lantic: nu buigen of barsten Winst Unilever zet door in het derde kwartaal ei Europees Monetair Systeem komt snel naderbij Broodfabrieken voor Egypte Fransen niet met Fokker in zee willen: ie re ig ri9 S Geen noodfonds land- en tuinbouw 'Kleine gemeenten niet herindelen' Weinigen op de hoogte van taak waterschappen Netto-winstcijfer 16 procent beter Puntjes op de i bij Shell Raffinaderij (G 14 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 9 ni idat k el femi OS ?rdag RDAM Als volgen- minister Van Aarden- lomische zaken) en ►cretaris Van Eekelen ie) voor de tweede ron de Fransen in de slag taat er veel meer op dan alleen de vervan- n de verouderde mari- mes door dertien t-Atlantics. ct is er ook het voortbestaan ter als zelfscheppende vlieg- trie mee gemoeid. Zo sterk ment zelfs, dat wanneer de liet financieel willen helpen in gezamenlijk te ontwikke- ger van de F-28 Fellowship super, ook wel de F-29 ge- de Atlantic wel eens heie de baan kan zijn. ontwikkelingskosten voor super-Fellowship worden j een miljard gulden. Ne- ftil nu. dat Frankrijk daar- 250 miljoen gulden bij- s tegenprestatie voor afna- lertien Atlantics. rland de helft van het order- vfcrugverdient aan het mee- 1 ran de Atlantic (zowel de 13 itellen als de 42 door de giarine te bestellen machines) iboven ook nog eens dertien Ips (mogelijk achttien) aan marine mag verkopen, n Haag niet genoeg. kste argument daarbij is, tlantics samen 300 miljoen luurder uitvallen dan de inse concurrent Lockheed rkent men daarin de infla- ,t het verschil zelfs op 500 •ting wat jeteki zegs af of He IS en De belangrijkste inzet bij de komende onderhandelingen: de Fokker Super F-28, een toestel van de „neiuwe generatie", dat 25 procent minder brandstof verbruikt. Willen de Fran sen meebetalen of niet? Van die vraag zal voor een belang rijk deel afhangen of Nederland de Atlantic zal aanschaffen. door Dick Ringlever miljard tornt, dat de Marine Lucht- ;nst sterke voorkeur heeft Orion omdat die technisch zijn en bovendien al in 1981 kan worden geleverd; een kleine vier jaar eerder dan de Atlantic. Welis waar hebben de Fransen, wat dat laatste betreft, Nederland vier Atlan tics van het oude type (toestellen, waarmee de MLD ook al geruime tijd vliegt) beloofd te verhuren om de periode tussen 1981, als de Neptunes buiten dienst worden gesteld, en 1984/85 te overbruggen, maar daar voor wordt ook een pittige prijs ge vraagd. Nieuwe partner Het is vooral Fokker geweest, die ondanks de negatieve aspecten van de Atlantic, de laatste tijd steeds sterker is gaan pleiten voor voortzet ting van de onderhandelingen met de Fransen. Reden: de fabriek ziet in Frankrijk op het ogenblik de meest aantrekkelijke partner voor het ontwikkelen van nieuwe produkten. Het bedrijf mag dan nog steeds deel uitmaken van het Duitse VFW-con- cern, sinds lang geheim gehouden rapporten duidelijk maakten dat de Duitse regering liever van de Fokker- tak af wil en voor het verliesgevende, op staatssubsidie draaiende, VFW- concern een betere toekomst denkt te zien in een fusie met de andere Duitse vliegtuigindustrie Messerschmitt- Bölkow-Blöhm (MBB), voelt Fokker zich wel gedwongen naar andere part ners te zoeken. Centraal daarbij staat de vrees te degraderen tot de status van een on der-aannemer. Die functie levert op korte termijn wel werk (alleen al de compensaties van de Fransen beteke nen vier jaar produktie), maar bieden verder geen perspectief. Wat Fokker wil, is een nieuw eigen produkt na de zeer succesvolle en nog steeds verkochte Friendship en de redelijk, zij het nog niet winstgeven de, carrière van de Fellowship. Op die twee modellen (én op het meebouwen aan de F-16) zal ook nog wel enige tijd kunnen worden geteerd, maar als er niet nu al wordt gewerkt aan de op volger, dreigt straks een technologi sche achterstand, die nauwelijks meer zal zijn in te lopen. „Nieuwe generatie" In grove lijnen staat die opvolger al op papier. De F-28 super (F-29), een toestel dat moet gaan behoren tot de zgn. „nieuwe generatie-vliegtuigen". Bedoeld wordt daarmee een toestel, dat aanzienlijk zuiniger in gebruik is en bovendien geluidsarmer dan het huidige. Die brandstofbesparing wordt be reikt door in ontwikkeling zijnde nieuwe motoren, die zo'n 20 procent zuiniger zijn (Rolls Royce wil die voor Fokker gaan bouwen) en het aan brengen van zgn. „superkritische vleugels", die door hun profiel nog een een besparing van acht procent leveren. Technisch is Fokker in staat zo'n produkt te bouwen. Alleen: de ont wikkeling ervan kost zoveel, dat dat voor een, in wereldverhoudingen ge zien. klein bedrijf niet is op te brengen. In concrete betekent dit nu, dat Fok ker die financiële steun van de Fran sen vraagt. Het bedrijf ziet voor de 120 stoelen tellende Super-28 een aantrekkelijke markt van 1200 toestellen, wat dus ook voor Parijs aantrekkelijk zou kunnen zijn. Bovendien brengt Fok ker het bij de Fransen zeer gevoelig liggende argument naar voren, dat meewerken aan de Super-28 de Euro pese luchtvaartindustrie verder van de grond zou kunnen brengen. Koel Tot nu toe is de Franse reactie hierop nogal koel geweest. Parijs heeft er al blijk van gegeven liever te zien, dat Nederland financieel gaat bijdragen aan het Airbus-project, een geheel in Europa ontworpen en gebouwd vlieg tuig (260 stoelen) voor de middellange afstand. Duitsland, Frankrijk en sinds kort ook Engeland, zijn er de grote financiers van. Maar nu naast die grote Airbus ook een kleiner (de A-310, met 200 stoelen) in ontwikke ling is genomen, zou meer financiële armslag zeer welkom zijn. Er is al wel eens gesproken over een bedrag van 600 miljoen gulden. Tot nu toe heeft Nederland zich ten opzichte van dat project nogal gere serveerd opgesteld. Wel is Fokker- VFW als kleine onderaannemer voor alleen de bouw van de bewegende vleugeldelen gecontracteerd, maar Den Haag heeft er nog geen cent ingestoken. Men wilde de kat uit de boom kijken, ervan uitgaande, dat de bouw van een Europees vliegtuig dan wel lof waardig mag zijn, maar dat je toch eerst moet afwachten of het de Ame rikaanse concurrentie wel aankan. Doorbraak? Dat is nog niet bewezen. Van de ruim 60 geplaatste orders is er dan wel één (voor 23 toestellen) van een Ameri kaanse maatschappij (Eastern Air lines), maar of dat het begin van een doorbraak is, valt nog te bezien. Voor al nu ook de Amerikanen druk bezig zijn met het ontwikkelen van toestel len in de 200 stoelen-klasse en ge bouwd volgens dezelfde „nieuwe ge neratie-eisen". Boeing begint de pro duktie van de B-767, Douglas denkt aan een kleinere versie van de DC-10 en gaat bovendien haar succesnum mer DC-9 verlengen tot een toestel met zo'n 150 tot 180 stoelen, waar schijnlijk allemaal ferme concurren ten van de Airbus-310. In de komende onderhandelingen zullen al deze factoren tegen elkaar moeten worden afgewogen. De Fran sen hebben al laten weten, de studie over eventuele deelname aan het Fokker-project niet voor het eind van dit jaar te kunnen afronden. Zij heb ben daarmee een extra barrière opge worpen voor Den Haag, omdat voor eind december voor de opvolger van de Neptune moet worden gekozen. Barsten Over de afloop van de besprekingen laat staatssecretaris Van Eekelen zich dan ook „niet bij voorbaat opti mistisch" uit. Hij voegde daaraan gisteren op een bijeenkomst van luchtvaartpublicis ten toe: „als de Fransen niet in zee willen met Fokker, zal een belangrijk voordeel van de Atlantic wegvallen. Het zou op dat punt best wel eens buigen of barsten kunnen worden". Voor Fokker zou dat een tegenslag zijn, al ziet Van Eekelen in principe ook wel mogelijkheden voor samen werking in de ontwikkeling van de Super 28 met Lockheed. De Marine Luchtvaart Dienst zou er minder rouwig om zijn. Technisch gezien geeft de marine de voorkeur aan de Orion en is pp een beslissing van Den Haag al een paar Jaar gele den vooruitgelopen, door Nederland se MLD-vliegers in Amerika op dit toestel te trainen. Op de marinebasis Valkenburg wordt allang geschamperd op de Atlantic: „een toestel, dat als enig voordeel heeft, dat het bij een crash op zee lang blijft drijven". n de echtei t ondi Neder s meer i onzer redacteuren 1RDAM Begin vol- reek om precies te 20 november zullen listers van financiën Europese Gemeen- tijdens hun maande- ergadering in Brussel 'initief standpunt for- over het toekomstige :e Monetaire Systeem Dit standpunt zal het ma vormen voor de enwisseling tijdens en 5 december daar- ende, eveneens in te houden, Europese erentie. Op die bijeen- ;al blijken, of het EMS nuari a.s.. zoals in de ng ligt, definitief van 1 gaan. e weken is tussen de diverse landen naarstig overleg ge- ïr het voor en tegen van dit Dis de zaken er vandaag voor het formuleren van een standpunt vóór de 20e van nog heel wat voeten in de bben. Het lijkt zelfs waar dat er de volgende week rtjsluitend standpunt ter tafel omdat niet alle negen lan de Europese Gemeenschap itemmen met de invoering ;s. In dat geval lijkt het tsloten, dat mogelijk een tij- vergangsregeling op 1 janua ri start zal gaan. in J ken traden in 1972 tot de slang toe, terwijl Noorwegen zich ermee associ eerde. In 1973 komt ook Zweden erbij. De drie Benelux-landen hadden al eerder, te weten sedert 23 augustus 1971, onderling een soortgelijke rege ling, waarbij overigens de maximale koersafwijking op 1,5 procent was bepaald. Deze overeenkomst, die 15 maart 1976 eindigde, droeg de in dit kader min of meer toepasselijke naam van de „worm". 'Slang' kleiner Door het optreden van spanningen (zware druk op de munten van de desbetreffende landen) is het aantal aan het slangarrangent deelnemende landen in de tijd geleidelijk aan klei ner geworden. Vandaag de dag telt het Europees valutaverbond alleen nog West-Duitsland, Nederland, Bel gië, Luxemburg en Denemarken Sis lid en Noorwegen als geassocieerd lid. West-Duitsland neemt daarbij een al lesoverheersende plaats in op grond van zijn gunstige situatie en de daar uit voortvloeiende sterke positie van de mark. Verlaging van hypotheekrente zijn. kost taalt. rniet Ipcn. rtfti in Woods eens duidelijk te maken het allemaal gaat, eerst een ugblik in het verleden. Se- elnde van de tweede wereld- ingeerde in Europa een sys- vaste wisselkoersen. In 1944 werd in het Amerikaanse Voods een overeenkomst ge- aarbij werd bepaald, dat de uropese valuta's aan de dol- gekoppeld en de dollar op t weer aan het goud. em hield stand tot 15 augus- Op die datum werd de Ame- dollar losgekoppeld van het ïerika was niet langer bereid te wisselen tegen goud) en ele valuta's wat men noemt Dat betekent, dat zij vanaf ent niet meer in een bepaal- e tot elkaar stonden, maar vaarde ervan bepaald werd ig en aanbod. Een en ander i <friet van o.a. de handel, die maken van haar calculaties aal het liefst met vaste wis- n werkt. Men weet dan na- aar men aan toe is. •ezwaar enigermate te onder- an het „zweven" en de koers- toch binnen bepaalde gren- unnen houden, werd op 24 2 de zgn. slang geïntrodu- en wisselkoersarrangement eelnemers de zes EG-landen, Nederland, Luxemburg, t. West-Duitsland en Italië, ader van deze „slang" werd ken, dat de onderlinge koer de EG-valuta's (derhalve van deelnemende landen) niet 2,25 procent van een afge- spilkoers mochten afwijken. Ie werd bereikt, dat de maxi- oersschommelingen tussen ■valuta's nooit meer dan 4,5 (2,25 boven en 2,25 procent spilkoers) zouden bedragen. de taak van de centrale ban de deelnemende landen «ctievelijk aan- en verkopen ta s op de wisselmarkten org te dragen, dat de koers- Mngen van de valuta's in- blnnen de gestelde grenzen Dok Engeland en Denemar- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Rabo-Hypotheek- bank heeft gisteren met onmiddellij ke ingang de rente met 0.2 procent verlaagd. Voor een hypotheek met gemeentegarantie is de rente daar mee gekomen op 9.2 procent, evenals voor een hypotheek zonder gemeen tegarantie. De adviesrente van de Ra- bobanken is ongewijzigd 9 procent gebleven. De stap van de Rabo-Hypotheek- bank is op zich weinig opzienbarend, omdat deze bank met het tarief hoger zat (en deels nog zit) dan andere in stellingen waar men een hypotheek kan afsluiten. DEN HAAG Minister van der Stee (Landbouw) staat „zeer gereser veerd" tegenover de gedachte een noodfonds te vormen, in gevallen van calamiteiten of andere onverwachte situaties in de land- en tuinbouw. In antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-kamerleden Cornelissen en Van der Linden zegt hij, dat de moge lijkheden van een dergelijk fonds niet moeten worden overschat en de toe- passingsmoeilijkheden niet moeten worden onderschat. In zijn antwoord wijst Van der Stee Crop, dat calamiteiten in de land- en uinbouw slechts beperkt optreden en dat de ondernemer een stuk eigen risico van schade zelf zal dienen te dragen. Het in ons land gevoerde in komensbeleid en de bestaande rijks groepsregeling zelfstandigen doen, volgens de minister, de noodzaak tet het vormen van een noodfonds afnemen. PANNERDEN (ANP) De gemeente Pannerden (tweeduizend inwoners), bij de splitsing van de Rijn en de Waal, heeft alle Nederlandse gemeen ten met minder dan 10.000 inwoners in een brief gewaarschuwd tegen her indeling bij grotere gemeenten. „Het is dringend nodig," aldus het gemeen tebestuur, „dat de kleine gemeenten samen op meer aandacht aan dringen". „Nog steeds bewijzen kleinere ge meenten de hun opgelegde taken naar behoren te kunnen vervullen", schrijft het college. De Gelderse ge meente Pannerden wordt zelf met opheffing bedreigd. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben minis ter Wiegel van binnenlandse zaken onlangs geschreven dat Pannerden aan de veel grotere gemeenten Her wen en Aerdt moet worden toege- voed. Belangrijk argument van GS is, dat gemeenten kleiner dan 10.000 in woners niet levensvatbaar zijn. De norm van 10.000 inwoners is overi gens niet afkomstig van de provincie Gelderland, maar van minister Wie- heeft genoemd van zevenduizend tot achtduizend inwoners. Pannerden re kent in haar brief aan de andere klei ne gemeenten voor, dat bij een conse quente doorvoering van dergelijke normen, ruim vijhonderd van de 842 Nederlandse gemeenten met herinde ling worden geconfronteerd. UTRECHT (ANP) Een kwart van de Nederlanders blijkt een redelijk beeld te hebben van de taken en functie van het waterschap; drie kwart geeft toe er nauwelijks weet van te hebben. Dit blijkt uit een en quête, gehouden door de Unie van Waterschappen, naar de kennis van de Nederlanders over het water- schnpshesti»! Het is mede deze overheersende rol van de Duitse mark in de „slang" geweest en vooral de daaruit voort vloeiende gevolgen voor de deelne mers aan het slangarrangement, die de aanleiding vormt tot het ontstaan van het Europese Monetaire Sys teem, zoals dat thans wordt voorge steld. Wat was nl. het geval? Het verplicht tussenbeide komen van de centrale banken teneinde ervoor zorg te dragen dat de valutakoersen van de slanglanden binnen de geldende marges zouden blijven met een mooi woord „interventiepolitiek" ge naamd bleek vergaande gevolgen te hebben voor de in omloop zijnde geldhoeveelheid in bepaalde landen. Het monetaire beleid dreigde hier door nogal eens in ernstige mate te worden verstoord met alle gevolgen daarvan voor de economische ont wikkeling van het betrokken land. Daarbij kwam, dat de aanhoudende dramatische val van de dollar een extra aanzet vormde om de be staande problemen te verscherpen. Problemen, die ook het gevolg waren van het feit dat het er in het kader van het slangarrangement vrijwel steeds op neer kwam, dat het in valu- tair opzicht zwakste land geld moest lenen (de aan de slang deelnemende landen stelden elkaar tot dat doel onderling kredieten ter beschikking) om de verlangde koerssteun te kun nen leveren. Duits overwicht Al met al redenen te over, om de slang als men de koersafwijkingen in beeld brengt ontstaat als het ware het beeld van een kronkelende slang, .vandaar de naam door* een ander en beter systeem te vervangen. Een systeem, dat ook voor landen als En geland, Frankrijk en Italië accepta bel zou moeten zijn, teneinde zo het Duitse overwicht in de huidige slang te verkleinen en daarmede een deel van de op Duitsland drukkende last om het slangmechanisme draaiende te houden wat te kunnen afwentelen op een paar andere „groten" in de EO. Deze zomer, vlak vóór de zomerva kanties, op 7 juli vond in Bremen een Europese top plaats. In zekere zin als een verrassing lanceerden daar de Duitse Bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Es- taing een plan voor de oprichting van een Europees Monetair Systeem. Doei ervan was primair in heel Euro pa tot een zone van valutastabiliteit te komen. Dit, door een soort nieuwe grotere slang in het leven te. roepen met alle negen EG-landen als deelnemers. Een uitbreiding dus van de bestaande mini-slang, in welk ver band ook de benaming „boa" wel eens is gevallen. In feite gaat het hier om een tweede poging van de EG-lidstaten om te komen tot een omvangrijk valuta- blok van alle EG-landen. De eerste poging daartoe deed in 1970 de Luxemburgse minister van financiën, Werner, die als uiteindelijk doel voor ogen stond een gemeenschappelijke munt voor de gehele EG met een soort centrale EG-autorlteit, die het bij het nemen van een groot aantal beslissingen van monetaire en econo mische aard voor het zeggen zou krijgen. Hoewel één van zijn geesteskinderen, de slang, wel tot leven kwam bleken de overige ideeën van Werner niet levensvatbaar. Met name het door hem voorgestelde afstand doen van bepaalde beslissingsbevoegdheden ten gunste van een communautaire autoriteit bleek bij de EG-landen niet aan te slaan. Het idee van een ge meenschappelijke EG-munt. dat ook Werner kende, is nu zij het ook in een andere vorm weer ten tonele verschenen in het kader van het door Schmidt en Giscard d'Estaing gelan ceerde Europese Monetaire Systeem. Meer hierover in een volgend artikel. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Unilever staat er na de eerste negen maanden van 1978 beter voor dan op hetzelfde tijdstip vorig jaar. Dit dankt het concern met name aan het derde kwartaal waarin de winst, toe komend aan houders van het gewone kapitaal met 16 pro cent steeg ten opzichte van de periode juli-september 1977. Over 1978 wordt een onveran derd Interimdividend van 3,40 per aandeel uitgekeerd. Het herstel dat in het tweede kwar taal inzette en er toen voor zorgde dat het resultaat over het eerste halfjaar nog slechts 16 miljoen achterbleef bij dat over de eerste helft van 1978, ging door in het derde kwartaal. De aan aandeelhouders toekomende winst bedroeg daarin 339 (was 293) miljoen. De winst over de eerste ne gen maanden kwam daardoor uit op 885 miljoen tegen 853 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1977. De omzet in het derde kwartaal was in geld 9 procent hoger en in hoeveel heden 6 procent. Per saldo kwam daardoor een totaal aan verkopen van 10,84 (was 9,95) miljard tot stand. In de eerste negen maanden werd 31,7 (29,7) miljard omgezet, een groei van 6 procent. Europa Het betere resultaat in het derde kwartaal was te danken aan de be drijven in Europa en die buiten Euro pa met uitzondering van die in de Verenigde 8taten. Daar werd minder verdiend, mede als gevolg van recla mekosten bij de Introductie van nieu we produkten door Lever Brothers, zo meldt het bestuur in een toelichting op de cijfers. Aan de andere kant was er in de VS een gunstige invloed van het overgenomen bedrijf National Starch, dat voor het eerst in de cijfers meetelde. In Europa deed Unilever het in het derde kwartaal goed op het gebied van eetbare vetten, diepvriesartike len, consumptie-ijs en wasmiddelen met aanzienlijk betere resultaten dan vorig Jaar. Op toiletartikelen werd als gevolg van een verminderde vraag echter minder verdiend dan vorig jaar. BIJ de industriële produkten ging het met de chemische produkten beter, maar met papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal minder goed. De landen buiten Europa, de VS en Afrika deden het weer zeer goed, aldus het bestuur. De winstcijfers zijn ongunstig beïn vloed door de koersdalingen van pond en dollar. De winst over negen maanden is gebaseerd op de koersen per 30 september. Werd gerekend naar de valuta verhoudingen op 31 december 1977 (van toepassing op de vermelde cijfers over 1977), dan zou de winst over de eerste drie kwartalen 37 miljoen hoger zijn geweest. UNILEVER IN CIJFERS (in miljoenen guldens) Derde kwartaal Eerste 9 maanden 1978 1977 1978 1977 Omzet 10.843 9.953 31.649 29.771 Bedrijfswinst 708 590 1.949 1.803 Winst voor belasting 747 631 2.039 1.888 Uit te keren winst 339 293 885 853 Winst per aandeel van 20 f 6,08 5,26 15,88 15.31 ASPEREN Het machinebedrijf Rijkaart uit Asperen (Zuid-Holland) heeft van de Egypti sche overheid een order gekregen ter waarde van acht miljoen gulden voor het leveren van onderdelen voor de inrichting van vijf broodfabrieken in Cairo. In de fabrieken zal het typische Ara bische Ballady-brood met een fre quentie van achtduizend stuks per uur worden gemaakt. Volgens direc teur H. L. Rijkaart bestaat in de Egyptische steden een groot tekort aan brood, omdat vaklieden veelal naar beter betalende Arabische lan den zijn vertrokken. Een van de vijf broodfabrieken zal gefinancierd worden uit een bijdrage van 1,7 miljoen gulden van minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king). De onderdelen voor vijf bedrij ven worden in 1979 opgeleverd. Het personeelsbestand zal met tien man moeten worden uitgebreid. Voorts hebben de samenwerkende ondernemingen Machinefabriek Bo ller en Mak Nederland in Dordrecht de afgelopen twee maanden orders ontvangen voor de levering van 19 scheepsmotoren met een totaal ver mogen van 44.000 pk. Hiermee is een bedrag gemoeid van 12 miljoen gul den. De reparatie van scheepsmoto ren loopt thans zo goed, dat besloten is tot uitbreiding van de fabriek. Deze uitbreiding is noodzakelijk voor het goed functioneren van een nieuw re paratiesysteem. De fabriek zal in deze uitbreiding 1,5 miljoen gulden investeren. In de laatste maanden van 1977 maakte KONINKLIJKE VERKADE FABRIEKEN melding van een stij ging van de omzet na een periode van het eerste halfjaar van 1978 voortge zet. Hierdoor zijn de resultaten over deze periode gunstiger dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. De DELTA LLOYD Verzekerings groep heeft over de eerste negen maanden van 1978 een concernwinst voor belastingen behaald van 59,7 miljoen tegen 37,1 miljoen gulden in dezelfde periode van 1977. Voor ge heel 1978 wordt een duidelijk hogere concemwinst dan over 1977 ver wacht. Eternit en Isoplan gaan commerci eel samenwerken op het gebied van afbouwsystemen uit het Etemit-pak- ket. De samenwerking houdt in, dat Eternit de levering verzorgt van de te verwerken produkten via haar be staande verkoopkanalen met de daaraan verbonden kennis op het ge bied van afbouwsystemen die via het dealemet van Isoplan zullen worden toegepast voor projecten in bestaan de woningen en andere gebouwen. Eternit is actief op het gebied van plaatmaterialen en afbouwsystemen en Isoplan op de isolatiemarkt. ROTTERDAM (ANP) Bij Shell Raffinaderij in Pemis vindt de directie dat te veel tijd verloren gaat aan het begin en einde van iedere werkdag, met lopen over het raffinaderij terrein en met koffie drinken. Het personeel moet doelmatiger werken in verband met de verminderde economische groei en het hoge kostenpeil in Nederland, zo schrijft de directie in een brief aan de werknemers. Daarom zijn voortaan eigen koffiezetapparaatjes en kookplaatjes verboden en moet de lunch in de dlchtsbijzijnde koffiekamer gebruikt worden. Men behoeft dan de toegestane lunchpauze van een half uur niet te overschrijden. Nadrukkelijk merkt de directie in de brief op dat leder bij het begin en einde van de werktijd aanwezig moet zijn op de plaats waar het werk verricht wordt. Verkleden, wassen en vervoer over het terrein naar bussen of eigen auto of fiets valt onder de vrije tijd. Via steekproeven zal worden nagegaan of het terrein niet zonder toestemming te vroeg wordt verlaten, aldus de directie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9