Rapport Velser affaire blijft geheim Koopkracht van sociale uitkeringen zal dalen zajan: woord iel aan Egypte Halfgaar Kiesuwkado West Holland Bank Cuba: 3000 politieke gevangenen vrij Ook minister De Ruiter weigert publikatie 225r ïze krant ei fieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant mm Trouw Tijdelijk (mot)regen persoonlijke leningen 1 en termij nsparenJ Als plannen kabinet doorgaan kiesverdrag niet meer te wijzigen' dbuiskinderen Frankrijk schuift zoutverdrag op de lange baan 'Kwaliteit lucht in Nederland niet slecht' Trouw Niet voorgekookt Bezorg Irouw een nieuwe abonnee rouw 36STE JAARGANG NR 10615 - DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 HET WEER Vrij veel bewolking en tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust zo nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Temperaturen tussen 8 en 12 graden Celsius Morgen en overmorgen: aanhoudend onbestendig en weinig verandering in temperatuur. Morgen: zon op: 08.12 onder: 16 40 maan op: onder: 13.45 fnnwtrorhl I 7. Dtn Haaf. trlrfnnn 070-46HfUJ' LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT selijke eente het doen 9: tieve ideeën I iedereen behandelen HA 4: over pers erde eld niet af IA 5: rmuizen in ker gered iïaT en uitersten -tegen jidwet Spanje NA 9: f. Ongunstige jtie zuivel fusies |NA 17: vormde synode over gift Van onze verslaggevers DEN HAAG Het rapport van de in 1947 ingestelde commissie-Versteeg over de Velser affaire blijft geheim. Een van de leden van die commissie, het oud- Tweede-Kamerlid J. H. Scheps, is zowel door de vroegere minister van justitie. Van Agt, als de tegenwoordige, De Ruiter, schriftelijk te verstaan gegeven dat het rapport vertrouwelijk dient te blijven. Scheps heeft meermalen op publikatie van het rapport aangedrongen. Hij zei ons gisteren dat hij eraan hecht dat het gepubliceerd wordt, en dat hij pogingen tot opheffing van de geheimhouding zou ondersteunen. Het rapport is op 19 Juli 1950 aangeboden aan de toenmalige minister van justitie, mr. A. A. M. Struycken. commissie-Schöffer zal, naar wordt verwacht, volgend Jaar haar eindrap port uitbrengen. Vragen Het ministerie van justitie bevestigde gisteren dat het rapport onderworpen blijft aan de bepaling in de Archief wet dat overheidsdocumenten gedu rende vijftig jaar buiten de openbaar heid blijven. Volgens het departement zou publi katie schadelijk kunnen zijn voor de belangen van bepaalde mensen die in het rapport worden genoemd en die nog in leven zijn. Scheps vindt dat argument niet steekhoudend. HIJ erkent dat het niet prettig zou zijn voor de nog levenden of voor nabestaanden als het rapport werd gepubliceerd, maar wijst er an derzijds op dat geheimhouding ook geen recht doet aan de nagedachtenis van iemand als Sikkel, over wiens rol in de Velser affaire de fantasie nu de vrije loop wordt gelaten. Mr. N. J. O. Sikkel, na de oorlog benoemd tot procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Amsterdam, zag zijn naam in verband met de Velser affaire veelvuldig genoemd. Hij is in 1954 overleden. Het ministerie vindt openbaarma king ook niet geboden, omdat de commissie-Schöffer, die een onder zoek instelt naar het na-oorlogse ver volgingsbeleid in de zaak-Menten, ook de Velser affaire zal belichten. De Het Tweede-Kamerlid dr. H. J. Roet hof (PvdA) heeft de minister van jus titie gisteren schriftelijk gevraagd of hij niet van mening is dat gehele of gedeeltelijke openbaarmaking van het rapport van de commissie-Ver steeg zinvol zou zijn om „onnodige geruchtenvorming" tegen te gaan. In zijn vragen verwijst hij naar de kranteartikelen die de afgelopen da gen over de Velser affaire zijn ver schenen. Roethof wil weten of het niet gewenst is „opheldering" over deze affaire te verschaffen. In 1953 is ook al eens om openbaar making van het rapport gevraagd. Onafhankelijk van elkaar drongen toen het Eerste-Kamerlid Reijers (CHU) en het Tweede-Kamerlid Ten- deloo (PvdA) bij de toenmalige minis ter van justitie, mr. L. A. Donker (PvdA), op publikatie aan. Donker antwoordde toen, dat hij daartoe niet kon overgaan, omdat de zaken die met de Velser affaire ver band hielden, nog onder de rechter waren. Roethof vraagt de minister of die bezwaren tegen publikatie inmid dels zijn achterhaald. De naam van CHU-senator Reijers is herhaaldelijk gevallen in verband met de zaak-Menten. In de Jaren vijf tig is Reijers in en buiten het parle ment druk in de weer geweest ten gunste van Pieter Menten, wie op grond van beschuldigingen uit Polen en Israël een strafvervolging wegens het plegen van oorlogsmisdrijven bo ven het hoofd hing. De Velser affaire ls deze week weer in het nieuws gekomen door enkele ont hullingen die bij de voortzetting van het proces tegen Menten zijn gedaan. Oppositieleider Den Uyl zei ons gis teravond desgevraagd dat hij tijdens zijn premierschap op geen enkele wij- H. J. Roethof ze heeft geweten van een relatie tus sen de zaak-Menten en de Velser affaire. Meer nieuws op pag. 3 oandf Wereldraad A 21: ironische dereM'nST POSt it naderbij ïaal NA 25: irboeken, feuilleton, i, weer, radio- en tv-pro- ■lektijiW», puzzel. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Als de plannen van het kabinet doorgaan, zal de koopkracht van de laagste sociale uitkeringen volgend Jaar rond driekwart procent achterblijven bij de koopkracht van het minimumloon. De minimumloner zonder kinderen zal dan in 1979 ongeveer één procent in koopkracht erop vooruit gaan, eenzelfde persoon met een sociale uitkering echter maar nul tot 0,5 procent. ten het minimumloon te houden. Het wetsontwerp wil slechts dit ontwerp, voor zover het gaat om 1 januari, uitstellen naar 1 juli. Dan ontstaat meer tijd voor nader beraad over een definitieve beslissing. Minister Albe- da: „Dus uitstel, en nog geen afstel". Koning Hoessein van Jordanië heeft prinses Beatrix en prins Claus op bezoek in Jordanië een galadiner aangeboden in het koninklijk paleis te Amman, Van links naar rechts: koningin Noer van Jordanië, koning Hoessein, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Sarvath en kroonprins Hassan. Minister Albeda (sociale zaken) heeft dit geantwoord aan de Tweede Ka mer in het debat over de begroting van sociale zaken In oktober heeft de Tweede Kamer, tijdens het grote de bat over het ombuigingsplan van het kabinet Bestek '81. een CDA-motie aangenomen, die zegt dat tot aan het modale Inkomen (dertigduizend gul den bruto) de actieve (werkenden) en de niet-actieven (mensen met een uit kering) gelijk moeten worden behan deld in koopkracht. Eenzelfde maatregel zou dan moeten worden genomen voor ambtenaren en sociale uitkeringen. Maatregelen Overleg g ge NGTON, CAIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) :al geen verdere veranderingen door Egypte van het c'eu^vredesverdrag, zoals dat door het Israëlische kabinet de feekeurd, aanvaarden, zo heeft gisteren de Israëlische rar van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, gezegd. ADVERTENTIE de e vi >fd it mfl' techi i he aan het vredesverdrag met nu voltooid. Egypte kan het en of niet, het kan niet meer worden", zo had Dajan gis- medewerkers op het minis- eld. Maar volgens de mede- betekende dit geen ulti- Dajan had het geen enkele iuw te onderhandelen over nhillende paragrafen omdat n(iitgekiend was dat verande- a t hee verdrag zouden onder- pa jan zei dat als de Israëli- igatie zou terugkeren naar n dit alleen zou zijn om het te paraferen. Volgens ge- functionarissen deelde Da- dat het ontwerp-verdrag, het kabinet dinsdag zijn - jij nu maar eens die en in de gaten. goedkeuring hechtte, het ontwerp was dat men op 11 november mee terug had genomen. Daarin verwerpt Israël het door Egypte geëiste tijd schema voor de inwerkingtreding van de autonomie in de bezette gebieden en een Amerikaanse suggestie dat de autonomie tegen december 1979 van kracht dient te zijn. Inmiddels heeft de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter telefonisch met zijn Egyptische collega Anwar Sadat overlegd over „de stand van zaken van de vredesonderhandelingen na het Israëlische kabinetsberaad". In Cairo zei premier Moestafa Kalil daarover dat Sadat tegen Carter had gezegd dat er een alomvattende rege ling voor het Midden-Oosten moest komen en dat hij een afzonderlijk verdrag met Israël niet zou tekenen. Daarvoor al zei de Amerikaanse sena tor Charles Percy, die gisteren een uur met Sadat sprak, dat de Egypti sche leider „op zijn stuk blijft staan en het absoluut noodzakelijk vindt dat er als onderdeel van een vredes akkoord met Israël een tijdschema moet worden opgesteld voor verdere onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten. De Israëlische vice-premler Jiggal Yadain zei gisteren nog dat Israël een tijdschema verwierp omdat dat „ab soluut onpraktisch is". Motie overleefd Gisteren overleefde de regering van premier Menachem Begin een motie van wantrouwen, waarin haar „totaal mislukte economische politiek" aan de kaak werd gesteld. De stemver houding was 55 tegen 43 bij vier ont houdingen. De socialistische fractie en drie kleine linkse fracties hadden de premier en vooral zijn minister van financiën, Simcha Ehrlich, be schuldigd „de economie naar de af grond te hebben geleid". Israël kampt met 50 procent inflatie per jaar. massief A750 grenen 2-deiig Zf. wijnrek voor 10 flessen bosch combikit bestaande uit: 2 toeren klopboor- machine boxer, boorstandaard en machineklem en Kiopooor- tijdelijk in 250 hubo zaken Van onze parlementsredactie DEN HAAG In politiek Den Haag is gisteren teleurgesteld en veront waardigd gereageerd op het bericht, dat het Franse parlement zich pas over vijf maanden uitspreekt over het Rijnzoutverdrag. Pas na Franse goedkeuring van dit verdrag zal een bescheiden begin gemaakt worden met de opslag van kali-zouten die in grote hoeveelheden op de Rijn ge loosd worden. Nederland probeert al jarenlang de Fransen te laten stop pen met lozingen. Minister Van der Klaauw heeft giste ren persoonlijk zijn „grote bezorgd heid" uitgesproken tegen zijn Franse ambtsgenoot. De Franse regering .heeft het wetsontwerp ter goedkeu ring van het Rijnzoutverdrag deze week teruggenomen, omdat het door het parlement verworpen dreigde te worden. Eversdijk had vorige week in de Tweede Kamer al zijn twijfels uitge sproken over de houding van de Franse regerng. De Nederlandse rege ring verwachtte toen nog, dat het Rijnzoutverdrag waarschijnlijk deze- maand toch wel ln het Franse parle ment besproken zou worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Internationaal gezien is de kwaliteit van de lucht in Neder land niet slecht, maar dit is mede een gevolg van de weersomstandigheden en de gunstige, vlakke ligging van ons land. Overigens is de afgelopen jaren de luchtkwaliteit wel iets verbe terd dank zij strengere voorschriften en bepalingen. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een rapport over de luchtveront reiniging in Nederland in 1975 en 1976, dat is opgesteld door de raad inzake de luchtverontreiniging. De voorzitter van deze adviesraad, ir. S. H. Visser, heeft het tweejaarlijkse overzicht gisteren aan minister Gin jaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) aangeboden. Uit het rapport blijkt verder dat door de wind niet alleen vuile lucht boven ons land wordt weggeblazen, maar dat met de wind ook aanzienlijke hoeveelheden vuile lucht worden aangevoerd, met name uit het gebied rond Antwerpen en het Ruhrgebied. Hierop hebben de Nederlandse wetgevers echter geen invloed. Wat het verkeer betreft, merkt de raad op dat het zwavelgehalte van brandstoffen weliswaar is verlaagd, maar dat de uitworp van zwaveldi- oxyde niet is afgenomen. Dat komt doordat de dieselmotor steeds popu lairder wordt, met name in Dersonen- auto's. Het verschil in koopkracht is het ge volg van twee maatregelen: de korting met een half procent per half Jaar op de halfjaarlijkse au tomatische verhoging van de uitke ringen, ter correctie van „fouten" in het systeem. Het blokkeren van twee maai een half procent verhoging ingevolge de doorwerking van een wijziging in de bouw-CAO (verwerking van losse toeslagen in het basisloon). Door deze twee maatregelen zullen dus de sociale uitkeringen, evenals het minimumloon en de salarissen van overheidspersoneel, aan het eind van volgend jaar bruto twee procent in niveau lager zijn dan zonder deze maatregelen. De maatregelen druk ken de koopkracht van de sociale minima (laagste uitkeringen) over 1979 met rond één procent. Hierbij speelt het overleg tussen ka binet en bonden van ambtenaren op de achtergrond mee. Het kabinet houdt bij de bezuinigingen vast aan samenhang tussen ambtenaren en so cial e uitkeringen: beiden zouden op hun halfjaarlijkse verhoging telkens een half procent moeten worden ge kort. De bonden van ambtenaren hebben wel alternatieve bezuiningen voorgesteld ter vervanging van dit halfprocents-stapje, want die „stap jes" willen deze bonden niet. De bon den houden echter onverkort vast aan tenminste één procent doorwer king van de bouw? kwestie ln de sala rissen van overheidspersoneel. De waarnemend CDA-fractlevoorait- ter Lubbers deed gisteravond ln een tv-uitzendlng van het CDA een be roep op werkgevers en vakbeweging om het overleg van morgen tot een succes te maken. Tot de werkgevers zei Lubbers met name: „Het gaat niet alleen om nee zeggen, maar ook om aan te geven wat er mogelijk en nood zakelijk is." Lubbers benadrukte de verantwoordelijkheid van de partijen die aan het overleg deelnemen: ..Al zullen kabinet, werkgevers en werk nemers het niet eens zijn, zij zijn toch samen verantwoordelijk, of dat nu leuk is of niet. Het ls een feit waar men niet omheen kan." Motie De PvdA wil dat de Tweede Kamer vandaag nog zal stemmen over een motie om deze maatregelen op 1 ja nuari aanstaande niet in te voeren, maar tenminste op te schorten totdat het overleg ls afgerond, dat morgen begint tussen kabinet en sociale part ners (werkgevers, vakbeweging), het overleg gaat over het ombuigings plan Bestek '81 en de lonen voor 1979. De PvdA-motie maakt echter weinig kans. Minister Albeda deelde mee dat hij spoedig het wetsontwerp zal Indienen met betrekking tot de bouw-kwestie en het minimumloon. Daarin wordt echter nog niet definitief beslist om het effect van de bouw-kwestie bui- De voorzitter van het kip-en-eierenschap ls zich een hoedje geschrokken. Heel onzorgvuldig, om gisteren zomaar de wereld in te slingeren dat je van een hallgare kip salmonellose kan krijgen. Laat hij liever blij zijn dat een halfgaar ei geen kwaad kan. HAVANA (Reuter, UPI) President Fidel Castro van Cuba gaat 3000 politieke gevangenen vrijlaten op voorwaarde dat de Verenigde Staten diegenen toelaat, die daarheen willen gaan. Castro deelde dit gisteren mee na afloop van twee dagen lange besprekingen met leiders van Cubaanse ballingen. De 3000 vormen volgens Castro onge veer 80 procent van alle politieke gevangenen op Cuba. De Cubaanse president zei dat het de bedoeling ls dat er per maand zeker 400 worden vrijgelaten. De helft of meer zal ver moedelijk naar de VS willen gaan. Volgens Castro kan Cuba nu de poli tieke gevangene vrijlaten omdat on der president Carter de guerrilla-acti viteiten tegen het eiland zijn ge staakt. Naast de 3000 zullen ook 600 gevange nen de vrijheid krijgen, die kleine misdrljven fifrat hebben be gaan zoals illegale pogingen het ei land te verlaten. Vanaf januari vol gend jaar mogen ballingen ook op bezoek komen bij hun familieleden op Cuba Castro heeft nog meegedeeld dat het rumoer in de VS over de stationering van MIG'23's „belachelijk" is omdat de Sowjetrussische toestellen al een jaar op Cuba staan De hervatting van de spionagevluchten door de VS beschouwt Havana als een nieuwe vijandigheid, waarvan Castro het nut en de bedoeling niet inziet. 6 sprookjes op I LP A) Lederen halstasjc (C) \fenekl door Ton van Duinhoven. Ko Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien van Dijk. Mcuy Blok en Ina van Faavsen licht naturel leder mei gevlochten koordje Lektuurhanger (BI Ketting mei armband (D) Nooii meer zoeken naar de krant ol De nieuwe modetrend, ketting en anu tv-gids. Dekoratie! jute lektuurhanger handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro: Uw naam. Uw adres Plaatsen postcode:. Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaai het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordcel f7.- korting. Kado naar keuze:DA. B. DC. D. (aankruisen a u b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27911000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1