Leiden al vroeg in het verzet Zwendel in medische verklaringen Tekening van een lezer Acties dreigen bij Billiton en Shell s: Dat is al zo sinds1572. «■fsï Spa mineraalwater: 8 iiurzuiveren kalonevnj. natuurkalender als 'n dagboek er •)UW Commentaar e democratie Mr. P. J. Idenburg schreef geschiedenis van universiteit Emma verbaasd over promotie prinses Juliana ■Cs: wormbroodje miller kladpapier vergeefs I 17 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET in hij ipon< >p ziji ij mo gsttë e. eede jn de: ld. dAi na de putf1 ier het ze< len delen r met ki ;ymf< ree eid over de ontwikkeling •mocratie in West-Duits- tscoi tot voor kort één van de ebot igbare politieke artikelen bev and. De Duitsers waren bertfemaal op de verkeerde luidde de conclusie van imbere beschouwing. Die ierd veelal bewezen met over de wijze waarop de overheid van linkse 'Pfeën verdachte personen ibtenaren-apparaat weer- praktijk die kernachtig ngeduid met de beladen :rufsverbote". irom al is het aardig hier ie staan bij het besluit dat luitse liberale partij (de die Berufsverbote heeft Het besluit zelf, zoals lige touwtrekkerij tussen n „rechts" door het par- werd vastgesteld, is geen t grote vreugde. Het ;er geen einde aan alle den die mensen met ra- iek op de samenleving in itsland kunnen ondervin- et zoeken naar werk. ipgevens is het dat de liberalen de kwestie erufsverbote in alle open een kritische bespreking jnderworpen. Lange tijd er op dat men zich er uk over maakte, behalve Duitsland. Juist dat ge- Duitse verontrusting el argwaan in het buiten- voedsel aan de op at de Duitse samenleving een fundamenteel gebrek ocratische gezindheid, of inste aan een onderont- voel voor democratie. Het is niet moeilijk deze opvatting met meer of minder uitvoerige his torische beschouwingen te onder bouwen. Laten we ons hier tot de jongste geschiedenis beperken. De bondsrepubliek Duitsland is gebo ren uit de puinhopen van het Der de Rijk. Om zich zo goed mogelijk te onderscheiden van dat Derde Rijk en zich te beschermen tegen de nog rondwarende spoken uit die tijd heeft de jonge republiek zich zelf een pracht van een grondwet gegeven. Als beschermer van de burgerlijke rechten en vrijheden is de West- duitse constitutie binnen de familie van de westerse democratieën ono vertroffen. Maar de gezindheid die hoort bij het dragen van zo'n parel kan een heel volk niet bij decreet worden opgelegd. Daarom was het zo verontrustend te zien hoe ver stard de Westduitse samenleving reageerde op het verschijnsel ter rorisme en hoe gemakkelijk de op zichzelf begrijpelijke maatregelen om het ambtenaren-apparaat zui ver te houden ontaardden in een praktijk waarbij iedereen die zich echt links noemde zo ongeveer als staatsgevaarlijk element werd be handeld. houden de Duitsers dan inderdaad niet deugen voor de democratie en zonder er zelf erg in te hebben zo weer afglijden naar de dictatuur van de bruinhemden? We kunnen gerust zijn. West-Duitsland hoeft als een de mocratische natie nog lang niet te worden afgeschreven. Zowel bin nen de socialistische als de liberale partij kan hardop kritiek worden uitgeoefend op de „Berufsverbo te". En met vrucht. ADVERTENTIE a mineraalwater is zo zuiver, dat u er net zoveel van kunt drinken als u wilt. Ook als u een natriumarm dieet heeft: er is geen enkel ander mineraalwater,dat zo weinig zout bevat. En u hoeft er niet voor naar de bron: de winkel-om-de- hoek heeft het, net als natuurlijk alle cafe's en restaurants. Maar vraag wel nadrukkelijk om Spa Rood (mét koolzuur) of Spa R eine (zonder kool zuur), want Spa maakt niemand na. Van onze onderwljsredactie LEIDEN Het verzet van de Leidse universiteiten tegenover de Duitse bezetters is een logisch gevolg geweest op de reeds vóór de oorlog ingenomen houding tegenover het opkomend nationaal-socialisme. Tussen 1930 en 1940 hebben docenten en studenten bij verschillende gelegenheden principieel stel ling genomen tegenover het fascisme. Daardoor is verklaar baar dat het verzet van de Leidse universiteit zoveel duidelij ker was dan aan veel andere instellingen. len r. 1 1 Het is de verdienste van mr. P. J. Idenburg, dat hij dit verband heeft gelegd in zijn boek „De Leidse univer siteit 1928-1946, Vernieuwing en Ver zet". Mr. Idenburg is in de genoemde periode secretaris geweest van het college van curatoren. Zijn boek is verschenen bij de Universitaire Pers Leiden (Prijs 65). Het boek van mr. Idenburg heeft een lange voorgeschiedenis. Vlak na de bevrijding heeft de senaat van de universiteit de echtgenote van de schrijver, mevrouw O. C. D. Iden- burg- Siegenbeek van Heulekom, reeds ver zocht de documenten betreffende het verzet te bundelen. Maar toen me vrouw Idenburg deze taak had vol bracht, werd besloten de publikatie niet te laten doorgaan. Op voorstel van rector prof. mr. J. C. van Oven werd de openbaarmaking van de toen bekende gegevens 25 jaar uitgesteld om bepaalde personen die er ongunstig af zouden komen te spa ren. Mr. Idenburg heeft er nu voor gezorgd dat we toch kunnen beschik ken over een geschiedschrijving van de Leidse universiteit in de periode van 1928 tot 1946. Zijn verslag is uitvoeriger dan dat van zijn echtge note vlak na de oorlog had kunnen zijn. Als secretaris van' het college van curatoren, tot 1970 het hoogste be stuursorgaan van de universiteit, heeft mr. Idenburg vele belangrijke gebeurtenissen van nabij mee ge maakt. Hoewel het verzet in de oorlog de hoofdmoot vormt van zijn boek, geeft hij ook tal van andere feiten die bij elkaar een aardig beeld geven van het universitaire onderwijs in die tijd. Zo is het in een tijd van bezuiniging op universitair onderwijs best inte ressant nog eens na te lezen, dat in de jaren dertig begrotingen met tien procent werden besnoeid, collegegel den werden verdubbeld en een com missie moest worden ingesteld ter beteugeling van de „overbevolking van het hoger onderwijs". Juden Een van de belangrijkste gebeurte nissen uit de voorgeschiedenis van het verzet is de Frans-Duits-Neder landse conferentie over de verhou ding tussen student en staat. De ge heel uit nationaal-socialisten be staande Duitse delegatie werd geleid door dr. J. von Leers, die het boekje „Forderung der Stunde: Juden „raus" geschreven had. Als de rector van de universiteit, prof. dr. J. Huizinga, daarvan hoort, ont biedt hij Von Leer bij zich en vraagt hij hem de conferentie te verlaten. De Duitsers nemen wraak door de histo rische geschriften van Huizinga in Duitsland te weren en hem zijn lid maatschap van wetenschappelijke verenigingen te ontnemen. Tijdens de bezetting van ons land is Huizinga een van de eersten die gegijzeld wordt. In 1934 worden in Leiden twee comi- té's opgericht die van belang zijn voor het latere verzet. Het „Comité van Professoren en Studenten" roept wetenschapsmensen op zich niet in dienst te stellen van de voorbereidin gen tot oorlog. Die opwekking geldt zowel technici die bommenwerpers en kanonnen maken en biologen die met snode bedoelingen bacteriën kweken, maar ook leraren, predikan ten en journalisten die de oorlog ver heerlijken. Van nog meer betekenis is het anti-fascistisch studentencomité, waaraan o.a. Menno ter Braak heeft meegewerkt. NSB Niet iedereen was overigens even be druk van hun echtgenote zagen zij daarvan af. Een protestactie van de studenten leverde 1700 handtekenin gen op. Het gevolg van de arieurverklaring was dat Joods personeel van de uni versiteit kon worden verwijderd. Het eerst waren de hoogleraren aan de beurt. Op het eerste college-uur dat de van zijn functie ontheven prof. Meijers had moeten geven nam prof dr R. P. Cleveringa, decaan van de juridische faculteit, zijn plaats in en hield een felle reden tegen de discri minatie van Joodse collega's en tegen de smaad die universiteit en volk werd aangedaan. Cleveringa werd spoedig daarna gevangen genomen en ontslagen. Staking Prof. mr. R. P. Cleveringa ducht voor de gevaren van het natio naal-socialisme. Zo had prof. dr. F. Muller die in 1939 rector werd duide lijke sympathie voor de NSB. Toen hij in september 1940 het rectoraat overdroeg aan zijn opvolger riep hij op tot tucht en orde en tot gehoor zaamheid aan de bezetter. Zijn rede vol Duitse citaten werd door zijn col lega's zonder applaus aangehoord. De ariërverklaring die onderscheid maakte tussen Joden en niet-Joden werd in oktober 1941 onder protest getekend. Mr. Idenburg vermeldt dat een aantal hoogleraren aanvankelijk van plan was te weigeren, maar onder In dezelfde maand, november 1940, vond in Leiden een nagenoeg algeme ne studentenstaking plaats. Een dag later, op 27 november, antwoordde de bezetter met de sluiting van de uni versiteit. Deze acties in het eerste schooljaar zijn van beslissende betekenis ge weest voor de verdere lotgevallen van de universiteit. Toen steeds meer maatregelen werden genomen tegen Joodse studenten en personeelsleden en de Duitsers zich steeds meer gin gen bemoeien met de inhoud van het universitaire onderwijs, deed een aantal hoogleraren op 28 april 1942 een oproep om op principiële redenen ontslag te nemen. Achtenvijftig van de drieënnegentig academische do centen gaven aan die oproep gevolg. Ook mr. Idenburg nam ontslag als secretaris. Daarmee was de Leidse universiteit compleet lam gelegd. De periode van 1942 tot 1945 is voor de Leidse universiteit niet de minst eer volle geweest. „Heeft mijn kleindochter nu werkelijk zo hard gestudeerd, dat zij een eredoctoraat ver dient? U weet evengoed als ik hoezeer men geneigd is te overdrijven, wanneer het ko ninklijk huis in het geding is." Deze uitspraak tekende mr P. J. Idenburg, destijds secreta ris van het college van curato ren van de Leidse universiteit, op uit de mond van koningin moeder Emma op 31 januari 1930, de dag waarop prinses Juliana promoveerde tot ere doctor in de letteren en wijs begeerte. Mr Idenburg ver meldt dit in zijn gisteren ver schenen boek over de geschie denis van de Leidse universi teit van 1928 tot 1946. Er was nogal wat kritiek op het besluit om prinses Juliana een eredoctoraat te verlenen. Rector W. J. M. van Eysinga motiveerde het besluit echter door erop te wijzen, dat prin ses Juliana geen academische examens kon afleggen, omdat zij het vereiste diploma van de middelbare school niet bezat. Om haar studie in Leiden toch een waardige afsluiting te ge ven, had de faculteit der lette ren toen maar besloten haar een eredoctoraat toe te ken nen. Prof. dr J. Huizinga trad op als haar promotor. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Volgens de directeuren van het Bergwegziekenhuis en het Zuiderziekenhuis in Rotterdam is er sprake van een voortdurende zwendel in medische verklaringen, die in het buitenland te koop worden aangeboden aan in Nederland werkende buitenlandse werkne mers. buitenland. De zaak kwam onlangs aan het licht toen twee Nederlandse verpleegsters op vakantie in Spanje vlak voor het vertrek op het vliegveld werden aangesproken door een onbe kende met de vraag of zij soms een medische verklaring wilden kopen, waarop stond dat de dames langdurig ziek waren geweest. Met die verklaring kan de werknemer veel langer in zijn vaderland blijven dan zijn vakantie duurt en de Neder landse werkgever moet hem, na een afwezigheid van soms wel vijf maan den, weer in dienst nemen en doorbe talen. Met name op Spaanse vliegvelden leuren zich arts noemende lieden met verklaringen waarop de „patiënt" zelf ZiektCVerZUlIIl kan invullen hoe lang men ziek is geweest tijdens de vakantie in het In de beide Rotterdamse ziekenhui zen kampt men al geruime tijd met een onrustbarend hoog ziektever zuim in de huishoudelijke dienst: in het Bergwegziekenhuis is het percen tage 18,5 percent, het Zuiderzieken huis komt op 21,4 procent. Op deze afdelingen werken veel buitenlandse werknemers. Volgens directeur Kar- baat van het Zuiderziekenhuis spa ren sommige buitenlandse werkne mers hun vakantie op. „Een aantal van hen zien we na vertrek pas na drie tot vijf maanden terug. Zij heb ben steevast een verklaring op zak waaruit blijkt dat men ziek is gewor den en derhalve niet naar Nederland kon terugkeren", aldus de heer Karbaat. Volgens de directeur van de Rotter damse OG en GD, die bevestigd dat er sprake is van een zwendel, is die medische verklaring zo goed opge steld dat er geen speld tussen te krij gen is. De controle wordt daardoor uiterst moeilijk. De ziekenhuizen kunnen niets anders doen dan de man of vrouw weer in dienst nemen en normaal door te betalen. Hoeveel geld hiermee is gemoeid, kon men gisteren nog niet zeggen. ARNHEM Het personeel van de Hollandse Metallurgische Industrie Billiton (HMIB) in Arnhem heeft gisteravond met algemene stemmen de industriebonden toestemming gegeven acties tegen Billiton en Shell (de eigenaar van Billiton) voor te- bereiden. In de bedrijfskantine, waar het personeel in groten getale was opgekomen, was een geladen stemming. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boékenbon. De industriebonden gaan niet ak koord met een ontslag van 143 van de ongeveer 320 werknemers bij HMIB. De bonden staan op het standpunt dat Shell de werkgelegenheid volle dig moet behouden. Het behoud van die arbeidsplaatsen kost Shell, naar schatting van de bonden, vijf miljoen gulden, „of wel 0.1 procent van de totale winst van Shell vorig jaar. Billiton, acht jaar geleden overgeno men door Shell, kondigde ruim twee maanden geleden aan de HMIB in Arnhem drastisch te willen moderni seren. Die modernisering komt neer op sluiting van het verouderde en verliesgevende vanadium-bedrijf (70 arbeidsplaatsen) en een reorganisatie van de overige drie bedrijfsonderde len, te weten het tin-wolfram, het alliage/lood en het metaalzoutenbe- drijf. HMIB nieuwe opzet biedt slechts werkgelegenheid voor 177 mensen, aldus Billiton. Het bedrijf deelde gisteren mee in de eerste week van december onder het personeel bekend te zullen maken wie kan blijven en wie uiteindelijk moet verdwijnen. Ontslagen zullen evenwel niet vóór 1 januari 1980 val len, hoewel het vanadium-bedrijf al rond 1 januari aanstaande sluit, al dus Billiton. ZOUTKOCPE.LS Cgron) VAN AAROtNNE BCtlAïRTJ VAN BLOKLAND Wat gebeurt er in januari? De sneeuwklokjes komen de grond uit, de toverhazelaar bloeit, de kamperfoelie krijgt al groene blaadjes. In april zie je de dikke hommels, de eerste paardebloem, madeliefjes, bieslook, en in mei mag je radijsjes, aardig wat bla deren aan de bomen, lelietjes en vergeetmijnietjes verwachten. Dat weten we dank zij een nieuw soort kalender, een almanak ei genlijk, die door Ter in Zutphen is uitgegeven. Het denkwerk, te kenwerk en de samenstelling staan op naam van Annebet Stam uit Warnsveld, die onge twijfeld een huis met een tuin bewoont. Ze moet de loop van de natuur van dag tot dag hebben gevolgd en alles wat haar in die tuin opviel, hebben opgeschre ven. Zo kwam de kalender „Elk jaar weer" tot stand. Haar „tuinkalender" is zo'n bee tje het eigen dagboek van Anne bet geworden, met in een bomba- riestijl, maar helemaal in haar eigen woorden (en vermoedelijk ook haar handschrift) geschre ven. Net als een gewone kalender hebben alle maanden hun eigen blad. en bij elke dag staat een aantekening over een bloem, een boom. een vrucht, een vogel, een insekt of wat daarmee te maken heeft. Zo komen alle 365 dagen aan de beurt, en elke dag kun je op deze kalender aflezen wat er in de natuur nu weer te beleven valt. Bij 17 november vandaag dus heeft Annebet Stam dit geno teerd: „het weer: vallende takken en vliegende bladeren", wat dus uitstekend klopt. Op 22 novem ber vindt ze „tussen de blaadjes van de tuincyclamen eindelijk een bloempje", en op de 24ste ontdekt ze „langs de weg nog groenige grashalmen". Op 1 de cember: „winterjasmijn bloeit volop", op 4 december herinnert ze nóg even aan „wortel en hooi voor de schimmel". Op 19 decem ber: „in de kelder overwintert een padje" en op 30 december vindt ze een „verkleumd lieveheers beestje en verkleumde made liefjes". Alle kalenderbladen zijn, voorzo ver er ruimte over is, volgetekend met alles waar haar oog in zo'n maand op gevallen is: een kaars, een wortel, een geranium, hulst, sparappels, jasmijn en nog veel meer bijvoorbeeld in december, alles in leuke kleuren. De kalen der kost maar zeven gulden in de winkel en voor dat bedragje kun je jaren plezier hebben. Want de naam zegt het al: elk jaar weer. Zoals de natuur zich steeds her haalt, zo blijft deze kalender zich jaar op jaar herhalen. Waar het praatje vandaan komt weet niemand, maar de geruch ten, dat de broodjeszaken van McDonalds in de Amerikaanse stad Atlanta wormenvlees in hun broodjes verwerken, heeft het be drijf intussen kapitalen gekost. Aanvankelijk lachten ze er om, maar toen er bijna geen broodje meer verkocht werd. verging het lachen de topmensen van het be drijf al gauw. De liefhebbers van het broodje-speciaal geloven zelfs de levensgrote plakkaten in de winkels en de advertenties niet meer, waarop zwart op wit staat dat het beleg uit honderd procent rundvlees bestaat. Ook in andere grote steden begint de verkoop van de „broodjes worm" terug te lopen en het concern ziet zich nu genoodzaakt een pers conferentie te beleggen waar de geruchten in het openbaar weer legd zullen worden. Maar het is maar de vraag of de daar aanwe zige krantevertegenwoordigers bereid zijn zelf hun tanden in zo'n verdacht broodje te zetten. De oudste inwoner van de Sow- jet-Unie is overleden. Hij heette Medzjid Agayew, is 143 jaar ge worden en was meer dan alleen maar de oudste. Hij stond ook te boek als de oudste schaapherder en de oudste politicus van de hele Sowjet-Unie. Honderdtwin tig jaar bleef hij schapen hoe den, om deze dagtaak op hoge leeftijd nog te verwisselen voor die van politicus. Agayew was de 130 al ruimschoots gepas seerd, toen hij benoemd werd in het bestuur van zijn streek als afgevaardigde van vier bergdor pen. Tot drie jaar geleden liep hij elke dag nog tien kilometer naar een collectieve boerderij, waar hij een oogje hield op de landerijen. En natuurlijk trad hij op als het hoofd van zijn familie, die nog uit 151 personen bestond. Medzjid Agayew over leed in Tikyaband, een bergdorp in de staat Azerbeidzjan die er bekend om staat dat de mensen er zo oud worden. Het persbu- Op de foto: Medzjid Agayew, zo als hij zich vorig jaar nog liet portretteren. reau Tass dat het nieuws over Agayews dood verspreidde, ver meldde de doodsoorzaak niet, maar het zou ons niets verbazen als de man gewoon van ouder dom is gestorven. De Britse spoorwegen zijn begon nen de tien Londense stations te voorzien van grote, blanco pos ters en viltpennen. waarmee de kladderaars die hun namen en andere kreten op muren en alles wat maar beschrijfbaar is plegen te zetten, vrij en ongestoord hun gang mogen gaan De spoorwe gen hopen „de schrijvers" zoveel kladpapier in handen gegeven te hebben, dat die de veelvuldig mishandelde muren op de stati ons voortaan ongemoeid zullen laten. Bewezen is het nooit, maar tot nu toe wordt algemeen aangenomen dat het vliegtuig waarmee de Amerikaanse orkestleider Glenn Miller in de nacht van 19 op 20 december 1944 neerstortte, in Het Kanaal is verdwenen. Millers vliegtuig zette die dag koers naar Parijs; het steeg op van het vlieg veld Twinwoods in Midden-Enge- land en verdween in dichte mist zonder dat iemand nog een levensteken opving. Daarom kan het net zo goed het vliegtuigje zijn geweest dat in de dichte bos sen in de Chllternsheuvels, ten noorden van Londen, in dezelfde nacht is neergestort, zeggen nu de mensen van de historische vereniging in die streek. Dat daar een klein vliegtuig moet zijn neergestort waar verder nooit naar gezocht is hebben de le den van de „Chilterns historical preservation society" uit de ar chieven van de Royal Air Force. Ook zij kunnen niets bewijzen, maar ze gaan het komende jaar wel. samen met leden van de Glenn Miller-vereniging en met behulp van metaaldetectors, de hele streek afzoeken naar over blijfselen van dat vliegtuigje. ders nog van vroeger kennen. Omdat hij toch met een delegatie op bezoek was in de Sowjet-Unie besloot hij naar het stadje Slo- nlm te gaan, waar vandaan zijn ouders in 1908 naar Amerika geëmigreerd zijn. Hij hoopte er mensen te vinden die hem iets konden vertellen over de tijd dat zijn ouders er nog woonden, maar hoewel hij links en rechts infor meerde vond hij er niet één. Dat komt, aldus het persbureau Tass. doordat de Nazi's de stad com pleet verwoest hebben; de huizen die er nu staan zijn allemaal na de Tweede Wereldoorlog ge bouwd. De nazi's maakten een ghetto van 81onim en brachten er Joden uit de wijde omtrek heen. Een handjevol mensen heeft de oorlog maar overleefd. Alleen al van de ongeveer tienduizend Jo den die vóór de oorlog in Slonim leefden, zijn er maar tweehon derdvijftig over. Tussen de nieu we bebouwing staat nu een mo nument ter nagedachtenis aan de slachtoffers. Lie Amerikaanse senator Abra ham Ribicoff heeft vergeefs ge kocht naar mensen die ziin ou

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5