|utomatiseringsheffing bedrijven bepleit 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. ABN Bank t Kreymborg 0 Kleine bedrijven verdienen meer hulp Herv. synode vaag over gift wereldraad Creatief vermogen van iedereen mobiliseren fe3j)ral voor banken en overheidsdiensten A. J. Jelsma p^-per hoogleraar Ideeëncentrum in Dordrecht bijeen Grote spanning op arbeidsmarkt bouwnijverheid Kamer over werkgelegenheid Ministerie van defensie bezet Met de ABN Girospaarrekening. RDAG 23 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 13-RHS 1 7 ;e sociaal economische redactie Q De PvdA wil een heffing leggen op automatisering in bedrijven. Gedacht wordt edrijven die geen last hebben van internationale concurrentie, zoals banken en [dsdiensten. De heffing moet „verkeerde rationalisatie, die niet de maatschappelijke goedmaakt", afremmen. rstel werd gisteren gedaan PvdA-Kamerlid Wöltgens in lerdebat over de begroting iche zaken. Het idee voor matiserlngsheffing is eerder Td door de dienstenbond van de FNV. Invoering van •processoren (chips) kan dui- irerklozen veroorzaken bij n kantoren. Wöltgens be- t uitlating van minister Van e (economische zaken): „we jeen keus." Die keus hebben vond het Kamerlid, bijvoor- tegenover bedrijven als l en ook Terlouw (D'66) von- (le overheid veel meer invloed toef enen op innovatie (pro- lieuwing) in het bedrijfsle- loi'w pleitte voor „regionale n innovatiefondsen" om de a van dienst te zijn, met ik de kleinere bedrijven die gvaardiger blijken dan grote j. D'66 vindt dat de overheid ouseffya haar aankoopbeleid de in- ijdt wi"oet stlmuleren- ;oo% «J aire sector (CDA) drong aan op meer I de kwartaire sector (over- esubsidleerde instellingen). t-Kamerlid Van Rooljen lan ceerde deze gedachte eerder deze week in het debat met minister Albe- da (sociale zaken). Uitbreiding van de kwartaire sector is volgens Beumer geboden als de marktsector (bedrijfs leven) onvoldoende voor werk zorgt. Daarbij kunnen hogere bedragen van particulieren worden gevraagd om de extra banen te financieren, „behalve als duidelijk elementen van solidari teit naar voren komen," aldus Beu mer. Die eigen bijdragen kunnen te gelijk een aanduiding geven van de behoefte aan de geboden voorziening, terwijl afwenteling van lasten wordt voorkomen door offer en baten zoveel mogelijk in dezelfde hand te leggen. Het woord „profijtbeginsel" werd in dit verband door Beumer evenwel vermeden. Ook Jacobse (WD) stelde echter vast dat „het werkgelegenheidsprobleem niet uitsluitend in de industriële sfeer zal kunnen worden opgelost." Hij trok hieruit echter geen conclusies ten aanzien van meer banen bij de overheid zelf. Invloed Beumer ging ook uitgebreid in op het rapport „gespreide verantwoordelijk heid", waarin de wetenschappelijke instituten van de CDA-partijen plei ten voor een anders ingerichte econo mische orde. Het dilemma van werk nemers zou doorbroken kunnen wor den door hun offer en de baten daar van zo dicht mogelijk in hun eigen hand te laten liggen. Beumer dacht hierbij aan matiging van inkomens om per bedrijf of bedrijfstak meer werkgelegenheid te behouden. Meer verantwoordelijkheid voor de werk nemers vergt ook „mee beslissen over hoofdlijnen van beleid, vergt meer macht," zo stelde Beumer. „De men sen hebben nu teveel het gevoel dat ze worden gedwongen tot afwachten of de grotere bedrijfswinsten ook tot meer werk zullen leiden." Beumer pleitte voor mogelijkheden om de mensen invloed te geven om die uit komst mede zelf te bepalen. Van der Hek (PvdA) meende dat de regering terecht veel aandacht geeft aan bevordering van export, maar daarbij de „thuismarkt" vergeet. „Het slagen van het economisch be leid van het kabinet wordt dan sterk afhankelijk van economische expan sie in andere landen. De regering moet ook de interne expansie bevor deren. De PvdA'er sprak in dit ver band over „socialisatie van de vraag," bijvoorbeeld door bevorde ring van investeringen voor zuiniger energiegebruik. V^tEN Tot hoog-leraar in de ,-ihiedenis aan de theologi- reschool in Kampen benoem- (reformeerde synode dr. A. J. «die daar sinds 1970 weten- lijk hoofdmedewerker in dat [Hij wordt de opvolger van J. Plomp, die nog wel kerk- Ijft doceren. geboren in 1933, heeft pene publikaties op zijn aan. Vóór hij aan de hoge- /terd verbonden, was hij ach- lgens predikant in Zaltbom- Samelen, in Dordrecht en in ig-west, waar hij een bijzon- l gracht voor de jeugd ver- \a \h vrouw keerd ..enschappelijk medewerkster Wiet SUj vrouwelijke docent in Kam- dezelfde hogeschool in de o die de studie van het Joden- >r,ooki de verhouding kerk-Israël n «noemde de synode drs. S. E. tra. Zij werd in 1949 in prt geboren, studeerde theo- Kampen waar ze ook haar natuuft examen aflegde met als k Oude Testament en als bij- VChes 4aïca. Geruime tijd verbleef ieepstra in Israël. Daar nam opgravingen en studeerde ebreeuwse universiteit van m, een studie die ze later aan |e Universiteit voortzette, trieden jaar is ze als weten- lijk assistente aan de theolo- ogeschool verbonden. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Het is onjuist om te denken dat werkelijk van belang zijnde ideeën uitsluitend van de „machthebbers" in een organisatie komen of moeten komen. Daarom moeten middelen worden beraamd om het systeem van de „ideeën bus" te verbeteren in die zin dat de daarin gestopte suggesties beter worden behartigd en behandeld. %ls 136-' Prof. dr. J. Halberstsma, hoogleraar aan de technische hogeschool in Twente, zei gistermiddag op een bij eenkomst van het Ideeëncentrum, dat in het bedrijfsleven ideeën voor namelijk worden gewaardeerd op hun mogelijkheden tot kostenbespa ring of baten-verhoging. „Dat is erg mooi, maar in deze tijd van terug gang heeft de maatschappij vooral behoefte aan ideeën die tot innovatie, tot vernieuwing kunnen leiden. Daar om moet het creatief vermogen van allen worden gemobiliseerd," aldus Halbertsma. Suggesties worden vol gens hem soms afgewezen „uit een zekere tegenzin om met vernieuwin gen rimpels te brengen in het be staande." Halbertsma: „Daar is tot op zekere hoogte begrip voor op te brengen. Maar het is noodzakelijk het nieuwe een royale kans te geven. We moeten het als bedrijfsleven en in wijder verband bezien, als natie voor al nu van nieuwe ideeë hebben. Investering Waarom bijvoorbeeld, passen de be drijven hun arbeidsplaatsen niet meer aan datgene aan wat zich op de arbeidsmarkt aanbiedt? Als tien pro cent van het personeel van een be drijf tien procent van zijn werktijd zou besteden aan het vinden van mo gelijkheden voor vernieuwingen, zou dat één procent van de loonsom kos ten. Het zou echter een investering op langere termijn zijn voor nieuwe pro- duktiemogelijkheden, werkstructu ren en werkgelegenheid, die heel wat rendabeler is dan de miljarden kos tende steunmaatregelen voor bepaal de gebieden of in nood verkerende bedrijfstakken." Halbertsma pleitte voor betere condi ties voor het „idee", voor het uit de ijskast halen van ideeën die de laat ste jaren zijn afgewezen maar nu wel licht op andere aspecten beoordeeld kunnen worden en voor het aanmoe digen van inventieve mensen. Op de in Dordrecht gehouden bijeenkomst werden Dupont de Nemours Neder land, de Algemene Bank Nederland en Ahold NV onderschelden omdat zij volgens de Ideeënstatistiek Neder land, procentueel de meeste sugges ties van werknemers hadden binnen gekregen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Door een steeds groeiend tekort aan bouwvak kers bestaat er in de bouwnij verheid een aanzienlijke span ning op de arbeidsmarkt. Lan delijk gezien staan tegenover tien vacatures zes werkloze bouwvakkers. Ook in de grond-, weg- en waterbouw is er sprake van een aanzienlijke vermindering van de arbeids- overschotten. Dit blijkt uit het verslag van de directie bouwnijverheid van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid in het eerste en het tweede kwar taal 1978. Alleen nog in Brabant en Lim burg staan meer werklozen ge registreerd dan er arbeids plaatsen worden aangeboden. Onder hen bevinden zich veel voormalige pendelaars. Omdat deze geregistreerd staan in hun woonplaats, beïnvloedt dit in gunstige zin de werkloosheids cijfers van de gebieden waar zij voorheen werkzaam waren. Verder blijkt uit het verslag dat in het eerste kwartaal van 1978 meer bouwvergunningen werden uitgegeven dan in het eerste kwartaal van 1977. In totaal bedroeg de stijging der tien procent. Het tweede kwar taal was aanzienlijk minder gunstig. Ook minder gunstig was het aantal in aanbouw genomen woningen. Ten opzichte van het eerste halfjaar 1977 was dit twaalf procent minder dan in het eerste zes maanden van dit Jaar. Een lid van de actiegroep wordt uit het ministerie van defensie gedragen. Tegen militarisme Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Enkele tientallen le den van de anti-militaristische actie groep „Onkruit" hebben gisteren en kele uren de vestibule van het ge bouw van het ministerie van defensie bezet gehouden. Directe aanleiding tot deze actie is de dreigende gevan genisstraf voor twee dienstweige raars. Dezen, Willem Bosma en Theo Wolswijk, wensen geen beroep te doen op de wettelijke mogelijkheden om gewetensbezwaren tegen de dienstplicht te uiten. Tijdens de actie werden er leuzen geroepen als „Stop de wapenproduk- tie", „Stop de voorbereiding op mas sale vernietiging van al wat leeft" en „Stop de wapentoevoer naar oorlogs- en onderdrukkingsgebieden". De ac tiegroep „Onkruit" wil zich voor dit alles Inzetten en via acties allerlei militaristische tendensen aan de kaak stellen. Leden van de marechaussee gingen gistermiddag over tot ontruiming van de vestibule van het ministerie aan het Plein in Den Haag. Zeventien mensen werden aangehouden, omdat zij zich zouden hebben schuldig ge maakt aan lokaalvredebreuk. Buiten werden nogeens acht leden van „Onkruit" aangehouden. Zij had den zich met kettingen vastgemaakt aan een hek voor het ministerie. De sloten waarmee de kettingen vastza ten moesten door de brandweer wor den doorgeknipt. Het zevental is door de politie aangehouden wegens het demonstreren zonder vergunning. Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Het econo misch beleid van de overheid moet veel meer worden ge richt op de kleinere bedrijven. Juist voor meer werkgelegen heid kunnen de kleinere be drijven een belangrijke rol spelen. Aldus viel gisteren van veel kanten te beluisteren in de Tweede Kamer, in het debat over de begroting van economische zaken. Staatsse cretaris Hazekamp, speciaal belast met middenstandsza ken, werd hierbij met name door de PvdA in gebreke gesteld. Jacobse (WD) vond dat het kleinere bedrijf zowel economisch als maat schappelijk betere oplossingen te bie den heeft dan de mammoetonderne ming. Uit onderzoek is gebleken dat de voordelen van schaalvergroting, die bij fusies worden beoogd, vaak vooral vooroordelen zijn. Zelfs op het gebied van produktvemieuwing („in novatie") blijkt in de praktijk het kleinere bedrijf minstens zo actief als de concerns. Jacobse, en ook Terlouw (D'66) pleitten er dan ook voor om het midden- en kleinbedrijf volop te be trekken in de subsidies en faciliteiten van de overheid tot innovatie. Mevr. Salomons (PvdA) vond Haze kamp een man van goede voorne mens maar weinig daden. Terwijl bij voorbeeld het ministerie van land bouw al sinds jaren een uitgebreide dienst heeft voor voorlichting aan boeren en tuinders, zegt Hazekamp dat de voorlichting aan midden- standsbedrijven vooral een taak is voor de organisaties, en niet voor de overheid. De staatssecretaris heeft ook onvoldoende Instrumenten, vond het PvdA-Kamerlid. Zij wees erop dat de afgelopen vijf Jaar de afdeling van het ministerie voor de industrie in begrotingsgeld groeide met 300 procent, maar de afdeling van Haze kamp met slechts 40 procent. Terwijl toch het midden- en kleinbedrijf zorgt voor een miljoen arbeids plaatsen. Ook Van Muiden (CDA) had wat kri tiek op Hazekamp. Zijn toelichting op het begrotingsbeleid is „te ma ger". en „een beleidsvisie ontbreekt," aldus de CDA'er. „De modale onder nemer is geen grootindustrieel of bankier, maar een ondernemer in het midden- en kleinbedrijf." Ook vroeg Van Muiden zich af of Hazekamp wel voldoende gehoor vindt bij de rest van het kabinet, en of hij „ambtelijk voldoende bewerktuigd" is. Zowel Van Muiden als mevr. Salo mons maakten zich grote zorgen over „de excessieve huursüjging voor be drijfspanden." Van Muiden vindt dat er „met de grootst mogelijke spoed" een wet moet komen om hier iets tegen te doen. Mevr. Salomons schoof de schuld in de schoenen van CDA en WD. en wees erop dat de huren voor bedrijfsruimte in 1971 nooit geheel geliberaliseerd hadden mogen worden. Toerisme Van Muiden en Portheine (WD) maakten zich zorgen over het teruglo pend toerisme. Nederlanders spende ren nu zes miljard gulden per jaar in het buitenland, en buitenlandse toe risten 2,4 miljard in Nederland. Het geld vliegt de grens over in rijksdaal ders. maar komt slechts in guldens terug, aldus de CDA'er. Hij vreest voor de toekomst het ergste, verlang de een „spoedeisende en ingrijpende herbezinning om deze desatreuze ont wikkeling om te buigen," en verlang de hiertoe van de regering snel „een pracktisch gerichte" nota. Portheine vroeg meer faciliteiten ter bevorde ring van het toerisme naar Neder land. en meende dat de horeca goed aandacht moet blijven geven aan kwaliteit en service. Portheine vond verder het ministerie van economische zaken „te argwa nend en betuttelend" in de controle op de prijzen. Hij keurde het ingrij pen in de patat-prijs af. Kolthoff (PvdA) daarentegen toonde zich juist weer ingenomen met de verscherpte controle op artikelen die voor sinterk laas worden aangeschaft door het pu bliek. Terlouw (D'66) vroeg om een onderzoek naar de kwaliteit van doe- het-zelf produkten, omdat daarmee nogal eens ongelukken gebeuren. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde synode heeft dinsdagavond geen Instemming of afkeuring betuigd aan de gift van 85000 dollar die de wereldraad van kerken uit het speciale fonds van het programma tot bestrijding van het racisme heeft gedaan aan het Patriotisch Front van Rhodesië. Wel sprak de synode naast grote aan hankelijkheid aan de wereldraad uit dat een gift van 85000 collar als niet meer dan symbolisch beschouwd kan worden. De synode vat de gift op als aanmoediging aan het Patriotisch Front, deel te nemen aan onderhan delingen om tot een rechtvaardige vrede te komen. Dat de synode niet verder kwam dan deze vage uitspraak had verschillen de ooizaken. De scriba, dr. A. H. van den Heuvel, legde uit dat deze vaag heid Juist goed is, omdat er daardoor dan een nieuw proces op gang wordt gebracht in de kerk. Ook argumen teerde dr. Van den Heuvel dat de gift door de wereldraad niet gedaan is uit een kas waaraan hervormd kerkgeld is toegevloeid en dat er dus niet naar instemming of afkeuring van de syno de wordt gevraagd. Niet plezierig Enkele synodeleden vonden de vaag heid echter niet plezierig. De Amster damse dr. C. B. Roos wilde de synode steun laten uitspreken aan de gift Daar bleken maar vijftien stemmen voor, en een motie die afkeuring aan de gift moest uitdrukken haalde slechts veertien stemmen. De motie die wilde dat de synode uitsprak dat de gift voorbarig is haalde tweeën twintig stemmen. Ook dat was onvol doende om te worden aangenomen. Nieuwe opzet De synode drukte haar erkentelijk heid uit over het werk van het pro gramma ter bestrijding van rassen waan. Wel vond de synode dat het aan de communicatie met de leden- kerken inzake de gift heeft geschort en dat het PCR nu na tien jaar te hebben gewerkt moet worden doorge licht. Dr. van den Heuvel legde uit welke nieuwe opzet hij voorstaat Het PCR zou zich vooral moeten richten op bestrijding van rasclsme zolang er nog niet met wapens gevochtgen- wordt. In die periode zou er ook meer geld beschikbaar moeten zijn om aan verzoening te werken. Mocht het toch tot gewelddadig verzet tegen raciale onderdrukking komen dan zouden de hulporganen van de wereldraad moe ten Inspringen. Voor het kiezen van de politieke positie zou volgens de visie van dr. Van den Heuvel de com missie voor internationale zaken die nen, en zou het centraal comité van de wereldraad moeten worden aange wezen als orgaan dat op grond van voorlichting uit het PCR en de com missie internationale zaken politieke uitspraken doet. (ADVERTENTIE) De naam zegt het al. Met deze spaarvorm van de ABN kan alles per post Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaanekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? Wilt u meer informatie sturen over de ABN Giro spaarrekening? D Neemt u contact met mij op. Dhr/Mw.: Straat: Plaats: Postcode: Telefoon: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor In ongefrankeerde envelop zenden aan. ABN Bank, Afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17