m aking Iraanse ieindustrie liurt nog voort trekt leger terug Partijdag FDP lost niets op chterhoedegevecht in Israël over vrede Hassan doet Carter aanzoek Vandaag beslissing verkiezing Rhodesië iddelaars weer naar huis Maleisië weert schip met Vietnamese vluchtelingen Uitstel van datum verwacht Praagse dissident is ernstig ziek Milanese arts in benen geschoten Weer actie ETA tegen grondwet van Spanje DAG 14 NOVEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 i medewerker Oe bJERDAM - KoninE ntó n» n van Marokko begint an 21 ag aan een officiéél be- "itga\ aan de Verenigde Sta ler dai geloof dat ik maar n hier Kn aardijkskundelesje ere wi 'en in Washington," liet aidwiji arokkaanse vorst vol ïbedrij bouwen weten aan een "ook" kaanse journalist. „Ik -smaal n paar kaarten meene- Naak ;en van Afrika, een van m eu i 2ische Golf, van de Ara- kaanse parlement een exportvergun ning af te geven voor een vloot van 24 verkenningsvliegtuigen. 24 helikop ters en een opsporingssysteem. De Verenigde Staten en Marokko heb ben namelijk een akkoord onderte kend. lang voor het uitbreken van het Saharaconflict, dat bepaalt dat Ma rokko de Amerikaanse wapens niet mag gebruiken buiten haar grenzen. aal. vooral wil gebruiken om het Frente Polisario te bestrijden. Ko ning Hassan heeft het de Amerikaan se politici kwalijk genomen dat deze nooit ondubbelzinnig zijn Sahara-po- litiek hebben gesteund. Verder kan de Marokkaanse koning XT t t. het niet goed zetten, dat Amerika op Wereld en van het Mid- Nu dateren de internationaal erkende economisch terrein hoe langer hoe grenzen van Marokko van 1956. De hechter is gaan samenwerken met meuwe zuidgrens van Marokko, die Marokko's aartsvijand Algerije. Was ontstond in 1975 toen Spanje het Hassan het immers niet die de pro- noordelijk gedeelte van haar Sahara- westerse Moboetoe hielp de opstand kolonie afstond aan Marokko, is nog in Shaba in te dammen en was hij steeds niet door de Verenigde Naties immers niet een van de weinige Ara- wordt eidfng dse Zeegebied," aldus 1 bijna ning, die vindt dat de 'b's z kanen hem tot dusver r'"!!*1 eetje in dekou hebben Acht, itaan, recon 1 de Hassans relaties met Wash- 1 ïebben nogal te lijden gehad weigering van het Ameri- De Amerikanen weten heel goed dat Hassan het wapentuig, technologisch hoogontwikkeld antiguerrillamateri- bische staatshoofden die steun toe zegde aan de akkoorden van Camp David? Koning Hassan vindt dat hij wel wat wisselgeld kan innen voor zijn „gematigde opstelling". Zijn grootste wens is dat president Carter ook een soort Camp David organiseert om de conflicten in Noord-West Afrika te regelen. Om de Amerikanen wat milder te stemmen over de situatie van de mensenrech ten in Marokko, heeft Hassan vorige week 198 politieke gevangenen vrij gelaten en de linkse studenten-orga nisatie UNEM weer toegelaten. Ver der hebben er in de afgelopen weken directe besprekingen plaatsgevonden in Mali tussen Polisario en Marokko. In ieder geval kunnen Hassans Ame rikaanse gesprekspartners dan niet zeggen dat met Marokko niet te pra ten valt over de Saharakwestie. Geen resultaat Het gesprek tussen de Saharaanse nationalisten en Marokko is, zover bekend, echter nergens op uitgelo pen. Anders dan het buurland Maure- tanië, blijft Marokko vasthouden aan „haar" stuk van de vroegere Spaanse Sahara. De grootste troef die Hassan in handen heeft Jimmy Carter wat positiever te stemmen over zijn land is de olie. Onlangs zijn in Marokko belangrijke olievoorraden aangetrof fen: volgens Amerikaanse experts kan Marokko binnen vijf jaar een olieproduktie bereiken die gelijk is aan 30 procent van de huidige olie produktie van Iran. Met de huidige politieke crisis in Iran in het achter hoofd zouden de Amerikaanse politi ci wel eens kunnen zwichten voor de verleidelijke liefdesaanzoeken van koning Hassan. Marokko zou immers mooi de gematigde rol van een even tueel verloren Iran kunnen innemen binnen de OPEC, de Organisatie van Olieproducerende landen. het v den v van 1 word ;ekeur< i jk Ge vind vooi bester van hoofdv en an van' nd te it er r dan De d zijn RAN (AP, ANP, Reuter) Het merendeel van de 37.000 ke bei 5 in de Iraanse olieindustrie heeft geen gehoor gegeven F"® i opdracht van de militaire regering de nu twee weken jJ ie staking op te schorten. •vierki o; ging met ontslag bracht het reinigen weekeinde slechts een ge- jaar ital arbeiders ertoe het werk itten. Iraanse functionarissen dat het dreigement de itakers het werk zouden doen gisteren 370.000 vaten (159 liter per vat) tegen 350.000 per dag gedurende de afgelopen week. Onder normale omstandigheden worden per dag daar een half miljoen vaten geprodu ceerd. nieu in> maar buitenlandse werk- re liik van de naMonale Iraanse olie- n de ®PPU twijfelden daaraan, en mijrige week gaf de sjah toestem- behotyor een loonsverhoging van ïuis in cent. De stakers eisen echter c uit e heid voor alle politieke gevan- ing va|i het land, het einde van de ociale ji beleg en de uitwijzing van raarin {mdse werknemers in de olie- e. Deze buitenlandse werkne- raadsl bben er tot dusver voor ge- de olieproduktie niet ge- t Diacfcomen stil te liggen, ermee dat dl een„ woordvoerder van een meesp Olieraffinaderij in het oliecen- vbadan bedroeg de produktie Deel wil voortzetting Volgens een woordvoerder van de Iraanse nationale oliemaatschappij stemde slechts een deel van het per soneel van de raffinaderij in Abadan voor voortzetting van de staking. Het zouden echter vooral personeelsleden van de werkplaatsen geweest zijn en niet de mensen die bij het raffinage- proces betrokken zijn. In totaal wer ken 12.500 mensen bij deze raffina derij. De totale olieproduktie van heel Iran bedroeg gisteren naar schatting 2,4 Bij de voornaamste regeringsgebouwen in de Iraanse hoofdstad Teheran stonden gisteren nog steeds militairen opgesteld. Het machtsvertoon bleef overigens beperkt. miljoen vaten tegen 2,1 miljoen afge lopen zondag. De normale dagpro- duktie bedraagt zes miljoen. Bij de enige Iraanse terminal, gelegen op het eiland Karg, werd zondag één tanker geladen, terwijl er dertig sche pen lagen te wachten. UA (UPI) De bemiddeling •resident Somoza en het Bre- uit Een commissie, bestaande raat i egenwoordigers van de Vere- ;rtig c >taten, de Dominicaanse Re- voor en Guatamala heeft inmid- ian-tofaraeua verlaten. De gesprek ken Somoza en de bemidde- iand -Puden vandaag hervat worden oals een Amerikaanse bemid- irdeui^et weten: „Er valt over niets geschut, op het vliegveld van Mana- ositiefront van Nicaragua lijkt hem te dwingen. 20 november Somoza niet is afgetre den, zal geweld gebruikt worden om In Amerikaanse regeringskringen is ondertussen ontstemming ontstaan over Israëlische wapenleveranties aan het Somoza-regiem. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst landden twee weken geleden twee vliegtuigen vol Israëlisch wapentuig, waaronder vermoedelijk luchtafweer- toenJ praten, de standpunten lig- litie. len ver uit elkaar." lislukte bemiddelingspoging ins op hervatting van de bur- - mgbg in Nicaragua groter gewor- \i »e Nicaraguaanse oppositie w *rn ultimatum gesteld: als op gua. De Amerikanen hebben kritiek op Israël omdat dit land, dat zelf zijn wapens voor het grootste deel van de Verenigde Staten betrekt, wapens le vert aan Somoza, juist nu deze door Amerika onder druk wordt gezet om af te treden. KOEALA LOEMPOER (AP, Reuter) Een Indonesische vrachtboot met 2500 Vietnamese vluchtelingen aan boord moet zo snel mogelijk uit de wateren van Maleisië verdwijnen. Volgens Maleisië gaat het niet om echte vluchtelingen maar „om men sen die voor de reis hebben betaald". De toestand op het schip is ondertus sen erg slecht geworden. De vluchte lingen die al meer dan een maand aan boord zijn, hebben nauwelijks ruimte om zich te bewegen en vooral onder de 1280 kinderen zouden veel zieken zijn. SALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische interim-rege ring zal vandaag besluiten of de verkiezingen nog dit jaar worden gehouden of worden uitgesteld. de aOEN (Reuter) Presi- en Oldi Amin van Oeganda zijn troepen terugge- desjen uit Tanzaniaans ge- ng v|Dit meldde gisteravond et d< Lagos. roerc jl issing om het twee weken be- anzaniaanse gebied te ontrui- imt na interventie van Nigeria ere Afrikaanse landen. rt)oodschap aan zijn Nigeriaan- ga Obasanjo zei Amin dat hij iepen had teruggehaald naar ie grenzen van Tanzania en la. Amin betuigde verder zijn lan Obasanjo en vijf andere staatshoofden in Afrika, die niet met name genoemd werden. President Amin was gisteren eerder op de dag naar het front gegaan, nadat Tanzania een hevig tegenoffen sief was begonnen. Toen deed hij de toezegging dat hij onmiddellijk zijn troepen zou terughalen, als Tanzania zich niet meer in Oegandese zaken zou mengen met het doel hem als president ten val te brengen. Het tegenoffensief was in volle hevig heid aan de gang. Over verliezen aan beide zijden is tot nu toe nog niet officieel gesproken. Wel is bekend dat een groot aantal Tanzaniaanse solda ten in ziekenhuizen in de stad Boeko- ba aan het Victoriameer is opge nomen. Men verwacht dat de eerder vastge stelde datum van 31 december dit jaar niet meer wordt gehaald. De zwarte leiders in de Rhodesische re gering Moezorewa en Sithole menen echter dat de verkiezingen niet moe ten worden uitgesteld, omdat dan een chaos zou zijn te verwachten. Door de escalatie van de strijd tussen het bewind van Smit en het patriot tisch front van Nkomo en Moegabe is het programma voor de verkiezingen op het schema achter geraakt. Vol gens deskundigen zijn nog zeker drie maandfen nodig om de verkiezingen te organiseren en de macht over te dragen aan een zwarte meerderheids regering. Bovendien ligt de grondwet nog steeds „op de tekentafel". Volgens de adviseur van Amin, Bob Astles, was het een enorme moord- partij aan het front. De meeste Tan- President Kaoenda van Zambia heeft zanianen gingen ten onder en onze jongens hebben bandjes naar de pre- gisteren blanke boeren in zijn land gewaarschuwd niet de wapens op te sident gestuurd met het angstge- nemen om zich zelf te beschermen. H Deze boeren hebben gedreigd hun oogst te vernietigen en hun boerderij in brand te steken, als de Zambiaanse regering de guerrillastrijders niet in bedwang kan houden. Kaoenda ver klaarde dat degenen die zich niet aan schreeuw van Tanzanianèn, toen ze door krokodillen aangevallen werden. President Amin zei gisteren dat de vroegere Oegandese president Milton Obote, die in Tanzania woont, naar de iwet houden beter aan de politie een ander Afrikaans land gestuurd kuiinen worden overgeleverd, moet worden, zodat hij geen verwar ring kan zaaien. Volgens de Oegande- zen is de oorlog begonnen door pogin gen van Obote om Amin af te zetten. Obote zou daarbij steun van Tanza nia krijgen. De Zambiaanse president zei verder, zonder de geurrillastrijders van Nko mo te beschuldigen, dat Zambia een maatschappij met meerdere rassen door J. den Boel De partijdagen die in de afgelopen weken in West-Duitsland zijn gehouden, hebben in het teken van de consolidatie gestaan en als gevolg daarvan weinig opgeleverd dat in de nabije toekomst kan leiden tot belangrijke ontwikkelingen in Bonn. In het afgelopen weekeinde hebben de liberalen, zo goed en zo kwaad als het ging, geprobeerd om naar buiten over te komen als eenheid in ver scheidenheid. Dit nam echter niet weg dat de linkervleugel de herver kiezing wist te voorkomen van de rechts van het midden in de partij (FDP of Vrije Democratische Partij) staande minister van economische zaken, graaf Otto Lambsdorff. Het is de vraag, of deze ontwikkeling de partij goed zal* doen. aangezien de invloed van de linkervleugel van de FDP omgekeerd evenredig is aan de aanhang, die zij bij verkiezingen pleegt te hebben. Minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier Hans-Dietrich Gen- scher werd als partijleider herkozen, ondanks de kritiek die men van de linkerzijde uitoefende op het feit, dat de FDP in de afgelopen jaren naar rechts tendeert en als gevolg medeverantwoordelijkheid heeft ge dragen voor de praktijk van de „Be- rufsverbote". Daardoor werden tien duizenden jonge mensen veelal onno dig in het verdachtenbankje gezet, als zij voor overheidsdienst in aan merking wilden komen. In deze situa tie lijkt echter op korte termijn een verbetering te zullen intreden. De vraag om een duidelijke koers, zoals de FDP die volgde toen zij in 1969 een coalitie met de sociaal-de mocraten sloot, werd luid gesteld. Maar in de praktijk vraagt zo'n koers alleen maar om moeilijkheden. Een door de linkervleugel gedomineerde FDP werd in de deelstaat Hamburg weggevaagd én de met de christen democraten samenwerkende FDP van de deelstaat Nedersaksen. ver dween eveneens uit het parlement, omdat zij de steun van links moest missen. De FDP moet kiezen en even tueel het risico aanvaarden, dat zij eventueel ook uit de Bondsdag zal verdwijnen. Wil zij dit niet. dan blijft zij een kleurloze middenpartij. Christen-democraten Ook de CDU is enkele weken geleden met haar partijdag weinig verder gè- komen dan tot een demonstratie van eenheid rondom partijvoorzitter, fractievoorzitter eri kanseliers-kandi daat Helmut Kohl. Weliswaar werd een basisprogramma aam-aard, waar aan zeven jaren werd gewerkt, maar daarvan zal in de praktijk pas duide lijk worden, welke politieke waarde BONN (Keuter, AP) Een onbeken de man heeft gistermorgen vroeg ge probeerd een aanslag te plegen op het huis van de Westduitse minister van buitenlandse zaken en leider van de liberale FDP, Genscher. Een bewaker ontdekte dat een man zich in de struiken om de woning van de minister schuil hield en sommeerde de onbekende te voorschijn te ko men. Deze loste daarop enkele scho ten op de politieman en sloeg op de vlucht. De Westduitse politie heeft een speuractie op touw gezet. De minister was op het moment van de schietpartij niet thuis. er aan moet worden gehecht. Het programma draagt duidelijk het ka rakter van een compromis. Ook moet worden afgewacht, hoeveel water in de wijn moet worden gedaan als Franz Josef Strauss (die nu minister president van Beieren is geworden, maar voorzitter van de CSU zuster partij van de CDU is gebleven) zijn prijs voor verdere samenwerking vraagt. Kohl is er in geslaagd, zijn positie te consolideren. Hij kon dat doen, om dat pas volgende herfst een definitie ve beslissing wordt genomen over de kanseliers-kandidatuur voor 1980, een van zijn belangrijkste belagers (Alfred Dregger, die in Hessen geen meerderheid wist te behalen) al was uitgeschakeld, een andere rivaal (Gerhard Stoltenberg. minister-presi dent van Sleeswijk-Holsteln) in het voorjaar vrijwel zeker zijn kleine meerderheid zal verspelen en 8trauss geen lid van de CDU is en dus geen rechtstreekse invloed op de gang van zaken kan uitoefenen. Op zijn laatst in de nazomer van volgend jaar zal het duidelijk zijn. of Kohl nog als de werkelijke leider van de christen-democraten wordt geac cepteerd. Veel zal afhangen van de deelstaatverkiezingen die volgend voorjaar (in Rijnland-Palts, Slees- wijk-Holstein en West-Berlijn) wor den gehouden. Zijn de resultaten te leurstellend voor de CDU, dan zal Strauss zich ongetwijfeld opnieuw doen gelden. De vorming van een „Vierde partij" wordt dan weer ac tueel, en een breuk tussen CDU en CSU gaat tot de mogelijkheden beho ren, tenzij de CDU voor Strauss door de knieën gaat. wil zijn en dat het land de kundigheid van de blanken nodig heeft. Nederlanders Zeven van de vijftien Nederlanders wetenschappelijke medewerkers aan de technische faculteit van de univer siteit van Loesaka zeggen dat zij Zambia willen verlaten na de recente ongeregeldheden. Een woordvoerder van de NUFFIC, de stichting der Ne derlandse universiteiten en hoge scholen voor universitaire samenwer king, bevestigde gisteren de wens. Hij voegde eraan toe dat iedereen vrij is om zijn contract voortijdig te beëin digen, maar dat de NUFFIC niet voor de financiële gevolgen kan instaan. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de medewerking in Zambia laten weten dat er geen reden tot paniek is. In Zambia zijn meer dan 800 Nederlanders. De ZAPU (Volksunie van Zimbabwe) van Joshua Nkomo heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist van de aanslag op een huis in een voor stad van Salisbury, waarbij een vrouw ernstig werd gewond. Volgens de verklaring werden in Salisbury vijf rusthuizen aangevallen en werden twaalf mensen gedood en verscheide ne gewond. Het was de eerste keer dat guerillastrijders in Rhodesië een huis zo dicht bij Salisbury aanvielen. WENEN (UPI) De vrouw van de Tsjechoslowaakse dissident Jiri Le- derer heeft een beroep gedaan op de westelijke media haar te steunen bij haar campagne voor de vrijlating van haar echtgenoot. Elzbieta Lederer vertelde in een telefonisch interview vanuit Praag dat haar man, die se dert januari van het vorig jaar een gevangenisstraf van drie jaar uitzit op beschuldiging van het smokkelen van illegale Tsjechoslowaakse publi caties naar het westen, ernstig ziek is. Hij ligt permanent op bed in zijn cel MILAAN (Reuter, UPI) De arts van de gevangenis in Milaan is gisteren door onbekenden in zijn benen ge schoten. Dr Marchetti liep van zijn huis naar zijn auto. De daders, een man en een vrouw, liepen volgens ooggetuigen kalm weg. Een tot nu toe onbekende groep, de communisti sche aanvalbrigade. eiste de aanslag voor zich op. Marchetti maakte het gisteravond redelijk wel. Bijna iedere week wordt op het ogen blik een industrieel of een overheids functionaris in Italië in de benen ge schoten. De Rode Brigade heeft her haaldelijk te kennen gegeven voor de aanslagen verantwoordelijk te zijn. wegens hoge bloeddruk en galblaas- en rugklachten. Volgens woordvoerders van de Tsje chische dissidenten zouden Oostduit- se regeringsfunctionarissen bij de Tsjechische autoriteiten hebben aan gedrongen op soepelheid bij de be handeling van Lederer. In Juli van dit jaar was Praag bereid Lederer vrij te laten en toestemming te geven het land te verlaten op voor waarde dat hij zijn vroegere daden zou verloochenen. Dit weigerde hij toen. Mevrouw Lederer, die tolk van beroep is, zoekt nu al een jaar ver geefs werk, zo vertelde ze gisteren. De autoriteiten hebben gedreigd haar achtjarige dochter uit huis te plaat sen. als zij zich niet onmiddellijk be reid verklaart om ongeschoold werk op zich te nemen MARDRID (UPI) De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gis termorgen een bom tot ontploffing gebracht in een gebouw van de Guar- dia Civil te San Sebastian. Er waren geen slachtoffers. De ETA kwam de afgelopen dagen ook nog op een andere manier in actie. James Dorsey een week lang ontkenden Washington, Cairo en Jeruzalem in alle arden dat de Israëlisch-Egyptische vredesbesprekingen In een waren geraakt. Er waren weliswaar moeilijkheden, maar het Jten van een vredesakkoord was slechts een kwestie van tijd. Nu nen zowel in de Israëlische als in de Egyptische hoofdstad ernstige Is te hebben over de afloop van de vredesbesprekingen in Was- )n i Inf' ar erinf fecf t 'nt 's eis dat een vredesakkoord gekop- loet worden aan een tijdschema voor Ijns zelfbestuur in de door Israël be- jiebieden is voor Jeruzalem onaan- J^aar. Israël wijst erop dat de afspra- premier Begin, president Sadat en it Carter los van elkaar staan. In David werden de kaderovereenkom- etekend voor een Egyptisch-Israë- redesakkoord en voor een regeling Ie toekomst van de westelijke Jor- ver en de Gazastrook. Gezien de an de top streven naar een algehe- ssing van het conflict in het Midden meent Egypte nu ook een juridi- eling tussen de gemaakte afspra- kunnen creëren. ifurgesteld :e koppeling wil Sadat de Arabieren teedl Dppel die peril ijk tani en met name de Saoediërs bewijzen dat hij de Arabische zaak niet verloochent voor een apart vredesakkoord met de Joodse staat. In Cairo toont men zich uiterst teleur gesteld over de Saoedische houding tijdens de recente Arabische top in Bagdad. Riad ging er akkoord met sancties tegen Egypte voor het geval Sadat daadwerkelijk zijn handtekening onder een aparte vredesrege ling met Israël zet. Door dit besluit heeft Saoedi-Arabië het principe van „politieke wijsheid" afgezwo ren" schreef de Egyptische journalist Anls Mansoer die vaak als spreekbuis van Sadat wordt gezien. „De nieuwe Saoedische poli tiek betekent dat Saoedi-Arabië gekozen heeft voor de „Syrische-Iraakse" Baathpar- tij, het Warschau-pact en de Sowjet-Unie." Egypte hoopt een isolement in de Arabische wereld alsnog te ontlopen, door van Israël toezeggingen los te peuteren over opheffing van het militaire bestuur in de bezette ge bieden, terugtrekking van de Israëlische troepen uit de steden en dorpen op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. en instelling van raden van zelfbestuur voor de plaatselijke bevolking. Israël zou deze zaken binnen negen maanden moeten af wikkelen. vindt Cairo. Op deze manier zou vooruitgang in de Palestijnse kwestie sa menvallen met de eerste Israëlische terug trekking uit de Sinaiwoestljn na tekening van de vrede. Beloften De Egyptische eis toont verbluffende over eenkomsten met de beloften van de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse za ken Saunders aan de Palestijnen in de bezette gebieden tijdens een recente reis in het Midden-Oosten. Volgens de Palestijnse gesprekspartners van Saunders beloofde de Amerikaan dat de Palestijnen de feitelijke controle over de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zouden krijgen. Veiligheids zaken. het beheer van de bruggen over de rivier de Jordaan naar het Hasjemiettsche koninkrijk en het land dat nu in eigendom is van de Israëlische overheid zouden aan de Palestijnse bestuurders worden overge dragen. Israël zou zich op negen stellingen op de westelijke Jordaanoever moeten te rugtrekken. Twaalf woorden Hoewel Jeruzalem Egypte's nieuwste eis in de vredesonderhandelingen kan verklaren, acht men dit toch een niet geoorloofde onderhandelingstactiek. Israëlische rege ringsfunctionarissen wijzen erop dat de eis van een tijdschema voor de Israëlische te rugtrekking van de westelijke Jordaanoe ver en de Gazastrook veel verder gaat dan de nu op tafel liggende ontwerptekst van het vredesakkoord. In de preambule van dit ontwerp wordt er in twaalf woorden een verband gelegd tussen het Egyptisch-Israë- lisch vredesverdrag en de toekomst van de westelijke Jordaanpever. Deze twaalf woorden, die reeds door Egypte en de Verenigde Staten zijn goedgekeurd, stuiten op verzet van Israël. Binnen het kabinet zijn de meningen verdeeld. De „ha viken" verwerpen elke koppeling tussen vrede met Egypte en een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. De Israëlische on derhandelaars. minister van buitenlandse zaken Dajan en minister van defensie Weiz- man, zouden het wel eens zijn met de nu op tafel liggende ontwerptekst. Israël hoopt nu de Verenigde 8taten ervan te kunnen overtuigen dat de nieuwe Egypti sche eis in strijd is met de in Camp David gemaakte afspraken. Tegenover de partij raad van zijn Democratische Beweging ver klaarde vice-premier Jigal Jadin: „De ak koorden voorzien in onderhandelingen tus sen Israël, Jordanië en Egypte over de toe komst van Jehoeda en Samaria (de Israëli sche benaming van de westelijke Jordaan- oeven. Wij deden een concessie toen wij besloten door te gaan met het afzonderlijke overleg met Egypte. Maar nu wil dit land een tijdschema voor de autonomie en dat is voor ons gewoon onmogelijk. Wat moeten wij doen wanneer de Palestijnen weigeren om mee te werken?" Overmorgen wijdt het Israëlische kabinet zijn derde zitting van deze week aan het verloop van de vredesonderhandelingen met Egypte. Daarbij zal het voltallige kabi net aanwezig zijn: Dajan en Welzman keren voor de gelegenheid terug naar Jeruzalem. In Amerikaanse regeringskringen ver wachtte men dat premier Begin samen met Dajan en Weizman de voorgestelde pream bule erdoor zou krijgen. Deze verwachting wordt echter door de Jongste Egyptische eisen op losse schroeven gezet Lek Een minderheid binnen het kabinet heeft de twijfel aan de Egyptische vredeswil nooit opgegeven. Deze ministers hebben zich niet echt verzoend met de door premier Begin in Camp David gemaakte afspraken. In de jongste Egyptische els zien zij een bewijs voor hun gelijk. In dit licht moet naar alle waarschijnlijk heid het uitlekken van een plan worden gezien om in de Gazastrook een regionaal Joods centrum te stichten. Tegen de tijd dat de Palestijnen autonoom zijn moeten daar vijf- tot zeshonderd Joodse gezinnen gevestigd zijn. Vice-premier Jadin haaste zich om te ver klaren dat het kabinet het plan niet had besproken laat staan had goedgekeurd. Hier tegenover staat de mededeling van de minister van woningbouw Gideon Patt dat de weg gebaand is om aan het einde van het volgende begrotingsjaar met de bouw van een centrum te beginnen. Dat dit plan is uitgelekt tekent de strijdlust van de havi ken binnen het kabinet. Tevens zal het Egypte echter sterken in zijn els dat Israël zich op een tijdschema voor het terugtrek ken uit de bezette gebieden vastlegt als voorwaarde voor de afsluiting van een vre desakkoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7