoet. Zij geloofden dat de Sowjet Unie voor een nieuw onderko men voor Jones en zijn volgelingen zou zorgen. Een woordvoerder van de Sowjet am bassade verklaarde dat zijn land „niets van doen had met de Peoples Temple, een zuiver Amerikaanse or ganisatie". Het Russische partijblad, de Prawda, noemde eergisteren de leden van de sekte „dissidenten", die gevlucht wa ren voor de Amerikaanse onderdruk king. „Zelfs in de oerwouden van Guyana leefden zij in angst dat de straffende hand van de Amerikaanse „autoriteiten ook daar naar hen zou reiken", zo meent het Sowjet-blad. Zij waren immers de „autoriteiten onwelgevallig" door hun overtuiging en hun acties. Oudere leden van de sekte, die de zelfmoordceremonie niet meege maakt hebben zijn gisteravond in New York aangekomen. Volgens Amerikaanse bronnen zijn er nog tachtig overlevenden. )SKOU (Reuter, UPI) De Opperste Sowjet heeft gisteren ^begroting voor volgend jaar gepresenteerd. Het nieuwe lid n het Politburo, Konstantin Tsjernenko nam een ereplaats op de voorste rij. r irnenko, die in het Politburo be- md werd. radat Kiril Mazoerow Jandag eruit gezet werd. zat op elfde rij als president Brezjnew, j mier Kosigin, partij-ideoloog *-low en partijkaderdirecteur Kiri- j. Tsjernenko wordt nu alge- j^Jen gezien als opvolger van de 71- n( ge Brezjnew. defensiebegroting voor volgend zal volgens de officiële cijfers meer zijn dan de begroting van herstel ijd jaar. De minister van financiën gl mde gisteren het bedrag van 17,2 L» jard roebel (53 miljard gulden), ajt bedrag is gelijk aan zeven procent g. i de totale Russische begroting. e( gens westerse deskundigen is de defensiebegroting niet volledig weer gegeven. omdat de kosten van de inlichtingendienst, de ontwikkeling van wapens en andere uitgaven niet op de defensiebegroting staan. Ame rikaanse schattingen wijzen er op dat de Sowjet Unie per jaar meer dan 200 miljard gulden aan defensie uitgeeft. De Verenigde Staten zeggen zelf aan de defensie 220 miljard gulden uit te geven. Uit de toespraak van de Russische minister van Financiën kan men op maken dat de Sowjet-economie zich voor een deel herstelt van de achter uitgang in 1978. De inkomsten zou- ADVERTENTIE Konstantin Tsjernenko den volgend jaar 810 miljard gulden bedragen, terwijl de uitgaven ander half miljard gulden minder zouden zijn. Het nationale inkomen groeit met 4,3 procent, de industriële groei bedraagt 5,7 procent. Volgens NAVO-woordvoerders in Brussel blijft het westen er rekening mee houden dat de Russische uitga ven voor defensie leder Jaar met vier vijf procent toenemen. Secretaris generaal Luns zei al eerder dit Jaar dat de Sowjet-Unie dertien procent van de begroting bestemt voor defen sieuitgaven. In Roemenië rekent men op het ogen blik op een confrontatie met de Sow jet-Unie. Komende vrijdag zal, zo zeg gen regeringswoordvoerders in Boe karest, de Roemeense president Ceausescoe zich mogelijk scherp op stellen tegenover de Sowjet-Unie en andere bondgenoten van het War- schoupact. Ceausescoe is voorbereid op een langdurige open polemiek met de Warschaupact-landen, zonder dat hij zal proberen uit het pact te stap pen, aldus de woordvoeders. Dinsdag werd het gerucht verspreid dat de ambassadeurs van de War schaupact-landen uit Boekarest te ruggeroepen zouden zijn vanwege het verschil van mening van de pactlan- den met Roemenië. ZIJ verschenen echter gewoon op een officiële recep tie in Roemenië. Richard Nixon schudt de hand van bewakingspersoneel in Parijs. LONDEN (Reuter, UPI) De voormalige Amerikaanse presi dent Richard Nixon is gisteren in Engeland aangekomen voor zijn eerste openbare toespraak buiten de VS sinds zijn smadelijke aftre den in de zomer van 1974. Nixons publiek is de Oxford Union, de beroemde debatteer- club van de gelijknamige universi teit. De verwachting is dat zijn gehoor hem het vuur na aan de schenen zal leggen niet alleen als het om Watergate gaat maar ook om Nixons anticommunistische uitspraken, bijvoorbeeld ten tijde van de Vietnamoorlog. Ook buiten het gebouw van de Oxford Union zal het onrustig zijn. Er is al een protestgroep gevormd. Het optreden van de ex-president in Oxford past in zijn verlangen ook nu nog de rol van „wijze staatsman" te vervullen in de Amerikaanse politiek. Hij ziet voor zichzelf vooral een rol in de buitenlandse politiek van de VS. Die pretentie bleek eergisteren ook tijdens het vraaggesprek voor de Franse televisie. Hij ging uitge breid in op vragen van kijkers en stelde onder meer dat. als hij pre sident was gebleven, de Amerika nen de communisten ip Vietnam hadden verslagen. Het is Nixons eerste bezoek aan Europa sinds 1970. Enkele jaren geleden deed hij van zich spreken door op uitnodiging van de nu overleden Chinese leider Mao Tse- toeng een „privé-bezoek" aan Pe king te brengen. Sindsdien heeft Nixon nog geprobeerd Australië te bezoeken, maar daartegen rees zo veel verzet, riat hij maar niet is gegaan. !el JRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP, AFP) De burgemees- van Gaza Rasjad al Sjawa heeft gisteren verklaard dat hij >ei it zal onderhandelen over zelfbeschikking als Israël niet van hjjroren een serie eisen inwilligt, waaronder autonomie voor Palestijnen. 11 betekent een nieuwe slag voor pogingen om een tijdschema te stellen, dat een vredesver- e4g tussen Israël en Egypte ver- °Tidt net verkiezingen in de Ga- rïi' trook en op de westelijke Jor- za in -oever. Algemeen werd aan komen dat de Arabieren in de ielpas:rook gretiger zouden in- m op de formule voor zelfbe- sfcikking van Camp David, dan 'sl1 op de Jordaan-oever. idl 5Sl is i voorwaarden voor onderhan- t ingen gaf hij zes punten op. die w na alle zeker op een vierkante rij ijzing zullen stuiten. Hetzijr. ie zekering van deelname van de i® O aan de onderhandelingen: d i voorafgaande aanwijzigng tyrent de uiteindelijke status de bezette Arabische gebie- na de overgangsperiode van Jaar; vooraf vastgestelde ^fenzen van onze toekomstige at"; verwijdering van alle Jood- nederzettingen uit de Gaza- dSook; garantie, dat de Palestij- in het buitenland naar de be te gebieden kunnen terugke- i; terugbrenging van oost-Jeru- em onder Arabisch gezag. Ras- ÜUI is tot dusver als een gematigde J Ier van de Palestijnen be- g^iouwd. Palestinadag, de 31ste verjaardag van de opdeling van Palestina door de Verenigde Naties is gisteren op de westelijke Jordaanoever zonder noe menswaardige incidenten verlopen. Hier en daar gooiden Arabische stu denten met projectielen naar Israëli sche legervoertuigen en op een aantal plaatsen werden de colleges ver zuimd. Egypte streeft naar het bereiken van een „logische en voor beide partijen aanvaardbare formule" die de hervat ting van de vredesonderhandelingen met Israël mogelijk zou maken. Dit heeft de Egyptische premier, Moesta- fa Khalil, bij zijn vertrek uit Cairo (via Parijs) naar de Verenigde Staten meegedeeld. Khalil zei dit in commentaar op de nieuwe Egyptische voorstellen, maar hij ging hier niet nader op in. Hij vermeed vragen over het tijdschema dat Egypte wenst voor het instellen van autonomie op de westelijke Jor daanoever en Gaza. De Egyptische eerste-minister heeft twee boodschappen bij zich: een voor president Carter en de tweede is vol gens welingelichte kringen bestemd voor de Israëlische premier. Mena- chem Begin. Hij zal voor zijn terug keer over tien dagen in Cairo het Egyptische standpunt uiteenzetten aan de staatshoofden van enkele Eu ropese landen. LAS PALMAS (Reuter, UPI) Acht Spaanse vissers zijn gisteren doodge schoten bij een aanval op hun vissers boot nabij de kust van de Spaanse Sahara. De boot werd vermoedelijk geënterd door strijders van Polisario, de bevrijdingsbeweging in de weste lijke Sahara. Drie opvarenden van de Spaanse vis sersboot wisten te ontkomen met een reddingsbootje. Zij werden door een andere vissersboot aan boord geno men. Hun eigen vissersboot werd op geblazen en tot zinken gebracht. Polisario heeft afgelopen maand de verantwoordelijkheid voor twee soortgelijke aanvallen op vissersbo ten voor de kust van de westelijke Sahara opgeëist. Volgens Polisario hadden de boten de territoriale wate ren betreden. In Madrid zijn in de nacht van dins dag op woensdag negentien Spaanse republikeinen gearresteerd in een ho tel, waar zij een „internationaal hof" bijeenriepen om de misdaden van het voormalige Franco-regime te veroor delen. Volgens de politie zijn de gearresteer den leden van een illegale republi keinse partij. Het tribunaal wilde de rehabilitatie van gevangenen van het fascisme, de ontbinding van de vèilig- heidsdienst en compensatie voor slachtoffers van fascistische mis daden. BRUSSEL (ANP, Reuter) In de Belgische kerncentrale Doel 2 bij Antwerpen is een lek ge constateerd in de stoomgene rator van de centrale. Dit ver klaarde gisteren de voorzitter van de cultuurraad in Vlaande ren. Een vrouwelijke werkne mer werd blootgesteld aan straling. De directie van de kerncentrale heeft het ongeval ontkend. Een Tsjechoslowaakse kern centrale is in februari 1977 bui ten werking gesteld na een on geval, zo meldt Charta '77, de beweging voor de mensenrech ten in Tsjechoslowakije. De centrale heeft al twee dodelijke ongevallen veroorzaakt en het gebied waarin de centrale staat, is besmet, aldus Charta '77. Bovendien zijn volgens Charta *77 enige malen radio actieve elementen gestolen uit de centrale, die in het zuid westen van Slowakije staat. Eveneens in februari 1977 kwam radio-actieve vloeistof via de afvoer in een rivier te recht en ontsnapte er radio actief gas via de air-conditio ning. De ongevallen werden niet gemeld aan het Internatio nale Bureau voor Kernenergie van de Verenigde Naties in We nen, aldus Charta 77. NAIROBI (Reuter, UPI) De Ethiopische leider kolonel Mengistoe heeft gisteren de val van de stad Keren, het laatste bolwerk van de afscheidingsbeweging in Eritrea, een 'belangrijk succes, niet alleen voor het Ethiopische volk maar voor heel het proletarisch internationalis me' genoemd. Zonder de hulp van de socialistische landen zou het niet zijn gelukt, aldus de Ethiopische dictator. Mengistoe zei dat na vier jaren strijd Ethiopië zijn oude grenzen weer terug heeft gekregen. Ook de Ethiopische ambassadeur in Kenia deelde giste ren op een persconferentie mee dat er een einde is gemaakt aan 17 jaar rebellie in het noorden van Eritrea. Volgens de ambassadeur zijn de guer rillastrijders 'definitief verslagen' al ontkende hij niet dat er hier en daar nog haarden van verzet zijn overge bleven. De correspondent van het persbu reau Reuter, die getuige is geweest van de herovering van Keren door de Ethiopische legers zegt dat de leden van het Erltrese afscheidingsfront ge zworen hebben dat ze de strijd vanaf het platteland verder zullen voeren. De Eritreërs zijn ervan overtuigd dat ze niet tegen het bewind in Addis Abeba maar tegen de Sowjet-Unie strijden. Het front adviseerde vorige week de 40.000 bewoners van Keren de stad te verlaten. In de stad is haastig het luchtdoelgeschut onklaar gemaakt. Bruikbare voorraaden en uitrustings stukken zijn zoveel mogelijk verza meld. In de omgeving van Keren heb ben intussen andere vrijheidsstrij ders vertragingsacties uitgevoerd te gen de troepen van Ethiopië. De vlucht van de Eritreërs naar de bergen wordt nog bemoeilijkt door de luchtaanvallen van de Ethiopische straaljagers. Volgens woordvoerders van het Volksbevrijdingsfront zou den bij een beschieting van een kam pement tien mensen zijn omgekomen en 65 gewond. Overdag verbergen de vluchtelingen, meest ouderen en kin deren. zich op de met heesters be groeide hellingen. Van onze correspondent PARAMARIBO De justitie in Suriname gaat onverdroten verder met haar onderzoek naar een eventuele verkiezings fraude in het district Commewijne en het misbruiken van ambtelijke diensten aan particulieren en politieke partijen. ADVERTENTIE - HetGoudenTeam C De onderdirecteur (dat is: de loco- secretaris-generaal) wan het ministe rie van opbouw, mr A. M. Seedorf, is inmiddels voor de rechter-commissa- ris geleid en hij zag daar zijn voorar rest voorlopig met dertig dagen ver lengd. Het dossier-Seedorf is inmid dels al zo'n honderd pagina's dik. Verwacht kan worden, dat de justitie straks ook de betrokken ministers zal horen. Het gaat hierbij vooral om premier Henck Arron en de minister van opbouw, Michael Cambridge. Voor een verhoor Inzake een ambts misdrijf is weliswaar toestemming van het parlement nodig, maar het openbaar ministerie stelt zich nu op het standpunt dat de ministers niet als ambtsdragers, maar als politieke leiders in deze zaak betrokken kun nen zijn en daarom zonder meer ge hoord kunnen worden. Het onderzoek wordt verricht door het hoofd van de recherche, hoofdin specteur R. Brewster die voor deze gelegenheid een team van Juist van de politie academie in Apeldoorn te ruggekeerde Jonge officieren om zich heen verzameld heeft. De leiding heeft de officier van Justitie, mr F. Kruisland. Inmiddels heeft het persbureau Infor- ma kans gezien in zijn dagelijks bul letin een verslag te publiceren van het verhoor, dat mr Seedorf is afgeno men. Daardoor hebben alle Suri naamse kranten en radiostations van de feiten uit dit verslag kennis kun nen nemen. Voor de hoofdredacteur van Informa, Jozef Slagveer. had deze publicatie het onaangename gevolg dat ook hij op het politiebureau werd ontboden voor een verhoor. Hij heeft zich ech ter als Journalist op zijn verscho ningsrecht beroepen en geweigerd zijn bron te noemen. ^or Henk Thomas an de vreedzame industriële verhoudingen in de Bondsrepubliek is met derde grote stakingsactie van dit jaar een einde gekomen. Na akingsacties in metaalindustrie (Baden Wiirttemberg) en in de grafi- Jhe industrie at voorjaar, is dinsdag in ondernemingen van acht taaiconcerns in het Ruhr- en Rijngebied door 37.000 georganiseerde ërknemers het werk neegelegd. tegenmaatregelei van werkgeverskant i^amen niet onverwacht, maar wel snel: pt andere staalbidrijven worden met in- g van morgen utgesloten, waardoor nog 29.000 werknimers een beroep zullen •eten doen op d? (welgevulde) stakings van de InduJtriegewerkschaft Metall 1 Metall i In he arbeidsconflict, het eer- in de staaliidustrie sinds een halve zijn inclusef de niet-georganiseer- ruim 85.000 nensen betrokken. verwachting s. dat dit aantal spoedig nzienlijk zal benemen, want de door de J-Metall uitveitoren stakingsdoelen zijn staalconcern, die leveren aan de auto- bbieiindustrie.Als de staking langer gaat |ren, en daamee wordt door iedereen pening gehouien, dan zullen de autofa- eken binnen twee weken zonder grond stoffen zitten en dus niet meer kunnen produceren. Duurt de actie nog langer, dan zal ook de machine-industrie niet onge moeid blijven. De drie botsingen tussen werkgevers en werknemers hadden dit jaar niet alleen betrekking op de loonshoogte. maar vooral op het behoud en liefst de vermeerdering van het aantal arbeidsplaatsen. De grafi sche industrie stond voor omvangrijke in vesteringen (fotografisch zetten), die verlies van arbeidsplaatsen zouden betekenen, ter wijl de metaal- er. staalindustrie kampen met een teruglopende vraag, produktie- overcapaciteit en massa-ontslagen. Laatste bod De IG-Metall. geconfronteerd met een ver mindering van 70.000 arbeidsplaatsen sinds 1970. waarvan 41.500 in de afgelopen drieën eenhalf jaar. eiste in de onderhandelingen met de werkgevers een vijf procent hoger loon en een geleidelijke (over 5 Jaar uit te smeren) verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur. Het laatste bod van de staal- werkgevers vorige week vrijdag behelsde een loonsverhoging met drie procent en een uitbreiding van het aantal vakantiedagen tot zes weken. Volgens de werkgevers zal inwilliging van de 35-urige werkweek neerkomen op een loonsverhoging met minstens vijftien pro cent. Bovendien, zo menen zij, zal het door de vakbonden beoogde effect op het aantal arbeidsplaatsen niet worden bereikt, omdat door de hogere loonkosten de concurrentie positie verder zal verslechteren. En dat zal arbeidsplaatsen kosten. Eugen Loderer, voorzitter van de IG Metall, gaf onlangs in een vraaggesprek met „Der Spiegel" toe. dat de staalindustrie vier zeer moeilijke Jaren achter de rug heeft. Hij meent echter, dat er verbetering in de situa tie komt: de staalvraag trekt weer aan. waardoor de prijzen omhoog gaan en de produktiecapaciteit beter benut wordt. De staalexport steeg in de eerste acht maan den van dit jaar met ongeveer 20 procent, terwijl de staalinvoer met slechts vijf pro cent groeide. Slagen om de arm Bovendien, vervolgt Loderer. zijn de loon kosten per ton staal met vijf procent ge daald als gevolg van de betere capaciteits benutting en de hogere produktiviteit. Ten slotte, aldus de IG-Metall voorzitter, wijzen alle schattingen op een toenemende bedrij vigheid volgend Jaar Welke schattingen Loderer op het oog heeft, maakt hij overi gens niet duidelijk. Het staalconcern Hoesch, waar eveneens gestaakt wordt, houdt, hoe dan ook, bij het blikken in de toekomst veel slagen om de arm. Loderer noemt arbeidstijdverkorting een „gebod van deze tijd", dat kan worden gebaseerd „op zowel arbeidsmarktpolitieke als op humanitaire gronden." Op grond van het arbeidsmarktpolitieke argument ver- weprt hij het werkgeversaanbod het aantal vakantiedagen uit te breiden tot dertig da gen. omdat de gevolgen daarvan voor de produktle gemakkelijk zijn op te vangen door overuren in te lassen. Met betrekking tot het humanitaire argument zegt hij: .het moet ons te denken geven, dat er tegen woordig nog staalarbelders te vinden zijn, die ouder zijn dan 57 jaar en dat aan de andere kant jongelui niet bereid zijn in staalfabrieken te werken. Die weten name lijk, dat hitte, lawaai, stof en gassen slecht zijn voor de gezondheid." Deuk Niet alleen de hogere looneisen en de strijd om het behoud van arbeidsplaatsen hebben het Duitse harmoniemodel gedeukt. De Westduitse harmonie, waarop buitenlandse ondernemers wel wijzen ter verklaring van het „Wirtschaftswunder" met de bedoeling hun natuurlijke tegenstanders williger te maken, is verder onder druk komen te staan door het proces voor het Constitutionele Hof (Bundesverfassungsgerlcht) in Karlsru he. dat eergisteren, tegelijkertijd met de stakingen, is begonnen. De vakbonden heb ben zich, sinds het indienen van de klacht, mei 1977. uit het centrale overleg terugge trokken. De werkgeversorganisaties hopen, dat in dit proces de in mei 1976 met overweldigende meerderheid aangenomen wet over de me dezeggenschapsverhoudingen in Westduit se bedrijven, in strijd met de grondwet wordt verklaard. In die wet, waarvoor des tijds noch werkgevers, noch werknemers warm konden lopen, wordt de raad van commissarissen van elke onderneming met meer dan 2.000 personeelsleden samenges teld uit tien vertegenwoordigers van aan deelhouders, tien vertegenwoordigers van de vakbeweging plus een neutrale vooizlt- ter, die bij het staken der stemmen de doorslag kan geven. Daarnaast komt in de raad van bestuur één vertegenwoordiger te zitten, die het vertrouwen van personeel en vakbonden geniet Volgens de werkgevers brengt deze regeling de grondwettig gewaarborgde vrijheid van contact in gevaar, omdat de vakbonden op twee stoelen komen te zitten, terwijl er voor hen maar één dient te zijn. De ironie wil, dat voor de medezeggen- schapswet van 1976 de staalindustrie model heeft gestaan. Daar hebben ze sinds 1951 gezorgd voor een grote sociale rust. Ironisch is ook, dat de „Arbeitsdirektoren" in het huidige staalconflict de zijde van de werk gevers hebben gekozen. De sociale onrust leert vooralsnog, dat de nieuwe medezeg genschapsverhoudingen niet zonder meer leiden tot arbeidsvrede. Evenmin, dat een vakbondsvertegenwoordiger in de onderne mingsleiding er per definitie toe leidt, dat het overleg over arbeidsvoorwaarden er een wordt van vier handen op één buik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7