uivelindustrie zal 500 banen verliezen' Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders. amro bank (ÖJ REL. bij de Sigarenwinkel. r b Miljoenen verlies bij inpoldering JT I V-;>~ ps% I •4'"' - wekblad V wijt ongustige situatie aan fusies r Verbazing over advertentiestop bij rijksoverheid 648 Pagina's, ruim 25.000onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. Actiegroep tegen invoering van 'eigen risico' UIT DE WEEKBLADEN Vragen Reconstructie Rem Totalitair |/j •e nieuwe linie Keus Boeken Geen alternatief Berekening Waddenvereniging: R.E.L. is Roxy Extra Light. Van de makers van Roxy Dual.Voor wie extra „teer" en nicotine-arm wil roken. 'AG 23 NOVEMBER 1970 BINNENLAND TROUW/KWARTET sociaal-economische redactie ^WERGEN De voedingsbond CNV verwacht dat er in de zuivelindustrie de komende K r nog zeker twaalfhonderd arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Deze ongustige situatie W werknemers, is het gevolg van de nog steeds voortschrijdende concentraties in de Fusies en samenwerkingsvormen komen regelmatig voor. (ADVERTENTIE) tu irm ho' ige r M D. den Hollander van de fond CNV noemde tijdens »ene vergadering van zijn iriebergen de vooruitzichten erkgelegenheid betreft som- ekende voor, dat de werkge- I onder de werknemers in de pstrie de laatste tien jaar procent is gedaald en van de rgers en melkslijters met tig procent. In 1968 waren er I werknemers werkzaam in Industrie; in hetzelfde jaar 2200 melkbezorgers en 9620 [rs. Vorig jaar werkten er werknemers in de zuivel, nog 1150 melkbezorgers en ilijters over waren. Op aangekondigde concen- zuivel voorspelde Den voor de komende jaren een tn arbeidsplaatsen van ten- iaalfhonderd. n n°Ê 'Iksli 'VWlal f* worden voor de werkne- jsingen gevonden langs de ïrvroegde uittreding en het verloop, zogenaamd om ontslag te voorkomen, t dan wel aannemelijk," zei nder, „maar er wordt nog te lijk aan voorbijgegaan, dat fch wel arbeidsplaatsen ver- oging om zoveel mogelijk «nheid te behouden, zal de (ond CNV bij het komende arbeidsvoorwaardenoverleg sterk de nadruk leggen op arbeidsplaatsen- overeenkomsten (APO's) en ver vroegd uittreden als werkgelegen- heidsinstrumenten. Den Hollander wees er in dit verband op, dat de CNV-leden bereid zijn om terwille van de werkgelegenheid, een deel van de prijscompensatie in te leveren. Hij waarschuwde dat zo'n extra offer niet zomaar wordt gebracht. De werkge vers zullen moeten garanderen dat er in ruil voor een loonoffer nieuwe ar beidsplaatsen, bijvoorbeeld via werk tijdverkorting. zullen worden ge schapen. De bondsvoorzitter bepleitte een stu die naar de totstandkoming van een landelijk fonds waaruit de gelden voor financiering van vervroegde uit treding kunnen worden geput. De voedingsbond CNV wil binnen enkele Jaren komen tot een regeling voor vrijwillige vervroegde uittreding op zestig-jarige leeftijd. Ook wil de bond in de cao's de bepaling zien opgeno men, waarin de werkgevers wordt verboden een arbeidsovereenkomst aan te gaan met illegale buitenlandse werknemers. Op overtreding zou een hoge boete moeten staan. mocht blijken dat de problemen met betrekking tot de PBO op de lange baan worden geschoven, dan zal de voedingsbond zich in CNV-verband ernstig gaan beraden op de vraag of verdere deelneming aan een werk in de PBO's nog wel zin heeft. -- m i 0 >- i - f25,- f7,50 PBO Tenslotte drong Den Hollander met kracht aan op een herrziening van de publiek-rechterlijke bedrijfsoranisa- ties (PBO). Het CNV is voorstander van bedrijfstakse raden. Wanneer DEN HAAG (ANP) De tweede- Kamerleden Van Thijn en Moor (bei de PvdA) hebben zich verbaasd over het feit, dat de rijks psychologische dienst, wegens geldgebrek, de twee laatste zaterdagen van dit jaar niet zal adverteren met vakatures bij de rijksoverheid in plaatselijke en lan delijke kranten. Die verbazing blijkt uit gisteren aan minister Wiegel van binnenlandse zaken gestelde vragen. De kamerleden willen weten of het wel juist is, dat vla een ingreep in het advertentiebeleid met terugwerken de kracht een personeelsstop bij de rijksoverheid wordt doorgevoerd. Ook vragen de Kamerleden zich af of het, uit een oogpunt van werkloos heidsbestrijding niet vreemd is, dat de minister door het niet bezetten van formatieplaatsen, de taak die de rijksoverheid zichzelf bij die bestrij ding heeft gesteld, via een omweg uitholt. Deze encyclopedie geeft u een schat aan informatie. Vfeel van wat u zou willen weten staat erin. En hoe... Vin a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto's en tekeningen. Vin a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie periode een spaarrekening openen HtnüdlJoruiüüi 21,S 28,7 cm. (minimale inleg f 15,-) kunnen deze fraaie encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. Bovendien ontvangen ze nog f 7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de cember as. Dus wees er snel bi j, want voor de encyclopedie gelde zolang de voorraad strekt lat zolang de ri Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ongeveer tweehonderd mensen, afkomstig uit de kringen van ziekenfondsen, gezondheidszorg, on derwijs. vakbeweging en de politiek hebben de initiatiefgroep ..Oeen ei gen risico in het ziekenfonds" opge richt De initiatiefgroep is zeer ver ontrust over de plannen van het kabi net Van Agt tot het invoeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring van honderd gulden en een tien tje eigen bijdrage per verpleegdag. Deze week zal dan ook in het hele land een handtekeningenactie wor den gehouden tegen dit „eigen risi co". De actie zal met name plaatsvin den in ziekenhuizen, verpleeghuizen, bij artsen, fysiotherapeuten en in apotheken. Het is de bedoeling dat vooral de patiënten, cliënten en be zoekers zich massaal zullen uitspre ken tegen de dreigende invoering var bijbetalingen. De actiegroep is van mening, dat hel kabinet zich niets gelegen laat ligger aan alle kritiek uit de Tweede Kamei en de invoering van dat eigen risico in het ziekenfonds gewoon wil doorzet ten Zij wijst erop dat de regering ondanks de Kameruitspraak toch de Ziekenfondsraad om advies heeft ge vraagd over die honderd gulden De initiatiefnemers zijn daar fel op tegen en vinden dit een aantasting van het verstrekkingenpakket. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de actiegroep de leden opgeroepen op principiële gronden de invoering van een eigen risico van de hand te wij zen. Onder de ondertekenaars van de brief bevinden zich de wethouders van volksgezondheid van Amster dam en Rotterdam, verschillende hoogleraren In de geneeskunde en tal van huisartsen en directeuren van ziekenfondsen. Invoering van het eigen risico, aldus de initiatiefgroep, Kan lelden tot fi nanciële drempels die het gebruik van medische voorzieningen belem meren. Dat is in strijd met het karak ter van het ziekenfondsstelsel dat uit gaat van het principe dat die voorzie ningen gratis toegankelijk zijn. (ADVERTENTIE) Vrij Nederland les over ouderdom n interview van -3n der Ei|k Je moet ie vroeg oud gaan gn maar wanneer je 92 Ik ben milder Irden Geleidelijk aan 5 tol zelfbeheersing Tien Maar ik heb het Jsn aanleren want van ben ik driftig jferland rijst Vrij Nederland publiceert een ver trouwelijke brief van de voormalige verzetsman ir. Troost uit Aerden- hout, gericht aan zijn vrienden, en handelend over wat vooraf ging aan de publieke presentatie van de zaak- Aantjes door dr. L. de Jong. Die brief, belangwekkend genoeg, roept nieuwe vragen op; „Wilde De Jong de zaak met Aantjes onderhands regelen?" Volgens VN gedroeg De Jong zich in de eerste dagen van zijn onderzoek als een combinatie van rechercheur en rechter-commissarls zonder daar toe een machtiging van de regering te hebben. Elders in het blad een inventarisatie van reacties met als conclusie: „Na de val van Aantjes rest nog slechts één partij waarvan het verzetsimago overeind staat. Dat is de partij die de februaristaking heeft georganiseerd". Een uitvoerig portret van de minister van ontwikkelingssamenwerking, J. de Koning. Ruime aandacht ook voor de Ogem, „die een slaatje wil slaan uit het fail lissement van een florerend bedrijf', zijnde de bouwdivisie van Neder- horst. Tenslotte een gesprek met de makers van de IKON-fllm „Namens onze ouders" over kinderen van Jood se. communistische en vereetsouders. Het wekelijkse kleurkatern bevat uit voerige gesprekken met deze inmid dels volwassen „kinderen". ivesienngen in Amerika ir verhuizen miljarden naar de VS Hollandse kapitaal >t thuis maar Ijesmaat winst maar 'oormalig kruidenier als Hei|n stapelt overzee ie succes op het *e Een onthullende flage van Joan IWu» jus de vuile handen iet CDA Verder fer Aantjes weg met de groepen erpatient Louis Smner Bderiand wordt kanker hdeid niet bestreden rnmaliteit niet emek de zwarte s van Amerika, deel 2 me (ex-Sissie) van der Ik hoel geen ster te en Satelliet-TV wat 1 ons boven het hoofd'' iziekcentrum Utrecht H acoustici Z»|n nog bet klaar noor proefabonnement m de Tijd voor 6 gulden TR-47 oosizege ze^de' aan<JeT.|<j »rdnummerb lOCOPA Oat g na ontvangst van acceptg ro Haagse Post De Haagse Post meent „de eerste samenhangende reconstructie van Aantjes' oorlogsverjeden" te kunnen presenteren, opgebouwd uit gesprek ken die vier HP-redacteuren door het gehele land met betrokkenen voer den. Hij wilde in Duitsland promotie maken, zeggen enkele bewoners van zijn geboortedorp Bleskensgraaf. Maar veelzeggender ls misschien de bewering van een vroegere medege vangene tegen wie Aantjes zou heb ben verzucht: „Eigenlijk zijn jullie er beter aan toe dan ik. voor jullie is het straks afgelopen, maar voor mij be gint het dan pas" Henk Hoekstra, voorzitter van de zes tigjarige CPN. lijkt wel gelukkig met wat meer openheid binnen zijn partij. ..Maar als die opnieuw gebruikt wordt voor vervalsingen, dan zeggen we; dan sluiten we de tent weer". Onder de kop „Pieter Mentens Staatsgeheim" tracht Vrije Volkver slaggever Nico Polak aén te tonen dat Menten in de jaren na de oorlog de Nederlandse overheid gechan teerd heeft met verzonnen brieven van prins Bernhard aan Hitier en Seyss-Inquart met als doel zich aan de Nederlandse rechtspleging te ont trekken: „De reconstructie van een chantage". Uit Baskenland een reportage over de terroristische organisatie ETA: „On danks haar vele misslagen, ondanks haar toenemende verwijdering van de politieke realiteit is ETA nog lang niet geïsoleerd" Hervormd Nederland Hoewel de uiterst rechtse agitatie kan zorgen voor een rem op het de mocratiseringsproces en voor nog heel veel onschuldige slachtoffers, zal een staatsgreep zonder hulp van bui ten in Spanje nooit lukken, aldus Hervormd Nederland. Koning Juan Carlos geniet een enorm gezag bij het leger, en ook de VS en de NAVO hebben geen enkel belang meer bij een autoritair regime, aldus het blad. Cartoonist Arend van Dam op de interviewpagina: „Je kunt nooit pei len wat je invloed is. Wel kun je misschien stukje bij beetje het kli maat veranderen, paden effenen". Heieen Dupuis. docente ethiek aan de medische faculteit in Leiden, is meer dan enthousiast over het nieu we abortuswetsontwerp („Het onmo gelijke is mogelijk gebleken"). Ze vindt het wetsontwerp bijzonder ruim en vrouwen die ongewenst zwanger worden, krijgen volgens haar ruimschoots de kans op zelfbe schikking. Wim van Gelder van de NW-dien- stenbond Mercurlus uit zijn angsten voor de opkomende microprocessor: „Je loopt het gevaar een nieuwe klas senstrijd te ontketenen tussen men sen met hogere opleidingen en men sen met lagere opleidingen die niet meer aan de bak komen". Volgens hem kan „de chip" in Nederland vele duizenden arbeidsplaatsen ver dringen. HN komt nog even terug op de zaak- Aantjes: „Nu kreeg tenslotte iedereen een beetje de schuld: De Jong, Aan tjes en het kabinet, via een in- en uitpraten waaraan karakter en moed in hoge mate ontbraken". De Groene Amsterdammer „De atoomstaat is per definitie totali tair", zegt de Oostenrijkse futuroloog Robert Jungk in gesprek met De Groene Amsterdammer. „Het is on vermijdelijk dat ter bescherming te gen aanslagen en sabotage een om vangrijk en verfijnd Informatiesys teem wordt opgebouwd over iedereen die mogelijkerwijs kwaad zou kun nen. Het angstwekkende is dat zo'n systeem sluitend moet zijn .het kleinste foutje kan een enorme ramp teweeg brengen". Onder de kop „Sterft gij oude vormen en gedachten!" besteedt De Groene aandacht aan 60 Jaar CPN, die zal moeten kiezen voor noodzakelijke vernieuwingen, wil ze In de nabije toekomst naast de sociaal-democra tie een krachtige linksere stroming kunnen ontwikkelen. Aansluitend een gesprek met de CPN-ideoloog Jaap (niet Joop) Wolff: „We willen onze geschiedenis niet met een gum metje schrijven". Journalist'historicus Jan Rogier licht zijn kritiek op Lou de Jong toe: hij zou de Tweede Wereldoorlog te veel als een geïsoleerde periode beschou wen en zijn benoeming als „officiële geschiedschrijver" onder ministers- Deze week: Ton van der Stap Het goede gedicht onthult de lezer aan zichzelf Corrie Zelen Ik zit emotioneel vast aan sociale geschriften Anton Constandse Boek en geschiedenis zijn onver brekelijk met elkaar verbonden in ons bewustzijn Bert ter Schegget Bespreekt Sierksma s boek Een nieuwe hemel en een nieuwe aarde'' Bertolt Brecht Generaal, de mens is zeer bruikbaar, maar hij heeft een fout: hij kan denken Elisabeth Augustin Ik ben een onverbeterlijke optimiste Hans Andreus Paul Beers op sleeptouw ge nomen door de dichter van liefde en van licht Ik wil 0 3 maanden op proef 15,- 0 half jaar abonnement 48,- 0 jaarabonnement 96,- Naam: Straat: Plaats: Opsturen in envelop zonder postzegel naar: DNL, Antwoordnummer 1855 1000 RA Amsterdam Bellen is ook mogelijk: 020-233481 verantwoordelijkheid zou in strijd zijn met zijn wetenschappelijke onaf hankelijkheid. Vandaar de kop „Van geschiedschrijver tot Orakel des Rijks". Elseviers Magazine „Je hebt in de politiek vaak de keus tussen slecht en verrekt slecht", zegt de 61-jarige Maarten Willem Schakel in Elseviers Magazine. Een portret, waarin ook nog even op de zaak- Aantjes wordt Ingegaan; „Het ele ment SS. dat schokte me. Dat ls voor mij de harde noot gebleven. De ver zwijging daarvan, dat ls de kernfout". Met enige terughoudendheid maakt EM melding van „de aanval van de fiscus op het eigen huis", in casu de aanslagen voor de vermogensbelas ting die honderdduizenden huiseige naren dit jaar te wachten staan. Een vervangende oplossing zou zijn een belasting op de winst die bij de ver koop wordt gemaakt, maar dat zit er politiek niet in, aldus het blad. Volgens EM zijn de ambtenarenbon den alsnog bereid om 1550 miljoen gulden in te leveren ten behoeve van de operatie Bestek '81. Maar dat moet dan worden opgebracht door het mid delbaar en hoger overheidspersoneel. Een special over Brazilië na veertien jaar militaire dictatuur: „Komt de democratie met de rijkdom?". Specu laties rond een toekomstige economi sche gigant. Hoofdredacteur Hoo gen dijk vindt het geen wonder dat minister Van Aardenne van economische zaken steeds somberder gaat kijken: onze loonkosten zijn te hoog, onze arbeids- produktlviteit stijgt te langzaam, onze sociale lasten worden te hoog geacht en er is te veel ziekteverzuim. En het wordt allemaal nog erger als de vakbeweging met een grote boog rond deze harde feiten zal heenlopen. De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie is deze week geheel gewijd aan boeken. Een handvol be sprekingen is gelardeerd met een ver handeling over de politieke relevan tie van het gedicht, een gesprek met de Limburgse uitgeefster Corrie Ze len, een artikel over oorlogsverhalen als jeugdboek en een gesprek met de onlangs 75 jaar geworden schrijfster Elisabeth Augustin („Ik ben een on verbeterlijke optimiste"). De Tijd De Tijd becommentarieert het nieu we abortus-wetsontwerp met de tweeslachtige conclusie dat het CDA misschien wel terecht de handen vuil maakt aan een wetsontwerp dat in feite niet deugt, maar waarvoor geen alternatief meer beschikbaar is. Met als voorbeeld de overzeese han delscapriolen van de Zaanse groot grutter Albert Heljn, vestigt het blad de aandacht op de gigantische Neder landse investeringen in Amerika: „De herrijzenis van het Hollands kapi taal". Ook in De Tijd de letterlijke tekst die de aan keelkanker lijdende journalist Louis Sinner onlangs uitsprak tijdens een hoorzitting met Kamerleden over kankerbestrijding In Nederland: „Sterven aan kanker ls niet zo moei lijk. maar wel de weg er naar toe". Wie de nieuwe fractievoorzitter van het CDA gaat worden. Is voor De Tijd nog een vraag: „Er lijkt slechts één oplossing. En die is dat het CDA een voorschotje neemt op de fusie die er in 1981 moet komen. Dan kunnen bloedgroepen niet meer tellen. Poli tieke kwaliteit ls toch belangrijker dan politieke afkomst". In het omslagverhaal filosofeert de 92-jarige dr. Willem Drees over de ouderdom: „Geleidelijk aan ben ik tot zelfbeheersing gekomen". (ADVERTENTIE! Arend van Dam in Hervormd Nederland: 'Ik laat zien hoe absurd veel dingen zijn' Verder deze week: Spanje: rechtse krachten blijven zonder hulp van buitenaf machteloos 'Almelo' verrijkt uranium, maar verarmt Namibiè Margaret Mead: 'Strijd tegen kernwapens is geloofszaak' Abortus: wetsontwerp geelt vrouwen alle ruimte Ontwik kelingshulp: beleid van De Koning blijft steken in restauratie De kalme crisis van de dollar Rassisme in kinderboeken: apen spreken beter dan mensen Het dualisme van Ward Ruyslinck De nalatenschap van Jacques Brei. Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Adres ïrvormd Nederland, een waakzaam weekblad Van een onzer verslaggevers HARLINGEN De inpolde ring van een deel van de Wad denzee aan de noordkust van Friesland zal op den duur slechts aan 85 man vast werk bieden en een verlies geven van driehonderd miljoen gulden. Tot deze berekening komt de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee in een weerwoord op het standpunt van het provinciaal be stuur van Friesland. Friesland wil tussen Holwerd en Zwarte Haan een gebied van vierduizend hectare inpol deren en heeft daarvoor vergunning gevraagd. Tegen het plan van de Frie se staten bestaan grote bezwaren van de zijde van natuurbeschermingsor ganisaties. De toestemming tot de inpoldering moet worden verleend door minister Tuijnman i verkeer en waterstaat). Verhoging De Waddenvereniging meent dat het op delta-hoogte brengen van de Frie se dijken het best kan gebeuren door verhoging van de bestaande zeedijk, waardoor voorkomen wordt dat een uniek natuurgebied verloren gaat. In het weerwoord schrijft de Wadden vereniging dat de uitvoering van het inpolderingsplan vijf tot zes jaar gaat duren en dat de inrichting ook nog een Jaar of zeven in beslag zal nemen. Niet eerder dan in 1990 zal daarom de werkgelegenheid volledig tot zijn recht komen Volgens de Waddenver eniging is er dan maximaal voor maar 85 mensen werk te weinig om inpol dering te rechtvaardigen. De Waddenvereniging heeft bij het opstellen van het weerwoord de hulp ingeroepen van zeven economen en een Ingenieur Dat de Waddenvereni ging tot andere cijfers dan de provin cie ls gekomen, komt doordat de pro vincie een aantal schadeposten die uit de inpoldering voortvloeien, is „vergeten De financiële schade voor de visserij bedraagt, aldus het weer woord. 42 miljoen gulden de te hoge waardering van de meerwaarde van de grond bijna 30 miljoen gulden onterecht opgevoerde subsidies 32 miljoen en het verlies van waterzulve ringscapaciteiten van de Waddenzee bedraagt 208 miljoen gulden AMEIDE (ANP) Een meisje uit Lexmond ls bij een verkeersongeval in Ameide om het leven gekomen ZIJ kwam op de Lekdijk met haar flets te vallen en werd overreden door een vrachtwagen. BIJ een botsing op de provinciale weg Flliplne Driekwart is een mar. veron gelukt HIJ botste tijdens een inhaal poging met zijn auto frontaal op eei tegenligger lADVERTENTIE fc koop I 2 50 fnenten. lel 070 - 2 3 3 9 8 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9