rkloosheid niet lager lor kortere arbeidstijd Van Agt wijst kritiek af ijpf Als u een bouwproject had enu hadbehoefbe aan een betrouwbare partner, met wie zou u dan gaan praten? Ministers bestrijden verantwoordelijkheid Patria blijft toch open FGH hypotheekbank reen: 'Vacatures kunnen niet worden vervuld' lam Airways lauwelijks )mst hebben Overeenstemming over scheiding van functies bij VARA FNV fel tegen beperken van minimumloon 'Geen contact met geheime diensten Met FGH-Vastgoed bijvoorbeeld. Kort over de FGH-hypotheek. Kort over de FGH-pandbrief. 4-RS 17 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET H19S17 sociaal economische redactie RDAM „Het is een illusie te menen, dat verkorting van arbeidstijd op korte termijn ir het geringste positieve effect zal hebben op het werkloosheidscijfer. Zelfs als het I „tijd voor geld" (inleveren van loon voor korter werken, red.) onverkort zou worden et, dan nog is het zeer waarschijnlijk dat het effect op de werkgelegenheid negatief zal VNO-voorzitter Van liddag op de vergadering rerkgeversverbond in Am- Van Veen stoelde zijn stel- t feit dat, er zoveel vacatu- nen worden vervuld. Vol- jellingen van de arbeidsbu- l er 60.000 vacatures. Maar ichat het werkelijke aantal i. Praten over korter werken arbeidsplaatsen te krijgen, menspel" als er daardoor ;en maar nog meer onver- acatures zullen zijn, aldus indeert ons, ondernemers, ?erk dat men wil verdelen mensen), ook werkelijk |1 worden?" Bovendien zou- rijven bij verkorting van opengevallen arbeids- compenseren met efficiën- ;elen, stelde Van Veen. 'ebrek aan gemeenschaps- ■uit bittere noodzaak." jepleitte de VNO-voorzitter tenschappelijk actiepro- i overheid, vakbeweging ivers", om per bedrijfstak i iets te doen aan de vaca- |gens Van Veen moet het zijn binnen twee jaar de |de vacatures te vervullen. tent 50.000 mensen aan het voor dat programma n Veen „rechtstreekse tot stand brengen tussen en vacatures, door regio- atselijke „open dagen" en jn in bedrijfsverband. izer verslaggevers DAM Volgens de vorige uitslagen Nederlandse ad- [cteur van de Surinaamse tmaatschappij Surinam Mike Koster, is er voor deze ippij nauwelijks toekomst Juin is geruimd, zal de KLM I het zadel zitten, dat er van ndigheid van Surinam Air- lig meer zal overblijven". Coster is er steeds een voort- jonflict geweest tussen de urinam Airways. Dat betrof fe de tarieven. De KLM wei ds de tarieven op de lijn n-Paramaribo te verlagen, |t voor de maatschappij met tingsgraad van 85 procent jouden lijn was. Dat Koster ,ng bleef aandringen, is vol- de reden voor zijn ontslag k nderheid noemt hij, dat alle die door Surinam Airways ïm zijn opgesteld zijn ge- toor de juridische afdeling jheeft tot nu toe commentaar Werkgelegenheid in het bedrijfsleven is volgens Van Veen alleen veilig te stellen, als alle doelstellingen worden „ingepast in een beleid dat gericht is op herwinning van onze concurrentie positie." Van Veen toonde zicty niet zonder meer afkerig van praten in het loonoverleg over onderwerpen van werkgelegenheid. Maar hij herhaalde, de opvatting van de werkgevers, dat zaken als korter werken, vervroegde uittreding voor oudere werknemers, vijfploegendienst, beperking van overwerk, langere vakanties zullen moeten worden betaald uit stijging van de produktiviteit, „of we worden genadeloos afgestraft met méér werk lozen." AMSTERDAM (ANP) De biscuitfabriek Patria in Am sterdam gaat niet dicht. In een gezamenlijke verklaring zeggen de voedingsbonden FNV, de voedingsbond CNV; Mercurius en het moederbe drijf Meneba besloten te heb ben een streep te zetten onder alles wat na acht november is voorgevallen en gezegd. Op die dag werd het voorgeno men besluit tot sluiting van het bedrijf bekend. In hun verklaring zeggen de partijen dat zij de besprekingen rondom de produktie-activiteiten bij Patria een nieuwe start zullen geven. In het op nieuw te beginnen overleg zal bijzon dere en constructieve aandacht wor den besteed aan de mogelijkheid Pa tria als produktieplaats te behouden, aldus de bonden en Meneba. Tijdens de duur van de studie zullen geen gedwongen ontslagen plaatsvinden. Na het beëindigen van de studie zul len de werkgelegenheidsaspecten in overleg worden geregeld. De partijen zullen hierbij streven naar een zo- verantwoord mogelijke afweging van sociale en economische belangen. HILVERSUM (ANP) Het ziet er naar uit dat Piet te Nuyl jr en Ben Eikerbout, respectievelijk directeur en adjunct-directeur van de televisie- dienst van de VARA, op korte ter mijn het door hen aangekondigde dringende gesprek met het bestuur over hun functies zullen aanvragen. Nadat zij namelijk enige dagen gele den in brieven aan het bestuur had den laten weten geen genoegen te kunnen nemen met de voorgestelde scheiding tussen programma en fi nancieel beheer in de televisiedirec tie, werd juist op dit punt gisteren bij de voortgezette besprekingen tussen het dagelijks bestuur van de VARA en de vertegenwoordigers van de om- roepbonden overeenstemming be reikt. Gevoelig Om het komende overleg kans van slagen te geven, wil het kabinet „niets onbespreekbaar maken". Maar dan moeten werkgevers en werkne mers dat ook doen. Albeda somde in dit verband een reeks gevoelige kwes ties op: aftopping prijscompensatie, minimumjeugdloon, profijtbeginsel, medezeggenschap, apo's, verruiming begrip passende arbeid, „incidenteel" loon. Nu komen deze onderwerpen vaak terecht in een sfeer van polarisatie. „Alleen maar polariseren helpt ons niet verder. Daardoor worden de on derwerpen onbespreekbaar en dus de problematiek onoplosbaar. We zullen tot een deal moeten komen, dat is in het belang van ieder," aldus minister Albeda. Minister Albeda (Sociale zaken), die een toespraak hield voor de VNO- vergadering, schetste het menings verschil tussen werkgevers en vakbe weging zo: „de werkgevers vinden werkgelegenheid een bijprodukt van het ondernemen, en de vakbeweging het hoofdprodukt." Volgens dr Albe da moet er een brug tussen deze standpunten mogelijk zijn. Albeda vindt dat de werkgevers „meer respons" moeten geven op wensen inzake inkomensverschillen, arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO's), medezeggenschap. Hij vroeg zich af, of de huidige opstelling van de werkgevers „verstandig manage ment" is. „Realiseert men zich waar de sociale grenzen liggen voor het bedrijfseconomisch beleid? De werk gevers moeten in het overleg geïnspi reerd tegenspel bieden voor de vak beweging. Ik wil graag een actiever beleid zien van het VNO." Het lijkt er nu soms op, of het komen de overleg zal gaan tussen vakbewe ging en kabinet, terwijl de werkge vers erbij op de tribune zitten. „Maar de werkgevers moeten actief het veld op. Daar hoop en vertrouw ik op," aldus de minister. Tijdens het debat over de zaak-Aantjes bleef in de CD A-banken één plaats leeg: die van de voormalige fractieleider over wie het debat ging. Vervolg van pagina 1 dat het ging om de voorzitter van de grootste regeringsfractie, een politie ke en ook persoonlijke geestverwant van de minister-president. Daarom waren we er beducht voor de zaak op meer dan functionele wijze te behan delen. Daarvoor vraag ik begrip, ik schaam mij er niet voor dat we het zo gedaan hebben ook al heeft de per soonlijke emotie met de man en zijn gezin niet ontbroken, ook vanavond niet," aldus de premier. Spanning Van Agt wees erop dat de regering in een spanning van tegengestelde be langen moest handelen. Enerzijds was daar de verhouding tussen rege ring en Kamer omdat het om een Kamerlid ging, anderzijds de verhou ding tussen overheid en burger. De Kamer spreekt alleen over de poli*' cus Aantjes, de regering ook over de burger, waartegen bezwarende gege vens werden aangedragen die niet al te rap, zonder verder onderzoek, kon den worden doorgegeven. De premier gaf wel toe dat Kamer voorzitter Vondeling eerder dan en kele uren voor de publikatie van het rapport ingelicht had moeten wor den. De premier benadrukte dat de regering wel verantwoording voor haar beleid behoort af te leggen, maar niet geroepen is een oordeel te geven „over de man, naar het zich nu laat aanzien, in de oorlog een ernstige misslag heeft begaan en daarna niet de moed heeft opgebracht erover te spreken." Pijnlijk verwijt Van Agt wees eropdat Aantjes het voorlopige onderzoekresultaat op vrijdag 3 november, na zijn gesprek met de betrokken ministers en de onderzoekers, naar huis heeft mee kunnen nemen. „Aantjes heeft tij dens het weekeind dus de tijd gehad te reageren op de inhoud, te komen met relevante feiten die het onder zoek op een ander spoor hadden kun nen zetten. Ik weerspreek dat wij Aantjes op een onmenselijke, wrede wijze zoals ons verweten is," hebben behandeld. Dat is een pijnlijk verwijt, aldus Van Agt. Hij beschreef vervolgens de gang van zaken op zondag 5 en maandag 6 november toen in de loop van de zondagmiddag bleek dat de zaak was Van onze soc.-econ. redactie. DEN HAAG De FNV is „falikant" tegen het voornemen van de regering om een technische verandering in de bouw-cao niet te laten doorwerken in het minimumloon. Het gaat om het verwerken van losse toeslagen voor bouwvakkers in het CAO-basisloon. De bouwvakkers worden daar geen cent rijker van. Maar alleen die basis- lonen tellen mee bij de koppeling van het minimumloon aan de gemiddelde CAO-lonen. Dezelfde kwestie speelt ook al bij de salarissen van ambtenaren en de so ciale uitkeringen. De regering zit nog steeds met een gat van ruim één miljard gulden in de Rijksbegroting voor volgend jaar, zo lang deze kwes tie niet is opgelost. uitgelekt. Verwijzend naar alle kri tiek opxde openbaarmaking van het rapport die maandagavond en de ma nier waarop dat gebeurde zei hij: „Realiseert men zich wel dat vanaf maandagochtend de pers in brede kring al op de hoogte bleek. Er viel die dag niet meer te kiezen wat te doen met het rapport, het lag vanaf die middag al op straat". Van Agt gaf toe zelf ook een wat andere presentatie van het rapport door De Jong op prijs gesteld te heb ben. Verbieden van de persconferen tie van De Jong was volgens hem op zichzelf wel mogelijk geweest, maar zo zei hij, zo'n ingreep zou volstrekt niet zijn begrepen. „Ik heb dr. De Jong ook geen aanwijzingen gegeven, de gedachte om deze hoogst deskun dige man aanwijzingen te geven hoe hij een persconferentie moet houden is helemaal niet bij me opgekomen. Dat zou ook op wijsneuzerij hebben geleken." Premier Van Agt liet duidelijk mer ken niets te voelen voor algemene verdere onderzoeken naar aanleiding van de zaak-Aantjes. Ook een Ka mermeerderheid ziet daar niet zoveel nut in. Daarbij gaat het met name om een suggestie van het Voormalig Ver zet en de CPN-fractie om een onder zoek te starten naar het verleden van alle Kamerleden teneinde verrassin gen in de toekomst te voorkomen. De PvdA-woordvoerder Voogd wees er onder meer op dat zo'n algemeen onderzoek een heksenjacht zal ontke tenen die de democratie kan schaden. De Kamermeerderheid ziet ook niets in voorstellen van de PSP en CPN in dit verband om alle bestaande archie ven op besmette dossiers te gaan doorvorsen dan wel de archieven van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie voor algemeen onderzoek toegankelijk te maken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers Pais van onderwijs en weten schappen en De Ruiter van justitie hebben gisteren bestre den. dat de regering politiek verantwoordelijk is voor het onderzoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) naar het oorlogsverleden van mr Aantjes. Volgens de bewindslieden ging het hier om een wetenschappelijk onder zoek, waarvoor de onderzoekers zeil verantwoordelijk zijn. Minister Pais ontkende, dat er een regeling bestaat waarin de verant woordelijkheden tussen de overheid en het RIOD zijn afgebakend. De mededelingen die de vorige staatsse cretaris van onderwijs, dr Klein, afge lopen zaterdag in Trouw heeft ge daan, zijn volgens hem onjuist. Dr Klein, thans Kamerlid voor de PvdA, verklaarde en hield dat gis teravond in het debat staande dat hij als staatssecretaris de verant woordelijkheden in duidelijke regels heeft laten vastleggen. Dit gebeurde volgens hem naar aanleiding van de publicatie van het Weinrebrapport. Hij zei, dat toen een onderscheid is gemaakt tussen het zuiver weten schappelijk werk van het RIOD en onderzoeken die op verzoek van de regering worden verricht. Regeling Minister Pais bestreed dit. Hij gaf toe, dat er bij de publicatie van het Weinrebrapport een speciale regeling is getroffen, maar dat een algemene officiële regeling niet bestaat. Vol gens de bewindsman berust de we tenschappelijke verantwoordelijk heid bij de onderzoekers van het RIOD, ongeacht of de resultaten van hun arbeid in boekvorm verschijnen dan wel in de vorm van ?en rapport dat op regeringsverzoek is opgesteld. De verantwoordelijkheid van de mi nister van onderwijs bestaat volgens Pais slechts uit het scheppen van faciliteiten voor de activiteiten van het RIOD. Hij wees erop, dat bij vermenging van deze verantwoorde lijkheden het gevaar van staatsge- schiedschrijving ontstaat. Minister de Ruy ter zei, dat inzake het Weinrebrapport zijn voorganger Van Agt alleen verantwoordelijkheid droeg voor de publicatie van dit rap port en niet voor de inhoud. Volgens hem kan de regering in de zaak Aan tjes niet verantwoordelijk worden ge steld voor de wetenschappelijke con clusies van het rapport van dr De Jong. De bewindsman zei bereid te zijn na te gaan welke maatregelen moeten worden genomen om bij on derzoeken van het RIOD naar gedra gingen van individuele burgers de verantwoordelijkheden scherp af te bakenen. Deze maatregelen zouden volgens hem moeten waarborgen dat zorgvuldigheid in acht wordt genomen. De opvatting dat het in de zaak Aan tjes zal gaan om een wetenschappe lijk rapport werd in het debat fel bestreden door de socialist Voogd en fractieleider Terlouw van D'66, zelf een oud-wetenschapper. Volgens Ter louw voldoet het rapport van dr. De Jong daar allerminst aan. Hij zei, dat een wetenschappelijk rapport geken merkt wordt door zorgvuldigheid, zo veel mogelijk volledigheid, afstande lijkheid en evenwicht, waarbij hoor en wederhoor tot gelding moetén ko men. „Dit rapport bevat de elemen ten van een aanklacht. Dit is geen wetenschappelijkrapport," aldus Terlouw. Vervolg van pagina 1 „Ik heb de heer Dolk in jaren niet gezien," aldus mr Hes. In het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie wordt mr H. P. J. Dolk genoemd als de advo caat die op 27 oktober dus een dag nadag Hes bij dr de Jong kwam terloops aan wetenschapelijke mede werker A. J. van der Leeuw van Oor logsdocumentatie meedeelde, dat hij Aantjes had gekend als NSB'er. Het Kamerlid Van der Spek (PSP) zei gisteren dat de heren Hes en een van de gebroeders Dolk een relatie met elkaar hebben. „Dat is niet zozeer een familierelatie, alswel het feit dat de een getrouwd is met de ex-vrouw van de ander," aldus Van der Spek, die zegt dit in CDA-kringen te hebben vernomen. 'Spontaan' Mr. Dolk heeft echter in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling geschre ven dat hij in een gesprek met Van der Leeuw „spontaan en onbedoeld" zijn verhaal heeft verteld. De broer van mr. Dolk, G. A. J. Dolk, heeft eveneens in een brief aan Vondeling elk complot tegen Aantjes met grote nadruk ontkend. Deze Dolk heeft bij zijn brief zelfs een vertrouwelijk ver slag gevoegd van het gesprek van ir. L. Troost met dr. De Jong op 31 oktober. In dit gesprek aldus het rapport van Oorlogsdocumentatie kwam het brengen van de Hitlergroet door mr. Aantjes ter sprake en de periode in Port Natal. Volgens G. A. J. Dolk heeft hij wel telefonisch een afspraak gemaakt voor De Jong met Troost, hetgeen uitmondde in het ge sprek van 31 oktober. Voor dr. De Jong bleken namelijk de mededelin gen van G. A. J. Dolk over de weten schap van Troost geheel nieuw. 'Afleiding' Dolk schrijft in de brief aan Vonde ling dat de vaste Kamercommissie voor de zaak-Aantjes kennis moest nemen van het verslag van het ge sprek, omdat de indruk is ontstaan dat de aandacht van de hoofdzaak wordt afgeleid. Die hoofdzaak is dat de „heer Aantjes gedurende de Twee de Wereldoorlog heeft gefaald en kans heeft gezien zulks door leugens en bedrog voor het Nederlandse volk verborgen te houden." De afleidings manoeuvre zou bestaan in het zoeken ,naar een complot tegen Aantjes. Broer mr. H. J. P. Dolk. schrijft in zijn brief aan Vondeling al twaalf jaar ernstige bezwaren te hebben gehad tegen Aantjes' streven een leidende rol te spelen in de Nederlandse poli tiek. Meer dan eens heeft hij Aantjes van zijn bezwaren en de redenen daarvoor „direct en indirect op on dubbelzinnige wijze doen blijken." 'Geen contacten' Mr. Hes zet in zijn breedvoerig stuk aan Vondeling, dat hij gisteren naar de Kamer bracht, uiteen dat „noch zijn zegsman, noch wie dan ook enig verzoek tot hem heeft gericht, of wel ke druk of aandrang dan ook" op hem heeft uitgeoefend om de mededeling over Aantjes' verleden verder te ver spreiden. „Nimmer is, noch voor het onderhoud, noch erna door mij enig contact gezocht of gesprek geweest met enig Kamerlid van welke partij dan ook, noch met enig regeringsper» soon omtrent de heer Aantjes," aldus mr. Hes in zijn brief. „Ik bezit geen dossiers of welk stuk ook over hem. Ik ben niet in de Eerste Kamer ge weest, evenmin in de wandelgangen, wat men daaronder ook moge ver staan." Mr Hes noemt in diens brief aan Vondeling nog steeds de naam niet van zijn tipgever, die hem vertel de over hetgeen in de „wandelgangen van de Eerste Kamer" werd verteld over Aantjes. ADVERTENTIE FGH-Vastgoed is gespecialiseerd in de ontwikkelingen exploitatie van onroerend goed. Wij ontwikkelen zelf projecten van formaat. Bouwen, verkopen of beheren, en zijn met name actief op het gebied van commercieel onroerend goed, woningbouw en recreatie. Wij hebben op dit moment o.a. bedrijfs panden onder handen,kantoren, bungalows, eengezinswoningen,appartementen en zelfs een compleet recreatiedorp. Vaak worden de projecten in samenwerking met een ander uitgevoerd.zodat beide partijen elkaar goed kunnen aanvullen. En de directe verbondenheid van FGH-Vastgoed met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank houdt ruime financierings mogelijkheden in. Als u geïnteresseerd bent in overleg valt een afspraak gemakkelijk te maken. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil,dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. VeiligïGoed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen; bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. JW/CoVlu+K ^CH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV, Hoofdkantoor: Amsterdam.Herengracht 433,(020-221272). KANTOREN: Amsterdam,Herengracht 468,(020 262515) Arnhem,Zijpendaalseweg 59,(085 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11,(040 - 446855) Haag. Lange Vijverberg 9, (070 - 605900) Gfoningen,Ubbo Emmiussingel 75,(050 -183183) Rotterdam,Schiedamse Vest 89, (010 115550) Utrecht.Gildenkwartier 43,(030 310344FGH-VASTGOED, Amsterdam.Herengracht 468, (020 2625 J5). Enschede.M.H Tromplaan 12.(053 -312445)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19