Verleden Aantjes nader onderzocht Hesuwkado iegtuig stort neer: 200 doden El U IR< O iPESE E< c Ol N ION 111 E Aantjes boos over verslag van gesprek Trouw de moderne krant I Wisselende kritiek op beleid kabinet en optreden De Jong na wil p VN PEST ONTWRICHT Mr. I. E. Hes: 'Geen band met geheime diensten' I BOOT JEBBSSf. UIU VOORDELIG PIANO S en ORGELS Droog weer endel met dische daringen leze rs kritische evers 'Zonder medeweten opgesteld' Ambtenaar bekent antiekdiefstal uit ministerie Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j Lees een krant met overtuiging: TrOUW H 36STE JAARGANG NR 10610 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 rouw i.i-we Leiilsi Toenemende bewolking, maar droog weer. Matige tot krachtige in het Waddengebied nog enige tijd harde wind uit west tot zuidwest. Maximum temperaturen circa tien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Veel bewolking met later regen. Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 08.04 onder: 16 45 maan op: 20.00 onder: 1100 voor het gezin VrA,t« proefabonnement Tel. 020-913456. afd. Service LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT IA 2: üogie geen i voor inleving' MA 5: NA 7: verkiezingen hodesië NA 3: ida denkt profijtbeginsel NA ECONOMIE: >s om in erland te steren (AFP, AP, Reuter) De ibliek China heeft ontwik- ip gevraagd aan de Verenig- Een VN-functionaris ont week, dat Wei Joe-ming, ister voor economische be- n, op 18 oktober een schrif- rzoek heeft ingediend om de modernisering van land- industrie." ïese verzoek betekent een van de Chinese politiek, usver gericht was op een roorzien in eigen behoeften, ijft „voornamelijk vertrou- 'i eigen inspanningen" aldus van Wei Joe-ming, „maar ens een wederkerige samen- Van onze parlements- redactie DEN HAAG De Twee de Kamer vindt niet dat de zaak-Aantjes met de onzorgvuldigheid die tot op heden is betracht wordt afgedaan. Er zal daarom een nader onder zoek moeten worden in gesteld dat meer recht doet aan onder meer de persoon Aantjes. De belangrijkste Kamerfrac ties hebben hierover gister avond overleg gepleegd. Het ziet er naar uit dat daarom de bijzondere Kamercommissie die zich met de zaak Aantjes heeft beziggehouden voorlo pig nog in tact zal blijven. Deze Kamercommissie zal na gaan wat nader onderzocht zal moeten worden. Te denken valt aan een commissie van onafhankelijke deskundigen, die zich zal bezighouden met het oorlogs verleden van Aantjes. Maar ook is de wenselijkheid geuit van een onder zoek naar de wijze waarop het rap port over Aantjes tot stand is geko men en een eventueel onderzoek naar de precieze gang van zaken tijdens de kabinetsformaties waarbij het oor logsverleden van Aantjes ook een rol heeft gespeeld. Minister Pais van onderwijs en we tenschapen besloot gisteravond in het kamerdebat over de zaak Aan tjes zijn betoog met een verwijzing naar Jeremia 31:19. De bewindsman zei hier het morele recht toe te heb ben. De bewust bijbeltekst luidt: „Want nadat ik tot inkeer ben geko men heb ik berouw gekregen; nadat ik tot inzicht gekomen ben, heb ik mij op de heup geslagen; ik ben be schaamd, ja, ook te schande gewor den, want ik heb de smaad van mijn jeugd gedragen." Onbehagen De wenselijkheid van een voortgezet onderzoek vloeit regelrecht voort uit het onbehagen dat in de Kamer leeft over de gang van zaken tot nu toe. Hoewel de Kamer in meerderheid vindt dat Aantjes door de onthulde feiten politiek niet meer kon functio neren vindt men toch dat de persoon Aantjes onvoldoende recht is gedaan. Laat tijdstip De oppositiepartijen hadden ook be zwaar tegen het late tijdstip waarop de Kamervoorzitter van de feiten op de hoogte is gesteld. De bezwaren van de oppositie werden in mindere mate BO (Reuter, UPI) Een IJs- artervliegtuig met 249 Indo- Mekkagangers aan boord is ort bij het vliegveld van Co- >p Sri Lanka. Ongeveer 200 kwamen om het leven. Het een DC-8 raakte bij hevig in moeilijkheden en kwam terecht in een kokosnotenplantage. Het was gisteren niet duidelijk wat de oorzaak van het ongeluk was. In Co lombo werd beweerd dat het instru mentarium op het vliegveld niet werkte. Op het vliegveld ontkende men dit en zei men dat er op het moment van het ongeluk contact was met het vliegtuig. Het werd een won der genoemd dat 59 personen de ramp overleefden. Van de dertien- koppige IJslandse bemanning over leefde één persoon de vliegramp. Volgens ooggetuigen brak het vlieg tuig in drieen bij het neerstorten en volgde er een luide explosie. Een In donesische brigadier, die de ramp overleefde had het volgende com mentaar: „Opeens zat ik een kokos notenplantage. Allah heeft ons leven gered'. Zijn vrouw kwam er ook zon der kleerscheuren vanaf. In december 1974 is een Nederlands vliegtuig, eveneens met Indonesische Mekkagangers, op Sri Lanka neerge stort. Toen kwamen 194 mensen om het leven. Op de foto: het brandende wrak. ADVERTENTIES (voorpagina-nieuws uil '1 jaar 1350) nu in: De Grote Gebeurtenissen. Mijlpalen in de geschiedenis van de mensheid. nu in dc bockhandel f49.50, voordeel l'30,-. Hel Spectrum. De directeur van het Rijksin stituut voor oorlogsdocu mentatie, prof. dr. L. de Jong, volgde gisteren het debat over de door hem aan het licht gebrachte zaak-Aantjes vanuit een van de ambtena- renloges. seerde in dit verband sterk het optre den van de ministers Van Agt, Pais en De Ruiter. Volgens PvdA-woordvoer- der Voogd heeft de regering de ver antwoordelijkheid van het onderzoek inzake Aantjes' verleden en de publi- katle daarvan eenzijdig afgeschoven op het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD). De regering heeft een onvoldragen onderzoek in de openbaarheid geworpen en zij wast vervolgens de handen in on schuld. zo luidde het harde oordeel van de heer Voogd. Brieven van lezers (Pagina 6) Eerste ronde van het debat (Pagina 9) Het Nederlanderschap juridisch bekeken (Pagina 9) Ministers bestrijden verant woordelijkheid voor onder- zoek-De Jong (Pagina 19) ook gedeeld door de grootste rege ringsfractie, het CDA. In tegenstel ling tot de oppositie legde de woord voerder van het CDA. drs Lubbers, het accent van de kritiek echter gro tendeels op de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, dr L. de Jong. Zowpl de oppositie als ook de regeringspartij de VVD wilde hiervan echter niet weten. Deze laatste partij vond de kritiek naar beide kanten over dreven. Later op de avond spitste de PvdA het meningsverschil op dit punt toe met de indiening van een motie waar in de regering volledig verantwoorde lijk wordt gesteld voor de voortzet ting en openbaarmaking van het on derzoek van het RIOD. De motie stelt verder dat u regering bij de procedu res die zijn gevolgd met betrekking tot de voortgang van het onderzoek en de openbaarmaking daarvan on voldoende zorgvuldig te werk is ge gaan jegens de Kamer en de betrok kene. Een gesprek tussen de heren Schakel (CDA, zittend) en Wolff (CPN, staand) tijdens het gisteren gehouden debat over de zaak-Aantjes in de Tweede Kamer. Deze motie werd door een grote meer derheid van de Tweede Kamer ver worpen. Vlak voor de stemming er kende premier Van Agt in zijn slot woord, dat de zorgvuldigheid jegens de Kamer niet optimaal gefunctio neerd heeft. De beschuldiging als zou het kabinet onzorgvuldig jegens Aantjes te werk zijn gegaan wees Van Agt resoluut van de hand. Premier Van Agt heeft gisteren overi gens de kritiek als zou het kabinet de zaak Aantjes te kil. te onpersoonlijk, en ook procedureel onjuist hebben behandeld, grotendeels afgewezen Hij erkende dat een persoonlijke toets heeft ontbroken, maar dit was om verdachtmakingen te voorkomen dat de zaak zo werd behandeld „om- Vervolg op pagina 19 door Huib Goudriaan AMSTERDAM Mr I. E. Hes, de Haagse advocaat, die dr L. de Jong op 26 oktober inlichtte over het oorlogsver leden van mr Aantjes. ont kent met grote stelligheid ooit contact te hebben gehad met inlichtingendiensten. In het Weinreb-rapport is te lezen dat Friedrlch Welrireb op 2 juni 1945 mr Hes vroeg of deze misschien wist of Weinreb op de zwarte lijst van de Britse geheime dienst stond. Dit ge geven heeft een nieuwe veronderstel ling toegevoegd aan de reeks com plot-theorieën over de affaire-Aan- tjes. Mr Hes zou volgens deze theorie zijn verhaal over Aantjes in opdracht van een buitenlandse inlichtingendienst hebben gedeponeerd bij het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie. Mr Hes gisteravond: „Ik heb met geen enkele inlichtingendienst iets te maken. Het is schandalig dat derge lijke laster wordt verteld. Langzamer hand worden ze geloof Ik, allemaal gek." Relatie Dolk Mr Hes heeft gistermorgen ook in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling de gehele toedracht van zijn gesprek met dr De Jong nog eens uiteengezet. Daarin verklaart hij opnieuw dat nie mand hem heeft aangezet tot geven van informatie over het verleden van Aantjes aan dr De Jong. Ook zegt hij niemand van de in het rappor» ge noemde mensen te hebben gesproken of te kennen. De heren Dolk kent hij alleen van naam als zijnde advocaten in Amsterdam. Vervolg op pagina 19 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. Aantjes heeft ernstige bezwaren geuit tegen het feit dat zonder zijn medeweten een verslag is opgesteld van het gesprek dat hij op 3 november heeft gevoerd met premier Van Agt. minister De Ruiter van justitie, directeur De Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) en diens medewerker Van der Leeuw. In een brief aan Kamervoorzitter Vondeling zegt hij er bezwaar tegen te maken dat dit verslag zonder zijn toestemming wordt gepubliceerd. Aantjes zegt dat hij zich door de gevolgde procedure in een nadelige positie geplaatst voelt. Hij wijst er ook opdat het ontwerpverslag, dat is opgesteld door Van der Leeuw, in tal van opzichten onjuist en onvolledig is. Bandopname Volgens Aantjes is hem vooraf niet meegedeeld dat van het gesprek een verslag zou worden samengesteld. Hij zegt dat hij als dat wel was gebeurd, een bandopname op prijs zou hebben gesteld en zelf een getuige of raads man naast zich zou hebben gewenst. DEN HAAG (ANP) Een bode heeft tegenover de Haagse politie bekend afgelopen zondag bij het ministerie van Justitie, waar hij werkt, een aan tal antieke voorwerpen te hebben ge stolen. De bult had een waarde van enkele duizenden guldens. De ambtenaar is in de nacht van woensdag op donderdag In zijn wo ning aangehouden. Alle voornamelijk koperen voorwerpen die uit het mi nisterie waren meegenomen, zijn bij de man in huis aangetroffen. Hij is tot nu toe de enige ambtenaar van dat departement die over de diefstal aan de tand is gevoeld. De politie zet het onderzoek voort, mede omdat in het verleden onder meer een schilderij uit het. ministerie is ontvreemd. Verder zou hij bij bepaalde onderde len meer tijd hebben verlangd om op hem voorgelegde gegevens te rea geren. Aantjps zegt verder: „Nu het gesprek achteraf een veel officiëler karakter krijgt dan ik mocht veronderstellen, en een verslag ervan bijna de functie van een procesverbaal krijgt, moet ik het ontwerpverslag zonder eigen aan tekeningen beoordelen en veel nauw keuriger nagaan dan in het mij daar voor toegemeten tijdsbestek moge lijk is". ADVERTENTIE Geef met SINT NICOLAAS een PLANTENB0N Bischoff Tulleken Kerkedijk 17 Heerde Tel 05782-1590. KWEKERIJ BISCHofETUI.i.EKEN TUINARCHITECTUUR 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door'Ion van Duinhoven. Ko L van Dijk. Hetty Blok en lna van Faasscn. Lcktuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar dc kranl of K-gids. Dckoraiiel jute Ickiuurhanger? Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en amibandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hei ochtendblad mei een over tuiging, Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: PlaaLs en postcode:. Tel. titels konden nog net i beugel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mei als wclkomsi-voordeel I 7.- koning. Kado naar keuze: GA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden ijan Trouw. Antwoord nummer 2792. 1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- I informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1