Presentatie van rapport over Aantjes afgekeurd Iran wil staking breken Kiesuwkado Metgod en Dusbaba in selectie heel was 4 NSDAP c Haagse/Niet Waarpm moet Ter Schegget hangen? Scholengroep speelt 'Goudkoorts' Hoofdbestuur VARA bemoeit zich met conflict L Henk Helmantel en zijn stillevens Tanzania opent een tegenaanval Kritiek van AR-voorzitter De Boer en ARJOS: bij trmiste Belgische ssers terecht roeiende twijfel sin de jacht achutist bij I omgekomen Jongeren vragen om werk Kamer mag archief dr. Berghuis inzien Eén overvaller verdrinkt, twee anderen vluchten 1%" [~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee rouw 36STE JAARGANG NR 10606 - MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 Aanvankelijk regen Vandaag: regen, maar later op de dag weer opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Maximumtemperaturen ongeveer 10 graden. Morgen en overmorgen: vrij zacht met later regen. Morgen; zon op 7.57, onder 16.51, maan op 17.10. onder 7.06. Advertentiaa voor deze »»lerdag*e rubriek moeien uiterlijk donderdag (ie post) in ons beril *i|n Inlichtingen lel 020-913456 1st 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 4: PAGINA 6: PAGINA SERVICE: Radio- en tv-program- ma's, puzzel, feuilleton, strips, weeroverzicht PAGINA 5: I 5957 3310 il dc 43 55 •DELBURG (ANP) De rijkspo- t€ water in Zeeland heeft het lopen weekeinde zes Belgische tvlssers opgespoord die vermist tn op de Ooster- en Wester se. «middag werd de laatste vermis- Kuggevonden: een sportvisser uit herpen die in de dichte mist voor renisse aan de grond was gelopen 'üjn bootje. Kort daarvoor waren f andere vermisten, eveneens uit •erpen, de sluizen van het Goese aan de Oosterschelde binnenge- t Zij waren in de mist de weg tgeraakt. f, (Reuter. DPA) President r Scheer van de Bondsrepu- tijdens de Tweede Wereldoor- d geweest van de NSDAP. Hij Ich niet herinneren of hij per- ijk om het lidmaatschap heeft *|d. dat dit automatisch was [evloeid uit zijn lidmaatschap jeugdbeweging Hitlerjugend. roordvoerder van de Duitse pre- zel dit zaterdag naar aanlei- van verhalen in oppositiekran- rer Scheels oorlogsverleden. De eerden hebben in 1948 bij de ificerlng Scheel als „politiek met" bestempeld. Tijdens zijn re in de liberale partij FDP en als minister van buitenlandse en president is zijn lidmaat van Hitiers partij nooit ter e gekomen. ppositiepartljen CDU en CSU tot voor kort van plan Bonds- wrzitter Karl Carstens (63) vol- jaar kandidaat te stellen voor •residentschap. Toen onlangs lem geschreven werd dat hij in het lidmaatschap van de AP had aangevraagd, werden lansen aanzienlijk lager aange- n. Carstens was er al eerder voor komen lid van de NSDAP te zijn i voord voerder zei dat het par itschap van de president een passief karakter heeft 'OE (ANP) De 48-jarige A. J. P. der S. uit Arnhem is gisteren ms het parachutespringen op het gveld Teuge verongelukt. De l een ervaren springer, sprong een hoogte van ongeveer acht- tnd voet (2700 meter), «n onderzoek is gebleken dat de ichute in orde was. Waarom het cherm toch niet open ging, is nog raadsel, aldus directeur G. J. Bur- van het vliegveld Teuge. Moge- is de parachutist tijdens zijn vrije onwel geworden. Ook mogelijk is rijn hoogtemeter niet goed heeft wkt. aldus de heer Burgers. Na ongeval is alle vliegverkeer op [e gestopt en het vliegveld ge- Minister Albeda kreeg zaterdagmid dag in Den Haag heel wat handteke ningen, waarmee ervoor gepleit werd de jongeren aan werk te helpen. Aan de manifesta tie tegen de jeugd werkloosheid na men naar schatting 4500 mensen deel. Meer nieuws hiero ver op pagina 7 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voorzitter van de ARP. het Tweede Kamerlid Hans de Boer. vindt de wijze van presentatie van het rapport over het oorlogsverleden van mr. Aantjes, een slechte zaak. Volgens De Boer wekte dr. De Jong de indruk De Boer kon zich daarom wel voor stellen dat de ARJOS, de Jongerenor ganisatie van de ARP zaterdag bij zonder kritische geluiden over de aanpak van de affaire aan het adres van het kabinet Van Agt uitte. De ARJOS. die haar halfjaarlijkse bij eenkomst hield, uitte ernstige kritiek op de bewindslieden die „politiek ver antwoordelijk zijn voor de gebleken onzorgvuldigheid van het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie en de wijze waarop het rapport is gepresenteerd". De a.r. Jongeren kwamen tevens tot de uitspraak dat Aantjes weer een eigen rol in het CDA moet kunnen spelen als blijkt dat voor hem de belemmeringen zijn weggenomen voor de uitoefening van een politieke functie. Bovendien sprak de ARJOS haar diepe verbondenheid uit met de politieke lijn die Aantjes de laatste jaren heeft gevolgd en de manier waarop hij probeerde gestalte te ge ven aan christelijke politiek. Niet geweten TEHERAN (Reuter, UPI) De militaire machthebbers van Iran hebben gisteravond gedreigd alle arbeiders in de olie-industrie te ontslaan als zij niet ogenblikkelijk hun staking beëindigen. Vandaag zouden zij weer aan het werk moeten zijn. Maar in Abadan, waar de grootste olieraffinaderij van de wereld staat, besloten de stakers hun actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. Eerder op de dag had een regerings woordvoerder gezegd dat de oliepro- duktie weer aan het stijgen was on danks „de langzaam-aan-actie" van de arbeiders. In de voor Iran zo belangrijke olie provincie Choezestan zijn naar ver luidt gisteren bij nieuwe gevechten zeven mensen gedood. Generaal Boghrat Jaffarian, militair gouver neur van de provincie, beloofde de stakers meer loon en betere arbeids voorwaarden als ze het werk zouden hervatten. Maar hij gaf toe de politie ke eisen van de stakers niet te kun nen inwilligen. Dat zijn onder meer terugkeer van een burgerregering, af schaffing van de staat van beleg, vrij lating van de politieke gevangenen en uitwijzing van buitenlandse advi seurs in de olie-industrie. Op dat laatste punt lijken de stakers toch hun zin te krijgen. Tientallen buitenlanders overwegend Ameri kanen staan klaar om de olievel den van Iran te verlaten. Zij klagen dat ze dreigbrieven hebben gekregen en dat er een zeer anti-Amerikaanse atmosfeer is. „Ze raken in paniek, de vrouwen vooral dringen erop aan om weg te gaan." zegt de bedrijfsleider van een Amerikaans ollebedrijf die de evacuatie van vijftig gezinnen aan het voorbereiden is. In de hoofdstad Teheran was het gis teren betrekkelijk rustig, ondanks de arrestatie van oppositieleider Karim Sanjabi. Zijn Nationaal Front noem de de arrestatie onwettig omdat het nieuwe bewind zelf „onwettig en des potisch" is. Sanjabi werd zaterdagavond samen met zijn woordvoerder. Daroesj Fo- roerhar, opgepakt net voor hij in zijn huis een persconferentie wilde geven. De staking, waartoe het Nationaal Front ook voor de rest van het land had opgeroepen, leek gisteren af te lopen. De normaal zeer drukke ba zaar in Teheran lag er nog verlaten bij. maar er reden wel weer enige bussen en ook veel ambtenaren gin gen gisteren -— in Iran de eerste werk dag van de week weer aan het werk. „Zij moeten werken om te le ven." zei een woordvoerder van het Nationaal Front, „ze hebben per slot van rekening al een week gestaakt." Meer nieuws op pagina 5 heb jij dat nou ook? Van onze sportredactie ZEIST Johnny Metgod van AZ'67 en Johnny Dusbaba van An- derlecht zijn toegevoegd aan de se lectie van het Nederlands elftal, dat woensdagavond in Rotterdam tegen Oost-Duitsland speelt. Bondscoach Jan Zwartkruis nodig de gisteravond deze spelers uit. na dat de geblesseerde middenvelders Wim Jansen en Jan Poortvliet had den afgezegd. Door die blessures treedt Oranje woensdag in elk geval met een sterk gewijzigd middenveld op. Eerder viel de PSV'er Willy van de Kerkhof door een blessure af en bedankte Arie Haan voor de eer. De jonge Metgod speelde al een keer als invaller in het Nederlands elftal mee, zij het niet in een offi ciële interland. Dat was in januari toen Oranje in Alkmaar tegen de in Nederland spelende buitenlandse profs oefende. Dusbaba fungeerde Diepe droefheid op de Ajax-bank waar men de nederlaag tegen Roda JC al ver voor het einde zag aankomen. tegen Zwitserland nog als invaller, maar verdween nadien uit de eer ste groep van Zwartkruis. Het meespelen van Rob Rensen- brink is ook nog niet zeker. Rensen- brink kampt met een enkelblessure en miste gisteren de Belgische top wedstrijd Club Brugge-Ander- lecht. De linksbuiten meldt zich vandaag in Zeist bij bondsarts Kessel. Mocht het onverantwoord zijn Rensenbrink te laten spelen, dan zal Zwartkruis alsnog een ver vanger aanwijzen. In de eredivisie voetbal heeft Roda JC alleen de leiding genomen. De Limburgers versloegen dit week einde Ajax (2-1) terwijl naaste con current PSV ten onder ging op ei gen veld tegen PEC (0-1). Opmerke lijk was verder nog de 8-1 uithaal van AZ'67 tegen NEC. In de eredivisie viel dit weekeinde weer een rode kaart. Die eer viel deze keer Volendams Frank Kra mer te beurt. Een waarschuwing wegens wegtrappen van de bal en een gele kaart wegens een grove overtreding tegen Van de Korput telden samen voor één rode. Meer over deze en andere gebeurte nissen op en om de velden op de sportpagina's. tegelijkertijd als historicus, officier van Justitie en rechter te willen optreden, terwijl Aantjes geen enkele kans op verweer was geboden. De ARP-voorzitter zei dit zaterdag in het VARA radioprogramma „In de rooie haan". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vroegere ARP-voorzitter dr. W. P. Berghuis heeft na overleg met onder anderen Kamervoorzitter Vondeling en minister De Ruiter (justitie) besloten zijn politieke archief ter beschikking te stellen van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer die de behandeling van dc zaak-Aantjes voorbereidt. Volgens dr. Berghuis zal het niet meevallen vóór donderdag, wanneer ht-i debat over de zaak-Aanjtes in de Kamer wordt gehouden, de stukken op t< sporen. Het archief van de heer Berghuis is niet geordend en bevindt zich i twaalf grote kisten, die in de kelders van de Vrije Universiteit in Amsti dam staan. ARP-voorzitter De Boer vertelde nog in de Rooie Haan niets te hebben geweten van de dingen die over Aan tjes openbaar zijn geworden. „De Ko ning, mijn voorganger, heeft hierover niets aan mij overgedragen. Er waren wel geruchten, maar je hoort zo veel in de sfeer van roddel," aldus De Boer. Op de vraag of hij het verwijt dat de ARP Aantjes hiervoor had moeten behoeden juist vindt, zei hij: „In 1967 heeft Berghuis wel op het verleden van Aantjes gewezen, maar perghuls heeft zelf met Smallenbroek en Bruins Slot, verzetshelden bij uit stek. gezegd dat de binnenlandse strijdkrachten en de politieke opspo ringsdienst (POD) na de bevrijding een onderzoek hadden ingesteld." De resultaten van die onderzoeken wa ren destijds zo dat Aantjes vrijuit kon gaan en leken afdoende, temeer omdat men in die tijd dichter bij de gebeurtenissen stond dan nu en er toen veel meer een sfeer van „bijltjes dag" heerste. (Over dit punt doet H. Hogeweg, oud-parlementair redac teur van onze krant mededelingen op pagina 3). Op de vraag of de onthullingen van vorige week een geval van politieke moord is geweest antwoordde De Boer: „Ik heb niet zo sterk het gevoel dat de onthullingen over Aantjes op toeval berusten. Zeker niet als op zekere dag een advocaat binnen stapt, en een dag later wéér een. om iets te vertellen dat de afgelopen tien jaar op elk gewenst moment open baar gemaakt had kunnen worden." Begrijpelijk noemde hij de op gang gebrachte acties om Aantjes te doen terugkeren in de politiek, maar de man heeft zelf beslist en dat dient men te respecteren. Wel sprak De Boer de hoop uit dat Aantjes werk zaam zou blijven binnen de partij. Daarbij kan hij op alle mogelijke steun van De Boer rekenen. De ARP- voorzitter vindt dat Aantjes fouten heeft gemaakt maar niet fout is ge weest. „Ik ben ook niet bereid veertig jaar van politieke werkzaamheid uit te wissen." Voorlopig rapport Het oud-AR Eerste Kamerlid H. Al- gra, oud-hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, meent dat de Twee de Kamer pas over de affaire Aantjes in debat mag gaan als het nu nog voorlopige rapport van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie geheel voltooid is. De Kamer moet eerst met de regering overleggen op welke wijze het rapport verder kan worden voltooid, aldus Algra, gister middag in het AVRO radioprogram ma AVRO Magazine. Algra zei dat de Kamer donderdag wel mag praten over de manier waar op het rapport tot stand is gekomen en is gepresenteerd, maar niet over het verleden van Aantjes. „Dat kan pas als het rapport voltooid is". In dezelfde uitzending zei ARP-voor zitter De Boer niet op de vraag te willen ingaan of de opvolger van Aan tjes weer een anti-revolutionair moet zijn. Hij wilde niet in termen van claims spreken, maar wees erop dat de herkenbaarheid van voor de kie zers van drie groeperingen binnen het CDA een zaak van de hele fractie moet zijn. Vervolg op pag. 3, kol. 1 PAGINA 3: 'Aantjes een rechtvaardige' Bruins Slot na de geruchten wél serieus PAGINA 7: Veel brieven van lezers AMSTERDAM (ANP) - Een 23-jari- ge Columbiaan is zaterdag bij een overval op een woonboot aan de Kei zersgracht in Amsterdam bij aan komst van de politie in het water gesprongen en verdronken. Twee an dere overvallers, een 33-jarige en een 39-jarige Columbiaan, zijn aange houden. De drie mannen drongen zaterdag avond met geladen pistolen de woon boot binnen, waar zich twee vrouwen en een man bevonden. De politie, gewaarschuwd door omwonenden, was snel ter plaatse, waama de drie overvallers probeerden de politie te misleiden. Toen dat niet lukte, vluchtten zij in paniek, waarbij een van hen verdronk. Een andere over valler werd aan de overkant van het water opgevangen, terwijl de derde zich aan boord overgaf. De overval was een wraakactie, waarbij verdo vende middelen een rol spelen. (1. ■M V 1 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk Hetty Blok cn lna van Faasscn. Lederen halstasjc (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dekorjüerjute lektuurhangcr. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe abonnee___ Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode.-^ Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcodeTel: De nieuwe abonnee on hangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat liet kwartaalabonnement automatisch in. mei als welkomst-voordeel 1*7.- koning. Kado naar keuze DA. B. DC. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatle 020-013456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1