Trouw de kleine krant x Hervormde diakenen de maatschappij in t REL op de Gooise Matras. Vijftig jaar Mickey Mouse n Tussen jong en oud niet veel verschil o V! Conferenties Vluchtelingen uit Vietnam lit Shirtreclame Ontleden Volkstelling lex- Hitier blijft ereburger Hameln van Wat heeft een brommer nou met vitamines te maken? Duitse ed? Nederlands Dagblad R.E.L. is Roxy Extra Light. Van de makers van Roxy Dual.Voor wie extra „teer" en nicotine-arm wil roken. DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 BINNENLAND KERK TROUW/KWARTET 21 r» 21 NOVEMBER 1978 Van een opzer verslaggeefsters NEW YORK Drie cirkels en een lange staart, zo leren de Amerikaanse kinderen Mickey Mouse tekenen. Vijftig jaar geleden, op 18 november 1928 werd er in New York de eerste tekenfilm van Mickey Mouse gedraaid. Walt Disney, die toen 26 jaar oud was. had de film gemaakt en alle andere avonturen van de muis kwamen op zijn naam te staan Achteraf bleek dat Walt Disney zélf niet zoveel met Mickey Mou se te maken heeft. Korte broek Mickey Mouse is in die vijftig jaar niet ouder geworden. Hij is wel -veranderd. Hij heeft een andere uitdrukking op zijn gezicht gekregen en na de oorlog heeft hij zijn korte broek ingeruild tegen een lan ge. In het begin was Mickey een avontuurlijk, arm muisje, die altijd op zoek was naar goud en geheimzinnige schat ten. Nu heeft hij een vaste baan. woont in de stad waar Donald Duck woont en heeft een neefje in huis. Mickey werd ..geboren" in de tekenfilm ..Stoomboot Willi" maar hij werd pas bekend en populair toen er strips van zijn avonturen werden gemaakt. In Amerika zijn de mensen dol op Mickey. Elke dag is er een Mickey-show op de televi sie en het muisje staat op potloden, schoolagenda's. T- shirts en gymschoenen Er is een grote fabriek die Mickey Mousen maakt. In die fabriek zitten heleboel mensen elke dag Mickey's te tekenen in allerlei standen. De tekenaar Ub Iwerks. die in dienst van Walt Disney was. heeft het muisje ontworpen, zoals het vijftig jaar lang ge tekend zou worden Walt Dis ney maakte eigenlijk alleen maar films en geen strips. Toch heeft Mickey ervoor ge zorgd dat Walt Disney zo be kend en rijk is geworden Statiegeld Eerst even een complimentje voor lullie steengoeie krant Nu snap ik emdeii;k hoe het met Aant/es zit. Ik wilde even wat zeggen over het weg gooien van glas Je kunt toch ook in alle steden en dorpen een container zetten en er voor zorgen dat de mensen dat Ie weten komen Dag Manken van Dijk Utrecht Voor de kust van Maleisië, bij de havenstad Port Klang. ligt een kleine kustvaarder, de Hai Hong. Aan boord zijn 2500 Vietnamese vluchtelingen. Er zijn veel kinderen en oude mensen aan boord. De meesten van hen zijn ziek en hebben de afgelopen dagen veel te weinig te eten gehad. Ze mogen Maleisië niet in omdat de regering van Maleisië vindt dat het geen echte vluchtelingen zijn. Zij hebben veel geld moeten betalen om op het schip te komen. Bovendien zitten er in Maleisië al 35.000 andere Vietnamese vluchtelin gen. ..Met die mensen hebben we het al moeilijk genoeg, er kunnen er niet meer bij", zo zegt de regering. De vluchtelingen hebben ria de radio om hulp gevraagd. Ze hebben Inmiddels voedsel, water en medicijnen gekregen en iedereen vindt dat je 2500 hongerige en zieke mensen niet zo maar de zee op kan sturen. Verschillende landen hebben nu gezegd wel een aantal vluch telingen te willen opnemen. Maar in Maleisië maakt men zich nu al zorgen over andere Vietnamese vluchtelingen die rond zwerven op zee. Want sinds in april 1975 de Amerikanen Vietnam hebben verlaten is de stroom bootmensenuit Vietnam niet opgehouden. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Matty Verkamman Johan ten Hove Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Kraaien In Amsterdam-Oost dur ven de kinderen niet meer op straat te spelen. In de buurt leven een groep kraaien, die zo brutaal zijn. dat ze vlak over de hoofden van de voetgangers heen scheren en soms naar de, kinderen pikken. Volgens de vogeldeskundi- ge van Artis zijn het kraai en die door mensen werden opgevoed. De kraaien zijn zo vertrouwd met de men sen dat ze, nu ze weer vrij rondvliegen, rustig op de schouders van kinderen gaan zitten. De kinderen zijn dat niet gewend en schrikken van zo'n grote zwarte vogel. Kraaien kun nen trouwens best gevaar lijk zijn; ze zijn gek op glin sterende dingen en pikken er naar. Kinderen met bril len, opgepast! Gastank Honderddertig leerlingen van de openbare kleuter school en lagere school in Huissen hadden gisteren een extra vrije dag. Ze mochten van hun ouders niet naar school. Bij het benzinestation, vlakbij de ijk cc'11- school, is namelijk tank geplaatst. De oi vinden dat een te geva ke situatie. De tank vloeibaar gas zou ku ontploffen. Vloeibaar is erg brandbaar. irenc De clubs in het betaalde voet bal vinden dat de spelers straks met reclame op hun shirts moeten gaan spelen. Die spelers zijn het daar zelf niet mee eens. maar de club bazen zeggen gewoon: doe het nou maar. want dan krij gen wij geld en daar worden jullie (de spelers) ook weer beter van. De spelers zijn niet vies van een extraatje, maar voelen er niets voor om recla me te maken voor sigaretten en sterke drank Want dat is slecht voor sportmensen. De trainers zijn ook tegen shirtreclame en - wat nog be langrijker is - de meerderheid van het nationale voetbalbe- stuur ook. Vijf van de zeven bestuursleden traden zater dag af omdat ze het besluit om volgend jaar met shirtre clame te beginnen, helemaal verkeerd vinden. De vijf den ken dat andere geldgevers echt niet zo blij zijn met die shirtreclame. De televisie die elk jaar een miljoen gulden betaalt, krijgt er dan bijvoor beeld weer sluikreclame bij en dat mag eigenlijk niet. De clubs zitten echter zo diep in de schulden, dat ze alle nade len van shirtreclame ver geten. Al die reclame in de sport is ook niet goed. Let maar eens op een wielrenner, wanneer die na een wedstrijd op de televisie komt. Dan zet hij eers een reclame-petje op en echt niet omdat hij heeft ver geten om zijn haar te kam men. Nee. dat moet hij van het bedrijf waarvoor hij fietst. Zo'n wielrenner is vol geplakt met reclame en zijn baas vindt het ook veel mooi er wanneer hij voor de micro foon de naam van de fabriek een paar keer noemt dan dat hij uitlegt hoe het in de wed strijd ging Is ontleden op de lagere school wel nodig? Er zijn on derwijzers en leraren die vin den van niet. Anderen vinden van wel. Ook de minister van Onderwijs Pais vindt ontle den wel nuttig. Wie heeft gelijk? De voorstanders van ontle den zeggen dat je nooit goed kunt leren spellen, als je niet kunt ontleden. Dan weet je niet wanneer je een „dt" moet schrijven en wanneer een ,.t" Een beetje kennis van de grammatica is ook handig als je later Engels. Duits of Frans gaat leren. En bovendien leer je goed nadenken. Tenmin ste. dat zeggen de mensen die vóór ontleden op de lagere school zijn. De tegenstanders van ontle den zeggen, dat je ook best kunt leren spellen zonder al die foefjes van het ontleden te kennen. En voor de vreem de talen is het ook niet nodig Die krijg je pas In het voort gezet onderwijs, dan is er nog tijd genoeg om iets aan gram matica te doen. Schrüf op Enthousiast geworden door de welriekende' geur, die de hyacinten er» chrysanten uerspreidden, togen toy naar hel. idyllische plekje. Zin twee Toen toy ons van dorst versmachtten /vergastte moeder 1 Meneer, >^her\ ik zo - een glasie voaher dh nke BLU- Dg Oj ie kil sen de O zL, scheli te doe tiding O Hoe kom ik op mijn werk? In 1981 wordt er weer een volkstelling gehouden. Om de tien jaar moeten de men sen precies opgeven hoe ze wonen, welke opleiding ze hebben gehad en hoeveel ze verdienen. Ook worden er vragen gesteld over het ge loof. over ziektes, en over de tijd die je nodig hebt om van huis naar je werk te gaan. De regering wil graag die din gen weten. Niet iedereen in Nederland wil antwoord ge ven. In 1971 is actie gevoerd tegen de volkstelling. Toen was beantwoording nog ver plicht. In 1981 is dat niet meer het geval. Wie weigert, geen boete. De ministers Ginjaar van volksgezond heid en De Ruiter van justitie hebben vorige week een wetsontwerp openbaar gemaakt over abortus. Tot vijf maanden van de zwangerschap mag een abortus plaats vinden. Wel moet de vrouw vijf dagen nadepken over de vraag of ze echt abortus wil. Daarna beslissen de arts en de vrouw samen over de ingreep. Abortus blijft strafbaar. Alleen als er dringende redenen zijn. mag er geabor teerd worden. Een vrouw kan voor drie jaar naar de gevangenis worden ge stuurd. een arts die de abortus heeft uitgevoerd zelfs twaalf jaar. In Nederland bestaan verschillende me ningen over abortus. Veel mensen vin den dat ook een vrucht van enkele dagen oud al een mens is. Abortus is in hun ogen moord. Anderen vinden dat de vrouw zelf moet beslissen of ze een kind wil grootbrengen. Als dat niet kan. bij voorbeeld omdat ze nog heel jong is. mag er volgens hen geaborteerd worden. Baarmoeder Abortus komt van het latijnse woord aboriri. Dat betekent vergaan, verloren gaan In de baarmoeder van de vrouw groeit veertig weken lang een vrucht. De eerste weken is de vrucht nog nauwelijks herkenbaar als een klein mensje, maar rond een maand of vijf is de vorm al goed te zien. Bij abortus onderbreekt de arts de zwangerschap. Hij haalt met een spe ciaal mesje of via een zuigapparaat vruchtje uit de baarmoeder. Hoe eei dat gebeurt, hoe sneller het gaat. minder het risico voor de vrouw Niemand is erg gelukkig met abor Het is in de meeste gevallen een moe ke beslissing. Het zou veel beter zijn de man en de vrouw er samen zorgden dat de vrouw niet zwanger w Dat kan door goede voorbehoedsmid len. Maar niet iedereen weet dit. Joi meisjes, vrouwen van gastarbeiders voorbeeld zijn niet altijd goed vooi licht. Ze durven er met niemand ov praten. Tekening van een vrucht (embryo) in eerste weken van de zwangerschap Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het ziet er naar uit dat het werk van de hervormde diaken de komende jaren zal veranderen. De generale diakonale raad van de hervormde kerk heeft het afgelopen jaar uitvoerig zijn oor te luisteren gelegd bij de diakenen zelf en dat heeft geleid tot een beleidsplan voor herziening van het diakonale werk. dat gisteren met algemene stemmen door de hervormde synode als bezinningsstuk voor het komend beleid is aanvaard. Kern van de nieuwe werkwijze is dat de diakenen zelf hun beleid gaan be palen. In het beleidsplan, dat als titel heeft: ..Teken van leven", worden drie gebieden genoemd waarop de diakenen in de hervormde kerk de komende tijd vooral actief willen worden. Het eerste terrein zal het complex van vragen rondom de ar beid zijn. Werkloosheid en de manier HAMELN (EPD) - Burge meester Koek van het West- duilse stadje Hameln Is niet van plan. stappen te onderne men om de naam van Hitier te schrappen van de lijst van ere burgers van zijn gemeente. Hij heeft dit geantwoord op het dringende verzoek, dat het ge nootschap voor christeiijk- joodse samenwerking in Han nover had gedaan ter gelegen heid van de herdenking van de ..kristalnacht'' De naam van Hitier uit de lijst van erebur gers schrappen, vond de burge meester gevaarlijk, omdat men zou kunnen denken, dat daar mee een streep gezet zou zijn onder het verleden. Bovendien is schrapping van de lijst op Juridische gronden niet moge lijk. meent burgemeester Koek. van werken, gehandicapten, bejaar den. huisvrouwen die buiten het ar beidsproces statui. De diakenen willen hun aandacht voorts meer richten op de vragen die voortkomen uit de multi-culturele en multi-raciale samenleving die Neder land langzamerhand is geworden. Su- rinamers en buitenlandse werkne mers hebben behoefte aan diakonale aandacht. Een derde punt van concentratie wordt gevormd door de geestelijke gezondheidszorg, waar de diaken vooral preventief werkzaam kan zijn: het voorkómen dat mensen in ernsti ge problemen komen. Argwaan geworteld. Hij stelde vast dat de dia- konie met haar nu geopenbaarde plannen nog onvoldoende duidelijk prioriteiten stelt. Jongeren Drs. A Dronkers. secretaris van de hervormde jeugdraad, vroeg om rui mere aandacht voor de Jongeren en hij stelde voor te komen met plannen voor diakonaal vormingswerk voor jongeren. Ouderling J. H. Haeck uit Hoevela ken vreesde dat de diaken in de'toe komst voorbij zou gaan aan de zoge naamde hulsgenoten des geloofs de eigen gemeenteleden. Prof. dr. P J Roscam Abbing merkte echter op dat als de diaken zich in de eerste plaats richt op de eigen gemeente, dat slechts een eerste stap Is. ..Het gaat erom dat de diaken samen met de gemeente de diakonale roeping van de kerk nakomt." 'ADVERTENTIE 16 jaar worden: daar hoort tegen woordig een bromfiets bij. 16 jaar: al bijna volwassen. Niet meer voetstoots aannemen wat vader en moeder te vertellen hebben over kleren, muziek, politiek. En over eten. Want juist in die tienerjaren neemtmen'tvaaknietzonauwmet - de regels van verstandige en ge zonde voeding. Een zakje friet, een snelle snack uit de muur, een paar pilsjes: veel lekkerder, veel gezelliger. Minder lekker voor de vitamines overigens. Die komen op deze manier maar al te vaak en ongemerkt in de knoei. Terwijl tieners juist nog lang niet uitgegroeid zijn en vitamines voor hen nog belangrijker zijn dan voor volwassenen. In één pilletje Davitamon 10 zit- ten de 10 belangrijkste vitamines die een mens nodig heeft. In uitgekiende hoeveelheden. Best leuk hoor, zo'n eigen gereide tiener als zoon of dochter. Maar weet u zeker dat het met hun vitamines ook goed zit?. ingu P leg bespi k loo t ini kaar boor die van I ger en i slui ög e Enk» reni om dat di som ifga: tges p(K nerl d-)k er on Hge; Dij loer heb! de an >e i 'Di ree ami er i Iter rel Om deze vernieuwing van de diako nale taken mogelijk te maken wil de generale diakonale raad meer gaan doen aan vorming en toerusting en aan publiciteit en voorlichting. In de eerste plaats Is de generale diakonale raad van plan een wetenschappelijk studieproject op te zetten ten behoe ve van het diakonaat. Dat laatste wekte argwaan op bij ouderling R A van Oosten uit Zelhem. Hij vond dat er uit de nota ..Teken van leven" weinig visie sprak en dat dit gebrek zich uitte in het voornemen nu te beginnen met studie. De secretaris van de raad voor over heid en samenleving, des J. van Veen. vond dat het beleidsplan onvoldoen de in de samenlevingsproblemen is UTRECHT „De godsdien stige houding ondef jongeren verschilt niet van de houding der ouderen. Ook onder de jongeren is een grote groep onverschillig tegenover gods dienst. Daarnaast is er een hang naar mystiek en een streven naar een maatschap pij-kritische houding, terwijl ook een stroming terug wil naar herstel van de oude ver trouwde waarden.'' Dit constateert drs. Henk Burggraaff. godsdienstsocioloog van de katholie ke theologische hogeschool te Utrecht, in de nota ..Jeugd, een kwes tie van geloven De nota verwerkt de 56 reacties op het rapport „Gaat nu allen heen in vrede", dat in 1975 werd uitgebracht in opdracht van de Ne derlandse bisschoppen over de hou ding van de jongeren ten aanzien van kerk. geloof en religie. Deze brochure heeft veel gesprek op gang gebracht en op nogal wat plaat sen de bezinning over nieuwe vormen van jeugdpastoraat bevorderd. Uit de reacties blijkt, dat niemand vindt, dat het goed gaat met kerk en geloof. Men vreest, dat de officiële kerk zich nog meer zal vervreemden van de mensen en met name van de jeugd. Ruimte Er is aldus vele inzenders een diep verlangen naar een geloof, dat bewogen is met de wereld en dat mensen in beweging zet. Er moet vol gens de inzenders ruimte zijn voor verschillende geloofsuitingen, ook voor mensen voor wie de veranderin gen te snel zijn gegaan, kortom voor groei waarbij niet iedereen even ver is. Elke benadering van de jeugd moet bij haarzelf beginnen, bijvoorbeeld in open-jongerenwerk, waarbij de jeugd haar eigen godsdienstige ideeën kan ontwikkelen, al kan zij daarbij gesti muleerd worden. Dat de benadering bij de jeugd zelf moet beginnen, bete kent ook aldus de nota dat er ruimte moet zijn voor jongeren die wel de traditionele paden volgen. Te denken valt hierbij aan de platte- landsjeugd of aan de meer fundamen talistisch ingestelde jongeren. Velen vragen om een onderzoek naar de motivatie van de jeugd ten aan zien van kerk en geloof Vooral over de traditioneel ingestelde jongeren is tot nu toe weinig bekend. Op de resul taten van dergelijk onderzoek zou men het beleid kunnen baseren. De nota „Jeugd, een kwestie van ge loven" is uitgegeven door de confe renties Nederlandse religieuzen en verkrijgbaar bij het adres: Carmel- weg 1. Heilige Landstichting. Werkwinkel pastorale planning over de vraag hoe men het pastoraal beleid in een kerkelijke gemeente be ter kan afstemmep op de kerk- en maatschappijvisie van pastores en gelovigen, 27-30 november. Oud-Poel geest. Oegstgeest (tel. 071-152445). issi bij nes g w Van een onzer verslaggi AMERSFOORT lands Dagblad overwee editie in de Duitse taal Hierom is gevraagd do Huntemann. predikant gelische kerk in Bremen aanstaand man in de Wejr lijdenisbeweging' Huntemann is zelf al jai itx nee en ook medewerker '1,i derlands Dagblad, de k abbonnees overwegent i maakt-gereformeerde I Volgens hem is de kerk Duitsland of piëtistisch tisch getint. De belijden tot nu toe niet in staat werkelijk reformatorisc omdat ze te zeer onder (ADVERTE\TlEi van het piëtisme. Er temann dringend behoe lichtirig, die de conseque belijden van de Christ functioneren in gezin, st srhannii laat 7ion schappij laat zien Het Nederlands Dagbll veel betalende abonne weekeditie te vinden, dal de exploitatie mogelijk de start echter afhang C? vraag, of er voor dit wer van de gereformeerde ki maakt» te vinden zijn. als hun moedertaal hel b AM v: toe n ij. de [ie I u O de de std >sc b -ctr Dgl

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8