meenten niet gebonden übsidie te garanderen Schakers terug in hogere regionen Sportoverleg moeizaam van start V h Arie Haan mist bij Oranje erkenning houder Pot nadrukkelijk tegen shirtreclame 9 na rond met ichester City Remise tegen Joegoslavië Tweede zege voor Leiden Winst voor Tom Okker Strijdvraag CRM-NSF over eensluidende doelstellingen Scheidsrechter overleden na messteken DAG 11 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 31 lohan Woldendorp (©volg ïenhanc ïen. uitbren >p Jachtw ïiding. dure. t door ?HT Vandaag over een week denkt het betaalde in zijn grenzeloze naïviteit een gouden kalf binnen te jat na verloop van korte tijd best een koe kan worden, in druppel melk geeft. Unaniem hebben de betaalde een FBO-vergadering besloten de shirtreclame als ie engel te verwelkomen. De VVCS (de spelersvak- iebestuur is niet om princi- voorbe 'enen teg©n shirtreclame ïessief is dat clubje' maat- ijk geslaagde lieden nou ook maar het college schijnt an de weinige organen in het van het betaalde voetbal op te te zijn van de nadelige van commerciële invloeden jdor het publiek en de overheid gierde trap- en kopspel. De ogen dan geld uit reclame- kunnen putten verenigin- toda JC. MW en SC Amers- bben. uiterst voorbarig, al -overeenkomsten met bedrij- oten het is aannemelijk, belangrijkere geldschieters tun beurt zullen laten afwe- NOS-televisie zal er terecht r voelen om een miljoen gul- uikreclame te stoppen en de gemeentebesturen zouden in overwegen om de subsi- dicht te draaien. I in< y rer r Hi IHogewoning. de voorzitter tie betaald voetbal, pleegt Indruk te wekken namens de 'ereldbevolking te praten, hij suggereert dat de tv en entelijke overheid (momen- üelangrijkste externe geldge- el voor passen om impopulai- fegelen te nemen. Een bela stelling. omdat de „groene dat geval toch de grote ver ify Een voorbeeldje: een aantal leden wilden de clubs hun om het radioprogramma le lijn" af te schaffen kracht door de verslaggevers van ium de toegang tot de tribu- ntzeggen. „Oké", stelde de in. „maar dan stoppen wij uitzenden van tv-flitsen." De SOWel dden nog geen minuut be- nodlg l t.b. ument dat politieke partijen ntspan verliezen, wanneer ze met jng tot het betaalde voetbal opulaire maatregel nemen, mij niet op", legt de medi* wethouder Cees Pot uit. hadden dan op een gunsti- itip moeten komen (de eerst- gemeenteraadsverkiezin- len in mei 1982 gehouden buiten dat ben ik er van d, dat de stembusuitslag in steden bepaald wordt door politieke problemen. Bo- wanneer ik zeg dat ik tegen >ver in het betaalde voetbal ik in eigen kring (de Partij rbeid red) geen eenling. Ik het in voetbaltermen uit te genoeg rugdekking. Ik ben in eenzame spits." ond i de I :creal oor e seft n dip oplei rorw. gesc deidi voorzitter van de werkgroep voetbal binnen de Vereniging erlandse gemeenten. In die ïp zitten de sportwethouders tenten, waar betaald voetbal espeeld De meeste van hen leweijvan een linkse partij (in tal steden is de PvdA de meest IJke club) en daarom is het tlijk. dat zij zich tegen de van shirtreclame zullen Vercommercialisering im- :nelt het verloederingspro- het toch al zieke betaalde lg va(fPot terzijde: „De naam van >ort 'Gezonder betaald voet- out; ze suggereert namelijk, profvoetbal gezond is"), dat DER^ianier een sPeelbal van S©- zakenjongens dreigt te wor- wle ethische wetten niet te bestaan) in plaats van recreatie voor duizenden De clubs zal dat kennelijk zijn. Of hebben ze zich nog de problematiek van com- volleybal, basketball en ijs- verdiept. '■Cider Pot zal ■"pingen o: petten, zot krijgt. „E flQlder Pot zal er bij zijn collega's «rintron, 0m de subsidiëring zodra de shirtreclame Een aantal jaren ge- de shirtreclame al in de raad betaalde voetbal (een door de "ge CRM-minister Van Doorn overlegplatform red.) ter jeweest. In dat beraad heb ik tting gelanceerd, dat invoe- shirtreclame voor de ge- aanleiding kan zijn om de te beëindigen. Die draad is "üet opgepakt, omdat dat op nent niet opportuun was. Nu ten nieuwe situatie ontstaan, de eigen autonomie is iedere ÏESTER De Poolse voet- aKazimierz Deyna heeft een t getekend voor de Engelse divisieclub Manchester City. Witvangt hiervoor een bedrag 000 pond sterling (plus minus gulden). De 31-jarige Deyna igeveer 100 keer in het natio- tal van Polen gespeeld en was 'de het toernooi om het we- ipioenschap 1974 aanvoerder en. dat toen als derde eindig- J976 veroverde Polen wede- iabe|t Deyna als aanvoerder het ijdens de Olympische spelen ntreal. Deyna zal zijn eerste ld voor Manchester City spe- 25 november tegen Ipswich de club van Arnold Mühren). Cees Pot, de voorzitter werkgroep betaald voetbal binnen de VNG: „Ik hoop dat op 18 november een verstandig besluit wordt genomen." club natuurlijk vrij om nieuwe geld bronnen aan te boren, maar in dat geval zal er overleg moeten worden gepleegd tussen de Stichting Neder landse sporttotalisator, CRM en de gemeenten enerzijds en de KNVB an derzijds. Wanneer er een beslissing bond) heeft al laten weten, dat minstens vijftig procent van de opbrengst op de salarisrekeningen van de voetballers terug te vinden moet zijn, zodat het waarschijnlijk is, dat het sectie- bestuur betaald voetbal er een zware kluif aan heeft om de argumenten tegen wandelende en sprintende reclamezuilen uiteen te zetten. signaal gegeven. Wanneer de KNVB daar niet op reageert, acht ik mij niet langer gebonden om subsidie te ga randeren." Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM is als WD'er niet tegen de intrede van met reclameteksten be plakte voetballers op de velden. Het rapport „Gezonder betaald voetbal" is op dit punt erg vaag. „Erg jam mer," vindt Pot. „Ik persoonlijk hoor bij de nadrukkelijke tegenstanders van shirtreclame. Niet om het aan schouwelijke karakter van de shirts zelf. maar om de gevolgen. Ik zit het ergst met het gegeven, dat het pu bliek en de overheid aanzienlijke be dragen neertellen voor de exploitatie van de stadions en de clubs, terwijl het bedrijfsleven nu indirect dank zij de steun van dat publiek en die over heid in de gelegenheid wordt gesteld om een artikel aan de man te bren gen. Het gaat de sponsor primair om de verkoop van een bepaald produkt. Daaraan wordt een en ander onderge schikt gemaakt. Het betaalde voetbal heeft een andere, een dienende func tie. Wanneer anderen vinden, dat er geldelijke bijdrages aan het profvoet bal geleverd moeten worden, dan moet dat maar in de vorm van dona ties geschieden. Bovendien draagt vercommercialisering er toe bij, dat de rijken nog rijker worden en 'de armen armer." Dat principe gaat ook voor de spelers op, nu de WCS de helft van de op brengst voor hen wenst te reserveren. Pot weer: „Het standpunt van de WCS draagt niet bij tot de totstand koming van een collectieve arbeidso vereenkomst. Daar gaat men toch uit van het principe: gelijke beloning voor gelijke arbeid? Ik verwacht gro te moeilijkheden, wanneer de con tracten niet verlengd worden en de spelers een stuk inkomsten prijs moe ten geven. Nogmaals, wanneer het FBO-besluit operationeel wordt ge maakt, voel ik me genoodzaakt om voor te stellen, dat de overheid zich terugtrekt. Dat standpunt zal ik in de werkgroep betaald voetbal van de VNG verkondigen en ik zal het tevens in de Utrechtse raad verdedigen." Ter illustratie: FC Utrecht kan, behou dens goedkeuring van de raad en onbezonnen commerciële daden, vol gend jaar een bedrag van de gemeen te van 317.000 tegemoet zien. Pen ningmeester Brandsteder van Ajax taxeert de opbrengst van shirtrecla me voor zijn club op maximaal tweeënhalve ton. Utrecht zal onge twijfeld met minder genoegen moe ten nemen. Pot pleit voor verbeteringen op lange termijn, overigens een onbekend fe nomeen in het betaalde voetbal. „Ik ben geen vreemde in Jeruzalem Ik weet, dat bij een aantal organisaties het water tot de lippen is gestegen. We moeten samen die ene lange weg bewandelen. Maar wanneer de clubs wederom op een kruispunt aarzelen, moeten ze maar in hun uppie verder. Ik hoop. dat het betaalde voetbal een verstandig besluit neemt. Maar ik be twijfel het." BRUSSEL Arie Haan geeft toe een voetballer te zijn die: „Zo nu en dan eens flink achter zijn vodden moet worden gezeten Maar. het had met betrekking tot het Neder lands elftal de laatste weken wel wat minder gekund, vindt hij. Zwartkruis en assistent Baan heb ben te veel woorden en te weinig voldoening laten blijken. Boven dien heeft hij het gevoel dat aan Jan Peters de mooie rol van leiding gevende figuur is toebedacht en Haans eigen gedachten bleken Juist daaromtrent nogal wat filosofieën te bevatten. De brief van de Anderlecht-speler aan bondscoach Jan Zwartkruis, waarin hij verder afziet van een plaats in de Nederlands elftal-selec tie kreeg voor hem vorm rondom de wedstrijd Zwitserland-Nederland. Haan: „Twee uur voor de wedstrijd kreeg ik te horen dat er bij een verkeerde pass een vervanger zou klaarstaan." Dat schoot in het ver keerde keelgat en past in het ver haal dat Haan voor zichzelf bijhield over de ervaringen in het Neder lands elftal. „Ik heb steeds het ge voel gehad dat sinds ik naar België ben gegaan men mij niet meer wil- de. Er bestaan verkeerde ideeën over mijn spel. Bij Anderlecht ben ik anders gaan voetballen dan vroe ger bij Ajax. Vroeger deed ik het loopwerk, tegenwoordig doen ande ren dat." Haan, deze maand wordt hij 30. speelt veelal diep van achteruit, be nut zijn traptechniek voor een zui vere pass over afstand, vult de vrij wankele laatste linie van de Belgi sche club met zeer veel assistentie aan en werkt het diepgaan tot een incidenteel gebeuren Bij Ander lecht heeft hij daan-oor ruimte ge kregen. maar in het Nederlands elf tal niet Ook tijdens het wereldkam pioenschap leidde dat tot pro blemen. Haan: „Argentinië wilde Ik beslist meemaken. Ik heb het geluk gehad dat we in de halve finale van het Europese bekertoernooi tegen FC Twente speelde en dat ik toen op viel. Daar kwam nog eens de kans in het toernooi in Parijs en in de inter land tegen Oostenrijk overheen en toen kon men niet meer om mij heen. Maar, na Argentinië is het direct alweer begonnen. Wat ge weest is is voorbij, heeft Zwartkruis gezegd in de voorbespreking op Zwitserland. Toen zag Je iedereen kijken. Vaste waarden waren er dus niet meer. Maar ook een topsporter wil waardering voelen, voldoening hebben. Dat heb ik wel bij de club en dan lijkt het me beter dat ik me daar verder toe bepaal. Ik heb nu tweemaal een wereldkampioen schap meegemaakt. Ik heb meer dan dertig interlands gespeeld, het moet nu maar genoeg zijn. Zo houd lk de eer aan mijzelf." Programma Eredivisie VANDAAG PSV-PEC Zwolle AZ'67-NEC Go Ahead-FC Utrecht MORGEN: FC Den Haag-Sparta Haarlem-MVV FC VVV-NAC Vitesse-FC Twente Feyenoord-Volendam Ajax-Roda JC BUENOS AIRES Het Nederlandse herenschaakteam is tijdens de Olympiade in Buenos Aires toch weer langzamer hand teruggekeerd in hogere regionen. In de dertiende ronde werd tegen het sterke Joegoslavië een niet onverdienstelijk gelijkspel van 2-2 behaald. ten gunste van shirtreclame wordt genomen, lijkt het mij het verstan digst, dat dat onder voorbehoud ge beurt. Zo niet, dan zullen de clubs de consequenties van onze betrokken heid met het betaalde voetbal onder ogen moeten zien. Wij hebben een Eerste divisie VANDAAG: Fortuna SC-Wageningen MORGEN: FC Dordrecht-Excelsior SC Heerenveen-FC Groningen Heracles-Vlaardingen De Graafschap-Eindhoven SVV-Telstar SC Amersfoort-Helmond Sport SC Veendam-FC Amsterdam Willem II-SC Cambuur. SODERTALJE Leiden heeft zijn tweede wedstrijd in groep F in het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen in winst omgezet. In en tegen SödertSlje scoorde Mitchell Plaat vier seconden voor het einde de winnende treffer, waardoor de Leidse landskampioen met 76-77 huiswaarts kon keren. In het ijshockeystadion van SödertSl je, dat twee uur voor de aanvang door het leggen van een houten vloer ge transformeerd werd in een basketbal arena (het was wel zo koud, dat de wisselspelers in dekens gehuld op de bank zaten), werd topschutter Arthur Collins verdedigd met een box-and- one en kwam er totaal niet aan te pas. Omdat ook Mitchell Plaat in aanval lend opzicht volledig faalde (hij schoot nul uit acht in de eerste fase) moest het vooral komen van de in breng van de tweede onlangs voor Bartholome aangetrokken Ameri kaan Dave Kyle en Sid Bruinsma. SödertSlje: McCray 28, Dean 25, Lei den: Bruinsma 18, Kyle 15, Collins 14, Plaat 10, Woudstra 6. Hagens 6, Van Rooden 6, Kip 2. Tegen Joegoslavië moest Timman het aan het eerste bord opnemen te gen Svetozar Gligoric, die eerder de race om de opvolging van Max Euwe als voorzitter van de Fide verloor. Gligoric heeft de laatste jaren met zijn geliefkoosde Koningsindtsche verdediging veel harde nederlagen opgelopen. Hij bediende zich nu met zwart maar eens van de Tarraschver- dediging. De Joegoslaaf deed dit zeer goed en kon na een openingsnieuwtje al gauw alle gevaren uitbannen. Sosonko kreeg na de drakenvariant van het Siciliaans al snel een interes sant eindspel dat ongeveer in even wicht was en spoedig remise werd gegeven. Donner moest met wit tegen Velimi- rovic al snel na de opening (een Beno- ni) de zetten herhalen om niet In het nadeel te komen, waardoor remise het gevolg was. Ligterink leek met zwart tegen Parma aanvankelijk ln gevaar te komen maar kon door nauwkeurig spel het evenwicht hand haven. Het hangt af van de tegenstander, die de computer voor Nederland ln de laatste ronde zal aanwijzen, of er nog een aanvaardbare positie voor het nationale herenteam inzit. Nu deelt Nederland de zesde plaats met Joe goslavië (30 punten). Bij de dames is de Sowjet Unie zeker van de eerste plaats door een over winning van 3-0 op Spanje. Neder land is na de nederlaag tegen Roeme nië vierde in groep B. Corrie Vreeken maakte met wit binnen enkele zetten remise. Hanneke van Parreren be reikte met zwart vanuit de Leningra dervariant van het Hollands tegen Muresan een eindspel, dat een tikje beter stond, maar niet gewonnen kon worden. Erica Belle speelde met wit tegen Nutu ln een damegambiet zeer passief en ging aan een vernietigende konlngsaanval ten onder. Heren: Hongarljc-Israël 2,5-1,5.8owjet Unie-Cana da 2,5-0,5 (1). Verenigde Staten-Polen 0.5-0.5 (3). Wesi-Duitsland-Engeland l-l <2>. Nederland-Joe- goslnvlë 2-2, Denemarken-Bulgarije 2-2. Oosten rljk-Zwltserland 1.5-1.5 (1). Spanje-Roemenlë 1-1 <2i. Zweden-Finiand 2-0 (2). Cuba IJsland 1-1 <2>. Mexico-Columbia 0-0 <4). Argentinië a-Noorwegen 1.5-0.5 (71. Auntrallë-Indonwlë 2-7. Venexuda- Frankrijk 3-1. Filippijnen Schotland 2.VO.S (1». Paraquay-Brazlllë 1,5-0.5 (2). Nieuw Zeeland Peru 3 1. China-Ecuador 4-0, Syrtë-Wales 0.5-0.5 W. Domln rep.-Guyana 2-0 (2). Luxemburg-Sri Lanka 2-2. Belgtt-Hong Kong 2-2. Jamaica-Japan 1.5-6.5 (2). Ubye-Faroe eil 2.5-1.5. Maleisië Porto Rlco l-l (2). Jordanië-Zalrv 2-1 (1). TrinldadTobago-Britse Maagdeneilanden 3-0, Ouatemala-Ver Arab Emir. 4-0. Andorra-Bermuda'a 1-1 (2), Bolivia Ma rokko 1.5-1.5 (1) 8TAND AAN DE KOP: 1 Hongarije 34 punten. 2. 8owJet-Unie 33 (1). 3. Verenigde Staten 31.5 (3). 4 Israël 30.5. 5. West Duitsland 30 <2). 6 Joegoslavië en Nederland 30. 8 Canada 29.5 IU 9 Denemar ken 29,5. 10. Zweden. Engeland en Roemenië 29 (31,13 Zwitserland en Oostenrijk 29 (1). 15 Bulga rtje 29 DAMES: O roep B: Roemenlë-Nederlsnd 2-1, Ar gentinië-Frankrijk 1.5-0.5 li). Zweden-lndla 3-1. Verenigde 8(aten-Australië 1,5-0,5 (1). STAND: I. Roemenië 13 punten. 2. Zweden 12. 3 Frankrijk 8(1). 4. Nederland 8, 5 Argentinië 1.5(1). 6. Australië 7.3 (1). 7 Verenigde Staten 7 «IK 8 India 7. Vier deelnemers aan de schaakolym piade. hebben zich aangesloten bij de wekelijkse protestmars van de „moe ders van verdwenen kinderen." Elke week verzamelen zich op donderdag middag zo'n 200 300 moeders op het 1-meiplein in de Argentijnse hoofd stad om stilzwijgend te protesteren. Hany Schussler en Larsake Schnei der van de Zweedse equipe, de Brit Harry Mestel en een Zweedse speel ster, die anoniem wenste te blijven begaven zich te midden van de vrou wen. De politie greep onmiddellijk in en sommeerde het viertal zich te ver wijderen. Harry Mestel gaf daaraar niet direct gehoor omdat hij met eei van de vrouwen in gesprek was. Di politie dreigde hem te arresteren waarop de vrouwen de gezagsdrager, massaal omringden en riepen „Wi willen onze kinderen terug, zeg 01 waar ze zijn." Om de vrouwen nie' onnodig aan gevaar bloot te steller verliet Mestal tenslotte het stille pro test. Maar wel zonder zijn earner; waarmee hij de mars van de vrouwei voor het nageslacht wilde vastleggen door Peter Orivlee AMERSFOORT Het Nationaal Sport Overleg, het podium waarop de partners in het sportbeleid (de Nederlandse Sport Federatie als vertegenwoordiger van de georgani seerde sport, en de overheid, onder scheidenlijk gemeenten, provincies en rijk) tot een zo groot mogelijk coördinatie van dat sportbeleid moeten komen, heeft gisteren tij dens de eerste bijeenkomst na de installatie door staatssecretaris Wallis de Vries, met moeite de ge loofwaardigheid van het instituut hoog kunnen houden. Achter de fa cade van de discussie over de doel stellingen van een nationaal sport beleid werd een belangenstrijd uit gevochten. waarbij dat sportbeleid naar de achtergrond dreigde te wor den geschoven. De tegenstellingen tussen NSF enerzijds en CRM an derzijds werden versluierd weer eens op tafel gelegd. Het presidium van het NSO, waarin naast de onafhankelijke vooreitter prof. dr. G. den Boef namens de rijksoverheid drs J. van Gorsel en dr G. J. van der Top en namens de NSF drs D. de Vries en dr. W. van Zijll. had een discussiestuk over „Plaats en functie van het NSO. en de formulering van doelstellingen van een nationaal sportbeleid" ge produceerd. Geschreven, dat wel, door CRM-topman Van Gorsel. In houdelijk nauwelijks aan kritiek onderhevig, maar desondanks inzet van een felle NSF-actie. „Een zwaar stuk. moeilijk geschreven, onbegrij pelijk voor de modale sportman." luidde het uit de mond van NSF- voorziter mr W. H. D. Quarles van Ufford. En ook: „Vlag dekt niet he lemaal de lading, plaats en functie niet evenwichtig genoeg aan de orde, doelstelling onevenwichtig overgekomen." Desondanks: hoofd en subdoelstellingen werden niet geheel afgewezen al werd op herre- digering aangedrongen. De hoofd- en subdoelstellingen, het punt waar alles tenslotte om zou gaan draaien. Een hoofddoelstel ling van algemeen sportbeleid, wel ke voor alle NSO-partners accepta bel zou moeten zijn en waartegen ook de prioriteitenstelling van het NSO in de toekomst zou moeten worden afgewogen. Als concept tekst stond; „Het bevorderen dat de leden van de bevolking naar eigen keuze en op verantwoorde wijze sport kunnen beoefenen, dan wel op andere wijze daarbij betrokken kunnen zijn." Een uiterst ruime redactie en inhou delijk nauwelijks verschillend van een in 1977 door de georganiseerds sport in het Werkstuk Topsport ge publiceerde definitie. Deze. „Het bevorderen van sport op een zoda nige wijze, dat zoveel mogelijk men sen overeenkomstig hun aanleg, in teresse en persoonlijke omstandig heden op een verantwoorde wijze sport kunnen bedrijven dan wel daarbij betrokken zijn." Toch kwam die laatste, ook elders in het NSO-discussiestuk gepubliceerde definitie, op tafel. Als. volgens mr Quarles van Ufford. beter alterna tief. Ogenschijnlijk een discussie over een futiliteit. In wezen inzet van veel méér. Van bijvoorbeeld het al dan niet aanvaarden van een raam werk (hoofddoelstelling) en richtlij nen (de subdoelstellingen) waarbin nen straks de vijf werkgroepen (offi cieel Coördinatie-Adviesgroepen voor Organisatorische vraagstuk ken. Opleiding, leiding en begelei ding, Ruimtelijke voorzieningen, Sportvormen en Sportflnanciering) moeten functioneren en stukken/ voorstellen bij het NSO moeten aandragen. Aan de hand daarvan worden Immers de adviezen (méér niet) aan de partners in het NSO uitgebracht „teneinde een belang rijke bijdrage te leveren aan het door hen te voeren beleid." Voor stander van zo'n duidelijk raam werk, waaraan het te voeren beleid kan worden getoetst en prioriteiten AMERSFOORT Hoewel staatssecretaris O C. Wallis de Vries de Tweede Kamer een uit spraak heelt toegezegd over de topsport 2al het Nationaal Sport Overleg ln dezen niet advue- rend optreden Het N80 ziet geen kans om nog voor de vergadering ln mei met een verant woord stuk te komen waarop besluitvorming mogelijk is Dit ondanks een verzoek daartoe van CRM-zlJde De staataaecretaris zal nu met een eigen visie komen. Deze viale wordt daarna ingebracht binnen het NSO. De vreemde con structie doet zich daarbij voor. dat een rege ringsstuk medebepalend wordt voor het advies dat vla het ministerie bij de regering terecht komt worden gesteld. Is in ieder geval CRM. Van de zijde van de georgani seerde sport gaat de gedachte óók in een andere richting. Mr J. Hoge- woning liet bijvoorbeeld weten méér te voelen voor het pragma tisch reageren op de zich aandie nende knelpunten, waarvoor dan maar naar oplossingen gezocht diende te worden. Een uiterst theoretische discussie derhalve, waarbij de financiën mede centraal stonden, maar niet met naam en toenaam werden ge noemd. Integendeel. Omzichtig werd het onderwerp vermeden, ter wijl bijna ieder besluit dat het NSO in de toekomst zal nemen financiële consequenties heeft. Voor rijk (de inbreng van CRM is percentueel nog geen 5%) maar vooral gemeen ten. Van die zijde slechts in de wan delgangen de bemerking, dat er nauwelijks op méér mag worden gerekend en dat een aantal elemen ten van het sportbeleid wel erg defi nitief was gesteld. Zoals bij voor beeld de zinsnede: „Sport moet naar eigen keuze kunnen worden beoefend wat verschijningsvorm, tak-van-sport, frequentie en oog merk betreft en overeenkomstig aanleg, interesse en persoonlijke omstandigheden." Terug naar het directe gebeuren in Amersfoort. De uiteindelijk onbe sliste strijd rond de hoofd- en sub doelstellingen. Die laatste groep: „Het bevorderen van het vermogen van de leden van de bevolking om verantwoorde keuzen van sportge- drag te maken en: „het bevorderen van een verantwoord aanbod van mogelijkheden tot sportgedrag aan de leden van de bevolking". Voorlo pig tot aan de volgende, in mei te houden bijeenkomst var. het NSO zal door de coördinatie-adviesgroe pen gewerkt worden uitgaande van de ln het discussiestuk opgenomen hoofddoelstelling van een nationaal sportbeleid alsmede die zoals die in het Werkstuk Topsport door de NSF is neergelegd. Een nieuwe proeve zal door voorzitter Den Boef („Het NSO moet zijn geloofwaardig heid gaan ontlenen aan praktische zaken worden voorbereid, ter wijl de subdoelstellingen vanuit de coördinatie-adviesgroepen zullen worden geconcretiseerd. Het gehakketak tussen NSF en CRM kende méér facetten. De strijdvraag rond de naamgeving „recreatiesport" en „sportieve re creatie". Binnen het discussiestuk opnieuw opgevoerd als twee groot heden met elk hun eigen karakter. Recreatiesport is de sport die met Inachtneming van officiële regels (hoewel niet altijd in gereglemen teerd wedstrijdverband) ln de eer ste plaats wordt gegeven om de ontspanning en de mogelijkheden tot sociaal contact, terwijl sportieve recreatie een op lichamelijke activi teit en beweging gerichte vorm van vrijetijdsgedrag is, waarin het re creatieve karakter op bijzondere wijze naar voren komt (meer vrij. meer ontspannen, minder verplich tend. eerder gericht op ontspan ning, gezelligheid en plezier dan op prestatie en wedijver, met een sterk spelkarakter). Twee elkaar Inder daad niet dekkende bewegingsvor men. Desondanks pleitte de N8F- afvaardiging (mr. Quarles van Uf ford en NCSU-voorzltter M. Soeten- dal) opnieuw voor gelijktrekking en één (NSF) benaming: recreaties port. Een pleidooi dat hoewel onvermeld mede is ingegeven door het feit dat de één (sportieve recreatie, een „uitvinding" van CRM) wél subsidiabel is en de ander (recreatiesport, de NSF-tak) niet. De vraag is vooralsnog vooruitge schoven richting coördinatie-ad viesgroep sportvormen, die een werkstuk over verschijningsvormen opstelt, dat in het NSO behandeld kan worden. STOCKHOLM De Nederlander Tom Okker heeft vrijdag de derd' ronde van het Internationale tennis toernooi van Stockholm bereikt. Ok ker versloeg de Italiaan Adrlano Pa natta met 7-6, 6-1. Naast Okker hebben ook de Amerika nen Tim Gullikson en Peter Fleming de kwartfinales bereikt Gullikson versloeg zijn landgenoot Vlc Amaya met 6-4. 6-1 en Fleming versloeg San dy Mayer, eveneens uit de Verenigde Staten met 6-3. 6-3. Het Nederlands-Poolse duo Tom Ok- ker-Wojtek Fibak is in het lnternatio nale tennistoernooi van Stockholm een ronde verder gekomen in het dub belspel. Okker en Fibak hoefden ëi Tsjechoslowaken Lendl en Blrnei slechts twee games toe te staan 6-0 6-2. OLD8MAR Betty Stöve ls ln de eerste ronde van het damestennis toernooi in Oldsmar in de Ameri kaanse staat Florida, verrassend uit geschakeld door de Amerikaanse Re nee Blount met 6-2. 6-2. De overige favorieten wonnen. BELORADO In Joegoslavië is een 50-jarige voetballiefhebber gearres teerd. omdat hij na afloop van eei voetbalwedstrijd ln Kroatië d' 27-jarige scheidsrechter. Milan To maslc, met een mes om het levei bracht, aldus werd bericht door het li Belgrado verschijnende dagblad Po li tika". Tomasic was scheidsrechter bij een voetbalwedstrijd in het Kroatlschi dorp Vrbje tussen het plaatselijk» team Saturn en het team Granicr uit een naburig dorp. Tijdens de wed strijd ontstond onenigheid tussen d( scheidsrechter en de voetballiefheb ber. Cajic. die de scheidsrechter befe digde. Na afloop van de wedstrijd vfc! de scheidsrechter, kennelijk woedenc over de beledigingen. Cajic aan DeJ< trok een mes en stak de scheidsrrcfi ter. die onderweg naar het ziekenhujs aan zijn verwondingen overleed, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 31