ls er iets moois is te chrijven, bel ik wel' Langeweg rukt op na overwinning NIS vertilt zich aan Spelen '80 Duel tegen Italië gaat door Begroting (15 miljoen gulden) gebouwd op bedelacties en vooral hoop trainer als moeder van het toptalent Zwartkruis weer in problemen met voorhoede linister «dl alle jjiirtreclame an tv af U Jan Timman blijft leider Leiden haalt fors uit DERDAG 30 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RHS 21 or Johan Woldendorp JJDINXVEEN Drie a vier maanden geleden besloot nald Rijsdorp (18) met toptafeltennis te stoppen. „Ik ging >g druk om te moeten winnen als een ballast voelen", consta- rde hij toen. Het als een komeet omhoog geschoten talent amper anderhalf jaar in the picture, omdat hij voor zijn insfer" naar ereklasser Avanti de kleuren van de nietige enigingen Kwiek Waddinxveen en Vriendenschaar verde- de beloofde zijn trainer Gerard Bakker, dat hij in ieder al de herfstcompetitie af zou maken. r zo abrupt als zijn besluit om te pen tot ons kwam, zo abrupt lijkt it plannetje ook weer op de lange i te schuiven. Ronald Rijsdorp 21|eert als buffer in een botsing ?n twee hartstochten. Enerzijds 2i j stapelgek op tafeltennis en doet dat zo goed, dat het niet geoor- c d is om zich als recreant in het Éde of derde team van Avanti te 2. wen. anderszijds bestaat het le- voor hem uit meer dan ping-pong en. Tot grote spijt waarschijnlijk hen, voor wie de wereld ophoudt r/jkle plank, die zij al jaren voor het «d houden. Het slag mensen, arvan de zichzelf in de topsport tgende Rini Wagtmans (één van londscoaches van de KNWU en steun en toeverlaat van irter Christ van der Smissen en patser Hans van Helden) ooit l beweerd: „Wanneer je het over ►gaden hebt, denken ze dat dat [straat in Amsterdam is". ld Rijsdorp is bloedfanatiek, leer hij met bat achter de ping- Btafel staat, maar hij loopt zich liet vuur uit de sloffen om sociale fcacten binnen de vereniging nti te smeden. Het pilsje na een strijd of training en het feestje bij clubmakker, hij wenst ze niet op offerblok van de inhalige, alles- welgende topsport te deponeren, gelijk heeft-ie. ïald Rijsdorp is dermate talent- dat hij in Nederland moeiteloos kktop kan bereiken. In een omme- i stond hij in het nationale team, u nschijnlijk probleemloos drong 'jn tijdens het Europees jeugdkampi- e jschap door tot de laatste zestien en met het gemak, waarmee een an- een broodje oppeuzelt, klasseerde T zich achter Nico van Slobbe als eede in de vaderlandse titelstrijd. vindt het zelfs geen probleem om itig uur per week uitsluitend de -en van een gymnastiekzaal cq rthal te aanschouwen, maar heeft jenoeg van om iedere keer te moe- winnen. is niet alleen een begena- Ui onze sportredactie IX HAAG/AMSTERDAM Mi lter Gardeniers van Cultuur, Re- ■Vatie en Maatschappelijk werk ^eft in een brief aan de NOS geëist it alle shirtreclame van het televi- tscherm wordt teruggedrongen. It betekent niet alleen dat de mo- lijk volgend jaar in tevoeren shir- eclame in het voetbal niet op het herm mag verschijnen, maar dat tk de shirtreclame zoals die bij veel alsporten bestaat, teruggedrongen Det worden. fc sectie betaald voetbal van de NVB zal zich komende maandag q mieuw moeten uitspreken over de UfVoering van shirtreclame. Twee eken geleden nam deze sectie het •ffhncipebesluit per 1 juni 1979 shir- ^J^clame toe te laten. Omdat zij het tarmee niet eens waren traden vijf in de zeven bestuursleden af. Het ictiebestuur zou alleen nog de lo- fcnde zaken behandelen. 'et is niet de gewoonte dat een afge- "^eden bestuur de zaak waarover het tstruikeld is verder behandeld, ftjaar het sectiebestuur van de yiNVB heeft gemeend aan die onge- 1 jhreven reel voorbij te kunnen ■^an. Op maandag 4 december is nu en nieuwe vergadering gepland 'aarbij de clubs de kans hebben om jin vergaande voorstel in te trekken '•lit bij het Hogewoning-combo in de j as te gaan lopen. V vergadering is voor 4 december itgeschreven omdat op 5 december I de Tweede Kamer de behandeling an de CRM-begroting begint. Daar- ij komt ongetwijfeld ook de shirtre- lame ter sprake. Duidelijk is inmid- els geworden dat een meerderheid an de Tweede Kamer tegen invoe- Ing van de shirtreclame is. Dat zou, Bdien de huidige situatie zich niet tijzigt, betekenen dat de subsidie kraan voor het betaalde voetbal en Bet name dan voor de gezondma- ting van dat voetbal, dichtgedraaid bu worden. tomende zaterdag vergaderen de slubs (FBO) over het standpunt dat ».i hebben ingenomen en nu ook keer zullen moeten gaan innemen op ■e vergadering van maandag. OFIA Noort-Ierland heeft giste- *n in Sofia voor een verrassing ge- l door Bulgarije met 2-0 te ver- n. Het betrof een wedstrijd voor >ep 1 van het toernooi om het Euro voetbalkampioenschap voor denteams. De Noordieren hebben deze groep nu de leiding genomen. digd tafeltennisser, men zou tevens wensen, dat iedere topsporter de waanzin van naar bio-industrie nei gende exploitatie van lichamen zo goed aan de kaak kan stellen als de (nu) ex-eerste jaarsstudent economie aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. In dit verband gaan mijn gedachten uit naar zijn trainer, Ge rard Bakker, maar daarover straks. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, heeft enkele jaren geleden een goed beeld van de enge wereld van de topsporter geschilderd: „De topspor ter wordt monomaan en vermindert zijn vermogen tot functioneren in een gemeenschap. Voor veel critici weegt zwaar, dat het eenzijdige prestatie- streven het spel vernietigt. De presta tie komt te voorschijn als arbeidspro- dukt. De sport verliest op deze wijze steeds meer het karakter van onver plicht, vreugdevol bezig zijn op basis van vrijwilligheid. De sfeer van het arbeidsproces, dwang en discipline maken zich steeds meer van de top sport meester." Ronald Rijsdorp had het zo kunnen zeggen. Hij mocht het alleen niet doen van zijn trainer, die model had kunnen staan voor de theorie, die de Franse socioloog Georges Magnane, heeft ontvouwd: „De coach stelt zich er niet tevreden mee het werk van zijn leerling te leiden, hij voedt en kleedt hem, hij verleent hem onder dak; tenslotte denkt en voelt hij voor hem. Het begrip vaderlijkheid is niet toereikend om dergelijke vormen van symbiose weer tegeven. De trainer wordt tevens moeder, terwijl de men tale regressie van de atleet het stadi um van het ongeboren kind bereikt." Gerard Bakker dus. De oud-tafelten- nisinternational speelde een dubieu ze rol in een ontmoeting met Ronald Rijsdorp, dinsdagavond op een uur. dat, door omstandigheden, naar het middernachtelijke neigde. Doel van het ritje naar Waddinxveen was een interview met de sportman in ruste. Rijsdorp stemde enthousiast met het plan in, moest eerst de training be zoeken en zou mij daarna te woord staan. De training liep uit. Bakker en Rijsdorp onderhielden zich na de oe fensessie met elkaar over de sportie ve toekomst van de laatste, lieten kennelijk gesprekspunten naar bo ven drijven die het halogeenlicht van de publiciteit niet kunnen verdragen, waarna Bakker zijn pupil ten streng ste verbood een interview toe te staan Van onze sportredactie AMSTERDAM Het Nederlands elftal speelt op zaterdag 24 februa ri. waarschijnlijk in Turijn, een interland tegen Italië. Bondscoach Jan Zwartkruis ging er vorige week nog vanuit dat die interland van het programma zou worden geschrapt, omdat hij een veto van de clubs die de internationals leve ren, veronderstelde. Dat blijkt evenwel niet het geval te zijn. Aangezien de grote clubs geen Eu ropa Cup-verplichtingen meer heb ben (behalve Ajax, maar dat staat er na de 4-1 nederlaag tegen Hon- ved beroerd voor in het UEFA- Cup-toernooi) steunen zij Zwart kruis, die de wedstrijd tegen italië een goede oefening vindt voor de later in dit seizoen nog te spelen EK-interlands tegen Zwitserland en Polen. Financieel ls het voor de KNVB aantrekkelijk om in Stalië te spe len. Men heeft de helft van de netto rectte bedongen. In Turijn bestaat doorgaans grote belangstelling voor het voetbal. Het Minucipal- stadion biedt plaats aan 90.000 toe schouwers en is wekelijks bijna vol voor de competitiewedstrijden van Juventus en Torino. Zwartkruis is intussen van plan binnenkort een bezoek te brengen aan Bastia, ten einde Johnny Rep en Wim Rljsbergen weer eens aan het werk te zien. De keuze heer is voornamelijk geïnteresseerd in Rep, nu hij op 20 december in Dus- seldorf tegen West-Duitsland een groot aantal aanvallers moet mis sen. De complete voorhoede die te gen Oost-Duitsland speelde, is dan niet beschikbaar. René van de Kerkhof Is door een gebroken rib langdurig uitgescha keld en het duo Rob Rensenbrink Ruud Geels moet een dag vóór West-Duitsland—Nederland met Anderlecht voor de Supercup tegen Liverpool spelen. Zwartkruis voelt echter weinig voor een incidenteel optreden van de internationals in Franse dienst. Hij wil ook over hen voor de wed strijden in Italië, Zwitserland (28 maart) en Polen (2 mei) kunnen beschikken. Dat wordt moeilijk, want op 28 maart speelt Bastia zelf voor de competitie tegen Monaco. Het is om die reden denkbaar dat Oranje in Düsseldorf met de com plete voorhoede van Roda JC, Adri Koster, Dick Nanninga, Pierre Ver meulen. bezint door Max Pam RONALD RIJSDORP:'. omdat de Journalist geen enkele vraag zou kunnen stellen waarop een antwoord gegeven kan worden". „U heeft pech, dat dit toevallig van avond is gebeurd, maar in het belang van Ronald en de tafeltennissport kan het interview niet doorgaan. U heeft het ongeluk, dat u er vanavond als boterletter bij zit. Ook al zou u uit Nieuwe Pekela zijn gekomen, dan nog kan er geen letter op papier ko men. Wanneer Ronald weer gaat ta feltennissen wil hij niet door het verleden worden achtervolgd. Een in terview op dit ogenblik werkt uitslui tend negatief. Zodra er iets moois is te schrijven, bel ik wel. Bijvoorbeeld wanneer Bettine Vriesekoop (even eens een pupil van Bakker - red.) en Ronald naar de wereldkampioen schappen gaan. We geven dan maar een paar journalisten de gelegenheid om een interview te maken en daar bent u ook bij", probeerde Bakker op huichelachtige manier indruk te maken. Gerard Bakker vroeg begrip voor deze situatie, dat hij, wat mij betreft niet krijgt, omdat hij weigerde uiteen te zetten, waarvoor ik begrip zou moeten opbrengen. „Het is een heel complex van factoren. Verder kan ik niets zeggen." Bakker had het in zijn ongenuanceerde, van gemeenplaat sen barstende betoog over het belang van Avanti en de tafeltennissport in het algemeen en dat van Rijsdorp in het bijzonder. Waarschijnlijk vergat hij te melden dat het heel in het bijzonder om het belang van hemzelf ging. De conclusie: Rijsdorp is door Bakker „plat" gepraat en gaat mis schien onder zekere voorwaarden, mogelijk meer vrijblijvend weer (top)tafeltennls spelen. Ronald Rijsdorp koos niet onlo gisch, waar zijn trainer bij zat voor Bakker en hield zijn mond gesloten. Hij zat er wel mee, had ik de indruk. En eerlijk gezegd, wat verbeeldt die Bakker zich eigenlijk? Ronald Rijs dorp is 18 jaar. intelligend genoeg om een universitaire studie te volgen, stemgerechtigd en als die wet wordt aangenomen meerderjarig. Met zo'n conduitestaat ben je mon dig. Bovendien is Ronald Rijsdorp als tafeltennisser een pure amateur. Dat Bakker zich ook buiten de trainingsuren om het talent uit Wad dinxveen bekommert, kan dus als bemoeizucht worden uitgelegd. „Ro nald heeft geen spreekverbod", bena drukt de trainer, „maar hij geeft geen interview weg. Over mondigheid ge sproken, Ronald is nog maar zeven tien." „Achttien", corrigeert de be trokkene haastig. Komisch wordt Bakker wanneer hij onthult, dat zijn visie op de topsport waarschijnlijk nauwelijks afwijkt van mijn kijk erop Bakker staat bekend als een louter op prestaties gerichte oefenmeester, al ontkent hij dat en kinderachtig, wanneer ik toch een vraag op Rijsdorp afvuur. Of hij zich een topsporter vindt. Ronald antwoordt aarzelend, dat je dat op verschillende manieren kunt bekij ken, waarna Bakker hem haastig de mond snoert en mij verwijtend toe bijt: „Ik kan me niet voorstellen, dat u deze vraag had willen stellen, toen u hier naar toe kwam." Misschien zou Gerard Bakker op Sin terklaasavond een wandbordje met de spreuk van Georges Magnane in zijn schoen kunnen krijgen. AMSTERDAM De kans is groot dat Jan Timman ook na de vierde ronde van het zonetoernooi in Amsterdam een score van honderd procent zal handhaven. Weliswaar is zijn partij tegen Gert Ligterink in eerste instantie afgebroken, maar Timman zelf achtte „de partij in technische zin gewonnen". Lange tijd zag het er niet naar uit dat Timman opnieuw zou winnen. In een rustige Spanjaard gaf Ligterink geen krimp en de aanwezige Euwe achtte op een gegeven moment de witte stel ling zelfs superieur. Maar in het late middenspel verwierf Timman zich toch enige kansen en in de tijdnood fase kwam zijn groter inzicht in het spel volledig aan het licht. Met enige krachtzetten manoeuvreerde hij Lig terink in een passieve stelling, waar uit het moeilijk ontsnappen zal zijn. Uiteindelijk won Timman gister avond de partij ook snel. De positieve score van de andere kanshebber. Miles, is tot nu toe voor al door veel geluk tot stand gekomen. Tegen de Belg Meulders, die overi gens veel sterker speelt dan iedereen had verwacht, ging het weer uiterst moeizaam. Meulders is een geboren verdediger en wist af te breken in een stelling die houdbaar moet zijn. Langeweg werkte zich omhoog ten- koste van Bellon. Deze Bellon die de officiële grootmeestertitel draagt, zette gisteren zijn eigen koning in het schaak, en speelde afgezien van deze reglementair ongeldige zet. de verde re partij zo totaal krankzinnig dat hij met wit binnen twintig zetten van het bord was geschopt. Het is overigens binnen de schaakwereld geen.geheim dat Bellon een paar jaar geleden zijn grootmeestertitel heeft gekocht door een paar Joegoslaven om te kopen. Sosonko versloeg met enige veine de Borm i</« Fransman Roos, die bijna gewonnen moet hebben gestaan. Roos deed het echter allemaal zo oneconomisch dat hij ten slotte nog in een verloren eindspel terecht kwam. Een werkelijk belachelijke partij werd gespeeld door Keogh en Feller, die tot dusver allebei nul punten had den. Dit geknoei was met droge ogen nauwelijks aan te zien en menigeen barstte in een spontane huilbui uit toen Feller in een gewonnen positie de laatste blunder maakte en een vol stuk weggaf. Stean en Speelman speelden snel re mise, terwijl Sanz tegen Morrison af brak in een veelbelovende positie. Vierde ronde: Rivna vrij, Roos (Fr)-Sotonko (Ned) 0-1. Keogh (Ierl)-Feller (Lux) 1-0, Stean (Eng)- Speclman (Eng) 1, Ligterink (Nedl-Tlmman (Ned) 0-1. 8anz (Sp)-Morrison (Sch) afg. Miles (Engi-Meu)ders (Belg) afg.. Bellon (8p)-Langeweg (Ned) 01: Afgebroken partijen derde ronde: Morri- son-Llgtertnk Vs-V», Sosonko-Rlvas 0-1. Stand na 4 ronden: 1 Tim man 4:2. Speelman 3:3. Sanz 2'/> la: 4. Rlvas 2': uit 3. 5 Langeweg 2' 6. Sosonko 2 uit 3: 7. Stean 2; 8. Mllea l'/j la uit 3; 9 Morrison l'/j la: 10. Ligterink l"/a; 11. Meulders 1 la; 12/13. Roos. Keogh 1; 14. Bellon 0 uit 3; 15. Feller n EERBEEK Hans Böhm heeft de eerste plaats heroverd In het internationaal meester schaak toernooi In Eerbeek. HIJ won In de zesde ronde van Ballon met zwart Uitslagen 8e ronde: Taylor- Bellln 0-1, Pribyl-Trots afg Borm-Nikolac afg., Rogers-Van der sterren 0-1, BalJon-BOhm 0-1. Scheeren-Kelecevlc afgebroken partijen vijlde ronde: Scheeren-Taylor >/*-»/». Kelecevic- Baljon 1-0. Böhm-Rogers afg.. Van der Sterren- Borm »/»-«/;. Nlkolac-Pribyl 1-0. Trols-Bellin «Aa-'/a. Stand na 6 ronden: 1. Böhm 4 1 afg. 2. Nlkolac 3 - 1 afg. uit 5. 3. Scheeren 3'/j, 4/5 Prtbyl en Van der Sterren 3 1 afg. 8 Kelecevic 2>/i 1 afg 7 Taylor ZEILEN Thailand» premier Chamandand heeft de uitsluiting geelst van de drie Zuldafri- kaonse ploegen die deelnemen nan het wereld kampioenschap In de Flreball-klnsse Chaman dand volgt met deze els de VN resolutie die sportieve contacten met Zuld-Afrika niet wen selijk acht Het wereldkampioenschap wordt 150 kilometer ten zuiden van Bangkok ge houden. VOETBAL De Coppa Llbcrtndores. de Zul- damerikaanse beker. Is gewonnen door Boca Juniors uit Argentinië dat de Colombiaanse kampioen Deportivo Call met 4-0 versloeg. De eerste wedstrijd wss ln 0-0 gteindlgd OLYMPISCHE SPELEN - De organisatoren van de Spelen vnn Moskou ln 1980 hebben een harmonie van zo'n 800 tot 1000 man besteld om de volksliederen te spelen tijdens de ceremonia le plechtigheden. Dat geeft volgens de Russen meer sfeer dnn grammofoonmuzlek Wedden dat de onzen weer de Appeltjes van Oranje naar hun hoofd geslingerd krijgen. WIELRENNEN - De selectie voor het WK veldrijden amateurs op 27 en 28 Januari ln Saggo Lango ln Italië bestaat uit de volgende renners: Wil Brouwers.1 Frits Fran cissen. Ret- nler Orocncndaal, Jan Olde Meule, Herman Bnoeljlnk, Henn.v Stamsnljder. Hans 8teekera en Kees van de Wereld. LEIDEN In de strijd om Europa Cup I basketbal heeft Leiden gister avond met ruim verschil gewonnen van Södertalje, de Zweedse kampi oen. Na een ruststand van 54-37 werd het uiteindelijk 115-86. Leiden moet nu in de voorronde al leen nog een wedstrijd spelen tegen de Spaanse kampioen Juventud de Badalona waar eerder in Leiden al met 12 punten verschil van werd ge wonnen. Alleen als de Leidenaren ln Spanje met meer dan 12 punten ver schil verliezen winnen ze deze groep niet Het door bondscoach Tom Quinn ge trainde Södertalje was ln Leiden geen partij voor de Nederlandse titelhou der. Alleen in de eerste fase konden de Zweden nog een beetje gelijke tred houden, daarna gaf het technisch en taktisch meesterschap van het door Henny Blom gecoachte Lelden de doorslag. De voorsprong werd behou dens een korte inzinking halverwege de tweede helft, regelmatig uitge bouwd. Topscorers: Arthur Collins en Mit chell Plaat 26. door Ruud Verdonck AMSTERDAM Als alle Nederlanders het erover eens zijn dat gehandicapten als vol waardige burgers behandeld moeten worden, dan doet het toch wat wrang aan als het lijkt alsof het geld voor sportbeoefening door ge handicapten bij elkaar gebedeld moet wor den. In de week van 13 tot 19 november werd er landelijk gecollecteerd ten bate van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandi capten. De komende maanden zal er in ver schillende andere vormen om steun ge vraagd worden voor de Nederlandse Invali den Sportbond (NIS), met bijna 6000 leden een van de grotere sportorganisaties voor gehandicapten. Zijn gehandicapten voor de beoefening van sport dan helemaal op de steun aangewezen? Het moet voor de sportende gehandicapte met die acties extra moeilijk zijn om van het etiket .zielig" dat zo makkelijk wordt opgeplakt, af te raken. Maar het moet ook begrijpelijk zijn dat sportbeoefening door gehandi capten speciale voorzieningen aan accommodaties, bij voorbeeld, vereist. Storend is het dan soms te moeten merken dat nieuw gebouwde accommodaties die voor zieningen niet of nauwelijks kennen. De financiën vormen op dat punt steeds een probleem. Hoewel er ook sprake moet zijn van het, óm het zacht te zeggen, niet helemaal Juist taxeren van prioriteiten, als die accommodaties voor de valide topsportbeoefenaren wel alle nieuwe snufjes bieden. Acties Maar geld blijft voor de gehandicapte sportbeoefenaars een groot probleem. Via CRM. de toto/lotto-pot. provin cies en gemeenten komen er natuurlijk aanzienlijke bijdragen binnen, maar voldoende voor alle projecten is dat nooit. De gehandicapten kunnen het ontbrekende bedrag zelf niet opbrengen. Dat is de reden dat er nogal eens met acties gewerkt moet worden. Toch verdienen de acties waarmee Nederland de komen de maanden geconfronteerd gaat worden een kritische aantekening. Het gaat daarbij voornamelijk om acties voor de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten die in 1980 in Nederland gehouden zullen worden. De Nederlandse Invaliden Sportbond heeft die organisatie vorig jaar op zich genomen. Kosten: volgens een voorzichtige raming 15 miljoen gulden. Geld dat voornamelijk via acties „voor het goede doel" opge bracht zullen moeten worden. De Nederlandse Invaliden Sportbond is een financieel niet sterke organisatie. De leden dragen jaarlijks vijf gulden af aan hun bond, een laag bedrag. Wie redeneert dat iedereen die aan sport wil doen daar iets voor over moet hebben, zal zeggen dat dat bedrag omhoog moet. Wie echter daar bij bedenkt dat veel gehandicapten het door hun handicap dikwijls niet breed hebben, zal begrijpen dat het moeilijk wordt om dat bedrag omhoog te brengen. Toch denkt het huidige bestuur van de NIS dat in de toekomst een verhoging doorgevoerd zal moeten worden, om de zaken in ieder geval goed te laten verlopen. Promotie Daarbij komt natuurlijk dat de NIS een relatief kleine bond is wat het extra moeilijk maakt een volwaardig bondsbureau draaiende te houden. De NIS zou een grotere bond kunnen zijn. Als gesteld wordt dat er in Nederland zo'n 80.000 gehandicapten zijn (8.7 procent van de bevolking heeft een lichamelijke of zintuigelijke handicap), dan is een aantal van 6000 georganiseerden in de NIS laag. Sprekend over prioriteiten, lijkt op het punt van promo tie een belangrijke taak weggelegd voor de NIS. Sport beoefening door gehandicapten heeft dikwijls een be langrijke therapeutische waarde. Daarnaast lijkt het erop alsof te snel vergeten wordt om aan te geven dat sportbeoefening door gehandicapten ook dezelfde waar den in zich heeft als sportbeoefening door validen: ontspanning, recreatie en een goede mogelijkheid om contacten te leggen. Wat dat betreft heeft de NIS ook gehandicapten van zich vervreemd. Naar buiten toe worden zij te dikwijls geconfronteerd met de prestaties in de sport. Het maandblad van de NIS lijkt, sterk topsportgericht. zich nauwelijks te onderscheiden van andere bondsbladen. Een andere uitwas van die topsportgerichtheid lijkt (hoewel misschien het woord: is, hier beter op z'n plaats is) de verbetenheid waarmee de NIS zich heeft vastge klonken aan de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten van 1980. Die organisatie is in eerste instantie hier aangepraat als: het kan niet anders. Rusland wil de zaak niet organiseren; met tendentieuze argumenten als: „een" Russische official zei dat er in Rusland geen gehandicapten waren. Rusland zou de Spelen voor gehandicapten moeten organiseren omdat het de gewoonte is dat het land dat de Olympische Spelen organiseert de Spelen voor gehandicapten voor zijn rekening neemt. De Spelen van 1980 worden in Moskou gehouden maar Rusland zag af van de organisa tie van de Spelen voor gehandicapten om redenen die alles te maken hebben met de waardering van sportbe oefening in Rusland. Daarin komen gehandicapten hiet voor. Kandidaten Toen dat standpunt bekend werd, maar nog niet offici eel bekrachtigd was, meldden zich andere landen voor de organisatie: Zuid-Afrika Mexico (dat ik 1968 de Spelen organiseerd maar waar de Spelen voor gehandi capten in verband met het hoogteverschil en de proble men die daaruit zouden ontstaan niet gehouden konden worden) en Polen (waar dus wèl gehandicapten zouden zijn, in tegenstelling tot het „Russische verhaal"). In een later stadium voegden de Verenigde Staten, Nederland en Denemarken zich bij de kandidaten. Mexico viel wegens het probleem met de hoogte opnieuw af. Polen trok zich terug en de Verenigde Staten organiseren in 1984 (Los Angeles) al de Olympische Spelen en dus ook de Spelen voor gehandicapten. Op 23 juli 1977 werd gekozen uit de overgebleven kandidaten: Zuld-Afrika, Denemarken en Nederland. In Nederland waren toen gedurende een half jaar de mogelijkheden om de Spelen te organiseren onderzocht door speciale commissies. Zij waren tot de conclusie jjekomen dat die organisatie mogelijk was, al werd er op met punt van de financiën voornamelijk gesproken over het feit dat de financiering niet ten laste mocht komen van de NIS. Kon komen, zou op dat punt een betere uitspraak zijn geweest. Omdat hij op dit punt prioritei ten aan het afwegen was, stapte voorzitter Wim Ruth uit het bestuur van de NIS. Volgens hem waren er andere taken belangrijker. Het uitgewerkte Nederlandse plan kon de goedkeuring van de internationale organisaties ISOD (International Sports Organisation for the Diasbled) en ISMGF (Inter national Stoke Mandeville Games Federation) wegdra gen hoewel toch minstens één peiler wat onzeker leek: er was geen vaststaande financiering. Ook hier was weer sprake van financiering via acties waarvan nooit iemand zelfs maar ongeveer weet wat de opbrengst zal zijn. Nu ls die financiering voor de gewone Spelen veelal een groot probleem, laat staan dus voor die aanzienlijk minder prestige opleverende Spelen voor gehandicapten. Enthousiasme Toch mag men zich nu nog steeds afvragen of de NIS op dat moment niet op onverantwoorde wijze een wissel heeft getrokken op de goedgeefsheid van de Nederlan ders. Om maar helemaal niet meer te spreken over het voorbijgaan aan de hoognodige uitbouw van de eigen organisatie. Enthousiasme van een groep mensen die het beste voor hebben met de sportbeoefening door gehandicapten in Nederland mag nooit ten koste van die mensen gaan Daarvoor vreesde oud-voorzitter Ruth, daarvoor moet ook nu nog gevreesd worden Wie het dekkingsplan voor de orgahisatie van de Spelen bekijkt, moet erkennen dat het geheel op hoop is ge bouwd. Vijftien miljoen gulden grabbel je niet zo mak kelijk bij elkaar. Die dekking ziet er ongeveer aldus uit: veertig procent, of zes miljoen gulden, moet komen vla het spelletje „Telebingo" dat de AVRO tussen 19 november 1979 en 11 februari 1980 (kort voor de Spelen moeten beginnen dus) in dertien uitzendingen op de televisie gaat bren gen. Men is bijna geneigd te zeggen: het is te hopen dat het andere net tegen die tijd ook wil meewerken. Een puzzel-aktie van enkele dagbladen moet drie mil joen gulden opbrengen. Anderhalf miljoen gulden moet komen uit de verkoop van mascottes en posters. Een zelfde bedrag moet komen uit de verkoop van een speciale postzegel maar daarover is nog geen overeen stemming met de PTT bereikt. Vandaar ook dat er op anderhalf miljoen gulden wordt gerekend want voor zo'n speciale postzegel „staat" een bedrag van drie miljoen gulden. Een wat merkwaardige redenering van penning meester ir. P. J. Lardinois, oud-minister, want afhanke lijk van de PTT is er geen keuze tussen anderhalf of drie miljoen, maar tussen drie miljoen of niets. Er wordt wel erg veel verwacht van de PTT en het „speciale postze gel" beleid van die overheidsinstelling. Verder worden de giften van verenigingen en particulie ren op één miljoen gesteld. Uit de reclame zou een half miljoen moeten komen. Ook een half miljoen gulden zou moeten komen uit de verkoop van programmabladen en entreebewijzen voor de Spelen. Uit het bedrijfsleven zou dan bij gelegenheid van speciale gebeurtenissen als jubilea e.d. een bedrag van zo'n 75.000 gulden aan de organisatie geschonken moeten worden. 'Goed doel' Zou, zou. Als de NIS zich niet vastgelegd had op de organisatie van de Spelen, zou zo'n begroting ronduit afgewezen moeten worden. De Olympische Spelen voor gehandicapten zijn verheven tot „goed doel" en een zwaar comité van aanbeveling heeft zich erachter gezet Zoiets verdient de sportbeoefening door gehandicapten in Nederland, zonder het etiket „zieligniet. Wat dat betreft ls het een tragedie dat de NIS zich zo enthousiast in een ongewis avontuur heeft gestort. Wat men op zo'n moment van de Spelen voor gehandi capten ln 1980 kan hopen, ls dat er een geweldige propagandistische waarde van uit gaat. Een evenement dat anderen ook tot sportbeoefening aanzet. Maar dat is dezelfde ongewisse hoop waarop het hele evenement gebouwd ls. Als de opbrengst van de aktles tegenvalt, zal er tn de organisatie teruggeschroefd moeten worden Maar er kan niet veel teruggeschroefd worden zonder met grote verliezen te komen zitten. In de huidige opzet kan men zeker niet spreken van een protserige presentatie. Wie dat allemaal overziet kan bijna niet anders dan grote verwijten maken aan het adres van de Nederland se Invaliden Sportbond, en aan dc enthousiaste mensen daar achter. Die verwijten werden ook al gemaakt vóór Nederland de organisatie op zich nam. Dat ls het treuri ge aan deze affaire. Want er is geen weg terug meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21