nog meer show HYS bestuur wijst de weg NSF ontevreden Praten REL bij Hilversum Hl. Ruud Krol mart s meets mensen in de sport rland blijft ondanks groot toernooi ver achter rise tv «en, ;ert ■h af R.E.L. is Roxy Extra Light. Van de makers van Roxy Dual. Voor wie extra „teer" en nicotine-arm wil roken. '18'F 17 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P19-RS21-H23 per c 020-fei rfAN kamersbj tel. 0{ er nu /ij niet. k.won. b.v. ui w. Tel." studer A. tel. p ge' ,G Iedere tak van sport heeft zijn eigen showele- [et kunstschaatsen kent op dit moment een ontwik- iarin de show de overhand dreigt te krijgen. Tijdens ^tionale wedstrijden, die tot en met zaterdag in de Jithof worden gehouden, wordt met een nieuwe eëxperimenteerd, die voor het kunstschaatsen grote hebben. Wanneer het experiment inderdaad een >rdt en de internationale schaatsfederatie (ISU) bij es van 1980 besluit de formule ook bij de kampioen- te gaan hanteren, zal de sportieve prestatie worden door het showelement. Met andere woorden: de en wereldkampioenschappen zullen worden vervan- geperfectioneerde afleveringen van Holiday on Ice. fft er bij de Koninklijke E Schaatsenrijdersbond aangedrongen de nieuwe de wedstrijden in Den joberen. In deze nieuwe "pe verplichte figuren van na geschrapt. Het „acht- j, dat alleen werd bezocht i en moeders, juryleden en eft plaats moeten maken je rijden. Hierdoor krijgen e kwaliteiten van deelne- ruimte, wat voor het pu- ekkelijker is dan de ver ren. De uitgesproken kür- ijdsters zijn dan ook in 7 aanwezig. Zoals bij de jiise Biellmann en bij de Fransman Simond. ruime 8e Gevr. ir van de ISU, de Frans- is in Den Haag aanwezig xsel gade te slaan. Ver dat onmiddellijk na de op de Uithof gesproken iet officials, juryleden en n van de ISU over de de toekomst. Het eerste de ISU is al in 1980 en wil dergelijk korte termijn systeem definitief door- nu al worden begonnen reiding. Primair hierbij Ie veranderingen van de en de juryvoorschriften, .weekeinde is men al ge- 020-1 ^wedstrijden zonder ver- jren in Praag. Het experi- over het algemeen goed ime 4-k •zone); I A ^ent in Den Haag heeft in engezi slai het GEVI it met itzicht ige, Slotei een korte tijd een goede naam opge bouwd. Na de strijd om de wereldti tels worden de wedstrijden in Den Haag als het meest belangrijke even ement op de agenda gezien. Twee jaar terug startte de KNSB met de wedstrijden, die toen in Heerenveen werden gehouden. De bedoeling van de KNSB was om de tanende belang stelling voor het kunstschaatsen in Nederland weer op een redelijk ni veau terug te brengen. Voor de twee de maal worden de wedstrijden nu in Den Haag gehouden, waar een volle dig programma zal worden afge werkt. Dat houdt in dat er wedstrij den zijn voor dames, heren, paardrij den en ijsdansen. Voor Nederland nemen bij de dames nationaal kampioene Astrid Jansen in de Wal en Rudina Pasveer deel. Beide meisjes, die de gehele Neder landse top vormen, kunnen in het sterke deelnemersveld niet om de bo venste plaatsen strijden. Tijdens de strijd om de Richmond Trophee in Londen haalden beide meisjes teleur stellende prestaties.Met vallen en opstaan bereikte Astrid Jansen in de Wal een dertiende plaats en Rudina Pasveer eindigde als dertigste. Toch zullen zij, volgens chef de bureau van de KNSB, de heer Beugelman, in Den Haag geen slecht figuur slaan: „Het is bekend dat Astrid een goede kürrijd- ster is en op de verplichte figuren minder goed uit de voeten komt. Vo rig jaar was zij na haar kür negende, maar na de verplichte figuren zakte zij terug naar een dertiende plaats. Rudina is een tijd in Canada geweest, ASTRID JANSEN IN DE WAL: 19 jaar en dus al te oud voor een carrière in het kunstrijden. waar zij een geheel nieuw programma heeft ingestudeerd, dat door insiders als erg goed is bestempeld. Afgaan zullen beide meisjes zeker niet." Bij de wedstrijden in Den Haag wordt ook gestreden om een landenklasse- ment. Ieder land, dat aan drie van de vier onderdelen deelneemt, komt hiervoor in aanmerking. Het zal dui delijk zijn. dat Nederland hier niet bij hoort, Na de successen van Sjoukje Dijkstra, Joan Haanappel en de voor namelijk toch Amerikaanse Dianne de Leeuw is de kunstrijsport in Ne derland in een grote impasse geraakt. In Den Haag zullen naast Astrid Jan sen in de Wal en Rudina Pasveer geen Nederlandse deelnemers strijden. De geringe interesse voor het kunst- schaatsen bij de jongens is niet moei lijk te raden. Nederland is een duide lijk voetballand en bij het schaatsen gaat de voorkeur duidelijk uit naar het hardrijden en het ijshockey, dat meer prestatiegericht is dan het kunstschaatsen. De smalle top bij de meisjes is echter alarmerender dan de geringe belang stelling van de jongens. Naast Astrid Jansen in de Wal, Rudina Pasveer en in mindere mate Bibiane Pruyn, kent Nederland geen enkel meisje dat op internationaal niveau kan meedraai en. Twee jaar terug was Helma van der Horst een belofte, maar de techni sche commissie heeft haar een jaar rust voorgeschreven, omdat zij niet opgewassen bleek tegen de spannin gen. Overigens speelt de leeftijd ook een belangrijke rol in het kunstschaat sen. Evenals in de turn- en zwemsport gaat de leeftijdsgrens alsmaar om laag. Astrid Jansen in de Wal, die in Canada woont en traint en daardoor meer mogelijkheden heeft dan de overige Nederlandse meisjes, wordt volgende maand al negentien, voor huidige begrippen in de topsport al (te) oud. De belangrijkste oorzaak van de smalle basis van de Nederlandse top is de intensieve trainingsarbeid, die de meisjes moeten verrichten en het gebrek aan voldoende tralningsfacili- teiten. In de wintermaanden is dat niet zo'n groot probleem, maar in de zomer zijn er zeer weinig ijsbanen open. Hierdoor zijn de Nederlandse meisjes erg afhankelijk van de trai ningsstages in het buitenland. De heer Beugelman: „Wij proberen onze meisjes zo veel mogelijk naar het buitenland te sturen. We zijn geweest naar Canada, waar in elk jaargetijde kan worden getraind. Al twee jaar zijn we met een groot aantal meisjes uit de subtop naar Zwitserland ge weest. Het is duidelijk dat het finan cieel niet haalbaar is om meer van deze stages te organiseren". Door de wedstrijden in Den Haag hoopt men dat het kunstrijden weer een stijgende belangstelling zal krij gen, waardoor de kans op jeugdig talent groter wordt. Wanneer Neder land in de toekomst weer in de inter nationale top kan meedraaien, wordt de financiële armslag groter. „Omdat we dan een grotere financiële bijdra ge van het Nederlands Olympisch Co mité ontvangen, kunnen we meer bui tenlandse toernooien gaan bezoe ken", aldus de heer Beugelman, die van mening is dat het wedstrijdpro- gramma geen lege indruk maakt. „We zijn vertegenwoordigd geweest in Londen en Praag en op het program ma staan nog wedstrijden in België en mogelijk in Polen. In januari vol gen de nationale kampioenschappen, de Europese kampioenschappen en in maart de strijd om de wereldti tels." k.woniii door Erik Oudshoorn SCHEVENINGEN Na een periode van kommer en kwel lijken er voor de Haagse IJshockey Stichting (kortweg HYS genoemd) weer florissante tijden aan te breken. De club die met name vorig seizoen zowel op sportief als op bestuurlijk gebied de nodige rotte plekken vertoonde, wekt nu alom verbazing vanwege haar kracht en ongekende mogelijkheden. HYS startte de competitie niettemin zwak: een 0-8-nederlaag tegen Heerenveen. Maar daarna sloeg de bekende vonk over. Infiltraties bij de drie grote favorieten, Amsterdam, Heerenveen en Tilburg, leverden ook driemaal een overwinning op. In de strijd om de Nederlandse beker de aanloop naar de nationale titelstrijd staat HYS nu brutaal naast Heerenveen op de bovenste sport van de competitieladder. SCHÖN: afscheid in pP(bRT Troost voor Johan iflninrfk de afscheidswedstrijd lse ex-bondscoach Helmut mist in 6eBaan- Niet door naren e afSan6 °P het veld- maar orologische omstandighe- adion in Frankfort werd in 'helft van de vriendschap- 9 istrijd tussen West-Duits- pngarije in dichte mist ge- door de Franse scheids- HUIS \lurtz na een kwartier wel JSTRA liten. De stand was op dat bankëog steeds 0-0. n bankijd krijgt voor het ZDF, het banksWtse televisienet, nog wel imeubêe. Er was namelijk zonder jzen difetbalbond daarvan op de logelijkls. een microfoon gemon- I en oir de reservebank waardoor I t/m 2 thuis te horen kregen hoe 0 tot 1 coach Jupp Derwall tij- redstrijd over zijn spelers in 'A laald parlementair was zijn n de Duitse televisie werd De succesvolle ontwikkelingen bij HYS komen snel en onverwacht. Vo rig seizoen kelderden de Hagenaars nog naar de staart van de eerste divi sie door de bestuurschaos die achter de coulissen viel waar te nemen. Voorzitter Han van der Heijden liep woedend weg nadat het bestuur te gen zijn wil coach Jean Martin ont sloeg en een ander aantrok. Die ander was Brian Randall. Deze Canadees was zó slordig in het contracteren van buitenlandse spelers en zó noncha lant in het leidèn van trainingen dat ook hij na enkele maanden op de keien stond. HYS vloog, gadegeslagen door een handjevol tribuneklanten, stuurloos af op het einde van de competitie. En daarnaast had ad-interim voorzitter Edu Hopman de grootste moeite om een nieuwe bestuurscrisis te voorko men. Hopman ging en Ger Naber, een jeugdwerker van het eerste uur, kwam. Vanaf die tijd is het eigenlijk alleen maar bergopwaarts gegaan. Naber heeft daarvoor natuurlijk wel enige hobbels moeten overwinnen. Hij werd allereerst geconfronteerd met een verarmde spelersgroep. Er diende gezocht te worden naar alter natieven voor de Canadese miskopen en het vertrek van Robin Sarabèr en Tjakko de Vos naar Nederlandse clubs. Ger Naber kijkt terug: „Normaal ge sproken stuur je de coach naar Cana da en laat je hem daar wat spelers ronselen. In dit geval kon dat natuur lijk niet want we hadden helemaal geen coach. Ik heb toen ten einde raad contact gezocht met Alex And- jelic, de coach van Nijmegen. Hij. heeft op zijn beurt z'n relaties in Canada benut en zo kwamen we op een gegeven moment bij Bryan McSheffrey en Phil McKenzle te recht. Zij werden bij ons aangeprezen door een Canadees scoutingsbureau. Twee dure jongens, dat geef ik toe, maar als je het doet moet je het goed doen." McSheffrey (trainer/coach) afkomstig van de befaamde Vancouver Canucks en McKenzie bleken beiden schoten in de roos. Kwalitatief bekeken, heeft HYS het dit seizoen met zijn (nieuwe) buiten landse spelers misschien wel het bes te getroffen van alle Nederlandse clubs. Een gok die gewoon goed is uitgevallen. Maar praeses Naber ziet ook minder gelukkige feiten die bij hem nog steeds als zure druiven in de mond liggen. „Natuurlijk," aldus de Scheveninger, „vooral met McShef frey hebben we het getroffen. Hij is een persoonlijkheid. Tijdens de trai ningen is één woord van hem genoeg. Je hoort hem dan ook amper. Daaren tegen vind ik het nog steeds jammer dat we een talent als Tjakko de Vos zijn kwijt geraakt. Vooral de wijze waarop, heeft mij enorm tegen de borst gestuit. We moesten in het bondsblaadje lezen dat hij dit seizoen voor Amsterdam zou gaan spelen. Zuiver een kwestie van geld geweest natuurlijk. En de ijshockeybond is zand in de ogen gestrooid. De Vos zegt dat hij in Amsterdam wil gaan studeren, en dan rest de NIJB niets anders om hem vrij baan te geven. Zo gauw De Vos verklaart in Amsterdam op school te zitten is hij economisch gebonden." „De werkelijkheid is natuurlijk om gekeerd. Tjakko vertrekt alleen naar Amsterdam om daar voor een wat hogere onkostenvergoeding te kun nen ijshockeyen. Wanneer hij een maal gevestigd is zoekt hij vanzelf sprekend ook een school. Er zijn er ook. die dat helemaal niet doen. Zij wekken alleen maar de schijn. Jerry Schöffer bij voorbeeld. Die vertrok een aantal jaren geleden ook naar Amsterdam. Ik zou daarna nog menig keer tegen hem oplopen op de Van Alkemadelaan hier in Den Haag. Ont zettend jammer, want daar leid je zo'n jongen niet voor op. De ijshoc keybond gaat in deze kwestie mijns inziens helemaal vrij uit. Ze corrige ren wat ze kunnen. De enige oplos sing zou zijn dat de clubs bij zichzelf te rade gaan." Ondanks het teleurstellende vertrek van Tjakko de Vos en Robin Saraber (Ger Naber: „Dit is met Leiden in der minne geschikt") blijkt HYS zich ook zonder dit duo goed te kunnen hand haven. Uitslagen Nederlandse beker: Amsterdam-TU- burg Trappers 4-3, HYS-Red Eagles 8-4. Lelden- Olympia 7-7, Nijmegen-Oronlngen 4-5, Red Eag- les-Utrccht 6-1. Hcerenveen Flyers-Amsterdam 4- 4. Oronlngen-Lelden 8-2, Olympia-NIJmegen 7-3, Tilburg Trappers-HYS 4-8, Utrecht-Heerenveen Flyers 3-7. 1. Heerenveen Flyers 2. HYS 3. Amsterdam 4. Groningen 8. Olympia 6. Tilburg Trappers 7. Red Eagles 8. Nijmegen 9. Lelden 10 Utrecht 12 8 1 12 8 1 12 7 1 12 7 1 12 7 0 12 6 1 12 4 1 12 3 3 12 4 1 12 1 1 3 17 74-40 3 17 57-37 4 15 63-40 4 15 59-56 5 14 75-61 5 13 74-40 7 9 43-60 6 9 40-58 6 9 43-60 0 3 37-98 dan ook overspoeld met tieeqel8 van geshockeerde kij- k terwall's kreten onder het l 5 B ar hadden gehoord. De etbalbond zal een klacht Hi e^en deze inbreuk op de RTY locherty, een zeer contro- |uur in de Britse voetbalwe- in opspraak geraakt, èherty is door zijn club Der- 7 voor een week geschorst j had toegegeven voor de 1 leugens te hebben verteld. i elftal heeft in Valencia jrijd voor groep drie van het het Europees voetbal- ichap tegen Roemenië met jnen. Het sterk defensief in- ipaanse elftal won door een pat Asensi van Barcelona al inde minuut scoorde. Er toeschouwers. AMSTERDAM De Nederlandse Sport Federatie heeft zich in een dertig pagina's tellend „Commen taar op de rijksbegroting" gekeerd tegen de voorgenomen bezuinigin gen van het Ministerie van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk werk. Het rapport is bedoeld als een toe lichting voor de leden van de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van CRM, hoofd stuk sportzaken, in de eerste week van december. De begroting van deze onderafdeling is teruggegaan van het toegestane bedrag 1978, groot 37.993.000.- naar 37.027.300.- voor het volgend jaar. De NSF heeft geconstateerd dat er voor deze achteruitgang geen moti vering wordt opgegeven. De NSF komt tot de jaarlijkse con clusie dat het werkterrein van de sportorganisaties zich steeds ver der uitbreidt, waardoor er aan het kader steeds hogere eisen worden gesteld. Dit vraagt, onder meer op de bondsbureaus, meer mankracht. „Gezien deze ontwikkeling", aldus het rapport, „Is het volmaakt onbe grijpelijk, dat de subsidies voor de landelijke sportorganisaties voor 1979 bevroren zijn, temeer daar reeds nu op vele bondsbureaus van een onderbezetting sprake is." De NSF constateert dat in een aantal gevallen van een zorgwekkende achterstandssituatie sprake is. Voor wat betreft de opleidingen stelt de NSF drie „knellende" vra gen: 1. Kan de behoefte worden bijgehouden, die door het natuur lijke verloop ontstaat? 2. Kan, daarnaast, een aanzet worden gege ven om de achterstand in de kader vorming in te lopen? 3. Is er ruimte voor nieuwe ontwikkelingen? De NSF geeft zelf de ontkennende antwoorden. „Het nu opgevoerde bedrag betekent in feite een nul lijn. Dit is een merkwaardige gang van zaken, vooral tegen de achter grond van wat hierover gesteld is in de nota sportbeleid". In 1974 werd als beleidsvoornemen ver meld: „Het ondersteunen en uit breiden van de opleidingen". Drie jaar later publiceerde het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nij megen, op verzoek van de NSF, een onderzoek naar de kaderbehoefte bij sportverenigingen. De uitslag daarvan was dat in de periode 1975-1977 een kadertekort van 77.500 functionarissen was te ver wachten. Resumerend stelt de NSF begrip te hebben (gezien de economische si tuatie) voor het streven naar bezui nigingen. „De sport verzet zich ech ter wanneer de begroting voor de sport, in tegenstelling tot andere sectoren van het welzijnswerk, als een van de weinigen een daling laat zien in plaats van een stijging. Deze daling is ook niet in overeen stemming met de door de minister vele malen gedane uitspraken, dat de sport een integrerend onderdeel van het welzijnsbeleid is. Boven dien wordt geen rekening gehou den met de aantoonbare groei van de sport en de bestaande achter standssituatie in de subsidiëring. Het is derhalve in strijd met de harmonisatie die in het welzijn wordt nagestreefd". De Nederlandse Sport Federatie komt tot de conclusie „dat de sport in theorie volledig wordt erkend als belangrijke maatschappelijke organisatie voor het welzijnsbe leid, maar dat de middelen worden onthouden ora haar functie in dat welzijnsbeleid te realiseren". Het gaat dus niet goed met Ajax. En dat doet pijn. De weinige rechtgeaarde voetballiefhebbers die Nederland nog rijk is, schud den meewarig het hoofd als ze zien hoe Dick Schoenaker een ver schrikkelijke kans om zeep helpt. Er klinkt zelfs iets van hoongelach als La Ling even later een zeker doelpunt keurig omknikt tot een overbal. Roda JC loopt met een zege de Meer uit en t.v. commenta tor Kees Jansma vraagt aan een voor de deur geposteerde Ajax- man of Ruud Krol de goedheid wil hebben even naar de camera te willen komen voor een interview, 't Is voor Studio Sport van van daag, denkt Kees en wacht af. De deur gaat weer open en de Ajax- man vraagt met wie hij het genoe gen heeft, want de heer Krol heeft op het moment niet zo erg veel zin om geïnterviewd te worden. Hij verblijft ter massagetafel, de veel heid aan blessures gaat bij hem nu ook meetellen. Jansma maakt zich bekend en een klein kwartiertje later staat Krol uit te leggen hoe het nou allemaal komt. Krol is een favoriet van me, we stammen per slot van rekening uit dezelfde buurt (Amsterdam Zuid, waar nog op het land gevoetbald werd toen de RAI er nog niet was). Contact hebben we niet veel ge had. Zo soms eens een vluchtig gesprek, een kort biljartwedstrijd- je op Zeist, een ontmoeting bij de boekhandel. Die biljartwedstrijd was er een van schoonheid omdat belde par tijen een grote mate van onkun digheid paarden aan stoere gezeg den. „Een gemiddelde van één... ja dat haal ik wel" en „als je die nu eens over rood trekt". En verder zo soms eens raak, waarna een trots gezicht de volgende misser aan kondigde. Dat biljarten eindigde toen omdat Willem Suurbler zich met de gang van zaken ging bemoeien en met groot élan de meest grote verwen singen door de lucht slingerde. Krol eri Suurbier zijn maatjes, of gabbers. Toch vond Krol die tus senkomst toendertijd niet echt leuk. Hij grapte mee, verdween, terecht, van mijn golflengte om dat Suurbier nou eenmaal zijn teamgenoot was en ordinaire luim verving het serieus ingezette spel van de drie ballen. Krol voetbalde vervolgens de ster ren uit de hemel. Ik bewonderde hem om zijn inzet, zijn vermogen om een tegenstander zo in te pak ken dat er van een strijd nauwe lijks meer sprake was en ik onder kende in zijn optreden iets dat alleen bij echte sterren geldt. Krol hield oog voor de publiciteit en dat hebben niet veel Nederlandse topsporters. Krol dus wel en van lieverlee groeide dat gevoel van eigenwaarde dat hij zo sterk pre senteerde als er „anderen" in de buurt waren. Gedragen door zijn uiterlijk, dat hij goed getimed omhing met de min of meer laatste mode-bewij zen, bleef hij op de been in een wereld waar vele voetballers on deruitgaan omdat ze te weinig ka liber hebben. Krol dus niet. Met die vreemd gekleurde ogen bleef hij voor mensen die hem aanke ken een soort Germaanse god heid. De losjes, zogenaamd snel en slordig gekamde naren, bedekten een scherp gesneden kop, waar, als de tijd dat voorschreef haar zichtbaar was als er om een baard of snor gevraagd werd. In Parijs was nog niet uitgevon den dat een donsbaard van drie dagen helemaal het einde was, of Krol was er al bijna vanaf. Mis schien onbelangrijk, maar wel te kenend voor de man, die naast zijn kunde als professioneel voet baller ook toonde op andere fron ten enige interesse te hebben. De Krol van 1978 is er nog steeds. Ik bedoel, hij steekt mijlen boven de andere AJaxieden uit en klopt alleman door de reeds gememo reerde eigenschappen. En daarbij komt ook dat hij verreweg de bes te speler van de~groep is. Iets dat hij met graagtfc'voor zich opeist. Want, denk Ik, Ruud Krol, is zeer trots en wil eigenlijk steeds op de eerste bank zitten. Vooraan, zodat de mooie Juffrouw hem steeds en goed kan zien. Zodat wij, het pu bliek, goed kunnen zien dat hij bestaat, dat hij leeft en werkt en dat hij goed functioneert. Snel achter elkaar probeer ik me beelden van hem voor de geest te halen. Krol met een witte sjaal en een zwarte hoed. Krol met een open spijkerhemd op een warme zomeravond in een Amsterdams café waar hij en zijn ploegmak- kers een kampioenschap vierden. Zijn ogen op scherp, de kleding aangepast, wulps, uitdagend, maar toch één knoopje dichter dan alle andere profvoetballers om hem heen. Ruud Krol in de achterkamer van de Koningin. Tussen allemaal nietsnutten van de voetbalwereld was hij de Juiste man om door do Koningin toegesproken te wor den. Want hij was gewoon de aan voerder die aan vorstin en vader land duidelijk maakte dat er hele maal niets deugde van één lintje voor 22 spelers. Zoals Krol daar. in die achterkamer, toen even snel zijn vrouw riep om aan de gast vrouw voor te stellen, dat „hé... Vonne.." dat was echt heel mooi. 8inds dat laatste optreden, daar in Soestdljk, herken ik in Krol de enige leider van het Nederlands voetbal. Zoals hij afgelopen zon dag te keer ging tegen Roda JC is dat slechts een bevestiging. Ter wijl zijn dure teamgenoten de laatste weken afstraffing na af straffing krijgen (mijn bloemen- man: La Ling is de Rolf Thung van het voetbal), rook uitstotend voor de t.v. camera vertellen dat er van de opstelling van de ploeg niets deugt en er verder zelfs niets van maken, dwingt Krol zijn toch al geblesseerde lijf nog maar wat he viger in de vijfde versnelling. Met graagte heeft hij de lof ont vangen die over hem heenkwam na zijn uitermate sterke spel in de eerste wedstrijd tegen Lausanne. Het gevolg was nog meer aanval lend voetbal, met overzicht en weer op tijd terug als zijn ploegge noten grabbelden. Krol is een totaal-voetballer ge worden, dwingt zijn tegenstander de bal in te leveren, stuwt zijn medespelers. Loopt als een soort Haan verbindingen tussen aanval en verdediging, schiet uit de twee de lijn als La Ling probeert zijn haar in de scheiding te houden en heft soms de handen als hij het ook niet meer ziet. Krol in dat Olympisch stadion, na die verschrikkelijke vernedering tegen Bayern. Krol, uitgespeeld In diverse situaties, Krol dé aanvoer der die met Cruyff op de nek even rondloopt. Het was een heel gek beeld, niemand anders van die hele, verschrikkelijk krukkende Ajax-ploeg mocht Cruyff aanra ken, alleen Ruud Krol had dat recht. En dan staat hij er weer. Op een mistige zondag. Jansma stelt de vragen. Krol antwoordt, met dat nasale geluld, gebruikt soms woorden waar hij niet goed uit komt, maar gaat door. Praat zijn Ajax naar de plaats die hij vindt dat ze moet hebben, wimpelt pro blemen weg en zegt o.a. dat Ajax er baat bij heeft op alle fronten mee te spelen. „Daar ls het een voetbalbedrijf voor" zegt-ie. Ondanks de problemen blijft hij scherp en reëel. Hij heeft iets te vertellen en doet dat ook. Dan zoomt de camera uit en zie ik zijn schoenen. Van die prachtige wit-brulne stappers. Je moet ie mand zijn om die dingen met enig fatsoen aan je voeten te kunnen hebben. Krol is Iemand. HANDBAL Na drie ronden ln de strijd om de wereldUtel ln de c-groep heeft ZwlUerland 6 punten. Noorwegen en laraël hebben 4 punten. Oostenrijk en Portugal 2 en Italië heelt nog geen enkel punt veroverd. ALGEMEEN - Wat gaat de UJd toch ene). En hel Persbureau UPI ook. De Keniaaiu» aUeet Henry Rono la uitgeroepen tot sportman van BASKETBAL Landskampioen Lelden heeft ook de derde pouiewedstrijd voor de Europa Cup gewonnen Tegen de Spaanse titelhouder Jovental da Badalona werd hat ln Lelden 101- 89. Bij de ruet leidde Lelden nog met 4S-46. ADVERTENTIE iep drie: 2 2 0 0 4 3-1 2 10 12 3-3 0 0 0 0 0 0-0 2 0 0 2 0 3-5 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23