eneba breekt beloften' amro bank HttJ SER-commissie: Europees Monetair Stelsel noodzaak Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. nmb Uitsmeren vakantiegeld stimulans voor economie Verlaging Toeslag Debetrente dustrie bedrijviger veriagen Transportbedrijf chantage verweten (odconcern: 'Wij houden ons aan de afspraken' ferlaging opslag debetrente. Meer bestedingen in binnenland Gcen 9 Bank Mees Hope nv Energie- kenmerk voor woningen Verlaging debetrente kredieten Benelux „top" met Italië Siemens opent aanval op IBM Produktie kaas wordt vrijwillig weer beperkt Staalhulp in EG op komst '/KWA JAG 11 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 DAM Met de kreet „houdt Meneba open, wij niet in de WW lopen", zijn de werknemers van het rdamse bedrijf Patria, een dochter van Meneba, gister- i op de Dam en aan het Centraal Station een protest- egonnen tegen het voornemen van de directie van het oncem om Patria te sluiten. patria-crackers. deelden ac- ers pamfletten uit, waarin op ud van de werkgelegenheid honderd vijf tig werknemers met van het personeels be sta at uit VTouwen) werd aan- »tn. De actievoerders noem- <ontak respons van voorbijgangers js de kou hartverwarmend", iben gemerkt dat een hoop Ho», zich betrokken voelen bij Pa- ei Den werd zelfs met bankbiljetten •S opg^ om de actie te steunen." >es Diepgrond, bestuurder Voedingsbond FNV, die ach- behoef* 8aan staa" internfrvoerders beschuldigen de di- n Meneba. die donderdag het Bl Inlichtte over de sluitings van het breken van belof- in maart van dit jaar zijn in het beleidsplan-Patria. aanbefwerd gesteld, dat als de ver- marktaanpak niet tot een '8 te omzet zou leiden er andere op tafel zouden moeten ko- de verliezen in te dammen. Ierland yentegen de begrote omzet den gehaald, dan zou Meneba c{la investeren in een nieuwe fïüne (volgens de actlevoer- dat 175.000 gulden kosten) en awe glaceerlijn (die ongeveer gulden kost). bij v( erkelijk nkomi enst [enk Thomas Volgens Van Voorde, woordvoerder van de actievoerders op de Dam. heeft het Patria-personeel de verlang de omzet gehaald, en soms meer dan dat. .Alleen in de laatste periode zijn we onder het omzet-doel gebleven, maar dat is een gevolg geweest van de vakantieperiode, waarin de verko pen altijd wat teruglopen." Hij be schuldigt Meneba ervan juist op de verkoopresultaten van de laatste pe riode de sluitingsplannen te baseren. De actievoerders vinden dat ze recht hebben op de realisering van de in vesteringsplannen door Meneba, om dat die toegezegd zijn als de omzet is gehaald. Dat Meneba nu toch besluit de fabriek te sluiten noemen zij woordbreuk. Zij wijzen erop, dat het verlies van twee miljoen gulden van vorig jaar is teruggebracht tot 800.000 gulden dit jaar en dat Patria weer rendabel kan worden als die nieuwe pakmachine en glaceerlijn er komen. Verder bestrijden de Patria-werkne- mers, dat het verlies sinds 1973 is opgelopen tot 13 miljoen gulden. Vol gens hen heeft Meneba de investerin gen. die in 1973 werden gedaan, in twee jaar terug willen verdienen. „De kosten van deze investeringen, onge veer tien miljoen gulden, zijn over een te korte tijd uitgesmeerd, en dan ADVERTENTIE. Verlaging opslag debetrente. In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 11 november 1978, de .op slagrente voor debetstanden in reke ning-courant worden verlaagd van 2J% naar 1 J%. is het logisch dat je in de verliezen komt." aldus Van Voorde. Leden van de voedingsbonden bij Pa tria hebben donderdagavond verga derd met de leden van de overige Meneba-bedrijven in de Randstad en daar de situatie bij de Amsterdamse koekfabriek aan de orde gesteld. Er is ook gesproken over de mogelijkheid tot ondersteunende acties in die be drijven voor het geval Meneba Patria voet bij stuk houdt. „De bereidheid van die kant om acties met ons te voeren, is groot." zegt Loes Diep grond. Zij vervolgt: „We gaan vooralsnog door met dit soort vriendelijke acties tot we woensdag aanstaande het ge sprek met Meneba hebben. Dan zal Meneba terug moeten komen op het sluitingsvoornemen. Zo niet, dan gaan we ons tot het uiterste verzetten met alle middelen die ons ten dienste staan." Bezettingsaoties behoren tot die middelen. In het gesprek van woensdag zullen de voedingsbonden ook de top van de noodlijdende zoetwarendivisie van Meneba ter discussie stellen. „De top is topzwaar, er lopen heel wat direc teuren rond. waarvan niemand goed duidelijk is wat ze bijdragen aan de gang van zaken," aldus Loes Diep grond. die meent daar al heel wat bezuinigd kan worden. Advies De Meneba-leiding wijst alle beschul digingen in een gisteren uitgegeven verklaring van de hand. Ontkend wordt dat het sluitingsbesluit is ge vallen. „Eerst wanneer de onderne mingsraad zijn advies heeft gegeven. Werknemers van de met sluiting bedreigde biscuitfabriek Patria demon streerden op de Amsterdamse Dam. kan door het bestuur een definitief besluit worden genomen," zo zegt het concern. In 1975 is een studie uitgevoerd om andere wegen te vinden, die ertoe moesten leiden dat de verliezen van de zoetwarendivisie, waartoe Patria behoort, zouden worden beperkt. Hieruit kwam in 1976 een reorganisa tie voort. Toen de doelstellingen voor de chocoladefabriek van Tjoklat in Amsterdam niet werden gehaald, werd dit bedrijf overgebracht naar Beukers en Rijneke in Vlaardingen. Nu zijn de chocolade-activiteiten uit de problemen. De zorgen in de biscuit- en cracker- sector duren echter voort. „Ondanks de inspanning van alle medewerkers, verlaging van de kosten en een ande re marktaanpak van de crackerpro- dukten kan Patria niet optornen te gen de Britse importen tegen zeer lage prijzen en de al overvolle biscuit- markt in ons land," aldus Meneba. In maart dit jaar verscheen weer een rapport, het beleidsplan-Patria. Hier in werd gesteld, dat als de verkoop doelstellingen in september niet zijn gehaald er andere plannen op tafel zullen moeten komen om de verliezen te beperken. De overige sectoren var. Meneba zijn niet langer in staat d° steun aan Patria vol te houden Het rapport werd met de ondernemings raad besproken en aan de bonden toegezonden. De doelen werden niet gehaald, aldus Meneba. en in de zoet waren verloor Meneba ln vijf jaar 14 miljoen gulden. Meneba zegt nu geen andere moge lijkheid meer te zien dan sluiting van Patria. „Een verdere verlaging van de kosten, voor zover mogelijk, zou niet tot een positief resultaat leiden." Er wordt geen opleving in de branche verwacht. De koers van het pond ster ling wordt geacht niet aan te trekken en de sterke positie van de gulden laat volgens het broodconcem nau welijks export toe. Geheel volgens de regels heeft Meneba op 8 november de ondernemingsraad om advies ge vraagd over de sluiting van Patria en een studie aangekondigd over de wij ze waarop de produktie bij andere bedrijven rendabel kan worden on dergebracht. Van te voren was een onderhoud met de bonden aange vraagd, dat echter pas woensdag 15 november kan plaatsvinden. ADVERTENTIE deelt hear cliënten mede dat. gezien de daling van de rentetarie ven op de geldmarkt, met ingang van 11 november 1978 tot nader order, de extra opslag voor debetstanden in rekening-courant zal «orden verlaagd met 1% tOt 1 'A%. ADVERTENTIE INA' GSP i verband met de recente w van de tarieven op geldmarkt zal de opslag de debetrente voor cdieten in rekening-courant met ingang van 11 november 1978 met 1% worden verlaagd. De opslag bedraagt vanaf die datum tot nadere aankondiging l'/z%. HOLLANDSCHE BANK UNIE :a. ons L dii voor spri Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Als de va kantiegratificatie niet een- bestafti in het RPTPTnP onzer verslaggevers IDAM De handelsbanken regeli iesloten de (tijdelijke) opslag id hier ebetrente voor ln rekening verstrekte kredieten met één te verlagen van 2tot IV* De opslagrente van 2'/? pro non afcerde vanaf 9 oktober Jl. Ach- I van het besluit van de ban- 0 het r in de praktijk erop neerkomt „rood" staan bij de banken g metn wat minder gaat kosten, is dj0»B van de rentetarieven op de ntwikkf letrente, die de banken aan nten in rekening brengen in- njKwafce „rood" staan, is gekoppeld van de rentetarieven van De Jidsche Bank, het zgn. pro- aktiev teconto. lelse tl UTRECHT (ANP) De Utrechtse advocaat mr A. Schellart heeft het internationale transportbedrijf Koops uit Bunscho ten chantage, leugens, Intimidatie en contractbreuk verwe ten. Schellart zei dit vrijdagmorgen in Utrecht tijdens de behandeling van het kort geding dat elf Turkse werknemers van Koops tegen het bedrijf hadden aangespannen. maal per jaar wordt uitge keerd maar boven op de maandelijkse salarisbetalin gen zou komen, stimuleert dat de bestedingen in Neder land en daarmee de Neder landse economie. Dat stelde de topman van Koninklijke Bijenkorf Beheer, drs J. Bons, op de ledenvergadering van de Vereniging voor distri butie-economie. De Tirken eisen van het transport bedrijf dat de bepalingen van de CAO voor het beroepsgoederenvervoer on middellijk worden nagekomen. Bo vendien willen de Turken weer toege laten worden tot hun verblijf naast de garages van Koops en etsen ze dat, zo lang de arbeidsovereenkomst met Koops voortduurt, het transportbe drijf hen werk blijft geven. De Turken re arb I pensi lijk rit arslaai ADVERTENTIE Mei ingang van 11 november 1978 zal de extra toeslag voor debetstanden in rekening courant, waarvoor de rente op het promessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, met 1% verlaagd worden tot Vk'h. elswerk eisen dit op straffe van een dwang som van duizend gulden per dag per persoon. De problemen tussen een aantal Turkse werknemers en de directie ontstonden medio mei toen de Turk se werknemers een nieuwe arbeids overeenkomst ter ondertekening werd aangeboden. De Turken weiger den, volgens hun advocaten, onderte kening omdat dit een aanmerkelijke verslechtering zou betekenen, en bo vendien omdat hun nieuwe werkge ver een ln Turkije wonende leider van een neo-fasclstlsche organisatie zou zijn. „Na de weigering van de Turken om de nieuwe overeenkomst te onderte kenen heeft Koops hen gedwongen om hun verblijfplaats naast het be drijf te verlaten. Als ze dat niet snel deden, dan dreigde hij de maffia op dracht te geven om de kinderen van de Turken te vermoorden", aldus mr. Schellart. Volgens de advocaat is de explosieve toestand tijdelijk in toom gehouden doordat er tussen de Tur ken en Koops via de FNV een zoge naamde bevriezingsovereenkomst van maximaal vier maanden werd besloten. Koops vroeg echter toch collectief ontslag voor zeventien Turkse werk nemers. De heer Bons maakte zijn opmerking over de vakantiegratificatie naar aanleiding van de steeds ongunstiger toeristenbalans in Nederland. De uit gaven aan toerisme van de Nederlan der zijn in de jaren 1960-1977 aanzien lijk gestegen, maar die groei is voor een groot deel in buitenlandse vakan ties terechtgekomen. Er tegenover stond een veel geringere groei van bestedingen van buitenlanders in Ne derland. Daardoor is het negatieve saldo van de toeristische bestedingen vorig jaar opgelopen tot ruim ƒ2,5 miljard. ,De KBB-directeur bepleitte dat juist de detailhandel zich sterk op vernieu wing moet richten, omdat het consu mentengedrag zich ook in de komen de periode van vertraagde groei zal blijven wijzigen. Dat gedrag is de laatste 10 15 jaar al sterk veranderd. Door de welvaart, maar ook door psy chologische, sociale en sociologische factoren, welke ln de toekomst even eens een rol blijven spelen. De vertraagde inkomensgroei heeft al allerwege de drang doen ontstaan meer te doen met minder geld, zo merkte de heer Bons op. Dat leidde er toe dat men meer op de prijzen ging letten bij de bestedingen en selectie ver gaat aankopen. Bons acht het de taak van de detailhandel om op deze verschijnselen in te spelen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Bouwfonds Neder landse Gemeenten werkt aan de ontwik keling van een energie- kenmerk voor wonin gen. Een maatstaf, die aangeeft hoeveel ener gie een bepaald huis voor gemiddelde be woning verbruikt. „Wie een auto gaat ko pen, weet van te voren de aanschafprijs. Hij kan de exploitatiekos ten berekenen aan de hand van bekende ge gevens over verbruik en onderhoud. Koopt men een huls, dan zijn de rente en aflossing vrij eenvoudig te bere kenen. Maar wat gaat het huis in het gebruik kosten? Daar is vooraf geen peil op te trek ken", aldus het Bouw fonds. „Het ziet ernaar uit dat in de naaste toe komst de verkoopprijs van een huis niet al leen afhankelijk zal zijn van factoren als inhoud, ligging, staat van onderhoud en der gelijke, maar mede zal worden bepaald door de hoogte van het warmteverlies", zo luidt de verwachting van het Bouwfonds. Dat is dan ook één van de redenen waarom deze semi-overheidsin- stelling ernaar streeft binnen enkele jaren de Bouwfonds-woningen van een energie-ken merk te voorzien. Daarmee kan dan wor den aangeduid hoeveel gas en elektriciteit er voor normale bewo ning nodig zullen zijn. Het energie-kenmerk zou volgens het Bouw fonds voor de overheid maatstaf kunnen wor den voor de bepaling van de hoogte van de subsidie als waarde ring voor het vermin deren van het energie verbruik. „Nu heeft het er alle schijn van dat de huidige koppe ling van de subsidie aan de isolatie niet correct is. In bepaalde gevallen bijvoorbeeld kan door rendements verbetering meer be sparing worden be reikt dan door middel van isolatie", zo heeft het Bouwfonds ervaren. ADVERTENTIE In verband met de daling van de rente op de geldmarkt is het ons mogelijk om met ingang van II november 1978 onze tarieven te verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessendisconto van De Nederlandsche Bank N.V. zal op genoemde datum verlaagd worden van 2Vz% tot l'/2%. toepas \4 ausiasm lag vai werkk 02 is niet - AAG (ANP) De industriële produktie in september lag 3,5 procent die in dezelfde maand van vorig jaar. In augustus was het percentage procent boven die In deielfde maand van vorig jaar. In augustus was rentage ook 3,5 procent, sodat het verhoogde peil van de bedrijvig- It in de zomer werd bereikt zich handhaaft. Dit blijkt uit voorlopige van het Centraal Bureau voor de Statistiek. °fcveelheldslndexctjfer van de gemiddelde dagproduktie gecorrigeerd b ixoensbeweging lag in september op 120 (vorig jaar 116). In augustus t 118 tegen 114 in augustus 1977. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De acute gevaren van de huidige monetaire instabiliteit noodzaken tot een snel en effectief handelen. Het eerste doel daarbij moet zijn de totstandkoming per 1 Januari 1979 van het Europese Monetaire Stelsel (EMS), een zo duurzaam en evenwichtig mogelijk stelsel van stabiele wisselkoersen tussen de EG-lidmaatschap van niet EG-landen. ADVERTENTIE Dit staat in het .Advies inzake nau were monetaire samenwerking", dat de Commissie voor Internationale Sociaal-Economische Aangelegenhe den (ISEA) van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) heeft uitgebracht. Wil het EMS kans van slagen hebben, aldus het advies, en een belangrijke aanzet betekenen tot een verdere Eu ropese integratie, uitmondend in een economische en monetaire unie, dan moet wel aan een aantal voorwaar den zijn voldaan. Een mislukking van het EMS zou een ernstige terugslag betekenen. Naar het oordeel van de r* missie zijn meer stabiele sen voor het bedrljfslevt de voor de economie i voor de werkgelegenhei uit een oogpunt van riskt, en kostenbeheersing, van esseniteie betekenis. Als voorwaarden voor het weislagen van de stabilisatie van wis selkoersen via het Europees Monetair Stelsel worden in het SER-advies genoemd: Versterking van de procedures om binnen de EG tot een grotere coördi natie van het sociaal-economisch be leid te komen met als uitvloeisel de bereidheid om nationale bevoegdhe den in te passen in een gemeenschap pelijk kader. Uitbreiding van democratische con trole op de instellingen van de ge meenschap. 'breiding van de bestaande kre- mogelijkheden zonder dat dit i tot nieuwe inflatoire impulsen. enredige verdeling van lasten tus sen debiteur- en krediteurlanden. Het bedrijfsleven zal bereid moeten zijn aan een Europese aanpak mee te werken Wat betreft de concrete vormgeving van het EMS meent de commissie van de SER. dat het de voorkeur verdient om als basis van het wissel koersstelsel te kiezen voor een sys teem. waarbij evenals in de thans bestaande „slang" elk van de deelne mende valuta's direct met de andere verbonden is. Daarnaast zou voor elk van de deelnemende valuta's een spil koers dienen te worden vastgesteld ten opzichte van de voortdurend in waarde veranderende Europese Valuta Eenheid (EVE), die in een be paalde samenstelling is opgebouwd uit de gemeenschappelijk EG-valu- ta's. De SER-commissie staat tenslotte zeer positief tegenover de oprichting van een Europees Monetair Fonds De reden daarvan is vooral, zo wordt opgemerkt, dat dit Fonds moet wor den gezien als aanzet tot een Europe se centrale bfuik. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Italië en de drie Benelux-landen bespreken vandaag in Luxemburg het Europese Monetai re Stelsel (EMS). Uit het voorstel van Italië voor een „topconferentie" met de Benelux blijkt, dat de Italiaanse regering de plannen voor het EMS serieus neemt ook al zou zij graag zien. dat er voor Italië een overgangs regeling kwam. Dit in verband met de economische omstandigheden in het land. Terwijl premier Callaghan van Enge land nog aarzelend tegenover de EMS staat, is Ierland een warm voorstan der van het EMS. De vijf Noordse landen (Denemarken, Zweden. Noor wegen, Finland en IJsland) staan eveneens positief tegenover de plan nen voor een nauwere monetaire sa menwerking in West-Europa. Na de op 4 en 5 december a.s. te houden topconferentie van de EG over het EMS-plan zullen deze vijf landen nagaan, hoe zij aan het EMS kunnen meewerken. Zoals bekend, besloot de Zweedse regering vorig jaar de Zweedse kroon uit de ..slang" te halen. De kronen van Noorwegen en Denemarken zitten er nog in. AMSTERDAM (ANP) Het Westduitse elektronische con cern Siemens heeft met de introduktie van een achttal nieuwe zeer grote computer systemen de aanval geopend op de positie van de Ameri kaanse computergigant IBM op de Westeuropese compu- termarkt. Op het ogenblik is voor ruim 80 mil jard gulden geïnstalleerd op deze markt. Hiervan werd ruim 50 procent geleverd door IBM. Het aandeel van Siemens op de Europese computer- markt bedraagt momenteel met ruim 6 miljard gulden, iets meer dan zeven procent. Met de nieuwe computers denkt Siemens in de komende drie tot vijf jaar haar marktaandeel in West-Europa te vergroten tot tien procent. In de Bondsrepubliek zal, naar verwachting, het marktaandeel van Siemens vermoedelijk stijgen van 21 tot 30 procent. „Tot op heden kon IBM doen wat zij wilde bij gebrek aan concurrentie. Met de nieuwe systemen heeft IBM nu echter concurrentie gekregen. De nieuwe computers betekenen een rechtstreekse aanval op de positie van IBM", aldus Siemens. Om de nieuwe zeer grote computers van Sie mens concurrerend te laten zijn met die van de vergelijkbare IBM-compu ters heeft Siemens een tweede pro- duktielljn in gebruik genomen. Hier toe is een overeenkomst gesloten met de Japanse onderneming Fujitsu, waar Siemens reeds andere overeen komsten mee heeït. De Japanse on derneming brengt al geruime tijd met de IBM concurrerende computersys temen op de markt. In vier van de nieuwe computers van Siemens wor den de systemen van Fujitsu ge- bruikt. DEN HAAG (ANP) De kaasfabri kanten zullen de komende weken hun produktie weer op basis van vrij willigheid in toom houden. Vol gend jaar zullen ze ernaar streven gemiddeld niet meer dan 7.800 ton per week te produceren. In de commissie „produktiebeheer- sing kaas" is hierover overeenstem ming bereikt. In deze commissie zijn de kaasindustrie en de voor deze in dustrie werkende coöperatieve ver koopverenigingen vertegenwoordigd Sinds 6 augustus is er geen kaaspro- duktiebeheersing geweest. In de vier weken daarvoor is gestreefd naar een produktie van niet meer dan gemid deld 7.600 ton per week. In de afgelopen winter, de tijd dus waarin de koeien op stal stonden, is er nogal wat kaas gemaakt, hoewel de kaas uit de stal minder gevraagd is dan de zomerse „graskaas". Een deel van de stalkaas is onverkocht geble ven en heeft het hele jaar door een druk op de prijzen gelegd. Deze win ter wil men het daarom maar wat kalmer aan doen met de produktie daarbij gebruik makend van het feit dat de koeien 's winters minder melk leveren dan 's zomers. BRUS8EL (Reuter) De Europese Commissie wil de crisis in de staalin dustrie aanpakken door middel van een grootscheeps programma voor fi nanciële hulpverlening. Etienne Da- vignon, lid van de commissie voor industriezaken, heeft dit verklaard in een vergadering van de Westduitse metaalbond in Mülheim. Hij gaf geen cijfers. HIJ drong er bij de staalfabrie ken op aan mee te werken aan de plannen voor structurele veranderin gen en zei, dat er straffen zullen ko men voor bedrijven, die tegenwerken

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29