gevangenen krijgen bezoek i Garvey sherry. f1 Panter Rood ongematteeid. Nieuwe Keizersveer-brug gaat nog deze week open izet van ambassade en Nederlandse vrijwilligsters Minstens één keer in de twee weken U mag best weten dat er maar één echte Melba Toast is... Behandeling van rapport jongen mag in openbaar CRM subsidieert sportieve recreatie gehandicapten Al 200jaar de lekkerste. 1963 ■w; avs Stukken Moerdijkbrug gebruikt Sinterklaas Suggestie. IDERDAG 30 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET P 13 - RHS 17 fGKOK Een kilometer [twintig buiten Bangkok van de hoofdweg naar vliegveld Don Muang, de meeste drugsmokke- tegen de lamp lopen, ligt Bangkhen de Klong em-gevangenis, waarin wel bijna vierduizend agenen zitten. Vlak daar- maar iets meer landin- rts bevindt zich de vrou we vangenis met 1200 ge- genen. Bij elkaar is het r\ enorm groot complex, op e hoek voorzien van wacht- pns, zodat het haast onmo- Ijk is hieruit te ontsnap- i Tenzij met medewerking 1 binnenuit. k D. (vijf jaar) en Piet van B. itig jaar) zitten in de mannenge- enis, terwijl Geertje H. (vijf jaar) mmy L (dertig jaar) in het vrou- redeelte zijn gehuisvest. De an- twee Nederlanders Andries M. ig jaar) en Hans C. (75 jaar) zit- bpgesloten in de maximaal bevei- Bangkwang-gevangenis (5000 ngenen). die wat verder van gkok af is gelegen in de plaats haburi. I3_van de taken van de consulaire tng van de Nederlandse ambas- is erop toe te zien, dat gearres- öe landgenoten een naar omstan- -jeden menswaardige behandeling en en dat de regels van het dï nde recht op de juiste wijze op v worden toegepast. Met die taak is ru last andere werkzaamheden in 5kok tweede ambassadesecreta- obert- Serry belast, die voorzo- ralt na te gaan zich naar beho- hiervan kwijt. Dit houdt onder in het rapporteren over de situa- an de gevangenen, het regelma- tezoeken van hen en het geven juridische en financiële bijstand. lert Serry staat hierin overigens alleen, maar krijgt uitgebreide en steun van Emmy de Goede een maatschappelijk werker die im drie jaar in Thailand verblijft, rerkte in Nederland bij de kinder- herming en de reclassering in terdam en is zodoende geen mde op gevangenisgebied en in ttmgaan met gevangenen. ■w -P ■''fcéiwum erleg iar initiatief draait nu al een Bangkok een groep van Neder- vrijwilligsters. die trouw vijf de zes (Andries M. stelt er geen op) gevangen zittende landgenor oeken. Maandelijks heeft de i, die met Emmy de Goede en uit zeven mensen bestaat, over- iver de gevangenen, waarbij de ken (in ieder geval één keer per weken) worden geregeld, hun 11,1 ndheiclstoestand wordt bekeken c "wensen en klachten worden be- Jken. Elke gevangene heeft zijn "81 vaste contactpersoon en het el, dat toch wel iets bijzonders worden genoemd andere lan- kennen zo iets niet functio- erg goed. ty de Goede: „Ik zie het echt als plicht, een daad van solidariteit, een Nederlandse kolonie in het enland in dit geval Thailand uit zo'n driehonderd mensen be- t, omkijkt naar landgenoten die in gevangenissen zitten. Ik deed aanvankelijk toen Piet werd resteerd alleen, maar toen itje. Henk en Emmy erbij kwa- heb ik geprobeerd meer mensen schakelen. En ik moet zeggen het me tot nu toe geen moeite om geschikte vrijwilligers (dat meestal vrouwen, omdat die dag kunnen en er tijd voor heb- te vinden die deze taak nauwge- >p zich willen nemen." a -K3 aSK m Ingang van de Klong Phrem-gevangenis bij Bangkok. peteerd, dat ik een broer van een goede vriendin van Emmy ben, op bezoek in Thailand en dat ik graag een van mijn landgenoten even wil spreken. De Klong Phrem-gevangenis is in deze tijd niet zo eenvoudig te berei ken, want tot aan de poort staat het voorterrein onder water als gevolg van hevige regenval en overstromin gen. De rivier de Chao Phraya, die dwars door Bangkok stroomt is weer eens buiten haar oevers getreden, maar na een tocht te voet over wan kele, improvisorisch opgetrokken steigertjes van hout slagen we er toch in de Ingang van de gevangenis te bereiken. Het binnenkomen verloopt soepel: de bewakers kennen mijn begeleidster Emmy en er wordt niets gevraagd. Ik knik van tijd tot tijd het personeel vriendelijk toe en kan gewoon mee- hobbelen tot in de ontvangstruimte. Emmy de Goede laat haar brief zien en vraagt of ze Piet van B. mag bezoe ken. We gaan zitten aan een tafeltje en wachten tot hij komt, want een bewaker moet hem eerst gaan zoe ken. Na ongeveer een kwartier ver schijnt hij in een betraliede ruimte. Het doel van mijn komst wordt hem efdewerk' ertelt dat het allemaal liefdewerk )ok voor haareelf, hoewel ze re- ieringsambtenaar is. ..Een offi- aanstelling heb ik niet. Wel is er ijds namens het bureau buiten- door Kees de Leeuw land van de Nederlandse vereniging van reclasseringsinstelllngen .en het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een brief naar de ambassa de hier gestuurd. Daarin werd het verzoek gedaan mij als vrijwilliger in te schakelen bij het behartigen van de belangen van de Nederlandse ge vangenen en ik kan niet anders zeg gen dan dat er goed wordt samenge werkt met de mensen van dè ambas sade." Zo heeft de ambassade voor het kun nen bezoeken van de gevangenen in het Thais verzoekschriften opgesteld, waarin staat dat die en die namens de ambassade een bepaalde gevangene wil spreken en waarin aan de gevan genisautoriteiten gevraagd wordt daaraan medewerking te verlenen. Risico Afgesproken wordt, dat ik na aan de groep te zijn voorgesteld ook enkele gevangenissen zal bezoeken, maar de moeilijkheid is alleen dat de ambas sade officieel geen medewerking wil verlenen. Men acht het risico te groot, dat er eventueel problemen zouden komen, maar als ik het op eigen gele genheid wil proberen, is dat best, aldus Serry. Met in mijn achterhoofd de gedachte „Lukt het, dan is het meegenomen, mislukt het, dan heb ik pech gehad" gaan we dan ook op weg. Ik kleed me naar Thaise begrippen keurig aan, zodat dat geen belemmering zal kun nen vormen. Van tevoren wordt gere- ADVERTENTIE De bakkers van Buitoni maken hun heerli|ke. knapperige.goudbruine Melba Toastjes speciaal vooru! Er is dan ook maar één bednjl in heel Europa dat het originele recept mag gebruiken en daarom ook als enige de originele naam Melba Toast mag voeren: Buitoni Alleen Buitoni maakt de echte Melba ToastF DEN HAAG (ANP) Het rapport van de rijksrecherche over de behan deling van de vijftienjarige Suri naamse jongen Duncan B. mag op 29 november in het openbaar worden besproken door de Haagse raadscom missie voor politie- en brandweeraan gelegenheden. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, beslist. De ouders van de jongen hadden een kort geding aan gespannen tegen de Haagse burge meester Schols als hoofd van de poli tie, omdat zij om redenen van privacy tegen openbare behandeling van dit rapport waren. De burgemeester had al zoveel mogelijk namen en enkele passages uit het rapport geschrapt. Het rapport gaat over de manier waarop Duncan als verdachte van inbraak in een school in het Haagse politiebureau is behandeld bij.zijn weigering om een foto en vingeraf drukken te laten maken. De president overwoog, dat in de commissie het beleid van burgemees ter Schols zal worden besproken. Bo vendien is het alsnog mogelijk dat de raadscommissie beslist de zaak ach ter gesloten deuren te behandelen, indien zij dit nodig acht. Hiermee is voldoende waarborg geschapen ter bescherming van de belangen van de jongen en diens familie, aldus de pre sident. Hij is het niet eens met de stelling van eisers dat het rapport van de rijksrecherche niet onpartij dig zou zijn: de reputatie van de rijks recherche in zaken als deze is buiten kijf. schrijft hij in het vonnis. Los van deze aangelegenheid staat de behan deling door het gerechtshof in Den Haag van de klacht van Duncans ouders, waarbij het erom gaat of als nog een strafvervolging moet worden ingesteld tegen de betrokken politie mensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alleen gemeenten met 100.000 inwoners of meer zullen vol gend jaar van de overheid geld krij gen voor de ontwikkeling van sportie ve recreatie tussen gehandicapten en niet-gehandicapten. Kleinere gemeenten komen niet in aanmerking voor een subsidie, zo heeft minister Gardeniers van CRM laten weten op vragen uit de Tweede Kamer over de begroting voor vol gend Jaar. De ervaringen van de grote gemeen ten in '79 kunnen mogelijk een rol spelen bij het beoordelen van de vraag of kleinere gemeenten het jaar erop ook in aanmerking komen voor een tegemoetkoming uitgelegd en hij heeft er geen bezwaar tegen, als ik een paar worden met hem wissel. Eten In vergelijking met foto's die ik van hem in de kranten heb gezien komt Piet me mager en ingevallen voor. Later hoor ik dat dat mede een gevolg kan zijn van zijn nieuwe gebit, dat hij in de gevangenis aangemeten heeft gekregen. Hij geeft me een hand. zegt „dag meneer" en neemt meteen de gelegenheid te baat tegenover mij zijn nood te klagen over het eten. dat voor hem erg belangrijk is. „Ik heb af en toe zo'n trek in verse spinazie of andijvie uit blik en een biefstukje op z'n tijd, want dat mis ik hier wel, hoor," vertelt hij. Hij klaagt er tevens over nauwelijks contact te hebben met zijn 64 mede-gevangenen allemaal buitenlanders die afge zonderd zitten van de Thaise. .Alleen met een oudere Amerikaan en zijn zopn praat ik wel, maar verder wordt het me allemaal te veel. Ik kan er niet meer tegen en ga hier kapot." Het zit Piet erg dwars dat het zolang duurt, voordat zijn zaak in hoger be roep voorkomt. „Ik wacht al een jaar en het schiet maar niet op," maar ondanks een officieel verzoek van de Nederlandse regering om er toch haast achter te zetten, is er nog niets bekend. Hij toont zich erg blij met de boodschappen die Emmy de Goede voor hem heeft meegenomen: een stukje kaas. wat groente en fruit voor extra vitamine en een pakje shag, dat ik erbij heb gedaan. Na tien minuten geeft de bewaker het sein dat de tijd om is en om geen moeilijkheden te veroorzaken gehoorzamen we onmid dellijk. Emmy belooft snel terug te zullen komen en ik merk dat Piet door dit bezoek toch wel weer even is opge knapt. Ik geef hem een hand. bedank hem voor het gesprek en wens hem veel sterkte toe. maar besef tevens dat het een pover gebaar is. Ondanks de oprechtheid ervan laat het een gevoel van machteloosheid bij me achter, als ik de poort van de Klong Phrem-gevangenis uitstap. Journalist De volgende dag staat een bezoek op het programma aan de vrouwenge vangenis. waar ik samen met Mar- greet Tjeppema, een andere vrijwil ligster. Greetje H. zal opzoeken. Hier voltrekt zich hetzelfde ritueel, al moe ten we om deze ingang te bereiken behalve over steigers ook heel wat meters met opgerolde broekspij pen door het water banjeren. Aanvankelijk verloopt alles naar wens. maar eenmaal in de ontvangst ruimte gezeten krijgt de cheffin van de administratie argwaan. Ze vraagt wat ik kom doen en is er (terecht) niet helemaal van overtuigd dat ik zo maar een toerist op doorreis ben. Ik moet mijn paspoort laten zien en daar ik weet dat dit geen beroep vermeldt, overhandig ik het haar met een gerust hart. Ik zie echter over het hoofd, dat mijn verklaring van mijn vertrek uit Thailand door de douane erin is geniet, waarin wel mijn beroep staat. Dit had tot gevolg dat ik op het vliegveld Don Muang bij aankomst zo met mijn bagage mocht doorlopen, maar nu werkt het in mijn nadeel. De Thaise bladert erin. bekijkt mijn vi sum en ziet in één oogopslag mijn beroep staan. „Ah, Journalist." roept ze en schudt met haar hoofd. Ik moet weg. Niet alleen uit de spreekruimte. maar ook uit de gevangenis en kan voor de poort wachten. En zo gebeurt het, dat ik even later Geertje met een bewaakster wel zie aankomen en haar kan toeknikken, maar niet in staat ben een woord met haar te wisselen. ADVERTENTIE 1780 1805 1781 1806 1782 1807 178) 1808 1784 1809 1785 1810 1786 1811 1787 1812 1788 1813 1789 1814 1790 1815 1791 1816 1792 1817 1793 1818 1794 1819 1795 1820 1796 1821 1797 1822 1798 1823 1799 1824 1800 1825 1801 1826 1802 1827 1803 1828 1804 1829 UW. 0 1905 1930 1955 1 1906 1931 1956 2 1907 1932 1957 3 1908 1933 1958 4 1909 1934 1959 5 1910 1935 1960 11911 1936 1961 17 1912 1937 1962 1 1913 1938 ■914 1939 1961 il5 1940 1965 ■16 1941 1966 TST17 1942 1967 i Pys 1943 1968 1944 1969 1945 1970 1946 1971 C2 1947 1972 *vl23 1948 1973 WÊ24 1949 1974 vi:«'5 1950 1975 ■6 1951 1976 «7 1952 1977 1953 1978 1954 Zorgen DEN HAAG (ANP) De vernieuwde brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer, die in plaats van twee vier rijstroken krijgt zal vrijdag voor het verkeer worden opengesteld. De brug is een schakel in de verbinding Breda-Gorinchem- Utrecht. Na afloop hoor ik, dat Geertje, die overigens wist dat ik zou komen, mijn niet al te veel had willen vertellen. Ze is wat opstandig, maakt zich zorgen over één van haar kinderen en over het feit dat als ze vrij is ze opnieuw voor de vijfde keer zal moeten beginnen een bestaan op te bouwen. Ze hoopt via strafvermindering over ongeveer een jaar uit de gevangenis te zijn en is bezig een dagboek te schrijven. Eenmaal terug in Nederland wil zij haar verhaal voor veel geld wel kwijt aan TTouw, zo laat ze weten. „Dat is een rijke krant die best over de brug kan komen. Ik weet het van een oom. die dit blad leest." Voordat ze weer wordt weggevoerd, kijkt ze nog even om en lacht. Dan verdwijnt ze naar de gevangenvertrekken door een ijzeren detxr, die achter haar zorgvuldig wordt vergrendeld. Dit is het derde verhaal uit een serie van vijf. Het eerste en twee'de verhaal stonden in Trouw van 25 en 28 no vember. De oude brug was met haar breedte van 8.5 meter een bekende flessen hals. Ook de staat, waarip de brug verkeerde, was geen „honderd pro cent" meer. De nieuwe verbinding bestaat uit twee overbruggingen, één voor beide rijrichtingen met elk voor het snelverkeer twee rijstroken en een vluchtstrook, met daarnaast fietspaden en een rijbaan voor het landbouwverkeer. De reconstructie kostte 25 miljoen gulden. Nadat ln 1975 was begonnen met het bouwen van nieuwe land- hoofden en het verbreden van de brugpijlers, werden in de loop van 1976 de eerste drie overspanningen van de oude Moerdijkbrug naar de Bergsche Maas gevaren en naast de Keizersbrug gelegd. Later werden nog eens drie overspanningen van de Moerdijk ingevaren en op de pijlers gelegd. Aangetast De drie oude delen van de Keizers- veerbrug zijn gesloopt. Ze waren zo door de tand des tijds aangetast, dat enige jaren geleden al een verbod voor speciale typen zware voertuigen moest worden ingesteld. De oude brug dateerde uit 1931, toen bij Kei zersveer voor het eerst een vaste oe ververbinding werd gebouwd. Het was een van de eerste verkeersbrug- gen over de grote rivieren. Voor die tijd was er over de Bergsche Maas een veerverbinding. De daar voor gebruikte naam „Keizersveer" is ontleend aan keizer Napoleon. Hij liet. vooral uit militaire overwegin gen. de weg van Breda via Gorinchem naar Amsterdam verbeteren en wees de wegverbinding Parijs-Brussel-Bre- da-Amsterdam aan als „keizerlijke weg der eerste klasse". Het Keizers veer vormde een belangrijke schakel in deze verbinding. Dit bleef zo tot de eerste wereldoorlog, toen men om strategische redenen een schipbrug legde over de Bergsche Maas. Na deze oorlog kwam het veer terug en heeft ook dienst gedaan aan het begin en na het eind van de tweede wereldoor log, toen beide keren de brug door de terugtrekkende troepen werd ver-, nleld. 3,50 per doos van 10 Ter gelegenheid van Sinterklaas ook in snrpriscverpakking. 20 Stuks 7,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17