Hospitaal-kerkschip definitief behouden 'Smartegeld in ons land vaak te laag' 'Openbaar onderwi wordt nog geweerd IT .Gesprek met werkgevers wekt argwaan van leden' Kamer wil extra subsidies Rechter: verzekering traineert Juwelendiefstal in Arnhem opgelost VOO-brochure: jarenlange ge^ Kaderlid Industriebonden FNV: Wandborduursel Huis ten Bosch zwaar beschadigd HET WONDER VAN DE CISMPETERlf VERANDERLIJKE ROK 36-46 45r zei dat j' men v was 1 puffroi agenti voor jk iet doort maal eer i nkbilj i aal. 1 je te i, Ver] I ukte 2 lalmb Linksen rechts boven: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Onder het motto „De Hoop moet blijven" heeft de Tweede Kamer gisteren definitief het voortbestaan van het hospitaal-kerkschip voor volgend jaar verzekerd. De Kamer heeft zelfs de mogelijkheid geopperd, dat het komende jaren extra subsidies naar De Hoop zullen vloeien. De Kamer steunde een motie van de VVD'er Blaauw, waarin de regering gevraagd wordt de Japanse betaling ..te reserveren voor aanvullende sub sidies voor De Hoop". Die subsidies moeten, volgens de motie, bovenop de subsidies komen die de regering op volgende begrotingen voor het hospitaalkerkschip uittrekt. De Kamer zette gisteren in grote meerderheid een hoger bedrag voor het schip op de begroting van het ministerie van landbouw en visserij. Daardoor kan het schip ook volgend jaar in de vaart blijven. Minister Van der Stee (visserij), die sterk twijfelde aan het bestaansrecht van De Hoop, had zich niet verzet tegen het initia tief van de Kamer. Wel maakte de minister er bezwaar Ingenomen tegen dat het hospitaal-kerkschip aanspraak kan maken op een miljoen gulden, die Nederland van Japan te goed heeft. Het gaat om een herstel betaling wegens het tot zinken bren gen van een Nederlands hopitaal- kerkschip in de eindfase van de Tweede Wereldoorlog. De Kamer steunde een motie van de Tweede Wereldoorlog. Verwacht wordt echter, dat aanvul lende subsidies nimmer verstrekt worden. De herstelbetaling wordt ge ïncasseerd door minister Andriessen (financiën). Slechts als minister Van der Stee zich zeer sterk zou maken voor het verlangen van de Kamer meerderheid zal Andriessen bereid zijn dat bedrag „los te laten". Van der Stee heeft in de Kamer echter niet de ARNHEM (ANP) De bedragen die in Nederland aan smarte geld worden uitgekeerd, zijn over het algemeen aan de lage kant. Dat is de mening van mr. J. Schaafsma, president van de rechtbank in Arnhem. „We hoeven niet de kant op van bedragen zoals die in Amerika worden uitgekeerd, maar Nederland is wat dit betreft nog een „achterlijk" land, aldus mr. Schaafsma. indruk gevestigd, dat hij een vurig pleidooi bij Andriessen zal houden. Een woordvoerder van de vereniging De Hoop toonde zich gisteren zeer ingenomen met de uitspraken van de Kamer. Hij zei: „De Kamer heeft zich niet van de wijs laten brengen door de berichten, dat wij met andere cij fers hebben gewerkt dan de Rijksac countants. De werkelijkheid is, dat die cijfers overeen komen. Ook geeft het ministerie van landbouw en visse rij een andere uitleg aan het jaar overzicht over 1977 dan wij zelf doen. Als wij een schip op een bepaald moment helpen bij een ziektegeval, en het zelfde schip enige tijd later bijstaan in een radiokwestie, wordt dat door het ministerie als een hulp verlening gezien, terwijl wij dat als twee verrichtingen boeken. Wij verge lijken dat met de wegenwacht." Volgens de woordvoerder is er „ten onrechte een smet geworpen op De Hoop", wat hem vooral spijt voor de mensen, die de inzamelingsactie (op brengst: bijna twee ton) hebben ge steund. De Arnhemse rechtbankpresident zei dit gisteren tijdens een geding dat een 41-jarige vrouw uit Maasbracht (Limburg) had aangespannen tegen de verzekeringsmaatschappijen van het Nijmeegse Radboudziekenhuis. De vrouw liep drie jaar geleden in dit ziekenhuis ernstig hersenletsel op, nadat bij het maken van röntgenfo to's in plaats van een contrastvloei stof, lucht in haar bloed terecht was gekomen. Voorschotten De assuradeurs van het Radboudzie kenhuis zijn bereid de vrouw en haar echtgenoot 50.000 gulden schadever goeding te betalen. Het echtpaar meent echter recht te hebben op min stens 75.000 gulden. Het ontving tot „We gaan er vanuit, dat de bestuur ders geen enkele toezegging doen en dat er niet echt wordt onderhandeld. De FNV heeft namelijk de nota ar beidsvoorwaardenbeleid 1979 nog niet definitief vastgesteld en er volgt nog een gespreksronde met de leden over de concrete uitgangspunten voor het CAO-overleg," aldus een van de kaderleden. Naar zijn taxatie loopt het bondsbestuur met dit soort geheime diplomatie het risico bij veel leden argwaan te wekken. Een woordvoerder van de Industrie bonden FNV bevestigde gisteren dat de besturen er niet gelukkig mee zijn dat de uitnodiging is uitgelekt. De bedoeling is dat er in alle rust met de werkgevers kan worden gesproken over een aantal eisen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden. In het verleden is namelijk gebleken dat er, ook bij de werkgevers, misverstanden bestonden over onderwerpen als de arbeidsplaatsenovereenkomst en de arbeidstijdverkorting. Uitgenodigd voor het oriënterende gesprek zijn Shell, Unilever, Akzo. Philips en Hoogovens, maar ook de Algemene Werkgevers Vereniging, de Vakraad voor de metaalnijverheid, de FME en de textielwerkgevers. Vertrouwelijk Volgens de woordvoerder zal er. in dien de werkgevers op de uitnodiging ingaan, in ieder geval worden gespro ken over de arbeidsplaatsenovereen komst. We vinden het nuttig, zei hij, om met de werkgevers in een vertrou- ARNHEM (ANP) De politie heeft twee Arnhemmers aangehouden, die van diefstal van 30.000 aan juwelen worden verdacht. Dat zou gebeurd zijn bij een inbraak in Rheden in de nacht van 13 op 14 oktober. Bij een heler in Arnhem kon voor 13.000 gul den aan het gestolen goed worden achterhaald. De rest is nog zoek. De verdachten worden binnenkort aan de officier van justitie voorgeleid. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Ondanks alle mooie verhf1 vrijheid van onderwijs ls het in veel plaatsen hondsmoeilijk een openbare school van de krijgen. Vooral in het zuiden van het land kor%. herhaaldelijk voor, dat rooms-katholieke b( r, proberen de stichting van een openbare schoof houden. André van der Louw, burgemeester van Rotterdam, is giste ren eigenaar geworden van de eerste set kinderpostzegels 1978. Op de foto ontvangt hij de zegels uit handen van de zoon van staatssecretaris Smit-Kroes. Helemaal links de zanger Rob de Nijs. De Vereniging voor Openbaar On derwijs (VOO) heeft daarom een brochure uitgegeven over de strijd die ouders soms moeten voeren voor openbaar onderwijs. In „Frontberichten" wordt verslag gedaan van de soms jarenlange gevechten in negen plaatsen in met name het zuiden van het land. Behoefte Volgens de VOO komt dit soort kwesties niet alleen in het van ouds rooms-katholieke zuiden voor. Ook in overwegend protes tants-christelijke gemeenten wordt de openbare school soms nog gezien als een ongewenste ka per op de confessionele kust. Aan de andere kant wil de VOO niet de indruk wekken, dat alle confessio nele gemeentebestuurders het openbaar onderwijs slecht gezind Ramaz ITECH tel: „T Ingrii ;ecleer ƒ26,— t histc -erksi die Ista tl infc 1 zijn. Van het tegendf genoeg voorbeelden ta tallen Vooral in Brabant en t komt het nog steeds vc ijken een dorp of standwijk rooms-katholieke scho toenemende mate blij echter behoefte te h sung 1 scholen, waarin ook ru iukker andere levensovertuigiipers Maar wanneer ouders wet in de hand via haJ acties om een openi"""^ vragen, worden ze v£f mogelijke manieren boomd. Alleen al het lokalen of van een stukl nieuwbouw kan soms wel hi gen. In verschillende g$ gene ben de initiatiefnemer e foe! cessen moeten voeren krijgen. nu tot voorschotten ten bedrage van 37.000 gulden. Gisteren in kort geding eisten zij nu de naar hun mening nog resterende 38.000 gulden op. Rechter Schaafsma zei de 50.000 gul den, die het echtpaar is aangeboden, geen „verschrikkelijk hoog" bedrag te vinden. Hij zei ook van mening te zijn, dat het echtpaar te lang had moeten wachten op uitbetaling. De vraag wiens schuld dat was, wilde hij in het midden laten. De rechtbankpresident vindt wel, dat verzekeringsmaatschappijen over het algemeen de indruk wekken hun uitbetalingen te „traineren." „Ik weet wel. verzekeringsmaatschappijen worden ook wel eens bedonderd, maar ik vraag me toch af of zij over het algemeen niet sneller kunnen uit betalen," aldus mr. Schaafsma. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Industriebonden FNV hebben een groot aantal werkgevers uitgenodigd voor een oriënterend gesprek over de komende CAO-onderhandelingen. De uitnodiging voor dit vertrouwelijke beraad heeft bij een aantal kaderleden van de bond nog al wat verbazing gewekt. welijke sfeer nog een aantal zaken te bespreken, voordat de sociale part ners in het werkelijke strijdperk van de CAO-onderhandelingen treden. Met nadruk werd van de kant van de industriebonden opgemerkt dat er niet met de werkgevers zal worden onderhandeld, voordat de leden zijn geconsulteerd over de uitgangspun ten van de CAO voor volgend jaar. Een eerste gesprek met de leden heeft al plaatsgevonden en daar zijn vol gens de woordvoerder de algemene uitgangspunten aanvaard. Het ge sprek met de werkgevers zal op 21 november aanstaande in Leersum worden gehouden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De veiligheidsmaatre gelen op paleis Huis ten Bosch in Den Haag zijn verscherpt na de ontdek king van ernstige beschadigingen in de wandbespanning van de „Japanse kamer" in het paleis..Ook zijn enkele kleine diefstallen gemeld. Huis ten Bosch, het toekomstig adres van prinses Beatrix en prins Claus, wordt momenteel gerestaureerd. Eind vorige maand constateerde men de beschadigingen in het geborduur de rijstpapier, dat de wandbespan ning in de „Japanse kamer", vormt. Afbeeldingen van tropische vogels waren eruit gesneden. Volgens rijks gebouwendienst is de schade niet on herstelbaar. maar zijn de kosten nog niet te schatten. De politie heeft de zaak in onderzoek, evenals enkele kleine diefstallen uit het paleis. Zo bleken onder meer an tieke deurkrukken zoek. De ver scherpte controle leidde deze week tot onenigheid met de ongeveer zes tig bouwvakkers, die bij de restaura tie betrokken zijn. Die legden het werk neer toen zij niet meer met hun materiaalwagens tot op het voorplein mochten rijden en voortaan legitima ties moesten tonen. beke van bode Toer m I i 7 Kraan nzing tema emaa aats i rin F 7. tw elekti van «e. (zangeres) "Je moet jurken hebben natuurlijk. En wat lekkere 1 pantalons. Maar rokken ei alles wat je afwisselend da boven kan dragenje hel -^er nooit genoeg van. Vind ik tenminste.' vori| leet. 14 bar n. 38. itel. 4 C^J.UtbcA^cvïde£^e\! Een vrouw kan alles met een rok.Naar eigen smaak, stijl en m stemming creëert ze een wandelrok, autorok.dansrok, receptierok, foyerrok.uit- eten-rok, gastvrouwrok, ouderavondrok, typestoel- rok, lui-op-de-bank-rok, winkelrok en strakke, wijde, chique, nonchalante, uitdagen de of ingetogen rok. Dat kan,omdat elke rok een truitjesrok, blouserok, vestrok, spencerrok of shirtrok kan zijn. De rok is nét zo alles omvattend als de vrouw zelf. Goed dus dat er steeds weer nieuwe rokken zijn! Wijde, gevoerde uni rok van zachte, soepele flannel. 38-48 49' Ajour spencer van 100% acryl. 36-4429- Blouse van 100% viscose, met ingeweven glanspuntjes. Linksonder: Schuins geruite plissé rok, geheel gevoerd en met ceintuur. 40-48 55.- Truitje met ronde boord, lambswool/angora. 38-4622; WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET P lil6 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14