«langstelling voor wonen en ikantie verrassend gegroeid oase Zandvoort ije-huis brengt Ierland in de lift II P WAG 23 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET RH U :chtr jer m Roelfs s een van die verstilde pomdorpjes, waar de uimd heeft eisen te paar het verleden het [verheerst. Het dorpje i schijnbaar verlaten. |sch natuurgebied lid-westhoek van het lland. Het heeft inter- belangstelling ge- toen de koninklijke in een afgeschermd en buitenverblijf in nam. Sneem, met een j huizen, wel een rijk- „pubs", is een Iers tje geworden: het Icole" van het eiland. van de koninklijke familie ld meer goed gedaan en leer positieve resultaten dan welke internationale la-campagne ooit zou heb- pn veroorzaken," zegt Bob directeur-Nederland van ichtvaartmaatschappij Aer leeft als gevolg van de jen in het Noorden een go op het Europese conti- e stap van het Oranjehuis e ruilen voor zuidelijk Ier- belangstelling in Neder- lerland zienderogen toege- mensen redeneren: als de n kroonprinses daar heen het toch wel goed zitten. |de telefonische verzoeken ngen, die we sindsdien ïaakt duidelijk dat er van iklijke voorbeeld werving den Nederlanders i in het landschappelijk bij- ntrekkelijke gebied van de de 170 kilometer lange fCerry", waar zich alleen al, s aanwijsbaar, zo een twee- federlanders blijvend heb- tigd. De warme golfstroom, winter buiten spel zet, heb- Mederlanders de valleien en foken aan de diep het land (e baaien tot een nieuw kebied gemaakt. Anders voorbeeld het Zuiden van i en de Spaanse kusten, ge- inet flatbebouwing. Ierland 'Vtugal hebben voor Neder- lelgen, Duitsers en Fransen •e dimensie op emigratiege- Drzaakt. ,es de Gaulle er een tweede dat het voor bisschop -s van Haarlem een favoriet dat Maarten Toonder al Onze Amsterdam-regio-redac teur, Jan Roelfs, maakte deel uit van een hoofdstedelijke de legatie die onlangs een bezoek bracht aan de Ierse havenstad Cork. Dit, ter gelegenheid van de opening van de rechtstreek se luchtverbinding tussen Am sterdam en Cork. Hij „rook" even aan het zuid-westelijke Ierland, het natuurrijke stilte- gebied, waar het koninklijk huis thans een buitenverblijf bezit. Deze omstandigheid heeft de aantrekkingskracht van Ierland op buitenlanders zeker ook Nederlanders gestimuleerd. Het is een sub tropisch kustgebied, waarin zich enige duizenden Neder landers blijvend hebben ge vestigd. 'M Men noemt dit panorama in één van de schilderachtigste streken van Killarney, in de zuidwesthoek vanlerland: Ladies View. In de vorige eeuw bracht koningin Victoria van Engeland een bewoek aan dit gebied, het gezelschap stapte op dit punt uit en sindsdien vraagt deze toeristische uitkijkpost de genoemde naam. jarenlang in Ierland woont, dat spreekt allemaal niet zo aan. Maar dat de Oranjes er zo nu en dan zullen recreëren, heeft indruk gemaakt. Rust kopen meter klaarkomen. Er worden mini- landgoederen aangeboden, ook be staande, weinig moderne huizen, die dan wel een grondige opknapbeurt behoeven. De Ierse kranten staan bol van de aanbiedingen: land, huizen. De vesti gingsmogelijkheden voor buitenlan ders zijn er bijna onbeperkt. De voor waarden om er rust, om er een nieuw bestaan te kopen, zijn er soepel. De geldbelegging voor continentale Eu ropeanen, maar ook voor Amerika nen. en Ieren, die in de Verenigde Staten tot welstand zijn gekomen, is in dit dunbevolkte, zwak agrarische gebied, volop aanwezig. Vandaar dat heel wat Nederlanders zich al in het gebied, uitsluitend doorsneden door B-wegen, hebben gevestigd. Regel matig .vliegen Nederlandse grond- en huizenverkopers met de Aer Lingus naar Cork, om in een straaL van enige honderden kilometers contacten te leggen. Grond koop je er vandaag de dag voor zes zeven gulden de vierkante meter, dat is dan grond aan de kust, met veelal uitzicht op de Atlantische Oceaan. In het binnenland kan men voor drie tot vier gulden de vierkante Ingrijpend Men komt er in een „verouderde" samenleving, met dorpswinkeltjes uit overgrootmoeders tijd, met school tjes, waar de kinderen nog uniform dragen de Ierse traditie zegt: geen onderscheid maken met een water leidingsysteem, dat bovengronds (het vriest er toch niet) functioneert, met geen stallen bij de boerderijen, want het vee kan het hele Jaar buiten blij ven. Het land heeft een vrij strenge roomskatholieke signatuur, weinig openbare verbindingen. Bob Klein, Amsterdammer, sinds 1965 bij de Aer Lingus. Na een loopbaan bij de KLM en Air France, vloog hij heel wat Nederlanders over, die zich tussen de Atlantische kust en Cork hebben geves tigd. „We kennen nog niet een centrale instantie in Neder land, bijvoorbeeld een Iers- Nederlandse samenwerking, waar men voorlichting kan krijgen over grondaankoop, koop en bouw van huizen in Ierland. De markt is nog vol- -komen onoverzichtelijk. Het zou wenselijk zijn wanneer er een centraal punt voor voor lichting en advies komt." Zonder auto doet een Nederlandse emigrant er niet veel. Deskundigen voorspellen, dat over een paar jaar de moderne landverhui zers wellicht een halt zal worden toe geroepen. Dan is het gebied rond Cork volledig ontdekt. Nederlanders die ik er heb gesproken, zeggen dat moeder-de-vrouw er moet kunnen wennen, dét is beslissend. Men stapt er een heel andere wereld binnen, met een heel ander, maar soms wel ver frissend sociaal verkeer dan in het geboorteland. Ierland is in de lift, ook toeristisch, het gebied waar het on rustig kan zijn, is maar een fractie van het gebied waar dit niet het geval is. De Duitsers hebben er ze vorm den een voorhoede een slechte beurt gemaakt, door soms hun aange kochte woonterrein af te sluiten met prikkeldraad. Dat „pikt" de Ier niet. In Duitse huizen is in het verleden op onnaspeurlijke wijze wel eens brand ontstaan Emigrant vertelt Het echtpaar Timmerman uit Bad hoevedorp emigreerde twee jaar gele den naar het sub-tropische Glenga- riff. „Er wonen hier vierhonderd men sen, ik was de tweede Nederlander die er zich verstigde," aldus Henk Tim merman. „Nu zijn er al vijftien Neder landers." De familie Timmerman, met dochtertje Fransien van negen jaar, die er op de dorpsschool gaat, wonen in een verscholen landhuis aan de baai. Timmerman, jonge veer tiger, werkt er samen met een Ierse makelaar, ze doen in grond en in huizen. „Er liggen hier ongekende mogelijk heden op het gebied van onroerend goed, veel bouwvrije grond. Voor grondaankoop en de bouw van een riant huis kun je voor omstreeks een ton klaarkomen, ook wel voor min der. Een bungalow of een „cottage" kun je laten neerzetten op een terrein van vijfduizend vierkante meter ik geef maar een voorbeeld voor ge noemd bedrag. De bouwkosten kun nen gemiddeld 60.000 tot 70.000 gul den bedragen, maar er zijn uiteraard heel wat bijkomende kosten, zoals aanleg voor leidingen voor gas, elec- triciteit en telefoon. Er worden hier bungalows gebouwd met een open haard binnen én buiten. Prefab-bun galows künnen in twee maanden klaar zijn, maar vergeet dat maar. Tegen ieder die plannen heeft om zich in zuidwest Ierland te vestigen, zeg ik: „Dit is nauwelijks meer een stuk van Europa, het is een land streek waar je héél veel geduld moet hebben. Continentale maatstaven dien je te vergeten. Als ik een loodgie ter in september wil hebben, ga ik al in april bellen. Verstandig is om voor de aankoop van onroerend goed een Ierse makelaar en een Ierse notaris in te schakelen". „Ik voorzie," zegt Timmerman, „dat zich in de nabije toekomst zeker zo'n Het landgoed Reenafurria aan de Kenware Bay, nabij het hooggelegen dorp Sneem, dat in de plaats is gekomen van het Italiaanse vakantieverblijf Porte Ercole, „De witte olifant". Met de auto van de luchthaven van Cork naar dit kustgebied vergt ongeveer drie uur. tienduizend Nederlanders in de zuid westhoek zullen vestigen. Begrijpe lijk is. dat er zich al heel wat Neder landse speculanten op dit gebied heb ben gestort. Er worden ook bestaan de huizen aangeboden. Hoogbouw is er taboe. „Wie de ingrijpende stap neemt om hier te wonen, moet zich goed realise ren. dat men in een heel andere leef wereld terecht komt. En nogmaals: veel geduld is geboden. Alleen al de onderhandelingen met boeren-grond- eigenaren en landeigenaren in het algemeen, kosten veel tijd. Boeren moeten de transactie eerst uitvoerig in de familiekring bespreken. Na de formaliteiten moet het Bureau van de Landcommissie in Dublin de contrac ten goedkeuren. Dat levert in de regel geen bezwaren op." Tot zover deze Ierse Nederlander. Zijn vrouw Betty zegt: „Het leven is hier verrukkelijk. De mensen zijn vriendelijk, behulpzaam, maar Je moet echt veel geduld hebben. De tijd heeft hier een slakkegang. Maar wat zou dat?" Wie terug wil in de tijd, terug naar het ongerepte, kan In dit romantische. Keltische land, een tweede vaderland vinden. In Glengariff wiegen zoals ook elders de palmbomen op de adem van een milde (Atlantische) zeewind. Een streek waar de eucalyp tus en de rhodondendrons hardnek kig bloeien, een soort laatste hof van Eden op deze planeet. Zwemmen in de baaien met toekijkende zeehond jes kan nog in oktober. Anderhalf uur Ik was er in het gezelschap van de Amsterdamse wethouder Ennëus Heerma, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde ter gelegenheid van de officiële openingsvlucht van de Aer Lingus. de rechtstreekse ver binding op Amsterdam-Schiphol, binnen anderhalf uur van Cork naar ons land en binnenkort ook in tegeno vergestelde richting. Op de heenweg moet Dublin vooralsnog worden aan gedaan. Zuid-West Ierland behoefde al lang een rechtstreekse verbinding, niet alleen in verband met de kleine veertigduizend Nederlandse toeristen per jaar, onderdeel van de twee mil joen. die op het meest westelijke Eu ropese eiland neerstrijken. Maar ook vanwege het groeiend aantal Neder landse vestigingen, waaronder niet uitsluitend voorlopers als Verolme. Philips. Douwe Egberts. Albatros maar ook ten behoeve van Nederlan ders. die er boerenbedrijven hebben gesticht, ook centra voor sierteeltge wassen. Heerma meent, dat de snelle verbin ding met Cork aanleiding kan geven tot uitwisselingen op cultuur- en sportgebied, een nieuwe zusterrela- tie, zoals die met Toronto is ontstaan. Er was ook, ter gelegenheid van de rechtstreekse lijn, een Corkse delega tie in Amsterdam. Thans driemaal per week rechtstreeks Cork-Amster dam. Dat betekent ook toeneming van het aantal lang-weekeind-gan gers. Men moet er wel rekening mee houden wil men echt op verken ning gaan dat men een auto kan huren op de luchthaven, een moge lijkheid die ook in een all-in-pakket van de Ierse luchtvaartmaatschappi zit. Even „ruiken" aan dit deel van Ier land. Verrassend, vanwege het onver moede, een uithoek van Europa, die langzaam „volloopt", met Ieren, die daar hun economie zien versterkt door vooral de daadwerkelijke be langstelling van het Oranje huis voo hun te lang vergeten land. Daarbl. dan nog deze opmerking voor Neder landers: het prijspeil vertoont eer overeenkomst met dat van Engeland Dat wil zeggen met billijke sectoren zoals in de textiel, cosmetica en d lederwaren (schoenen). /r(yoners bunkerdorp tegen de plannenmakers 'rits van Exter OORT Er is nauwe- klassieker voorbeeld op alle fronten gaande (tussen de natuurbe- :s en bouwers, die het leid zien glimmen, te |en dan het Kostverlo- t in Zandvoort Al lan 30 jaar gebruiken Amsterdamse gezin bunkers, verscholen in r verÉllandschap, als zomer- ïsseij Met het wisselen van nendr begon de ellende van )838^nenmakerij: de bun- iblazen, een caravan- heerzetten, woningen een weg doortrek- rust die altijd in het rste is definitief ver- Al hebben natuur- en bewoners de eer- gewonnen, de toe- ilijft onzeker. enige moeite om het Kost- ^ark te vinden. Het ligt ver- chter nieuwbouw en een be- huis. Een smal pad leidt ase van Zandvoort. Een heu- duinterrein, rijk aan vele e plantesoorten en broed- an vogels waarvan velen vreesden dat ze in ons land al niet meer voorkwamen. Onze gidsen. Dik Bol en Jaap Kolpa, leden van de Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Natuurstudie en Natuurbescher ming (ACJA), hebben maanden in het park doorgebracht om alle rijkdom men te inventariseren. Zij troffen 217 verschillende plantesoorten aan en telden 68 vogelsoorten waarvan 34 het park uitkiezen voor het groot brengen van hun kroost. Onder de voet Het kost Dik Bol en Jaap Kolpa moeite hun enthousiasme voor het terrein in de hand te houden: „Hier vind je, en dat is uniek, een natuur park en recreatie naast elkaar," zegt Dik. „Vaak gaat het fout en lopen de dagjesmensen de omgeving onder de voet. Maar dank zij het beheer van de bunkerbewoners is er hier iets moois opgebouwd en blijft dat in stand." Staande op een duintop blijkt het moeilijk om alle bunkers aan te wij zen. Ze liggen verscholen achter het struweel. Kleine wit geschilderde on derkomens. De Duitsers bouwden de manschapsverblijven in de Tweede Wereldoorlog. In het verre verleden was het ooit een echt park met een speeltuin en andere attracties. De eigenaar jonkheer Quarles van Ufford was niet ontspeend van socia le gevoelens. Na de oorlog stemde hij er in toe dat vooral Amsterdammers, voor wie om gezondheidsredenen een verblijf aan de kust heilzaam zou zijn, de bunkers als zomerhuisjes gebruik ten tegen een schappelijke prijs. Veel van de mensen die er in die dagen met hun kinderen introkken zitten er nu nog. Het zijn arbeidersgezinnen die in de hoofdstad driehoog achter wonen in benauwde straten waar je op het bord kijkt van de overbuur man, de ruzies letterlijk volgt in de woningen aan weerskanten en de lek kages opvangt van vierhoog. Onderlinge band De Zandvoortse bevolking noemde de gemeenschap al snel het „bunker dorp". Ze komen er geregeld wande len en de kinderen spelen er graag. Er is een goed contact. De bewoners van het dorp hebben de bunkers eigenhandig verbouwd tot leefbare zomerhuisjes. Muren werden witgekalkt, ramen vergroot en zand hopen verplaatst. Mede dank zij hun goede zorg ontwikkelde het terrein zich tot een natuurrijk en gevarieerd gebied. De onderlinge band was altijd al groot en werd versterkt toen de eerste onheilsberichten het Kostverloren- park bereikten. In 1971 werd begon nen met de bouw van een bejaarden tehuis en een flink gedeelte van het park ging verloren. In de omgeving werden enkele villa's gebouwd. In 1974 wilde de Zandvoortse ge meenteraad het park voor ruim één miljoen aankopen om de Herman Heijermansweg door te kunnen trek Foto'»: Marcel AntonUae De familie Boomkens voor hun bunker. In het midden Jaap Kolpa (links) en Dik Bol (rechts), leden van de ACJN. ken naar de wijk nieuw noord. Later zou er op het terrein gebouwd kunnen worden. Maar de toenmalige minister Gruijters haalde een streep door de plannen. Hij bepaalde dat Zandvoort niet buiten haar bestaande bebou- wingsgrenzen mocht uitgroeien en liet twee geplande wegen vervallen. Een forse ingreep die echter niet het Kostverlorenpark veilig stelde. De minister schrapte namelijk niet het doortrekken van de weg en de bouw van een aantal woningen aan de rand van het park. Een nazaat van Quarles van Ufford heeft het terrein inmiddels voor 750.000 gulden verkocht aan een aan- L3Cn6n nemer en twee architecten. Op het terrein rust de bestemming „natuur behoud met recreatie te land„Daar kan Je nog alle kanten mee uit," vindt Jaap Kolpa. „Een caravanpark. ten nisbaan, een motorcrossterrein: dat is allemaal recratie te noemen." Ufford" afgelopen moet zijn. Hij eist een huur van tweeduizend gulden per Jaar. Het vijfvoudige van hetgeen de bewoners gewoon waren te betalen. Toen bleek dat het bunkerdorp dit bedrag niet op tafel wilde leggen, werd de huur opgezegd. De Raad zegt niet alleen uit financië le overwegingen te handelen. Hij noemt het bewonen van de bunkers onverantwoord. Ze zouden bouwval lig, donker en vochtig zijn. Z'n eigen kinderen zou hij er nooit laten slapen. De bewoners lachen er om. Ze wijzen bezoekers op de veertig centimeter dikke muren, de kurkdro ge wanden en de vergrote ramen. „Laatst stond hier een bulldozer op het dak. die bezig was met die wonin gen bij het park. Ik heb daarna ner gens een scheurtje kunnen vinden." De aannemer, de heer De Raad, heeft inmiddels laten weten dat het „Sin terklaasje spelen van Quarles van De familie Boomkens heeft als een van de laatste gezinnen vorig Jaar haar intrek in een bunker genomen. Met het opknappen heeft ze een tijd gewacht. Maar nu is ze vastbesloten zich niet langer door alle sombere wolken te laten beïnvloeden. De ruimte is bezaaid met allerlei gereed schap. Mevrouw Boomkens: „We heb ben jaren gezocht naar zoiets als het Kostverlorenpark. We zijn allerlei ca ravanparken afgegaan maar dat is vreselijk. Ik hoef al die voorzieningen niet. Hier heb ik een gaslamp en butagas. Dat gaat prima De kinde ren gaan bewuster met de natuur om dan wij. In de stad heb je kleine keurige plantsoentjes met een hek er omheen. Logisch dat Je erover heen springt en er gaat ravotten De rechter heeft de bewoners inmid dels een eerste succes bezorgd. Make laar De Raad en de twee architecten hadden een van de bewoners, die ge woon was de huur in te zamelen en over te maken, gedagvaard met de eis dat hij en alle anderen het park zou den ontruimen. De kantonrechter oordeelde echter dat dat niet kan. Bovendien acht hij het het gebruik van de bunkers zo Intensief dat bewo ners recht op huurbescherming kun nen claimen. 'Grote stad' In het vonnis citeerde hij zelfs uit het boekje over het park dat Dick Bol en Jaap Kolpa hebben samengesteld: „De bunkers bieden voldoende com fort om de vakantiemaanden en weekeinden in het zomerseizoen in door te brengen. De bewoners van de bunkers vormen een gemeenschap van lieden uit de „grote stad" afkom stig, die als het ware een vakantie dorp vormen dat in lengte van jaren in stand is gebleven zonder tegenwer king van de gemeente Zandvoort, welke kennelijk de wijze van bewo ning van de bunkers waardeert". De rechter zou er waarschijnlijk zijn kin deren wel durven laten slapen. Hardnekkig en saamhorig zullen de bewoners, zo verklaren zij, het ge vecht om het „bunkerdorp" voeren Een vrouw: „Ik was hier al als klelr kind met m'n ouders. Als het even kan gaan we naar het park: elk week einde en elke vakantie". Het is zondagmiddag. Druilerig weer De vrouw, haar vriendin en hun kin deren zitten binnen in het kleine ver trek. Hun echtgenoten werken. „Ik woon nu in Purmerend en daar ver klaren ze me voor gek dat ik hier zit in een bunker. Ze moesten eens weten hoe zalig het hier is. Ik heb er een hekel aan om zondag weer terug te moeten gaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13