[isbruik bij één op Ike duizend BV's Wilde staking bij Honig lerstel betalingsbelans dringend noodzakelijk REL. in koekj esfabriek. aatssecretaris praat iet schippers over nota Delegatie van China naar huis ré-aansprakelijkheid directeur bij oplichting gewenst Produktie van industrie steeg 'Overheidsbanen scheppen niet zinvol' Christelijke werkgevers oneens met CDA-voorstel Meer behoefte aan regionale gegevens "nders obstakel voor herstel werkgelegenheid Sijthoff-prijs voor Elsevier en Van Dorp R.E.L. is Roxy Extra Light.Van de makers van Roxy Dual.Voor wie extra „teer"- en nicotine-arm wil roken. AG 28 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 13 - RH 15 pm N ien onzer verslaggevers JCHT Er zijn in Nederland 9.000 naamloze vennootschappen (NV's) en 130.000 besloten lotschappen (BV's). Bij 130 BV's (dat is dus één op de duizend) is bij kranten en jfsverenigingen bekend geworden dat misbruik is gemaakt van de rechtsvorm „BV". we ik niet wil zeggen dat het k niet belangrijk is," zei nota- i. C. F. Pons op een studiedag lisbruik van rechtspersonen, taak hebben adviseurs." Mr ond het verkeerde gebruik van list wel belangrijk, omdat er rrote belangen mee gemoeid et alleen van aandeelhouders knemers maar ook van credi- leveranciers en bankiers, utei tte, bruik van besloten vennoot- ^en voor minder oirbare doel- is de laatste jaren nogal eens ffe( nieuws geweest. Koppelbazen t de regelmaat van de klok een BV oprichten, die failliet la an, vervolgens een nieuwe BV ten, die failliet laten gaan, ver- s een nieuwe BV richten en zelf schot blijven, zijn een bekend sa eld. BV's die sociale premies etalen een ander. Een minder oe<J ;e truc ook Is het overhevelen len «dlopende activiteiten uit een ien lijdende BV naar een andere eerste BV vervolgens failliet taan. De ondernemer is dan zijn lopende bezigheden kwijt en huideisers maar ook werkne- itten dan met de brokken. geving f:ver zit bij dit alles niet stil. Europees niveau. Mr Pons dat men binnen een gelijk- van de faillissementswetge- innen de EG streeft naar ophef- de beperkte aansprakelijk- ran aandeelhouders en bestuur- wanneer zij schuldig zijn aan elijke benadeling van schuldei- an de vennootschap. (Zoals be- zijn aandeelhouders wettelijk aansprakelijk met het geld in de NV of BV gestopt heb- ed.). van Rijn van Alkemade, raad- sur bij het ministerie van justi- Demde in zijn inleiding één al gerealiseerde maatregel ter beteuge ling van uitwassen namelijk de ver hoging van het minimum stichtings kapitaal voor BV's tot 35.000 gulden. Verder, aldus deze topambtenaar, wordt een wetsontwerp voorbereid dat bestuurders van vennootschap pen privé aansprakelijk wil stellen voor schulden op het gebied van be lastingen (bijvoorbeeld btw en loon belasting) en sociale premies. Mr van Rijn van Alkemade stelde ook een wetsontwerp in het vooruitzicht waarin de hoofdaannemer verant woordelijk wordt gesteld voor de pre miebetalingen van sociale verzeke ringen, loon- en omzetbelasting door de onderaannemer. Tenslotte onder zoekt men op het ministerie hoe offi cieren van justitie op grote schaal de ontbinding van „lege vennootschap pen kunnen bevorderen". Vooraf of achteraf Ondanks deze plannen van de over heid is het voor de juristen een voort durende vraag waar de nadruk moet liggen bij de bestrijding van mis bruik. Notaris Pons was ingenomen met de plannen voor een uitgebreide financiële aansprakelijkheid van ma lafide ondernemers omdat de bestraf fing dan daar ligt waar hij volgens mr Pons thuishoort, te weten achteraf. Dat is zijns inziens beter dan het onderzoek naar de antecedenten van de adspirant-ondememers dat het ministerie van Justitie houdt vóór de oprichting van de BV en dat veel vertraging veroorzaakt. De heer Pons zag voor de notarissen slechts beperkte mogelijkheden bij het weren van misbruik. Komen er lieden die een BV willen oprichten van wie de notaris zeker weet dat ze niet te goeder trouw zijn, dan kan hij zijn medewerking aan de oprichtlngs- acte weigeren. Bij een vaag vermoe den is dat al veel moeilijker. Boven dien, zo merkte later een deelnemer aan de studiedag op: als de ene nota- ITERDAM (ANP) Staatssecretaris Smit-Kroes van eer en waterstaat heeft vanmiddag een gesprek met de erlandse schippersorganisties over haar omstreden bin- (aartnota van eind oktober. Dit heeft de Onafhankelijke erlandse Schippersvakbond (ONS) in Rotterdam meege- i is fel gekant tegen de plan fan de staatssecretaris. Het zit ond vooral dwars, dat zij geen lijk jasje wil geven aan het be- itingssysteem dat de schippers lebben opgezet na de blokkade- s in 1975. akbond maakte vorige week be- dat ze de schippers zal oproepen en vracht-boycot met ingang van )j* lend jaar. Gisteren zei de bond de actie van de schippers ge- ee id wo dt door 7.000 collega's, die esloten zijn bij de E.S.O., de Eu- 'H ie schippersorganisatie. Beide landen kennen, volgens De Vries, soortgelijke regelingen. Als het systeem hier verdwijnt, zegt hij, zul len Nederlandse schippers zeker in Frankrijk heel moeilijk aan vracht kunnen komen. De Franse collega's zullen ze geen gelijkwaardige plaats meer gunnen op de schippersbeuizen daar. ris weigert, dan kunnen de oprichters met slechte bedoelingen naar een an dere notaris gaan die hen helemaal niet kent. De notaris, aldus mr Pons. kan ook te maken krijgen met stro mannen. die als de oprichtlngsacte tot stand is gekomen in de kroeg om de hoek hun aandelen onders hands overdragen aan degenen die al minder goed bekend stonden. In het algemeen vond mr Pons het te ver gaan als notarissen op eigen houtje gaan onderzoeken of oprichters van een BV te goeder trouw zijn. Samenwerking Advocaat mr S. V. Langeveld ziet ook meer in bestraffing van geconstateer de misdrijven dan in een dam van wetgevende bepalingen. „We moeten wel een lage drempel leggen maar geen stormvloedkering construeren," zo zei hij. De advocaat legde uit dat het vennootschapsrecht niet tegen misbruiken is opgewassen. Want het gaat niet zo zeer om het feit of er iets mankeert aan de rechtsvorm van de vennootschap maar om de onderne mer die daar achter zit. Om diens misstappen te bestrijden is echter een intensievere samenwerking nodig van alle bij dit probleem betrokke nen: bedrijfsadviseurs, curatoren in een faillissement, officieren van justi tie en bedrijfsverenigingen. Dat die samenwerking nu vaak te wensen overlaat is naar de ervaring van mr Langeveld geen kwestie van onwil maar van een gebrek aan man kracht. Voorbeeld: een advocaat is benoemd tot curator in het faillisse ment van een BV die zo louche is hij ten minste een pak slaag riskeert als hij het kantoor betreedt. De curator meldt dit aan de officier van justitie doch treedt op dit terrein slechts op in de ernstigste gevallen. Omdat hij niet genoeg mensen heeft. Met de andere faillissementen waar de cura tor geen voet tussen de deur krijgt, gebeurt niets. Hoe moet de bedrijfsadviseur nu tus sen dit alles staan want om zijn rol tegenover de „misbruik-BV" was het in de studiedag begonnen. „De grens ligt bij medeplichtigheid aan mis drijf," meende mr Langeveld. „Wie samen met zijn cliënt een constructie ontwerpt die de mogelijkheid van be nadeling van schuldeisers opent, is al medeschuldig. Mr Van Rijn van Alkemade zag wel een mogelijkheid tot samenwerking tussen adviseurs en het ministerie van Justitie. De adviseurs zouden in zijn visie een lijstje met vragen kun nen voorleggen aan oprichters van BV's. Met name zouden die antwoor den duidelijkheid moeten verschaf fen over de vraag of toekomstige schuldeisers met een gerust hart za ken kunnen doen met de nieuwe BV. De Chinese delegatie, die een bezoek van tien dagen aan Nederland heeft gebracht is gistermorgen per specia le trein naar Brussel vertrokken. Mi nister Tuynman van verkeer en wa terstaat neemt afscheid van de Chi nese minister van verbindingen, Jeh Fey. Tijdens zijn bezoek heeft Jeh Fey gesproken over de twee water bouwkundige werken, die China door Nederlandse bedrijven wil la ten uitvoeren. Deze projecten heb ben betrekking op de modernisering van de haven van Lienyungkang en deltawerken in de Yang Tse Kiang. In de eerste helft van volgend jaar wordt onderzocht hoe die projecten het beste aangepakt kunnen worden. Als dat onderzoek medio 1979 zal zijn voltooid, wordt een prijsopgave gedaan. Het Nederlandse consortium, dat voor de projecten is gevormd, heeft de naam gekregen van Port en Delta. Het kent drie coördinerende bedrij ven, n.l. Bos Kalis (aannemer) IHC- Holland (uitrusting) en Ingenieurs bureau Nedeco (ingenieurswerk en het ontwerp). Intussen is er weer een nieuwe Chi nese delegatie van negen deskundi gen op het gebied van de ruimtetech nologie aangekomen. Er staan bezoe ken op het programma aan het Luchtvaartlaboratorium, Fokker, Philips, Estec en TH's. Gezien dc grote belangstelling, die de Neder landse inzendingen op de van 20 ok tober tot 3 november gehouden ten toonstelling van landbouwmachines te Peking heeft gehad, is het Neder lands Centrum van Ilandelsbevorde- ring van plan in 1980 een Nederland se agro-industriële tentoonstelling in China te houden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Vijfenveertig buitenlandse werknemers van Honig in Utrecht (merkartikelen) zijn gisteren een wilde staking begonnen. De voedings- en industriebonden FNV steunen de staking niet, maar zeggen wel „volledig begrip te hebben voor de eisen van de stakers." fl life ei ONS-voorzitter J. de Vries iral de Belgen en de Fransen ebeten op het voortbestaan van loerbeurtsysteem in Nederland. Het toerbeurtsysteem draait in Ne derland sinds het eind van de blokka de-acties. die de ONS in 1975 organi seerde. De bevrachtingsregeling is in principe een open systeem: de verla ders melden zich op de schippers- beurzen bij de zogenaamde toer- Gebeten beurtgroeP Die noteert de aangebo- den vracht op een bord en schippers krijgen lading toegewezen volgens het principe „wie het eerst komt het eerst vaart". Daarbij gelden bodem prijzen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Industriële pro duktie in Nederland was in augustus en september j.l. ruim vijf procent hoger dan in de overeenkomstige maanden van het vorige Jaar. Volgens het CBS bedroeg het indexcijfer van de gemiddelde dagproduktie, gecorri geerd voor seizoenbeweging, voor au gustus 120 en voor september 122. In juni tot en met september lag de industriële produktie steeds boven het Jaargemiddelde van 1977. Na spoedoverleg later op de dag tus sen bonden en directie is besloten dat vrijdag a.s. zal worden onderhandeld over de eisen van de stakers en niet, zoals in de bedoeling lag, op 6 decem ber. Ook heeft de directie toegezegd, dat de al klaarliggende ontslagbrie ven voor de vijfenveertig niet worden verstuurd, op voorwaarde dat van daag weer normaal wordt gewerkt. De stakende buitenlanders hebben dat toegezegd, maar tegelijkertijd aangekondigd de staking volgende week maandag te zullen hervatten als het overleg van vrijdag geen bevredi gende resultaten oplevert. De eisen van stakers en bonden zijn: een betere beloningsstructuur, verho ging van de ploegentoeslag en invoe ring van een dertiende-maandsuitke- ring. Over deze eisen zou C december worden onderhandeld, nadat het overleg op 21 november was opge schort. Honig in Utrecht is een onder deel van de Centrale Suikermaat schappij, die het merkartlkelenbe- drijf overnam toen het Honig-con- cern failliet werd verklaard. Door de staking haalden de overige perso neelsleden, bijna 200 man, slechts éénderde van de normale produktie. Meer dan 90 pet. van de aandelen resp. certificaten van KONINK LIJKE ADRIAAN VOLKER GROEP en STEVIN GROEP is aangemeld ter omwisseling in aandelen ofwel certifi caten Volker Stevin, zodat het bod van Volker Stevin gestand zal worden gedaan. Gedurende de reorganisatie van de Bijenkorf, die twee jaar in beslag zal nemen, zullen er geen gedwongen ontslagen vallen. De dienstenbonden zijn dit met de Bijenkorf (onderdeel van KBB-beheer) overeengekomen. De reorganisatie van de warenhuizen houdt in. dat er een aantal afdelingen dicht gaat onder meer levensmid delen, foto. varia en tv en dat andere afdelingen met name mode en woninginrichting zullen worden uitgebreid. Volgens bestuurder F. Gottmer van de NVV-bond Mercurius kost het af stoten van afdelingen 400 arbeids plaatsen. De uitbreiding levert 300 nieuwe op. Bovendien wil de Bijen korf efficiencyverbeteringen door voeren die per saldo 250 arbeidsplaat sen zullen doen verdwijnen. NAARDEN: tegen de verwachting in zal 1978 worden afgesloten met een verlies. De omzet nam in de eerste negen maanden toe met bijna 7 pro cent, maar het resultaat ging over van 4,8 miljoen winst in dezelfde peri ode van 1977 naar een verlies van 2.2 miljoen. De teruggang in het resul taat wordt veroorzaakt door de te geringe omzetstijging, de lage dollar koers en de koersen van de daaraan gekoppelde betaalmiddelen. Naarden onderstreept de noodzaak tot maat regelen ter verbetering van het rende ment. Deze zullen uiterlijk 1 maart 1978 worden bekendgemaakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAO Het NCW (Ne derlands Christelijk Werkge versverbond) ziet weinig heil in de CDA-suggestie om meer arbeidsplaatsen te scheppen bij de overheid en gesubsidi eerde instellingen. Tot twee maal toe hebben Tweede-Ka merleden van het CDA vorige week gepleit voor uitbreiding van werkgelegenheid buiten de industrie. ..Dat is onze be nadering niet", zei gisteren NCW-secretaris drs. A. van der Meer. Volgens Van der Meer moet er voor gezorgd worden dat „in de industrie zelf werkgelegenheid wordt uitgebreid". Hij betoogde, dat nieuwe technologi sche ontwikkelingen met name mi cro-computers ofwel chips een gun stig effect kunnen hebben op dc werkgelegenheid in het particuliere bedrijfsleven. „De nieuwe, kleine ap paratuur kan een geweldige kosten besparing opleveren. Daardoor kun nen ook kleinere ohdememingen ero ver beschikken. Een gunstig effect is ook dat de kwaliteit van de produk- ten verbeteren zal. Als we dan beden ken dat er in Nederland veel bekwa me managers en technici zijn, moeten er kansen liggen voor het bedrijfsle ven en kan nieuwe werkgelegenheid geschapen worden", aldus de NCW- secretaris. HIJ zei „begrip" te hebben voor de onrust, die de vergaande automatise ring bij de vakbeweging heeft ge wekt „Nederland moet echter volop meedoen, willen we op de internatio nale markt niet volledig van de kaart geveegd worden", waarschuwde Van der Meer. Bedrijfstakken Van een onzer verslaggevers TILBURG Er Is een groeiende be hoefte aan gegevens die de voorberei ding van het sociaal-economische re gionale beleid kunnen ondersteunen. Regionale overheden en andere be langhebbenden staan om deze gege vens te dringen, aldus het Econo- misch-Technologisch instituut voor Noord-Brabant (ETIN). Het ETIN vreest dat het CBS niet aan deze behoefte kan voldoen. Naar de mening van het instituut zit er daar om niets anders op dan dat de regio initiatieven ontwikkelt voor een ei gen informatiesysteem. Het ETIN denkt in dit verband aan een sociaal- economisch meetnet en aan een „da ta-winkel" waarin de verzamelde ge gevens worden opgeslagen, bewerkt en ter beschikking worden gesteld aan belanghebbenden. Het ETIN vraagt zich wel af of per provincie een geheel zelfstandig meetnet moet worden opgebouwd. Te denken valt bijvoorbeeld aan de on derlinge koppeling van gemeentelij ke en gewestelijke bedrijvenregisters. In een nota wijst het ETIN erop dat de werkgelegenheid in Noord-Bra bant zich weliswaar iets gunstiger ontwikkelt dan het landelijk gemid delde maar dat het arbeidsaanbod (de bevolking is relatief Jong) nergens zo sterk stijgt. Het NCW verzet zich niet op voor hand tegen een verplichte melding van investeringen, zoals het CDA- Kamerlid Beumer vorige week geop perd heeft. Investeringen zouden, vol gens Beumer. gemeld moeten worden bij een college van vertrouwensman nen, dat per bedrijfstak in het leven geroepen wordt. Van der Meer meent at vertrouwensmannen „een nuttige rol kunnen spelen". De NCW-secreta- ris wijst erop, dat de aanpak van bedrijfstakken via de Nehem (Neder landse herstructureringsmaatschap pij) mede op het Informatieprobleem is vastgelopen. Werkgevers waren bang dat de vakbeweging onzorgvul dig met bedrijfsgegevens omspringt terwijl vertegenwoordigers van de vakbeweging over gebrek aan infor matie klaagden. Naar de opvatting van Van der Meer zou een vertrouwensman afkomstig moeten zijn uit de bedrijfstak, waar hij aan de slag gaat. „Natuurlijk moet elke bedrijfstak voor zichzelf uitma ken hoe de herstructurering geregeld wordt", zei Van der Meer. De sociaal economische raad zal nog onge vraagd advies uitbrengen aan de regering over de aanpak van bedrijfs takken. Ook de vraag, of de overheid dwang mag uitoefenen om onderne mingen te laten deelnemen, komt daarbij aan de orde. Die vraag is voor het NCW bespreekbaar, zei Van der Meer desgevraagd. st een onzer verslaggevers JSTERDAM Aan het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans moet een zeer hoge 0 iriteit worden toegekend, teneinde te vermijden dat het een obstakel wordt voor het d< nomisch beleid en daarmede voor het herstel van de werkgelegenheid. Dit zei drs. E. P. Ilenstein, oud-directeur-generaal buitenlandse betrekkingen van de EG tijdens een rede, iteld „Het middelpunt van de wereld", uitgesproken ter gelegenheid van de uitreiking van 10 Henri Sijthoff-prijs. Wellenstein merkte op dat daar- e niet gezegd wil zijn. dat de #(üoosheid niet het ernstigste 1 (^schappelijk probleem van de Erlandse samenleving op dit mo- zou zijn. Ongelukkigerwijze de oplossingen voor de beide Jleemgebieden werkloosheid .betalingsbalans echter niet in hand. j vergroten van de concurrentie- J kht en van de specialisatie van het erlandse exportpakket zal vaak Ser kapitaalintensieve dan Msintensieve investeringen ver- l Eerder meer geschooldheid dan 61 Kier geschooldheid, eerder opvoe- t van de produktiviteit en pas daar- Produktie. Een snelle bestrijding de werkloosheid zou er op zich- toe verleiden, de accenten vaak (j srsom te leggen, althans voor- g randeringen heer Wellenstein wees in zijn toe- iak op de snelle en ingrijpende anderingen in het economisch we- >tel. Er zijn nieuwe en zeer dy- he concurrenten ten tonele rM khenen. zoals Japan. Hongkong. i *an. Korea. Brazilië. Mexico. De de Wereld komt sterk naar voren, *i)i ook China actief aan het eco- >usch wereldbestel wil gaan deel- n. Een en ander vergt van West- Europa een voortdurende aanpas sing. De veranderingen vormen een uitda ging, die slechts met grote slagvaar digheid beantwoord kan worden. Dat Nederland door de sterke concentra tie van zijn handelsverkeer op West- Europa op het eerste gezicht mis schien minder sterk betrokken lijkt bij dit gebeuren, noemde hij een drogbeeld. Via de Nederlandse ver vlechting met West-Europa is ons land namelijk indirect evenzeer in hetzelfde proces gevangen als zijn buurlanden. Sprekende over de concurrentieposi tie van West-Europa tegenover de nieuwe centra van economische dy namiek stelde de heer Wellenstein vast, dat het, gelet op de ontwikke ling van de arbeidskosten per uur in verhouding tot de produktiviteit tot ongerustheid stemt, dat de cijfers voor Nederland de neiging hebben om de laatste jaren steeds tot de ongunstigste te behoren. Hij maakte in dit verband gewag van het onlangs verschenen McKinsey-rapport inzake de aantrekkelijkheid van Nederland voor buitenlandse investeerders en constateerde dat het allemaal nog niet zo zorgelijk zou zijn, als onze handelsbalans niet de uitzonderlijke voordelen van de tijdelijke aard gasbaten in zich droeg. Herstructurering In een dergelijke bevoorrechte situa tie toch een aanmerkelijk tekort op Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Henri Sijthoff-prijs voor het beste jaarverslag van ondernemingen is dit jaar toegekend aan Uitgeversmaatschappij Elsevier en aan de NV voorheen Van Dorp en Co. Elsevier kreeg de prijs in de categorie van ondernemingen met een zichtbaar eigen vermogen van tenminste 100 miljoen. Van Dorp zit in de categorie van ondernemingen met een zichtbaar eigen vermogen tot 100 miljoen. Prins Bernhard reikte de prijs gisteren in Amsterdam uit. Het was voor de 25e maal, dat de Henri Sijthoff-prijs, een bronzen beeldje van beeldhouwer Pieter H. d'Hont, beschikbaar werd gesteld door de heer H. A. H. Sijthoff, uitgever van het Financieele Dagblad. de handelsbalans te moeten registre ren, betekent dat wij niet met een voorbijgaande flauwte, maar met een noodzakelijke herstructurering te doen hebben. Een heroriëntering, die alleen kan slagen, als zij een brede steun uit de samenleving kan krijgen. Drs Wellensteun zei niet aan de in druk te ontkomen, dat er weinig ver band te vinden is tussen de openbare discussie over onze economische toe stand en de feitelijk onderliggende problematiek. Dat bewindslieden de bittere noodzaak van ombuigingen met nadruk hebben onderstreept lijkt op het verloop van de debatten nauwelijks invloed te hebben gehad. Strijd over onderdelen van bijstellin gen verduisterde bet zicht op de wer kelijke vraagstelling, die geen betrek king heeft op een half procent groei meer of minder in deze of gene cate gorie, maar op het risico dat Neder land intussen zijn buitengewoon be voorrechte positie tussen de naties niet kan handhaven. Kritiek had spreker ook op het feit. dat tegenwoordig geregeld twijfel wordt geuit aan de betrouwbaarheid van gegevens, die worden verzameld om het sociaal-economische beleid op te steunen. Waar het gelijk ook mag liggen, aldus drs. Wellenstein, zulke disputen over maatschappelijk geladen onderwerpen, o.a. tussen de verschillende overheidsdiensten, zijn in de tegenwoordige situatie wel het laatste, waaraan wij behoefte hebben. Dialoog Vele verschijnselen en houdingen dragen bij tot tekortkomingen van de nationale dialoog, tot de onzekerheid over dan wel onduidelijkheid van de werkelijke aard en omvang van de problemen. Mede daardoor dreigt Juist dét te gebeuren wat vermeden moet worden, dat wij alle energie steken in het behoud van het be staande, in plaats van de nodige krachten en middelen te bundelen voor het doorvoeren op aanvaard bare wijze van de nodige aanpas singen. „Het eens zo gehavende Nederland", zo besloot drs Wellenstein. „heeft zich een plaats verworven, die wij ons dertig jaar geleden niet hadden dur ven dromen. Hebben wij misschien daardoor te veel toegegeven aan de universele neiging om onszelf in het middelpunt van de wereld te wanen? Al geruime tijd hebben wij onze posi tie verkeerd Ingeschat. Dat doet nie mand ongestraft. Correctie is dus no dig. Dat vergt niet alleen een gemeen schappelijke inspanning, maar ook een minimum aan vertrouwen in el- kaars bedoelingen, een gepaste be scheidenheid en een eerlijke dia loog." /ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15