Uitstel over Neptune bepleit edrog bij registratie erkiezingen Namibië Diesel al voordelig bij 15.000 kilometer Analyse lesuwkado Flora en fauna bedreigd krant Minister Van Aardenne wil beslissing week opschorten roorbode? Aangenaam! Trouw F cuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant KOERDISTAN etholiek erkbezoek aalt verder Veel soorten in gevaar ttoria beschuldigd door kerkelijke leiders ibtenaren willen ies tegen kabinet tie tegen Udieverkorting Wegenbelasting moet worden verlaagd Senator maakt bezwaar tegen 'besmuikende taal' 'Kinderbijslag loskoppelen van loonstijging' Kamer praat over mislukt loonoverleg BRINK Luchtverwarming (Zie boven) Trouw Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW 36STE JAARGANG NR 10619 - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 rouw pg>' i f-r - Opklaringen HET WEER Geleidelijk minder buien en meer opklaringen Meest matige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog al en toe harde, noordoostelijke wind Maximumtemperaturen ongeveer twee graden MORGEN EN OVERMORGEN: opklaringen en overwegend droog In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst Motgen zon op. 08.22 onder 16 35 Maan op 06 48 onder 16.30 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIOEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 76) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT UgiNA 2: IGINA 3: ersoneel bureau erdeelt inkomen IGINA 7: he Times weg? PAGINA 8 'Pais gebruikt wet verkeerd' PAGINA 13: Bier nog niet aan de top PAGINA ECONOMIE: Hoe besteed je het huishoudgeld? 'Ha* 2 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse flora en fauna vertoont een voortdurende achteruitgang. De afgelopen jaren zijn een aantal knaagdieren en de grote landroofdieren sterk achte ruitgegaan. terwijl ook een groot aantal vogels (vooral insekteneters) in aantal afnam. Van de planten soorten wordt momenteel 35 procent acuut of zeer sterk bedreigd. Dit blijkt uit antwoorden van minis ter Gardeniers-Berendsen (CRM) op vragen vanuit de Tweede Kamer. Uit het overzicht dat minister Garde niers heeft gegeven, blijkt dat een sterke achteruitgang valt te melden van knaagdieren als hamster, hazel- muis, woelmuis en veldmuis en van landroofdieren als das, otter, bun zing en boom- en steenmarters. Een zeer sterke achteruitgang valt voorts op te merken hij vleermuizen. Bij de vogels betreft de achteruit gang vooral de insektcnetende soor ten, die problemen hebben met hun voedselvoorziening. Maar ook ande re vogelsoorten gaan achteruit. Be dreigde vogelsoorten, aldus het over zicht van de minister, zijn steenuil, roek, tureluur, purperreiger, bont- bek- en strandplevier, wouwaap, roerdomp, patrijs en nachtegaal. In aantal achteruit gingen de afgelopen jaren kerkuil, nachtzwaluw, grauwe klauwier, ortolaan, geelgors, ooie vaar, zwarte stern, grauwe kieken dief, korhoender, zomertaling, kwar- telkoning, watersnip, kemphaan en grote karekiet. Wat de zeehond betreft, is geen ver betering van de slechte situatie op getreden. In 1964 waren nog onge veer twaalfhonderd zeehonden in de Waddenzee en driehonderd zeehon den in de Zeeuwse en Zuidhollandse kustwateren. In 1975 was de zeehond in de Delta vrijwel uitgestorven en bedroeg het aantal zeehonden in dc Waddenzee nog slechts vierhonderd. Minister Gardeniers constateert ook een sterke tot zeer sterke achteruit gang bij de amfibieën en reptielen. Met de in Nederland voorkomende plantensoorten is het evenmin floris sant gesteld. Van de in 1900 voorko mende 1400 plantensoorten is 5,3 procent uitgestorven, wordt 35 pro cent accuut of zeer sterk bedreigd en kan achttien procent als bedreigd worden aangemerkt. Dat wil zeggen dat sinds het begin van deze eeuw bijna zestig procent van de planten soorten verdwenen dan wel in ge vaar is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economi sche zaken) wil zeer tegen de zin van zijn coleega Scholten (defensie) enig uitstel in de kwestie van de Neptune-vervanging. Scholten meent, dat het kabinet uiterlijk vrijdag moet beslis sen welk toestel de opvolger wordt van het verouderde Neptu ne-vliegtuig, dat nu in gebruik is bij de marine. Van Aardenne streelt naar uitstel van ongeveer een week, een verlangen dat ook sterk leeft in de grootste regeringspartij, het CDA. jorbode van een strenge winter? In ieder geval lag gisteren sommige delen van ons land al een enkele centimeters dikke «uwlaag over de velden. En de Bilt voorspelt, dat het lorlopig nog wel koud zal blijven: drie tot acht graden vorst! In de loop van deze week, waarschijn lijk vandaag al, zal een aantal CDA- Kamerleden de ministers Van Aar denne en Scholten inzicht vragen in Hennie Serfontein QHOEK De directeur van het Christelijk Centrum in de Namibische hoofdstad Ihoek, Justin Ellis, heeft ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van rechter Steyn, lidafrikaanse gouverneur van Namibië. Ellis zegt dat bij de registratie van kiezers voor de >nde binnenlandse verkiezingen ernstige onregelmatigheden voorkomen. de laatste berichten uit Parijs. Voor de opvolging van de Neptune zijn twee kanshebbers in de markt: de Franse Brequet Atlantique en de Ori on uit de Amerikaanse Lockheedfa- brieken. Nederland heeft de Fransen gevraagd een omvangrijke financiële bijdrage te leveren aan de F-28 Super. Een nieuw toestel dat voor het voortbe staan van de vaderlandse vliegtuig bouwer Fokker van groot belang is. Vervolg op pagina 3 ADVERTENTIE ►aar uur voordat Ellis Windhoek om als balling in Europa te leven, heeft hij de beschuldigin- een persconferentie geuit. Vol- Éllls had gouverneur Steyn be- hem uit te wijzen, omdat de rikaanse autoriteiten hadden kt dat hij bezig was met het ren van bewijzen over de prak- bij de registratie voor de Nami- verkiezingen. Zoals bekend sn deze verkiezingen in Namibië rcot door de Swapo en enkele politieke partijen, die vinden Ie verkiezingen gefraudeerd en nipuleerd worden door het be- in Pretoria. verwees naar een recente ker- mferentie van de zes kerken in biê waar verklaard werd dat er alen verteld waren over uitge- e intimidatie en bedrog bij de iagne om kiezers te registreren", n brief schreven dertig kerkelij- rtegenwoordigers aan de Zuid- aanse premier. Pieter Botha, dat proces overal angst en verlies irtrouwen in de plannen van uw regering heeft veroorzaakt. Als de re gistratie niet eerlijk en vrij is, dan kunnen de verkiezingen ook niet eer lijk en vrij zijn". Naderhand besloten de kerken een onderzoek te beginnen en een rapport met de feiten te publiceren. Men be sloot de verkregen informatie over de praktijken in Namibië aan het licht te brengen. Recente acties van de gouverneur tegen de kerken in Namibië konden verklaard worden uit vrees, dat de praktijken aan het licht gebracht zouden worden. De gouverneur en de regering in Pre toria zijn een grootscheepse interna tionale actie begonnen om de geko zen vergadering te „verkopen" als de ware vertegenwoordigers van het volk van Namibië. Een hoog opkomstpercentage bij de verkiezingen zou het gevolg kunnen zijn van deze praktijken. Dit zou een foutieve weergave van de publieke opinie in Namibië zijn. Volgens Justin Ellis is het een ver grijp om mensen van registratie af te houden door intimidatie, maar is het geen vergrijp om intimidatie te ge bruiken om mensen te registreren. Dat was voor Ellis een reden om gouverneur Steyn niet op de hoogte te brengen, omdat deze niet verplicht zou zijn daar iets aan te doen. Vervolg op pagina 7 HAAG (ANP) De bondsraad Je algemene bond van ambtcna- jda iBVA) wil dat het hoofdbestuur wcjdie bond acties gaat voorberei- ls protest tegen de houding van oge cabinet in het overleg met de mdsraad heeft dit gisteren ver- na een vergadering in Breda. irek daar nou 'es twee jaar c'oor acties Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de huidi ge prijzen van olie en benzi ne, wordt een kleine diesel personenauto al bij zo n 15.000 kilomter per jaar voordeliger dan een benzi- ne-personenauto. Bij grote wagens, is met een jaarge middelde van 30.000 kilom ter met een diesel al een voordeeltje te halen. Tot deze conclusie komt de Con sumentenbond, op grond van een onderzoek van zeven diesel-perso nenauto's. De test werd gedaan in samenwerking met de Belgische, Duitse. Franse en Noorse consu mentenorganisaties. Hieraan voegt de Consumenten bond. wat Nederland betreft, nog toe dat, als de (zeer) hoge motorrij tuigenbelasting op dieselauto's zou worden afgeschaft, een kleine diesel bij 13.000 kilometer al voor deliger zou uitkomen dan een auto die op benzine loopt. Bij een grote wagen zou dat voordeel al bij de 27.000 kilomter per jaar komen liggen. Bij de resultaten van dit onder zoek, die in de Consumentengids van december worden gepubli ceerd, tekent de Consumenten bond aan, dat het verschil in mo torrijtuigenbelasting tussen ben zine- en dieselauto's moet verdwij nen. „Door die stap te doen. kan de overheid recht doen aan de verhoudingsgewijs milieu- en energievriendelijke krachtbron, die de dieselmotor is. En pas dan, komt de diesel ook binnen het bereik van mensen die weinig rijden." Tot dusverre bestaat in Nederland nog steeds een hoge motorrijtui genbelasting op dieselauto's. Het bevorderen van het gebruik van een dieselmotor kan vanuit het oogpunt van milieubesparing flink wat zoden aan de dijk zetten. Maar. zo klaagt de Consumenten bond, dat is tot nu toe nog niet tot Den Haag doorgedrongen. „We hebben tenminste nog geen achie ve pogingen van de overheid ge zien om ons in een dieselauto te krijgen. Integendeel zelfs. Dit Jaar ging de btw op dieselolie nog om hoog van vier naar achttien pro cent." Hierbij kan worden aangetekend, dat de Consumentenbond bij het onderzoek is uitgegaan van 1,11 voor een liter benzine en van 0,63 per liter dieselolie. Rendement Een dieselmotor haalt méér kracht uit dezelfde hoeveelheid brandstof, dan een benzinemotor. Het rendement is dus groter. Hier bij komt nog. dat diesel- of gasolie minder bewerkingen behoeft te ondergaan dan benzine, en dus goedkoper te produceren is. Diesels, zo is de conclusie, bespa ren energie, sparen het milieu en vertonen veel minder de onhebbe lijkheden die ze vroeger hadden. Bovendien zijn deze wagens nu voor een groter publiek interes sant. Een belangrijk punt in het voor deel van de diesel is nog, dat er in tegenstelling tot in benzine geen lood in zit. Voor LPG geldt overigens hetzelfde. Wat milieu vriendelijkheid betreft kan nog worden opgemerkt, dat niet alleen benzine, maar ook LPG het in dit opzicht tegen de diesel ook al rookt die bij een koude start „be hoorlijk" moeten afleggen Over koninklijk huis Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. Van Hulst, fractie voorzitter van het CDA in de Eerste Kamer heeft de regering gisteren tij dens de algemene politieke beschou wingen gevraagd of vervolging we gens majesteitsschennis kan worden ingesteld naar bladen, die op een be smuikende manier over het konink lijk huis schrijven. De kritiek van de senator gold vooral Vrij Nederland-columnist Jan Eter. die in de editie van vorige week taal bezigde jegens het koninklijk huis „waar schuttingtaai keurig bij is." Hij vroeg de regering of het jachtseizoen op het koninklijk huis weer is geopend. De kritiek van de fractieleider be helst niet zozeer de publikaties van de laatste weken over vermeende misstappen van prins Bernhard tij dens en voor de oorlogsjaren hiervan zei de heer Van Hulst dat het om onbewezen uitingen ging. Van Hulst vraagt zich af wat de rege- Ook in de Tweede Kamer moet je wachten op Je beurt JJJJ niet Kunnen verdedigen en die in onze Minister van verkeer Tuijnman en zijn staatssecretaris me- democratie blijkbaar tot de vogelvrij- vrouw Smit-Kroes wachten in de „vensterbank" van de en behoren. Hij noemde het een kwes- vergaderzaal op hun beurt. Ne, die hij tot in „de rotte kern af- schuwelijk vindt". Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) wil de kinderbijslagen loskop pelen van de loonstijgingen, en voortaan koppelen aan de prijsstijging. De bijslagen zijn dan waardevast in plaats van welvaartsvast. Tegelijk wil De Graal ook de bijslag voor het eerste kind weer mee la ten lopen in de halfjaarlijkse koppeling. Sinds 1973 was de bijslag voor het eerste kind bevroren. De ingreep heeft „vrijwel geen gevolgen voor de gezinnen", zo stelde de staatssecretaris. Gezinnen met minder dan vier kinde ren gaan iets vooruit door het nieuwe systeem, en gezinnen met meer dan vier kinderen iets erop achteruit. Staatssecretaris De Graaf deelt dit mee in een verzoek om advies aan de sociaal economische raad. Zijn plan maakt onderdeel uit van de derde fase van de operatie rond kinderbijs lag en kinderaftrek. Deze derde fase moet ingaan in 1980. DEN HAAG De regering zal van daag een rapport naar de Tweede Kamer sturen over het mislukte loon overleg. Waarschijnlijk morgen zal de Kamer hierover een debat houden. Een en ander is onderdeel van de uitvoering van de motie-Aantjes, die de Kamer aannam in het oktober- debat over de ombuigingsnota ..Be stek '81". Er komt nu geen centraal loonak- koord. De vakbonden en de werkge vers gaan nu over tot de CAO-onder- handelingen per bedrijfstak of be drijf. Minister Albeda (sociale zakeni verklaarde na het mislukte overleg dat hij geen voornemens heeft om een loonmaatregel te treffen Belangrijke breekpunten in het over leg van maandagavond waren de kwestie rond de bouw-CAO, de eis van minister Albeda dat korter wer ken niet raag leiden tot hogere kos ten. en het wetsontwerp om stijging van de sociale uitkeringen op 1 janua ri te korten met een half procent. Deze breekpunten hielden vakbewe ging en regering verdeeld ADVERTENTIE Industrieterrein 5. Postbus 24. Staphorst. Telefoon (05225) 14 44 „We hebben niets aan een voortdurende herhaling van aanvaarde waarheden, maar veel meer aan diepe, doorwrochte analyses van internationale ge beurtenissen." Prima dus. Weliswaar sprak hier voorzitter Leonid Breznjew, maar die heeft ook wel eens gelijk. 6 sprookjes op I LP (A) Verlekl door Ion vun Duinhoven, ho in Dijk. i letty Blok en Iiki vun Fjuissen Lektuurhangcr(B) Nih»ii meer zoeken niiur de krant of tv-gidv Dekoratie!'jute lektuurhungcr. Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder niet gevlochten kooitlje. ketting met armband (Dl De nieuwe modetrend: ketting en anti handje van keramiek. \1;utk iemand abonnee opTrouw. het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u cén van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:Tel Vervolg op pagina 3 De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alk: nummers va?.Trouw graüs. Daarna gaai het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze:DA. B. DC. D.(aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792 '000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- m informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1