lektronische bestelling n post komt naderbij Dersma kwam niet p maar' bij OGEM B a Sloopregeling in EG bepleit Ambachtelijke kaas komt meer in trek Lommaert mogelijk naar de beurs Leenman (PTT): eind deze eeuw mogelijk wa£: Hypotheekrente per 21 november ister Van Aardenne was op de hoogte Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost Al Na fusie met ODS Verkochte, oude schepen beconcurreren eigen vloot jMederlandse vlag verdwijnt van de zee Uitlevering vroegere directeur Tealtronic Rodgers toelaatbaar Albeda steunt vervroegde pensionering IDAG 23 NOVEMBER 1978 164 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17-RHS 21 NISGB iaSjonzer verslaggevers ke'nd" ftDAM Aan het einde van deze eeuw zal het 2 decA waarschijnlijk mogelijk zijn, dat gezinnen hun post 0 ™chu3ktronische weg ontvangen, de zogenaamde electronic echt' ,lt zei de directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. zai bjli gen inleiding, gehouden ter gelegenheid van het °va®rd°Jig bestaan van de Rijkskantoormachinecentrale, die stbi Sheer staat van het Staatsbedrijf van de PTT. iwveren e Nigtflj over de ontwu^eiingen lied van de tekstcommuni- 1» communicatievorm waar- achines geproduceerde en t teksten en afbeeldingen ^communicatieve weg wor- f edragen naar een ontvan- Ikte hij op, dat deze tekst- 1 fl pftie voor de PTT van stra" I iiCJang is. In het kader van de aunicatie dacht hij o.a. aan ige of gedeeltelijke over- f\ distributieve post (van reien) langs de weg van de icatie en waarbij de te post wordt geproduceerd iters. jen hierbij denken aan de ^ankcomputers, die dagaf daken. In de situatie, dat in /nd groot aantal gezins- of Ishoudingen voorzieningen ^ktronische ontvangst van ?zig zal zijn, wordt de volle- •onische post van belang". ïorafgaand kan van belang mogelijkheid om post „te- friïcatief over te dragen tot Jfc( ----- - tselijke of regionale post- >eze zouden dan voorzien van geautomatiseerde te- lecopieer-apparatuur. De post wordt dan van daar uit door de postdienst bezorgd. Dat een eventuele introduc tie van dit soort post de PTT ernstig zou verontrusten ligt niet voor de hand, meende de directeur-generaal. De bestelling zou immers intact blij ven en die vormt verreweg de hoofd moot van het postale proces. Glrofoon Verder is intussen de verkenning van de toepassingsmogelijkheden van te lefonisch gireren begonnen, de giro- foon of telegiro. Maar er moet reke ning mee worden gehouden, dat het nog lang zal duren, voordat een der gelijk systeem in de praktijk kan worden gebruikt. Hier is nl. het pro bleem van het totale systeem groter dan de som van de deelproblemen. Bij dit systeem moet gedacht worden aan vormen van elektronisch beta lingsverkeer, waarin de door de giro- klant in te vullen papieren worden vervangen door gireren per telecom- munic atiemiddel. In de eenvoudigste vorm wordt een gewone telefoon gebruikt en in een meer gevorderd systeem een toestel met een ander toetsenbord en even tueel een afdrukeenheid. Bij telegiro moet worden gedacht aan een een voudig beeldschermpje, waarop alle handelingen met cijfers van de ge bruiker ter controle worden getoond. Zowel het scherm als de afdrukeen heid kunnen ook voor ander dienst verleningen worden gebruikt, aldus drs Leenman. Persoonlijke werkweek Prof. dr J. J. A. Vollebergh. directeur van het Gemeenschappelijk Insti tuut voor Toegepaste Psychologie (GITP) in Nijmegen merkte in zijn toespraak op, dat een persoonlijke werkweek een goed begin zou zijn voor een nieuwe benadering van het inkomensbeleid. Onder een dergelij ke persoonlijke werkweek verstond hij een werkweek, die door de werk nemers zelf zou kunnen worden inge deeld wat de werktijd betreft. Er zou dan een arbeidscontract voor een be paald aantal uren per week kunnen worden afgesloten. „Als op die manier meer mensen hun eigen arbeidsweek zouden kunnen bepalen, zou de werkgelegenheid veel geruislozer en soepeler variëren dan nu, nu steeds de totale arbeidende bevolking door een maatregel wordt geraakt", aldus prof. Vollebergh. Na tuurlijk vinden veel werkgevers dat lastig, zo zette hij uiteen, omdat het improvisatie en vindingrijkheid ver eist. Als echter de werknemers zelf medeverantwoordelijkheid op zich nemen voor deze regelingen, zou dat tegelijk een heel concrete inhoud kunnen geven, aan werkoverleg en andere vormen van medezeggen schap. Met name de grootwinkelbedrijven zijn met deze benaderingswijze al vertrouwd, evenals het voortgezet on derwijs, terwijl ook de regeling van glijdende werktijden een goede oefe ning is, aldus prof. Vollebergh. Hij constateerde, dat ieder bijna een an dere motivering voor zijn werk heeft. Hij achtte het „heel duidelijk", dat sommigen best wat tijd voor inko men zouden willen ruilen, terwijl an deren daar vooralsnog minder voor voelen. Hij zei dus te pleiten voor een „deel tijdse arbeid" als beginsel, met het uurloon als uitgangspunt voor het maandsalaris, waarbij elke organisa tie dit op haar manier kan uitvoeren. Zulke dingen gaan niet ineens en meestal niet vlug. Zij zijn te genuan ceerd en eisen een andere instelling. Iedere werknemer moet zich vragen stellen over het soort werk, de ar beidsduur en het inkomen. Maar het geeft meer mogelijkheden tot aanpassing aan de individuele si tuatie. Maatregelen zoals vrije vrij dagmiddagen tegen inlevering van enig loon, zijn eigenlijk zowel psycho logisch als economisch te globaal, rof. Vollebergh. Onvoldoende kennis Mevrouw drs. N. Smit-Kroes, staats secretaris voor verkeer en waterstaat, stelde vast dat wij eigenlijk onvol doende weten van de gevolgen voor de werkgelegenheid van de techni sche ontwikkelingen op het terrein van de informatica. In gesprekken met de verantwoordelijke leiders van Drs. Ph. Leenman overheid en bedrijfsleven kan men regelmatig horen, dat een gebrek aan goed opgeleide mensen de doeltref fendheid en doelmatigheid van de informatieverwerking ernstig nega tief beïnvloedt. Daarom, zo meende zij, zullen verantwoordelijie personen en organen op het gebied van de informatieverwerking op korte ter mijn ernst moeten maken met het bespreken en bestuderen van sugges ties, die op dit terrein naar voren zijn gebracht. Het grote tekort aan informatici ener zijds en de noodzakelijke sociale randvoorwaarden anderzijds zijn wel licht verklaringen voor het feit, dat de informatica maar een betrekkelijk beperkte negatieve invloed heeft op de werkgelegenheid. Zelfs bij typi sche administratieve bedrijven en bij een gelijk volume aan informatiever werking zal dit jaarlijks slechts een verlies aan arbeidsplaatsen van twee tot drie procent betekenen. Daarte genover staat, dat elders in die orga nisaties nieuwe arbeidsplaatsen zul len ontstaan in een orde van grootte van één tot twee procent per jaar, uitgaande van dezelfde getallen, al dus de staatssecretaris. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5. 1.5 9.0 8.75 9.0 875 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.0 875 9.0 8.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.6 9.0 8.8 9.6 9.0 8.8 Centraal Beheer 5 Jaar 1.5 8.7 .8.7 Ennia 10 jaar 8.7 8.7 Nat. Nederl. 10 jaar 8.7 8.7 NMB 5 jaar 3 jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 9.0 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 .9.2 9.2 RPS 5 jaar 1 8.75 8.75 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 jaar 1.— 2.— 8.75 7.75 8.75 7.75 Stad A'dam 5 jaar 1.— 8.75 8.75 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 Jaar 5 jaar variabel 2 2 2 9.0 9.4 9.0 9.2 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De hypotheekrente handhaaft zich nog op hetzelfde niveau. Eén verze keringsmaatschappij (Centraal Beheer) heeft een geringe verlaging doorgevoerd. Dit voorbeeld zou op iets langere termijn weieens door de andere banken kunnen worden gevolgd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) (AUVEHTENTlEf H. van Leeuwen G. van Aardenne ijlyJ Gebruik'm goed. ROTTERDAM Het is zeker niet uitgesloten dat Bedrijfs- holding Lommaert in Born, na de totstandkoming van de voorgenomen samenwerking met Oving-Diepeveen-Struyc- ken (ODS) in Rotterdam, op de langefe termijn notering voor aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs gaat aanvragen. „Een beursnotering maakt samenwerking met anderen op internationaal gebied nu eenmaal gemakkelijker. Lommaert en ODS kunnen deze noodzakelijk geachte internationalisatie bereiken/' -Dit zei desgevraagd de heer L. C. J. Lommaert na afloop van een buiten gewone vergadering van ODS, waarin eert nadere toelichting werd gegeven op het door Lommaert uitgebrachte bod op ODS van 240 per aandeel. Na de fusie, zo bleek op de vergade ring, zal een onderneming ontstaan met bijna 1.000 medewerkers en een jaaromzet van ongeveer 500 min. ODS. na drie jaar weer winstgevend, heeft 570 personeelsleden. De omzet bedroeg vorig jaar bijna 260 miljoen gulden. Lommaert omvat een groot handel in walserijprodukten en een transportbedrijf, waar in totaal 350 mensen werken. Daarvan werken er 230 in België en West-Duitsland. Over de omzet van de onderneming, uitge drukt in geld, wilde men zich niet uiUaten. DESSEAUX (tapijten) constateert in de eerste vier maanden van het op 1 juli begonnen boekjaar een dalende Hogeweg AAG Oud-minister Boersma, is niet zo maar bij de terechtgekomen. De regering is daarin wel degelijk Met name minister drs. Van Aardenne van economi- éaal rifen was op de hoogte. Hij heelt begin oktober in een rw-v velijk gesprek met drs Udink, de voorzitter van de yyh bestuur van de OGEM, de laatste beletselen wegge- "voor de oprichting per 1 januari a.s. van OGEM/ irst, een nieuwe bouwmaatschappij. Hierin neemt de t Ier Nederlanden voor tientallen miljoenen deel en Be OGEM haar bouwdivisie (geschatte waarde 75 in. van de OGEM hoopt men deze week de Tweede Kamer te kunnen inlich ten. Dat moet, want de tijd dringt. De Rotterdamse rechtbank heeft het faillissement van de Kon. Nederhorst Bedrijven al één keer uitgesteld, maar nu zal de beslissende crediteu renvergadering op 28 januari worden gehouden. Vóór die datum moet alles in kannen en kruiken zijn, inclusief de parlementaire goedkeuring. De heer Hogeweg is free-lance jour nalist. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Verouderde Nederlandse schepen, die aan buitenlandse rederijen worden verkocht, groeien uit- tot ge duchte concurrenten voor de Nederlandse rederijen." Volgens de voorzitter van de Algemene Vereniging van Zeevarenden, de heer D. Opmeer, zou een sloopregeling in EG-verband een goed alternatief voor zowel de scheepvaart als de scheeps bouw zijn. De heer Opmeer schetste gisteren in Rotterdam een somber beeld van de wereldscheepvaart. worden aangenomen, dat Onbekend is, of het contact met de 'rsma niet voor één maand heer Boersma uitgegaan is van de per 1 december a.s.) is OGEM of van de regering. Een feit is kan men niet anders con- .echter, dat de regering de vele miljoe- 'nen kostende operatie natuurlijk veel beter aan het kabinet en de vakbon den kan verkopen als een man van sociaal-onbesproken reputatie als de heer Boersma. van wie bekend was. dat hij het Kamerlidmaatschap niet zag zitten, de leiding van het nieuwe bedrijf zou krijgen. Jan dat de oud-minister van aken president-directeur i de nieuwe onderneming. Itg zou hij lid van de raad 'Lr van OGEM blijven, om- jtterdamse „multinational" ;eval een meerderheidsbe- it in de nieuwe onderne- pr'evengoed mag worden dat de staat als tweede Jleelhouder aan de benoe- i degelijk zijn goedkeuring tend. (antjes heeft de definitieve over de uitvoering van de r of intent", die naar aanlei- het in surséance van beta- ircnde Nederhorst-concern j OGEM (toen nog onder i de heer K. Fibbe) en de gesloten, vertraagd. De s geweest om het resultaat Verhandelingen in de eerste november aan de Tweede n te bieden. Maar het kébi- aan niet toegekomen. J de zijde vari de OGEM als Jinisterie van economische en wij vernomen, dat het letsel na het gesprek tussen fan Aardenne en Udink nog Ig was. dat de staat zou i Maar dat was geen zaak OGEM en de staat, maar laatste en de door de Rot- chtbank benoemde cura- Let Nederhorst-concern. De jenlijk slepende geweest tot Int. dat men de heer Boers- 1 vond de leiding van het rijf op zich te nemen. De staat heeft zo lang geaarzeld met de „Letter of intent" uit te voeren, dat de FNV- en CNV-bouwbonden, die uiteraard niet met de staat, maar met de OGEM onderhandelen (het beheer van de Nederhorst-bedrijven is in handen van de OGEM, maar de baten vloeien momenteel toe aan de staat), de OGEM onder druk hebben gezet. Zij weigerden namelijk verder te onderhandelen over de organisatie van het nieuwe bedrijf. „Verder pra ten heeft geen zin als er geen defini tieve beslissing van de regering is, omdat de onderhandelingen dan zou den gaan over „dochters" van twee verschillende „moeders", zo deelde een vakbondsbestuurder ons mede. Met dit ultumatum van de vakbewe ging op zak is de heer Udink toen naar de heer Van Aardenne gestapt. Hoewel volgens de „letter of intent" de OGEM optie krijgt op de door de staat te nemen aandelen, is het dui delijk. dat de Tweede Kamer straks ook nog een woordje gaat meespre ken. De goedkeuring van het parle ment voor de overeenkomst en het nieuwe bedrijf is namelijk noodzake lijk. mede gezien het vfele geld, dat er mee gemoeid is. Zowel van de zijde van de staat als Koopvaardij-officieren ongerust: ROTTERDAM De Nederlandse koopvaardijvloot loopt in omvang „schrikbarend" terug. De laatste tien jaar is het aantal schepen in de grote handelsvaar teruggelopen met drie honderd. Dat komt neer op verlies van 4.500 aroeidsplaatsen. Rond 1980 varen onder de Nederlandse vlag mis schien nog zo'n tweehonderd schepen. Die voorspelling deed gisteren voor zitter W. Ch. van Zuylen van de Ver eniging van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij op de jaarvergade ring van de VKO in Utrecht. Volgens hem ziet het er „zeer somber" uit voor de koopvaardij. Van Zuylen vindt het onbegrijpelijk dat de Nederlandse zeevaartscholen doorgaan met wer vingscampagnes, die het doen voor komen alsof er op zee nog volop toe komst ligt. Dit Jaar, zegt hij. komen er zeshonderd Jonge officieren van school, die een jaar stage moeten lopen op zee. Er zijn maar 220 tot 240 stageplaatsen beschikbaar en vol gens de VKO-voorzitter zullen ruim 350 aspirant-officieren de zee nooit zien. CHAMOTTE UNIE houdt voor 1978 rekening met een zeer aanzien lijk verlies. Chamotte boekte in 1977, als gevolg van buitengewone baten, een winstje van 42.000 tegenover een verlies van 2.4 min in 1976. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1975. De meeste traditioneel maritieme landen kampen nog steeds met de gevolgen van overcapaciteit. Een te veel aan schepen, dat door een reeks van oorzaken is ontstaan. Enkele van die oorzaken zijn de energiecrisis, te veel nieuwbouw, de opkomst van nieuwe zeevarende naties en een tu multueuze vervanging van conventi onele schepen door moderne ver- voersobjecten. Ook de lage dollarkoers en de concur rentie van goedkope vlaggen dragen bij tot een ongunstige gang van za ken. Een extra probleem vormt de ZWOLLE (ANP) Het aantal kaasmakerijen buiten de oorspronkelijke kaascentra in het westen van het land neemt toe. Het consulentschap voor de rundveehouderij in Overijssel maakt dit op uit de ontwikkeling, dat steeds meer boeren brood zien in het zelf maken van kaas. Die op ambachtelijke wijze ver vaardigde kaas. vindt gretig af-^ trek. aangezien nogal wat mensen' deze lekkerder vinden dan fa- briekskaas, aldus het consulent schap. De verkoop van boeren kaas wordt ook gestimuleerd door de exclusiviteit ervan. Zo is er in noordwest-Overijssel een boer die brandnetel-, selderij- en „dokter- Moerman-kaas" maakt. Aan die laatste kaas wordt een genees krachtige werking toegeschreven. In de zogenoemde natuurkaas zit geen salpeter en hij is niet verpakt in plasUc, zoals de fabriekskaas. Hoewel het op de oorspronkelijke manier bereiden van kaas duurder is dan het maken van kaas in een fabriek, kunnen de boeren vrij goed concurreren. Dit komt door dat ze direct leveren aan de consu ment en de tussenhandel vervalt. In Overijssel zijn de laatste Jaren ongeveer vijftien kaasmakerijen gesticht. Een aantal dat volgens het consulentschap voor de rund veehouderij niét stormachUg zal groeien, omdat de markt on danks de stijgende belangstelling voor de ambachtelijke kaas be perkt is. opkomst van jonge en ontwikkelings landen. die veelal meer uit prestige- dan uit praktische overwegingen tot een eigen handelsvloot geraken, al dus Opmeer, die vaststelde dat het goedkope-vlag verschijnsel zich ook tot Groot Brittannie heeft uitge strekt. Ondersteunende maatregelen van de Britse overheid en de lage loon- en andere arbeidsvoorwaarden maken de Britse reder tot eert nauwe lijks te bestrijden concurrent. Opmeer voorspelde dat rond de jaren '80-'81 het totaal aantal grote han delsvaartschepen van Nederlandse rederijen geslonken zal zijn tot 200, waardoor de werkgelegenheid nog verder zal inkrimpen. De lagere functies aan boord van Nederlandse schepen worden steeds meer bezet door buitenlanders, zo sig naleert de AVZ-voorzitter. In de kust vaart zijn bijvoorbeeld praktisch geen Nederlandse gezellen meer te vinden. Dit betekent, dat er een eind komt aan een oude traditie in de kustvaart waarbij gezellen geleidelijk opklimmen naar hogere functies. Toch zijn er op coasters op dti mo ment zo'n 250 stuurlieden en onge veer 150 machinisten nodig, aldus de heer Opmeer tijdens de jaarvergade ring van de AVZ. DEN HAAG (ANP) De Engelse rechter heeft geen bezwaar tegen de uitlevering aan Nederland van An thony Rodgers. die wordt verdacht van een miljoenenfraude in de tijd dat hij nog directeur was van het Nijmeegse computerbedrijf Tealtro nic. De advocaat van Rodgers is ech ter tegen deze beslissing van de recht bank in beroep gegaan Wanneer dat beroep wordt behandeld is niet be leend, aldus het ministerie van jus- Me. omzet. Niettemin deelt de onderne ming het pessimisme over de tapijtin dustrie niet. In het afgelopen boek jaar daalde de omzet met een procent tot ruim 141 miljoen. De winst daalde met 27 procent tot 3,5 miljoen. Voor gesteld wordt een onveranderd divi dend van 5. BI) de KONINKLIJKE B. VAN MENTZ, groothandel in woningtex tiel, zullen binnenkort 51 van de nu 140 werknemers worden ontslagen. De personeelsinkrimping houdt ver band met een reorganisatie van het bedrijf. Vakbonden en onderne mingsraad gaan met de reorganisatie akkoord, aldus het bedrijf. NATIONAAL GRONDBEZIT zal over 1978 een onveranderd interimdi- vidend uitkeren van 1.36 per 10 verplicht gestort kapitaal. DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken is bereid financiële steun te geven voor het vervroegd stoppen met werken door oudere werknemers. De overheidsbijdrage zou bij voorbeeld gegeven kunnen worden in het kader van APO's (ar beidsplaatsovereenkomsten) Voor APO's is volgend jaar zeker honderd- vijftig miljoen gulden beschikbaar. „Er is geen sprake van dat er te weinig geld zou zijn voor APO's. II: ben bereid zo nodig zelf initiatieven te nemen", zei Albeda gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over zijn begroting. Hij ontkende dat hij te passief en te defensief zou zijn ge weest het afgelopen jaar. wanneer hem om steun voor APO's werd ge vraagd. Minister Albeda beloofde een nota over de jeugdwerkloosheid, ten be hoeve van verder overleg met de ka mer. Hij kondigde een experiment aan met tijdelijke arbeidsplaatsen voor langdurig werkloze jongerén. Het gaat om werk in de dienstverle ning. Daarvoor zouden dan ook oe gelden van werkloosheidsuitkeringen kunnen worden gebruikt, aangevuld met geld van aanvullende werken (speciale programma's van het Rijk tegen de werkloosheid). Albeda dacht hier aan een scherp omlijnd project in regio's met een zwakke arbeids markt. Discriminatie De minister ontkende dat de arbeids bureaus buitenlandse werknemers zouden discrimineren, en hun pas als laatste in aanmerking zouden bren gen voor vacatures. Dit werd beweerd in een brief van de Stichting Neder lands Centrum voor Buitenlandse Werknemers. DEN HAAG Nederland en Rus land gaan meer samenwerken op het gebied van de veehouderij, de veevoe- derproduktie en de tuinbouw. Dit is besloten in de eerste bijeenkomst van de landbouwwerkgroep Nederland - USSR. De landbouwwerkgroep kwam bijeen in het kader van de gemengde com missie voor samenwerking op econo misch. industrieel en technisch ge bied tussen Nederland en Rusland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21