nkrimping Macintosh getemperd Ook wereldscheepvaart kent hoge werkloosheid REL inWzryzkarovnics. Faillissement voor TSM en Mecap Scharrelei niet op verpakking jonden toch niet akkoord redietbank lar beurs 'Er zijn nog 886 wachtenden voor U Hypotheekrente per 28 november 'Weer geheime voorraden van aardgas Trage groei van vloot Sulfiet in wijn te hoog Groter tekort Amerikaanse handelsbalans België en Nederland verbeteren veiligheid op Westerschelde r|nw ERDAG 30 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RHS 19 een onzer verslaggevers EIN/EINDHOVEN Drie van de vier met sluiting bedreig- ateliers van het confectiecentrum Macintosh blijven be an. Het bestuur heeft besloten door te gaan met de [rijven in Stein, Susteren en Tilburg maar Emmen, waar mensen werken, te sluiten. Door het besluit zullen bij cintosh (althans voorlopig) niet 750 arbeidsplaatsen verlo- gaan maar 250. Macintosh niet met 750 maar met nan inkrimpt, is zo zegt het be- mogelijk geworden doordat de ïeid via de Nationale Investe- bank bereid is in het kapitaal te nemen. Macintosh moet nu, zo >lgt het bestuur, in staat zijn Nederlandse activiteiten zoda- e reorganiseren dat over het ver- aa'ndelenkapitaal op langere ijn een bescheiden rendement Ierland) kan worden behaald, de reorganisatie zal het totaal il werknemers in de Nederlandse gingen teruglopen van 2.675 tot 2.430. men verheidsdeelneming in het aan- ikapitaal om daarmee de vier eigde vestigingen te redden, is el in overeenstemming met het ïs van de vakbonden in hun eer- contacten met het bestuur. De len kwamen tot dit advies in een natief plan om de sluitingen te komen Toch gaan de bonden akkoord met de nieuwe plannen. is bij hen in het verkeerde keel- P jeschoten dat het atelier in Em- J dichtgaat, juist in een gemeente de werkloosheid toch al zo groot 5 fyietsbestuurder C. Bel van de In- riebond CNV begrijpt dan ook >®l dat Macintosh het openhouden erpusteren en Stein verdedigt door te wijzen dat de werkloosheid siér vrouwen in dat gebied 20 pro- ex is. „Of dat soms niet voor Em- 4 geldt", is de reactie van Bel. °r|irectie stelt in een communiqué iet personeel dat het Atelier Em- ook op termijn geen uitzicht op ,een rendabele afzet. Voort- g van deze produktie zou een [ging blijven vormen voor de jven in Maastricht, Stein en :ren die eveneens kostuums en vervaardigen. Als Emmen iverschakelen op colberts in het genre, zou dit nadelig zijn voor iliers in Twente van Bendien- aldus het bestuur. (Deze itse activiteit vormt een winst- id onderdeel van Macintosh, Het bestuur zegt zich tot min- 6 1 juli 1979 tot het uiterste te oi inspannen om serieuze gega- jen te vinden voor Emmen en een imale individuele begeleiding te -^n geven bij het zoeken naar an- (een onzer verslaggevers tERDAM De Kredietbank twerpen gaat met ingang van ember naar de Amsterdamse Vanaf die datum zullen aande- onder nominale waarde verhan- worden. die deelgerephtigd zijn t dividend over het op 31 maart lgende boekjaar. De eerste koers v\\de aandelen zal worden vastge- op basis van de notering van de J, elen op de beurs te Brussel op 14 Vber Op 24 november noteerde^ andeel Kredietbank aldaar 7100 sche franken, overeenkomende 497 gulden. der werk, mogelijk binnen het concern. Commentaar van Bel: „Dat zoeken naar kopers voor Emmen. zie ik als een doekje voor het bloeden. Het is vreemd dat ze een datum noemen, dat maakt het érg onwaarschijnlijk dat er een gegadigde komt opdagen. Bovendien zal die „maximale begelei ding" wel betekenen dat de beste mensen weggaan, dan wordt het voor een koper nog minder interessant. Trouwens, zaten er voor een koper aantrekkelijke kanten aan dit atelier, dan zouden ze het zelf wel gehouden hebben." Bel gelooft dat hét bestuur Emmen kwijt wil omdat zij economisch niet meer binnen het concern past. Tot 1 juli 1979 wordt het bedrijf openge houden omdat men dit tegenover de overheid verplicht is. Destijds kreeg Macintosh subsidie voor Emmen op voorwaarde dat het bedrijf tot halver wege 1979 zou blijven draaien. „Eco nomisch mag het dan niet in Macin tosh passen, sociaal is dat anders" zei Bel. De vakbonden menen dat het mogelijk is door natuurlijk verloop in andere vestigingen minder aan te vul len, Emmen open te houden. Andere vestigingen Wat de andere drie vestigingen be treft: de produktie in Susteren wordt gestaakt maar er zal een distributie centrum komen dat aanvankelijk was gepland in België. Het aantal werknemers peemt er af van 160 tot 25. In Stein dichtbij Susteren neemt het echter toe van 220 tot 300. Het vierde bedreigde atelier in Til burg zal met 80 van de huidige 90 werknemers blijven draaien. Natuur lijk verloop zorgt voor de inkrimping. Of met de nieuwe plannen de werkge legenheid van 2.430 mensen in Neder land in stand zal blijven, is op iets langere termijn niet zeker. Honderd arbeidsplaatsen in Stein zullen nog nader bekeken worden. Verder heeft het bestuur toegezegd natuurlijk ver loop dat 10 procent van het perso neelsbestand te boven gaat, te zullen aanvullen. Die 10 procent vertegen woordigt echter nog bijna 250 banen. De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad hebben met uitzondering van de afgevaardigde uit Emmen een positief advies uit gebracht over de plannen. Echter wel op een aantal voorwaarden. Zo moet er een commissie worden benoemd waarin alle gegevens over eventuele gegadigden voor Emmen worden be- sptoken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook de wereldscheepvaart kampt met eert hoge werkloosheid. Bijna duizend schepen liggen ergens in een baai, fjord of haven te wachten op de dag dat er weer werk voor hen is. Voor iedere reder die emplooi zoekt voor zijn schepen geldt als het ware: er zijn nog 886 wachtenden vóór U. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met xonder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 1.5 1.5 9.0 8.75 9.0 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.0 8.75 9.0 875 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.6 9.0 8.8 96 90 88 Centraal Beheer 5 jaar 1.5 8.7 8.7 Ennia 10 jaar 8.7 8.7 Nat. NederL 10 jaar 8.7 8.7 NMB 5 jaar 3 jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 90 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.2 9.2 RPS 5 jaar 1.— 8.75 875 Spaarbank R'dam 5'3 jaar 1 jaar 1 2 875 8.75 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1.— 8.75 8.75 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2 2 2 90 9.4 9.0 9.2 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Geen enkele bank heeft een wijziging in de hypotheekrente aange bracht. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) ns een bijeenkomst in Amster- wees voorzitter A. Leeman van rectiecomité van de bank. op de die de bank sinds haar oprich- in 1935) heeft doorgemaakt. Met het recente verleden was een •de van sterke expansie. Eind mber van dit jaar bezat de Kre- ank. ontstaan uit een fusie van Igemeene Bankvereeniging en de voor Handel en Nijverheid. 723 gjjJgingen, verspreid over geheel hderen en Brussel. Het aantal Jneelsleden bedroeg op dat mo- "5(fc 8390. Ook internationaal is de die 3 procent van de aandelen Ie Nederlandsche Middenstands- i bezit, actief. ^balanstotaal van de bank be- 30 september 1978 Bfrs 352,3 |rd. dat is bijna 19 procent meer eind september 1977. Over het (agjaar 1977-78 werd een winst aid van Bfrs 1.46 miljard en werd lividend van Bfrs 290 per aandeel Ikeerd. Op basis van de uitkom- |van het afgelopen halfjaar wor- ide resultaten over het gehele Ijaar 1978-79 met vertrouwen te- >et gezien. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De landelijke vere niging tot behoud van de Waddenzee heeft in een brief aan een aantal Kamerleden erop geattendeerd dat er naar alle waarschijnlijkheid opnieuw grote aardgas-voorraden zijn aange boord in het noorden van het land. De oud-hoogleraar economie, profes sor Verbeke uit Amsterdam, zei dat er inderdaad aanwijzingen Zijn dat er veel meer gas is aangeboord in de noordelijke bodem dan bekend is ge maakt. Van enkele boringen bij het' Friese Eernewoude en Slochteren in Groningen zijn de resultaten nooit openbaar gemaakt. De geruchten zijn echter vaag.. De gas-unie en het mi nisterie van economische zaken zeg gen niet op de hoogte te zijn van geheime gasvoorraden. Volgens de NAM duikt dit soort berichten altijd weer op als er planneh zijn om het gas onder Ameland te gaan winnen Door te suggereren dat er voldoende ander gas is, zou men aannemelijk willen maken dat het Amelander gas voorlo pig niet nodig is, zo zegt men bij de 'NAM. Ook toen in de jaren zestig de gasbel bij Slochteren werd aangeboord, werd altijd ontkend dat het om een grote hoeveelheid zou gaan. De nieu we gas-voorraden zouden zijn aange boord onder de bestaande gasbel van de NAM bij Slochteren en bij een boring van Chevron in Eernewoude. Dit zei de heer M. J. Muller, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging (KNRV), in een rede tijdens de najaars-ledenvergadering. Alleen, zo merkte hij op, de reders hebben geen overheid die ondertus sen het inkomen garandeert dat met deze schepen zou moeten worden ver diend. Ook kennen reders geen ga rantie voor de koopkracht van het inkomen dat verdiend wordt door de schepen die nog wèl werken Dat is de werkelijkheid. De heer Muller bracht in zijn toe spraak nog eens de twee belangrijk ste oorzaken in herinnering van de slechte situatie op de vervoersmarkt in de laatste jaren. 1. de stagnatie in de groei van het wereld vervoer sinds 1974, veroor zaakt door de recessie 2. een niettemin doorgaande groei van de wereldvloot gedurende de ja ren 1974-1978. Wat betreft het wereldvervoer zei hij te verwachten, dat zich geen groeicij fers meer zullen voordoen zoals in de periode 1964-1974, waarin de jaarlijk se groeicijfers voor vloeibare lading 14 procent en voor droge lading 8.4 procent bedroegen. Voor de periode tot 1985 dacht hij dat bij het olietran sport de groei zal afnemen tot onge veer 3 procent per jaar. Voor droge lading zal waarschijnlijk een daling tot rond 4,5 procent optreden Vloot Wat de vlootontwikkeling betreft constateerde de heer Muller, dat eerst na 1980 mag worden gehoopt op een beginnend herstel van de tanker- markt. allereerst waarneembaar door de afname van de opgelegde vloot. Vanaf 1983-1984 zal wederom nieuw bouw benodigd zijn. Met betrekking tot de droge vaart de reders heb ben zich hier in mindere mate dan de tankerreders laten verleiden tot spe culatieve bestellingen merkte hij op. dat als gevolg van de stagnatie in het vervoersaanbod tot 1978 en de voortdurend toenemende vloot de op gelegde tonnage in deze sector is ge groeid van 1 miljoen ton in 1974 tot omstreeks 8 miljoen ton in 1978 Daarnaast is er thans een verschil van ongeveer 40 miljoen ton tussen de berekende benodigde en de varen de vloot. Er is momenteel derhalve een vermoedelijk overschot van rond 20 procent. Deze omvang van overca paciteit zal. aldus de heer Muller, vermoedelijk blijven bestaan tot 1980 Hierop afgaande zou men ook hier eerst na 1980 mogen rekenen op een begin van marktherstel. Eerst LONDEN De vertraagde groei van de koopvaardijvloot heeft zich dit jaar over de gehele wereld voortgezet. Het woensdag in Londen gepubliceer de register van Lloyds telt 69.020 koopvaardijschepen met een geza menlijke inhoud van 406 miljoen bru to register ton. Naar tonnen betekent dit een groei van drie procent in ver gelijking met 1977. Sinds 1968 heeft een dergelijke geringe groei zich niet meer voorgedaan. De grootste koopvaardijvloot vaart onder de vlag van Liberia, met 80,2 miljoen brt. Daarna komt Japan met 39,2 brt, Griekenland met 34 miljoen brt en Groot>Brittannië met 30,9 mil joen brt. De meeste schepen varen echter onder Japanse vlag. 9321. Gemeten naar tonnage bestaat 43 procent van de koopvaardijvloot uit tankers. Zweden en Frankrijk be schikken over de modernste vloot. Van deze vloten is respectievelijk 90 en 83 procent nog geen tien jaar oud. De oudste schepen varen onder de vlag van de Verenigde Staten en van Cyprus. Respectievelijk 40 en 65 pro cent van deze vloten zijn langer dan twintig jaar in gebruik. waarneembaar door vermindering van opgelegde tonnage en daarna door verbetering van de huidige im- produktiviteit van de varende vloot. En eerst na 1982 toch nog eerder dan voor de tankers zou er weer nieuwbouw benodigd zijn. Steun overheid De heer Muller stelde vast dat iedere Nederlandse rederij naar de beste toekomstmogelijkheden op de markt zoekt. Maar daarmede heeft hij die mogelijkheden nog niet. In toene mende mate wordt hem de toegang tot die potentiële markt versperd door niet-commerciële overheids maatregelen. Een proces waartegen de reders als particuliere onderne mers machteloos staan zonder de steun van de eigen overheid. Die steun van de eigen overheid kan ove rigens veelal slechts effectief zijn wanneer zij in bondgenootschap op trekt met buitenlandse overheden (te denken is hier aan de EG). Wanneer echter iedere nationale overheid op haar eigen wijze door eigen wettelijke bepalingen haar marktaandeel in de wereldscheep vaart probeert zeker te stellen ont staat er uiteraard een chaotische si tuatie, aldus de heer Muller. Een situ atie waarin slechts een geordend pa troon valt te scheppen door internati onale aanvaarding van spelregels. De heer Muller stond uitvoerig stil bij het kostenpatroon van de reders. Het is simpel, zo constateerde hij. om te overleven moet een reder met de ver kopen van zijn diensten een inkomen verdienen dat zijn kosten dekt. Vele kosten kunnen echter over het alge meen niet door de reder worden bein- vloed. Er zijn eigenlijk maar enkele kostenposten, die beïnvloedbaar zijn door de rederij, namelijk de beheers kosten, de onderhoudskosten van het schip en de bemannlngskosten. Wat het laatste betreft merkte hij op dat Nederland voor de meeste grote han delsvaartschepen, vergeleken met andere landen, qua bemanningskos- ten aan de top staat. De heer Muller besloot zijn rede met de suggestie aan de regering serieus te onderzoeken of er kansen zijn voor een nieuw Nederlands Initiatief op het gebied van de scheepsbouw in EG-verband. De EG-landen spende ren thans ongeveer 2 miljard gulden per jaar om hun scheepsbouwindu- strie draaiende te houden. Voorts is op het gebied van premies voor het slopen van verouderde tonnage tót dusverre niets uit de bus gekomen, dat alle belanghebbende partijen be vredigt. MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft het faillissement uitgesproken over de Temeuzense scheeps bouwmaatschappij TSM in Temeuzen en het scheeps- bouw-staalconstructiebedrijf Mecap in Sluiskil. Door deze faillissementen verdwijnen er 180 arbeidsplaatsen in de me taalsector in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone. Het faillissement van de TSM is door de twee bewindvoerders. C. Scher- penhuijsen en de Temeuzense advo caat mr. C. Galama aangevraagd. Het bedrijf had zelf vorige week sursean ce van betaling aangevraagd op de rechtbank in verband met de schuld van rond de zes miljoen gulden. Het onderzoek door de bewindvoerders heeft uitgewezen dat TSM niet meer te redden viel. Bij Mecap is het faillissement aange vraagd door twee schuldeisers, Inter- las uit Rozenburg en De Jong en La vino uit Geldermalsen. De directeur van Mecap J. Pilaet. is sinds 13 november ook directeur van de op 1 augustus op de Kamer van Koophandel te Temeuzen ingeschre ven nieuw opgerichte bv Mecap Ship yard. De nu failliete bv beschikte namelijk volgens Pilaet over een goedgevulde orderportefeuille met opdrachten bestemd voor het Mid den-Oosten, die in verband met de slechte financiële toestand van het bedrijf niet meer door Mecap bv kon den worden uitgevoerd. Er wordt nu door de directie van Mecap Shipyard koortsachtig gezocht naar een moge lijkheid om de orders van de failliete DEN HAAG Sommige populaire wijnen bevatten zo veel sulfiet, dat een consumptie van meer dan drie glazen per dag al gevaren voor de gezondheid kan opleveren. Dit staat in Koopkracht, maandblad van het Konsumentenkontakt, na een onderzoek van 21 veel verkochte wijnen. Vooral witte wijn en rosé be vatten veel sulfiet. Dit conserveer middel breekt vitamine bl af en is berucht als hoofdpljnveroorcaker. Van drie van de zes onderzochte rosés mag een volwassene maar twee en een half glas per dag nuttigen, aldus Koopkracht. Van een enkele zoete witte wijn is twee glazen al te veel. Rode wijn bevat doorgaans minder sulfiet dan andere soorten. ZEIST (ANP) Groothan delaren in eieren mogen de aanduiding „scharreleieren" niet op de eierverpakkingen aanbrengen. Het tuchtge- recht voor de groothandel in eieren heeft dit oordeel uit gesproken en grossier De Noordster uit Wormerveer tot een berisping veroor deeld. Het tuchtgerecht actte het op schrift „scharreleieren" in strijd met een uit 1975 daterende EG- verordening. Alleen aanduidingen die in deze regeling verplicht zijn gesteld of uitdrukkelijk toegelaten mogen op de verpakking voor komen. Bij het ministerie van landbouw waar de mededeling over de uit spraak van het tuchtgerecht nog slechts mondeling was binnengeko men. had men overigens de indruk dat de uitspraak was gebasseerd op een EG-verordening die in hoofd zaak is gebaseerd op de kwaliteit van eieren. Bij het „landbouwkwali- teitsbesluit scharreleieren" dat het ministerie binnenkort zal publice ren. gaat het echter niet om de kwaliteit maar om de herkomst van de eieren en het welzijn van de kippen die ze gelegd hebben. Het ministerie ziet daarom geen aanlei ding de publicatie van het besluit op te schorten. In tegendeel: de EG-verordening grossiers uitspraak van het tuchtgerecht maakt de totstandkoming van het besluit des te meer nodig, aldus het ministerie. Het besluit moet de con sument zekerheid verschaffen over de herkomst van het produkt. De grossierderij Noordster is één van de twaalf of dertien groothan- delsondememingen, tegen wie de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw in het voorjaar procesverbaal heeft opge maakt. omdat ze het woord „schar releieren" op de verpakking hadden aangebracht. Alleen tegen deze ene onderneming werd een vervolging ingesteld. De officier van justitie in Haarlem heeft, zoals in gevallen als deze gebruikelijk, de zaak doorver wezen naar het tuchtgerecht voor de groothandel in eieren, bestaande uit juristen en leken en gekozen door het bestuur van het bedrijf schap voor de groothandel in eieren. De Nederlandse pluimveeslachters zijn bezorgd over de export. In de eerste tien maanden van dit jaar werd ruim 10.000 ton geslacht pluimvee minder uitgevoerd dan in dezelfde periode van 1977. De uit voer bedroeg ruim 167.000 ton tegen bijna 179.000 ton in de eerste tien maanden van 1977 Een en ander bleek op de vergade ring van het produktschap voor pluimvee en eieren in Zeist. Pluimveeslachter E. Hop verklaar de dat ons land momenteel al met een slordige 3,5 miljoen kippen om hoog zit, waarvoor eigenlijk op dit moment geen „emplooi" te vinden is. Als er niet snel iets gebeurt, dan vreest Hop dat hier toestanden zul len ontstaan als in Amerika waar momenteel al het „kippenover- schot" via de kalkoven rigoureus wordt weggewerkt. Hop kwam in Zeist met de suggestie om als de huidige ontwikkeling zich voortzet via een steuntje in de rug van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking het over tollige vaderlandse kippenbestand in een wat verder verschiet te gaan slijten aan ontwikkelingslanden. „Het gaat per slot om hoogwaardig voedsel dat wij niet kwijt kunnen". Hop s suggestie ontmoette echter bij het dagelijks bestuur van het produktschap de nodige scepsis. Weet u al dat R.E.L. Roxy Extra Light is? Van de makers van Roxy Dual.Voor wie extra „teer" en nicotine-arm wil roken. Mecap bv alsnog uitgevoerd- te krijgen. PHILIPS De directie van Phi lips Data Systems en de vakbonden zijn het er over eens dat geprobeerd moet worden alle 440 arbeidsplaatsen te behouden. De directie wil een fa briek voor computer-hulpapparatuur in Den Haag voortzetten. Zij zal daar voor de nodige investeringen doen. Verder zal geprobeerd worden d^e activiteit uit te breiden zodat mensen uit de bedreigde toeleveringsdienst (die computerkaarten maakt) in de fabriek voor hulpapparatuur kunnen werken. Ook elders binnen Philips wordt plaats gezocht voor mensen uit de toeleveringsdienst. HOOGEWERF De vervoersbonden gaan actie voeren bij het internatio nale expeditie- en veembedrijf H0o- gewerff in Rotterdam en Amsterdam, waar 21 van de 115 werknemers We gens reorganisatie met ontslag wor den bedreigd. „Na overleg met de achterban is besloten over te gaan tot strikte toepassing van de CAO-bepa- ling bij het bedrijf." aldus voorlichter Duym van de vervoersbonden FNV. Dit houdt onder meer in dat er niet meer zomaar tijdelijke arbeidskrach ten ingezet kunnen worden, waardoor Hoogewerff het volgens hem wel eens moeilijk zou kunnen krijgen. De ver voersbonden zijn van mening dat er niemand ontslagen mag worden voor dat de absolute noodzaak vaststaat." en daar zijn zij helemaal niet van overtuigd. ROCKWOOL LAPINUS Bij dit bedrijf in Roermond dat isolatiema teriaal voor de bouw maakt, zijn twee nieuwe produktielijnen geopend. Dat betekent 100 man extra personeel. Een voor het met werk slecht bedeel de Limburg zo n verheugdende ge beurtenis dat de commissaris van de koningin de nieuwe produktielijnen persoonlijk in gebruik kwam stellen. WASHINGTON (Reuter) Het te kort op de Amerikaanse handelsba lans heeft in oktober 2,13 miljard dollar bedragen vergeleken met een nadelig saldo van 1,69 miljard dollar in september. In oktober vorig jaar bedroeg het tekort 3,23 miljard dol lar. zo heeft het Amerikaanse minis terie van handel woensdag meege deeld In de jongste verslagmaand verminderde de waarde van de ex port met 3.1 procent tot 13,01 miljard dollar. De waarde van de invoer steeg met 0,1 procent tot 15,14 miljard dollar Over de eerste tien maanden van ftlt jaar is het Amerikaanse handelsdefi cit opgelopen tot 24,79 miljard dollar vergeleken met een tekort van 21.16 miljard dollar in de overeenkomstige periode van 1977. In monetaire krin gen in Washington werd het niet on waarschijnlijk geacht dat de teleur stellende handelscijfers een domper zullen zetten op het geleidelijke her stel van de dollar, dat zich deze maand heeft voorgedaan. BRUSSEL (AP) Nederland en Bel gië hebben gisteren in Brussel een overeenkomst ondertekend voor de bouw van een radarsysteem dat de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschelde moet verbeteren. Het radarsysteem zal worden gekoppeld aan een bestaand systeem tussen Antwerpen en Hansweert. Het cen trale station komt in Vlissmgen te staan. Daarnaast zullen op Neder lands grondgebied zeven stations worden gebouwd en een bij Zeebrug- ge aan de Belgische kust

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19