Vleermuizen in bunker gered HJW Commentaar en Mao Boeiende ontdekking in duingebied tussen Den Haag en Katwijk n W. Breda willen snelle aanleg ringweg Wat heeft de slanke lijn nou met vitamines te maken? Wat u moet doen om af te slanken, hoeven we u niet te vertellen. Er zijn boekjes volgeschreven met recepten, dagindelingen, enz- Maar in een druk gezin, is 't vaak moeilijk om je er strikt aan te houden. En voor je 't weet wordt afslanken het overslaan van maaltijden en het laten staan van bepaalde gerechten. En zo wil de aanvoer van de zeer belangrijke en noodzakelijke vitamines wel eens in het gedrang komen. Trouwens, iedereen die niet goed en gevarieerd eet zou eigenlijk op de vitamientjes moeten letten.Vitamine tekorten kunnen immers erg vervelende konsekwenties hebben. In één pilletje Davitamon 10 zitten de 10 belang rijkste vitamines die een mens nodig heeft. In uitgekiende hoeveelheden. Denk daar ook eens aan als u weer op de weegschaal staat. lift is al 22 eeuwen oud handfietsen uit eten verrassing Sesamstraat vinger IAG 23 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 erst zijn in Peking muur- ferschcnen waarin openlijk, •zichtig, kritiek werd gele- I overleden partijleider Mao I Voor het eerst ook wordt laarheid van de grote roer discussie gesteld. In de fcn wordt hem verweten aan bn zijn leven „metafysische 1 hebben verkondigd, waar- ^rguisde zogenaamde „ben- een greep naar de macht er op te lijken dat de (ers zijn begonnen nu in het r cultus rondom Mao Tse- breken. Of zoals dat dan bnen zijn aan de ontmaoise- Volkrepubliek. deze ontmaoisering al veel ;onnen. Reeds tijdens de in van zijn leven waren er ers die een toekomstbeeld jvoor ogen hadden, dat niet Hemming was met de ge- uitspraken van Mao Tse- lers nog tijdens het leven ad de toenmalige premier i. samen met zijn geestver- die nu de eerste er is, een plan ontwikkeld zenclina tegen het eind van deze iord. (moderne industriële macht drie ek, da n mQ(>nden relaties met het bui- fct uitblijven, China had voor >k wef'kkeling de broodnodige i/ARAchnologie niet in huis. Ver te daadzakelijk dat het land een zou opbouwen e '^^ontwrichtende massale cam- eens )als de Grote Proletarische fcevolutie, niet meer pasten. haaks op Mao's ideeën ontwikkeling op eigen „het doorvoeren van de revolutie". ao's dood. die door de lassa's als een god vereerd anse Me geen enkele Chinese lei- -eorgön „de grote roerganger" te drollqf zijn ideeën ter discussie te dson ie maatregelen en alle beslis- riar* - - - gedachten en werden nog jassend in de „rechte leer" iant (rden omkleed met Mao's tedJ gaat,pa en u:n gebracht. Tegelijkertijd cultus geweven rond- si; opvolger. Hoea Kwo-feng, oiiterlijk op de overleden lei- W| te lijken, jan •rktijk was anders dan de ren duidelijk bleek op het jres van de communistische ar waren stabiliteit, eenheid, I Just, in tegenstelling tot de ite revolutie, de leuzen, kaan^ondig liet Teng Shiao-ping *MW'n "c'at er we' wat m'n(^er lOfaro wej wa( harcjer gewerkt kon en China", is eer niie roemruchte Chinese histo- vele e de revolutie hebben idealis- 2 2 f. hl 1963 ten, revolutionairen en radicalen altijd tegenover de gematigden, de nuchtere pragmatici en technocraten gestaan. Het mensbeeld van beide groeperin gen was verschillend. Mao Tse-toeng stond een nieuwe mens voor. een in hoge mate sociaal wezen, wars van egoïsme en eigenbelang en toegewijd aan de dienst van het volk. Hij geloof de hierin „met een geloof dat bergen kon verzetten", maar ook met een overtuiging die geen tegenspraak duldde. Via een harde scholing en opvoeding en met een ijzeren discipline moest de nieuwe samenleving verwezenlijkt worden. Tegenstanders hebben dat aan den lijve ondervonden. De nu verguisde radicalen stonden in dit op zicht veel dichter bij de overleden partijleider en het verwijt in de huidige muurkranten dat Mao hen gesteund heeft, is veel dichter bij de waarheid dan de eerder door de nieuwe leiders gepropageerde stelling dat de strijd tegen „de bende van vier" past in Mao's rechte leer. De gematigden, die nu onder leiding van Teng Shiao-ping in Peking de dienst uitmaken, delen het geloof van Mao niet en hebben veel minder ver trouwen in „de nieuwe mens". Zij zijn geneigd toe te geven aan de „spontane wens van elke Chinees kapitalist te worden" als daarmee China opgesto ten kan worden tot een industriële wereldmacht. De openlijke ontmaoisering, het open lijk in twijfel trekken van Mao's leer kon niet uitblijven, omdat de praktijk al lang niet meer paste in die leer. De huidige Chinese leiders hebben geko zen voor een soort staatskapitalistisch ontwikkelingsmogdel, dat China tot een wereldmacht moet maken. Ook op militair gebied, want naast de inkoop van geavanceerde technologie om het industriële apparaat uit te breiden, grazen tal van delegaties de (westerse) wereld af op zoek naar moderen wa pentuig. En dat zal ongetwijfeld (voor zover het defensief is, maar wat bete kent dat woord in dit verband eigen lijk) geleverd worden. Tenslotte valt er, nu de Volksrepu bliek zich meer openstelt naar het westen, veel te verdienen en waar schijnlijk liggen de verklaringen „dat elk land natuurlijk het recht heeft zich te verdedigen", dat „het machts evenwicht er niet door zal worden verstoord" en dat „de wapenwedloop door deze leveringen geen nieuwe im pulsen krijgt" al klaar. In de muurkranten werd indirect kri tiek geuit op de huidige partijvoorzit ter en premier Hoea Kwo-feng en werd hoog opgegeven over Teng Shiao-ping, die op het spoor zit van de „geliefde en gerespecteerde Tsjoe En- lai". Er is blijkbaar een nieuwe cultus in de maak. De Chinezen kunnen moeilijk zonder een „keizer". door Hans Schmit KATWIJK Twee wereld oorlogen hebben het aange zicht van de Nederlandse kust niet verfraaid. Nadat aanvan kelijk wat bakstenen bunkers in de duinen waren gebouwd, veranderde tijdens de Duitse bezetting de zeereep tussen Cadzand en Rottum in een pokdalig duingebied vol be tonnen verdedigingswerken. Direct na de oorlog werd een begin gemaakt met de opruiming van deze bunkers. Vooral de dicht bij zee gele gen bouwsels werden gesloopt in ver band met de gevaren bij kustafslag. Later werden ook de bunkers opge ruimd die het duinlandschap in bij zondere mate ontsierden. Ondanks deze opruimingswerkzaamheden lig gen in de Nederlandse duinen nog honderden bunkers, veelal bouwval lig, half ingestort of op het punt van instorten. Zo ook in het duingebied tussen Den Haag en Katwijk, waar nog meer dan tweehonderd restanten uit de Duitse verdedigingslijn staan. Groepen van deze krakkemikkige bouwsels zijn met onderaardse gangen verbonden, terwijl ook door het druk bezochte duingebied ondergrondse luchtgan gen lopen. Redenen om deze bunkers te slopen, zijn er buiten natuurlijk het feit dat ze er niet thuishoren en bijzonder lelijk ogen te over. Erosie Zo trekken de bunkers publiek aan, dat de vegetatie vertrapt, hetgeen tot «rosie en uiteindelijk aantasting van de duinen als zeewering leidt. Het spelen in die bunkers is niet zonder gevaar vanwege de kans op instortin gen. Een kans die bovendien nog wordt vergroot door vandalisme in de bouwwerken. Verder worden de bun kers door de wind als het ware uitge graven waardoor ze van het duin drei gen af te glijden. Nadat defensie een paar jaar terug liet weten geen belangstelling meer te hebben in een deel van deze duinen te oefenen, kwam het duingebied onder de hoede van Staatsbosbeheer, dat in 1976 in samenwerking met de Gront- mij aan een inventarisatie van de bunkers begon om daarna een plan op te stellen deze op te ruimen. Slechts een enkele bunker, die nog dienst kon doen als opslagplaats of die van bijzonder militair-historische waarde is, zou kunnen blijven staan. Winterkwartier Tot zover leek er niets bijzonders aan de hand, ware het niet dat inmiddels een bijzondere ontdekking was ge daan: ergens tussen Den Haag en Katwijk overwintert in een deel van de ondergrondse luchtgangen een ko- 1963 In een uiterste po- e hoterheid te overtuigen van de Mi op korte termijn in Breda fiiidingsweg voor het door- e matkeer aan te leggen, hebben t bepster en wethouders van Inister Tuijnman van ver- laterstaat gevraagd zich ter an die noodzaak te komen '-£ overtuigen. Eerder dit jaar wees de minister een soortgelijk verzoek van de hand, omdat hij, volgens zijn zeg gen. geen tijd had. B. en W. schrijven de minister nu, dat hij zijn bestuurlij ke geloofwaardigheid en die van het Bredase gemeentebestuur op het spel zet als hij niet komt. Op de huidige rijksweg door Breda- ADVERTENTIE Gestoofde gepaneerde wijtingrolletjes Wrijf 800 gr. wijtingfilets zuinig met zout in. |Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze lin een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappel puree, sperziebonen of doperwtjes bij. Doe meer met vis, omdat 't 20 lekker is. Produktschap voor Vis en Visproduklen. 's-Gravenhage Een vrijwilliger ruimt zand en puin op in een gangenstelsel. maakt. Het is de bedoeling deze kolo nie niet alleen te behouden, maar dat deze zich ook herstelt en uitbreidt, We hebben hoop dat het gebied ook nog een kraamkamer kan worden" Behoud Overzicht van het duinengebied tussen Den Haag en Kat wijk waar een kolonie vleermuizen overwintert. lonie vleermuizen. Voor zover bekend is dit de enige plaats in het westen waar deze vliegende, insektenetende zoogdieren een winterkwartier heb ben. Vleermuizen (sinds 1973 be schermd) zijn in Nederland zeldzaam geworden, vooral door het verloren gaan van geschikte overwinterings plaatsen, die aan strenge voorwaar den wat betreft lucht, temperatuur en vochtigheid moeten voldoen, wil de vleermuis zich kunnen handha ven. Zo zijn de mergelgroeven in Zuid-Limburg door de cementwin- ning al in belangrijke mate verdwe nen, terwijl ook kerken en torens ver dwenen of zodanig gerestaureerd werden dat er voor de zolderbewoners geen plaats meer was. Na de ontdekking van de vleermui- zenkolonie schakelde Staatsbosbe heer diverse deskundige instanties in voor advies. Ir. W. H. J. de Beaufort, houtvester van Staatsbosbeheer in Zuid-Holland: „In de winter van 1976/ 1977 zijn drie soorten vleermuizen waargenomen. We hebber, toen 33 watervleermuizen, twee baardvleer- muizen en een grootoorvleermuis ge teld. Dat lijkt misschien niet veel. maar het was toch een bijzondere ontdekking. Op aanwijzingen van on der meer de bekende vleermuisdes- kundige dr. A. M. Voüte hebben we toen een plan opgesteld. Zo zijn voor de ingang van de bunkers hekken geplaatst, terwijl de luchtkokers waar het publiek in kan, zijn dichtge- Het behoud van deze kolonie vleer muizen is zeer goed in te passen in de opruimingsplannen. Ir. De Beaufort: „Op het betreffende gangenstelsel staan kazematten, kleinere bunkers die publiek trekken. Het is technisch BOGTSVOH mogelijk deze op te ruimen zonder gangen aan te tasten. We zullen de werkzijze dan wel moeten aanpassen en alleen in de zomer kunnen ruimen. Want anders verstoren we de winters laap van de vleermuizen" watervleermuizen van 33 naar 43 ge- constatterd, zodat je voorzichtig kunt zeggen dat de situatie kennelijk aangenamer is geworden. We hebben de afgelopen zomer een ingestort deel speciaal hersteld met verspringende bielzen, zodat richels zijn onstaan. We hopen dat dit een kraamkamer voor de vleermuizen kan worden. In ieder geval gaan we door met het schepje voor schepje ruimen zolang blijkt dat dit rendement oplevert" In de ondergrondse luchtgangen (twee meter hoog, anderhalve meter breed) was de situatie niet overal ideaal. Een groot deel van de gangen was ondergestoven met zand. terwijl ook nieuwe deksels moesten worden aangebarcht ter verbetering van de luchtvochtig heid. Boswachter A. Bos: „In totall moet zeven kilometer gangenstelsel met 18.000 m3 zand en puin met de hand worden opgeruimd en hersteld. We hebben de afgelopen twee zomers met vrijwilligersgroepen (studenten, natuurliefhebbers) drie kilometer gang geruimd. We hebben met name op de plaatsen waar is geruimd een toename van het aantal De kokers van de luchtgangen wer den in vroeger jaren vaak dichtge schoven met zand. omdat men het risico liep in de soms overgroeide gaten te vallen. Na de ontdekking van de vleermuizen gebeurt dat ech ter in de duinen tussen Den Haag en Katwijk niet meer. De vraag blijft echter of in het verleden niet op deze wijze andere vleermuizenkolonies zijn verdreven. Boswachter Bos. „Het is mogelijk dat ook op andere plaat sen vleermuizen in de gangen onder de duinen hebben gezeten. Zo weet ik dat ook bij Domburg nog gangen zijn Je hoort van oudere mensen nog wel dat ook op andere plaatsen vleermui zen zijn geweest. Zo heb ik verhalen gehoord over vleermuizen bij Noord- wijk. Maar daar zijn de kokers dicht geschoven, zodat je moet aannemen dat de vleermuizen onder het zand zijn verdwenen". ADVERTENTIE zuid worden gemiddeld per etmaal 58.000 voertuigen geteld. De weg be staat uit tweemaal twee rijstroken, zonder vluchtstrook, een te smalle tunneltraverse en een gelijkvloerse kruising met verkeerslichten. Jaar lijks gebeuren er op deze weg honder den ongelukken. De meeste ontstaan in de kilometers lange files die daar dagelijks voorkomen. Er wordt sinds het midden van de jaren zestig over een nieuwe weg ten zuiden van het Mastbos gesproken, die de rijksweg Tilburg-Breda ver bindt met de weg Rotterdam-Antwer- pen. De nieuwe weg zou in 1979 ge reed hebben moeten komen, maar enkele jaren geleden heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat de aanleg op budgettaire gronden vertraagd. De weg zou volgens zijn mededeling in 1982 gereed moeten zijn. Nu wordt officieel gesproken over 1983, maar procedureel zijn ei nog zoveel dingen te regelen, dat het gereedkomen best nog een paar jaai langer kan gaan duren. e hoi n Ge dforc Dspor die Dq gee pracl st d< De piramiden staan er al tiental len eeuwen, en nog is niemapd er achter hoe ze gebouwd zijn. De piramide van Cheops bijvoor beeld bestaat uit 2.300.000 blok ken kalksteen van zo n 2'/: ton per stuk. en geen mens snapt hoe die onderste steen ooit boven is gekomen. Gissingen zijn er ge noeg. maar er zijn maar twee dingen zeker: mankracht was er bij de vleet slaven hadden ze tenslotte voor het opscheppen en een lift was er nog niet. Archi medes staat te boek als de uitvin der van de lift. maar die leefde eeuwen en eeuwen later, van 287 tot 212 voor onze jaartelling. In ons land is de eerste acceptabele lift trouwens pas in 1885 ge bouwd. Dat laatste staat in het jubileumboekje van de liftenfa- briek De Reus in Krimpen aan de IJssel Omdat deze fabriek, die deel uitmaakt van het Rijn- Schelde-Verolme-concern. haar 25ste verjaardag viert, geeft het personeelsblad ..RSV in druk" aandacht aan de geschiedenis van de lift Lodewijk de Veertiende moet al een ..vliegende stoel" hebben be zeten. een liftachtig ding. maar hij was lang niet de eerste die van Archimedes' uitvinding profi teerde Diens iift was bedoeld voor het hijsen van materialen, en op die manier hebben de oude Romeinen hun takelinstallatie al in het Colosseum in Rome toege past. Tijdens opgravingen zijn archeologen onder de bodem van de arena op kelderruimten ge stuit, waarin nog restanten van liftinstallaties te zien waren. Dat was, verklaart het RSV-blad. een hijsinstallatie, waarmee de wilde dieren in kooien naar de luiken in de vloer van de arena werden getakeld. De installatie zou ge werkt kunnen hebben op hijs- blokken of hijsmasten met hand takels. zoals architect Pollio Vi- truvius die kort voor het jaar nul beschreef in zijn boek „De Archi tecture" over bouwkunde. Mo gelijk zijn met behulp van zulke werktuigen ook de piramiden, de Chinese Muur, het Parthenon en al die andere hoge, klassieke bouwwerken tot stand gekomen. Wie het nu over liften heeft, moet zich eigenlijk wat duidelijker uit drukken. want er zijn heel wat soorten liften. Het personeels blad noemt onder meer elektri sche personen- en goederenliften, hydraulische liften, paternoster- liften (die bijna niet meer worden gemaakt en in Duitsland zelfs verboden zijn), en die kun je nog onderscheiden in postliften. etensliften. glazenwassersliften. invalideliften en nog veel meer Het aantal ongelukken met de lift ligt in ons land erg laag, maar Er schijnt een nieuwe rage op komst te zijn. Veel mensen zul len dat nieuwe zeker toejuichen, want de „skip-a-loop" is heel wat veiliger dan de schaats- plank. Het is een soort touwtje springen, maar dan niet met een touw, maar met een constructie van plastic buizen, heel licht dus. In het midden zit een hand vat, waarmee je het „touw" kunt ronddraaien, zoiets als de trap pers van een fiets die in dit geval met de hand bediend moeten worden. Dit „handfietsen" is voor het eerst gesignaleerd in de Amerikaanse staat New Jersey, waar het steeds meer aanhan gers krijgt. en Egypte. Nachtenlang moesten de jonggehuwden een kamer de len met een ander paar. Een ech te verrassing dus, maar leuk von den ze dat natuurlijk niet. Omdat ze zo'n vijfduizend gulden voor hun Egyptische wittebroodswe ken hadden neergeteld, eisten ze bij thuiskomst schadevergoeding van hun reisbureau. Dat weiger de, waarop de rechtbank werd ingeschakeld. Die heeft nu het reisbureau opdracht gegeven de helft van het „vakantiegeld". ƒ2500 dus. aan het echtpaar te rug te betalen. dat is wel eens anders geweest: in 1930 vertelde een ambtenaar van de arbeidsinspectie nog voor de radio, dat er beslist veiligheids voorschriften moesten komen; de rijksverzekeringsbank had na melijk bericht dat de kosten als gevolg van het aantal ongeluk ken met liften hoger waren dan die tengevolge van spoorwegon gevallen Nog maar net had een pasge trouwd stel uit de Westduitse stad Frankfurt zich in de bruids suite van een fraai toeristenhotel in het Egyptische Assoean genes teld. of het bruidspaar werd er weer uitgezet, omdat een West duitse delegatie onder leiding van Helmut Schmidt zelf er ge huisvest moest worden. De dele gatie was daar in verband met de vredesbesprekingen tussen Israël De legerleiding van' de in West- Duitsland gelegerde Amerikaan se troepen zal Washington toe stemming vragen om de militaire kantines open te stellen voor vrouwen en kinderen van het mi litaire personeel. Dat is noodza kelijk doordat de Amerikanen daar bijna niet meer kunnen rondkomen met hun weinig waardevolle dollars. Het gaat vooral om de twintigduizend la- geren in rang, die hun gezinnen op eigen kosten naar West-Duits- land hebben laten overkomen en de kosten van levensonderhoud, inclusief de huur van hun huis helemaal zelf moeten opbrengen. Dat valt hun steeds moeilijker doordat de dollar in waarde blijft zakken Is een hapje eten voor Duitse begrippen best te betalen. voor een „Duitse" Amerikaan is alleen al een hamburger een rib uit zijn lijf, en zeker twee kwar tjes duurder dan wat hij voor een complete warme maaltijd in de legerkantine moet betalen. Om vooral dat lagere personeel te helpen, stelde de legerleiding de kantines in april van dit jaar toen de dollar in Duitsland nog een kwartje méér waard was open voor de gezinnen van de soldaten. Volwassenen konden daar voor 1.80 ontbijten, voor lunch en diner betaalden ze ruim een rijksdaalder, en kinderen konden er voor iets meer dan de helft van de prijs terecht. Dat duurde een paar maanden, bij wijze van proef, een proef die de legerleiding nu voor onbepaalde tijd wil verlengen. En dan zou er meteen iets gedaan moeten wor den aan het vervoer van de gezin nen naar de kantine en terug, want sommigen wonen er zo ver vandaan, dat de reis heen en te rug het eten duurder maakt dan dichtbij huis in een gewoon res taurant eten. Om die reden kon den veel gezinnen tot nog toe geen gebruik van de voordelige eetgelegenheid maken zijn trouwring achter het zware portier van een vrachtauto bleef haken, waardoor een vinger van zijn linkerhand werd afgerukt. In het ziekenhuis in de Amerikaan se stad Louisville zetten chirur gen het ontbrekende deel met bekwame spoed aan de hand. De zer dagen verliet de astronaut het ziekenhuis met een complete hand en de artsen zijn er zeker van dat hij ook de gekwetste vin ger weer normaal zal kunnen ge bruiken Sesamstraat is niet alleen op de t v., maar nu ook al op straat te zien. In Engeland tenminste waar Sally Nielson als eerste een Sesamstraat-overtrekje voor haar kale bromfietshelm breide Het hoesje sloeg zo aan. weet Televizier, dat al Sally's brom mende vrienden en vriendinnen nu ook met de t v -figuren op het gehelmde hoofd rondrijden en zelfs heeft het blad ,.8he" Sally's idee als breipatro **i afgedrukt Neil Armstrong de eerste mens ter wereld die voet op de maan zette, was bijna een vinger kwijt In feite was hij "m al kwijtge raakt toen twee weken geleden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5