Nieuwe wet voor stadsvernieuwing Nederland zwijgt bij stemming over olieboycot in VN Bestaand ontwerp te ingewikkeld Sluiting fabriek tegen wens Kamer van Koophandel Top Warschaupact eindigt met oproep aan kernmachten Looduitworp Billiton gehalveerd Sahel-conferentie komt niet verder Geneesmiddel voor ziekte van Chagas Doelmatigheid Atlantique betwijfeld FAMILIEBERICHTEN ei >i v: "VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 TPOüW, KWARTET p-| 5. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal waarschijnlijk een geheel nieuw wetsontwerp op de stadsvernieuwing maken. Het brengen I van veranderingen in het ontwerp dat er nu ligt zou zeer ingrijpend moeten zijn. Als het van leen nieuw ontwerp komt. dan zal het naar het idee van de minister naar alle waarschijnlijk- heid niet voor de zomervakantie naar de Kamer komen. 1 Het wetsontwerp dat er nu ligt is nog van de hand van de vroegere staata- secretaris Schaefer. die het bijna an- derhalf jaar geleden onder het kabl- net Den Uyl indiende. Zijn ontwerp werd door vrijwel alle Ir acties kri- tisch ontvangen. Nadat er een aantal wijzigingen in was aangebracht, gaf 1 de Kamer te kennen het nog altijd te moeilijk en te ingewikkeld te vinden. Later zou minister Beelaerts van Blokland nog een aantal wijzigingen voorstellen. De Kamer liet weten dat nog graag voor het zomerreces te krijgen. Intussen moeten de gemeen ten waar de stadsvernieuwing speelt het doen met voorlopige geldelijke regelingen, die voorzien in de tekor ten waarmee de grote steden kampen. Voorkeur De heer Lauxtermann van de WD heeft als reactie op de brief van mi nister Beelaerts van Blokland, waar in hij het uitstel aankondigt laten weten dat het tegemoet komt aan de Wensen van de WD Die fractie geeft eigenlijk de voorkeur aan helemaal geen nieuwe wet. maar om de noodza kelijke maatregelen onder te brengen In andere wetten. Het ontwerp van Schaefer vindt de WD te socialise rend. Bovendien meent de WD dat het uitstel geen kwaad kan omdat de stadsvernieuwing voorlopig nog wel even kan drijven op de nu bestaande regelingen. Mr. J. N. Scholten van het CDA Is het daar In grote lijnen mee eens. Hij vindt bovendien dat er in de tijds spanne die nu ontstaat nog wel een aantal verbeteringen kan worden aangebracht, die meer zijn toege spitst op de actualiteit Ook hij vindt het ontwerp van Schaefer te ingewik keld. „Een Ingrijpende wijziging zou ook lang hebben geduurd." meent de heer Scholten. ..bovendien moet mi nister Beelaerts daar niet op worden gekritiseerd, maar de heer Schaefer. die in feite een onvoldragen vrucht heeft geproduceerd. Ik vind dat de gemeenten meer belang hebben bij een goede wetgeving die wat langer op zich laat wachten, dan een slechte wetgeving waarmee men geen kant uit kan. Dit geeft kans op een verbe tering van deelgebieden in de wet." De WD'er Lauxtermann gaf onmid dellijk na het ontvangen van de brief een verklaring uit waarin de kritiek van de PvdA hypocriet werd ge noemd. Die kritiek was er op dat ogenblik nog niet. Teleurstelling Later uitte de PvdA haar teleurstel ling over het zo lang uitblijven van de wetgeving. Dat gold trouwens in nau we samenhang met de wetgeving in zake de grondpolitlek. die nauw sa menhangt met stadsvernieuwing. Het is voorshands niet mogelijk spe culatie in onroerend goed tegen te gaan. De financiering van het stads vernieuwingsproces moet intussen wel verzekerd blijven en wat meer verruimd. Ook zou er volgens de PvdA op korte termijn een sloopver- bod moeten komen en een betere inspraakregeling voor de mensen die het nauwst betrokken zijn bij stads vernieuwing. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Kamer van Koophandel te Groningen heeft zich geschaard achter een actiecomité van werknemers van de kartonfa briek De Halm te Hoogkerk (Oronin- geni. om deze fabriek niet te sluiten Ondernemers, vakbonden en over heid hebben indertijd samen een re constructieplan voor de kartonindu strie opgesteld. Enkele fabrieken moeten In de loop van de komende jaren sluiten De werknemers van De Halm vinden het echter fout dat hun fabriek daar ook bij is. omdat die met drie kartonmachines rendabel door kan draalen. De begeleidingscommissie heeft bij haar reconstructieplannen de nadruk gelegd op behoud van de werkgele genheid in het Oostgroningse Oude Pekela. Sluiting van De Halm bete kent echter dat de werkloosheid in Hoogkerk meer dan verdubbelt en op ruim vijftien procent zou komen. De Kamer van Koophandel heeft er daarom In een brief aan minister Van Aardenne op aangedrongen een ob jectief onderzoek ln te stellen naar de juistheid van de door het actiecomité aangevoerde argumenten. MOSKOU (AFP, UPI. AP) De lei ders van de zeven Warschaupactlan- den (de Sowjet-Unie. Bulgarije. Tsje- choslowakije. Oost-Duitsland. Hon garije. Polen en Roemenië i hebben gisteren hun bijeenkomst besloten met een oproep aan de vijf kemmo- gendheden (de Sowjet-Unie. de Vere nigde Staten. Engeland. Frankrijk en China) zo spoedig mogelijk bespre kingen te beginnen over een verbod op kernwapens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederand heeft zich deze week in de Verenigde Naties van stemming onthouden bij een voorstel tegen Zuid- Afrika een olieboycot in te stellen. Nederland ging daarmee minder ver dan vorig jaar toen onder het kabinet Den Uyl voor de olieboycot werd gestemd. Het desbetreffende voorstel deze week ingediend door de Afrikaanse landen kreeg de steun van 121 landen, terwijl dertien landen waaronder behalve Neder- lahd de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Frankrijk, zich onthielden. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het loodbedriji van Bil liton mag per dag een uitworp van maximaal 35 kilogram hebben De provincie Gelderland heeft het be drijf hiervoor vergunning gegeven Dit Is de helft van wat Billiton vol gens de tot nu toe geldende bepalin gen maximaal mocht lozen. Volgens gedeputeerde J. Fokkens is "de norm van 35 kilogram, die nu is vastgesteld uit het oogpunt van volksgezondheid zonder meer aan vaardbaar Toch had hij liever een norm van 30 kilogram gezien, maar dat stuitte op onoverkomenlijke be zwaren van de kant van Billiton. De firma liet de provincie weten dat bij een dergelijke norm het loodbedrijf wegens te hoge investeringen zou moeten sluiten. Daarmee zou de werkgelegenheid voor 170 mensen verdwijnen. De vereniging „Voorkomen is Beter" (VIB) in Arnhem zal waarschijnlijk bij de Raad van State beroep aante kenen tegen de vergunning, die is verleend volgens de wet op de lucht verontreiniging. De vereniging is van mening, dat de looduitworp kan wor den teruggebracht tot tien kilo per dag en vindt dat de vergunning tot stand is gekomen ..onder druk en chantage" van Billiton. Gedeputeerde Fokkens zei desge vraagd zich niet door dit bedrijf ge chanteerd te voelen. „Wel heb Ik me in de afgelopen maanden dat de pro vincie met Billiton onderhandelde, soms een marktkoopman gevoeld". In de vergunning is de bepaling opge nomen. dat de looduitworp minstens twaalf keer per jaar zal worden geme ten. Deze controle gebeurt door Billi ton zelf onder toezicht van provincia le waterstaat. Mocht over een Jaar blijken, dat een norm van dertig kilo gram voor het bedrijf haalbaar is. dan zullen wij de vergunning bijstellen, aldus gedeputeerde Fokkens. De oproep tot een olieboycot is be doeld om een einde te maken aan de olieleveranties vla Zuid-Arika aan Rhodeslë. Door die olieleveranties heeft Rhodesië de totale economi sche boycot die de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in 1963 tegen het illegale minderheidsbewind van Ian Smith heeft uitgevaardigd, kun nen overleven. He is bekend dat de grote Westerse landen mede gezien hun financiële belangen ln Zuid-Afrika. niets voelen voor een olieboycot tegen dit land. Verwacht wordt dat de Veiligheids raad. de enige Instantie die een boy cot dwingend kan opleggen, daartoe ondanks de grote steun in de algeme ne vergadering voor zo'n boycot, niet zal overgaan onder de druk van de Westerse landen. Uit de Europese Gemeenschap, waar toe Nederland behoort, stemden al leen Ierland en Denemarken voor de boycot. In vorige jaren vormde Ne derland met Ierland en Denemarken vaak ëén lijn tegenover de grotere westeuropese landen, ten aanzien van zuidelijk Afrika. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wat betreft ont wikkelingshulp voor de Sahel-landen iln de door droogte getroffen strook ten zuiden van de Sahara» Is een driedaagse conferentie in Amster dam geen stap verder gekomen Op de bijeenkomst van de Club du Sahel. die gisteren afliep, is vastges teld dat twee miljard gulden van de voorlopig benodigde zes miljard vast is toegezegd Dit was echter ook al het geval voordat de conferentie, uit gaande van de Club du Sahel. van start ging Over financiering van de helft van de zes miljard wordt nog gepraat, terwijl voor de overige twin tig procent nog geen enkele toezeg ging is gedaan Behalve het bijeenbrengen van gel den (wat dus niet is gelukt» was het doel van de conferentie te Inventari seren wat tot nu toe in de Sahel is gebeurd, en wat nog moet worden gedaan Uitvoering van het ontwikke lingsprogramma ln de Sahel. zo werd vastgesteld, heeft tot nu toe geha perd door onvoldoende voorbereiding van projecten, en gebrekkige coördi natie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Zwitserse ge ncesmiddelenconcem Hoffmann La Roche kondigt de ontwikkeling aan van een middel legen de ziekte van Chagas Vooral ln de landelijke gebie den van Latijns Amerika zijn miljoe nen mensen getroffen döor deze in fectie De verwekker een eencellige parasiet, wordt overgebracht door stekende luizen. Slechte hygiënische toestanden en hulsvesting werken daardoor de verspreiding ln de hand. De acute fase van de ziekte verloopt bt] kinderen vaak dodelijk. Overle venden blijven met de parusiet rond lopen. wat zich tientallen Jaren later kan openbaren door een ernstige hartaandoening Er zijn naar schat ting tien miljoen patiënten. Volgens Roche blijkt het nieuwe geneesmid del. Radanil. uiterst werkzaam tegen de parasiet DEN HAAO Het kabinet buigt zich vandaag over de vraag, of Frankrijk de Nederlandse vliegtuigindustrie voldoende te bieden heeft om de aan schaf van de Franse Atlantique voor ons land aantrekkelijk te maken Gistermiddag hebben de Fransen de betrokken ministers laten weten of zij bereid zijn de ontwikkeling van de F 28 super, een nieuw toestel van Fokker, financieel te steunen. Die be reidheid speelt een belangrijke rol bij de keuze van het kabinet voor een opvolger van de verouderde Neptune vliegtuigen. De twee kandidaatopvol gers zijn de Franse Atlantique en de Orion uit de Amerikaanse Lockheed- fabrieken. Minister van Aardenne (economische zaken) zei gisteravond dat de Fran sen in de loop van de middag de gevraagde informatie hadden ver strekt. Volgens de bewindsman is dat ..wel laat" gebeurd begin deze week had hij de Fransen gevraagd voor het kabinetsbedraad van heden een dui delijk standpunt bekend te maken. Van Aardenne zei nog niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de mededelingen uit Parijs (de minister was de hele dag in de Tweede Kamer, waar zijn begroting voor 1979 werd behandeld» Het is niet zeker dat het kabinet vandaag kiest tussen de Atlantique en de, aanzienlijk goedkopere. Orion. Het kabinetsberaad zal voor een be langrijk deel gewijd zijn aan het over leg met werkgevers en vakbeweging, dat vanochtend al wordt gehouden Van Aardenne hield er rekening mee. dat eerst nog vertrouwelijk overleg met de betrokken commissies uit de Tweede Kamer wordt gehouden Of dat gebeurt, hangt vooral van minis ter Schollen (defensie» ai De Nederlandse woordvoerder in de Verenigde Naties motiveerde de ont houding door er op te wijzen dat in de betreffende resolutie Groot Brittan- nië veroordeeld werd. Dit wegens de oogluikende toestemming van de Britse regering aan Shell om de olie- leveranties naar Rhodesië ondanks de boycot voort te zetten. Ook Denemarken en Ierland bena drukten dat zij het met deze veroor deling niet eens waren, maar zij von den de olieboycot op zich toch zo belangrijk dat ze ln de Engelse ver oordeling geen reden wilden zien om zich tegen de boycot uit te spreken of zich van steun te onthouden. Investeringsstop Nederland stemde wel voor een alge mene politieke resolutie waarin het beleid van Ian Smith werd veroor deeld. Ten aanzien van Zuid-Afrika steunde Nederland na aanvankelijke aarzeling de indiening door de Scan dinavische landen voor een Investe ringsstop tegen Zuid-Afrika. Dat is overigens geen nieuw punt in het Nederlandse beleid. De Neder landse regering verleent al enige tijd geen kredieten meer voor langlopen de investeringen in Zuid-Afrika om dat deze ais ondersteuning van het apartheidsregime worden be schouwd. In de Tweede Kamer zijn gisteren voorstellen gedaan voor het onder zoek naar de mate waarin Nederland se en in Nederland gevestigde olie maatschappijen de olieboycot tegen Rhodesië hebben ontdoken Stok Zoals bekend is er volgens een offici éél onderzoek in Groot Britannië met name door Shell nogal een dubieuze rol gespeld in de illegale olie-leveran ties aan Rhodesië. Shell is half Brits, half Nederlands. De Tweede Kamer zal en speciale commissie instellen bestaande uit leden an de normale commissies voor buitenlandse zaken en handelspolitiek om de zaak te on derzoeken. Die commissie zo de zaak moeten hebben afgerond voor 1 Juli 1980. De commissie heeft nog geen bijzon dere bevoegdheden zoals bijvoor beeld het horen van getuigen onder ede en het afdwingen van informatie die een parlementaire enquêtecom missie wel zou hebben Afgesproken is door de voorstellers wel dat als de gewone commissie op tegenstand stuit bij het onderzoek alsnog deze bijzondere enquètevorm kan worden overwogen. Dit is tegelijk een stok achter de deur naar de betrokken oliemaatschappijen om open kaart te spelen. Aan Shao Wan Tscnt. gebo ren te Wenchow (China) op 17 oktober 1956. wonende te Delfzijl aan de Waterstraat no. 2. is door de Kantonrech ter te Groningen bij beschik king d d 19 september 1978 handlichung verleend tot het zelfstandig uitoefenen van het beroep en bedrijf van res 'auranthouder te Delfzijl Mr H Tadema. advocaat en procureur te Delfzijl Vandaag gaat de firma Langeberg, allias Arie Zoethout, met pensioen. „En dat ge bedankt zijt dat uiifte ge. Trijntje". Het ga je „voordewind". De prins op de erwt. Opa Schuuring hartelijk gefeliciteerd met uw 70ste verjaardag uw kinderen en kleinkinderen Hartelijk gefeliciteerd met uw 12'/j- jarig huwelijk Tineke en Ellne van Sintemaartensdijk Boven-Hardinxveld. 24 nov. 1978 Rivierdijk 260 Voor de warme belangstelling die wij ondervonden bij ons 40-jarig huwelijk, in uw komst op onze receptie en bij ons aan huis. mede door de cadeaus, bloemen, post en verdere attenties die wij ontvingen en het mooie bedrag dat we in de bus kregen ten behoeve van de actie „Wereld Vluchtelingenhulp 1978", een bedrag van ƒ911,- zeggen wij u allen hartelijk dank! Mede door dit alles zijn het voor ons blijde dankbare dagen geworden. P. v. Woerden J. v. Woerden-v. Leeuwen Maasland nov. 1978 Vrouwe Lideweysingel 30. Na een zeer moedig gedragen lijden ging he den van ons heen onze vriend Klaas Groenendijk op de leeftijd van 43 jaar. Meer dan 25 jaren diende hij met grote trouw en deskundigheid onze maatschap. Wij zullen Klaas missen. Aan de begrafenis, die zaterdag 25 november a.s. in alle beslotenheid zal plaatsvinden, gaat een rouwdienst vooraf in de Nederlands-Her vormde Kerk, Dorpsstraat te Krimpen aan de Lek. aanvang 10.00 uur. Namens alle mensen van Paardekooper en Hoffman Accountants Paardekooper Hoogendoorn Meeuwsen Belastingadviseurs C. Snoep Met droefheid geven wij U kennis van het overlijden van onze lieve schoonzuster, tante en oudtante Geertrui Sloft op de leeftijd van 85 jaar Gezang 87 vers 1 en 5 bundel 119 gezangen van de Gereformeerde kerken Uit aller naam: A. J. Sloff Rotterdam, 22 november 1978 Meidoornsingel 181 Corr. adres: A. J. Sloff, Meidoornhoek 59, Rotterdam Bezoek en gelegenheid tot condoleren vrijdag a.s. van 19 00-19.30 uur in „Borgsate", Mei doornsingel 181 te Rotterdam De rouwdienst zal plaatsvinden in de rouwka pel van het Verzorgingscentrum „Borgsate", Meidoornsingel 181 te Rotterdam op maandag 27 november a.s. om 13.30 uur. waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 14.45 uur op de alg. begraafplaats „Crooswijk", Kerkhoflaan 5 te Rotterdam. Heden nam God tot Zich onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Hendrik Bouwmeester op de gezegende leeftijd van 92 jaar. sinds 4-9-1962 weduwnaar van G. de Jonge. Pt. 46:2 onb Assen: B. R. Bouwmeester E. Bouwmeester-Treur Hoogeveen: J. M Lodder-Bouwmeeste- J. C. Lodder Haarlem: W. F. Bouwmeester W. Bouwmeester-N ienhuis Hoogeveen: A. Bouwmeester B. Bouwmeester-Boer Tiel: H G. Bouwmeester J Bouwmeester-Scharft klein- en achterkleinkinderen. Hoogeveen. 18 november 1978. Ferdinand Bolstraat 10. De begrafenis heeft inmiddels in besloten fa miliekring plaatsgevonden. God nam plotseling uit ons midden weg onze geliefde schoonzuster en tante Pieterke Hillena Ubbens-Boersma sedert 5 okt. 1976 wed. van M. Ubbens. op de leeftijd van 75 jaar. Middelstum, 20 november 1978. Ellerhuizen: S. G. Ubbens Nieuwolda: E. K van der Ploeg Groningen: J F. Ubbens F K Pilon-Ubbens A. Pilon Hollandse Rading: J. F. van Hulsteijn Bedum: L. P. Ubbens G. A. Ubbens-Wieri ga Nieuwolda: T. van der Ploeg Hoogeveen- P H Ubbens W. Ubbens-Toren neven en nichten. S 24 Heden is van ons heengegaan, na een lijden, mijn lieve vrouw, onze moedi huwd- en grootmoeder Anna Catharina van den Oever-Knoops op de leeftijd van 71 jaar. „Zalig zij. die hun gewaden (karakte4 sen, opdat zij recht mogen hebben op boomte des levens en door de poorten in de stad" Openb Zwolle: H. van den Oever Haren (Gr.): D J Kiewiet-van den Oev H. Kiewiet Zwolle: J. H. van den Oever M. L. C. van den Oever-Ott n OI ERE en) i set Groningen: A. A. C. van der Wal- van den D. J. van der Wal en kleinkinderen Zwolle 22 november 1978 „De Belten", Westenholterweg 58 oud voor iet C in de b het nigin ngen hem Thuis liever geen bezoek. Geen bloei literii ek ai De overledene is opgebaard in het rot lenei trum van de Monuta Stichting, Potgietei^enis niet en h( Gelegenheid tot condoleren aldaar zat^tige middag van 16.00-17.00 uur. jchatt Een dienst van Woord en Gebed zal «M-pj.» gehouden maandag 27 november in de kerk te Westenholte om 14.00 uur waai jj0f, begrafenis zal plaatshebben om 15.00 u naa de algemene begraafplaats „Voorst" eikt, Indien U de begrafenis wenst bij te vjjchti] wordt U verzocht om 13.45 uur in deLg VJ aanwezig te zijn. aar ent£ n) U In Jezus ontslapen, j zaal onze zeer geliefde zuster, tante en oudta^8^ Jentje Wijs op de leeftijd van bijna 93 jaar Uit aller naam: H. Weijs Zeist, 23 november 1978. „De Looborch" aendf als b happ: vo terr Corr. adres: Verl. Slotlaan 33. 3707 CB Zeist. Geen bloemen. in zi; dat t ten in d Ct on iing. van tot ei De overledene is opgebaard in de rouwig81 van „De Looborch", Woudenbergsewe Zeist. J8"8* De begrafenis zal plaats hebben te Zeist Jïjj» Algemene Begraafplaats dinsdag 28 nov(PeJ, a.s. om 14.00 uur. L Hieraan voorafgaande zal om 13.00 uu on" rouwdienst gehouden worden in „De borch." Jkhei Gelegenheid tot condoleren in „De LoobF1^1 na de rouwdienst en op de begraafplaats ichze plechtigheid. lar Y. „De Heer is mijn Herder", d( Voor ons geheel onverwacht nam God to mijn innig geliefde man en onze zorg vader, mijn zoon, onze schoonzoon, broer ger en oom Marinus Goedhart op de leeftijd van 46 jaar. C. Goedhart-Verplanke Jaco Adrie Clara en verdere familie 22 november 1978 Raaigras 105 3068 CJ Rotterdam Geen bloemen Bezoek en gelegenheid tot condoleren rouwkamer aan de Voorschoterlaan 51 derdag van 19.30 tot 20.00 uur en vrijda 19.00 tot 19.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden zat a.s. in de „Open Hof", Hesseplaats om uur, waarna de crematie zal plaatsvind'arie het crematorium „Hofwijk", Delftweg Rotterdam-Ovbrschie. Aankomst in het crematorium circa 11.50' a" '.aat: 8 AA loms kt p< jaar stel iders dure bru irzo: Na een smartelijk lijden is heden, vertroij en de op de genade van onze Here Jezus Ch: heengegaan, mijn innig geliefde vrouw, zorgzame moeder en onze lieve oma Anna Schoemaker echtgenote van A. ZONDERVAN op de leeftijd van 81 jaar. pla n d< VOO Soest: A. Zondervan Amsterdam: M. H. Zondervan H. J. F. Zondervan-Voogt Irma Yvonne Soest, 23 november 1978. Paulus Potterlaan 10. Geen bloemen. Moeder is opgebaard in het Mortuariun het Ziekenhuis „Zonnegloren". Soesterbt straat 125, Soest. Gelegenheid tot condoleren aldaar: zate£®"' avond 25 november a.s. van 19.J0-20.00 De rouwdienst zal D.V. worden geho maandag 27 november a.s., om 13.00 uur, Julianakerk. Julianalaan 19 te Soes waarna aansluitend om ca. 14.00 uur de te debestelling zal plaats hebben op de alge 1 begraafplaats aan de Veldweg te Soest. IS Onze hartelijke dank voor de aandacht en ^bes heid geschonken aan onze man en vader TAEKE de JONG en voor de belangstelling na zijn overlijden er ach aati ie :n ii ziet •ger ist-v ver: m i< w aid >an ing :ons che an i jnei I k gas loog de topi Mevr R de Jong-Faber en kinderen Barneveld. november 1978 taai eer zrdi'

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18