a Staatsgreep Spanje mislukt Kiesuwkado Crisis in betaald voetbal rzaterda pagina's 'zaterdagvoetbal LI Onder Mao was het ook niet alles even fraai I Uiterst rechts wil weer dictatuur Trouw ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opklaringen Zending in Nederland opent deur voor marxisme Ontleden is niet zinloos Eline Verkade schrijft boek over haar man beveiliging Vianen fO-voorzitter Van der Waal: jaarden moeten blok i fnen tegen bezuiniging' Rapport Tenerife reden tegen latsplank Congreslid VS en reporters in Guyana gedood KVP-voorzitter waarschuwt tegen leegloop van partij Bezorgüouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW 36STE JAARGANG NR 10612 MAANDAG 20 NOVEMBER 197B rouw HET WEER Van hot westen uit opklaringen Krachtige, aan de kust stormachtige wind uit westeli|ke richtingen en in de loop van de dag afnemend tot overwegend matig. Temperaturen omstreeks tien graden Morgen en overmorgen: overwegend droog en middagtemperaturen van ongeveer etf graden. Morgen: zon op: 08 09 onder: 16.42 maan op: 22.53 onder 12.52 jpnieui e, kunt lement :ekblai 15,- i.p. 5,50 t. n de v NG (UPI, AFP, AP) De communistische partij is chtig, maar zeker begonnen - iik te vertellen dat het onder tter Mao Tse-Toeng ook niet eloos is toegegaan in het poli- en maatschappelijke leven, jaar na de dood van de grote pan verschenen gisteren in ofdstad Peking kleine rauur- i, waarin Mao werd aange- en in verband werd ge- met de in ongenade geval- inde van vier", ojfgelopen dinsdag werd in de ^se publiciteitsmiddelen geen O e: kritiek geleverd op Mao. Maar op die dag deelde het Volksdagblad mee dat er eerherstel komt voor honderdduizenden Chinezen, die in één van Mao's ideologische cam pagnes in 1957 als „rechtse elemen ten" zijn gebrandmerkt. Deze men sen zijn hun baan, hun partijlid maatschap en in het algemeen hun kansen op vooruitgang kwijt Het was voor het eerst dat de gang van zaken in de laatste tien jaar van Mao's bewind ter discussie werd gesteld en ofschoon de voor zitter altijd wel een held zal blij ven raakt hij zijn status van onfeil baarheid kwijt. De Chinezen zullen echter niet zover gaan dat zij ook het communistische systeem ter discussie zullen stellen. Eén van de dagbladen van Peking heeft de afgelopen weken een felle aanval gedaan op de Rode Garde en op énén van Mao's naaste advi seurs Yao Wen-Yuan, die wordt ge zien als de grondlegger van de cul turele revolutie van 1966. Waarne mers menen dat veel van Yao's geschriften in ieder geval door Mao zijn geïnspireerd. Die Rode Garde wordt momenteel openlijk aan de kaak gesteld. Leden ervan, die on der meer de universiteiten uitkam den zijn onlangs berecht. t.w.v. t.w.v. t.w.v. C fl> N PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 7: PAGINA 13: Mode, weer, feuilleton, strips, radio- en tv-pro- gramma's, puzzel. AG (ANP) Op rijksweg 2 veiopp Ch-utrecht) ten zuiden van woord /ordt vandaag een systeem lacht il eveillging in bedrijf gesteld, letalini ngebracht op de oostelijke el kom ussen de aansluitingen op 2 van Everdingen en komen regelmatig tijdens idspits lange files voor. De die bij het beveili- em behoren, zullen al te van de file verschillen- ;nelheden kunnen aange- afstanden tussen deze ma- n bedragen vijf- zeshon- er. rden zijn draadlussen aange- it wegdek, met behulp waar- rteine computer de passeren- telt en hun snelheid vast- computer berekent aan de deze gegevens tot welke het verkeer bij filevorming kan worden teruggebracht, ministerie van verkeer en it. acht, dat dit systeem het tsingen terugbrengt. Het igssystèem, dat nu staat op en zuiden van de Lek, heeft dienst gedaan op Rijksweg MADRID (AFP, DPA, Reuter, UPI) Een militaire staats greep in Spanje is verijdeld. De samenzweerders, vier gene raals, vijf kolonels en drie luitenant-kolonels werden donder dagavond en vrijdag gearresteerd. De hoge miliatiren wilden een „regering van nationale redding" instellen die een einde zou moeten maken aan Spanje's jonge democratie. 16 bij Zwijndrecht. Na het aanbren gen van dit systeem eind 1974, ver minderde op deze plaats het aantal botsingen met de helft. Na de open stelling van de tunnel onder de Oude Maas en de verbreding van Rijksweg 16 was het beveiligingssysteem daar niet meer nodig. Eind vorig jaar be gon men aan de verhuizing van het systeem naar Vianen. i onzer verslaggevers EM „De bejaarden in ons land moeten een groot en |g blok vormen om te voorkomen dat verworvenheden Ideren worden aangetast door bezuinigingsmaatrege- ■eze oproep deed zaterdag in Arnhem voorzitter J. van lal van de algemene Nederlandse bond voor ouderen Tegelijkertijd met het bekend wor den van de mislukte staatsgreep de monstreerden dit weekeinde in heel Spanje uiterst rechtse elementen voor een herinvoering van de dicta tuur. In Madrid waren meer dan 200.000 Franco-aanhangers op de been om de sterfdag van Franco te herdenken en om het aftreden te ei sen van premier Suarez en minister van defensie Gutierrex Mellado. Minister Gutierrez Mellado gaf vrij dag bevel generaal Jaun Atares Pert a te arresteren. De generaal, een bevel hebber van de Guardia Civil, had tijdens een besloten vergadering van generaals en andere hoge militairen, emotioneel zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over het huidige politieke stelsel in Spanje. Generaal Pepa noemde minister Gutierrez Mellado een „verrader." De minister reageerde door de officie ren bevel te geven in de houding te gaan staan en te vragen wie het met generaal Atares Pefla eens was. Nie mand antwoordde en na verloop van tijd klonk een applaus voor de p^Jgjg Spaanse minister van defensie. dijk te zetten, duidelijk gemaakt dat er in het Spaanse leger grote onrust heerst. De comploteurs wilden vrij dag toeslaan. Op die dag was het volledige kabinet in vergadering bij een in het Moncloapaleis, de ambts woning van premier Suarez. Koning Juan-Carlos was buitens lands; hij was net begonnen aan een staatsbezoek aan Mexico. Het was de bedoeling het Mocloa-paleis te om singelen en de regering gevangen te nemen. Bij het voorbereiden van hun actie hadden de samenzweerders tal rijke officieren van leger en politie gepolst Hoewel niet alle officieren bereid wa ren mee te doen lichtte slechts één hoge officier de regering in over het complot. De Spaanse regering werd ook ingelicht over „Operatie Mel kweg" (Genoemd naar de Madrileen- se cafetaria waar de putchisten plachten bijeen te komen) door offi cieren van het in Spanje gestatio neerde Amerikaanse leger. Leger 033) 26 72 een moeilijke tijd tegemoet ior ons dreigen thans geva- de heer Van der Waal. „We moeten inspannen om het keren door nog meer oude- inze organisaties te betrek- Arnhem werd zaterdag de gemene ledenvergadering (NBO gehouden, die begin dit stond door een fusie van de or staatspensionering en de bond van bejaarden. De elt momenteel ruim 200.000 er Van der Waal waarschuw- egering dat zijn organisatie isthouden aan de koppeling AOW-uitkering aan het rrüni- ,We hebben jaren geijverd koppeling en zagen dit als >n op ons werk". Hij zei wel i zijn een pas op de plaats te wanneer dat ook in de loon- jebeurt. Van der Waal ver verder niet gelukkig te zijn plan van de regering een jdrage van honderd gulden in n bij dokters- en apothekers- in een bijdrage van tien gul dag bij ziekenhuisopname. Toch heeft de poging van een aantal hoge officieren premier Suarez aan de minton, ringen gooien, geheugenspel- len en spellenboeken. De pakketten fl worden door CRM geleverd in het öLIlUUl VUUI UCC1U kader van de actie „Mens, ga bewe gen" van de stichting Sport en spel. 42 21 ateriaal 130 Zeel. 30 33 65 Ol 3 52 De vergadering onderschrijft welis waar het uitgangspunt, dat ook oude ren gestimuleerd moeten worden tot meer bewegen, maar meent dat toch dit project van CRM moet worden verworpen. „Het steunt eens te meer de onjuiste opvatting, dat de ouderen een aparte plaats in de samenleving hebben", aldus de motie. De ANBO wil dan ook dat het CRM-project in overleg met deze organisatie wordt bijgestuurd. Van een medewerker MADRID Volgens het Spaanse mi nisterie van transport heeft het Insti tuut voor Veiligheid in de Luchtvaart te Stockholm het Spaanse rapport over de vliegramp op Tenerife, dat in Nederland een stroom van kritiek uit lokte, een „schoolvoorbeeld van een goed rapport over vliegrampen" ge noemd. Het Zweedse instituut zal het rapport bestuderen in een studie week waar „onderzoekstechnieken en preventie" van vliegrampen aan de orde komen. De regering reageerde snel op de drei gende staatsgreep. De bij Madrid ge legerde „Brunette"-pantserdivisie werd paraat gehouden en enige een heden van de Guardia Civil en de oproerpolitie werden naar Madrid overgebracht. De bewaking van het Moncloa-paleis werd versterkt. Grote verwarring ont stond vrijdag toen vlak bij het paleis troepenbewegingen werden waarge nomen. Het bleek te gaan om van oefeningen terugkerende eenheden. Leider van „Operatie Melkweg" was een generaal van de Guardia Civil, Tejero Molina. Deze generaal ls ver schillende malen in het nieuws ge weest vanwege zijn extreem rechtse Opstelling. In augustus schreef Tejero Molina een open brief aan koning Juan Carlos waarin hij protesteerde tegen de nieuwe grondwet. Deze brief werd verschillende malen gepubliceerd in het neo-fascistische de vergadering werd een mo- 9 ugenomen. bestemd voor !a|cretaris Wallis de Vries van de vaste kamercommissie rechttM. Hierin wordt kritiek geuit toezenden van spelmateriaal 8 lardenoorden en op de projec- coördineerd bejaardenwerk t ministerie. Het spelmateri- de bejaarden bestaat onder- 3 43. jeu de boules, mini-golf, bad- 100) 74 7' 2 71 Van onze sportredactie AMSTERDAM Dé problematiek rond de shirtreclame heeft zater dag onverwacht geleid tot het af treden van vijf leden van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Voorzitter mr. Jacqües Ho- gewoning, penningmeester Ton Zwikstra, drs. Martin Snoeck, mr. Max Tripels en Jo Witteveen na men hun besluit tot aftreden, nadat de algemene vergadering zich in meerderheid definitief had uitge sproken voor de invoering van de shirtreclame per 1 juli komend jaar. Het bestuur had gepleit voor een principe-uitspraak, waardoor er voldoende ruimte voor overleg met de „externe geldgevers" over zou blijven. De bestuurscrisis in het betaalde voetbal komt op een moment dat het proces van finan ciële gezondmaking op gang moet komen. Sportief verliep het wee keinden rustiger. Noordwijk kon als laatste amateurvertegenwoor diger het niet redden in het KNVB- bekertoernooi en werd door eredi visieclub Volendam uitgeschakeld. Met Volendam plaatsten ook Ajax, AZ'67, FC Twente, Sparta, NAC, PSV en eerste-divisieclub Fortuna SC zich voor de kwartfinales. Op de foto: voorzitter Hogewoning (links) en penningmeester Zwik stra verlaten de vergaderruimte in Zeist. Meer dan 2G0.000 nostalgische Franco-aanhangers brengen de fascistengroet in Madrid. Vandaag is het drie jaar geleden dat Franco stierf. De demonstranten kwamen gisteren bijeen op het Oriente Plein waar Franco zijn belangrijkste toespraken placht te houden. Veel aanwezigen droegen het blauwe uniform van de Falange en zwaaiden met Spaanse vlaggen. dagblad „El Imparcial." „El Imparci- al" werd vrijdagmorgen tijdelijk In beslag genomen omdat de regering dacht dat er aanwijzingen In stonden voor de samenzweerders. GEORGETOWN (Reuter, UPI, AP) De autoriteiten In de Zuidameri- kaanse staat Guyana hebben giste ren een niet met name genoemde Amerikaan aangehouden in verband met de moord op het Amerikaanse Congreslid Leo Ryan, drie Journalis ten en een meisje. De doden vielen tijdens een beschie ting op een kleine landingsbaan in het achterland van Guyana. Ryan en de drie journalisten hadden een on derzoek ingesteld naar de gedragin gen In een nederzetting van de Peoples Temple-kerk, een omstreden sekte, die 15 jaar geleden in Califor- nië werd gesticht. Toen het gezel schap weer met het vliegtuig wilde vertrekken werd een aantal mensen onder vuur genomen. De Amerikanen waren naar Guyana gekomen omdat er berichten circuleerden dat in de nederzetting mensen tegen hun wil werden vastgehouden. Ook zouden al vele mensen de hand aan zichzelf hebben geslagen. Hoe de zaak zich in Guyana heeft voltrokken ls nog niet duidelijk. Ie mand zou een vuurwapen hebben ge trokken en toen hij begon te schieten leek dat het signaal voor anderen, die in een in de buurt staande auto zaten het vuur te openen. Wat de reden voor de schietpartij was is ook ondui delijk. In een verklaring van de sekte wordt gezegd dat het gezelschap geen onregelmatigheden heeft geconsta teerd. ARNHEM (ANP) KVP-voorzitter W. Vergeer heeft zaterdag in Arnhem zijn partijgenoten op het hart ge drukt lid te blijven van de KVP tot het moment waarop het nu nog fede ratieve CDA ls omgevormd tot één partij. Dat moment is medio 1980, aldus Vergeer tijdens een vergade ring van de kring Gelderland van de KVP. Wij moeten de KVP nu niet laten leeglopen, anders nemen de katholie ken in 1980 een volstrekt onderge schikte positie binnen het CDA in. zo zei Vergeer. De KVP-voorzitter ver klaarde. dat ook ARP en CHU probe ren hun positie te versterken. De ARP sticht zelfs nu nog nieuwe afde lingen. Dat doet men niet voor niets, aldus Vergeer. Juan Carlos reageerde laconiek op het nieuws uit Spanje. „Ik zou mijn land niet hebben verlaten als er echt enig gevaar zou bestaan", aldus de koning in Mexico. De Spaanse politi ci hebben allen bezorgd gereageerd op de mislukte staatsgreep. Alleen de leiders van uiterst rechts zijn van mening dat ..een nationale opstand" gerechtvaardigd is. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. 1 leity Blok en Ina van Faasscn. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder mei gevlochten koordje. Lcktuurhangcr(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dekoratie!'jute lekiuurhangcr. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres:-. Plaats en postcode. Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaai hel kwartaalabonnement automatisch in. mei als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze:DA, B. DC. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 7?)2.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 'uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg* informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1