R Loonoverleg volledig mislukt Prins Bernhard in opspraak ühina schendt mensenrechten Plank Kabinet trekt pakket voorstellejl weer in ■lesangon genoemd in Douglas-affaire i deze krant r Verklaring Waltmans Trouw S.L« Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Ontwikkelings- minder, aar wel beter De Kleine Krant irgemeester in Francisco rmoord Kamerlid Waltmans (PPR) vraagt Van Agt om onderzoek nesty International: Kaper uitgeleverd Tanzania valt Oeganda binnen x-KLM-topman beschuldigd Met Trouw is het nieuws kinderspel Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j: Trouw 36STE JAARGANG NR 10618 - DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 rouw HET WEER Wintersq£büien Winterse buienfi<fewisseid door opklaringen Matige tot krachtige, aan de kust en op he^jfselmeer enige tijd stormachtige wind uit noordwest tot qoixp. Maximumtemperaturen ongeveer vier graden ov^^jrgen bung en geleidelijk meer opklaringen. In de nacht en ochtend meest Jjphte vo^st Morgen aorrt^:^B 20, onder: 16.35t Maan op: 05.34. onder; 15.55. f «AGINA 3: Schaatsplank kan probleem worden «AGINA 7: Wel geld, maar jeen projecten PAGINA 9: 'AGINA 12: >ver jeugdige krantebezor- jers, maatschappelijke lienstplicht en nog veel meer. Tt L Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het loonoverleg van regering, werkgevers en vakbeweging is gisteravond na drie uur praten mislukt. Er komt ook geen centraal overleg meer tussen werkgevers en vakcentrales, zonder de regering. De cao-onder handelingen zullen zich nu gaan voltrekken per bedrijfstak. Wij hebben het pakket voorstellen van de ministers gewogen en te licht bevonden. Voor ons is dit geen basis om verder te praten, aldus FNV-voorzitter Kok. Het kabinet heeft na het mislukken van het overleg het totale pakket weer ingetrokken. «AGINA 19: lerkeersrubriek, weer, euilleton, strips, radlo-en v-programma's, puzzel. N FRANCISCO (Reuter, I, AP) De burgemeester San Francisco, George scone, en een ander lid van stadsbestuur zijn gister- ind vermoord. cone was ooit een goede vriend de leider van de People Temple, Jones, die vorige week aan het fd van honderden sekteleden in ana de dood vond. Jones werd in benoemd tot hoofd van de dienst shuisvesting van San Francisco, dodelijke schoten werden waar- Inlijk gelost door een ex-stads- uurder, Harvey White. Deze trad n november af. maar vroeg een CNV-vooreitter Van der Meulen vond „een belangrijke flessehals voor ons" het plan van de regering om het effect van de bouw-cao te blokkeren voor sociale uitkeringen, minimumloon en ambtenarensalarissen. „Ik heb op dit punt geen enkele ruimte. Ik had even tueel wel de zaak willen bepraten in de verbondsraad, maar de FNV en de werkgevers maakten dat dat niet no dig is," aldus Van der Meulen. Posi tief vond het CNV met name de voor stellen van de ministers op het gebied van vervroegd stoppen met werken door oudere werknemers. Maar ook op dit punt bleek de FNV weinig ruimte te hebben om tot afspraken als het aan ons ligt, en in het parle ment verdedigen". Ook de medede ling dat het eigen risico voor het ziekenfonds voor volgend Jaar, in welke vorm dan ook, van de baan is, werd door minister Andriessen (financiën) weer op losse schroeven gezet. „Wij hadden die mededeling wel gedaan in het overleg, maar wij zullen ons nu eerst weer moeten beraden, zodra het advies van de ziekenfondsraad over het eigen risi co binnen is". Bouw-cao Minister Albeda vond dat de FNV „veel te licht tilt" aan verkorting van de werktijd in verschillende bedrijfs takken. De FNV wilde de eis van een met kabinet en werkgevers te komen. Positief vond Van der Meulen in het pakket van de ministers ook de gelij ke behandeling in koopkracht van enerzijds uitkeringen en anderzijds de lonen. Kok vond dat er „wezenlijk door het kabinet niets is veranderd in de op stelling ten opzichte van vrijdag." Ook hij wees op de kwestie van de bouw-cao. Ook de andere wijze voor korting op de uitkeringen per 1 Janu ari kon de goedkeuring Van de FNV niet wegdragen. Een belangrijke hin derpaal voor de FNV was ook dat minister Albeda van de vakbeweging toezegging wenste dat bij de onder handelingen over de cao's in de be drijfstakken de eventuele verkorting van werktijd niet zou mogen leiden tot kostenstijging voor de bedrijven. „Gezien de variatie in het bedrijfsle ven met zwakke maar ook sterkere bedrijfstakken was dit voor ons onaanvaardbaar," aldus Kok. Teleurgesteld Werkgeversvoorzitter Van Veen was „bitter teleurgesteld" over het mis lukken van het overleg. Hij gaf de vakbeweging de schuld. „Zij wilden niet mee doen aan een gezamenlijke ,T aanpak". Van Veen benadrukte dat Van onze parlementsreaactie hij alleen maar afspraken voor een dpm TJA Aft Wpf PPR. loonakkoord had willen maken, die .f™*?, voor de bedrijven de kosten zouden TWCCQC Kamerlid Waltmans afdekken. „Dat is niet gelukt". vindt dat de regering een on- Minister Albeda deelde mee dat het dereoek moet laten instellen hele pakket voorstellen nu „geen naar de juistheid van bewe- Vervolg op pagina 3 Het overleg tussen regering, werkgevers en vakbeweging gisteren in het SER-gebouw in Den Haag is mislukt. Hier de ministers Van Aardenne (tweede van links) en Albeda (rechts naast hem). Burgemeester Moscone paar dagen later te mogen terugke ren. Dit werd door burgemeester Mos cone geweigerd. Het tweede slachtoffer is Harvey Milk, een homoseksueel die onlangs was gekozen tot raadslid. Hij was één van de belangrijkste woordvoerders van de grote gemeenschap van homo seksuelen in San Francisco. Moscone was sinds 1975 burgemees- rol meer speelt". Het kabinet zal nu ringen dat prins Bemhard in ter van San Franciso. Daarvoor was het wetsontwerp voor een half pro- iq*iq crplrf ?nu hphhpn nntvnn. hl) enige tijd raadslid, en maakte hi) cent korting op de sociale ultkerln- deel uit van de Caiifornische senaat, gen per 1 Januari „laten doorgaan »en van ae ■Ullltse oicnerneics n een onzer verslaggevers IN HAAG Amnesty International, de organisatie die zich et voor politieke gevangenen, heeft gisteren een uitgebreid >port openbaar gemaakt over politieke gevangenen in de lksrepubliek China. genneming op politieke gronden mo gelijk maken. nesty zegt onvoldoende informa- te hebben om een schatting van aantal gevangenen te kunnen ma- i, maar in het rapport staan cita- van Chinese leiders en Chinese lidenten die er op wijzen dat het er Iderdduizenden, zo niet miljoenen 'eest zijn in het bijna dertigjarige taan van de Volksrepubliek, ïnesty heeft het rapport in juni j» dit jaar aan de Chinese regering toekomen om deze de gelegen- d te geven er commentaar op te en. De Chinese leiders hebben on- nks herhaaldelijk verzoek daar t op gereageerd. arna tot publikatie besloten werd. ijHl heeft de voorzitter van het opper- J gerechtshof in Peking, Tsjiang 11 ea. de laatste tijd herhaaldelijk en weten dat er in China nog eds veel mensen ten onrechte ge- igen worden gehouden. Informatie in het rapport is af- astig uit twee bronnen: officiële, nbaar gemaakte documenten en ichten van voormalige gevange en vluchtelingen. Het rapport ïaleert dat in sommige gevange- »en de behandeling zelfs niet vol- t aan de voorschriften zoals die in Chinese wet staan, lesty zegt verheugd te zijn over maatregelen die zijn neergelegd in [rondwet van 1978. bedoeld om de iten van de burgers te waarbor- maar wijst er tevens op dat de Uwe grondwet clausules bevat die schending betekenen van de fun- nentele mensenrechten en gevan- Amnesty doet in een brief van 2 no vember aan partijvoorzitter en pre mier Hoea Kwo-feng een aantal aan bevelingen aan de Chinese regering: Alle wetten in te trekken waarin het uiten van overtuigingen strafbaar kan worden gesteld; officiële waarborgen te geven ter voorkoming van marteling of wrede of vernederende behandeling van ge vangenen; er voor te zorgen dat de gevange nen een eerlijk proces krijgen; er voor te zorgen dat de behande ling van de gevangenen in overeen stemming wordt gebracht met de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens. Meer nieuws over het rapport staat op pagina 7. Dienst (SD) voor het verstrek ken van inlichtingen en in 1942 Hitler in een brief zijn diensten zou hebben aange boden. Het Kamerlid heeft zich met zijn wetenschap rechtstreeks tot de premier gewend, na advies te hebben ingewonnen bij zijn fractielei der en Kamervoorzitter Von deling. De beweringen zijn afgelopen zater dag geuit door de Journalist T. Kors van het weekblad Nieuwe Revu in het VARA-programma „De Rode Draad". Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zei gisteren desgevraagd dat de regering niet van plan is een als door Waltmans ge vraagd onderzoek te laten verrichten. „Het is niet de eerste keer dat zulke beweringen worden gedaan. Wat kan de regering daaraan doen? De rege ring zou het tegendeel moeten bewij zen en dat is, volgens geraadpleegde deskundigen, in deze zaak ondoen lijk," aldus de RVD-woordvoerder. In belang Prins Het Kamerlid Waltmans meent, dat een onderzoek dringend noodzakelijk is. Hij zei gisteren; „Geen enkele rege ring kan het zich veroorloven zulke zware beschuldigingen Jegens een hooggeplaatst persoon naast zich neer te leggen. Ook in het belang van de Prins zelf moeten die beschuldi gingen op hun Juistheid worden on derzocht." Het Kamerlid heeft over deze kwestie vorige week dinsdag een gesprek ge had met minister-president Van Agt. Aanleiding hiertoe was het feit, dat hij op die dag door het weekblad Nieuwe Revu werd benaderd, waarbij hem een nog niet gepubliceerd artikel onder ogen werd gebracht waarin de bewuste beweringen voorkomen. Waltmans: „De schrijver van het arti kel vroeg mij of in het artikel aanlei ding zat tot het stellen van Kamer vragen. Ik heb hem erop gewezen, dat het mijn verantwoordelijkheid als Kamerlid was zulke ernstige beschul digingen onverwijld ter kennis te brengen van de bevoegde instanties." Advies Vondeling 'Het Kamerlid heeft vervolgens na overleg met zijn fractievoorzitter. Ka mervoorzitter Vondeling geraad pleegd over wat hem verder te doen stond. Dr. Vondeling adviseerde hem de zaak ter kennis van de minister president te brengen. De Kamervoor zitter heeft dit gisteren bevestigd. „Ik heb de heer Waltmans geadviseerd in het algemeen belang deze zaak aan de minister-president voor te leggen en niet voor zich te houden." Nog diezelfde avond vond het onder houd tussen Waltmans en de premier plaats. Het Kamerlid heeft de pre mier hierbij een kopie van het bewus te artikel overlegd. Over de inhoud van het gesprek met de minister-pre sident wilde Waltmans geen medede lingen doen. Hij zei wel, dat „hij het gevoel had dat de minister-president zeer wel besefte hoe belangrijk deze zaak Is." ALGIERS (Reuter) De toestand van president Boemedienne van Al gerije is gisteren na een coma van tien dagen verbeterd. Boemedienne bewoog zijn ledematen, toen hem dat gevraagd werd. In de rapporten van het ziekenhuis is een toon van opti misme te bespeuren. MADRID (ANP) De 20-jarige man die op 6 augustus van dit jaar het KLM-toestel City of Arnhem kaapte, wordt binnenkort aan Nederland uit geleverd. Hij zit nu nog in Barcelona gevangen. De man werd door drie passagiers overmeesterd en in Barcelona aan de Spaanse autoriteiten overgedragen. Het vliegtuig vloog van Schiphol naar Madrid. In Den Haag heeft Amnesty International het rapport over China gepresen teerd. Van links naar rechts: Peer Baneke, Charlotte van Rappard, Hans de Vrij en Jan Postema. NAIROBI (UPI, Reuter, AP) Tan zania is gisteren Oeganda binnenge trokken met tanks en artillerie, ge steund door vijfhonderd huurlingen. Dit meldt althans radio Oeganda. De Tanzaniaanse troepen zouden vol gens het bericht de grensstad Moe- toekoela veroverd hebben en bezig zijn dieper Oeganda binnen te trek ken, op weg naar de hoofdstad Kam pala. Het Tanzaniaanse regerings dagblad „The Daily News" meldde gisteren nog niets over de inval in Oeganda. Wel hebben de Tanzani aanse strijdkrachten volgens het blad lichamen gevonden, hangend aan bomen'of daken. Ook zou de weg naar Oeganda letterlijk bezaaid zijn met vrouwenkleren. Het Tanzaniaanse dagblad ontkende dat de afgezette Oegandese president Obote weer van plan is de macht in Oeganda over te nemen. m een onzer verslaggevers STERDAM Hoewel of- Dat hij nu betrokken zou zijn in de eindelijk tot de Douglas-zaak, is verklaard door een Douglas-produkt. ex-Lockheed-topman tegenover een leel nog steeds geen naam correspondent van het Vrije Volk. flr genoemd, duikt in Amerika ..Wij hadden de stellige indruk, dat Werkgroep nieuw de naam op van ir HesÜnc°K« was (zl# i- hand ophield) bij Douglas zo zou hij hebben gezegd. its Besangon als de „hoge LM-functionaris" die van :Donnel Douglas steekpen- agen zou hebben ont- ngen. sangon. die sinds 1974 met pensi- is. werd eerder al genoemd in de ïkheed-affaire. Hij zou toen als hnisch directeur van de KLM 000 dollar hebben ontvangen. De Zowel de Lockheed als de Douglas- zaak speelden zich af in een periode, dat beide fabrieken een harde con currentiestrijd voerden voor de afzet van nieuwe typen vliegtuigen op de Europese markt. Lockheed, die eer der al de KLM als enige Europese luchtvaartmaatschappij tot de aan schaf van de Electra wist over te huldiging werd door hem echter ,halen, had zijn Tristar-jumbo. Doug, eds van de hand gewezen. 35 zijn DC-10. De KLM besloot ult- Niet alleen als technisch directeur van de KLM speelde Besangon in deze competitie een belangrijke rol. HIJ zat als vertegenwoordiger van de maatschappij ook in een werkgroep van vier luchtvaartmaatschappijen (naast de KLM. de Zwitserse Swiss air. de Scandinavische SAS en de Franse UTA). Deze groep staat bekend als de KSSU-groep, die technisch nauw sa menwerkt en aankoop van nieuw ma terieel ook zo veel mogelijk op elkaar koop van het afstemt. En waar de KLM in deze groep een centrale positie inneemt, ligt het voor de hand, dat ook Besan gon dat deed. De beschuldigingen aan het adres van de ex-KLM-topman heeft men tot nu toe nooit hard weten te maken. Ook de commissie-Donner. die Be sangon destijds verhoorde in verband met de Lockheed-affaire, wist geen feiten boven water te halen. Lange tijd bleek de ex-directeur na dat het Lockheed-schandaal los barstte. overigens spoorloos. Ook de KLM zei om commentaar gevraagd niet te weten waar hij zat. Later bleek dat op Bonaire te zijn. waar hij enkele Jaren daarvoor een bungalow had aangeschaft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. H. J. G. Waltmans, Tweede Kamerlid voor de PPR, legde gister avond tegenover ons desge vraagd de volgende verklaring af: „Dinsdag Jongstleden ben ik met de mededeling van de Inhoud van het concept-arti kel in de Nieuwe Revu naar mijn fractievoorzitter gegaan en daarna naar de vooreltter van de Tweede Kamer, dr. Vondeling. Daarna heb Ik mij met premier Van Agt in ver binding gesteld, omdat ik dat in 's lands belang en gezien mijn verantwoordelijkheid als Kamerlid noodzakelijk achtte." „We moeten niet vergeten, dat er pas een Kamerdebat is ge weest, waarbij Kamerleden en politieke leiders werd verwe ten dingen die zij vernamen voor zich te houden. De minis ter-president is meer dan ik in een positie de merites van zoiets te beoordelen, waarbij ik overigens geen oordeel vel over de juistheid of de strek king van het concept-artikel. Ik heb, voordat ik naar de pre mier ging, advies gevraagd aan de -Kamervoorzitter en aan mijn fractieleider. Daarna heb ik mij rechtstreeks ge wend tot de premier, die mij direct ontving en heb hem ver volgens het concept voorge legd. Ik heb gezegd dat ik meende dat dit overeenkom stig mijn verantwoordelijk heid was." Desgevraagd be vestigde Waltmans dat de es sentie van de beschuldiging in het concept-artikel is, dat prins Bernhard in 1938 geld van de Duitsers zou hebben ontvangen voor verstrekte in lichtingen en dat hij op 24 juni 1942 een brief zou hebben ver- sonden aan Adolf Hitler. „Door één voet op de plank te plaatsen en met de andere al te zetten, kan snelheid worden gemaakt." Daar Is geen wóórd Spaans bij. Als wij een indrin gende analyse maken van de dreigende post-Sln- terklaas-schaatsplankcrisls, staat daar ook ólles in. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid dixn Ion van Duinhoven. Ko van Dijk. Hciiy Blok cn (rui van Fiiasscn Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of iv-gids Dekoratie! jute lektuurhanger Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud cn praktisch bovendien. Echt natunrl leder mei gevlochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting cn ann handje van keramiek Maak iemand abonnee opTrouw. hel ochtendblad me! een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u óén van deze kadoös naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Plaatsen postcode: Giro-. Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:Tel: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers var.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f 7.- korting. Kado naar keuze.DA B. DC. D. 'aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2791'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatle 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1