Kabinet houdt vast aan volkstelling '81 Onrust in Baskenland D Hove a dote with Datapoint Kiesuwkado Afrika drijft versneld van Arabië weg West Holland Bank >inet is iber over loverleg Niet meedoen wordt niet gestraft Zuid-Afrika stopt sloop zwarte wijk ïieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Veel bewolking përsöönlïj^^ entermijnsparen J Navo heeft onrustbarende achterstand Wie betaalt de prijs van de vrede? Herfst in de vijver Dagboek van Goebbels: Notities zonder mededogen izingen? H ,1% ïidscontrole It de lucht Roep om dictator in Madrid Beroep in zaak over mishandeling Surinaamse jongen computersystemen Premier Van Agt: Abortusvoorstel ,goed ontwerp' - - Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j I Lees een krant met ovotniging: TrOUW j 36STE JAARGANG NR 10611 - ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 rouw In het algemeen veel bewolking met overdag wat regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks elf graden. Morgen en overmorgen: enige tijd regen en vrij zacht. Morgen/overmorgen zon op: 8.05/8.07 maan op: 20.55/21.53 onder: 16.44/16.43 onder: 11.43/12.19 Prtnugnrk! I 7. D*n 'rUtc** 07(H6SIUi LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT GINA 2 PAGINA 25 PAGINA 15 PAGINA 17 PAGINA 13 PAGINA 31 PAGINA 21-23 Elektronische oorlogvoering Dr. Peijster: Politie duldt geen pottekijkers bij klachten Van grotschildering tot wandbekleding Israël en Egypte in de zorgen i Mensheid paar miljoen jaar ouder Hollanders in de ogen van tijdgenoten F sociaal-economische li iG Het kabinet heeft nog elruimte dan het al dacht, erleg met vakbeweging en over de lonen voor vol- De „sociale partners" zijn loor het kabinet uitgeno- 'olgende week vrijdag sa- iten, zowel over de lonen als 'erdere uitvoering van het ;splan van het kabinet, Be- lTan Agt vertelde dat het steren het grootste gedeel- "e vijfdaagse vergadering ted aan het komende over- sociale partners. De pre- lde dat volgens de nieuwste Jde betalingsbalans van Ne- let het buitenland over 1978 r negatief" zal zijn. „Dat is Dat hebben we in jaren I gehad. Het overschot, wat jsnel weggelopen. We komen )vaar weer. Dat vermindert de bewegingsvrijheid van iet. Met nog meer klem dan moeten we daarom een hgstekort van zes procent r!! nationale inkomen) hoog I aldus van Agt. Izei hij dat de regering voor \g van volgende week „iets >ben te bieden". Maar hij |it „reusachtig moeilijk". De ruimte wordt almapr be- n de positie van het Kabi- benarder. Elke schade in ,/^gingsplannen komt nu pijn- ADVERTENTIES §rder wel beter - 03240-11522 Itad - 03200-21600 - 05202-16852 elke maand U van o maandinkomen voor het ELD DIAKONAAT GIRO 2211 Diakonaal Bureau van eformeerde Kerken, Burg. fortweg 18, Leusden. WH Ltf/j i/ni Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt wil de volkstelling van 1981 doorzetten. Wel wil het kabinet een aantal bezwaren wegnemen, die bij de vorige volkstelling tot felle protesten hebben geleid. De verkregen gegevens zullen niet gebruikt worden voor de controle van gemeentelijke persoonsregisters, namen en adressen worden van de overige informatie gescheiden later vernietigd en er zal geen straf meer staan op de weigering om aan de telling deel te nemen. Het lijk van de vermoorde Jose Francisco Mateu werd gisteren door geestverwanten uit het Spaanse Hoog Gerechtshof gedragen. Mateu was een notoir Franco-aanhanger. Hij vocht met de Spaanse Blauwe Divisie aan Duitse kant mee in de Tweede Wereldoorlog en was in de laatste tien jaar van de Franco-dictatuur een van de belangrijkste rechters. Mateu werd vermoord door de ETA. Omstanders brengen de fascistengroet. MADRID (AP, DPA, Reuter) In Baskenland en Madrid is het gisteren tot grote onrust gekomen. In de Baskische provincie Gipuzcoa werd gisteren op uitgebreide schaal gestaakt en betoogd. In Madrid riepen uiterst-rechtse demonstranten om een nieuwe dicxtatuur. In Guipuzcoa, in het noordwesten van Spanje, lagen het openbaar ver voer, het onderwijs en de meeste fa brieken stil. De winkels en banken waren gesloen en de Baskische radi ostations zonden, voor zover ze niet gesloten waren, alleen ernstige mu ziek uit. in San Sebastiaan werd een menigte van 1000 demonstranten dopr de politie met traangas en rub berkogels verdreven. Een autoweg naar Frankrijk werd door Baskische nationalisten gebarricadeerd. Aanleiding was een schietpartij woensdag tussen een commando van de ETA en een eenheid van de Guar- dia Civil. Bij het vuurgevecht kwa men twee ETA-leden om en werd één gewond. Ook vier onschuldige om standers werden getroffen door poli tiekogels. Een 54-jarige vrouw werd gedood en drie mensen werden ge wond. Bij de begrafenis van de drie JOHANNESBURG (AP) De nieu we Zuidafrikaanse minister van plu- rale betrekkingen, Pieter Koornhof heeft meteen na zijn ambtsaanvaar ding besloten dat de zwarte krotten wijk Crossroads niet ontruimd be hoeft te worden. Koornhof, de opvol ger van Connie Mulder, staat bekend als een liberaal. In welingelichte kringen zegt men dat Koornhof verontwaardigd een streep heeft getrokken door de plannen om deze zwarte wijk bij Kaapstad met de grond gelijk te maken. doden kwam het donderdag al tot gewelddadige botsingen tussen poli tie en demonstranten. In Madrid brachten duizenden uiterst rechtse Spanjaarden de fascisten- DEN HAAG De Haagse advocaat mr. J. W. Dengerink is bij het ge rechtshof in Deh Haag in beroep ge gaan tegen jde beslissing van de hoofdofficier van justitie mr. A. W. Rosingh geen vervolging in te stellen tegen een aantal agenten, die begin dit jaar een Surinaamse scholier zou den hebben mishandeld. De vijftienjarige jongen werd in fe bruari van dit jaar aangehouden op verdenking van inbraak. Hij weigerde vingerafdrukken te laten nemen, waarop hij door de politie zou zijn mishandeld en discriminerend toege sproken. Op grond van een onderzoek besloot de hoofdofficier geen vervol ging in te stellen. Op pag. 15 staat een gesprek met de Haagse hoofdcommissaris Peijster over klachten tegen de politie. groet en schreeuwden „Franco, Fran co, Franco" tijdens de begrafenis van rechter José Fransisco Mateu. Mateu was tot voor twee jaar voorzitter van het TOP, het beruchte Tribunaal van de Openbare Orde. Het TOP veroor deelde duiMnden tegenstanders van het Francoregiem, onder andere de vakbondsleider Camacho en de voor zitter van de Communistische Partij van Spanje, Santiago Carrillo. De ad vocaat die destijds Camacho en Car rillo verdedigde, Antonio Rato, werd door de uiterst rechtse begrafenis- gangers gemolesteerd. De dood van rechter Mateu, donderdag door de ETA vermoord, brengt het aantal po litieke moorden in Spanje dit jaar op 78. De emotionele betoging van de Fran co-aanhangers zal zondag een vervolg krijgen in een grootscheepse herden king van het feit, dat het drie jaar geleden is dat Franco stierf. Neo fascisten uit heel Europa gaan dit weekeinde naar Spanje om mee te werken aan diverse meetings en her denkingsmissen. Net a.s de uiterst linkse ETA hebben ook uiterst recht se organisaties de laatste weken hun activiteiten opgevoerd om een sfeer te scheppen die het referendum van 6 december onmogelijk moet maken. In dit referendum zal waarschijnlijk de nieuwe democratische grondwet aangenomen worden. ADVERTENTIE Regnecentralen Rotterdam/Koningslaan 200/Telefoon: (0 10) 21 62 44 Na de volkstelling van 1971 zijn wei geraars buiten schot gebleven. Het kabinet Van Agt wil nu wel de ver plichting tot deelname handhaven, maar de daaraan verbonden strafbe dreiging uit de volkstellingen schrap pen. Het is niet wenselijk, zegt het kabinet, om vast te houden aan die strafbedreiging, als weigeraars toch niet aangepakt kunnen worden. Strafvervolging zou een enorm, haast ondoenlijk karwei zijn. Het kabinet hoopt nu „een zo groot mogelijk deel van de bevolking te overtuigen van het belang van de volkstelling." Erkend wordt, dat de vorige volkstel ling voor een deel mislukt is. Door vertragingen bij de verwerking van de gegevens verloren deze veel van hun waarde, al hebben zeniet geheel aan betekenis ingeboet. Geen twijfel aan nut Het kabinet twijfelt niet aan het nut van een volkstelling voor het „door lichten" van sociale verschijnselen en ondersteuning van het overheidsbe leid. Wel is nagegaan of er een alter natief van bescheiden opzet mogelijk is. Bij de gestelde eisen van nauwkeu righeid zou een alternatief een 1 steekproef nog bijna de helft van de bevolking omvatten. Uit het oog punt van organisatie en statistische verwerking heeft een complete volk stelling dan verre de voorkeur, zegt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt heeft het wetsvoorstel van het kabinet over de abortus provocatus een „goed ont werp" genoemd. „Het is een ontwerp van dit kabinet, dus goed", aldus Van Agt gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. De minister-president wilde zich niet verantwoorden voor de kennelijke wijziging in het standpunt over abor tus waarmee hij de verkiezingen van 1977 is ingegaan. „Dat komt neer op een beoordeling van het wetsontwerp en dat is niet mijn taak", aldus de premier. Het standpunt waarmee het CDA de verkiezingsstrijd inging, luidde dat een wettelijke regeling voor de abor tus binnen de lijnen van het initiatief voorstel van de CDA-Kamerleden Van Leeuwen en Gardeniers zou die nen te blijven. In dit voorstel was de norm opgenomen dat abortus alleen is toegestaan indien de lichamelijke en geestelijke gezondheidstoestand van de vrouw in gevaar is. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Afrika is deze maand een volle meter van het Ara bisch schiereiland weggeschoven. Dat blijkt uit metingen in het ge bied ten oosten van Djiboeti, waar tien dagen geleden in onbewoond terrein een nieuwe vulkaan ont stond. Er werden sindsdien duizen den lichte aardschokken geregis treerd. Djiboeti is geologisch uiterst be langwekkend, omdat het geboorte- proces van een oceaan er te land kan worden gevolgd. Hier steekt namelijk het verlengde boven water van de oceanische rift (kloof) die door het midden van de Rode Zee loopt. Hier komt materiaal uit de aardmantel naar boven en „stroomt" met een snelheid van en kele centimeters per jaar naar opzij weg, een proces waarmee hele conti nenten of delen ervan verschuiven. Soortgelijke rifts zijn in het midden van de Atlantische en de Stille Oce aan aan te treffen. Geologen om schrijven de Rode Zee dan ook wel als een oceaan in wording. Het laat zich denken dat langs deze zones en de breuklijnen die er dwars op staan, geregeld aardbevingen optreden. Na een serie aardschok ken vijf jaar geleden is in het be trokken gebied in wat toen nog het Franse Afar- en Issaland was, veel seismische apparatuur geplaatst om de aardschokken te registreren. Ook werden merkpaaltjes geslagen, om het uit elkaar drijven van Afrika en Arabië op de voet te kunnen volgen. Na nieuwe metingen kwam de vulkanoloog Haroun Tazieff in Parijs terug met de schokkende be vinding dat bij verscheidene con trolepunten een verschuiving van een meter kon worden geconsta teerd. Na de onafhankelijkheid van Dji boeti in 1977 zijn Franse onderzoe kers bij het project betrokken ge bleven. Het permanente team van twee man is versterkt met zes colle ga's en extra apparatuur. Volgens Tazieff loopt de plaatselijke bevol king noch door de aardschokken noch door de vulkaanuitbarsting gevaar. De geboorteplaats van een nog droge oceaan is geen aantrek kelijke plaats om te wonen. Bij de verwerking van de volkstel ling 1971 blijken achteraf één mil joen van de 80 miljoen gebruikte ponskaarten verkeerd te zijn ingele zen. De verkeerde registratie was het gevolg van een technisch manke ment, een foute kleurstreep. Slechts in een aantal gevallen bleek correc tie mogelijk, de overigen moesten behandeld worden alsof er geen ant woord gegeven was. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft dit gisteren meegedeeld in ant woord op vragen over zijn begro tingsbehandeling. Uiteindelijk is ge bleken dat 23.000 mensen geweigerd hebben aan de telling mee te werken. De telling heeft 34 miljoen gulden gekost. minister Van Aardenne (economische zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Een wet ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer zal nog niet van kracht zijn als de volkstelling gehou den wordt, waarschijnlijk in februari 1981. Het kabinet ziet echter een op lossing in het „bijschaven" van de hudige volkstelligenwet. De nieuwe volkstelling zal, na de gewenste wijzi gingen, alleen gelden voor personen die al ln een persoonregister zijn op genomen. Problemen bij het tellen van illegalen doen zich dan niet voor. Gegevens, die voortvloeien uit de volkstelling, zullen niet langer ge bruikt kunnen worden voor de con trole van gemeentelijke pesoonsre- gLsteres. De informatie zal alleen voor „statistische doeleinden" worden ge bruikt, geen enkele Instantie of per soon krijgt informatie over individue le personen. De informatie zal niet gekoppeld worden aan gegevens uit andere registraties, bij voorbeeld die van de belastingdienst. Het kabinet wil, als voorloper op de grote volkstellig van 1981 twee proef- telligen houden, de eerste in februari volgend Jaar. De tweede proef, najaar 1979, wordt gezien als „generale repe titie." 6 sprookjes op 1 LP (A) Lektuurhanger(B) Verteld doorTon van Duinhoven. Ko Nooit meer zoeken naar de kranl of van Dijk.Heny Bloken tv-gids. Dekoraticr jute lektuurhangér. Ina van Faassen. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek. t Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee-— Adres nieuwe abonnee;— Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode— TeL:_ I De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers J van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch I in. met als welkomst-voordeel f 7.- korting I Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) IBon in open envelop zonder postzegel zenden aan Touw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. IOf bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1