N PETERS: VALLEN EN OPSTAAN elen beheersen discussie KNVB: onderzoek naar amateurstatus Praten alleen al directe winst Michels naar VS Okker zegeviert neer ik faal, moet ik weer een paar wedstrijden op kans wachten' '-coach Buschner: 'Plannen van FIFA discriminerend' agi Voor Olympische duels Nederlaag Jong Oranje Grensbepaling van de sport A Rp- 15 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 11 waan neem :aald 1 len elijke t die van ïring g ontwil d- ndt de eling n L t subs: saties Nederl ai snei ian Woldendorp n dan Kic in" t men. Op het eerste ge- skeren cijfers de jo- die Jan Peters in >naal opzicht heeft yd. Niet iedere geta- voetballer heeft op leeftijd al aan vijf- /oerdewiands deelgenomen, «filfyleine rhiddenvelder is die serie echter en opstaan tot - .komen. De praktijk Lrk^p fgeiopen vier seizoe- n e|t geleerd, dat iedere niet alleen een co- betekent, maar tege- als een laatste kans rden geëtiketteerd. is over hoge bergen ge il heeft door diepe dalen het buitenland geldt hij doelpunten op Wembley ehoud vorig jaar) zo ongeveer als t, dat te talent, dat Nederland ed me4erste kennismaking met op vai jff heeft voortgebracht. In eving is Jan Peters niet wi; 2.IOC meer dan een eeuwige belofte, die nog weinig tijd wordt gegund om zijn definitieve doorbraak te creëren. Elk seizoen lijkt er één van de waarheid te zijn. maar tal van insiders vragen zich af hoe explosief de springstof moet zijn om de muur. die het anonie me niemandsland van internationale erkenning scheidt, op te blazen. Achteraf had Jan Peters de waarde ring misschien in Argentinië kunnen afdwingen. Immers, tijdens het we reldkampioenschap voetbal was het koppel Happel-Zwartkruis genood zaakt de jeugd in te zetten. Jan Pe ters wekte aan de vooravond van dat toernooi evenwel de indruk bewust zijn eigen glazen inte gooien. Hij meldde zich ziek. maar trad tijdens een trip van AZ naar Spanje wel op. Niet ten onrechte werd er een onwilli ge houding vermoed. Jan Peters nu: „Ik was vlak voor het WK echt ge blesseerd. Ik kreeg een week rust voorgeschreven, maar in Spanje vie len twee mensen uit. Toen moest ik wel blijven spelen. Ongelukkigerwijs brak ik in de wedstrijd tegen Malaga mijn neus. Ja. en toen klopte het verhaal van mijn blessure niet meer. Temeer, daar ik net had afgebeld. Ik geef toe. het klonk allemaal erg onge loofwaardig. maar ik had echt wel mee gewild naar Argentinië. De onze kerheid over de politieke situatie daar en het gegeven, dat ik lang van huis zou zijn. hebben bij mij helemaal niet meegespeeld. Alles draaide om mijn knie. Ik heb het hele seizoen 1977- 78 last van een slopende blessu re gehad, die mij hoe gek het ook klinkt in wezen nooit echt gehin derd heeft, maar wel iedere keer lich te irritatie opwekte. Toen heb ik maar besloten een uitgebreide rust periode in acht te nemen om op die manier honderd procent fit aan de competitie te kunnen beginnen." Jan Peters voelde zich ook mentaal niet opgewassen tegen het evene ment in het dictatoriale Zuidameri- kaanse land. De overgang van NEC naar het zichzelf als topclub affiche rende AZ'67 viel de ex-Groesbeker in een aantal opzichten niet mee. „Het liep aanvankelijk niet in Alkmaar, en dat niet alleen omdat AZ een paar tempootjes hoger speelt dan NEC. In Nijmegen speelde ik van de vier wed strijden er altijd drie goed. bij AZ was dat in het eerste half jaar precies andersom. Na eerst het middelpunt te zijn geweest waarom alles draaide, heb ik waarschijnlijk te veel in dienst van het elftal gespeeld. Er is gesugge reerd. dat Willem van Hanegem geen tweede leider naast zich duldde. Maar misschien heeft AZ in Kristen Ny- gaard zelfs een derde leider. Je kunt op papier wel het beste middenveld hebben, maar daar win je uiteraard geen wedstrijden mee. Je moet de juiste driehoeksverhouding zien te vinden. De situatie bij AZ is nu zo. dat Willem wat meer naar achteren speelt en ik vaker in de voorhoede opduik. Kristen pendelt daar als het ware tussen. Al mét al gaat het nu beter. Ben ik ook opgewassen tegen de mentale druk van het moeten presteren, dat de consequentie van het spelen in een club als AZ nu eenmaal is. We hebben het afgelopen seizoen ongeveer 55 wedstrijden ge speeld. Dat is geen probleem, wan neer je het af en toe rustig aan kunt doen. Maar iedere keer wordt er alles van AZ geëist. Je kunt. om iets te noemen. FC Urk niet met de kater van een ongeïnspireerde tegenstan der laten zitten. Bij NEC lag dat allemaal eenvoudiger. Enkele inci dentele uitschieters in de competitie werden al als topprestaties gezien." Jan Peters trekt de lijn van de menta le pressie door naar Jan Zwartkruis, die hem vanavond tegen de DDR een nieuwe come-back en kans gunt. na dat hij op 22 februari in Tel Aviv (tegen Israël) voor het tentamen zak te. ..Je kunt wel zeggen, dat dit het ideale moment is om te verjongen, maar Zwartkruis moet net zo goed presteren. Daarom is de verleiding groot om op routine terug te vallen. Zelfs tegen West-Duitsland (op 20 de cember red.) kan hij geen Jong elftal opstellen. Als vice-wereldkam- pioen moot Nodorlnnd oen bepaalde reputatie hoog houden. In dat kader passen geen experimenten Zwart kruis kent wat dat betreft de proble men. die ik vorig jaar als speler bij AZ had. Dat vicieuze cirkeltje maakt het voor mij moeilijk. Wanneer ik van daag faal, moet ik weer een paar wedstrijden op mijn kans wachten." De bij AZ nadrukkelijk in vorm ge groeide Peters heeft met die situatie leren leven. „Als het niet lukt. is het voor mij geen teleurstelling. Ik ben al vier vijf keer afgeschreven. Wan neer ik in Argentinië had moeten spelen, had je hetzelfde liedje te ho ren gekregen: dan weer wel. dan weer niet. Ik heb er met iedereen van AZ over gesproken. De één zei: „Je moet thuis blijven", de ander vond, dat ik moest gaan. Het is geen beslissing, die je neemt in de tijd. die je nodjg hebt om van hier naar je auto te lopen. Ik had voor de poen kunnen gaan. maar voor mij geldt slechts één criterium: ik moet optimaal kunnen presteren. Het is zwak om achteraf te zeggen, dat ik hoe dan ook in het vliegtuig had moeten stappen. Want met hetzelfde recht had ik na de eerste ronde kunnen stellen: „Wat ben ik blij. dat ik thuis ben ge bleven." dt vei appenj eze oi' toer< Verkamman iggevaIN De gemeenplaatsen en lofuitingen in de rich- p bust) het Nederlands elftal, vloeiden George Buschner rempe(moeiteloos uit de mond toen hij vooruit blikte op de laarvfH Van avnavond, Nederland-DDR. De coach van de udteopers zat op zijn praatstoel, maar zei geruime tijd toch ïerkirfd weinig. Het was allemaal niet nieuw: Nederland iniek i ruim arsenaal talent dat alle afzeggingen van de iamsejagen volgens Buschner amper van belang waren. De ljke man uit Jena verhaalde voorts breedvoerig over ek datfhtingen van Oranje in Argentinië, waar hij zich met ran mten zo aan had vergaapt. „Nederland heeft zo veel zijn sjheden, daar kan ik niet aan tippen", daar kwam zijn rotendeels op neer. eigenlijk pas echt interes* 'jjkduin— waar de Oostduit- (op de wedstrijd voorberei- len het actuele en geladen b van de olympische Spelen We kwam. De naast Busch- }eur5n Weiner Lempert, secreta- voetbalbond, spitste de sseienucht een discussie op gang, otttjg was dat snej geConciu. [est, worden dat de jongste ntwikkeling met betrekking [elen in Moskou nu hét on- 'an gesprek is in het Oost- informatie: de FIFA (wereld dan ederatie) heeft tijdens het ekom oplos kni rt vo< n bes de trin Adrie van Kraay krijgt een n vrij doen merkwaardige rol in 215, i lands elftal, dat vanavond 4755. ]der van het Europees kam- tp voor landenteams in Rot igen Oost-Duitsland speelt, r, in zijn club laatste man, iet middenveld, en wordt in de bewaker van Hoffmann, letgod is daardoor buiten de elling gebleven. lulden: Nederland: Schrijvers schut 'FC Twente'. Brandts iPSVi. Hovenkamp iAZ'67l; Peters (AZ'67), .iPSVi. Neeskens 'Barcelona!: Rene e 96" :hof 'PSVi. Geels (Anderlechti, Ren V 'derlechti of Koster (Roda JCi rgelijl „a Croy (Sachsenrtng Zwickau); Ki Waaick Domen (Dynamo Dresden), El imo Berlijn'. Weber (Dynamo Dres- lase 'Carl Zeiss Jena», Schade 'Dy- Lindemann (Carl Zeiss Jena). Dresden); Riediger (Dynamo Imann 'Magdeburgi ongres in Buenos Aires laten at spelers uit Zuid-Amerika pa die hebben deelgenomen strijden in het kader van het impioenschap geweerd moe ien van de Olympische Spe- er moeten de Spelen volgens aT' voortaan voor alte andere »t Aio !rs open staan, of die nu vor- um, Ir ormaal of helemaal niet wor- besta aald. West-Duitsland heeft olleg<even serieus overwogen om Den |onale B-ploeg in te schrijven, eft uiteindelijk toch voor een (ekozen die louter uit spelers ojhij. 1 de twintig jaar bestaat. Het P ernationaal olympisch comi- neo n Ch jam geschrokken van de G< FA-plannen. De voornemens 1FA snijden natuurlijk voor neest 1 vlees van de topspelers uit (jeze tblok, dat in Olympisch ver- t ergernis van vooral West- I altijd met de befaamde nateurs kon pronken. Lord van het IOC zit reuze in zijn ;an tel de gang van zaken ook en mdat Rusland de Spelen or- t maar werd maandag FA-voorzitter Joao Havelan- eens onder druk gezet. Have- otweg op een persconferentie id: „Als het IOC niet met ons it. dan wordt er niet gevoet- de de Olympische Spelen". emet :;]laan die zich via zijn natio- tueel - - ireid icties >rtbond tevens aanzien heeft n aaiden binnen de Olympische be voegde er nog dreigend aan n omdat voetbal nog steeds belangrijkste trekpleisters op ipische Spelen is. denk ik dat zin wel zullen krijgen". klare taal en die bleek giste- liddels ook al bekend te zijn chner en de zijnen. Buschner. verrassend open: „We begrij- pen waar we aan toe zijn. In Moskou spelen we met een B-team. tenzij u hier over andere berichten beschikt." Dat was dus niet het geval en een reden te meer voor de Oostduitsers om de FIFA eens flink te kapittelen. Lempert, op de Spelen in München nog goed voor goud op het onderdeel wildwater varen: „Ons team heeft in Montreal de gouden medaille gewon nen. het is een schande dat we straks de titel niet met de sterkste ploeg mogen verdedigen. De FIFA heeft een besluit genomen dat ronduit dis criminerend is voor ons." En Busch ner: „De FIFA wil iets dat volledig tegen de Olympische geest indruist. We hebben nog wel even de tijd om een schaduwteam op te bouwen, als het moet spelen we daar ook mee, maar onjuist blijft het. Er wórdt na tuurlijk gediscrimineerd. De spelers van Iran hebben een premie gekregen toen zij zich plaatsten voor Argenti nië. die zelfs in de grootste proflan- den nog niet wordt betaald. Dat weet iedereen. Maar toch mag Iran straks in Moskou rustig met die spelers ver schijnen." De boze Buschner wilde niets weten van de twijfels die er hier en daar ten aanzien van zijn „amateurs" bestaan. Met een stalen gezicht zei hij: „Naar eer en geweten werken wij met spe lers die voldoen aan de Olympische normen. Het is niet de schuld van landen die alleen amateursport ken nen. zoals het mijne, dat de landen waar profsport wordt bedreven, min dere spelers moeten opstellen." Merkwaardigerwijs is het Lempert een zorg met welke tegenstander hij op Olympisch niveau krijgt te ma ken. „Ik vind dat de nationale bon den zelf maar moeten bepalen wie amateur is en wie niet." Het tussen voorstel van de UEFA (Europese voetbal unie) om van amateurs te spreken zo lang die niet meer dan twintigduizend gulden verdienen, wees Lempert van de hand. „Alle tussenoplossingen zijn slecht. Wie kan er nu bepalen wat iemand in een bepaald land voor zijn sport krijgt." De indruk werd al met al gewekt dat de Oostduitsers de Olympische Spe len bepaald belangrijker vinden dan de Europese titelstrijd van dit mo ment. Ook al zwakte Buschner die gedachte af: „Beide evenementen zijn even belangrijk." Toen de „rust" na het Olympisch item was weergekeerd, ontweek de keuzeheer min of meer stekelige vraagjes over zijn team. Buschner schijnt min of meer afgerekend te hebben met zijn vedetten Jürgen Sparwasser, Jürgen Pommerenke en Joachim Strich. De coach evenwel: „Deze spelers zijn geblesseerd en uit vorm." In een nadere toelichting over de als lastig omschreven Streich zei hij: „Streich is de lieveling van het publiek. Maar toch kan ik wel met hem werken". Buschner ontkende dat hij een zeer defensieve formatie tegen Nederland het veld instuurt, hoewel het daar met vijf originele verdedigers en een niet al te avontuurlijk middenveld op papier de schijn van heeft. „Er zijn voldoende aanvallende middenvel ders in de ploeg opgenomen. We ma ken ons geen illusies tegen deze te genstander van wereldklasse, maar zullen proberen om onze middelen optimaal te benutten." De Oostduitse selectie tijdens een training in het Rotterdamse Feyenoord-stadion. Rechts, met ijsmuts, trainer Georg Buschner. AMSTERDAM - De KNVB gaat bij de wereldvoetbalfederatie FIFA een onderzoek aanvragen naar de amateurstatus van de Spaanse spe lers. waar het Nederlands amateur elftal in twee pré-Olympische wed strijden mee te maken krijgt. Gelet op enkele ervaringen in het verle den vreest de voetbalbond dat er straks tegen een volledig profteam moet worden gespeeld. Spanje werd vier jaar geleden ook al op de vin gers getikt, toen Bulgarije de aan wezigheid van topspelers van Real Madrid in het nationale amateurelf tal verdacht vond. Bondsvoorzitter Wim Meuleman heeft bij zijn terugkeer gisteren van een FIFA-vergadering in Madrid dit onderzoek aangekondigd. Meule man: „We achten het noodzakelijk om van te voren te protesteren. Dit geldt ook voor Frankrijk, dat weer van plan is om met de zogenaamde stagiaires (leerling-profs) te gaan spelen". Wanneer de FIFA geen maatregelen tegen de Spaanse profs neemt, dan is het goed moge lijk dat Nederland zich alsnog te rugtrekt. Meuleman: „Dat is een zaak van het amateurbestuur. Ik kan mij voorstellen dat men er bin nen dat bestuur weinig voor voelt om veel geld uit te geven, wanneer je toch geen kans hebt." Volgens Meuleman wordt er op de Olympische Spelen volgens de oude IOC-regels gespeeld. In dat geval mag Nederland niet z'n voormalige semi-profs inzetten, waar het huidi ge team grotendeels uit bestaat. Bij een verbod voor die spelers, ziet het amateurbestuur ook niets in deel neming, heeft sectie-voorzitter Jo van Marle al laten weten 150.000 ZEIST Het wereldkampioen schap voetbal is voor de Oranjespe lers een goudmijntje geworden. Zo als deze krant al enige weken kon melden, zal het bedrag tot ver bo ven de ton kunnen oplopen. De spe lers hebben tot nu toe 22.000 gulden aan premie ontvangen. Daarmee heeft de KNVB de wedstrijdpre mies over de periode in Argentinië en de voor-wedstrijden in Parijs en Wenen voldaan. Rest nog het bedrag dat ze tegoed hebben van sponsors, ongeveer 30.000 gulden, en het door de orga nisatie aan de KNVB over te maken bedrag. Toch wenste Ton Zwikstra. de schatbewaarder van Oranje voor het wereldkampioenschap niet te zeggen op hoeveel de spelers ieder kunnen rekenen. „Ook ik heb gele zen dat we de man ongeveer 130.000 gulden kunnen ontvangen. Ik vind die mededeling erg prematuur. Ik ga er nog steeds van uit. en dan volgens onze verdeelsleutel, dat we als organisatie op ongeveer twee miljoen gulden kunnen rekenen. Als ik dat hoofdelijk omsla, kom ik op iets minder uit. maar met het bedrag dat de sponsors nog moeten afstaan lijkt het mij dat de spelers ruim anderhalve ton als premie zul len krijgen. Pas vijftien december krijg ik de afrekening." Semi-profs MADRID Het bestuur van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft tijdens een bijeenkomst in Madrid een onlangs benoemde stu diecommissie gevraagd een regle ment op te stellen voor een landen- toernooi voor teams uitsluitend be staande uit semi-profs. Dit toernooi moet in de plaats komen van het toernooi voor amateur-landen teams. Het nieuwe toernooi staat open voor spelers die prof noch amateur zijn. Verder besloot het bestuur van de UEFA tot instelling van een studiecommissie, die zich met het dopinggebruik in internati onale voetbalwedstrijden moet be zig houden. ROSTOCK Jong Oranje heeft gis teravond in Rostock zijn eerste wed strijd uit het toernooi om het Europe se kampioenschap voor jeugdploegen verloren. De Oostduitse ploeg voor spelers tot 21 jaar won met 2-0 na een ruststand van 0-0. De doelpunten werden gemaakt door Trocha (62e minuut) en Liebers (90). Er waren 13.000 toeschouwers. De wedstrijd werd geleld door de Hon gaar Nagy. door Peter Onvlee AMSTERDAM Winst van de avond praten over een eerste po ging om te komen tot een nadere grensbepaling van de sport" was eigenlijk dat praten zélf in de Am sterdamse RAI. Tot voor enkele ja ren zou een wezenlijke discussie over dit onderwerp binnen de in de Nederlandse Sport Federatie geor ganiseerde Nederlandse sportwe reld immers tot de onmogelijkhe den hebben behoort. Nu lag er een zij het erg vaag en oppervlakkig, maar wellicht juist daardoor be spreekbaar concept van het NSF- bestuur op tafel en lieten de verte genwoordigers van de aangesloten sportbonden hun gedachten gaan over hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de sportende mens over „topics" als doping, presteren, media, sportiviteit en onderzoeken in de sport. Eruit kwam men die eerste avond niet. Een vervolg, in welke vorm dan ook. zal er zeker komen met in die toekomst wellicht ook ruim opgestelde normen als het raam werk waaraan de specifieke situa ties in de diverse verschijningsvor men van de sport getoetst, kunnen en moeten worden. Waarbinnen de sportwereld ook kan opereren en die algemeen acceptabel is. „We moeten," stelde bijvoorbeeld dr Wim de Heer. een van de professio nele stafleden van de NSF. „zeer behoedzaam te werk gaan om dit doel te realiseren." Hij typeerde daarmee de gevoelig heid zoals die met betrekking tot de grensbepaling van de sport binnen de sportwereld zelf ligt. De sporten de man of vrouw heeft en staat hierin nog lang niet altijd op de eerste plaats. Een. bijvoorbeeld, in 1974 in het kader van het Wiardi Beekman Stichting-studieproject Sportbeleid, als een aspect van wt-izijns beleid. dient erop gericht te zijn de positieve mogelijkheden van de sport te bevorderen en de risico's tot een minimum te beperken. Waar de grenzen te trekken en door Wie, stofid in de discussies centraal. In het NSF-concept over dat laat ste: „De sportorganisaties hebben een primaire taak bij het aangeven van kaders en grenzen waarbinnen de sportbeoefening op verantwoor de wijze beoefend kan worden." Een standpunt dat niet door iedereen werd onderschreven. Do Nederland se Katholieke Sportfederatie (mét de Nederlandse Culturele Sport bond actief aan de discussie deelne mend: de Nederlandse Christelijke Sport Unie. toch ook als koepelor ganisatie juist op het terrein van de waarden van de sportbeoefening opererend, liet bij gebrek aan visie c.q. standpuntbepaling niets van zich horen) ging aanvankelijk het verst door te stellen: „De overheid dient in het kader van een welzijns beleid. kwaliteitseisen te stellen aan de inhoud van het sportbeleid. De overheid bepaalt wat zij vatbaar acht voor subsidie, wat zij tolerabel en wat zij af te wijzen of te verbie den acht. De idee, die in sportkrin gen wel eens wordt vernomen, als zou de overheid geen andere taak hebben dan de financiën te fourne ren. is fout. De verantwoordelijk heid van de overheid gaat verder." Een controversiële uitspraak. „Dit gaat regelrecht in de richting van staatssport." riep dr Wim van Zijl, algemeen secretaris van de NSF uit. „De NKS gaat te ver." stelde mr Jaap van der Krol. oud-voorzitter van de zwembond en huidig be stuurslid van het Nederlands Olym pisch Comité, maar privé sprekend. En refererend aan uitspraken van staatssecretaris Gerard Wallis de Vries in april dat de rol van de overheid voorwaardenscheppend is Gelijkheid" verschenen „cahier" de onafhankelijkheid van de - - sport zelf mede uitgangspunt, con cludeerde hij dat de grensbepaling aan de sport zelf is voorbehouden. Een standpunt waarbij de NKS zich later zij het genuanceerder ook aansloot. En dan: waar de grenzen te trek ken? Op welke terreinen? NOC- voorzitter mr Idenburg („er zijn veel overeenkomsten tussen de ama teur- en profsport. ik heb het over amateursport") pleitte voor een in ventarisatie van die terreinen (bij voorbeeld: strijdigheid sportoefe- naar-structuren. waardigheid, ge zondheid, hulpmiddelen, leiding en begeleiding, prestaties, sport en maatschappelijke verplichtingen, sportiviteit, financiën) en een ver volgens „behoedzaam aangeven van mogelijke grenzen." De suggestie van NOC-vooreitter Koos Idenburg is één van de twee mogelijke wegen, die de NSF de komende tijd kan bewandelen. De tweede, meer waarschijnlijker mo gelijkheid aangezien Idenburgs voorstel een weloverwogen aanpak vraagt en een omvangrijk pakket werkzaamheden met zich brengt, is het „meer aanscherpen van de hui dige eerste aanzet" (voorstel mr. Van der Krol). Hoe dan ook: de georganiseerde sport (lees: de bonden) zal zich daar na opnieuw over de problematiek moeten buigen. Opnieuw in discus sie moeten gaan teneinde als totali teit en in ieder geval ruim op tijd. te kunnen komen met een eigen in breng in het vorige week zo moei zaam van start gegane overleg met de overheid binnen het Nationaal .Sport Overleg, dat voor november 1979 de topsportproblematiek op de agenda heeft geplaatst. Grensafba- kening van die topsport, van de sport in het algemeen, was een ook door die overheid versterkte op dracht tijdens de gezamenlijk be legde dlscussiedagen over de top sport. Want dat er grenzen afgeba kend dienen te worden om de exces sen tegen te gaan. dat er ook In eigen kring door de sportwereld orde op zaken wordt gesteld, is voor een ieder die het gebeuren volgt, duidelijk. Praten over het onder werp alleen zal straks in tweede zitting niet meer voldoende zijn. van Bart Crum en Frits de Leeuw (resp. wetenschappelijk medewer ker van de interfaculteit Lichame lijke Opvoeding van de Vrije Uni versiteit en voormalig stafmedewer ker van de Nederlandse Sport Fede ratie) getiteld „Keerpunt in sport", werd in die tijd van de zijde van de behoudende georganiseerde sport zeker niet juichend onderschreven. In dat cahier werd de vraag opge worpen of het mogelijk en gewenst is vanuit de sportbeoefening ln rui me zin bij te dragen aan het beter en gelukkiger doen functioneren van mens en samenleving, inzoverre zulks door politieke besluitvorming mogelijk gemaakt of bevorderd wordt. Geconstateerd werd dat de menselijke ontplooiing veelal ver eenzelvigd wordt met prestatie, car rière en geld. Vandaar dat ingrij pende veranderingen noodzakelijk zijn om de niet benutte mogelijkhe den van de mens hun kans te geven en daarmee de mens zelf. Aan dat laatste facet in wezen het uitgangspunt van een discussie over grensbepaling kwam de ge organiseerde sport in Amsterdam nog niet toe. De uitgangspunten van het al eerder ln deze krant be sproken NSF-concept dat de eerste aanzet tot de nadere grensbepa- leing van de sport beoogde te zijn, waren: Zowel de recreatiesport als de algemene wedstrijdsport en de top sport bieden vele mogelijkheden tot een plezierige en zinvolle vrijetijds besteding. tot zelfontplooiing en tot gezondheidsbevordering. Daar naast brengt het beoefenen van sport bepaalde risico's met zich mee. Bij beslissingen in de sport dient de mens in zijn situatie centraal te staan. De belangen van de sportbe oefenaar dienen voorop te staan en niet die van structuren. Er dient naar te worden gestreefd dat de menselijke waardigheid en de ge zondheid niet worden aangetast. Verhoging van het lichamelijke prestatievermogen dient slechts te worden nagestreefd door middel van eigen activiteit en inspanning van de sportbeoefenaar. LOS ANGELES Rinus Michels is coach geworden van de Los Angeles Aztecs, een club, die uitkomt in de North Ameri can Soccer League. De eigenaar van de club. Larry Friend, weigerde het salaris van Michels te onthullen, maar zei wel dat de 50-jarige Nederlander de best betaalde coach in de NASL zou worden. „Nimmer tevoren was er in onze League een coach met een dergelijke uitnemende internationale reputatie aan het werk", zei Friend. Michels was laatstelijk coach van de Spaanse club FC Barcelona en leidde het Nederlands elftal tijdens de strijd om de wereldtitel in 1974 naar de finale. Tijdens een persconferentie vertelde Michels: „Als iemand me een half jaar geleden had gezegd dat ik hier zou gaan coachen zou ik hebben geantwoord dat hij gek was. Geld kan echter een hoop dingen veranderen". Michels zei dat hij een poging zou wagen Johan Cruijff over te halen voor de Los Angeles Aztecs te gaan spelen. Hij toonde zich daar echter niet al te optimistisch over: „Cruijff heeft zijn carrière in feite beëindigd. Mogelijk dat geld bij hem ook nog van invloed kan zijn". Michels tekende een contract voor één jaar bij zijn nieuwe club. De oud- Amsterdammer zal in Europa op zoek gaan naar geschikte spelers voor de Aztecs. Het is de bedoeling dat Mi chels zich vanaf januari in Los Ange les zal vestigen. De resultaten van de Aztecs waren het vorig seizoen niet al te best. Van de dertig wedstrijden werden er slechts negen gewonnen. In 1977 bereikte de club met onder meer George Best de halve finales van de strijd om de League-titel. STOCKHOLM Tom Okker en de Pool Wojtek Flbak hebben tijdens het internationale tennistoernooi in Stockholm de finale herendubbelspel gewonnen. Zij versloegen de Ameri kanen Stan Smith en Bob Lutz met 6- 3 6-2. Ook vorig jaar waren Okker en Fibak winnaars in de Zweedse hoofd stad. De Amerikaan John McEnroe zege vierde in de finale van het heren enkelspel. McEnroe versloeg zijn landgenoot Tim Gullikson in twee sets: 6-2, 6-2. RUGBY Zuid-Afrik» 1» erg verheugd over de uitnodiging van de Franse rugbybond ln sep tember cn oktober 1979 een toernee met leven wedstrijden door Frankrijk te makm De voor zitter van de Zuldafrikaanse rugbybond. Dan nie Craven, zei te hopen dat de Franse regering geen veto over de zaak zal uitspreken Voor waarde is dat het team met alleen uit blanken bestaat BOKSEN Parijs zal het voorlopig zonder prof bokswedstrijden moeien doen. omdai de kosten in de (wee daarvoor in nammerking komende grlrgenheden te hoog zijn geworden Dit hebben twee organisatoren van bokswed strijden. Philippe Goldstein van hei Palais de Sports en Jean Bretonnrl van Salie Wagram op een persconlerentie meegedeeld Volgens Oold- stem zou de oplossing het oprichten van een prolboksfedrratie zijn De nu bestaande bond in Frankrijk regelt zowel de prof- als de ama teurzaken ALGEMEEN Jean Drapau Is voor de zevende achtereenvolgende kerr gekozen tot burge meester van Montreal. HIJ kreeg 61 procent van de stemmen Al drie maanden loopt een onder zoek naar de activiteiten van Drapeau geduren de de organisatie van de Olympische Spelen van 1976. die de stad Montreal in de schulden bracht SCHAATSEN - Tijdens de selectiewedstrijden van het district Friesland op de Ijsbaan ThlaU in Heerenveen. zijn enige goede tijden gereden Sies Ullkemo won de 600 meter bij dr heren ui 39 2 seconden, voor Llewe de Boer. Bert de Jong en Henk Ho*pes. die alle drie 39.5 lieten noteren Hans van Helden, die Zich vla de dintrlctswcd- strijdcn moest plaatsen voor de Friese IJssel Cup-ploeg om zo een nieuwe kans te krijgen om een plaats ln de kernploeg af te dwingen, werd met zijn 40 3 zevende Van Helden, die vorig setzoen na de rente dag van de strijd om het nationale kampioenschap uit de kernploeg slapte, won de 1600 meter in 2 03 2 ln een directe confrontatie met Van der Duim. dlc dezelfde tijd kreeg, maar de rit verloor Bert de Jong werd derde in 205 I GEWICHTHEFFEN - De Ru» VJaUelav An drejev heeft in Temlrtau (Kazakstan) hel werel drecord sinten In hel llfhlgewieht verbeterd en gebracht op 180.5 kilogram Hei oude record Mond sedert rlr wereldkampioenschappen die begin oktober in hel Amerikaanse Gettysburg werden gehouden, mei 180 kilogram op naam van de Bulgaar Janko Rusev

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11