Kabinet wil in sociaal gesprek weinig toegeven lüesuwkado (ina overweegt jziging van top )g geen spoor van lilips-directeur Studenten massaal straat op Roda JC loopt weer punt uit vacatures in tlA\\\\\\v Kans op akkoord eerder gedaald dan gestegen Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant I Wisselend bewolkt n Contacten tussen Toradja's en christenen _ubbers pleit voor nieuwe levenshouding 'salmensymfonie Veel animo voor premierschap Japan Jan de Booy strijdt (met cassettes) tegen de vergetelheid premier Teng Hsiao-ping: fnan in San Salvador ontvoerd nonella-effect Ni 4 uil Demonstratie tegen studiebekorting Geen plaats voor Russisch graan Twee duikers verdronken Dodelijke messteek Van Agt: wat we doen is volgens het CDA-program KLM-functionaris kreeg wellicht steekpenningen Gladheid eist mensenlevens ^Bezorg Trouw een nieuwe abonneë~j I Lees een krant met overtuiging: Trouw 36STE JAARGANG NR 10617 - MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 rouw HET WEER A<JV*TWniies voor deze zaterdagse rubriek moeien uiter'.ijji donderdag (ie post) in ons bezit zgn Inlichtingen lel 020 9(3456 tsl 7U3 Wisselend bewolkt met winterse buien Matige aan de kust at en toe krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer vier graden Morgen en overmorgen At en toe zon. perioden met buien en overwegend lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 08.19 onder 16 36 Maar. op 04 22 onder: 15.24 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: 'AGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 7: PEKING (Reuter, UPI, AP) De communistische an de Volksrepubliek China overweegt een wijziging maatregel van 7 april 1976, waarbij Teng Hsiao-ping kant werd gezet en Hoea Kwo-feng naar voren werd ren, "zo heeft Teng, die nu eerste vice-premier is, het Japanse persbureau Kyodo gisteren bekend tt. ig werd op het Pekingse Tien ilein (het plein van de hemel- een menigte die een bloe- bracht aan de overleden Tsjoe En-lai door de politie jaagd. Teng werd afgezet als ier en Hoea Kwo-feng kwam en als eerste vice-voorzitter partij en waarnemend pre- de dood van Mao Tse-toeng ia voorzitter van de commu- partij. rd vorig jaar gerehabiliteerd radicalen, als de zogenaam- e van- vier", gearresteerd en ihandpaal genageld waren. volgens Kyodo tegen bezoe- litici van de Japanse Demo- Socialistische Partij, dat de i leider Mao Tse-toeng aan van zijn leven zo ziek was, iet tot de juiste beoordelin- taat was. Hiervan had de an vier misbruik gemaakt en ïu tijd geworden deze fouten tren." breuk' andere kant heeft volgens vice-premier Teng gisteren 1 dat de huidige muurkran- iteiten in Peking zouden wij een breuk in de Chinese Ju tegen de Japanse politieke lebben gezegd dat de Chinese jt het recht van het volk op vrije discussie door an muurkranten. „Soms is vraagstukken door middel van muurkranten op te lossen", aldus Teng. De acties zouden de volledige goedkeuring hebben van de partij en volgens Teng was de huidige muur- kmaten-acmpagne, waarin ook Mao Tse-toeng ter discussie wordt gesteld. een voortzetting van Mao's politiek, eventuele foutep te corrigeren door middel van een, massale campagne. Teng gaf toe dat ér muurkranten wa ren. die niet overeenkomstig de waar heid zijn. Het afgelopen weekeinde zijn er in Peking op verschillende pleinen mas sale bijeenkomsten geweest van men sen die hun steun betuigden aan ka meraad Teng. Ongeveer tweeduizend mensen verzamelden zich op het ..muurkranten plein" en een even groot aantal op het plein van de he melse vrede. De bijeenkomsten wer den gefilmd door de centrale Chinese documentatiedienst, wat er op wijst dat officieel toestemming voor de be- togiongen is gegeven. De betogers eisten dat Hoea Kwofeng vervangen wordt door Teng Hsiao-ping, er wer den leuzen geschreeuwd tegen het „feodaal fascisme" en er werd vrij heid van meningsuiting geëist. Herverdeling hrar Vanuit Hongkong werd bericht dat er vandaag in Peking een belangrijke bekendmaking kan worden verwacht over een herverdeling van sleutelpos- ten in de partij. Vermoed werd dat het centrale comité van de partij al in vergadering bijeen was. Zie ook pagina 5. cteur werd vrijdag, toen hij kantoor op weg was naar een lemgereden door zes met ma- tolen gewapende mannen, ongen hem over te stappen in o. Hij heeft geen verzet gebo- er is ook niet geschoten. vc lerlandse zaakgelastigde in e' mr F. Kist, is het afgelopen i ide naar El Salvador vertrok- i met de autoriteiten en de vestiging daar contact op te - De tijdelijk zaakgelastigde in lala, die ook optreedt voor El >r, de heer J. C. Lanjouw. is op ïblik met verlof in Nederland. ititeit van de ontvoerders is !'t bekend. In de afgelopen n heeft een guerrillagroep, 1 ..marxistisch volksbevrij- er" noemt, een Japanse en edse zakenman ontvoerd. nan wa^ juist drie maanden T~. 3~ i X*r- -3 Van onze onderwljsredactie AMSTERDAM Onder de leus „Weg met de nota-Pais" hebben ongeveer tweeduizend studenten zaterdag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de plannen van de regering inzake het hoger onderwijs. De studenten velzetten zich tegen het voorstel van minister Pais om de universitaire studieprogramma's vctor de meerderheid van de studenten te bekorten tot vier jaar. De demonstratie was georganiseerd om druk uit te oefenen op de vaste commissife voor onderwijs van de Tweede Kamer die vandaag met de behandeling van de nota „Hoger onderwijs voor velen" begint. Vol gens deze nota moet het doctoraal examen na vier jaar kunnen worden afgelegd. Ongeveer veertig procent van de studenten zou dan nog een wetenschappelijke vervolgoplei ding mogen volgen. De studenten eisten zaterdag dat de vernieuwde vijfjarige studiepro gramma's worden ingevoerd. In spreekkoor riepen ze daarom „Vier jaar afbraak, vijf jaar noodzaak". En met een toespeling op de naam van oud-staatssecretaris Klein, die destijds tevergeefs geprobeerd heeft de studie tot vier jaar in te korten, verzekerden de teksten op spandoeken: „Pais krijgt ons niet Klein". Maagdenhuis De tocht door de Amsterdamse bin nenstad voerde onder andere langs het Maagdenhuis, het administra tief centrum van de Universiteit van Amsterdam, dat sinds begin vorige week door studenten bezet wordt gehouden. Deze bezetting richt zich tegen het voornemen van minister Pais om het aantal studen ten in vakgroep-besturen terug te brengen tot hun wettelijk toegesta ne maximum. Voor het Maagden huis toonden de demonstranten zich solidair met de bezetters door steun aan de eis „Geen student de vakgroep uit". Aan het eind van de demonstratie ve tocht zei Simone Walvisch. voor zitster van de Amsterdamse studen tenorganisatie ASVA, dat minister Pais een rechtse elite-universiteit nastreeft. Bij de ingang van de uni versiteit, na het eerste jaar en bij het doctoraal examen worden hoge drempels gelegd om het aantal stu denten te beperken. Als minister Pais zijn zin krijgt, wordt studeren straks niet anders dan „keihard blokken om niet weggeselecteerd te worden". Voor wetenschappelijk onderzoek of maatschappelijke vor ming zou in de eerste fase van de nieuwe studie-opzet geen plaats meer zijn. „Het enige wat dan over blijft Is het consumeren van hand boekenwijsheid". in onzer verslaggevers [AAG/EINDHOVEN Het ministerie van buitenlandse en Philips hebben niets naders meer vernomen over de ring van Nederlandse directeur van de Philips-vesti- San Salvador, Frits Schüiteman (32). geleden van Hong Kong naar El Sal vador overgeplaatst. De Philips-ves- tiging daar telt ongeveer driehonderd werknemers. MOSKOU (UPI) Een tekort aan opslagruimte stelt de Sowjet^Unie voor grote problemen bij het binnen halen van de graanoogst. Drie weken geleden zei de Russische premier Ko- sygin dat er dit jaar 230 miljoen ton graan zal worden geoogst, een record. Maar de Prawda, het dagblad van de partij, schreef gisteren over ernstige problemen bij het drogen, het trans port en de opslag van de oogst. ABERDEEN (Reuter) Twee dui kers zijn gisteren bij werk in de Noordzee voor de oliemaatschappij Mobil in hun duikklok verdronken. Door het zware weer was de duikklok losgeslagen van het moederschip. Na korte tijd vonden vier duikers de duikklok. en de twee inzittenden lie ten blijken dat het hun goed ging. Toen de duikklok echter naar boven was gehaald, bleek er zoveel water door de lekke afsluiters naar binnen te zijn gestroomd, dat de twee man nen waren verdronken. DOETINCHEM - (ANP) De zeven tienjarige W. H. Boerboom is bij een vechtpartij in zijn woonplaats door een messteek omgekomen. De dader, de achttienjarige scholier A. B. W. uit Doetinchem. meldde zich bij de poli tie. VOIgens W. werd hij door Boer boom bedreigd, toen hij een mes trok en het slachtoffer in het hart raakte. Sneeuw en hagel zorgden ervoor dat het betaalde voet bal zich kon verheugen in een zeer slechte publieke belangstelling. AMSTERDAM Roda JC is na de veertiende speeldag in de eredivisie één punt uitgelopen op de naaste concurrenten AJax en PSV. De ploeg uit Kerkrade won vrij gelukkig met 1-2 var Volendam, terwijl Ajax en PSV niet verder kwamen dan gelijke spelen. Ajax bij FC Den Haag (0-0» en PSV bij FC Utrecht (2:2). AZ kwam iets dichter bij de kopgroep door een 2-3 overwinning op Sparta. Onderaan gaat het er somber uit zien voor FC VW en Volendam. FC VVV verloor met 3-2 van PEC Zwolle, nadat de Venlonaren door Hilkes met 0-2 hadden voorge staan. Volendam. dat verloor van Roda, staat op de voorlaatste plaats. Haarlem (0-1 bij NEC) en Vitesse (0-0 bij NAC) verwijderden zich iets van de degradatieplaat sen. Zie verder onze sportpagina's. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De kansen op een akkoord van regering en sociale partners (vakbeweging, werkgevers) over lonen en bezuinigingen voor 1979 zijn dit weekeinde eerder gedaald dan gestegen. Het ziet er naar uit dat het kabinet de vakbewe ging hard tegemoet wil treden, en weinig concessies in petto heeft. Aanwijzingen hiervoor zijn: Premier Van Agt zei op een CDA- vergadering over de half procent kor ting op sociale uitkeringen: „Wij voe ren gewoon het CDA-programma uit." FNV-bestuurder Drabbe zei voor de radio: „Wij wensen niet te onder handelen met het mes op tafel." waarbij Drabbe met „mes" doelde op het wetsontwerp voor korting op de uitkeringen. Minister Andriessen (financiën) zei, eveneens voor de radio: „De belastin gen verder verhogen in 1979 kèn een voudig niet." (Verhoging van belas tingen zou het gat kunnen stoppen dat valt door voorlopig afzien van korting op uitkeringen.). Het was gisteravond nog niet de bedoeling dat het kabinet of de meest bij deze zaak betrokken ministers vandaag nog bij eenkomen, nadat minister Albeda (sociale zaken) zatermiddag nog be raad heeft gehad met Van Veen (werkgevers) en Kok (vakbeweging). vakbondszijde de conclusie dat het kabinet de hele zaak ..wel erg laco niek opvat. Het getuigt niet van be grip voor de realiteit. Je zou denken dat ze nu koortsachtig alle mogelijk heden onderzoeken om het overleg te kunnen laten slagen." Er is „teleur stelling" in vakbondskring over de „onderkoelde presentatie" van de kant van minister Albeda. CDA-program Klein topberaad Vooral van dit laatste feit werd gister avond in vakbondskring vreemd op gekeken. Na de eerste overlegronde van kabinetsdelegatie en sociale partners, vrijdag overdag, heeft het kabinet zich vrijdagmiddag en - avond beraden over het „pakket voorstellen" dat minister Albeda meebrengt, wanneer vanavond het grote overleg wordt voortgezet. In middels is er echter wat niet offici éél was aangekondigd zaterdag klefn topberaad geweest tussen Albe da. Kok en Van Veen. Daarover wil den woordvoerders van de partijen alleen kwijt dat er toen geen zaken gedaan zijn, maar alleen standpun ten nader toegelicht. Niettemin bestond in vakbondskring de verwachting dat het beraad van zaterdag minister Albeda reden zou geven voor nieuw beraad In het kabi net. Daarop werd gerekend. Aan de woordvoerder van de minister, die dit weekeinde met hem nog in contact was geweest, was gisteravond echter niets bekend van nieuw kabinetsbe raad vandaag. Dit versterkte aan De premier wees zaterdag in een rede voor het algemeen bestuur van het CDA op wat het CDA-prgram zegt over de sociale uitkeringen. Daarin staat dat ontkoppeling van het mini mumloon moet worden onderzocht, dat de uitkeringen wellicht waarde vast kunnen worden gemaakt in plaats van gekoppeld aan de lonen, en dat in elk geval de koopkracht van de uitkeringen niet mag dalen. Van Agt over de korting van een half procent per 1 januari: „Daarmee richt het kabinet dus niets onoirbaars aan. Wij voeren gewoon het CDA-program uit." Van Agt wees er voorts op dat de „loyalisten" in de CDA-fractie geen bezwaar („gravamen") hebben inge diend tegen deze passage uit het CDA-program. (zo'n gravamen bete kent dat men zich dan als Kamerlid later niet gebonden hoeft te voelen aan zo n programpunt.) De korting betekent, aldus Van Agt. dat bijvoorbeeld de AOW op 1 januari niet omhoog zou'gaan met dertig gulden per maand, maar met 22.50 gulden, „is dat nu nog voor wijziging vatbaar? vroeg de premier zich af. Niettemin is het kabinet toch bereid gebleken erover te praten in het over leg met de sociale partners. Vervolg op pagina r kolom 4. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft de Nederlandse ambassa deur in Washington nadere informa tie gevraagd over berichten uit de Verenigde Staten, dat de vliegtuigfa briek McDonell Douglas steekpen ningen zou hebben betaald aan een hoge KLM-functionaris. De staatssecretaris acht de beschul- diging zo ernstig, dat als deze wordt bevestigd zij los van de Ameri kaanse procedure in Nederland een onafhankelijk onderzoek zal laten in stellen. De betaling van de steekpenningen zou door de fabriek zijn toegegeven in een rapportage aan de Amerikaanse Beurscommissie, een overheidsor gaan, dat toezicht houdt op de onder nemingen, die in Wall Street geno teerd zijn. Het zou gaan om een totaal bedrag van 70.000 gulden, dat werd uitbe taald van 1969 tot en met 1976. De naam van de KLM'er is niet genoemd. In de betreffende periode heeft de KLM enkele DC-10 machines aange schaft. McDonell Douglas is de derde grote Amerikaanse vliegtuigfabriek, die door het betalen van steekpennin gen in opspraak is gekomen. Eerder waren dat Lockheed en Boeing. ROTTERDAM (ANP) De 72-Jarige mevrouw Ronde-Voorthuizen uit Vlaardingen is zondagavond in Rot terdam omgekomen en haar 73-jarige echtgenoot liep een hersenschudding op toen de auto, waarin het echtpaar reed. op het Giessenplein door de gladheid in een slip raakte en tegen een andere wagen botste. Later overleed een baby. Ricardo Gowricharm, als gevolg van verwon dingen die hij had opgelopen toen de auto van zijn vader onder het Stad houdersviaduct bij Rotterdam slipte. Bij aanrijdingen door de gladheid in en om Rotterdam waren enkele tien tallen auto's betrokken. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton v.in Duinhmcn. Ko van Dj|k.l letty Bloken InawinRiaxscn. Lektuurhangcr(B) Nooil meer zoeken naar de krant ol W-gids. Dekoratie!' jute lektuurhanger. Ketting met ami band (D) De nieuwe modetrend kciling en armbandje van keramiek. Mitak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze' kadoos naar keuze I Naam nieuwe abonnee:—:I Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro. Uw naam: Uw adres: Plaatsen posieode:. Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers var.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel 17.- koning. Kado naar keuze: DA. B. C D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792. '000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1