enedex: nationale portcampagne nodig Bij de BANQUE ekenhuis zeven maal zo duur in twaalf jaar Goede kansen voor medische apparatuur Zorgen in Twente over bedrijvenpark e\ Ministers akkoord over Europese munt Nederland economisch overleven Xf. Koffiefonds opgericht Toonderpapier tot Bel020*5204911afdelingTelébanque. BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Voor mensen die beter weten. Netelige problemen over geldstelsel Dollar omhoog Britten fabriceren goedkope zuurstof ouw. 21 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 a onzer verslaggevers 1RDAM In Nederland zou eigenlijk een nationale exportcampagne gehouden worden om overheid, bedrijfsleven en volk te doordringen van het grote belang dat de voor de Nederlandse volkshuishouding heeft. Dit schrijft de Fenedex, de Federatie Nederlandse Export, in haar verslag over het jaar 1977/78. aldus de Fenedex, moet duidelijk zijn. dat Nederland nende jaren steeds meer zal xporteren om een groeiende kunnen betalen. Verschui- i de nationale energiehuis- alsmede veranderingen in ïationale handelspatroon en tenontwikkelingen nopen >eds. maar in de komende veel meer, wordt Nederland iteerd met de fundamentele eken van zijn materieel wel- igstukken die het materiële an een zeer groot deel van irlandse volk direct raken, voor Nederland een natio- De belangrijkste graadme de gezondheid van onze eco- nog niet eens de stand van ;elegenheid, maar de mate Nederland op de buiten- larkten kan meekomen, en waarin Nederland in staat te spelen op onomkeerbare lingen in de wereld, waar land in toenemende mate )jk wordt. naspecten de laatste jaren, zo zegt de i terecht veel gesproken over liaspecten van de Nederland- krrentiekracht. Maar dat is ën aspect, dat trouwens niet n kan worden van de context je economische activiteiten land met andere, kleinere Handen met een hoge wel- Jh moeten ontwikkelen. Het ldelijk worden gemaakt, dat ld staat voor een groot aan- ingrijpende structurele ver ten van zijn economie. iet een produktenpakket dat ^an de hoogste eisen die de onale markt daaraan stelt, technologische en commer- iw-how (kennis), die eveneens i maatstaven moet voldoen, Ierland economisch overle- ►rbij is de tijd, dat het be- [n een gemakkelijke afzet )r de veelheid van de produk- let voortbracht. Voorbij is de de Nederlandse uitvoer zich ntreren op een betrekkelijk lied, met een dwarsdoorsne- lechts enkele honderden kilo- f oorbij is de tijd, dat met een in omvang toenemende we- lel, de Nederlandse uitvoer tomatisch mee groeide, vaak ere stijgingspercentages dan 'dhandel zelf expandeerde :voe de oplossing een zeer hoge moet krijgen. Veel Neder- uhebben niet de flauwste notie "inspanningen die nodig zijn jevredigend marktaandeel in enland te krijgen en te hou- bij veel bestuurders ont- aak het nodige inzicht verf WIJS aangeroerde materie kent vele aspecten. Slechts enkele kunnen hier aangeroerd worden. Daar is het onderwijs, dat te weinig is afgestemd op de behoeften van het bedrijfsle ven. De gehele exportproblematiek. de wijze waarop een markt bewerkt moet worden, komt in het economi sche en administratieve onderwijs nauwelijks ter sprake. Succesvol commercieel opereren op buitenland se markten, het inschatten en realise ren van de mogelijkheden aldaar, het verwerven en interpreteren van ken nis en inzicht in de marktstructuren, vergt meer kennis van zaken dan het onderwijs thans kan bieden. Dan de organisatie van de informatie. Informatie is de zenuw geworden van het internationale zakendoen. Dat klemt te meer. omdat een toenemend aantal ondernemingen, die tot dusver weinig of niet op de buitenlandse markten actief zijn geweest, nu ook genoopt zijn om hun vleugels uit te slaan. Veel kleinere en middelgrote ondernemingen zien zich geplaatst tegenover een stijgende buitenlandse concurrentie, op de Nederlandse markt. Een concurrentie die heviger zal worden naarmate het algemene kostenpeil in Nederland stijgt. Daarbij behoeft men nog niet eens zozeer aan de ontwikkelingslanden te denken, maar aan gebieden in zuide lijk Europa, die in toenemende mate produkten van een bevredigend kwa litatief niveau kunnen bieden tegen zeer redelijke prijzen. Bovendien moeten deze ondernemingen zich specialiseren en ook dat vraagt een grotere spreiding van de afzet dan de Nederlandse markt kan bieden. De problematiek van de ontwikke lingslanden wordt vaak gezien vanuit de optiek van bedreiging. Een onjuis te benadering, aldus de Fenedex. Een bedreiging is een uitdaging tot een antwoord. Een antwoord dat niet kan liggen in een beschermende mantel om de bedreigde sectoren, maar dat gevonden moet worden in de samen hang, die een steeds hechter verbon den en een steeds meer verstrengelde wereldeconomie, van onderlinge af hankelijkheid, doet ontstaan. Ont wikkelingslanden vormen een uitda ging, zowel in politieke als in com merciële betekenis. Marketing Dit vergt nieuwe inspanningen op het gebied van training van functionaris sen die zich met deze markten bezig houden. Het internationale zaken doen omvat veel meer dan het expor teren alleen. Er is een scala van mar- ketingmethoden ontwikkeld om zo adequaat mogelijk in te haken op de mogelijkheden die diverse markten bieden. Dit stelt hoge eisen aan het commerciële handelen van een on derneming. Naast de kwaliteit van het produkt, is de kwaliteit van de marketing van doorslaggevende betekenis gewor den. Voor ondernemingen is het noodzakelijk een strategie op te stel len van internationale marketing die gericht is op continuïteit en systema tiek. In dat kader moet ook de ont wikkeling van de informatievoorzie ning in ons land worden bezien. Fenedex concludeert, dat de Neder landse samenleving voor een aantal belangrijke opgaven stond, waarbij veelal een aantal pijnlijke keuzes niet ontweken kunnen worden. Van het grootste belang is het echter, als dit wordt gezien tegen de achtergrond van de taak die het Nederlandse be drijfsleven zich moet stellen. Het in ternationale zakendoen is en blijft een commerciële aangelegenheid met de hoofdverantwoordelijkheid op het bedrijfsleven zelf. Maar dat bedrijfs leven moet opereren in een maat schappelijke samenhang, waarbij in het verleden vaak te weinig oog is geweest voor de eisen die in het licht van de internationale ontwikkelingen aan Nederland worden gesteld. GUATAMALA (Reuter) Acht kof- fleproducerende landen in Latijns- Amerika hebben een bijzonder fonds gevormd ter bescherming van de kof fieprijzen op de wereldmarkt, zo is in goedingelichte kringen in de stad Gü- atamala vernomen. De landen, die samen ongeveer 300 miljoen gulden op tafel hebben gelegd, zijn Brazilië, Colombia. Mexico. Honduras, El Sal vador, Guatamala, Costa Rica en Venezuela. Het fonds zal worden ge bruikt om koffie te kopen als de prijs op de wereldmarkt tot onder het ni veau, dat als redelijk wordt be schouwd, dreigt te zakken. Het dient ook om speculatie op de koffiemark- ten tegen te gaan, zo werd gezegd. In een ziekenhuis in Bristol staat een apparaat, dat het de arts mogelijk maakt te luisteren of een vrouw borstkanker heeft. Het gebruik van dit apparaat in de afgelopen anderhalf jaar heeft aangetoond, dat borstkanker in het vroegste stadium kan worden ontdekt. In Engeland worden driehonderd op elke miljoen vrouwen in de leeftijd tussen de 35 en 50, door borstkanker getroffen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de producenten van elektrisch-medi- sche apparatuur blijft in de toekomst een „goede groei'' weggelegd. Om de positie op de wereldmarkt te handhaven en dat geldt met name voor de Nederlandse bedrijven dienen de producenten zich echter terdege te realiseren, dat een voortdurende vernieuwing van de produkten nodig is. Dit staat in een brochure van de ABN-Bank met de titel Elektrisch- medische apparatuur. Mét een aan deel van achttien procent in de we reldmarkt, behoren de Nederlandse bedrijven tot de grootste producen ten van deze apparatuur in de wereld. De totale wereld-afzet wordt op 8 miljard geschat. Daarin hebben de Nederlandse bedrijven een aandeel van ongeveer 1.5 miljard. Hiervan wordt naar schatting meer dan ne gentig procent in het buitenland ver kocht. De branche is de afgelopen jaren een van de snelst groeiende bedrijfstak ken geweest. De gemiddelde groei is om en nabij de vijftien procent geweest. inzet I stukje marktaandeel moet hard gewerkt worden, met fct van al degenen die daarbij in zijn en met alle inventivi- lij daarbij weten op te bren- afzetmarkten zijn moeilijker n. maar ook in traag groeien- ;ten zijn groeiers en achter- Nederland kan het zich niet een tot de achterblijvers te i Nederland moet voorop 1 het zijn internationale posi- luden en nog verder verster- berkt de Fenedex op. Iets meer of minder dan een opgave. Het opereren op ndse markten is een com- maar tegelijkertijd een na- )olitieke zaak. In Nederland Verhoudingen en omstandig- n tschapen worden die het be- in staat stellen met de nee te groeien. Men denke lan de formidabele investe- e daarvoor nodig zijn. Inves- die nodig zijn voor een kwa- opwaardering van het pro- irjkket. Investeringen die no- om over te stappen van der ffen en halffabrikaten naar rdige eindprodukten. Inves- om de infrastructuur op peil I ;n. Dat is een problematiek /|/rfanige omvang, dat aller f Inspanning daarvoor nodig is. Noodzakelijk, dat Nederland en9É rust wordt van de omvang en icht van deze problematiek. ADVERTENTIE De Banque heeft betaalpromessen aan toonder van f 1.000,-, f 5.000,- en f 10.000,-. De aankoopbedragen luiden als volgt: Looptijd Coupure f 1000,- Coupure f5000.- Coupun? f 10:000,- 2 jaar V/2% 865,33 4326,67 8653,33 3 jaar 7%% 799,37 3996,86 7993,71 4 jaar 8 735,03 3675,15 7350,30 5 jaar 8'A% 672,76 3363,80 6727,60 De rente is op basis van samengestelde interest (rente op rente). Een betaalpromesse is een waardevol cadeau yoor de kinderen. Ook telefonisch kunt U betaalpromessen bestel lea PARIBAS Amsterdam (Heivogr.ichr. van Baerlostraar. Willem y.in Wcldammela.m, SiaJioitweel-Anihem-Brt-Ja-DordrivU- bitulhm on-fciischede-Groiimgcn-Den Ha.iy-Ha.irlcm-I k crlen-f icngcló -M.tasrru lir-Nijim'cin-Rocmiynd-RotturJ.ir (van Volleiihovcivscraar. Oostplein)-Tj|burs:-Llrr«-hr-Velilo-Wivrr. De sterke stijging van de loonkosten kon in deze branche nagenoeg niet worden opgevangen door verbeterin gen in de arbeidsproduktiviteit. De reden is, dat door de sterke speciali satie de artikelen veelal in stuk- of serieproduktie worden gemaakt. Op de wereldmarkt konden de Neder landse produkten eigenlijk niet goed op basis van alleen de prijs concurre ren, aldus de brochure. Dat het niet temin tóch goed liep, is te danken aan een dusdanige kwaliteit van de Ne derlandse produkten, dat uitsluitend op deze basis een leidende marktposi tie kon worden opgebouwd. Van be lang hierbij Is de uitstekende service die de concurrentiepositie van de Ne derlandse bedrijven belangrijk heeft versterkt. Onderzoek Om deze positie te handhaven, is een voortdurende vernieuwing van het produktenpakket nodig. Voor de ver nieuwing is wetenschappelijk onder zoek noodzakelijk. De uitgaven hier voor worden geschat op zeven tot acht procent vah de omzet. Op grond hiervan wotdt de conclusie getrokken, dat een hoge winstmarge noodzakelijk is. wil een onderneming in deze branche ook nog in de toe komst kunnen „meedoen". Bij de ontwikkeling van nieuwe medi sche apparatuur moet groot belang worden gehecht aan nieuwe technolo gische impulsen uit andere bedrijfs takken, met name uit de ruimtevaart. Dë in de ruimtevaart gedane onder zoekingen op het gebied van elektro den en draadloze telemetrie, vinden nu langzamerhand toepassing in di verse elektrisch-medische instrumen ten. Vergrijzing De verwachte „goede groei" is geba seerd op de verwachting, dat de be volking nog zal toenemen en de vraag naar gezondheidsdiensten zich in stij gende lijn zal blijven ontwikkelen. Voorts zal de vergrijzing van de be volking in de Westerse landen de vraag positief beïnvloeden. Daarnaast wordt erop gewezen, dat het aanschaffen van bepaalde appa ratuur kan leiden tot een daling van de kosten in de gezondheidszorg. Ook dit aspect zal de vraag naar elek trisch-medische apparatuur be ïnvloeden. Speciaal voor de Nederlandse bedrij ven vooreiet de ABN-Bank goede ex portkansen naar met name de OPEC- landen. waar nog een achterstand be staat in de gezondheidszorg. Van een medewerker BRUSSEL De negen EG-ministers van financiën zijn het gisteren in Brussel na uiterst geheim overleg eens kunnen worden over de definitie en het gebruik van de Europese rekeneenheid (EREi die als basis van het nieuwe Europese muntstelsel vanaf 1 januari 1979 zou moeten gelden. De ERE zal bestaan uit een mandje van huidige Europese valuta met een variabele bandbreedte van 2.25 pro cent. Voor de zwevende munten zoals die van Engeland. Ierland. Italië en Frankrijk zou een marge van 6 pro cent worden toegestaan. De ministers zijn het er over eens dat alle centrale banken in de lidstaten 20 procent van hun goud- en dollarreserve moeten reserveren om bij te kunnen springen met korte of lange leningen aan lan den, die de valuta in het mandje niet kunnen bijhouden. Dit zou neerko men op een totaalbedrag van 25 mil jard rekeneenheden (1 rekeneenheid -- 2,8 gulden). Elk half jaar zou de situatie opnieuw moeten worden bezien. Ook derde landen, bijvoorbeeld de Scandinavische en Zwitserland, kun nen met de nieuwe ERE meedoen, maar krijgen geen toegang tot het kredietmechanisme. De meest netelige vragen hebben de ministers van financiën gisteren keu rig omzeild door die naar de Europese Raad (van staatshoofden en rege ringsleiders) van 5 december in Brus sel te verwijzen. De knelpunten zijn namelijk de volgende: Wat gebeurt er als een land de bandbreedte overschrijdt, dat wil zeggen dat zijn munt nauwelijks in het mandje kan blijven. Moet men onmiddellijk ingrijpen of zijn er ook andere monetaire maatregelen te overwegen. Hoe ver gaan we met overdracht van gelden door rijkere naar armere landen: in de EG bijvoorbeeld van Duitsland naar Italië. Men is het nu wel eens over 20 procent van de goud- en deviezen voorraad als reserve, maar hoe moet deze worden verdeeld over de lange en korte leningen. Sommige landen willen dit fifty-flfty, andere landen 15 miljard voor korte leningen en 10 miljard voor middenlange leningen. Kan zeer kort krediet aan landen in moeilijkheden eventueel verlengd worden met een maand tot drie maanden. Niet zo zeker Minister Andriessen zei er gister avond van overtuigd te zijn dat zeker acht van de negen EEG-landen mee zullen doen met het nieuwe stelsel op 1 januari 1979. De Britten zijn daar nog niet zo zeker van. Hun minister Healy vond het geen uitgemaakte zaak dat het mandje inderdaad uit negen munten zou worden samenge steld als één land (het zijne) niet zou meedoen. Op 5 december zullen we meer weten. AMSTERDAM Op de internatio nale valutamarkten is de dollar aan zienlijk gestegen. In Amsterdam kwam de Amerikaanse munt op ƒ2,1045. bijna drie cent hoger dan aan „het slot van vrijdag. In Tokio werd voor de dollar 196,65 yen be taald. bijna 4 yen (vier cent) meer dan de vorige weck. In Frankfort lag de vooruitgang van de dollar ln de zelfde orde van grootte. LONDEN (Reuter) Het in veel in dustrieën toegepaste zuurstofgas kan goedkoper worden geproduceerd dan met de bestaande techniek. Aan de universiteit van Manchester werd vier jaar geleden toevallig een che misch preparaat ontdekt dat zuurstof aan de lucht onttrekt en het ook weer makkelijk afgeeft. Dr Francis McCullough vergeleek de werking met die van de zuurstof transporte rende stof in bloed, hemoglobine. Nu overheid steun aan industrieterreinen flink wil verminderen Van een onzer verslaggevers ALMELO In noord-west Twente bestaan grote zorgen over het in aanleg zijnde bedrijvenpark nu de regering heeft voorgesteld de steun bij het realiseren van industrieterreinen met ingang van 1979 met tweederde te verminderen. Gevreesd wordt dat stagnatie in de ontwikkeling van het bedrijvenpark ernstige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in dit uit dat oogpunt kwetsbare gebied. Het bedrijvenpark voor noord-west Twente maakt deel uit van het urgen tieprogram Gewest Twente, dat werd opgesteld als vervolg op een rapport van het Bureau Berenschot, waarin voor Twente in de Jaren '75 tot en met '80 een behoefte is berekend van drieduizend arbeidsplaatsen door nieuwe vestigingen en dertien dui zend door uitbreidingen. Op betref fend bedrijvenpark zouden vierdui zend arbeidsplaatsen worden ge creëerd. Het bedrijvenpark Noord-West Twen te ligt op het gebied van de gemeen ten Almelo. Vriezenveen en Wierden. De gemeentekring Almelo, waartoe in totaal zeven gemeenten behoren, heeft in een brief aan de vaste com missie voor economische zaken in Den Haag erop gewezen dat het ray on Almelo de hoogste werkloosheid van Overijssel heeft terwijl bedrijfs- inkrimpingen nog steeds voortgaan in de textielindustrie. In de strijd om werkgelegenheid is een concurrerend aanbod van terrein voor industrie en diensten van essentieel belang en de mogelijkheden daartoe moeten door subsidies worden geschapen. Lager bedrag In het schrijven van de gemeente kring Almelo wordt gesteld dat men ten departemente heeft vernomen dat er weieens een duidelijk lager bedrag uit de bus kan komen dan waarover de afgelopen jaren bij het overleg gesproken is. Uitgangspunt was daarbij negentig tot vijfennegen tig procent subsidie in de macro-kos ten (hoofdontsluitingen voor weg. spoor, water enz.) ten bedrage van twee-en-veertig miljoen gulden in tien jaar, waarvan zestien miljoen gulden in de eerste drie jaar. De tota le kosten voor honderd hectare te verkopen terrein bedroegen 82,7 mil joen gulden waarvan 37,7 miljoen gul den in de periode '79 tot en met '81. Minister Lubbers heeft destijds groen licht gegeven voor verdere uitwer king van de plannen op basis van de Nota Regionaal Sociaal-Econontisch Beleid. De gemeentekring Almelo herinnert ?raan dat dergelijke projecten een ange tijd van voorbereiding hebben. Aan grondverwerving en dergelijke is al bijna vijf miljoen gulden uitgege ven. Een weg terug is er niet meer. Dverigens is er ook geen redelijk al ternatief. Er is in dit gebied nog ilechts een voorraad voor één twee jaar aan industrie-terrein met redelij ke kavel grootte. Het bedrijvenpark - in-aanleg is het enige complex van formaat dat de komende jaren in Twente gereed komt. „Het project zal bepaald gelukken als er sprake is van een zekere continuïteit van het natio nale beleid", aldus de briefschrijvers. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben het schrijven van de gemeen tekring Almelo ondersteund met een brief aan minister Van Aardenne Zij zeggen verbaasd en teleurgesteld te zijn. Drastische vermindering van overheidsfinanciën wordt onverant woord geacht. Zij verzoeken de be windsman zodanige steun te bevorde ren dat de gronden van het bedrijven park tegen een aanvaardbare prijs kunnen worden aangeboden. roo|stisch Zakboek: steeds meer ganzen in Nederland onzer verslaggevers - IAAG Eén dag ver in een ziekenhuis kost- 55 nog ruim 45 gulden ifctin 1977 niet minder dan ïen dag in een psychia- Ziekenhuis vergde vorig 156, in een tnigeninrichting 127, verpleeghuis 142 en in tdisch kinderhuis 135. gulden per dag ziekenhuis rotendeels veroorzaakt door Hskosten (ƒ211). Voeding liet meer dan 8 gulden, medi- verzorgingsmiddelen 31. Dat zijn enkele van de tienduizenden cijfers in het Statistisch Zakboekje 1978 dat dezer dagen is verschenen. Deze jaarlijkse publikatie bevat zoals ieder jaar een groot aantal gegevens over bevolking, volksgezondheid, volkshuisvesting, onderwijs, milieu, industrie, verkeer, overheidsfinan ciën. gevangeniswezen en nog een groot aantal andere onderwerpen. Nieuwe tabellen Nieuw zijn ondermeer een aantal ge gevens op milieugebied, naast de fei ten die vorig jaar al werden vermeld. Voor het eerst kunnen we lezen hoe veel dolfijnen en bruinvissen gedu rende een lange reeks van jaren op de Nederlandse kust zijn gestrand. Ge wone dolfijnen hebben onze kust na 1960 gemedenT zo blijkt en ook de tuimelaar wordt steeds minder ge vonden: in de jaren 1961-'65 nog 38 maal. tussen 1971 en 1975 nog slechts drie keer. Bruinvissen werden in die periode nog 64 maal aangetroffen; maar dat waren er vijftien jaar eerder nog driemaal zoveel. Niet nieuw in de uitgave van 1978 is de tabel die de aantallen overwinte rende ganzen vermeldt maar opmer kelijk zijn de getallen wel: uitgezon derd de kleine rietgans komen alle soorten ganzen aanzienlijk meer voor dan een jaar of tien geleden en ook in de laatste winter die wordt genoemd 1976/77zat er nog vooruitgang in het ganzenbestand. Wel voor de eerste keer zijn opgeno men cijfers over geluidshinder. Bu rengerucht staat het er het slechtst op. 36 procent van de ondervraagden had daar in 1977 last van, onder wie 4 procent zelfs zeer veel. Verkeersla waai komt op de tweede plaats, ge volgd door straatlawaai. Van treinen en trams hebben weinig mensen last maar lang niet iedereen woont na tuurlijk aan een tram- of spoorlijn. Om nog even bij de voor het eerst genoemde feiten te blijven, er zijn tabellen over zweminrichtingen (tweehonderd overdekte in 1975) en over overdekte sportaccommodaties, die in 1975 zo'n 6,7 miljoen bezoekers of sportbeoefenaren hebben getrok ken. Cijfers over verhuizingen van de ene provincie naar de andere tonen aan dat Noord-Holland. Zuid-Holland en Limburg in 1976 een vertrekover- schot hadden en alle andere provin cies een vestigingssurplus. Niet ver wonderlijk is dat ook in de Zuidelijke IJsselmeerpolders meer mensen bin nen komen dan vertrekken maar te genover 5900 vestigingen in 1976 stonden in datzelfde jaar toch ook 1700 mensen die het in die polders voor gezien hielden. Rijkswerknemers In 1977 hadden er 255.000 mensen een volledige dagtaak bij het Rijk. aldus het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde zakboek. DSM (Staatsmijnen) is in deze op somming niet meegeteld, wel de PTT die vorig jaar een personeelsbestand had van 80.000. Onder de ministeries had dat van financiën het meeste personeel (ruim 30.000), terwijl het ministerie van algemene zaken met 297 werknemers de geringste bijdrage aan de werkgelegenheid levert. Alle ministeries met uitzondering van het departement van defensie hadden in 1977 meer mensen in dienst dan in 1970. Cijfers over inkomen en vermogen zijn al vrij oud (ze dateren van 1973) maar vermeldenswaard is evenwel dat vijf jaar geleden 35.000 measen een inkomen genoten van meer dan een ton. Gegevens die alleen al daar om wat bejaard zijn omdat het prijs indexcijfer (1975 is 100» in juli 1978 al was opgelopen tot 118,2. Voor parti culiere verzekeringen bedroeg de in dex zelfs 132.6. Voor huishoudelijke apparaten daarentegen slechts 107 Tot slot de in een overzicht als dit onvermijdelijke lengte van dienst plichtigen. Vorig Jaar was 8,3 procent van de gekeurden 1.90 meter of lan ger. in 1960 kwam deze langste cate gorie niet verder dan 1,7 procent van het totaal. Het Statistisch Zakboek is een uitga ve van de Staatsuitgeverij. Prijs 14.25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13