medewerking Im F-28 nog onzeker Protest ouders tegen gastank Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders. De lange weg van een benoeming -J I Zorgelijke situatie in uienverwerkend bedrijf Saoedi-Arabië staat achter sjah van Iran HetGoudenleam^ staat voor u klaar amro bank® lU rijk voor opvolger Neptune E festy lb beroep toemenië tenties van at ik rij i-Eb 'misleidend' Kinderen niet naar school Profiel, inspraak, commissies Verdugt-personeel sluit gas en elektriciteit af Beatrix en Claus in Jordanië „zc„tschept meisje Leerstoel Stress in Tilburg 648 Pagina's, ruim 25.000onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. 21 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 WARTET van aconaat aardoor 'orden jrmatie :e gemi lale acl dringt 'erking, n te leii [Haagse redactie iG Nederland heeft nog steeds geen toezeggingen ier de Franse deelname aan de F-28 super, het dat het nieuwe paradepaard van Fokker moet ranse medewerking kan van doorslaggevend belang de komende kabinetsbeslissing over de opvolging -ouderde Neptune-vliegtuigen. Het kabinet wil vrij- ïuze bepalen tussen de kandidaat-opvolgers, de lantique en de Amerikaanse Orion. zullen de Fransen laten hoeverre zij bereid zijn ir-project financieel te Jter Van Aardenne (eco- :en) en staatssecretaris r [FP, Reuter) Amnesty de organisatie die zich ekt van politieke gevan- 1 ter wereld, heeft giste- tneense president en par- iolae Ceausescoe verzocht vrij te laten die worden in werkkampen en jhe inrichtingen op grond ie motieven of omdat ze of etnische minderhe- pnesty komen „ontevre- ners, mensen die willen mensen die vechten jjiten van de mens terecht ische inrichtingen waar t zware verdovende mid- lideld worden." Amnesty l onmogelijk is het aantal fangenen in Roemenië te van goedingelichte zijde nomen dat de Roemeen- Ie onderminister van bin- zaken, Nicolae Plesita, gen. Hij was er vorig jaar digd de dissidente auteur tijdens een verhoor op reau van politie van Boe- igen te hebben. Hij is ken- ,er veel ophef vervangen nderminister van binnen in. In september werd de t tóch minister van binnenland- Teodor Coman, wegge- pn met een andere onder- klaar. n Savu geheten. Deze ont- verband met het naar ae Staten overlopen van K, Vierineraal Ion Pacepa, een rede ïr van de Roemeense in- lenst. Ceausescoe gaf racht tot een zuivering bij IWS dsdiensten. )AM (ANP) Twee adver- de afgelopen zomer door RAI werden geplaatst itel 'Blij dat ik rij' zijn lisleidend. Dat is het oor- 'reclame codecommissie', verzoek van de stichting Fietst' over de reclame- len heeft uitgesproken. ;ic heeft BOVAG en RAI zich in de toekomst te van deze wijze van adver- Van Eekelen (defensie) wensen, dat de Fransen tenminste een kwart van de ontwikkelingskosten (totaal: 500 miljoen) voor hun rekening nemen. De beide bewindslieden hebben dat gisteren in Den Haag laten weten aan hun Franse ambtsgenoten. Op de derde persbijeenkomst binnen een week, deelden de Nederlandse bewindslieden mee, dat de Fransen nog geen enkele „harde" toezegging hebben gedaan. Voor de derde maal zei Van Eekelen ook, dat het prijsver schil tussen de Franse Atlantique en de Amerikaanse Orion onverminderd groot is, namelijk driehonderd mil joen voor de totale order. „Op het punt van de prijzen hebben we geen vooruitgang geboekt," aldus Van Eekelen. Werkverschaffing Hij had zich, in het gesprek met de Fransen, enigszins „relativerend" uit gelaten over de hoeveelheid werk die er voor de Nederlandse industrie vastzit aan de aanschaf van de Atlan tique. Volgens de Fransen belopen hun compensatieorders voor Neder land bijna driekwart van het bedrag, dat met de aanschaf van de Atlanti que is gemoeid. Daarbij is echter in begrepen de bouw van achttien Fok ker-toestellen, die gedeeltelijk in Frankrijk worden vervaardigd. Uit het oogpunt van industriepolitiek en behoud van werkgelegenheid pro beert Nederland Franse medewer king aan Fokker's F 28 super te ver krijgen. De Fransen stellen daar weer Nederlandse medewerking aan de air bus (een passagiersvliegtuig met 200 stoelen) tegenover. Minister Van Aar denne zei gisteren, dat de Fransen geen concrete verlangens op het vlak van het Europese airbusproject heb ben geuit. Een woordvoerder van de Franse ambassade zei, dat de huidige onderhandelingen ook „in het kader van het airbus-project" worden gevoerd. Minister Van Aardenne van economische zaken (links) en staatssecretaris Van Eekelen (defensie) tijdens de persconfe rentie over de vervanging van de Neptune. Van een onzer verslaggevers HUISSEN Uit protest tegen het ingebruiknemen van een LPG-tank op vijftien meter afstand van het schoolgebouw hebben de ouders van de 130 leerlingen van de openbare kleuter- en basisschool in Huissen bij Arnhem hun kinderen gisteren thuis gehouden. De ouders van de leerlingen zijn van mening dat de aanwezigheid van de tank levensgevaarlijk is en dat het gemeentebestuur hen niet tijdig van dit alles op de hoogte heeft gesteld. De LPG-tank, waarvoor het gemeen tebestuur een vergunning heeft ver- DEN BOSCH Dat iemand niet zo maar hoofdingenieur directeur van de provinciale waterstaat kan worden, wil len ze in Noord-Brabant wel even duidelijk vastgesteld zien. Vandaar dat gedepu teerde staten een draaiboek hebben opgesteld voor de procedure „ter voorberei ding" van de benoeming van zo'n binnenkort aan te trek ken functionaris. Zie hier wat er allemaal moet ge beuren. Gedeputeerde staten stellen een profielschets op, ze sturen de sollici tatieprocedure en de inspraak en ze voeren sollicitatiegesprekken. Pro vinciale staten stellen een commis sie in; die moet een op de visie van gedeputeerden gebaseerde profiel- schetes optstellen en op haar beurt gesprekken voeren met de sollici tanten; voorts moet ze de staten fracties vertrouwelijk informeren en advies uitbrengen aan GS. Ver volgens komt het provinciaal perso neel aan bod: dat kies», door vrije verkiezingen een vertrouwenscom missie van vijf employés van de provinciale waterstaat. En wat is de door Barend Mensen taak van deze commissie? Een pro fielschets opstellen, sollicitatiege sprekken voeren en GS adviseren. Tien fasen Als iedereen nu weet wat hij te doen heeft kan de procedure in slechts tien fasen worden afgewikkeld. Fase één en twee zijn niet zo belang rijk, in fase drie gaat de zaak pas rollen. Dan worden de sollicitanten door GS geselecteerd in overleg met de statencommissie en de vertrou wenscommissie die daarbij uittrek sels van de sollicitatiebrieven kun nen hanteren. zullen er minstens drie moeten overblijven wordt in fase vijf op geroepen voor nieuwe gesprekken met GS en met de twee commissies. Daar blijft het niet bij, want nu gaan ook de griffier der staten, de directeur van de planologische dienst en de afdelingshoofden van de waterstaat zich ermee bemoeien. Op hun beurt gaan zij in gesprek ken na wat voor vlees er in de kuip zit. De liefhebbers die het na dit alles nog volhouden, worden vervol gens geconfronteerd met hun even tuele toekomstige naaste medewer kers. Ook zij dienen GS te informe ren over hun bevindingen. In fase vier worden met de voorlo- InliChtinaGfl pig geselecteerden gesprekken ge- 3 voerd. Wie daarbij niet afvalt er Fase zes volgt dan. GS gaan nu bepalen van welke kandidaten in lichtingen moeten worden ingewon nen. De inmiddels moegeprate gese lecteerden kunnen dan nog aan een psychologisch onderzoek worden onderworpen, maar dat lijkt, als we het draaiboek goed interpreteren, niet verplicht Wel komt in deze fase de dokter eraan te pas voor een medisch onderzoek. GS brengen in fase acht aan beide commissies ver slag uit over de inmiddels verkre gen inlichtingen en de gegevens die de slachtoffers tijdens de gesprek ken zelf hebben losgelaten. De com missies stellen aan de hand daarvan hun definitieve adviezen aan GS op. Wij stellen ons zo voor dat in fase negen alle informatie in de hoge hoed van de commissaris van de koningin gaat en goed geschud wordt omdat GS nu een aanbeve ling moeten gaan opstellen van ten minste twee personen die waardig zijn bevonden voorde benoeming in aanmerking te komen. Simpel volgt dan fase tien: benoeming van de functionaris door provinciale sta ten. Zo gaat dat als iemand het in zijn hoofd krijgt baas van de pro vinciale waterstaat te willen wor den. Voor mensen die zich er capa bel voor achten en over uithou dingsvermogen beschikken: de se lectieprocedure begint in januari. piï5 ibel Ieend, staat bij een benzinestation en is vorige week in gebruik genomen. De ouders eisen van het gemeente bestuur dat de gastank buiten wer king wordt gesteld, totdat er een be tere oplossing is bereikt. Die zou gele gen kunnen zijn in het verplaatsen van het semi-permanente schoolge- bouwtje, dat in totaal zeven klassen telt. Woordvoerder Hulshof van de ouder commissies van zowel kleuter- als ba sisschool: „Het Huissense gemeente bestuur heeft in deze zaak wel naar de letter, maar niet naar de geest van de hinderwet gehandeld. De afstand van vijftien meter is volgens deze wet net toelaatbaar, maar b. en w. hadden moeten inzien dat dat bij een school anders ligt. Voorzieningen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De verkoop van uien kampt met ernstige stagnatie. Een aantal verwerkende bedrijven in ons land, die geheel of voor een aanzienlijk deel van het produkt uien afhankelijk zijn, verkeren hierdoor in zorgelijke financiële omstandigheden. Hierop wijst de Nederlandse Bond van Verzendhandelaren in Groenten, en Fruit, in een brief aan het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag. Teneinde deze bedrijven enig soelaas te bieden, wordt aangedrongen op steun binnen het kader van het struc tuurprogramma voor groenten en fruit. Deze steun zou gegeven dienen te worden ter verbetering van de ver- werkings- en bewaarmogelijkheden, waarin overigens door de sorteer- en pakstations de afgelopen jaren grote bedragen zijn gestopt. Voorts wordt aangedrongen op on dersteuning van de exportactivitei ten naar nieuwe en verder afgelegen afzetgebieden. In de brief wordt ten slotte aange drongen op een reclamecampagne voor uien in ons land. De indruk bestaat, dat daarmee op korte ter mijn een bijdrage zou kunnen worden geleverd aan het herstel van de uien- markt. Het wordt intussen niet zinvol geacht te denken aan nationale eenzijdige teeltbeperkende of prijsondersteu- nende maatregelen, omdat daardoor hoogstens de produktie elders zou worden aangemoedigd. Een woordvoerder van de gemeente zei desgevraagd, dat het hier om een eenmalige actie gaat van de ouder commissie en dat vandaag het onder wijs zal worden hervat. Hij voegde er verder aan toe, dat er bepaalde voor zieningen zijn getrqffen rond de gas tank. zoals het plaatsen van een brandwerende afscheiding tussen de tank en de school. Bovendien mag er niet worden gevuld tijdens de school uren. Op basis daarvan heeft het gemeen tebestuur destijds een vergunning verleend. De inspecteur voor milieu hygiëne in Gelderland is hiertegen in beroep gegaan bij de Kroon en B. en W. willen hangende deze zaak zich onthouden van verdere maatregelen. Er is wel overleg geweest met de oudercommissies van de scholen, maar dit heeft de ongerustheid bij vele ouders niet kunnen wegnemen. TIEL (ANP) Om hun ongenoegen over de sluiting van Verdugt kracht bij te zetten, hebben de 120 perso neelsleden van het chemische bedrijf in Tiel gistermiddag de elektriciteits- en de gasvooreiening van het tegeno ver Verdugt liggende bedrijf Alche- mij afgesloten. Alchemij. dat evenals Verdugt behoort tot het Internatio Müller concern, kwam vorige maand in het nieuws vanwege een lekkende zoutzuurtank. Het personeel van Verdugt heeft na het bekend worden van het bericht dat het bedrijf zal worden gesloten, een actiecomité gevormd. Voorzitter A. Broekhuizen van de Verdugt-on- dememingsraad, zei dat de stroom en gasafsluiting geen daad tegen Al chemij is. maar een uiting van onvre de jegens de raad van bestuur van Internatio Müller. iApvr.RTCKTii i Intie, die na een extreem lerdag in de dagbladen suggereerde onder meer, aanpassing van ons we de eisen van het huidige zo vreselijk veel ruimte i. „Als we in de komende iee procent ruimte, die nu wordt ingenomen, zou- len met een half procent, eker dat ons wegennet kan tn de eisen van het jaar uidde de tekst. De tweede van BOVAG én RAI luid- neer: 'Een dagje naar het t emmers en schepjes en broodjes, met het auto- toch niet anders?", ie stichting 'Amsterdam dt zo de indruk gewekt dat emen verdwijnen als er neer wegen komen, terwijl kheid een uitbreiding van net met 25 procent ter dis- at. Bovendien houdt vol- ichting de stelling, dat het en per auto te bereiken is, i, de codecommissie was ee eens. Prinses Beatrix en prins Claus kwamen gisteren in Amman aan voor een bezoek van vier dagen aan Jordanië. Op het vliegveld werden ze ontvangen door prins Hassan (rechts van de prinses) en zijn vrouw prinses Sarvat, die naast prins Claus loopt. die fralK In Milsbeek (gemeen- is gisteravond een meisje fkeersongeval om het leven Zij reed op de fiets en Jlotseling een zwenking, een passerende auto haar ij overleed op weg naar het Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Stichting voor Onderzoek naar Psycho sociale Stress wil een bijzonde re leerstoel over stress instellen op de Katholieke Hogeschool van Tilburg. De opdracht voor de bijzondere hoogleraar wordt het onderwijs en het onderzoek over de invloed van diverse vormen van psychologische druk op de menselijke verrich tingen. In de aanvraag voor de leer stoel schrijft de stichting dat er in Nederland een lacune is aan onderzoek over stress. De stichting voor Onderzoek naar Psycho-Sociale Stress is in no vember 1976 opgericht door een aantal wetenschapsmen sen. De aanvraag voor de bij zondere leerstoel is nog niet ingewilligd door het College van Bestuur. Een bijzondere leerstoel wordt bekostigd door de aanvrager. De hogeschool staat slechts garant voor huis vesting en andere materiële voorzieningen. TEHERAN, DOHA (AFP, Reuter) Saoedi-Arabië heeft zich pal achter het bewind van de sjah van Iran opgesteld. Volgens minister van buitenlandse zaken, prins Saoed Faisal moet keizer Mohammed Reza Pahlevi het staatshoofd van Iran blijven, „omdat hetgeen hij heeft verwezenlijkt model kan staan voor de ontwikkeling van welk land dan ook". De prins voegde eraan toe: „Aange zien we tot hetzelfde geografische ge bied behoren hebben we economi sche, politieke en sociale betrekkin gen met Iran en zullen problemen in dit land onrust veroorzaken in zowel het Midden-Oosten alswel in de hele wereld. Saoedi-Arabië hoopt dat de situatie in Iran spoedig weer normaal kan worden." Politieke waarnemers menen dat een eventuele omverwerping van de macht in Iran of het aftreden van de sjah, als gevolg van de huidige poli tieke onrust, onvermijdelijk gevolgen zullen hebben voor het conservatieve Saoedi-Arabië en andere conservatie ve monarchiën in het gebied. Burgeroorlog dreigt" De sjah heeft inmiddels opnieuw ge zegd dat als hij verjaagd zou worden, duizenden in een burgeroorlog ge dood zoqden worden en het land uit eindelijk in communistische handen zou vallen. Dit liet gisteren het Ame rikaanse weekblad Time weten. Time zei verder dat de sjah er op hoopt dat de Verenigde Staten de Iraanse poli tie van anti-rellenmateriaal zou voor zien. Time schreef verder dat de sjah kritiek had op de Amerikaanse inlich tingendienst CIA, die al vijftien jaar contacten zou hebben met oppositio nele kringen in Iran, zodat de Vere nigde Staten meteen ook invloed zou hebben bij diegenen die erin zouden slagen de macht in Iran over te nemen. Inmiddels heeft de in Frankrijk ver blijvende religieuze leider van de Iraanse sjitische moslems, de ayatol lah Khomeini, de Sowjet-Unie ervan beschuldigd een kwaaie rol te spelen in de troebelen in Iran." Aan de ene kant is de Sowjet-Unie tegen de islam en de vrijheid van onderdrukte isla mitische volkeren en aan de andere kant werpt Moskou zich op als verde digers ervan." Khomeini ontkende dat hij hoe dan ook contacten onder- «ie» Royaal Jormaal 21,5 x 2H.7cm Deze encyclopedie geeft u een schat (minimale inleg f 15,-) kunnen deze fraaie aan informatie. Vfeel van wat u zou willen encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. weten staat erin. Ên hoe... Van a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto's en tekeningen. Van a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie periode een spaarrekening openen Bovendien ontvangen ze nog f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de cember a.s. Dus wees er snel bij, want voor de encyclopedie geldt: zolang de voorraad strekt. Idt: zolang de n

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11