Nanninga dupe van Zwartkruis Ongunstige loting voor amateurteam &®V Bstduitse aiostations pen plannen btbalbond lubbelfinale Roda-spits niet tegen DDR Tweemaal tegen Spanje ier vervangt es Corver RiE Hansi Müller niet in Duitse selectie Eerste divisie wil collectieve shirtreclame •V V"* AG 14 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P11-RHS13 BURG Westdultse Ta ctions zijn fel tegen plan- Ian de nationale voetbal- 1 de omvang van directe kdingen van competitie- Itrijden te beperken. Vol- (de DFB, die zegt op te i uit naam van de clubs, i de kosteloze radiouit- igen vele geinteresseer- f van het kopen van een ie. De bond beroept zich ;tn overeenkomst met de jonbcsturen van de zesti- ren. Toen was afgespro- jat de radio korte reporta- net directe flitsen mocht Inmiddels zijn de Uitzendingen echter dras- F uitgebreid. Een woord- Ier van de DFB wees er jat voor dergelijke pro- ma's in andere landen letaald wordt. „Bij ons [het geen pfennig," aldus [sman. idiokringen weerkaatst e bal door te wijzen op arandeerde vrijheid van igaring. Een spreker t Westdeutscher Rund- in Keulen stelde: „Wij vrije toegang tot elk tar evenement." radiostations bezint ich op een harde verdedi- taktiek: als de DFB bij lannen blijft zal er van studio's het geen woord [de wedstrijden worden jt. Ook de voorbeschou- j In worden dan geschrapt. pOLM Tom Okker heeft net de Pool Wojtek Fibak de jreikt van het internationale emooi van Stockholm. Ok- Ibak wonnen in drie sets van hkanen John Mc Enroe en jeming: 7-6 2-6 6-4. rijd werd ontsierd doordat nolnaties regelmatig met el- ar ook met de scheidsrechter jsle gingen over de kleinste Uiteindelijk kwam de umpire JTstoel om de heren te kalme- '1 het dreigement dat indien weer zou gaan bakkeleien middellijk gediskwalificeerd dstrijd ontmoeten Okker en it Amerikaanse duo Bob Lutz "Smith. De Amerikanen ver- „Bruce Manson (VS) en An- ttison (RHO) met 7-6 4-6 6-3. door Matty Verkamman ZEIST „Haalt Jan Zwartkruis 1982?" Dit wrange grapje viel vorige maand in Bern te beluisteren, toen de coach van het Nederlands elftal in de dagen voor de interland tegen Zwitser land wat moeite had om zijn eigen spanningen te verbergen. Zwartkruis speelde het niet slim door zijn opstelling tot op de dag van de wedstrijd geheim te houden, waarmee hij zijn onzekerheid en de vrees voor de Zwitsers nog eens benadruk te. „Zwartkruis heeft problemen met zijn reserves," schreef deze krant toen. En zo was het ook, want de geschapen hokus- pokus rond de samenstelling van Oranje stond niet los van de teleurstelling die de niet-opgestelde Tschieu La Ling ten deel viel. MADRID Nederland is bij de loting voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi terecht gekomen in groep drie van de Europese zone. Als tegenstanders kwamen in Madrid Spanje, Israel, België en Frankrijk uit de bus. Dick Nanninga en bondscoach Jan Zwartkruis. n scl aaid iterif :riet|rt vooi ïogtl epri enzi :n ige Eliot Teltscher heeft zijn and prix-toernooi gewonnen, nale van het internationale srnool in Hong Kong ver- Amerikaan zijn landgenoot re met 6-4 6-3 6-2. Teltscher, vier maanden meedraait in tcircus", maakte in de partij mten en bewoog zich op de lan veel gemakkelijker dan instander. Dupre was geen de speler, die in de tweede snel en agressief spel de als ijgeplaatste Australiër John Ter uitschakelde. pen. wag. at tc roei ;en. ïeer bi d, rgrcx" ntu :hte: ge Toen vervolgens het experiment met Ruud Geels en Dick Nanninga in de spits ook niet het gewenste resultaat opleverde, kreeg de keuze hier een eerste golf van kritiek over zich heen gestort. Trouw heeft daar toen niet aan mee gedaan. En niet omdat er in die wedstrijd reden tot tevredenheid over het probeersel met Geels en Nanninga kon zijn. Het geschreeuw om het (enige) alternatief La Ling, was echter nauwelijks relevant. La Ling is soms een prachtige voetballer, maar het is bepaald de vraag of hij ooit een echte international zal wor den. Men mag nogal wat vraagtekens plaatsen bij de mogelijkheden van de Ajacied. Wanneer Zwartkruis vindt dat La Ling een onevenwichtig talent is, waar men niet altijd op kan reke nen, heeft hij gewoon gelijk. Is een professional die roept (Voor het WK- toernooi bij voorbeeld) dat hij niet geschikt is voor de bank, wel geschikt als international? In dat opzicht heeft Nanninga een betere naam. De Groninger nam in Argentinië zonder morren genoegen met een rol als in valler. In Zwitserland zal Zwartkruis met het oog op de toekomst ongetwij feld ook nog aan de prima alternatie ven (voor La Ling) René van de Kerk hof en Adrie Koster hebben gedacht. Nog even terug naar die 11de oktober in het Wankdorf-stadion van Bern, toen de combinatie Geels-Nanninga dus niet voldeed. Die mislukkihng had ook van alles te maken met de falende vleugels. Zwartkruis' bedoe ling om via Hovenkamp, Rensen- brink en Wildschut voor aanvoer van af de flanken te zorgen, kwam er in de praktijk niet uit, omdat vooral Ho venkamp (in de korte periode dat hij speelde) en Rensenbrink de geboden ruimte slecht benutten. Nanninga kreeg amper een bespeelbare dus hoge bal, maar of hij daarom faalde? Morgenavond mag Nanninga tegen de Oostduitsers in elk geval geen plaats nemen naast Geels. Zwart kruis is kennelijk geschrokken van de massale kritiek en dat is in dit geval jammer, want ondanks zijn bekende beperkingen is de beul van Rhoda JC toch de meest gevreesde spits in de Nederlandse competitie. Gezien de grote fysieke kwaliteiten van de Oostduitsers en de bedoeling om aan te vallen van Nederlandse zijde, was Nanninga nu een juiste keuze geweest. Geels had dan moge lijk de rol van Theo de Jong bij Rho da JC kunnen imiteren; dat wil zeg gen: profiteren van de chaos die Nan ninga veroorzaakt. Zwartkruis ziet het echter niet meer zitten in een tweede poging: „Tegen de wil van aanvoerder Ruud Krol in heb ik in Bern mijn zin doorgedreven. Ik redeneerde dat het na het tijdperk Cruijff mogelijk moest zijn dat zo'n spits-bezettlng garant zou staan voor twee goals per wedstrijd. In de uit voering bleek het echter tegen de structuur van het team in te gaan. De spitsen bleven doelloos staan, waar ik voortdurende wisselingen voorzag." Het team dat morgen de strijd aan bindt. staat nog niet vast maar zal zeker sterk in het teken van de be dankjes staan. Gisteren kwam het zoveelste af-bericht in Zeist binnen, toen Dusbaba plotseling weer last bleek te hebben van zijn hand-blessu re. Te elfder ure werd de PSV'erHuub Stevens toen maar opgetrommeld. Mede gelet op de behandeling van de enkel-kwetsuur van Rob Rensen brink, achtte Zwartkruis het gisteren nog niet verantwoord om zijn geheim al prijs te geven. Gezien de opmerkin gen van de bondscoach ligt het even wel in de lijn der verwachtingen dat AZ-libero Johny Metgod als midden velder naast Jan Peters en Johan Neeskens zal debuteren. Zwartkruis lichtte een tip van de sluier op door te verklaren dat hij zich distantieert van de wens van de AZ-leiding om Metgod niet op andere plaatsen dan die van libero in te zetten: „Ik selecteer niet direct op basis van bepaalde posities. De struc tuur van AZ"67 is zodanig dat Metgod daar niet op het middenveld kan spe- leh, maar wanneer ik hem daar nodig heb, doe ik dat per se wel." Om uiteenlopende redenen zou er met Neeskens-Peters-Metgod wel een compleet nieuw middenveld worden gecreëerd. Dat hoeft helemaal geen zwakker middenveld te zijn dan het laatste trio Haan-Willy van de Kerk hof-Poortvliet. Nochtans rijst de vraag of men een beledigde Haan niet al te gemakkelijk links heeft laten liggen. Vooropgesteld: Haan heeft zich met zijn naïeve reacties zelf bui tenspel gezet. De spelbepaler van An- derlecht heeft zich belachelijk ge maakt door de belangstelling van de KNVB-coaches als een motie van wantrouwen uit te leggen. Het heeft er nadrukkelijk de schijn van dat Haan zijn plaatsje met concurrenten als Neeskens en Peters (als invaller sterk tegen Zwitserland) in gevaar zag komen en daarom de eer(?) aan zichzelf heeft gelaten. Bovendien speelde er op de achtergrond de niet te onderschatten ruzie met Neeskens, die hij tijdens de Europa-cup-duels tussen Anderlecht en Barcelona ordi nair uitschold. Dat zit Neeskens zeker niet lekker. Ondanks dat alles blijft de voetballer Haan een zeer bruikba re kracht voor elk team dus ook voor Oranje. Dat is een beetje uit het oog verloren, zo lijkt het. Liet Haan het afweten, het gebaar van diens collega Rob Rensenbrink heeft Zwartkruis goed gedaan. De linksbuiten, die in Oranje maar zel den tot zijn normale niveau reikt, spoedde zich gisteren en tegen de wil van zijn club-bazen naar Zeist. Ren senbrink bewees daarmee een mens van goede wil te zijn. Zwartkruis die zich suf heeft gepiekerd over het hoe en waarom van Rensenbrinks teleur stellende prstaties in het Nederlands elftal was er blij mee. Wanneer men bondsarts Frits Kessel mag geloven, maakt Rensenbrink trouwens een goede kans om woens dag speelklaar te zijn. Anderlecht, dat zijn vedette zondag nog in de verloren topper tegen Club Brugge miste, volgt het genezingsproces in middels met argusogen. Rensenbrink prefereert de behandeling boven die van zijn club, wat het overleg tussen Kessel en dr. Malvaux van de Brus selse club dezer dagen in een wel zeer merkwaardig daglicht stelt. Rensen brink, over zijn riskante keuze: „Wan neer ik woensdag speel en daar zon dag de naweeën van zou ondervin den, dan zit ik natuurlijk fout. Maar we zien wel." En over de sfeer waarin hij uit Brussel Is vertrokken: „Die is zodanig, dat ik blij ben om weer een paar dagen In Nederland te zijn." Het Nederlands amateurelftal speelt eerst twee wedstrijden tegen Spanje. Israel doet dat eveneens te gen België. De winnaars van deze ontmoetingen spelen met Frankrijk, dat direct geplaatst is. een hele com petitie om uit te maken welk land zich plaatst voor het Olympische voetbaltoernooi van 1980 in Moskou. Het is overigens nog geheel niet zeker of Nederland aan het toernooi zal deelnemen. Eén van de bezwaren van Nederland is in ieder geval weggeno men: men is niet ingedeeld bij Oost bloklanden. die in de regel sterke teams kunnen samenstellen omdat zij het systeem van het staatsama- teurisme. een verkapte vorm van pro fessionalisme. kennen. „Maar we moeten eerst nog weten onder welke amateurdefinitie gespeeld gaat wor den", was de reactie van Jo van Mar ie, voorzitter van de sectie amateur voetbal van de KNVB. Over dit be langrijke criterium zal op 29 novem ber in Parijs vergaderd worden. Voorts noemde Van Marle als be zwaar het feit dat de plaatsing afhan kelijk is van het tegen één tegenstan der spelen, in dit geval Spanje. Bondscoach Arie de Vroet ziet de DüSSELDORF Hansi Müller van VfB Stuttgart is niet opgenomen in de selectie van het Westduitse elftal, dat woensdagavond in Frankfort ter gelegenheid van het afscheid van ex- bondscoach Helmut Schön een vriendschappelijke interlandwed strijd tegen Hongarije speelt. Trainer Jupp Derwall noemde bij het bekend maken van zijn selectie niet de naam van Müller, die zaterdag in de wed strijd tegen Bochum van het veld werd gestuurd. De selectie ziet er als volgt uit: doel- verdedigers: Maler (Bayern Mün- chen) en Burdenskl (Werder Bremen), verdedigers: Kaltz (Hamburger SV), Dietz (MSV Duisburg), Rüssmann (Schalke '04). Förster (VfB Stuttgart). Zewe (Fortuna Düsseldorf), Zlmmer- mann (FC Köln), middenvelders en aanvallers: Bonhof (FC Valencia), Rummenlgge (Bayern München). Bongartz (FC Kaiserslautern), Allofs (Fortuna Düsseldorf), Abramczik (Schalke '04), Cullmann (FC Köln), Toppmöller (FC Kaiserslautern), Fi scher (Schalke '04), Borchers (Eln- tracht Frankfurt). kansen van het Nederlands amateur team in deze groep zeer somber in. Hij herinnert zich de laatste keer dat Nederland tegen Spanje speelde, in de finale van het Europees kampioen schapamateur landenteams in 1970 in de Italiaanse plaats Forte del Mar- mi. Nadat de eerste wedstrijd in 1-1 eindigde, wonnen de Spanjaarden de beslissingswedstrijd met 2-1. In het Spaanse amateurteam speelden toen voetballers als Benito en Grande, die eveneens in het A-team speelden. De Vroet: ..Op deze manier is het voor ons altijd moeilijk". De Oostbloklanden zijn met uitzon dering van Joegoslavië ingedeeld in voorronde-groep één. De groep* In deling riet er als volgt uit Oroep 1 Tsjecho-Slowtkijke-Bulgarije. Hoiig.i rtje-Roemenie. Polen is vrijgesteld van het spelen van een plaatslngswedslrijd Oroep 2: lUllè-Onekenland. Turklje-Oostenrtjk Joegoslavië vrijgesteld Oroep 3 Nederland-8panje. Uraei-Belgte. Frank rtjk vrijgesteld. Van onze sportredactie AMSTERDAM De belan gengroepering van eerste divi sieclubs heeft de mogelijkhe den onderzocht van het invoe ren van collectieve shirtrecla me. Alvorens de algemene ver gadering van het betaalde voetbal zich zaterdag over het probleem van de al dan niet in te voeren shirtreclame buigt, wil deze groepering onder voorzitterschap van FC Vlaar- dingen preases Bob van Sloo- ten de leden over een derge lijk plan informeren. Van Slooten denkt aan een bedrag van ongeveer één miljoen gul den voor de clubs uit de eerste divisie, die dan alle voor de: zelfde sponsor (er schijnen contracten met een bedrijf te zijn) reclame moeten maken. Tot dusverre heeft alleen Amersfoort als eerste divisio nist op voorhand een sponsor gevonden. ^AG Scheidsrechter Jan al de geblesseerde Charles vervangen in de wedstrijd (oemenië, die morgenavond :ia wordt gespeeld. Corver gelopen zondag in het duel -MVV opnieuw last van de leesblessure, waarmee de scheidsrechter al zes we- ipte. Wanneer Corver weer n. is moeilijk te zeggen, aard van zijn blessure nog end is. Jan Keizer zal in het telt voor de voorronden van jopees kampioenschap, wor- iisteerd door de grensrech- en Thomas. ten. prfe Jssistt 1 irds Andre Kolders van Hercules eede Doiterbloemloop In Zoe term eer Hij legde de 15 kilometer af In 48 i 30.1 seconden Mattie van de Ven «gevierde In de Lunettecross. die In gehouden HIJ legde de 7500 meter Inuten en 46 seconden. De snelle in Tcgelen leverde een zege op voor Janssen De atleet uit Rheldt meier af ln 26 minuten en 36 IfORT Johan Helns 1$ tijdens het le concours hippique In de Zwiuer- Inteller met het paard Gigolo als ligd In een springconcours, tabel A F 59.9 seconden foutloos Eerste werd njker Thomas Freuhmann met Olas- In het sportpalies van Oent heeft Tlandse ploeg profslayere een wed- Belglè met 14-16 verloren. De Belg feu won voor Martin Venlx. de Belg p en Cees Sum. J Van 23 november tot en met 6 tal in Eerbeek een internaUonaal Tpaktoemool worden gehouden De pit toernooi is de Nederlandse subtop «enhetd te stellen een Internationaal jiltaai te boeken Aangezien het een sterkte heeft van de categorie IFide. zal er voor een dergelijk resul- »ofe van zeven punten uit elf partijen 1 Het deelnemersveld ziet er als volgt T Bohm. Borm. Langeweg en Van der ^~i Nederlandi. Kelecevlc. Nicolac slaviei Prlbyl iT»J). Rogers (Ausi. fTaylor iVSi en Speelman lEngt. - Nederland Is de eerste wereld- [nücrokorfbal voor Junioren gewor- flnale won Nederland na verlenging fan België De stand na de reglemen- lijd was 10-10 BIJ de rust had Belgis met 6-5 bi "«rathe eonnen Tel:l r' ;EN - Co Oiling uit Warmcnhutzen ithonschaatswedstrijd over 100 .en Jaap Jonkman werd tweede, troon en Dries van Wtjhe DU viertal ">nden ontvlucht en bouwde In twaalf 1* een voorsprong van eén ronde op "e*. die 25 ronden moesten afleggen. Marlon Poriengen uit Dlemen De Argentijn Hugo Pastor Corr s Aires zijn wereldUtel boksen ln 'lcht behouden Hij versloeg ult- Valdez uit Columbia op punten. If f Maxi. KRAAY „Ha die Hans. Jongen ga zitten. Sigaretje? Sigaartje? Draagbaar ra- dio'tje? Ze staan d'r voor. Vertel op." „Ontslag? Hoe kom je daar nou weer bij"? „Oho. Zit 't zo. Krijgen we dat me neer de manager. Komen ik en m'n broer te veel ln de kleedkamer. Weet meneer de manager misschien wie d'r hier de baas ls? Mooi, zo. Opletten dan hè. Wie hebben d'r hier de zaak vla een ingewikkelde truc met bv's, stichtingen, reclame- bureau's en bureau's voor verboden commerciële arbeidsbemiddeling op poten gezet? Wie hebben d'r hier de gemeenteraad zo gek gekregen om de goedlopende zaak van mij en m'n broer te subsidiëren? Wie heb ben d'r hier de trainers wegge stuurd? Wie hebben d'r hier een zejp vol voetballers van 500.000 gulde'n en meer 't stuk, inkoopprijs, aange schaft? Wie"? „Juist Kraay. Bij de les blijven hè. En dan mogen ik en m'n broer voor de wedstrijd niet even komen zeg gen hoe we het gehad hadden willen hebben? Liggen de zaken zo. Heeft het vannacht soms gedemocrati seerd? Welaan, waar heeft meneer de manager het dén over"? „Hoezo, taak van trainer en mana ger? Wie zegt dat? en wie heeft het hier voor het zeggen? Juist". „Gaan we het zo spelen? Wat is er mis met het PLAN 17 van lk en m'n broer? Kijk, meneer de manager, ik en m'n broer zullen de geniale es sentie van ons plan even uiteen zetten. Als we op 17 december dank zij de donderspeeches van ik en m'n broer. 22 punten hebben dan mogen alle spelers iets uitzoeken ln ons bedrijf. Hebben we één punt meer dan mag moeder de vrouw ook een keertje graaien. Wat betekent dat? Dat als je niet getrouwd bent, dan heb je op 17 december pech. Dus gaan onze jongens snel een vrouw tje zoeken. En wat betekent een vrouwtje voor een voetballer? Juist. Een stabiel leven, natje, droogje, bewassing. Als je een kind hebt en wij hebben twee punten méér dan mag de kleine wat uitzoeken. Heb ben we drie punten méér dan mag de tweede koter ook wat uitzoeken. En daarmee houdt het op. Twee kinderen dat geeft huiselijk geluk. Drie is te veel. daar krijgt een voet baller maar gezeur van aan z'n hoofd. Ons PLAN 17 schept levens geluk voor onze voetballers en ple zier in het leven voor ik en m'n broer. En als de shirtreclame d'r komt dan maken we in ons bedrijf nog een aardige cent winst ook. Allemaal tevreden. Nog een draag baar radlo'tje"? „Hoezo, trouw- en fokpremie. Het gaat hier om het grote AZ. meneer *-c\e w c- 4 V 2J-* J5- XV vov O 1 de manager. U gaat dus vertrekken. Het beste, zullen ik en m'n broer dan maar zeggen." „Paniek? Ik en m'n broer raken niet zo gauw in paniek. Ik en m'n broer zeggen alleen dat de familie Kraay op 17 december achtereenvolgens naast een media-toren, een dames- rljwlel, een autoracebaan en een poppenhuis zal grijpen. Dat is pas écht Jammer. Trouwens wat voerde meneer de manager precies uit? Ik en m'n broer zouden 't niet weten. Uit de goedheid van de respectieve lijke harten van mij en m'n broer hebben we meneer manager ge maakt terwijl d'r helemaal geen werk voor een manager was. Meneer de manager was op onze kosten toevallig wel ln z'n uppie de sociale werkplaats van ik en m'n broer. Zo zat 't toch"? „Ach Kraay, laat mij en m'n broer niet lachen. Natuurlijk, deden we net alsof jij de contracten regelde. Je weet toch zelf wel beter. Maar daar hebben ik en m'n broer nooit wat van gezegd. Nog een draagbaar radlo'tje? O. nee. je luistert niet. Verder nog iets?" „Ja, ook zo, bedankt voor de pretti ge samenwerking. Je hoeft niet langs de secretaresse van ik en m'n broer want ik en m'n broer hebben toevallig in deze lade jc ontslagbrief al liggen. Even de datum invullen en klaar is Cees. En ik ook een beetje." „O, sorry. Is dat die van Kessler"? AFSCHEID Het schijnt dat de telefoon bij Het Parool de hele woensdag roodgloei end heeft gestaan. Allemaal boze Cruljff-fans die opbelden. Omdat ze dachten dat Het Parool samenge gaan was met de TROS; maar al leen verslaggever Van Nieuwenhui- zen is samengegaan met de TROS. Ook in z'n berichtgeving. Het Pa rool noemt zich nu eenmaal beter dan ooit. Maar op de voorpagina stond dus dat de telefooji roodgloeiend had gestaan van de boze mensen. Schande, schande dat Ajax Cruijff zo heeft laten zakken. Kan Het Pa rool misschien zorgen dat hier wat aan gedaan wordt? Nee. Ajax de schuld? Nou volgens Her man Kuiphof lag het eerder aan die Duitsers, die er geen erewedstrijd van wilden maken, maar een echte. En daar was Ajax helaas niet op ingesteld. Dat moet toch wel een bijzonder armetierig elftal dan zijn. Nee, zei Rinus Michels ln het Alge meen Dagblad, het zit zo: er worden in het huidige voetbal geen cadeau tjes meer uitgedeeld. Dat gebeurt alleen maar bij het wielrennen. Dat was dus een vergissing dus van die 60.000 mensen dus in het stadion en al dat volk dus bij de televisie, die allemaal dus dachten dat er dus een show opgevoerd zou worden. Is het hedendaagse topvoetbal dan zo weinig professioneel? Ingezonden brieven. Stapels. Schande Ajax, schande Bayern. De mooiste ingezonden brief was afkomstig van Toon Hermans die tegenwoordig Carré te klein vindt en zich middels klagelijke brieven aan Henk van der Meijden tot het grote publiek richt. Maar deze keer was hij op de sportpagina van De T. toch weer als raskomiek, zo heet zo iemand toch, in grote vorm. Een enkel citaatje: „Zijn wij men sen van nature werkelijk zo winst- gericht. Is dat misschien al eeuwen zo? Ik moet u eerlijk zeggen, ik heb dat niet precies bijgehouden op mijn agenda. Ik denk wel eens. zalig zijn de stille wandelaars die niemand kent. Die kuieren langs de landweg. Die niet zo nodig hoeven te scoren en zich behaaglijk hullen in hun oponvallendheid. Al had den we met 67-0 verloren." Al hadden we met 67-0 verloren. We? Hoezo, heb lk dan ook meege speeld? Van dat we en van dat onze, daar krijg je nou typisch nationale rampen van. „Het is een soort ode van de ene artiest aan de andere", staat boven de brief. Een soort ode. Zegt u dat wel. SYSTEEM (1) In het KNVB-blad Voetbal Totaal schrijft Sparta-voorzitter drs C. van Rijn deze week een artikel onder de alleszeggende kop: „Clubs èn spe lers hebben groot belang bij hand having vergoedingensysteem". Hoogst interessant leesvoer, zeker voor mensen die het dwaas vinden dat voetballers verhandeld kunnen worden. Wat ls in dit geval dan wel het belang van de speler? Heel eenvou dig, aldus drs Van Rijn, als het vergoedingensysteem verdwijnt ligt het betaalde voetbal op z'n gat en valt er dus niets meer te verdienen voor de spelers. Maar, lk zeg maar wat. stel nou eens dat dat betaalde voetbal heel gezond wordt van het afschaffen van de voetballersver koop, wat dan? Hoor eens hier, zegt drs Van Rijn, daar wordt het betaal de voetbal niét gezond van. En hij gaat over tot het leveren van het bewijs. Dat gaat aldus. Een speler wordt verkocht voor een bepaald bedrag omdat een club nu eenmaal waarde toevoegt aan een speler, ln de vorm van opleiding, vorming en ervaring. Het geld daarvoor komt uit het ge sloten circuit van de transfers. Aan de hand van een tabel probeert Van Rijn aan te tonen dat er sprake is van een bijna gesloten circuit. Het geld dat voor een transfer ontvan gen wordt, zal voor het grootste deel weer geïnvesteerd worden ln de aankoop van een andere speler. Een deel verdwijnt om andere verliezen mee te dekken. Simple comme bon jour. Bestaat dat circuit niet meer dan volgen er faillissementen. Een prima redenering. Ergens doet het me weliswaar denken aan lieden die de 100 kilometer-grens op de snelwegen absurd vinden omdat sommige mensen zich eraan hou den met alle gevaar vandien voor mensen in auto's die harder gaan. Maar verder: goed bedacht. Het transfersysteem bestaat (onder de codenaam vergoedingensysteem), het werkt, dus is het goed. SYSTEEM (2) Helaas vergeet drs Van Rijn het een en ander. Ten eerste natuurlijk dat de waarde die een club toevoegt aan een speler niet bepaald wordt door een of andere tabel, maar gewoon door het marktaanbod. Is die markt gewillig dan kan er meer gevraagd worden dan als de markt slap ls. Daar valt best mee te leven als het over een pakje boter gaat. maar als het over de aan- en verkoop van mensen gaat dan mogen sommige mensen toch wel even de wenkbrau wen fronsen, meneer Van Rijn? Dat een stel juristen een keertje heeft uitgeplozen dat het transfer systeem niet onzedelijk is, gooi ik gaarne in m'n pet. Daarbij werd namelijk uitgegaan van waarheden die op papier zeer fraai lijken maar in werkelijkheid nogal eens met voeten getreden worden. Het gaat toch wel erg ver als geldschieters de handelswaarde van een speler als borgstelling wensen. Want dan heeft de verkoopprijs ook meer te maken met de hoogte van de lening dan de toegevoegde waarde van de club. Sommige mensen zullen dat toch echt wel een exces vinden. En die commissie mag dan het ver- goédingensysteem aanvaardbaar vinden omdat er weinig excessen voorkomen, wie voetballers ln de verkooptljd hoort, beluistert vaak de klacht dat ze bij een club niet weg kunnen omdat die club te veel vraagt. En het geval Verheijen-Fey- enoord en het geval Tol-Volendam- AZ'67 zijn zeker ook toevallige ex cessen. Volgens mij, maar lk ben dan ook geen Jurist, hebben die gevallen alles te maken met het functioneren van het zogenaamde vergoedingensysteem waarin moge lijkheden van dit allooi te over zijn. Zonder dat daarbij iemand door de voetbalbond op de vingers wordt getikt. En wat Van Rijn ook maar hele maal over slaat, dat zijn de zoge naamde teken- of handgelden. Be dragen die niet zelden tienduizen den guldens belopen omdat een speler redeneert: als de club aan mij verdient dan mag lk zelf toch ook wel meesnoepen. Dat is allemaal geld dat uit het gesloten circuit verdwijnt. Een gesloten circuit waar het betaalde voetbal, zo wekt Van Rijn de indruk, op drijft. De zaak moet dan wel erg ziek zijn. En wat morele verontwaardiging betreft. Sinds wanneer wordt die bepaald door Juristen? Alsleblleft niet, zeg. GEZAG Sportlieden willen het nog wel eens moeilijk hebben met Het Gezag. Het vervelende van Het Gezag is namelijk dat Je Het Gezag niet dui delijk mag maken dat het mogelijk een vuiltje ln het oog heeft, te veel door de vingers ziet of gewoon een fout maakt Dat pikt Het Gezag niet. Ten eerste is Het Gezag niet van zijn dwalingen terug te brengen en ten tweede kun je ook nog straf krijgen wegens aanmerkingen op Het Gezag. Het Gezag heeft altijd gelijk. Bij het spelen van beroepstennls komen botsingen met Het Gezag veelvuldig voor. Het gaat om veel te veel geld om zo maar een fout van Het Gezag te kunnen accepteren. De Roemeen Ilie Nastase heeft zijn act volledig gebaseerd op chroni sche onenigheid met Het Gezag. Daar krijgt hij boetes en schorsin gen voor. Maar de maatregelen wor den toch altijd zo genomen dat Nas tase vrij vlot weer kan spelen want hij trekt nu eenmaal veel publiek met zijn vertoning. Toch wil het proftennis wat gaan doen aan het wangedrag van de dames en heren. Drie controleurs zullen het circus na gaan reizen om te bekijken of het niet te bont ge maakt wordt. Want lang niet alles wordt gerapporteerd door de umpi res. In opperste nood rent Het Ge zag bij tennis nog wel eens naar de wedstrijdleider die dan een ander op het trappetje neerzet. Incident gesloten. Nu kunnen er aan de hand van de bevindingen van de controleurs eenvormige boetes worden uitge deeld. Maar het tennisvolk zelf ls daar bijzonder ontevreden over. „Ik vind het oneerlijk als ze van achter een boom gaan staan te kijken alsof het geheime politie ls," aldus een waar schijnlijk wat overspannen Tom Okker. En het persbureau AP stuur de rond: '2-49. +8. +3 -) V.834?'. briester de heer Nastase toen hij een en ander vernam". Meteen be boet, dat ls duidelijk. RA, RA Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Ra. ra waar wordt de volgende Schaak olympiade gehouden? Ik zal het wat gemakkelijker maken. Deze keer werd het in het hoogst twijfelachti ge Argentinië gehouden. De twee kamp Kortsnoj-Karpov werd op de Filippijnen gehouden, waar het recht ook uit een geweerloop komt Dus waar wordt de volgende Schaakolympiade gehouden? Pre cies, ln Rusland. Goed werk van de FIDE en z'n afgevaardigden. Een duidelijker bewijs dat schaken ook gewoon plat sportbedrijven is. werd niet eerder geleverd. En dat ze het bedenktijd noemen als zo n schaker een tijdje voor zich uit zit te staren zal ook wel onzin zijn. Nog wat over Koen Verhoeff? Onze J. C. Brak: Ik dacht dat we al een stukje hadden over AZ"67? Dat was 't dan zeker? Onze J. C. Brak: Een momentje nog Zaterdag ls het de grote dag hè? Dan gaan alle clubs in het betaalde voetbal vöör shirtreclame stem men. Even onder elkaar, goed stom want ze weten niet waaraan ze be ginnen, dat zie je aan dat plan van Van Slooten-De Quay die dus alle clubs in de eerste divisie willen on derbrengen bij twee sponsors zodat ze tenminste vlot van alle sores af zijn en te weinig geld krijgen, nog even afgezien dat ze het daar dan beter de afdeling (ik weet namelijk wie de sponsors worden) kattebak- korrels en Jonge Jenever kunnen noemen; maar goed.-stom blijft het wel. Daar is het dan ook het Neder landse betaalde voetbal voor Vol met slecht betaalde amateurs Maar waar het nu om gaat ls dit. Kijk ik heb, primeur, primeur, een shirtje ontworpen met Trouw op de borst. Trouw op de rug en Trouw in de oksels voor de slidings, dat dat ook een beetje overkomt. En als er dan toch shirtreclame komt. ik bedoel, zoals, eh. Ik moet 'm geloof lk hier dinges noemen, al zei: if you can t beat them join them, waarom dus zouden wij dan niet Telstar met dit fleurige shirt opzadelen. Ik bedoel, daar spelen ze toch al als een krant

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13