Botsing tussen Wiegel en ambtenarenbonden dreigt nflatiecorrectie onderd procent Krak Kiesuwkado Woningbouw blijft achter bij raming Spoedberaad bezuiniging overheidspersoneel Nieuwe Franse minister buitenlandse zaken Kamer hoopt alsnog op uitstel Neptune-besluit Trouw het weer Overwegend droog -Wi Film is universeel Gokapparaat aan banden Bezoek voor gevangenen in Bangkok loon- en inkomstenbelasting n; De laatste uren van de Times? Frangois-Poncet volgt De Guiringaud op Drie doden bij zoekactie naar Philips-man ijfde oog j rijexamen Kabinet wil morgen beslissen Acteur Dikkers overleden Velser affaire mogelijk toch openbaar Trouw Open huis Bezorg Trouw een nieuwe abonnee IOf bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456 Lees een krant met overtuiging: TrOUW 36STE JAARGANG NR 10620 - DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 rouw Zonnige perioden maar ook wolkenvelden en overwegend droog. Maximum-temperaturen circa 1 graad Celsius bij een zwakke tot matige, noordoostelijke wind. Morgen en overmorgen: Overwegend droog en later wat minder koud. Morgen zon op: 08.24 maan op: 8.00. zon onder: 16.34. maan onder: 17.14. vP/TV5* de licht mousserende witte wijn! GOLD EXTRA LICHT - FRIS - SPRANKELEND LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: Hervormde kerk en het levende geld PAGINA 3: Actie voor erse erkend J^bAGINA 19: Werkloosheid bij wereldscheepvaart PAGINA 4: Bibi Andersson: PAGINA 23: Rubriek beluisterd, strips, feuilleton, puzzel PAGINA 5: PAGINA 13: onze sociaal-economische redactie HAAG De inflatie-correctie op de tarieven voor loon- ikomstenbelasting zal volgend jaar voor de volle honderd ent doorgaan. Een PvdA-voorstel om die correctie te erken tot tachtig procent, maakt geen kans, bij gebrek i steun van het CDA. Het kabinetsvoorstel waaraan de lere regeringspartij. WD, zeer is gehecht, zal het daarom en. bleek gisteravond in de Tweede ner, waar het debat over de belas plannen van het kabinet voor is begonnen. In het Kamerdebat „Bestek ,81" in oktober had het tr- gezegd, geen bezwaar te hebben "n terugbrengen van de inflatie- itie naar tachtig procent, als de belastinggelden rond 370 mil- gulden per se nodig zouden Maar, zo vertelde ons CDA-Ka- ni üd Van Amelsvoort, „wij doen mee" met het voorstel van de 1 «|A. Daar speelt vooral de inko- ipolitiek een rol bij. Van Amels- t heeft uitgerekend, dat het A-voorstel voor de helft moet len opgebracht door de laagste linens en zelfs voor driekwart de belastingbetalers met een men beneden modaal (dertigdui- gulden bruto per jaar). «3 di ling voor volgend jaar, daarover beslissin gen nemen. Wel wil Van Amelsvoort dat snel iets wordt gedaan voor bezit-, ters van een eigen woning waarop geen of weinig hypotheek rust. Deze mensen moeten nu vaak vermogens belasting betalen. Vooral wanneer het bejaarden betreft, die hun hypo theek hebben afgelost, is dat niet altijd redelijk, vindt Van Amelsvoort. tarief kans maken voorstellen om dag- nifneuwsbladen te houden op het arief voor de btw. Het kabinet wil deze bladen voortaan vier pro- btw gaan betalen. De PvdA t een voorstel ingediend om defi- a£*f het nultarief voor dag- en ywsbladen vast te leggen. Hier is CDA echter tegen. Maar Van (lsvoort sluit niet uit, dat het rek met een eigen voorstel komt om volgend jaar het nultarief nog te -nJ ihaven. Dat voorstel maakt dan le kans. Het CDA hoopt, dat vol- jaar dat nultarief kan vervallen, kt£r een regeling komt voor „adver- iecompensatie". Het CDA vindt TOWhving van het nultarief een on- middel, omdat de grote bladen •net name De Telegraaf en Het meen Dagblad daarvan nu het st profiteren. Personeel en leiding van het Britse dagblad de Times hebben gisteren tevergeefs een laatste poging gedaan om het arbeidsgeschil op te lossen. Dat betekent dat vandaag voorlopig of voorgoed de laatste exemplaren van het blad de fleur zijn uitgegaan. Gistermorgen nog vroegen 59 parle- pn lurwaarde het PvdA-voorstel om bewoners duurdere huizen en bezitters van tweede woning meer inkomsten- isting te laten betalen via het urwaarde-forfait" maakt geen Het CDA vindt wel. dat in het (meen de huurwaarden voor bezit- van eigen woningen moeten wor- verhoogd bij de inkomstenbelas- Maar het CDA wil dat nog eens 1 laten bekijken, en niet nu al. PARIJS (Reuter) De Franse president Valéry Giscard d,_ - UiaiLIUIVIKCII HV| ri VL'ILU UP uailL- Esfcaing heeft zijn vertrouweling Jean Fran^ols-Poncet be- mentsieden de opschorting te voor noemd tot minister van buitenlandse zaken. Frangois-Pon- komen, maar het heeft niets ge» cets, wiens aanstelling al enige tijd werd verwacht, volgt Louis h0,Pen- de Guiringaud op. Frangois-Poncet is 49 jaar en was algemeen secretaris van de Franse persident. Hij geldt als een deskundi ge op het terrein van Europese zaken. De nieuwe bewindsman heeft Gis card al lange tijd vergezeld op buiten landse bezoeken en is menigmaal op delicate diplomatieke missies ge stuurd. De Franse president heeft Frangois-Poncet tot zijn nieuwe man op buitenlandse zaken gekozen om dat hij op veel terreinen gelijk denkt als Giscard. Zijn eerste grote werk zal het bijwonen begin volgende week van de Europese Raad. het overleg van EG-regerlngsleiders, zijn. Francois-Poncet is de zoon van de voormalige Franse ambassadeur in het Duitsland van de jaren dertig André Francois-Ponchet. die geldt als één van de befaamdste diploma ten, die Parijs ooit heeft gehad. De zoon was in de jaren vijftig betrokken bij het afsluiten van het verdrag van Rome. Overigens wordt betwijfeld of Francois-Poncent het lang zal uit houden als Giscards minister. De pre sident legt een zwaar persoonlijk stempel op de Franse buitenlandse politiek en het is de vraag of Fran- cois-Poncet dit zal aanvaarden. Giscard (rechts) neemt afscheid van De Guiringaud. SAN SALVADOR (APj Op zoek naar de op 24 november ontvoerde directeur Frits Schuitema van de Philips-vestiging in El Salvador heeft de politie gisteren een overval ge pleegd op een door guerilla's be woond huis in een buitenwijk van de stad. Daarbij werden de priester Jose Ernesto Barrera en twee anderen gedood. Volgens de politie zouden zij zelf met schieten zijn begonnen. Of met de overval aanknopingspun ten in de zaak-Schuitema zijn gevon den, wilde de politie niet meedelen. In ieder geval bevond de Philips-direc- teur zich niet in de bestormde en later afgebrande woning HEFSHUIZEN Het CDA is met zes raadszetels de grootste partij gewor den van de nieuwe gemeente Hefshui- zen, op de voet gevogd door de PvdA met vijf zetels. Het GPV en de VVD krijgen elk twee zetels. PPR, CPN en PSP hebben de eindstreep niet ge haald. De gemeente Hefshuizen is ge vormd door samenvoeging van de ge meenten Uithuizen en Uithulzermee- den. Opmerkelijk is dat de stemming precies overeenkomt met de gemeen teraadsverkiezingen van mei. (al thans wat de zetelverdeling betreft.; in stemmen gingen zowel het CDA als de PvdA en de WD achteruit). HAAG Van minister De Rui- van justitie kan binnenkort een sontwerp worden verwacht tot :iening van de pornografiebepa- en in het wetboek van strafrecht. ïewindsan kondigde in zijn begro- aan, dat hij er met kracht naar eft dit wetsvoorstel in te dienen ort mogelijk na een uitspraak van üoge Raad in de strafzaak tegen ;J»arde porno"-film Deep Throat. Hoge Raad heeft die uitspraak fristeren gedaan. ,H< Kist Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt blijft erbij, dat er morgen een beslissing moet vallen over de vervanging van de Neptune-vliegtuigen. Dit officiële standpunt duidt erop, dat minister Van Aardenne (economi sche zaken) met zijn pleidooi voor enig uitstel geen gehoor heeft gevon den bij z'n collega's. Echter, Kamerle den hebben gisteren vanuit het kabi net begrepen dat de wens tot uitstel nog niet geheel van tafel is geveegd. Die wens leeft ook sterk in de Kamer. Minister Scholten (defensie) was er gisteren slecht over te spreken, dat Van Aardenne tegenover „Trouw" had toegegeven uitstel te willen. De irritatie van Scholten leidde gister middag tot spoedberaad tussen pre- mier Van Agt, vice-premier Wiegel, Van Aardenne en Scholten. Als resul taat daarvan meldde de rijksvoor lichtingsdienst, dat het standpunt „uiterlijk morgen een kabinetsbeslis sing" overeind blijft. Van Aardenne wilde een laatste po ging doen om toezeggingen van de Fransen los te krijgen. De minister hoopt op een belangrijke financiële bijdrage voor de F28-super, het be oogde nieuwe paradepaard van de Fokker-vliegtuigfabriek. Beloften uit Parijs kunnen van doorslaggevend belang zijn bij de vervanging van de Neptune, een verouderd patrouille vliegtuig van de marine. Naast een Franse kandidaat-opvolger, de Bre- guet Atlantique, is er een Amerikaan se gegadigde, de aanzienlijk goedko pere Orion van Lockheed Van Aardenne heeft zich tegenover zijn collega-ministers beroepen op druk vanuit de Tweede Kamer. „Hoe kan ik later in de Kamer de aankoop Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is zo goed als zeker, dat de bouwproduk- tle dit jaar de 100.000 wonin gen niet zal halen. Ingewijden in Den Haag spreken zelfs over een totaal van 95.000 wo ningen, circa 10.000 minder dan genoemd in de laatste officiële ramingen van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Ook al zijn de bouwcijlers na de zo- mer „merkbaar verbeterd" zoals mi nister Beelaerts van Blokland de Tweede Kamer heeft geschreven Het herstel zal onvoldoende zijn om zelfs het gewijzigde bouwprogramma uit te voeren. Dit programma werd gebracht op 106.700, nadat de bouwproduktie in de eerste helft van dit jaar een ge ruchtmakende achterstand vertoon de. De minister en zijn staatssecreta ris Brokx werden in de Tweede Ka mer stevig aan de tand gevoeld over het „ineenzakken" van de bouwpro duktie. De minister heeft de Kamer deze maand geschreven, dat hij „met inzet van alle krachten" probeert in elk geval het ingekrompen bouwpro gramma uit te voeren. De minister wijst daarbij op gunstiger resultaten in augustus, september en oktober Niet verdwenen Uit de Jongste cijfers van het centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat de achterstand ten opzichte van vorig Jaar bepaald nog niet verdwenen is. Tussen januari en oktober van dit Jaar werd begonnen met de bouw van een kleine 87.300 woningen, zo'n zes procent minder dan in dezelfde perio de van het vorig Jaar. Het gunstige beeld, dat de bouw van ongesubsidi eerde woningen te zien geeft, Is een duidelijke uitzondering. Het ministerie schetst op dit moment Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Wie gel (binnenlandse zaken) heeft de bonden van ambte naren uitgenodigd voor spoedberaad, hedenochtend, over de bezuinigingen voor overheidspersoneel. Het ziet ernaar uit dat dit overleg uit loopt op een harde botsing. Belangrijkste twistpunt is de kwestie rond de bouw-CAO. Hierop is maandagavond ook al het centrale loonoverleg spaak gelopen. De ABVA (ambtenaren FNV) dreigt al met nieuwe acties. Bij de bonden van ambtenaren werd verbaasd gereageerd op Wiegels ver zoek om spoedberaad. Dat beraad was oorspronkelijk voor vandaag ge pland. Maar het werd onverwachts afgezegd door Wiegel, maandagmid dag. kort voor het begin van het al spoedig vastgelopen loonoverleg. „Hij is nu 2eker geschrokken van de dreigende geluiden van NCBO en ABVA," aldus een woordvoerder van de NCBO (christelijke ambtenaren). Voorafgaand aan het overleg met de bonden moet Wiegel vanochtend eerst in de Tweede Kamer verschij nen om mondelinge vragen tei beant woorden van Van Thijn (PvdA) over de opmerkelijke gang van zaken. De bonden yan ambtenaren nemen het Wiegel kwalijk dat het wetsont werp voor opschorting van de door werking van de bouw-CAO op mini mumloon, sociale uitkeringen en sa larissen van overheidspersoneel gis teren al is ingediend bij de Tweede Kamer, dus nog voordat daarover is overlegd met de bonden. „Dit is geen manier. Wiegel heeft eerst het overleg zitten traineren," aldus de NCBO- woordvoerder. Eensgezind Alle bonden van ambtenaren zijn eensgezind in hun scherpe afwijzing van het kabinetsplan met de bouw- kwestie. De grootste bonden van ambtenaren hebben In een werk groep een aantal alternatieven be dacht voor de bezuinigingsplannen van het kabinet voor het overheids personeel. Die alternatieven zijn bij Vervolg van pagina 11 DEN HAAG (ANP) - Op 60-jarige leeftijd is gisteren de acteur Pim Dik kers in Capelle aan de IJssel overle den. Dikkers die geboren werd ln Soe- rabaja deed eerst het kandidaatsexa men indologie, voor hij in 1946 zijn eerste kleine rol speelde bij het toen malige residentietoneel. Van 1947 af was hij met tussenpozen verbonden aan de Haagse Comedie. Daar tussen door speelde hij bij het Rotterdams Toneel. Het Nieuw Rotterdams To neel en het zuidelijk toneel Globe. Geplaagd door een slechte gezond heid heeft hij de laatste jaren niet meer op de planken gestaan. DEN HAAG De regering beraadt zich over de openbaarmaking van het rapport van de commissie-Versteeg over de Velser-affaire. Dit heeft pre mier Van Agt gisteren gezegd in de Eerste Kamer. Van verschillende kanten is op opening van zaken ln deze affaire aangedrongen. De minis ter-president zei. dat met de commis- sie-Schöffer, die het opsporlngs- en vervolgingsbeleid in de zaak-Menten in de naoorlogse Jaren onderzoekt overleg zal worden gepleegd Hierbij moet volgens hem worden nagegaan ln hoeverre openbaarmaking van het rapport de werkzaamheden van de commlssie-Schöffer zou kunnen doorkruisen. van de Orion verdedigen, als ik nu al zoveel ongerustheid over zo'n aan koop beluister.was de redenering van de bewindsman. Van Aardenne heeft net als de ongeruste Kamerle den, vooral oog voor het voortbe staan van Fokker, en de steun van die de Fransen daaraan kunnen geven. Tussen leden van het kabinet en met name een groep CDA-Kamerleden zijn de algelopen dagen veel contac ten geweest. „Ons is toegezegd dat de wens tot uitstel (een week) in de over wegingen van het kabinet wordt be trokken." zei het CDA-Kamerlid Van Zeil gisteravond. Van Zeil zal van daag een gesprek hebben met de Franse ambassadeur in Den Haag. De Souza. Deze diplomaat heeft pre mier Van Agt eerder deze week geen nieuwe gegevens uit Parijs kunnen geven, dit tot teleurstelling van Van Aardenne. Vervolg op pagina 8 in grote lijnen het volgende beeld van de bouwproduktie over dit jaar De grote tegenvaller zit in de bouw van premie-koopwoningen een dui delijke achterstand bij het program ma; het programma voor premie- huurwoningen zou wel gehaald kun nen worden; De bouw van ongesubsidieerde woningen (vrije sector) boekt een aanzienlijk beter resultaat dan geraamd: het programma voor woningwet woningen komt dicht in de buurt van de ramingen. Het anti-kraakartikel in de politieverordening van Eindhoven is definitief gekraakt. De officier van justitie wilde daarover nog verder procederen. Maar hij viel onverhoeds in een Juridische kuil die hij eigenhandig voor de krakers had gegraven 6 sprookjes op I LP(A) Vcrlchi door Ton van Duinhovvn. Ko Min Dijk. Helty Blok cnlna van Faasscn Lederen halstasje (O Sicrliikc eenvoud cn prakliv.li bovendien. Echl naturel leder mei gevlochten koordje Lektuurhanger(B) Keiling met armband (D) Nooit meer zoeken naar de kranl of iv-gnk Dekor.iliel'jute lekluurhanger [X- nieuwe modetrend ketting en ami handje van keramiek Miiak iemand abonnee op Trouw, het oc htendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee - Plaats en postcode Giff» Uw naam: Uw adres:. Plaats en postcode- Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat hel kwartaalubon nemen t automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f 7.- korting Kado nabr keuze: DA B. DC. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 RA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1