en gelovige ordt nihilist markim Fotomodellen en koks gaan voor de bijl men van een ive huissloof Lief, teder en grappig debuut iable probablement journée pour la reine Cinestud '78 maakt belegen indruk Subsidie voor Zuidelijk Toneel Globe in gevaar elektrische treinen kompleet v.a.7630 joeie wijn hoeft niet duurte zija Tenminste niet bij de slijter! jan nog Ti COMITÉ OVERLEG ZUID-AFRIKA RECHT doen aan ZWART EN BLANK" Prolongaties en reprises 17 NOVEMBER 1978 FILM KUNST TROUW/KWARTET 11 pinnige Franse cineast Robert Bresson, intussen 71 jaar oud, behoort tot de grote 6. In zijn films (onder andere „Le journal d'un curé de campagne", „Un condamné a }st echappé", „Le procés de Jeanne d'Arc", „Au Hasard, Balthasar", „Mochette") Ij zich wars van welk compromis dan ook, hij ging zijn eigen gang en liet altijd iets pieren van zijn Jansenistisch geloof. De genade maakte dood en ook zelfmoord (bij de dood vaak een verdekte zelfmoord) tot een offer, tot een overwinning. :elot du Lac" is dat an- |en en zijn laatste film „Le lablement" kan men niet [volstrekt nihilistisch noe- p met dat woord overigens •oordeel uit te spreken, er het volgende van: bracht deze film te troep die we van alles jnaakt. De massa-civilisa- fhet individu spoedig zal bestaan. Dit demente dingen. Deze immense jbij we onszelf zullen do- j pogen in leven te blijven loflijke onverschilligheid ;en, uitgezonderd sommi- i die de dingen duidelijker -iolute wanhoop fe die volgens Bresson de dingen zeer duidelijk ziet is Charles, die niet wil leven omdat hij van alles walgt (of alles doorziet) en toch geen zelfmoord durft te plegen. Aan het einde van zijn dooltocht langs de politiek, de godsdienst, de actiegroe pen voor milieubescherming, de sek sualiteit (twee vrouwen proberen hem te redden), de psycho-analyse (men kan niet zeggen dat hij zich erin begeeft, hij is vanaf het begin een gedoemde buitenstaander) moet hij zijn dood kopen: een junkie schiet hem op zijn verzoek neer op het kerk hof Père Lachaise, naast het graf van de communistenleider Maurice Tho- rez. haalt het geld uit zijn zakken en verdwijnt schielijk in de nacht. Die dood is hard en zonder glans, zonder een sprankje genade. En toch wordt Charles ons als het ware tot voor beeld gesteld, toch wordt zijn dood als een protest beschouwd, toch blijft er. na het zien van de film, een soort schaamte over dat je wlltr blijven le ven. Dat is het huiveringwekkende ervan. En het problematische. Bresson klaagt niet hartstochtelijk het menselijk lot aan, dat van alle tijden is, of de wanhoop die iemand tot zelfmoord drijft, nee. zijn enige boosdoener is <Je tijd waarin we leven Maar hoe indrukwekkend de docu mentaire beelden ook zijn van de vergiftiging en vernietiging van het milieu: het doodknuppelen van zee hondjes, de gevolgen van kwikvergif tiging in het Japanse visserdorp Mi namata. het vellen van hele bossen (voor mij de mooiste scène uit de film. de bomen lijken superieure, volstrekt onschuldige levende wezens die ge marteld worden en geveld) en hoe desastreus het afglijden in modieus- Antoine Monier als Charles in „Le diable, probablement" heid van de kerk, de onmacht van poli^èk en psychiatrie, in vroeger eeuwen was het wel anders, maar niet beter. Altijd (varen de tijden slécht, misschien ligt de ware heroïek in de moed om er het beste van te maken. ■In Bressons filmwereld wordt dit ge tij kgjesteld met lafheid en wat erger is: hij doet of er geen tederheid, geen liefde meer kan bestaan. ,.Le diable probablement". „De duivel mis schien". zegt op een gegeven ogenblik een'buschauffeur. Wil jBiressori daar mee zeggen, dat hij eèn böze macht vermoedt die de wereld hee^t overge nomen? Maar hij doet niets om die gedachte uit te werken: voor hem is de mensheid kennelijk door eigen schuld Juist in dit tijdsgewricht ten dode gedoemd. Amsterdam-Cinetol. 16 jr. Pourquoi pas Signoret in „Rude journée pour la reine" naakte de Fransman René Allio zijn eerste speelfilm i verhaal van Brecht „La vieille dame indigne" („De lige oude vrouw") en weinigen die dit portret van een duw, die na de dood van haar man een nieuw leven baarin ze eindelijk zichzelf kan zijn, hebben gezien, |st ooit vergeten. Helaas zijn de latere films van Allio i niet buiten Frankrijk vertoond, hoewel ze dat wel Ben. De Franse Coline Serreau heeft met haar eerste speelfilm „Pourquoi pas!" reoht in de roos geschoten: ze kreeg er dan ook de Prix Georges Sadoul voor. Frisheid en originaliteit, eerlijkheid, tederheid en gevoel voor humor gaan gepaard met een stevige greep op de stof, die echt niet gemakkelijk in de hand te houden is (maar ze schreef zelf het scenario en hield daar, ondanks tegenwerking, grimmig aan vast.) we dan eindelijk „Rude r la reine" („Een moeilij- >r de koningin") te zien. een 74 met Simone Signoret In >1. Weer neemt Allio een onder de loep. ditmaal ave huissloof, Jeanne, die werk buitenshuis ook nog zwerm al dan niet aange- amilie moet verzorgen. Ze »aar stiefzoon te helpen die 'ader werd verstoten omdat revangenis heeft gezeten en ijfelde pogingen doet om vriendin en hun kind een stichten. Anders dan „De oude vrouw", die haar de realiteit en in zelfverwe- vindt, verliest Jeanne zich nen van anderen en in dro- ;ens is ze madame de Main- arop is de titel van de film dan weer bemiddelt ze koning (haar man) en de Iger (zijn zoon) aan een of ander imaginair hof in een imaginaire tijd. Ze fantaseert deftige bruiloften en politie-ondervragingen. dramati sche confrontaties met hoog- en laag- gézetenen en daartussendoor ploe tert ze. zwoegt ze. scharrelt rond met een brief van haar stiefzoon aan zijn door haar ouders zwaarbewaakte vriendin. Droom en werkelijkheid gaan voortdurend in elkaar over, zo dat je in het begin nogal moeite hebt het een van het ander te onderschei den. Na een vrij mat begin wint de film aan vaart en zeggingskracht. Op merkelijk en sympathiek is weer Al- lio's eerbied voor mensen: elk karak ter heeft zijn achter- en ondergrond, hij schuift ze nooit als tinnen soldaa tjes heen en weer. En er wordt in „Rude journée pour la reine" voort reffelijk gespeeld, vooral door Simo ne Signoret. Die doet overigens nooit iets fout. Amsterdam-City 2, 16 <jr. Ze brengt drie mensen samen, twee mannen en een vrouw, die in hun vroegere bestaan ongelukkig waren en nu steun zoeken bij elkaar. Ze vormen een hechte gemeenschap: in een lekker oud huis In een buitenwijk van Parijs delen ze niet alleen de tafel, maar ook het bed. Fernand, de oudste (Sami Frey) vormt de spil van het trio: hij doet het huishouden, zorgt er voor dat de boel niet in de soep raakt (zijn gemopper en gebrom als niet alles netjes in de door hem gemaakte kasten wordt gelegd be hoort tot de vermakelij kste episoden uit de film) en staat 'als een moeder kloek bereid om te troosten; Louis (Mario Gonzales), het zorgenkind, speelt in een orkestje; Alexa (Christi ne Murillo) brengt het huishoudgeld binnen dat ze verdient met het voor lezen van oude dames. Natuurlijk is er wel eens wat, gekibbel en gekift behoren tot het menu, maar het wordt altijd weer goed door de grote tederheid die de drie elkaar schen ken. Ook buitenstaanders (onder an dere een politieman) worden door die tederheid geraakt en gaan zich afvra gen „Pourquoi pas?", „Waarom ei genlijk niet?". Maar als Fernand ver trekt met het jonge meisje Sylvie (Nicole Jamet) zakt alles als een pud ding in elkaar: Louis en Alexa kun nen het samen niet vinden, Alexa vertrekt ook, kommer en kwel is het gevolg. Fernand is evenwel door zijn nieuwe liefde niet van de oude gene zen: hij keert terug, met Sylvie. Die speelt eerst argeloos mannetje en vrouwtje, onkundig van de ware situ atie, omdat niemand het haar durft te vertellen. Als ze er toevallig achter komt wil ze weg, alle overredings kracht van het drietal ten spijt. Maar het einde is open: ze blijft staan waar ze staat, in de tuin, voor het huis, omgeven door een sneeuwlaag van natgeweende papieren zakdoeken. De film is zo vrij van stress, dat het lijkt of hij moeiteloos is gemaakt. Sami Frey en Mario Gonzales in „Pourquoi pas" door D. Ouwendijk Vanaf 16 november tot en met de 23ste draait dit jaar de zoveelste film molen. zoals we een filmfestival lang zamerhand wel kunnen gaan noe men De plaats van de molen is het Kriterion theater in Amsterdam. De molendrijvers ^n deze keer studen ten. want het gaal om films in het kader van Cinestud *78 De laatste Cinestud-manifestatle dateert van 1973. de eerste ligt in een „grijs verle den" van rond de twintig jaar. Maar wat met betrekking tot de tussenlig gende Cinestuds aan herinnering is blijven hangen, heeft een frisheid, die te oordelen aan de hand van de films, dié zijn voorvertoond Cintes- tud '78 vermoedelijk niet zal halen. Misschien is het wat voorbarig om zo'n generaliserend oordeel uit te spreken, op grond van een fractie van de honderd en één films, die vertoond zullen worden. Maar voor de Voor vertoning is een aantal films gekozen, waarvan de organisatoren verklaar den. dat ze „de beste" en „de aardig ste" waren. Maar onder die „beste" en ..aardigste" was er niet één. waarvan je opkeek Dat opkijken hoeft niet afhankelijk te zijn van bijzondere vakkundigheid of ongewone scherpte van visie Per slot van rekening gaat het (of zou het althans moéten gaan) om films uit de kring van mensen (studenten), die hun eerste pré-volwassen intrede in de maatschappij willen maken. En dat is het nu juist De vroegere Cine studs (wie herinnert zich nog de deel name van Polanski aan de eerste ma nifestatie van films?) werden geken merkt door de drift van het zoeken. Zoeken in allerlei richtingen poli tieke, sociale, artistieke. De indruk die de geselecteerde films van Cine stud '78 achterlieten, was wat mij betreft een indruk van belegenheid. Wat Je miste was een doodeenvoudi ge zucht om op avontuur te gaar Tot op zekere hoogte is dit wel te begrijpen. De Cinestuds gaven in het verleden een weerslag te zien van wat er aan visies maatschappij-kriti sche, politieke, esthetische etc. on der Jongeren aanwezig was. Wat dit betreft worden we beheerst door de nagalm van midden zestig. En nagal men zijn in wezen uitstervende ge luidsgolven. Dat herken je duidelijk in de Cinestud-films van '78. Ik waag het zelfs dit staande te houden op gjond van het kleine deel van de massa, die Ik onder ogen heb gehad Maar of je nu twintig geselecteerde films ziet of tachtig nict-geselecteer de bovendien, is niet van belang Het totale beeld van de selectie sluit na melijk volkomen aan bij het algeme ne cultuurbeeld van het moment Het manco mag niet de organisatoren van Cinestud '78 worden aangewreven Het is een actueel tijdsgegeven spontaan, geïmproviseerd Ié ont staan. Niets is minder waar: Coline Serteau was een strenge regisseur, die "haar acteurs steeds opnieuw be paalde scènes liet herhalen. Dat dit nergens blijkt, dat bovendien van moóifllmerij en pretentieus gefiloso feer, vangnetten voor zovele begin nende regisseurs, geen sprake is, is het grootste compliment dat nïen haar kan geven. Er valt nog Veel van Coline Serreau te verwachten. Amsterdam-Tuschinski 2, 16 Jr. ADVERTENTIE Van onze kunstredactie DEN BOSCH - Het Zuidelijk Toneel Globe voldoet niet in voldoende mate aan de subsidievoorwaarden. Tot déze conclusie kwam de Tilburgse gemeenteraad afgelopen week. De drie overige subsidiënten, de provin cie Noord-Brabant en de gemeenten Eindhoven en Den Bosch deelden die opvatting niet. De bezwaren van de gemeente Til burg hebben geen betrekking op het artistieke beleid maar op de plaats van vestiging. De leden van dit in oorsprong regionale gezelschap wo nen en repeteren sinds de oprichting in Amsterdam. Met de komst van een nieuwe artis tieke leiding dit seizoen is onder meer als voorwaarde gesteld dat het gezel schap zich uiterlijk 1 september 1979 in Eindhoven zal vestigen Dit in het kader van de cultuurspreiding. Voor de leden die niet naar Noord-Brabant meeverhuizen zal er een afvloeiings regeling komen. Met betrekking tot de verhuizing heeft het gezelschap een sociaal plan opgesteld (ook een voorwaarde), dat 1 november bij de subsidiënten werd ingediend. De gemeente Tilburg miste In dit plan de genoemde afvloeiingsrege ling. Maandag zullen zowel het be stuur van het Zuidelijk Toneel Globe als de overige drie subsidiënten zich over de ontstane situatie beraden ADVERTENTIE 'Eyes of Laura Mars' en 'Who is killing the great chefs of Europe?' Zowel modefotografen van de haute couture en hun modellen als koks van de haute cuisine en hun aanhang vormen glanzende wereldjes apart, waarnaar gewone mensen nogal eens met verlangende blik en gapende mond kijken. Het toeval wil, dat er dezë week twee thrillers in première gaan, die in deze glitterkringen spelen en zoveel mogelijk profijt trekken van de enigszins exotische eigenaardigheden van het milieu. Daarmee houdt de overeenkomst overigens op. ..Eyes of Laura Mars" (reigisseur Ir- vin Kershner) is een „ernstige" thril ler met een voortreffelijk script (van John Carpenter) en een zeer verras send einde. De bovennatuurlijke as pecten (een beroemde mode-fotogra- ADVERTENTIE (erwey exposeert vanaf van- 1 januari in het Stedelijk te Amsterdam met een aan- lerijen en tekeningen. Voor dat tussen 1971 en 1975 ont- &m de schilder zijn atelier als punt. Resultaat een twintig interieurs en onderdelen atelier. Werken die niet zo- ompositie maar wel in kleur van elkaar verschillen. L fj p r ■- j '"i ,v\; en Werken" heet de tentoon- van de Rietvald Academie. 18 november fm 31 december eum Fodor te Amsterdam 'houden. Het is een overzicht aantal samenwerkingspro- an studenten uit verschillen- erirhtingen binnen de Acade- erbuiten Met deze tentoon- wil de Rietveld Academie en kant-en-klare werkstuk ?n maar ook epn deel van het Ofesproces dat daaraan vooraf Aan allen die een eerlijke en objectieve voorlichting wensen over Zuid- Afrika: Aan alle gewetensbezwaarden wegens het speciale fonds van het P.C.R en het beleid van de Wereldraad van Kerken: BESTELT nu de verschenen brochure: f»1 waarin opgenomen: 1onze beleidsnota over Zuid-Afrika. 2. onze verzetsadvertentie tegen de Wereldraad van Kerken: 3. ons bezwaarschrift gericht aan de Gereformeerde Synode; 4. ons protest tegen het speciale fonds van het P.C.R. Op pagina 1 en 2 van de brochure kunt u lezen op welke wijze efk kerklid individueel zijn verantwoordelijkheid in deze kan waarmaken. J J G Boot. voorzitter R Gosker. secretaris A G v d. Linde, penningm L. W H. de Geus Ir, G. Knibbe Ir. E G Nijman Bestellingen door storting op gironummer 3930924 van 7.50 t.n.v C O.Z.A le Wezep. Bij meer exemplaren korting fe. die excelleert in lichtelijk perverse composities, gearrangeerd rond een persoon die gewelddadig aan zijn eind is gekomen, heeft het tweede gezicht, waardoor ze in staat is moor den op lange afstand te aanschou wen) zijn niet meer dan een modieus vernis, uitgestreken over de aloude „whodunit", wie heeft het gedaan De toeschouwer krijgt waar voor zijn geld: eer hij weet wie allen die zich rondom Laura Mars bewegen met een steek in het oog vermoordt, heeft hij gretig (Jehapt in talloze ..red her rings", met andere woorden argeloos valse sporen gevolgd. En passant heeft hij kunnen genieten van geraffi neerde plaatjes met mooie vrouwen in bizarre kledij en van goed spel. met name van Fay Dunaway als Laura Mars. John Neville als de politieman die haar bemint en René Auberjonois als haar manager Faye Dunaway in „Eyes of Laura Mars In „Who is killing the great chefs of Europe", oftewel „Wie vermoordt de grote koks van Europa? (van Ted Kotcheff) gaat het meer om de gein dan om de ontknoping. Eén voor één krijgen de grote koks. die allemaal hun amusante eigenaardigheden hebben en elkaar het licht in de ogen niet gunnen, van een onbekende een De Klompenboom Prachtige pasto rale over Italiaans landleven aan het eind van de vorige eeuw van Ermanno Olmi. De gehele week, in* Alhambra 2; Amsterdam; Rem brandt 2, Eindhoven; Studio, Utrecht; Bijou, Hilversum. Padre Padrone Indrukwekkende film van de Italiaanse gebroeders Taviani over een Sardijnse herders jongen die uit zijn .isolement wordt verlost door de mfe'cht van de taal. 17 nov. V. H. Zandhoeven. Bergen. De Mens uit Marmer Film van Andrzej Wajda over de speurtocht naar een arbeider die werd vereeu wigd en ln de vergetelheid verzonk. 17 en 18 nov. Filmhuls. Haarlem; 17 t.e.m. 19 nov. Filmhuls Arnhem. Providence Magistrale film van Alain Reshals over verval. doo<1 en de creatieve capriolen van een oude, zieke schrijver. De gehele week in Studio, Rotterdam Deutschland iné .Herbst Spontane reacties van Westduitse filmers op de gebeurtenissen van vorig Jaar herst (moord op Schleyer. dood van drie "RAlJ-Wden 'irf Ststifcrhjreimge- vangenis). De géhelt Week ift Metro- pole 4. Den Haag; Studio, Oro .nïngen.. v <t j t i w 4 Cet obscur objet du désir Laatste film van Luis Bufiuel. waarin de oude meester, zoals gewooplijk. dp bourgeoisie een v*»t/flit de pan geeft De gehélè'- weeK in' Studio. Maastricht. Metrbpole 5. Den Haag Una giornata particolarr Ontroe rende film van Ettere Srola over twee kleine rnensen.dje worden vej; malen door de molens van Mussoli ni's dictatuur De gehele week in Movies 2, Amsterdam en Scène. Arnhem Herfstsonate. De laatste film van Ingmar Bergman met Ingrid Berg man en Liv Ullmann in de hoofdrol len. De gehele week ln Leldsepl.th. en Studio K, Amsterdam; Calypso. Den Haag; Kriterion, Rotterdam; Saskla, Arnhem; Casino 3, Breda. Rembrandt 5, Eindhoven; Luxor. Nijmegen. De geest van de bijenkorf. Moedige film vol sfeer van Victor Enrice, éerpaakt tijdens het Franco-regime, met het merkwaardige kleine meis je Anna Torrente ln de hoofdrol. De gehele week In The Movies I. Am sterdam. Rome. open stad Klassieke film van Roberto Rossellini uit 1945 over be zetting en verzet in Rome De gehe le week in Greenway. Voorschoten koekje van eigen deeg: ze worden vermoord volgens hun eigen geheim recept De een eindigt ln de oven, de ander in een watebassin, de derde wordt gekraakt ln de eendenpers De laatste op het programma is een Amerikaanse (Jacqueline Bisset), vermaard door haar desserts, maar aangezien ze beeldschoon is en door een ieder wordt bemind, vooral door haar ex-echtgenoot die door Europa zwerft op zoek naar een kok voor zijn Humpty Dumpty omelette-restau rants, mag ze natuurlijk niet sneven. Een grote rol Is weggelegd voor Ro bert Morley als spekvette haute cuisi ne journalist en gourmet die zich let terlijk doodeet (de valse sneren die uit zijn mond komen zijn niet te tellen). Ondanks het lugubere gegeven is de dolle pret niet van het doek te bran den. Beide films zijn voor de liefheb bers van het genre een „must" ten slotte komt het ln dit tijdsgewricht slechts zelden voor dat thrillers span nend en/of echt grappig zijn Eyes of Laura Mars: Amsterdam-Ca lypso; Den Haag-Bijou; Kotterdam- Calypso I, 16 jr. T Who Is trilling the great chefs J»f Europe?: Amsterdarn-Tuschiow; Kotterdam-Thalia; Kindhovrn-fljfc- tropole, a.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11