|adat wil wijziging n vredesverdrag eel liefhebbers voor premierschap van Japan Chinezen oefenen openlijk kritiek Winst van tegenslag Treurnicht van Botha "Geen boete, geen opzegtermijn*. Maar wel een premie van een De maand. Zodat je dan bijna rente maakt?" Bel Vietnamezen koud Canada in 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Doden bij betogingen in Iran ppte boos over „ultimatum van Dajan" >ausescu ?en hogere fensielast rf Voor mensen die beter weten. ehandel begint bij tweede verkiezingsronde IDAG 27 NOVEMBER 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 5 .O, JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft zijn digen die het ontwerp-vredesverdrag met Israel ondezocht hebben, opdracht gegeven ïgen en aanvullingen in het stuk aan te brengen, Daarom zal de Amerikaanse president Carter pas dinsdag op de hoogte kunnen worden gesteld van het officiële Egyptische Ipunt, zo heeft Sadat gisteren bekend gemaakt. Zaterdag zei zijn premier Moestafa al dat Egypte er bij president Carter op aan zal dringen te streven naar hervatting van desonderhandelingen. gen bestonden er slechts kleine ver. schillen, die aan de vertaling te wij ten zouden zijn. JOHANNESBURG De ver- kiezing van dr. Andries Treur- nicht, tweede man op het mi nisterie van plurale relaties,- tot voorzitter van de machti ge hoofdcommissie van de Nationale Partij in Transvaal is een ernstige politieke te genslag voor premier P. W. Botha en een belangrijke overwinning voor de invloe drijke conservatieve vleugel in de partij, Dr. Treurnlcht versloeg met 63 tegen door Hennie Serfontein wegens diens behoudende uitleg van de nieuwe grondwetsbepalingen over kleurlingen, Indiërs en blanken. wegens het Informatieschandaal. Al zijn aanhangers steunden Treur nicht. De zege van Treurnicht verkleint de ZOnÖGbOk kans van minister van buitenlandse 45 stemmen de pragmatische minis- zaken Pik Botha om over twee. drie ter van arbeid en mijnbouw, Fanie Botha. In de campagne van de afgelo pen twee weken had Botha openlijk steun gekregen van de premier en jaar zijn naamgenoot als premier op te volgen als deze de functie van uitvoerend president krijgt. En de kans op een politieke terugkeer van die niet op die wijzigingen zei gisteren dat hij er niet teker van is dat een eventueel ikkoord nog voor de beoogde van 17 december gereed zal ben er wel zeker van dat wij of laat een overeenkomst zullen I. Het zal echter nog even duren e problemen zijn opgelost", yptische houding tekent duide- et ongenoegen over de harde iken van Israëls minister van landse zaken Mosje Dajan, vorige week zei dat „er niet derhandeld hoefde te worden Egypte kon kiezen of delen", is Dajan zouden de Israëlische landelaars niet meer naar ngton gaan, behalve om het te tekenen. el eens dinsdag president Carter van Ameri ka van Sadats wijzigingen en aanvul lingen op de hoogte wordt gesteld. van vrijwel alle Afrikaanse kranten, dr. Connie Mulder is erdoor toegeno men. Mulder, de vroegere partijleider Bovendien had premier Botha Treur nicht nog flink op zijn nummer gezet in Transvaal en minister van plurale relaties, moest zijn functies opgeven Iet betekent onmiskenbaar dat een belangrijk deel van de Nationale Par tij er niet gelukkig mee is dat dr. Mulder en enkele anderen tot zonde bok 'ji het schandaal zijn gemaakt, terwijl de vorige premier John Vor- ster en zijn opvolger P. T. Botha zelf ook een grote rol hebben gespeeld bij de beslissingen over het gebruik van geheime fondsen. Dr Treurnicht is vroeger voorzitter geweest van de machtige Afrikaner Broederbond> het geheime, elitaire genootschap dat achter de schermen in Zuld-Afrika de touwtjes in handen heeft. Hij is een dogmaticus van de harde lijn en een aanhanger van apartheid In de strengste zin. In 1969 nam hij deel aan de rechtse revolte tegen Vorster. maar hij bleef in de partij, toen de andere rebellen de ..Herstigte" Nationale Partij op richtten. Zijn verkiezing maakt voorts duide lijk dat er een groeiend verzet is tegen de huidige pogingen van de regering om „onnodige" sociale en economi sche apartheidsmaatregelen af te schaffen. Premier Botha komt nu on der druk om voor Treurnicht een vol waardige post fi zijn regering in te ruimen. Wordt hij daartoe gedwon gen. dan zal dat een ernstig gezichts verlies zijn voor de premier. In Amerikaanse regeringskringen werd gisteren de gang van zaken rond het verdrag nog eens op een rij gezet. Het ontwerp zou al begin november door de twee delegaties in Washing ton aanvaard zijn en daarna ter goed keuring naar Cairo en Jeruzalem zijn gebracht door de respectieve minis ters Ezer Weizman van Israël en Boe- tros Khali van Egypte. Het Israëli sche kabinet verwierp het ontwerp, terwijl premier Begin er niet bij was. Vorige week dinsdag echter werd het ontwerp door Israël geaccepteerd, hetgeen werd uitgelegd als een per soonlijke overwinning van Begin. Maar na de Israëlische verwerping wilde Egypte meer details in het ont werp over een verband tussen het verdrag en de Palestijnse kwestie. (In het ontwerp stond slechts dat het als basis moest dienen voor vrede tussen Israël en Egypte, maar ook tussen Israël en de andere Arabische staten). MÊ H.et hardere Egyptische standpunt .terdag kwaad over Dajans uit- *n een gedetailleerd tijdschema n. Hij zag deze „houding van voor de aan de Palestijnen te verle- of helemaal niet" als een mis- nen autonome op de westelijke Jor- it ultimatum aan Egypte. „Wij droever en de strook van Gaza, ireid te onderhandelen, ja wij gekoppeld aan de Israëlische terug- erop dat er onderhandeld trekking uit de Sinai. Israel verwierp Als Israël weigert zijn onder- dat en de Amerikanen stelden een ilaars naar Washington te stu- compromis voor waarbij de Palestij- - - nen zelfbestuur zouden krijgen tegen het eind van volgend jaar, twaalf maanden na ondertekening van het verdrag en dus niet direct verbonden aan de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï. ag is ook in de Verenigde Sta- tekst van het ontwerp-verdrag Mafr..Iara^1 is aterk gekant tegen ?r iliceerd nadat eind vorige week we, i f eU?a n 00 en verwieJP rllgyptische dagblad Al Achram °°k d^ Amerikaanse compromis. Is- e] had gedaan. Volgens deskundi- 2®ging ug naar het ontwerP van begin november. Waar Egypte staat moet blijken als ens hebben ook verscheidene iche ministers gezegd dat het yat harde uitspraken waren, ugj premier Menachem Begin liet tn weten dat hij het geheel met eens is. Ier Khalil van Egypte maakte de Joodse staat er voor verant- jlelijk als de besprekingen wor- _4fgebroken", aldus Khalil. *St e MONTREAL (Reuter, UPI) lil Montreal is zaterdagavond de eerste groep Vietnamese vluchtelingen aangekomen, die afkomstig is van de vrachtboot „Hai Hong". De 161 Viet namezen werden door de Canadese lucht macht overgevlogen naar Montreal, waar de temperatuur onder nul was. De vluchtelin gen kregen dekens en sokken uitgereikt. Canada heeft zich bereid "erklaard in totaal zeshonderd vluchtelingen van de „Hal Hong" op te nemen. België en Frankrijk zullen ook een aantal opnemen, de rest van de vluchtelingen, ongeveer 1400 mannen, vrouwen en kin deren zal naar alle waarschijnlijkheid door de Verenigde Staten worden binnengelaten. In totaal vervoerde het schip 2500 vluchtelingea De Maleisische regering heeft geweigerd de mensen van de „Hai Hong" op te nemen omdat ze voor hun passage betaald zouden hebben en dus geen vluchtelingen zou den zijn. Momenteel is in Maleisië zelfs een speciale politie-eenheid werkzaam die moet voorkomen dat er nog meer vluchtelingen illegaal het land binnenkomen. Maleisië herbergt ongeveer 40.000 vluchtelingen in door gangskampen. De regering wil het liefst dat westerse landen al deze mensen opnemen omdat het land zelf niet in staat is hen te onderhouden. Inmiddels heeft het Westduitse ministerie van buiten- PEKING (AFP, Reuter, UPI) Buitenlandse waarnemers in Peking verbazen zich over de opvallend openhartige wijze waarop de laatste dage de discussie over de leiding van het land wordt gevoerd. Bij de muurkranten gingen Chinezen zelfs discussie met buitenlanders niet uit de weg en vroegen zij hun of het in hun land mogelijk was leiders te kritiseren zonder daarvoor te worden bestraft. Toen bekend werd dat er onder de buitenlanders journalisten waren, maakten de Chinezen ruim baan voor hen om hun de gelegenheid te geven de muurkranten van dichtbij te be kijken. Op verschillende muurkranten werd kritiek geuit op partijleider Hoea Kwo-feng en werd opheldering geëist ChaOS over het neerslaan van de rellen van april 1976 op het plein van de hemelse vrede. Volgens de kranten was de benoeming van Hoea tot opvolger van Mao niet in overeenstemming met de wil van het volk. neerslaan ervan. Dat zijn onder ande ren Hoea Kwo-feng. oud-burgemees ter van Peking Poe Teh. militair com mandant van Peking Tsjen Tsji-lien en de voormalige commandant van Mao's lijfwacht Wang Toeng-hslng, momenteel één der vice-voorzitters van de partij. landse zaken zijn ambassades in Bangkok en Koeala Loempoer opdracht gegeven duizend visa te verstrek ken aan Vietnamese vluchtelingen. Indertijd is de benoeming van Hoea in de Chinese pers uitgelegd als de wil van Mao Tse-toeng. Teng werd toen gedegradeerd omdat hij verantwoor delijk zou zijn voor de rellen op het plein, die toen nog „contra-revolutio nair" heetten. Nu heten de rellen op de muurkranten „revolutionair" en wordt bestraffing geëist van hen die verantwoordelijk waren voor het ADVERTENTIE' «SN (Reuter. UPI) De Roe- se president Nicolae Ceausescu op de top van het Warschau- in Moskou vorige week zijn genoten gewaarschuwd dat het ?rote vergissing zou zijn de mili- orfuitgaven te verhogen, aangezien >r£n buitengewoon zware last op landen zou leggen. Wij zijn er- vertuigd dat er op dit ogenblik iléoorlcgsdreiging is en dat er geen •i ile maatregelen hoeven te wor- ar etroffen." ol ge lescu, die altijd al een onafhan- koers heeft gevaren maar land wel deelneemt aan het oéire Warschaupact, maakte na dlerugkeer uit Moskou duidelijk hf j zich op verscheidene punten wensen van zijn partners had Zo weigerde hij zijn handteke- lAe zetten onder de verklaring die aMidige vredesbesprekingen tus- o merika, Israël en Egypte veroor- t e. mfns diplomatieke kringen wilden idere leden van het Warschau- de defensielasten in dezelfde opvoeren als waartoe de NAVO ■i van dit jaar heeft besloten. t lescu verklaarde na afloop van g> met nadruk dat hij geen enke- heime afspraak had gemaakt verhoging van de militaire las- dat alleen het Roemeense par- bt daarover beslist. sident deed een beroep op de landen om ook de defensie- en niet op te voeren, en voegde aan toe dat hij „nimmer een ent zal tekenen dat de onaf- lijkheid van ons land of ons schaadt". ÜMH V „Inderdaad, meneer vcu\ Houwelingen, van zo'n „reservegeld-rekening" kunt u per maand* totf5.000,- vrij opnemen, daarboven geldt een opzegtermijn van één maand. **De normale rente van jo'n reservegeld-rekening is op het ogenblik 5'A%, zonder boete, retourrente of opnamekosten. En als u gemiddeld over een heel jaar gezien, minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, ontvangt u in januari 1/12 van de jaarrente extra (13e maand). Dit is bijna meer! (de werkelijke rente wordt dan 5,9583%)." Spaar bij de Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. via uw bank-, post- of gemeentegirorekening. Ook telefonisch kunt u zo'n reservegeld- rekening openen. Bel 020 - 5 20 4911 en vraag naar afdeling Télébanque (Wij bellen u terug). afdeling Télébanque (Dat is snel en modem) ZARIBAS Amsterdam (Herengracht, van Baerlestraat, Willem van Weldammelaan. Stadionweg)-Amhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Enschede-Groningcn- Den Haag-Haarlem-Hsgrlen-Hengelo-Maastricht-Nijmegen-Roermond- Rotterdam (van Vollenhovenstraat. OostpleinJ-Tilburg-Uftcchf-Venlo-Wcerr. Een veelgelezen muurkrant schrijft dat Mao op zijn oude dag het contact met de werkelijkheid had verloren en er een chaos van had gemaakt. „Hij benoemde bijvoorbeeld in 1969 de politieke oplichter Lln Plao tot opvol ger. Hij kon geen onderscheid maken tussen de tegenstrijdigheden binnen het volk en die tussen de vijand en ons. Daarom is er zoveel onrecht ge beurd in de Grote Proletarische Cul turele Revolutie. Mao raakte van het volk gescheiden. Premier Tsjoe En- lai was een goede premier van het volk en het volk hield veel van hem. Waarom kon Jij (Mao) die genegen heid niet krijgen? Waarom hebben de slechte mensen zoveel goede mensen vervolgd? Waarom kan onze nationa le ecomomle niet gelijk opgaan met die van Taiwan, onder het bestuur van de kliek van Tsjiang Kai-sjek? Nu zeggen we openlijk waar het op staat. Hoe heeft een handjevol slech te mensen tien Jaar lang amok kun nen maken?" aldus de muurkranten. TEHERAN (AFP. UPI, Teuter) Bij felle botsingen tussen regeringstroe pen en demonstrerende moslims zijn gisteren in Iran zeker dertien mensen om het leven gekomen. En gevechten deden zich voor tijdens een algemene staking tegen het bewind van de sjah. waartoe de oppositie had opgeroe pen. In de plaatsen Gonbad en Gor- gan, in het noordoosten van het land, op ongeveer vierhonderd kilometer van de hoofdstad, zouden teminste negen personen zijn gedood, in Kan- gavar in het westen van Iran. In Isfa han werden twee politiemannen ge dood. Volgens de oppositie werden in Gorgan talrijke overheidsgebouwen in brand gestoken en was de brand weer niet ln staat het vuur te doven. Ook in de Westduitse stad Frankfort is het zaterdag tot massale vechtpar tijen gekomen toen een betoging van Iraanse studenten tegen de sjah uit liep op een bestorming van het Ame rikaanse consulaat. Enkele honder den mensen raakten gewond. Onge veer zevenduizend Iranezen, Turken en Westduitsers liepen mee ln de pro testmars. De gevechten ontstonden toen de be togers afweken van hun route, ruiten van banken en winkels ingooiden en tenslotte het consulaat bestormden. Johan ten Hove apan is gisteren de eerste ronde van de verkiezingen om voorzitterschap van de Liberale Democratische Partij afgesloten. Ruim anderhalf miljoen leden hebben hun op een van de vier kandidaten kunnen uitbrengen. Geen om veel aandacht aan te geven, ware het niet dat de itter van de oppermachtige LDP automatisch ook pre- is. van de vier kandidaten gaan naar de tweede ronde, die op 1 ber moet worden ultgevoch- an hebben alleen de 379 parie leden van de LDP (254 in het uis en 125 in het Hogerhuis) echt. er rivalen in de eerste ronde de 73-jarige huidige partijvoor- en premier Takeo Foekoeda. de ge secretaris-generaal van de Masayoshi Ohira, de 60-jarge itter van het uitvoerende or- Yashiro Nakasone en de 67- minlster van internationale handel en industrie, Toshio Komoto. Successen De algemene verwachting in Japan is dat premier Foekoeda de tweede ron de wel zal halen. De premier heeft de afgelopen maanden niet onaanzien lijke successen geboekt. De Japan ners vinden dat hij zijn land begin september op de economische top in Bonn goed vertegenwoordigd heeft. Hij nam daar zelf initiatieven en wachtte de kritiek van de westerse wereld op de onevenwichtige Japanse handelsbalans niet af. Verder is onder zijn bewind het lang verwachte vre- des- en vriendschapsverdrag met de Chinese Volksrepubliek tot stand ge komen. In augustus ontving Foekoe da de Chinese vice-premier Teng Hsao-ping in Tokio voor de bekrach tiging van het verdrag. Met name bij de Japanse industriëlen deed dat de harten sneller kloppen met het oog op de geweldige markten op het Chi nese vasteland, die mogelijk open zouden komen te liggen voor Japanse produkten. Foekoeda staat bekend als een voor zichtig economisch expert, die ver trouwen afdwingt bij partijgenoten, hoewel zijn populariteit voor Japan ongekende dieptepunten heeft bereikt. Twijfels Algemeen wordt ook verwacht dat Toshio Komoto niet zal doordringen tot de tweede ronde, terwijl er over Yashiro Nakasone wat meer twijfels bestaan. Nakasone, ook wel het weer- haantje genoemd, omdat hij zijn me ning wijzigt met de publieke opinie, wordt als de meest conservatieve van het viertal beschouwd. Op het gebied van defensie staat hij bekend als een havik. Hij vindt dat Japan drie pro cent van zijn bruto nationaal produkt aan de opbouw van de strijdkrachten moet besteden. Momenteel is dat nog géén procent en sinds de Tweede we reldoorlog houdt Japan er een zoge naamd zelfverdedigingsleger op na. Nakasone wil ook de grondwet op dit punt veranderen. Artikel negen zegt namelijk dat Japan afziet van een eigen legermacht en geen oorlogen meer wenst te voeren. Komoto heeft een succesvolle carriè re als zakenman achter de rug en als minister deed hij het niet slechter. Hij was de man die ondanks de olie crisis Japanse industrie op poten hield. Hij schijnt echter alleen maar aan deze verkiezingen mee te doen omdat oud-premier Takeo Miki, tot wiens politieke groep in de LDP hij behoort, dat zo graag wil. Miki zou geen keus kunnen maken uit de ande re drie. Komoto streeft op econo misch gebied een snellere groei na, hoewel de plannen van de huidige regering om de groei voor dit jaar op zeven procent te houden, vrijwel ze ker niet verwezenlijkt zullen worden. Tweede man Blijft over als mogelijke tweede man Masayoshi Ohlro. De tweede plaats is van bijzonder groot belang omdat vrijwel vast staat dat premier Foe koeda (als hij voorzitter en premier blijft) niet langer dan twee jaar zal aanblijven. Daarna wordt hoogst waarschijnlijk de tweede man premier. Ohira, een wat gezette en slaperig ogende man (hetgeen hij getuige zijn geestige toespraken zeker niet is) wordt door veel Japanners als een vader-figuur gezien Hij heeft er in Juni voor gezorgd dat de verwachte grote nederlaag van de LDP bij de verkiezingen om de zetels van het Hogerhuis binnen de perken bleef. Hij Is wars van de autoritaire houding van de LDP in het parlement en zoekt toenadering tot de oppositiepartijen. Als vandaag de stemmen geteld zijn begint echter het echte touwtrekken in Japan. De LDP is verdeeld ln een aantal politieke groepen met aan het hoofd een sterke man. Hoewel dit systeem formeel afgeschaft is, werkt het nog wel degelijk en zijn de Japanse parle mentariërs aan handen en voeten ge bonden aan hun leiders. Zo heeft Foe koeda een groep van 78-parlementsle- den achter zich. Ohira een van 53. Nakasone een van 48 en kan Komoto rekenen op Miki's groep van 43. Als bekend is welke twee rivalen door gaan naar de tweede ronde kan het tellen van de neuzen en vooral de koehandel om de verschillende groe pen. waarvan de leiders niet gekozen zijn, een aanvang nemen Dan wor den ook de politieke bazen op de achtergrond belangrijk. Zoals de vroegere premier Kakoeei Tanaka, de man die in 1974 wegens een financieel schandaal moest aftreden. Over dat laatste loopt nog steedaeen proces. Tanaka treedt niet meer op de voorgrond, maar hij heeft als lei der van een 75 man sterke groep in de LPD-parlementsfractle. weinig aan macht ingeboet. Verwacht wordt dat Tanaka zijn mensen ten gunste van Ohira in de strijd zal werpen en dat Miki. die een persoonlijke vete met Foekoeda heeft, hetzelfde zal doen met de zijnen. De laatste opiniepei ling onder de parlementariërs van de LDP wees op een krappe overwinning van Ohira op Foekoeda in de tweede ronde, vooropgesteld dat Ohira de eerste ronde ongeschonden door komt. De vraag is nu of de LDP-parlementa- riërs het zullen aandurven iemand ln de tweede ronde tot voorzitter van de partij en dus tot premier te kiezen, die bij de eerste ronde door de leden van de partij niet als eerste werd gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5